< powrót

Krzysztof Kolany wyróżniony w konkursie NBP

Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl, został wyróżniony w prestiżowym konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych organizowanym przez Narodowy Bank Polski. Wyróżnienie przyznano za tekst pt. "Vollgeld. Czy Szwajcarzy zdecydują się na monetarną rewolucję" w kategorii Polityka pieniężna i stabilność finansowa.

Wyróżnienie, które otrzymał Krzysztof Kolany, zostało przyznane w ramach XVI Edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych, którą co roku organizuje Narodowy Bank Polski. Jak uzasadniła kapituła konkursu, nagroda dla Krzysztofa Kolanego została przyznana za to, że w przystępny i zrozumiały sposób objaśnia w tekście obecny porządek monetarny, omawia proces kreacji pieniądza oraz ideę pieniądza suwerennego. A także przybliża czytelnikowi kierunki w myśleniu o polityce monetarnej.

W konkursie organizowanym przez NBP zostają nagrodzeni autorzy i redakcje, które w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniają skomplikowane zagadnienia ze świata gospodarki i przyczyniają się do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków. Dziennikarze ekonomiczni rywalizują w 5 kategoriach konkursowych, a kapituła konkursu, którą tworzą wybitni eksperci i komentatorzy ekonomiczni, może przyznać także dwie nagrody specjalne. W tym roku nagrodę główną otrzymał Bartek Godusławski, były dziennikarz "Pulsu Biznesu", obecnie piszący dla "Dziennika Gazety Prawnej", za serię tekstów o aferze GetBack.

Krzysztof Kolany z Bankier.pl związany jest od 2007 r. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców.

W 2010 r. Krzysztof Kolany otrzymał nagrodę specjalną NBP w kategorii dziennikarstwo internetowe. Z kolei w 2016 r. laureatem konkursu polskiego banku centralnego został inny analityk Bankier.pl, Michał Żuławiński.

Krzysztof Kolany został również uhonorowany nagrodą Herosa Rynku Kapitałowego, którą w 2016 r.przyznało mu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. W 2018 r. wyróżnienie to otrzymał Adam Torchała.