< powrót

Bonnier Business Polska przejmuje spółkę Prawomaniacy

Bonnier Business Polska (BBP), wydawca m.in. dziennika „Puls Biznesu”, podpisał z funduszem IQ Partners, Arkadiuszem Howarą i Tomaszem Ostrowskim umowę zakupu 100 proc. udziałów w spółce Prawomaniacy, która jest liderem rynku profesjonalnych testów online.

To już druga w tym roku (po styczniowym zakupie Grupy Bankier.pl) inwestycja, znacząco wzmacniająca pozycję na rynku i stawiająca BBP w czołówce segmentu mediów biznesowych. Powiększona grupa Bonniera będzie docierać do blisko 3 mln Polaków, w najbardziej cenionym przez reklamodawców segmencie premium kategorii Biznes/Finanse/Prawo.

Serwis ArsLege.pl powstał w 2010 r. Portfolio grupy obejmuje także LexLege.pl – system informacji prawnej, Rzeczoznawca.ArsLege.pl – portal dla rzeczoznawców majątkowych, MonitorFirm - Informatorium gospodarcze, Budownictwo.ArsLege.pl – serwis dla osób przygotowujących się do uzyskania uprawnień budowlanych, Urzednik.ArsLege.plSkarbowcy.ArsLege.pl, Di.ArsLege.pl, a także prawimy.pl – platformę blogową o tematyce prawniczej. Po transakcji spółka Prawomaniacy zostanie włączona w struktury Bonnier Business Polska, którego prezesem jest Patricia Deyna.

– Przejęcie serwisów należących do Prawomaniaków, odwiedzanych miesięcznie przez ćwierć miliona użytkowników, otwiera Bonnierowi dostęp do bardzo prestiżowych i atrakcyjnych reklamowo grup zawodowych – prawników, rzeczoznawców majątkowych, architektów, księgowych, maklerów giełdowych i biegłych rewidentów. To kolejny krok w budowaniu silnej pozycji grupy wydawniczej Bonnier w Polsce oparty na mediach cyfrowych – mówi Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska.

– Cieszymy się, że dołączamy do znanego koncernu medialnego. To dla Prawomaniaków wielka szansa. Z takim inwestorem będziemy mogli rozwijać się jeszcze szybciej, także na nowych rynkach. Do Bonniera wnosimy atrakcyjne grupy docelowe, na czele z prawnikami, rentowny biznes oraz dużo startupowego entuzjazmu - komentują Arkadiusz Howara i Tomasz Ostrowski, założyciele i członkowie zarządu spółki Prawomaniacy.

– Inwestycję w spółkę Prawomaniacy sp. z o.o. zrealizowaliśmy pod koniec 2009 r. za pośrednictwem naszego wehikułu inwestycyjnego InQbe. Zainteresował nas nie tylko projekt, ale przede wszystkim ludzie, którzy chcieli go zrealizować. Jestem przekonany, że dołączenie Prawomaniaków do doświadczonego międzynarodowego koncernu wydawniczego Bonnier będzie dla nich satysfakcjonujące i pełne nowych wyzwań. Dla nas jest to zamknięcie inwestycji przy zrealizowaniu satysfakcjonującej stopy zwrotu. Cieszę się, że oddajemy spółkę w dobre ręce – mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners. 

Grupa Bonnier        

Bonnier jest międzynarodową grupą medialną z siedzibą w Sztokholmie. Jego działalność obejmuje telewizję, dzienniki, magazyny, filmy, książki, radio i media cyfrowe. Zatrudnia blisko 10 tys. osób w 16 krajach. W 2014 r. jego przychody wyniosły równowartość 10,5 mld zł i pozwoliły na wypracowanie 0,5 mld zł zysku operacyjnego. Od powstania w 1804 roku Bonnier publikuje wysokiej jakości produkty. Koncern, w całości kontrolowany przez rodzinę Bonnierów, od siedmiu pokoleń łączy biznes z najwyższą uznawaną wartością – wolnością słowa.

W Polsce działa poprzez spółkę zależną Bonnier Business Polska, wydawcę m.in. istniejącego od 1997 r. dziennika „Puls Biznesu”, gazety docierającej do kilkudziesięciu tysięcy właścicieli, prezesów firm i przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej, uznanego przez Instytut Monitorowania Mediów za ,,Najbardziej opiniotwórcze medium biznesowe dekady”, oraz portalu pb.pl odwiedzanego przez ponad 400 tys. użytkowników miesięcznie i charakteryzującego się najwyższą jakością ruchu czytelników w kategorii Biznes/Finanse/Prawo. Do Bonnier Business Polska należy także Grupa Bankier.pl, z której serwisów miesięcznie korzysta 2,25 mln użytkowników. Jest wydawcą portali zaliczanych do czołówki witryn w swoich kategoriach tematycznych (bankier.pl, pit.pl, vat.pl, twoja-firma.pl, prnews.pl, mambiznes.pl) oraz największą finansową sieć afiliacyjną w Polsce – SystemPartnerski.pl (Źródło: Megapanel PBI/Gemius, lipiec 2015, wskaźnik Real Users)

Prawomaniacy

Spółka Prawomaniacy założyła w październiku 2010 r. serwis ArsLege, który dziś, oferuje największą w Polsce bazę pytań testowych dla osób przygotowujących się do egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną, ogólną, komorniczą i rzecznikowską, egzaminów adwokackich, radcowskich, notarialnych, egzaminów zawodowych dla rzeczoznawców majątkowych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, geodetów, księgowych, urzędników służby cywilnej, a także detektywów, osób przygotowujących się do uzyskania uprawnień budowlanych oraz maklerów. Z serwisem ArsLege ściśle związany jest LexLege – system informacji prawnej z bazą codziennie aktualizowanych aktów prawnych, orzecznictwem, wzorami pism i umów oraz interpretacjami podatkowymi. Według Megapanelu w lipcu tego roku z serwisu ArsLege korzystało blisko ćwierć miliona użytkowników, którzy wygenerowali 2,5 miliona odsłon.