SPRAWOZDANIE
FINANSOWE
RYVU THERAPEUTICS S.A.
sporządzone za rok obrotowy
od dnia 01.01.2025 r.
do dnia 31.12.2025 r.
zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
w brzmieniu zatwierdzonym przez Unię Europejską
Sprawozdanie finansowe Ryvu Therapeutics S.A. za okres
01.01.2025 r. - 31.12.2025 r.
Spis treści Strona
Sprawozdanie z całkowitych dochodów 3
S
prawozdanie z sytuacji finansowej
4
S
prawozdanie ze zmian w kapitale własnym
5
S
prawozdanie z przepływów pieniężnych
6
Noty objaśniające do sprawozdania finansowego 7
Strona
1
Informacje ogólne
7
2
Platforma zastosowanych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej
9
3
Stosowane zasady rachunkowości
10
4
Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
11
5
Przychody z działalności operacyjnej
13
6
Informacje o wiodących klientach
15
7
Przychody finansowe
16
8
Koszty finansowe
16
9
Podatek dochodowy
16
10
Zysk/strata na akcję
17
11
Rzeczowe aktywa trwałe i aktywa z tytułu prawa do użytkowania
17
12
Aktywa niematerialne
20
13
Wycena udziałów w Nodthera
21
14
Instrumenty finansowe
22
15
Pozostałe aktywa niefinansowe
22
16
Pozostałe aktywa finansowe
23
17
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
24
18
Kapitał podstawowy
25
19
Kredyty, pożyczki otrzymane i inne źródła finansowania
27
20
Zobowiązania finansowe
28
21
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
28
22
Instrumenty finansowe
29
23
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
35
24
Przychody przyszłych okresów i zobowiązania z tytułu umów z klientami
35
25
Transakcje z jednostkami powiązanymi
36
26
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
38
27
Przeciętne zatrudnienie w Spółce
38
28
Płatności realizowane na bazie akcji
39
29
Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe
43
30
Istotne zdarzenia okresu sprawozdawczego
43
31
Istotne zdarzenia po dniu bilansowym
44
32
Objaśnienia do rachunku przepływów pieniężnych
44
33
Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
44
34
Przychody i koszty usług własnych B&R
44
35
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
45
Indeks not objaśniających do Sprawozdania Finansowego
2
12 m-cy zakończone
31/12/2025
12 m-cy zakończone
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Działalność kontynuowana
Przychody ze sprzedaży 62 254 77 968
Przychody z tytułu dotacji
25 449
23 993
Razem przychody z działalności operacyjnej
87 703 101 961
Amortyzacja -9 442 -10 496
Zużycie surowców i materiałów -14 801 -19 580
Usługi obce -98 523 -114 011
Koszty świadczeń pracowniczych -53 752 -69 578
Koszt programu motywacyjnego -2 770 -4 137
Pozostałe koszty rodzajowe -3 432 -4 495
Podatki i opłaty -1 687 -1 443
Razem koszty działalności operacyjnej -184 406 -223 738
Wycena udziałów w Nodthera -10 398 -130
Pozostałe przychody operacyjne 31 85
Pozostałe koszty operacyjne -538 -278
(Strata) na działalności operacyjnej -107 608 -122 099
Przychody finansowe 15 270 15 977
Koszty finansowe -8 803 -5 016
(Strata) przed opodatkowaniem -101 141 -111 138
Podatek dochodowy -88 -297
(Strata) netto z działalności kontynuowanej
-101 229 -111 435
(STRATA) NETTO -101 229 -111 435
-101 229 -111 435
(w zł na jedną akcję)
Zwykły -4,4 -4,8
Rozwodniony -4,4 -4,8
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2025 R. DO 31 GRUDNIA 2025 R.
Nota
5.5
5.4
28
5.1
5.2
9
CAŁKOWITA (STRATA)
(Strata) zysk na akcję
10
Z działalności kontynuowanej:
Sprawozdanie z całkowitych dochodów należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi
integralną część sprawozdania finansowego.
7
8
13
3
000' PLN 000' PLN
AKTYWA
Aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe 11 68 683 70 234
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania 11 1 334 2 502
Aktywa niematerialne 12 6 042 8 116
Aktywa finansowe-Udziały Nodthera 13 6 376 16 774
Pozostałe aktywa finansowe
16
0
19
Pozostałe aktywa niefinansowe
15
2 749 8 696
Aktywa trwałe razem 85 184 106 341
Aktywa obrotowe
Zapasy 1 335 1 210
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 17 20 100 35 776
Pozostałe aktywa finansowe 16 48 072 65 857
Pozostałe aktywa niefinansowe
15
10 138
9 520
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 26 59 606 160 073
Aktywa obrotowe razem 139 251 272 436
Aktywa razem 224 436 378 777
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA
Kapitał własny
Kapitał podstawowy
18
9 248 9 248
Kapitał zapasowy 18 519 748 519 748
Akcje własne 18 0 0
Kapitał powstały w wyniku wydzielenia -335 396 -335 396
Pozostałe kapitały rezerwowe 18 72 907 70 137
Zyski zatrzymane/ Niepokryte straty -111 444 -9
(Strata) netto -101 229 -111 435
Razem kapitał własny 53 834 152 293
Zobowiązania długoterminowe
Kredyty bankowe 19 70 274 64 924
Zobowiązania z tytułu leasingu 959 1 390
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych 23 183 276
Zobowiązania finansowe długoterminowe 20 8 104 9 228
Przychody przyszłych okresów 24 16 916 16 783
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 24 12 585 25 955
Zobowiązania długoterminowe razem 109 020 118 556
Zobowiązania krótkoterminowe
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 21 19 716 35 748
Kredyty bankowe 107 292
Zobowiązania z tytułu leasingu 380 499
Zobowiązania finansowe krótkoterminowe 20 16 076 25 788
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych 23 2 110 9 890
Przychody przyszłych okresów 24 4 732 5 809
Zobowiązania z tytułu umów z klientami 24 18 460 29 902
Zobowiązania krótkoterminowe razem 61 581 107 928
Zobowiązania razem 170 601 226 484
Pasywa razem 224 436 378 777
* dane przekształcone opisane w nocie 19
SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
SPORZĄDZONE NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2025 R.
Nota
Stan na
31/12/2024
*przekształcony
Stan na
31/12/2025
Sprawozdanie z sytuacji finansowej należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część
sprawozdania finansowego.
4
Nota
Kapitał
podstawowy
Kapitał
zapasowy
Akcje
własne
Kapitał powstały
w wyniku
wydzielenia
Pozostałe
kapitały
rezerwowe *
Zyski zatrzymane/
Niepokryte straty
z lat ubiegłych
(Strata) netto Razem
000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN
Stan na 1 stycznia 2024 roku przed przekształceniem
9 248 519 748 0 -335 396 66 001 92 102 -92 112 259 592
Stan na 1 stycznia 2024 przekształcony 9 248 519 748 0 -335 396 66 001 92 102 -92 112 259 592
Strata netto za rok obrotowy 0 0 0 0 0 0 -111 435 -111 435
Utworzenie kapitału rezerwowego z tytułu programu
motywacyjnego
28 0 0 0 0 4 137 0 0 4 137
Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych 0 0 0 0 0 -92 112 92 112 0
Stan na 31 grudnia 2024 roku przekształcony 9 248 519 748 0 -335 396 70 137 -9 -111 435 152 293
Stan na 31 grudnia 2024 roku przed przekształceniem
9 248 519 748 0 -335 396 61 728 -9 -111 435 143 884
Korekta prezentacji początkowego ujęcia transkacji z EBI
0 0 0 0 8 409 0 0 8 409
Stan na 31 grudnia 2024 roku przekształcony 9 248 519 748 0 -335 396 70 137 -9 -111 435 152 293
Strata netto za rok obrotowy 0 0 0 0 0 0 -101 229 -101 229
Utworzenie kapitału rezerwowego z tytułu programu
motywacyjnego
28 0 0 0 0 2 770 0 0 2 770
Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych 0 0 0 0 0 -111 435 111 435 0
Stan na 31 grudnia 2025 roku
9 248 519 748 0 -335 396 72 907 -111 444 -101 229 53 834
*dane przekształcone opisane w nocie 19
SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
ZA OKRES SPRAWOZDAWCZY KOŃCZĄCY SIĘ 31 GRUDNIA 2025 R. PRZEKSZTAŁCONE
Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną część sprawozdania finansowego.
5
Nota
12 m-cy
zakończone
31/12/2025
12 m-cy
zakończone
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej
Strata netto za rok obrotowy -101 229 -111 435
Korekty:
Wycena udziałów w Nodthera 10 398 130
Amortyzacja oraz odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne 9 856 10 496
Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych -318 -214
Odsetki i dywidendy, netto 6 257 -12 010
Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności 15 676 -2 940
Zmiana stanu zapasów -126 909
Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek 32 -59 203 -9 749
Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów oraz rozliczeń międzyokresowych biernych -945 -6 885
Zmiana pozostałych aktywów 2 765 -1 916
Koszt programu motywacyjnego 28 2 770 4 137
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej -114 098 -129 479
Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych
11;12
-7 473
-5 903
Nabycie / Sprzedaż pozostałych aktywów finansowych
16
20 821
127 337
Odsetki otrzymane
3 816
15 731
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej 17 164 137 165
Przepływy pieniężne z działalności finansowej
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu -332 -441
Przepływy z tytułu finansowania z EBI -2 535 94 491
Wpływy / Spłata kredytów -186 165
Odsetki zapłacone 0 -6
Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej -3 052 94 209
Zwiększenie/(zmniejszenie) netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów -99 986 101 895
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu sprawozdawczego 160 073 57 939
Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych w walutach obcych -481 239
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu sprawozdawczego 26 59 606 160 073
SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2025 R. DO 31 GRUDNIA 2025 R.
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych należy analizować łącznie z notami objaśniającymi stanowiącymi integralną sprawozdania finansowego.
6
Zarząd:
Paweł Przewięźlikowski -
Krzysztof Brzózka - Wiceprezes Zarządu
Kamil Sitarz - Członek Zarządu
Hendrik Nogai - Członek Zarządu
Vatnak Vat-Ho - Członek Zarządu
Justyna Żółtek* - Członek Zarządu
Rada Nadzorcza:
Piotr Romanowski -
Tadeusz Wesołowski - Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
Rafał Chwast - Członek Rady Nadzorczej
Axel Glasmacher - Członek Rady Nadzorczej
Thomas Turalski -
Członek Rady Nadzorczej
Scott Z. Fields -
Członek Rady Nadzorczej
Peter Smith -
Członek Rady Nadzorczej
Siedziba Liczba akcji
% posiadanego
kapitału
Paweł Przewięźlikowski (poprzez Benevora
Fundacja Rodzinna w organizacji)
Polska 3 982 160 17,22%
Bogusław
Sieczkowski
(poprzez
CapitalS
Fundacja
Rodzinna w organizacji)
Polska 825 348 3,57%
Zarząd+RN pozostali 545 531 2,36% 2,01%
Nationale Nederlanden OFE Polska 1 385 262 5,99%
Allianz Polska OFE Polska 2 132 540 9,22% 7,85%
Tadeusz Wesołowski (z Fundacją Rodziny
Wesołowskich Fundacja Rodzinna w Krakowie)
Polska 1 372 713 5,94%
BioNTech SE Niemcy 1 917 437 8,29%
Pozostali 10 959 157 47,40%
Razem 23 120 148 100,00% 100,00%
Siedziba Liczba akcji
% posiadanego
kapitału
Paweł Przewięźlikowski Polska 3 982 160 17,22%
Bogusław Sieczkowski Polska 825 348 3,57%
Zarząd+RN pozostali 527 266 2,28% 1,94%
Nationale Nederlanden OFE Polska 1 389 036 6,01% 5,11%
TFI Allianz Polska S.A. Polska 2 282 909 9,87% 8,40%
Allianz Polska OFE Polska 2 132 540 9,22% 7,85%
Tadeusz Wesołowski (wraz z Augebit FIZ) Polska 1 372 713 5,94% 5,05%
BioNTech SE Niemcy 1 917 437 8,29% 7,06%
Pozostali 8 690 739 37,60%
Razem 23 120 148 100,00%
Według stanu na dzień 31 grudnia 2024 r. struktura akcjonariatu Spółki była następująca:
Przewodniczący Rady Nadzorczej
27,54%
5,06%
40,34%
Według stanu na dzień 31 grudnia 2025 r. struktura akcjonariatu Spółki jest następująca:
5,10%
5,05%
7,06%
*Pani Justyna Żółtek została powołana do Zarządu Spółki z dniem 1 czerwca 2025r.
NOTY OBJAŚNIAJĄCE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
SPORZĄDZONEGO NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2025 R.
1.
Informacje ogólne
% posiadanych praw głosów
% posiadanych praw głosów
27,54%
5,06%
31,99%
100,00%
1.1. Informacje o spółce
Prezes Zarządu
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego skład organów zarządczych i nadzorujących spółki jest następujący:
Spółka Ryvu Therapeutics Spółka Akcyjna została utworzona wskutek przekształcania Selvita Spółka z o.o. w spółkę akcyjną na podstawie Aktu Notarialnego
z dnia 20 sierpnia 2010 roku sporządzonego w kancelarii notarialnej A. Deflorian, D. Jastrzębska-Kwiecień Spółka Cywilna (Rep. Nr 3222/2010). Siedzibą
spółki jest Polska, Kraków, ul. Sternbacha 2. Aktualnie spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym dla Miasta Krakowa-
Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000367359.
7
1.2. Założenie kontynuacji działalności gospodarczej
Sprawozdanie finansowe Spółki zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w okresie co najmniej 12 miesięcy
po dacie podpisania niniejszego sprawozdania finansowego.
Rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy.
Czas trwania działalności Spółki nie jest ograniczony.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą spółki. Dane w
sprawozdaniach finansowych zostały wykazane w tysiącach złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z większą dokładnością.
Sytuacja finansowa Spółki na moment podpisania niniejszego sprawozdania finansowego jest dobra, biorąc pod uwagę obecny poziom gotówki. Na dzień 31
grudnia 2025 r. wartość środków pieniężnych Spółki wynosiła 107.673 tys. zł. (w tym: 59.606 tys. środków pieniężnych w bankach oraz 48.067 tys. w
funduszach inwestycyjnych o niskim ryzyku). Więcej informacji na powyższy temat znajduje się w nocie 16, 26 oraz 22.9. Powyższe środki, wraz z
zabezpieczonymi przychodami z grantów oraz umów FTE, pozwolą w ocenie Zarządu Spółki na realizację założonych celów, w tym realizacji programu
klinicznego RVU120 oraz rozwoju projektów fazy wczesnej do kluczowych punktów odczytu danych. Wskutek podjętych działań w zakresie redukcji
zatrudnienia oraz zmian w portfolio projektów, Spółka ma zagwarantowane środki finansowe aby kontynuować działalność i realizować zamierzone projekty.
1.3. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza
Podstawowa działalność Spółki obejmuje badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii.
8
Status zatwierdzenia Standardów w UE
2.2. Następujące standardy i interpretacje zostały opublikowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości,
jednak nie obowiązują dla niniejszych sprawozdań finansowych (tj. dla sprawozdań finansowych za okres 12 miesięcy zakończony 31
grudnia 2025 r.)
2. Platforma zastosowanych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej
2.1. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej ("MSSF")
zatwierdzonymi przez Unię Europejską ("MSSF UE").
2.1.1. Okres i zakres sprawozdania
Sprawozdanie finansowe Spółki obejmuje okres obrotowy od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2025 roku.
Spółka postanowiła nie skorzystać z możliwości wcześniejszego zastosowania powyższych zmian. Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania
finansowego do publikacji Zarząd nie przewiduje, aby ich wprowadzenie miało istotny wpływ na stosowane przez Spółkę zasady rachunkowości.
a) MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proces
zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia
niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2016
roku lub później;
b) Zmiany do MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym
przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) prace prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone
bezterminowo - termin wejścia w życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony;
c) Zmiany do MSSF 9 i MSSF 7: Zmiany w klasyfikacji i wycenie instrumentów finansowych (opublikowano dnia 30 maja 2024 roku) mające zastosowanie
dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2026 roku lub później;
d) Roczne poprawki do standardów rachunkowości MSSF - tom 11 (opublikowano dnia 18 lipca 2024 roku) mające zastosowanie dla okresów rocznych
rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2026 roku lub później;
e) Zmiany do MSSF 9 i MSSF 7: Umowy na dostawę energii elektrycznej ze źródeł zależnych od przyrody (opublikowano dnia 18 grudnia 2024 roku)
mające zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2026 roku lub później;
h) Zmiany do MSSF 19: Spółki zależne bez odpowiedzialności publicznej: ujawnianie informacji (opublikowano dnia 21 sierpnia 2025 roku) - do dnia
zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1
stycznia 2027 roku lub później;
i) Zmiany do MSR 21: Przeliczanie na walutę prezentacji będącej walutą gospodarki hiperinflacyjnej (opublikowano dnia 13 listopada 2025 roku) - do dnia
zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1
stycznia 2027 roku lub później;
f) MSSF 18: Prezentacja i ujawnianie informacji w sprawozdaniach finansowych (opublikowano dnia 9 kwietnia 2024 roku) mający zastosowanie dla
okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2027 roku lub później. Spółka jest w trakcie analizy jego wpływu;
g) MSSF 19: Spółki zależne bez odpowiedzialności publicznej: ujawnianie informacji (opublikowano dnia 9 maja 2024 roku) - do dnia zatwierdzenia
niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzony przez UE - mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2027
roku lub później;
9
3.2.1. Dotacje
3.2.2. Przychody z tytułu umów za usługi badawcze zawartych z klientami
EUR / PLN
4,2267 4,2730
USD / PLN
3,6016 4,1012
GBP / PLN
4,8399 5,1488
CHF / PLN
4,5390 4,5371
SEK / PLN
0,3908 0,3731
3.4. Rzeczowe aktywa trwałe
Środki trwałe, z wyjątkiem gruntów amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności, który
kształtuje się następująco:
- Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej - od 10 do 40 lat,
- Urządzenia techniczne i maszyny - od 3 do 10 lat,
- Środki transportu - 5 lat,
- Inne środki trwałe - od 3 do 5 lat.
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna (waluty obce) wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień transakcji. Na dzień
bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach obcych przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na
koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Niepieniężne pozycje wyceniane w wartości
godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane
według kursu historycznego.
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
3.2. Ujmowanie przychodów
Przychody, za wyjątkiem dotacji, Spółka ujmuje w sposób, który przedstawia transakcję transferu na klienta przyrzeczonych towarów lub usług, w kwocie
odzwierciedlającej wartość wynagrodzenia, którego Spółka spodziewa się w zamian za te towary lub usługi. Wobec powyższego, kluczowe jest prawidłowe
określenie momentu oraz wysokości ujmowanych przez Spółkę przychodów.
Przyznawane są dwa rodzaje dotacji: dotacje badawcze i dotacje infrastrukturalne.
W dotacjach badawczych kosztami kwalifikowanymi mogą być wynagrodzenia pracowników związanych z dofinansowanymi projektami, usługi obce,
amortyzacja sprzętu itp. Przychód z dotacji naliczany jest, proporcjonalnie do poniesionych kosztów kwalifikowanych, wskaźnikiem dofinansowania zgodnym
z podpisaną umową dotacji. Jeżeli w ramach dotacji przysługuje Spółce premia np. z tytułu publikacji wyników prac, Zarząd Spółki każdorazowo ocenia czy
istnieje uzasadniona pewność spełnienia warunków uzyskania premii, i w przypadku istnienia takiej uzasadnionej pewności rozpoznaje przychody z tytułu
dotacji z uwzględnieniem przysługującej Spółce premii.
W dotacjach infrastrukturalnych dofinansowany jest zakup środków trwałych. Przychód z dotacji naliczany jest proporcjonalnie do kosztów amortyzacji,
wskaźnikiem dofinansowania zgodnym z podpisaną umo dotacji w przypadku gdy istnieje uzasadniona pewność, że dotacje zostaną otrzymane. Naliczone
przychody z dotacji odnoszone drugostronnie do pozostałych należności (należności z tytułu dotacji). Środki pieniężne, które wpływają na rachunek
bankowy odnoszone są drugostronnie do przychodów przyszłych okresów.
3. Stosowane zasady rachunkowości
3.1. Podstawa sporządzenia
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z koncepcją kosztu historycznego, z wyjątkiem udziałów w Nodthera, które wyceniane według
wartości godziwej.
Najważniejsze zasady rachunkowości stosowane przez Spółkę przedstawione zostały poniżej.
Dotacje ujmowane zgodnie z MSR 20. Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że Spółka spełni konieczne warunki i otrzyma takie
dotacje. Dotacje otrzymane w postaci środków pieniężnych są ujmowane w kwocie tych środków pieniężnych.
W swoich obecnych umowach o współpracy badawczej i umowach licencyjnych Spółka udziela licencji na swoją własność intelektualną oraz sprzedaje usługi
współpracującym podmiotom partnerskim. Przychody są generowane w ramach tych umów w postaci licencji, płatności za kamienie milowe na podstawie
kryteriów klinicznych i regulacyjnych, opłat za usługi badawczo-rozwojowe oraz przyszłych kamieni milowych opartych na sprzedaży i tantiem opartych na
sprzedaży. W niektórych przypadkach umowy o współpracy i umowy licencyjne mogą obejmować również element subskrypcji akcji. W takim przypadku
Spółka analizuje, czy spełnione są kryteria łączenia umów.
Dotacje
rządowe
dotyczące
danej
pozycji
kosztowej
ujmowane
jako
przychód
z
tytułu
dotacji
systematycznie,
za
każdy
okres,
w
którym
Spółka
ujmuje
wydatki jako koszty, których kompensatę ma stanowić dotacja.
Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na koncie przychodów przyszłych okresów, a następnie stopniowo,
drogą równych odpisów rocznych, ujmowana w przychodach z tytułu dotacji przez szacowany okres użytkowania związanego z nią składnika aktywów.
Istotne bieżące umowy o współpracy i umowy licencyjne obejmują opłaty licencyjne; płatności za kamienie milowe, których otrzymanie jest uzależnione od
osiągnięcia określonych klinicznych, regulacyjnych lub handlowych kamieni milowych; tantiemy ze sprzedaży oraz opłaty za usługi badawczo-rozwojowe.
Polityka rachunkowości odnosńie przychodów z tytułu umów za usługi badawcze została szerzej opisana w nocie 5.1.
3.3. Waluty obce
10
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ
na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w następnym roku obrotowym.
4.2. Niepewność szacunków
4. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Stosując zasady rachunkowości obowiązujące w Spółce, Zarząd Spółki zobowiązany jest do dokonywania szacunków, osądów i założeń dotyczących kwot
wyceny poszczególnych składników aktywów i zobowiązań. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki
uznawane za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych wartości szacunkowych.
Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje s w okresie, w którym nastąpiła
weryfikacja, jeśli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych, jeśli zmiana dotyczy ich na równi z okresem bieżącym.
4.1. Profesjonalny osąd w rachunkowości
Poniżej przedstawiono podstawowe osądy, inne niż te związane z szacunkami (patrz Nota 4.2), dokonane przez Zarząd w procesie stosowania zasad
rachunkowości jednostki i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.
Ujęcie dotacji
Spółka ujmuje przychody z tytułu dotacji od rozpoczęcia realizacji prac związanych z daną umową o dotację. W związku z osądem Zarządu, jest
wystarczająca pewność, że Spółka jest w stanie wypełnić wszystkie warunki wynikające z umów na dotacje i nie będzie zobowiązana do zwrotu otrzymanych
dotacji, przychody z tytułu dotacji rozpoznawane są w czasie w okresie realizacji prac związanych z dotacją.
Ujmowanie patentów
Spółka kapitalizuje koszty patentów, które służą zarówno ochronie praw wykorzystywanych w trakcie badań (nie generujących przychodów), jak również tych
które generują przychody z umów o współpracy badawczo-rozwojowej. W trakcie dokonywania okresowej rewizji portfolio projektów Zarząd podejmuje
istotny osąd związany z możliwością generowania przez określone patenty korzyści ekonomicznych w przyszłości.
Narażenie na ryzyka związane z klimatem:
Spółka nie jest narażona na ryzyka związane z klimatem.
4.2.1. Rezerwy na premie
W nocie 23 opisane zostały między innymi rezerwy na premie. Rezerwy na premie szacowane zgodnie z przyjętym w Spółce modelem premiowym opartym
na korporacyjnych wskaźnikach realizacji celów. Obliczone wskaźniki stanowią podstawę do podejmowania przez Zarząd decyzji o przewidywanej wartości
premii do wypłaty. Zarząd bierze pod uwagę wiele czynników, w tym aktualną i przewidywaną sytuację majątkową i finansową Spółki. Premia ma charakter
uznaniowy.
4.2.2. Okresy użytkowania ekonomicznego rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych
4.2.3. Rozliczenia podatkowe
Spółka weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych na
koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego. W bieżącym roku obrotowym zarząd nie stwierdził, aby wartość użytkowa pewnych składników
wymagała redukcji.
Z dniem 15 lipca 2016 r. do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej Klauzuli Zapobiegającej
Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur prawnych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w
Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych
okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli
sposób działania był sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku
uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv) inne działania o podobnym
działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych czynności podlegających przepisom GAAR. Nowe
regulacje będą wymagać znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatkowych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosować w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały przeprowadzone przed
wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów
umożliwi polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowanych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja
i reorganizacja grupy.
Regulacje w zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi
podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak ugruntowanych punktów odniesienia, niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione
precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Brak jednoznacznych interpretacji jasno określających przepisy podatkowe oraz relacje zarówno pomiędzy
organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności mogą być przedmiotem kontroli organów, które uprawnione do nakładania kar i grzywien, a wszelkie
dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynikające z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz odsetkami. Te warunki powodują, zwiększone ryzyko podatkowe.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku ostatecznej decyzji organu
kontroli podatkowej.
11
Sposób ustalenia wartości godziwej udziałów w NodThera został przedstawiony w nocie 13.
Sposób ustalenia wartości pracowniczego programu motywacyjnego został przedstawiony w nocie 28.
4.2.4. Wartość godziwa instrumentów finansowych
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie techniki wyceny. Przy wyborze
odpowiednich metod i założeń Spółka kieruje się profesjonalnym osądem. Sposób ustalenia wartości godziwej poszczególnych instrumentów finansowych
został przedstawiony w nocie 14.
Spółka ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu wymogów MSR 12 Podatek
dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki
podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Jeżeli w ocenie Spółki jest prawdopodobne, że podejście Spółki do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie zaakceptowane przez organ
podatkowy, Spółka określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane
ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodatkowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym.
Oceniając to prawdopodobieństwo, Spółka przyjmuje, że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania
podatkowego przeprowadzą taką kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.
Jeżeli Spółka stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, że organ podatkowy zaakceptuje podejście Spółki do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych,
wówczas Spółka odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym to ustaliła. Spółka ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku
dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność
może się zmaterializować:
· Spółka określa najbardziej prawdopodobny scenariusz – jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników lub
· Spółka ujmuje wartość oczekiwaną - jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych wyników.
4.2.5. Utrata wartości należności handlowych i aktywów z tytułu umowy
Spółka wykorzystuje macierze rezerw do wyceny odpisu na oczekiwane straty kredytowe w odniesieniu do należności handlowych i aktywów z tytułu umowy.
W celu ustalenia oczekiwanych strat kredytowych, należności handlowe i aktywa z tytułu umowy zostały pogrupowane na podstawie podobieństwa
charakterystyki ryzyka kredytowego. Spółka wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o
wpływ informacji dotyczących przyszłości.
4.2.6. Szacunek odnośnie wartości udziałów Nodthera
4.2.7. Szacunek odnośnie pracowniczego programu motywacyjnego
12
5. Przychody z działalności operacyjnej
5.1 Przychody ze sprzedaży
Uzyskiwane przez Spółkę przychody ze sprzedaży można podzielić na 2 rodzaje umów. Głównym rodzajem umów jest sprzedaż projektów R&D, a
kolejnym umowy FTE.
1. Umowy oparte o model FTE (Full-Time Equivalent)
W ramach zawartych umów z klientami Spółka zapewnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników do realizacji działań w ramach prac
badawczo-rozwojowych. Usługi w tym zakresie mogą być zawierane jako odrębne umowy lub jako część umów obejmujących szerszy zakres np.
umowy sprzedaży licencji do projektów R&D.
W każdym przypadku Spółka identyfikuje, czy zapewnienie pracowników do realizacji działań w ramach prac badawczo-rozwojowych stanowi
zobowiązanie umowne odrębne od innych przyrzeczeń zawartych w umowie np. dotyczących sprzedaży projektów R&D. Spółka uznała, że w
zawartych umowach zapewnienie pracowników do realizacji działań w ramach prac badawczo-rozwojowych stanowi serię usług cząstkowych
stanowiących jedno zobowiązanie do wykonania świadczenia tj. zobowiązanie do pozostawania w gotowości do realizacji nieokreślonej ilości
zasadniczo takich samych usług, zgodnie z zakresem i harmonogramem prac ustalanym na bieżąco z klientem. Umowy nie przewidują minimalnej
ilości godzin zaangażowania pracowników Spółki. Skala zaangażowania jest zmienna pomiędzy okresami.
W celu realizacji umowy na realizację działań w ramach prac badawczo-rozwojowych angażowani podwykonawcy. Spółka uznała, że czynności
realizowane przez podwykonawców częścią wspomnianej powyżej serii usług cząstkowych stanowiących zobowiązanie do wykonania
świadczenia i Spółka działa jako mocodawca w tym zakresie.
Wynagrodzenie na realizację działań w ramach prac badawczo-rozwojowych ustalone jest jako iloczyn czasu pracowników poświęconego na
realizacje działań w okresie rozliczeniowym oraz stałej stawki FTE, pokrywającej spodziewane koszt realizacji oraz zakładaną marżę. Ponadto, Spółka
jest uprawniona do zwrotu poniesionych kosztów prac realizowanych przez podwykonawców. Wynagrodzenie jest płatne w formie okresowych
zaliczek, podlegających ewentualnej korekcie na koniec okresu rozliczeniowego. Nie zidentyfikowano istotnego komponentu finansowego.
Przychód z realizacji usług jest ujmowany w czasie. Spółka ma prawo do otrzymania wynagrodzenia od klienta w kwocie, która odpowiada
bezpośrednio wartości, jaką dla klienta ma świadczenie dotychczas wykonane przez Spółkę, dlatego przychód jest ujmowany w kwocie, którą Spółka
ma prawo zafakturować.
Aktywa z tytułu umów opartych o model FTE dotyczą prawa Spółki do otrzymania wynagrodzenia za prace zrealizowane, ale jeszcze
niezafakturowane na koniec okresu sprawozdawczego, w części niepokrytej otrzymaną płatnością zaliczkową. Podczas gdy zobowiązania z tytułu
umów opartych o model FTE dotyczą otrzymanych zaliczek na poczet realizacji prac w kolejnych okresach. Przychód z tytułu takich prac jest
ujmowany w okresie krótszym niż 12 miesięcy.
2. Sprzedaż projektów R&D
Spółka zawiera umowy o współpracy badawczo-rozwojowej. Przedmiotem współpracy jest odkrywanie oraz rozwój innowacyjnych związków
małocząsteczkowych o potencjalnym zastosowaniu terapeutycznym w chorobach zapalnych. W umowie współpracy określany jest podział i zakres
odpowiedzialności pomiędzy Spółką a partnerem. W momencie podpisania umowy Spółka otrzymuje płatność z góry, która jest wynagrodzeniem za
prawo do korzystania z licencji oraz obietnicę dostarczania usług klientowi przez określony czas. Pozostałe przychody zależą od osiągnięcia
określonych postępów badań naukowych oraz postępów badań klinicznych, powodzenia procesu rejestracyjnego tzw.: 'kroków milowych' oraz
poziomu przychodów z tytułu sprzedaży potencjalnego leku osiąganych przez partnera. Za zdefiniowany osiągnięty 'krok milowy' Spółka otrzymuje
umowne wynagrodzenie. Ponadto Spółka ma zagwarantowane tantiemy ze sprzedaży produktów opracowanych w wyniku współpracy.
Spółka nie posiada wystarczających informacji oraz nie ma wpływu na tempo prac wykonywanych przez partnera projektu, aby móc precyzyjnie
określić, kiedy wypełnią się przesłanki skutkujące płatnościami do Spółki w ramach uzgodnionych, zdefiniowanych 'kroków milowych', w związku z
tym rozpoznany przychód dotyczy tylko tych przychodów, dla których krok milowy został osiągnięty (rozpoznanie przychodów w punkcie w czasie
).
Wówczas rozpoznany przychód odpowiada wynagrodzeniu za osiągnięty krok milowy.
13
Płatności za kamienie milowe
Polska
79 56
Kraje Unii Europejskiej
61 602 69 327
Pozostałe kraje
Razem
Wynagrodzenia
44 663 58 102
Koszty ubezpieczeń społecznych
7 201 9 238
Pozostałe świadczenia pracownicze
962 1 291
Pracownicze Plany Kapitałowe
925 946
Koszty świadczeń pracowniczych
5.5. Koszty usług obcych
Usługi obce zawierają głownie koszty badań klinicznych oraz usługi administracyjne, informatyczne, transportowe i B2C.
53 752 69 578
5.4. Koszty działalności operacyjnej
Koszty świadczeń pracowniczych
Okres zakończony 31/12/2025 Okres zakończony 31/12/2024
000' PLN 000' PLN
573 8 585
62 254 77 968
000' PLN 000' PLN
Przychody od klientów zewnętrznych
5.3. Informacje geograficzne
Spółka działa na terenie Unii Europejskiej.
Poniżej przedstawiono przychody Spółki od klientów zewnętrznych w rozbiciu na obszary geograficzne.
Okres zakończony 31/12/2025 Okres zakończony 31/12/2024
Rozbicie przychodów ze sprzedaży Spółki przedstawia się następująco:
Przychody z dotacji infrastrukturalnych
Przychody z działalności operacyjnej
Sprzedaż licencji
Przychody z tytułu sprzedaży projektów R&D
Rozbicie przychodów ze sprzedaży projektów R&D przedstawia się następująco:
5.2. Przychody z dotacji
Okres zakończony 31/12/2024
Badania kontraktowe (umowy FTE)
Przychody z tytułu sprzedaży projektów R&D
Przychody z dotacji badawczych
Okres zakończony 31/12/2024
000' PLN
55 985
21 983
77 968
Okres zakończony 31/12/2025
000' PLN
48 363
13 891
62 254
000' PLN
14 055
7 928
Okres zakończony 31/12/2025
000' PLN
13 891
0
13 891 21 983
Okres zakończony 31/12/2024
000' PLN
2 394
25 449 23 993
21 599
Okres zakończony 31/12/2025
000' PLN
1 698
23 752
14
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Klient A
42 062 58 433
Klient B
19 540 10 894
Klient C
573 8 585
W dniu 29 listopada 2022 roku Spółka zawarła umowę współpracy badawczej oraz udzielania wyłącznej licencji ("Umowa Licencyjna") a także umowę
inwestycyjną ("Umowa Inwestycyjna") (łącznie "Umowy") ze spółką BioNTech SE z siedzibą w Moguncji, Niemcy ("BioNTech"). BioNTech i Ryvu
zobowiązali się do wspólnego prowadzenia projektów badawczych, których celem jest opracowanie małocząsteczkowych związków w ramach rozwoju
kilku programów ukierunkowanych na cele terapeutyczne wskazane przez BioNTech. Spółka udzieliła równi BioNTech wyłącznej licencji na portfolio
samodzielnych małocząsteczkowych agonistów STING odkrytych i rozwiniętych przez Ryvu. Początkowy okres współpracy wynosi pięć lat i może zostać
przedłużony przez strony. Zgodnie z warunkami Umowy Licencyjnej, Spółka otrzymała w 2022 r. od BioNTech płatność z góry w wysokości 20.000 tys.
EUR (93.626 tys. PLN przeliczone po średnim kursie NBP z dnia 29 listopada 2022 roku, 1 EUR = 4,6813 PLN) jako wynagrodzenie w zamian za globalną,
wyłączną licencję na rozwój i komercjalizację portfolio samodzielnych małocząsteczkowych agonistów STING odkrytych i rozwiniętych przez Ryvu, oraz
za prawo do uzyskania licencji wyłącznej do kilku programów ("Wyłączne Cele Terapeutyczne BioNTech") w ramach współpracy badawczej obejmującej
wiele celów terapeutycznych. Celem współpracy jest wygenerowanie kandydatów na leki, które będą przedmiotem dalszych prac w badaniach
przedklinicznych i klinicznych, a ostatecznie wytworzenie leku, który zostanie dopuszczony do obrotu. Ponadto, do upływu pięciu lat od zawarcia
Umowy Licencyjnej lub selekcji określonej liczby Wyłącznych Celów Terapeutycznych BioNTech - w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, BioNTech
będzie miał prawo pierwszeństwa negocjacji w odniesieniu do dowolnego projektu rozwijanego przez Spółkę w obszarze modulacji onkologicznej nie
objętego umową partneringu, znajdującego się w portfolio Ryvu. Zgodnie z Umową Licencyjną BioNTech sfinansuje wszystkie koszty badawczo-
rozwojowe w ramach współpracy. Ryvu zobowiązała się do zapewnienia, za wynagrodzeniem, uzgodnionej z BioNTech ilości FTE. Ryvu będzie
uprawnione do otrzymania kamieni milowych z tytułu postępu w rozwoju poszczególnych projektów na etapie badań przedklinicznych oraz badań
klinicznych, dopuszczenia na rynek i komercjalizacji, jak również niskich jednocyfrowych tantiemów od rocznej sprzedaży netto wszelkich produktów,
które zostaną pomyślnie skomercjalizowane i będą zawierały jakikolwiek związek stanowiący Wyłączny Cel Terapeutyczny BioNTech, który zostanie
opracowany na podstawie Umowy Licencyjnej. Na mocy zawartej umowy Ryvu będzie uprawnione do otrzymania maksymalnych płatności za
potencjalne kamienie milowe w wysokości do 876.200 tys. EUR (4.101.755 tys. PLN przeliczone po średnim kursie NBP z dnia 29, listopada 2022 r., 1
EUR = 4,6813 zł). Zarząd Spółki podkreśla, że powyższa kwota jest kwotą maksymalną możliwą do uzyskania (ang. bio-euro value), natomiast wysokość
przychodów, jakie Ryvu faktycznie uzyska z tytułu Umowy Licencyjnej, będzie zależała od postępu badań naukowych i klinicznych, powodzenia procesu
dopuszczenia na rynek oraz poziomu przychodów ze sprzedaży potencjalnych produktów osiąganych przez BioNTech lub ich licencjobiorców. Ponadto,
daty osiągniecia kamieni milowych oraz otrzymania związanych z nimi potencjalnymi płatności nie znane na czas sporządzenia niniejszego raportu.
Dodatkowo, na mocy Umowy Inwestycyjnej BioNTech zainwestował kolejne 20.000 tys. EUR poprzez objęcie nowych akcji zwykłych serii J emitowanych
przez Spółkę w ramach kapitału docelowego i oferowanych w ramach oferty publicznej, po cenie 48.86 PLN, tj. średniej ważonej wolumenem ceny za
akcję (VWAP) w okresie od 26 października 2022 r. do dnia poprzedzającego zawarcie Umów z 20% premią.
W dniu 6 lipca 2022 r. Spółka zawarła wyłączną umowę licencyj ("Umowa") ze spółką Exelixis Inc. z siedzibą w Alameda, Kalifornia ("Exelixis"). Celem
Umowy jest opracowanie nowatorskich terapii celowanych, wykorzystujących opracowaną przez Ryvu technologię STING (STimulator of INterferon
Genes). Ryvu zapewni wsparcie eksperckie oraz swój know-how na wczesnym etapie badań a po wyłonieniu każdego kandydata klinicznego Exelixis
będzie odpowiadał za jego rozwój i komercjalizację. Ryvu zachowa również wszelkie prawa do rozwoju i komercjalizacji swojego portfolio
samodzielnych małocząsteczkowych agonistów STING. Zgodnie z warunkami Umowy, Spółka otrzymała od Exelixis płatność z góry w wysokości 3.000
tys. USD (14,039 tys. PLN przeliczone po kursie średnim NBP z dnia 6 lipca 2022 r. 1 USD = 4,6796 PLN) w zamian za udzielenie licencji na określone
prawa do małocząsteczkowych agonistów STING opracowanych przez Spółkę. Ryvu będzie również uprawnione do otrzymania środków na pokrycie prac
badawczych po uzgodnieniu przez strony Umowy planu rozwoju, a także dodatkowych 3.000 tys. USD (14,039 tys. PLN przeliczone po kursie średnim 1
USD = 4,6796 PLN) za osiągnięcie nieodległych kamieni milowych dotyczących postępów prac badawczych, dwucyfrowych kamieni milowych po
nominacji pierwszego kandydata klinicznego oraz, dalszych płatności za osiągnięcie kamieni milowych w zakresie rozwoju, dopuszczenia na rynek i
komercjalizacji, a także równolegle Spółka uprawniona jest do jedno- do niskich dwucyfrowych tantiem od rocznej sprzedaży netto wszystkich
produktów, które zostaną z powodzeniem skomercjalizowane w ramach współpracy stron. Łącznie Ryvu jest uprawnione do otrzymania płatności do
maksymalnej wysokości nieco ponad 400.000 tys. USD (1,871,840 tys. PLN przeliczone po kursie średnim 1 USD = 4,6796 PLN) za osiągnięcie kamieni
milowych na etapach rozwoju, dopuszczenia na rynek i komercjalizacji, za każdy potencjalny produkt opracowany w ramach Umowy. Wysokość
przychodów, które Spółka faktycznie uzyska z tytułu Umowy, zależeć będzie od postępu badań naukowych oraz badań klinicznych, powodzenia procesu
rejestracyjnego oraz poziomu przychodów z tytułu sprzedaży potencjalnego leku osiąganych przez Exelixis lub ich partnerów.
Klient A,B, C - klienci do których przychody przekraczają 10% przychodów ze sprzedaży
W dniu 14 września 2023 r. Spółka zawarła z Berlin-Chemie AG z siedzibą w Berlinie, Niemcy, wchodząca w skład Grupy Menarini ("Grupa Menarini")
aneks („Aneks”) do globalnej umowy licencyjnej z dnia 28 marca 2017 roku. Na podstawie Aneksu, Spółka przejęła od Grupy Menarini odpowiedzialność
za przeprowadzenie badania klinicznego fazy II MEN1703 w nawrotowym/opornym DLBCL, realizując to badanie na rzecz Grupy Menarini. Grupa
Menarini ponosi wszystkie koszty związane z badaniem, a Spółka otrzymuje pełny zwrot kosztów poniesionych w związku z realizacją badania
klinicznego. W pozostałym zakresie warunki Umowy pozostają niezmienione, w tym sumaryczne płatności potencjalnie przysługujące Spółce z tytułu
osiągania kamieni milowych oraz tantiemów z przyszłej sprzedaży. Wysokość przychodów, które Spółka faktycznie uzyska w przyszłości z tytułu realizacji
usług objętych Aneksem, zależeć będzie od postępu badań klinicznych i nakładu pracy potrzebnego do ich realizacji.
6. Informacje o przychodach od wiodących klientów
15
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Przychody finansowe z tytułu instrumentów finansowych
15 270 15 977
Odsetki od lokat 5 092 9 128
Wycena z tyt. wystawionej opcji put z EBI* 9 711 6 849
Różnice kursowe
466 0
Razem przychody finansowe
15 270
15 977
* więcej informacji nota 19.
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Koszty finansowe z tytułu instrumentów finansowych
8 803 5 016
Odsetki
8 803 3 808
Różnice kursowe
0 1 208
Razem koszty finansowe
8 803
5 016
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Bieżące obciążenie z tytułu podatku dochodowego
88 297
Odroczony podatek dochodowy 0 0
Obciążenie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
88
297
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
000' PLN
000' PLN
(Strata) brutto przed opodatkowaniem
-101 141
-111 138
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej 19%
-19 217 -21 116
Wpływ kosztów trwałych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów
5 604
5 610
Wpływ przychodów niepodlegających opodatkowaniu i wolnych od podatku (przychody z tytułu dotacji)
-4 754
-4 500
Pozostałe (m.in.: wpływ nierozpoznanego aktywa z tytułu podatku dochodowego)
18 454 20 303
Podatek według efektywnej stawki podatkowej
88
297
7. Przychody finansowe
8. Koszty finansowe
9. Podatek dochodowy
9.1. Podatek dochodowy ujęty w Sprawozdaniu z całkowitych dochodów
9.2. Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej kształtuje się następująco:
Na dzień 31 grudnia 2025 nieujęte aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynosza 78.349 tys. zł. Z uwagi na historie strat podatkowych i brak
wystarczających prognoz odnośnie pozytywnych przepływów podatkowych, Spółka nie rozpoznała odroczonego podatku dochodowego. Obowiązujące
przepisy podatkowe ustanawiają pięcioletni okres na odliczenie strat z lat ubiegłych, licząc od roku następującego po roku, w którym strata została
poniesiona. Strata z 2020 r. w kwocie 3.675 tys. wygasa w 2026 r., strata z 2021 r. w kwocie 10.422 tys. wygasa w 2027 r., strata z 2023 r. w kwocie
16.831 tys. zł wygasa w 2029 r., strata z 2024 r. w kwocie 24.047 tys. zł wygasa w 2030 r., strata z 2025 r. w kwocie 23.374 tys. zł wygasa w 2031 r.
16
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
zł na akcję zł na akcję
(4,4) (4,8)
(4,4) (4,8)
(4,4) (4,8)
(4,4) (4,8)
(4,4) (4,8)
(4,4) (4,8)
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
-101 229 -111 435
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
szt. szt.
23 120 148 23 120 148
23 120 148 23 120 148
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia podstawowego zysku
na akcję
Zysk/(strata) wykorzystany do obliczenia podstawowego/rozwodnionego zysku
przypadającego na akcję ogółem
10.
Zysk/strata na akcję
Z działalności kontynuowanej
Z działalności kontynuowanej
Zysk/(strata) rozwodniony na akcję:
Podstawowy zysk/(strata) na akcję:
Zysk/strata i średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia zysku podstawowego/rozwodnionego na akcję:
Podstawowy zysk na akcję ogółem
Zysk/(strata) rozwodniony na akcję ogółem
11. Rzeczowe aktywa trwałe i aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Spółka dokonała przeglądu przesłanek wystąpienia utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych zgodnie z MSR 36.12-14 i w ocenie Zarządu, biorąc
pod uwagę wszystkie okoliczności przedstawione poniżej, na dzień 31.12.2025 r. analiza przesłanek nie wykazała podstaw do wykonania testu na
utratę wartości i taki test nie został sporządzony.
Specyfika branży w której działa Spółka charakteryzuje się generowaniem strat oraz ujemnymi przepływami pieniężnymi w okresie fazy odkrywania i
rozwoju leków, do komercjalizacji i przychodów lub tantiem generowanych z leków, które zostały dopuszczone do obrotu. Taka sytuacja nie jest
też zjawiskiem nieoczekiwanym dla spółki z branży biotechnologicznej w fazie 1 i 2 badań klinicznych.
Najistotniejszymi pozycjami w rzeczowych aktywach trwałych aktywa nowe (w tym nowo wybudowane Centrum Badawczo-Rozwojowe
Innowacyjnych Leków) lub prawie nowe, zakupione po cenach rynkowych, w pełni wykorzystywane w procesach badawczych, i w ocenie Zarządu ich
wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży jest równa lub większa niż ich wartość księgowa.
Poziom kapitalizacji Spółki na dzień 31.12.2025 r. prezentował nadwyżkę kapitalizacji nad aktywami netto Spółki na poziomie ok. 578 mPLN.
W całym 2026 roku Spółka planuje nakłady na niefinansowe aktywa trwałe w kwocie około 1.400 tys. zł.
10.1. Podstawowy zysk/strata na akcję
Średnia ważona liczba akcji zwykłych wykorzystana do obliczenia rozwodnionego zysku
na akcję*
*Spółka w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wykazuje stratę netto, dlatego zgodnie z MSR 33 par. 41 oraz 43 potencjalne akcje nie
rozwadniające bowiem ich konwersja obnizyłaby stratę przypadającą na akcję z działalności kontynuowanej.
17
Wartość brutto - stan 01.01.2025 7 468 52 213 15 715 370 59 255 348 5 253 2 616 1 023 144 262
Zwiększenia wartości brutto (tytuły): 0 183 157 0 6 078 5 591 0 0 0 12 009
- nabycie/zawarcie umowy leasingu
0
0
0
0
0
5 591
0
0
0
5 591
- przyjęcie ze środków trwałych w budowie
0 183 157 0 5 599 0 0 0 0 5 939
- inne, przeniesienie
0
0
0
0
479
0
0
0
0
479
Zmniejszenia wartości brutto (tytuły): 0 116 456 0 2 016 5 939 3 127 2 444 429 14 527
- likwidacja
0
116
456
0
2 016
0
0
0
0
2 589
- inne, przeniesienie
0 0 0 0 0 5 939 479 0 0 6 418
- inne, zakończenie umowy
0
0
0
0
0
0
2 648
2 444
429
5 520
Wartość brutto - stan 31.12.2025 7 468 52 279 15 416 370 63 317 0 2 126 172 594 141 744
Umorzenie - stan na 01.01.2025 0 8 009 6 263 121 50 744 0 3 014 2 582 794 71 526
Zwiększenia umorzenia (tytuły): 0 1 583 988 74 4 929 0 488 28 121 8 212
- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe
0 1 583 988 74 4 929 0 488 28 121 8 212
Zmniejszenia umorzenia (tytuły): 0 82 456 0 2 004 0 2 648 2 444 377 8 011
- inne, likwidacja
0
82
456
0
2 004
0
0
0
2 542
- inne, zakończenie umowy
0
0
0
0
0
2 648
2 444
377
5 469
Umorzenie - stan na 31.12.2025 0 9 509 6 795 195 53 670 0 854 167 537 71 727
Wartość netto - stan na 01.01.2025 7 468 44 204 9 452 249 8 511 348 2 240 34 229 72 736
Wartość netto - stan na 31.12.2025
7 468
42 770
8 621
175
9 648
0
1 272
6
57
70 017
Prawa do
użytkowania
lokali
Prawa do
użytkowania
samochodów
Razem
Urządzenia
techniczne i
maszyny
Środki
transportu
Inne środki trwałe
(m.in. sprzęt
labolatoryjny)
Środki trwałe
w budowie
Prawa do
użytkowania innych
środków trwałych
(m.in. sprzęt
laboratoryjny)
11.1. Zakres zmian wartości grup rodzajowych środków trwałych w bieżącym okresie sprawozdawczym
Wyszczególnienie
Grunty
Budynki,
lokale i
obiekty
inżynierii
lądowej i
wodnej
18
11.2. Zakres zmian wartości grup rodzajowych środków trwałych w okresie sprawozdawczym od 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r.
Wartość brutto - stan 01.01.2024 7 468 52 196 15 010 370 57 706 0 3 509 2 616 1 023 139 898
Zwiększenia wartości brutto (tytuły): 0 16 733 0 1 763 4 605 1 745 0 0 8 861
- nabycie/zawarcie umowy leasingu
0
0
0
0
0
4 605
0
0
0
4 605
- przyjęcie ze środków trwałych w budowie
0 16 733 0 1 763 0 1 745 0 0 4 256
- inne, zmiany umów 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
- inne, przesunięcia pomiędzy kategoriami 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Zmniejszenia wartości brutto (tytuły): 0 0 27 0 213 4 256 0 0 0 4 497
- sprzedaż 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
- inne, przeniesienie do ŚT
0 0 0 0 0 4 256 0 0 0 4 256
- inne, przesunięcia pomiędzy kategoriami 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Wartość brutto - stan 31.12.2024 7 468 52 213 15 715 370 59 255 348 5 253 2 616 1 023 144 262
Umorzenie - stan na 01.01.2024 0 6 427 5 078 47 44 682 0 2 891 2 554 665 62 344
Zwiększenia umorzenia (tytuły): 0 1 581 1 212 74 6 275 0 123 28 129 9 423
- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe
0 1 581 1 212 74 6 275 0 123 28 129 9 423
- inne, wykup z leasingu
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Zmniejszenia umorzenia (tytuły): 0 0 27 0 213 0 0 0 0 240
- inne, wykup z leasingu
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Umorzenie - stan na 31.12.2024 0 8 009 6 263 121 50 744 0 3 014 2 582 794 71 526
Wartość netto - stan na 01.01.2024 7 468 45 769 9 932 323 13 024 0 618 62 358 77 555
Wartość netto - stan na 31.12.2024
7 468
44 204
9 452
249
8 511
348
2 240
34
229
72 736
Wyszczególnienie
Grunty
Budynki,
lokale i
obiekty
inżynierii
lądowej i
wodnej
Urządzenia
techniczne i
maszyny
Środki
transportu
Inne środki trwałe
(m.in. sprzęt
labolatoryjny)
Środki trwałe
w budowie
Prawa do
użytkowania innych
środków trwałych
(m.in. sprzęt
laboratoryjny)
Prawa do
użytkowania
lokali
Prawa do
użytkowania
samochodów
Razem
19
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
Wartości bilansowe
000' PLN
000' PLN
Patenty* 5 228 5 218
Pozostałe aktywa niematerialne 773 2 898
Aktywa niematerialne w trakcie realizacji 41 0
6 042 8 116
12.1. Zakres zmian wartości grup rodzajowych aktywów niematerialnych w bieżącym okresie sprawozdawczym
Wyszczególnienie
Inne wartości niematerialne* Razem
Wartość brutto - stan na 01.01.2025 11 764 11 764
Zwiększenia wartości brutto (tytuły): 1 316 1 316
- nabycie 1 316 1 316
Zmniejszenia wartości brutto (tytuły): 2 064 2 064
- likwidacja 2 064 2 064
Wartość brutto - stan na 31.12.2025 11 016 11 016
Umorzenie - stan na 01.01.2025 3 648 3 648
Zwiększenia umorzenia (tytuły): 1 645 1 645
- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe 1 645 1 645
Zmniejszenia umorzenia (tytuły): 318 318
- likwidacja 318 318
Umorzenie - stan na 31.12.2025 4 974 4 974
Wartość netto - stan na 01.01.2025 8 116 8 116
Wartość netto - stan na 31.12.2025
6 042
6 042
Wyszczególnienie
Inne wartości niematerialne i prawne Razem
Wartość brutto - stan na 01.01.2024 8 912 8 912
Zwiększenia wartości brutto (tytuły): 2 852 2 852
- nabycie 2 852 2 852
Zmniejszenia wartości brutto (tytuły): 0 0
- likwidacja 0 0
Wartość brutto - stan na 31.12.2024 11 764 11 764
Umorzenie - stan na 01.01.2024 2 575 2 575
Zwiększenia umorzenia (tytuły): 1 073 1 073
- odpisy amortyzacyjne/umorzeniowe 1 073 1 073
Zmniejszenia umorzenia (tytuły): 0 0
- likwidacja 0 0
Umorzenie - stan na 31.12.2024 3 648 3 648
Wartość netto - stan na 01.01.2024 6 337 6 337
Wartość netto - stan na 31.12.2024
8 116
8 116
12.
Aktywa niematerialne
12.2.
Zakres
zmian
wartości
grup
rodzajowych
aktywów
niematerialnych
w
okresie
sprawozdawczym
od
dnia
01.01.2024
r.
do
dnia
31.12.2024 r.
* Patenty służą ochronie praw, które znajdują się obecnie na poziomie badań i nie generują przychodów, ale również tych które generują przychody z umów
partneringowych.
* W powyższej tabeli: zwiększenia dotyczą nabycia patentów (766 tys. zł.), pozostałych aktywów niematerialnych (550 tys. zł.) Zwiększania umorzenia dotyczą
pozostalych aktywów niematerialnych (1.366 tys. zł.) oraz patentów (279 tys. zł.).
20
0,9269
3,6016
3,3383
1 910 000
6 376
-10 398
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
6 376 16 774
- Uzgodnienie danych finansowych do wartości bilansowej udziałów w spółce NodThera Inc. ujętych w sprawozdaniu finansowym Spółki na dzień
31 grudnia 2025 roku :
Na dzień 31 grudnia 2025 r. w NodThera Inc. istniały następujące rodzaje akcji: akcje zwyczajne (ordinary stock) oraz akcje uprzywilejowane
(Junior Preferred Stock, Series A1 i A2 Preferred Stock, Series B1 i B2 Preferred Stock i Series C Preferred Stock). Ryvu jest posiadaczem akcji
uprzywilejowanych, tj. Junior Preferred Stock.
W związku z powyższym jako podstawę do wyceny przyjęto cenę akcji na poziomie 0,9269 USD/akcję (średnia ważona cena akcji, serii D1 oraz D2,
z ostatniej rundy finansowania czyli 4 kwietnia 2025 r.). Na dzień 31 grudnia 2025 roku Ryvu posiadało 1,2% udziałów w NodThera, a łączna
wycena akcji Emitenta w NodThera Inc. wynosiła 6.376 tys. PLN (po kursie średnim NBP 3,6016 PLN/USD).
W dniu 4 kwietnia 2025 r. w NodThera Inc. nastąpiła emisja akcji serii D (Series D Preferred Stock). Emisją objęto:
- 12.666.663 akcji serii D1 po cenie 1,5 USD za akcję
- 41.050.852 akcji serii D2 po cenie 0,75 USD za akcję
- 30.048.510 akcji serii D3 (stanowiącą konwersję finansowania dłużnego) po cenie 0,7407 USD za akcję.
Wobec powyższego, w wyniku emisji do NodThera wpłynęło finansowanie w łącznej kwocie 49.788.133,50 USD (z serii D1 i D2). Emisja
skierowana była jedynie do dotychczasowych inwestorów. Akcje serii D uprzywilejowane analogicznie jak akcje serii A, B i C. Ryvu nie brało
udziału w tej emisji.
Wartość godziwa udziałów Ryvu Therapeutics S.A. w spółce NodThera Inc. ustalona została na podstawie innych danych dających się
zaobserwować bezpośrednio lub pośrednio (tzw. Poziom 2).
Zarząd na bieżąco analizuje czynniki mogące wpłynąć na wycenę do wartości godziwej udziałów w spółce NodThera poprzez analizę postępu prac
badawczych, ocenę otoczenia konkurencyjnego spółki oraz sytuację finansową i płynnościową. Na tej podstawie Zarząd Spółki uważa, że wycena
udziałów posiadanych przez Spółkę w NodTherze, zakładając potencjalną sprzedaż udziałów w przyszłości lub wprowadzenie akcji zwykłych do
obrotu giełdowego, powinna kształtować się na poziomie ostatniej zamkniętej rundy finansowania (tj.: z dnia 4 kwietnia 2025 r.).
cena nowych akcji (w USD) z emisji akcji serii D
średni kurs NBP z dnia 31 grudnia 2025 r.
cena tychże akcji w PLN
liczba udziałów Spółki w NodThera Inc.
wartość udziałów w bilansie na 31 grudnia 2025 r. (000' PLN)
zmiana na wycenie - wpływ na wynik (000' PLN)
Wartość bilansowa udziałów Spółki w Nodthera Inc.
13. Wycena udziałów w Nodthera
21
P1 - Notowania z aktywnych rynków
P2 - Istotne dane obserwowalne
P3 - Istotne dane nieobserwowalne
wartość godziwa poziom hierarchii
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej :
Aktywa finansowe-Udziały Nodthera 6 376 P2
Fundusze Inwestycyjne 48 067 P2
Aktywa finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana:
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 10 771 P3
Pozostałe aktywa finansowe (bez funduszy inwestycyjnych) 5 P3
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
59 606
P1
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej :
Zobowiązania finansowe
24 180 P3
Zobowiązania finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 18 300 P3
Oprocentowane kredyty i pożyczki
70 380 P3
Zobowiązania leasingowe
1 339 P3
wartość godziwa poziom hierarchii
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej :
Aktywa finansowe-Udziały Nodthera
16 774
P2
Fundusze Inwestycyjne
25 303
P2
Aktywa finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana:
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 16 346 P3
Obligacje
4 133
P1
Pozostałe aktywa finansowe (bez obligacji i funduszy inwestycyjnych)
36 439 P3
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
160 073
P1
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej :
Zobowiązania finansowe
35 016
P3
Zobowiązania finansowe, dla których wartość godziwa jest ujawniana:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 33 174 P3
Zobowiązania inwestycyjne
348 P3
Oprocentowane kredyty i pożyczki
65 217 P3
Zobowiązania leasingowe
1 889 P3
Stan na
31/12/2025
Stan na 31/12/2024
Wartości bilansowe
000' PLN
000' PLN
Abonament na korzystanie z licencji
1 618 956
Koszty przyszłych okresów (zaliczki zapłacone kontrahentom)
10 607 16 587
Pozostałe
662 674
12 887 18 216
Poniższa tabela przedstawia poszczególne klasy aktywów i zobowiązań finansowych w podziale na poziomy hierarchii wartości godziwej na dzień 31 grudnia
2025 roku. Ze względu na charakter tych pozycji wartość godziwa nie różni się istotnie od wartości bilansowej, dlatego w kolumnach dot. wartości godziwej
odpowiedno na 31.12.2025 r. oraz 31.12.2024 r. wskazano kwoty równe wartości bilansowej.
15. Pozostałe aktywa niefinansowe
14. Instrumenty finansowe
31.12.2025 r.
31.12.2024 r.
22
Pozostałe aktywa finansowe długoterminowe
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Kaucje wpłacone 0 19
0 19
Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Depozyt 5 530
Obligacje 0 4 133
Fundusze inwestycyjne* 48 067 25 303
Lokaty bankowe 0 35 890
48 072 65 857
16.
Pozostałe aktywa finansowe
* Spółka ulokowała środki w trzech bezpiecznych dłużnych funduszach inwestycyjnych. Poziom ryzyka funuszy wynosi 2 - zgodnie z ujednoliconą i narzuconą
przez regulatora całemu rynkowi skalą od 1 do 7 (SRI), gdzie ryzyko równe 1 oznacza najmniej ryzykowne fundusze (np.. rynku pieniężnego), a ryzyko równe
7 najbardziej ryzykowne fundusze. Łączna wartość aktywów powyższych trzech funduszy na dzień 31.01.2026 wynosi około 10 mld PLN. Środki są dostepne
na żądanie.
23
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Należności z tytuł dostaw i usług
10 600 15 655
10 600 15 655
Należności z tytułu podatków* 3 595 14 860
171 690
Należne dotacje 5 735 4 571
20 100 35 776
Saldo niespłaconych
należności na dzień
bilansowy
Stopa oczekiwanej straty
kredytowej
Wysokość odpisu na
oczekiwane straty
kredytowe
Nieprzeterminowane
9 978 0,0026% 0
1-90 dni po terminie 622 0,2555% 0
91-180 dni po terminie 0 0,4596% 0
181-365 dni po terminie
0 1,8237% 0
Ponad 365 po terminie
0 100,0000% 0
Razem 10 600 0
Saldo niespłaconych
należności na dzień
bilansowy
Stopa oczekiwanej straty
kredytowej
Wysokość odpisu na
oczekiwane straty
kredytowe
Nieprzeterminowane
15 655 0,0001% 0
1-90 dni po terminie
0
0,0005%
0
91-180 dni po terminie
0
0,0121%
0
181-365 dni po terminie
0
0,0645%
0
Ponad 365 po terminie
0 100,0000% 0
Razem 15 656 0
* Dotyczy potatku VAT
17.1 Odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umów z klientami
Spółka w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywów z tytułu umów z klientami dokonała na dzień 31 grudnia 2025 r. oszacowania
oczekiwanych strat kredytowych w oparciu o macierz rezerw, zdefiniowaną na podstawie danych historycznych dotyczących strat kredytowych. Uznano, że
należności poszczególnych kontrahentów charakteryzują się podobnym poziomem ryzyka, nie dokonano podziału na grupy. Większość należności jest od
jednego kontrahenta.
Inne - rozrachunki z pracownikami, wadium
17.
Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
Poniższa tabela przedstawia kalkulację oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług i aktywa z tytułu umowy:
Średni termin spłaty należności z tytułu sprzedaży towarów i usług w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r. wynosi 19 dni, a w okresie od 1 stycznia
2024 r. do 31 grudnia 2024 r. wynosił 15 dni. Przed przyjęciem nowego klienta Spółka dokonuje oceny jego zdolności kredytowej. Ze względu na specyfikę
działalności Spółka współpracuje z jednostkami znanymi w branży, co wpływa na ocenę ryzyka kredytowego. Terminy płatności elementem oferty
przedstawianej kontrahentowi.
Stan na dzień 31/12/2024
Stan na dzień 31/12/2025
24
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Zarejestrowany kapitał akcyjny 9 248 9 248
9 248
9 248
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
Zarejestrowany kapitał akcyjny (tys. sztuk) 9 248 9 248
Wartośc nominalna 1 akcji (PLN) 0,40 0,40
Kapitał podstawowy (tys. PLN)
9 248
9 248
Struktura kapitału podstawowego wg stanu na dzień 31/12/2025
Seria / emisja
Rodzaj akcji (zwykłe / imienne)
Rodzaj
uprzywilejowania
Liczba
akcji
Wartość serii / emisji
wg wartości
nominalnej
Akcje serii "A" imienne 2 głosy / 1 akcja 4 050 000 1 620
Akcje serii "B" zwykłe brak 1 329 500 532
Akcje serii "C" zwykłe brak 1 833 000 733
Akcje serii "D" zwykłe brak 551 066 220
Akcje serii "E" zwykłe brak 2 700 000 1 080
Akcje serii "F" zwykłe brak 2 651 891 1 061
Akcje serii "G1" zwykłe brak 327 886 131
Akcje serii "G2" zwykłe brak 327 886 131
Akcje serii "H" zwykłe brak 2 200 000 880
Akcje serii "I" zwykłe
brak
2 384 245
954
Akcje serii "J" zwykłe
brak
4 764 674
1 906
23 120 148
9 248
Struktura kapitału podstawowego wg stanu na dzień 31/12/2024
Seria / emisja
Rodzaj akcji (zwykłe / imienne)
Rodzaj
uprzywilejowania
Liczba
akcji
Wartość serii / emisji
wg wartości
nominalnej
Akcje serii "A" imienne 2 głosy / 1 akcja 4 050 000 1 620
Akcje serii "B" zwykłe brak 1 329 500 532
Akcje serii "C" zwykłe brak 1 833 000 733
Akcje serii "D" zwykłe brak 551 066 220
Akcje serii "E" zwykłe brak 2 700 000 1 080
Akcje serii "F" zwykłe brak 2 651 891 1 061
Akcje serii "G1" zwykłe brak 327 886 131
Akcje serii "G2" zwykłe brak 327 886 131
Akcje serii "H" zwykłe brak 2 200 000 880
Akcje serii "I" zwykłe brak 2 384 245 954
Akcje serii "J" zwykłe brak 4 764 674 1 906
23 120 148
9 248
Razem
18.
Kapitał podstawowy
18.1. Kapitał podstawowy wg stanu na dzień bilansowy
Razem
25
18.2. Akcje własne
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
sztuk akcji sztuk akcji
Akcje własne w ramach Programu Motywacyjnego
313 1 633
Razem
313 1 633
18.3. Kapitały rezerwowe
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Inne - program motywacyjny 2015-2017
11 172 11 172
Wpłaty z tytułu przekazania akcji pracownikom
237 237
Inne - program motywacyjny 2021-2024 (i)
60 403 57 633
1 096 1 096
Razem pozostałe kapitały rezerwowe
72 907 70 137
18.4. Kapitał zapasowy
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
000' PLN 000' PLN
159 681 159 681
134 134
-4 295 -4 295
142 101 142 101
-8 227 -8 227
-10 331 -10 331
248 378 248 378
w tym koszty emisji Akcje serii "J" zwykłe
-7 693 -7 693
Razem kapitał zapasowy
519 748 519 748
(i) W roku 2021 Spółka rozpoczęła realizację programu motywacyjnego obowiązującego w latach 2021 - 2024. Szczegółowe informacje zostały ujawnione w
nocie 28.
Na dzień 31 grudnia 2025 r. Spółka posiada akcje własne, które wynikają z realizacji Programu Motywacyjnego (patrz nota 28). W świetle paragrafu
33 MSR 32, biorąc pod uwagę, że koszt nabycia tych akcji wyniósł zero złotych (otrzymane bezpłatnie przez Spółkę w ramach darowizny od Pana Pawła
Przewięźlikowskiego) ich wartość na poszczególne daty bilansowe wynosi zero złotych.
Wycena opcji na zakup akcji wynikająca z umowy inwestycyjnej z BioNtech (ii)
(ii) Wartość godziwa opcji na zakup akcji ustalana jest na dzień zawarcia umowy i ujmowana jest jako pomniejszenie płatności od Partnerów z tytułu
przychodów ujmowanych zgodnie z MSSF 15 w korespondencji ze zwiększeniem pozostałych kapitałów rezerwowych.
Podsumowanie danych na temat opcji:
• data zawarcia umowy: 29/11/2022
• data zapadalności opcji: 22/12/2022
• Ilość akcji: 1.917.437
• cena realizacji opcji: 48,86 PLN;
• cena akcji na dzień wyceny: 43,40 PLN;
• ciągła stopa dywidendy: 0%
• wolna od ryzyka stopa procentowa w kapitalizacji ciągłej: 7,17%
współczynnik zmienności: 50% - otrzymany jako odchylenie standardowe z próby logarytmicznych zmian historycznych cen akcji notowanych na GPW w
okresie od 16/10/2019 r. do dnia wyceny.
Wartość godziwa opcji na zakup akcji ustalana jest na dzień zawarcia umowy i ujmowana jest jako pomniejszenie płatności od Partnerów z tytułu przychodów
ujmowanych zgodnie z MSSF 15 w korespondencji ze zwiększeniem pozostałych kapitałów rezerwowych.
Kapitał zapasowy tworzony z nadwyżki z tytułu emisji akcji powyżej ich wartości
nominalnej
w tym nadwyżka z tytułu emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej Akcje serii "H"
zwykłe
w tym nadwyżka z tytułu emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej Akcje serii "I"
zwykłe
Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych w związku z podziałem
w tym koszty emisji Akcje serii "I" zwykłe
w tym koszty emisji Akcje serii "H" zwykłe
w tym nadwyżka z tytułu emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej Akcje serii "J"
zwykłe
* Szerzej opisane w nocie 19.
26
Dane przed
przekształceniem
Korekta
prezentacji
Dane przekształcone
Stan na 31/12/2024 Stan na 31/12/2024
000' PLN 000' PLN 000' PLN
Kapitał własny
Pozostałe kapitały rezerwowe
61 728 8 409 70 137
Razem kapitał własny
143 884 8 409 152 293
Kredyty bankowe
73 333 -8 409 64 924
Zobowiązania długoterminowe razem
126 965 -126 965 118 556
W dniu 16 sierpnia 2022 r. Spółka zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ("EBI") umowę finansowania ("Umowa"). W ramach Umowy EBI
zobowiązało się do udzielenia Spółce kredytu w maksymalnej wysokości 22.000.000 EUR. Celem Umowy jest wsparcie rozwoju cząsteczki RVU120.
Finansowanie w przeważającej części jest przeznaczane na pokrycie kosztów związanych z wydatkami na badania kliniczne, niezbędne działania
umożliwiające uzyskanie zgód regulacyjnych, wewnętrzne badania i rozwój związane z odkrywaniem leków oraz kosztów związanych z ochroną
własności intelektualnej. Umowa zawiera zobowiązania (kowenanty) o charakterze niefinansowym / jakościowym, dotyczące m.in. określonych
obowiązków informacyjnych i organizacyjnych. Na dzień bilansowy Spółka nie identyfikuje ryzyka ich naruszenia.
Finansowanie wypłacane było w trzech transzach: Transza A i B w wysokości 8.000.000 EUR każda oraz Transza C w wysokości 6.000.000 EUR. Spółka
zobowiązana jest do spłaty każdej z wypłaconych transz w jednej racie po upływie 5 lat od jej uruchomienia. Oprocentowanie dla Transzy A wynosi 3% w
skali roku, dla Transzy B 2,7% w skali roku, a dla Transzy C 2,4% w skali roku. Odsetki od każdej transzy są płatne w skali roku.
Dodatkowo, ze względu na fakt, że opcja put wystawiona przez Spółkę wprowadza obowiązek umowny odkupu własnych instrumentów kapitałowych
(warrantów), Społka w dniu wypłaty Transz ujęła w kwocie 32.637 tys. (nota 18.3) zgodnie z zasadami MSR 32 zobowiązanie z tytułu kwoty, jaka
byłaby wymagana do zapłaty przez Spółkę, w scenariuszu wykonania opcji put przez EBI na datę, w korespondencji z kapitałami własnymi. Na każdą
datę bilansową po momencie początkowego ujęcia, Spółka dokonuje aktualizacji kwoty zobowiązania z tytułu opcji put, uwzględniając zmianę w cenie
rozliczenia tej opcji, z odniesieniem skutków wyceny w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako koszt lub przychód finansowy. W przypadku
wygaśnięcia opcji put bez wykonania przez posiadacza (EBI), Spółka dokona reklasyfikacji wartości bilansowej zobowiązania do kapitałów własnych.
W dniach 13 marca 2024 roku, 25 czerwca 2024 roku oraz 5 września 2024 roku EBI dokonał wypłaty Transzy A, Transzy B oraz Transzy C finansowania.
Finansowanie z tytułu wypłaconych transz jest ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Spółki jako zobowiązanie finansowe (w pozycji kredyty
bankowe) wyceniane w zamortyzowanym koszcie. Na każdy dzień bilansowy, Spółka ustala wartość bilansową (zamortyzowany koszt) zobowiązania
poprzez zastosowanie metody efektywnej stopy procentowej, zgodnie z którą naliczany jest koszt odsetkowy w danym okresie.
Dodatkowym wynagrodzeniem za Transzę A, Trans B i Transzę C wyemitowane przez Spółkę na rzecz EBI warranty subskrypcyjne odpowiadające w
sumie 2,5% w pełni wyemitowanego kapitału zakładowego Spółki ("Warranty"). Okres ważności Warrantów wynosi 10 lat, a EBI będzie miało prawo do
wykonania Warrantów w momencie wymagalności Transzy lub zdarzenia dobrowolnej lub obowiązkowej przedpłaty.
Zobowiązania długoterminowe
W
dniu
4
maja
2023
r.
Spółka
zawarła
z
Europejskim
Bankiem
Inwestycyjnym
("EBI")
umowę
w
sprawie
emisji
na
rzecz
EBI
warrantów
subskrypcyjnych.
Na podstawie Umowy Warrantowej Spółka zobowiązała się do emisji na rzecz EBI 592.825 warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia
łącznie 592.825 akcji Spółki o łącznej wartości nominalnej 237.130 zł. Cena wykonania 1 warrantu wynosi 0,40 PLN.
Korekta prezentacji
Na moment początkowego ujęcia finansowanie z tytułu wypłaconych transz zostało ujęte w wartości godziwej ustalonej jako wartość bieżąca wszystkich
przyszłych przepływów gotówkowych zdyskontowanych przy użyciu przeważających na rynku stóp procentowych stosowanych w odniesieniu do
podobnego instrumentu, skorygowanej o bezpośrednie koszty pozyskania finansowania (prowizje, opłaty). Warranty subskrypcyjne wyemitowane przez
Spółkę w związku z pozyskanym finansowaniem zostały ujęte jednorazowo w kapitałach rezerwowych na dzień wypłaty transzy jako różnica pomiędzy
kwotą środków otrzymanych od EBI przez Spółkę a początkową wartością godziwą otrzymanego finansowania. Dodatkowo, opcja put wystawiona przez
Spółkę w ramach emisji warrantów została ujęła jako odrębne zobowiązanie z tytułu kwoty, jaka byłaby wymagana do zapłaty przez Spółkę, w
scenariuszu wykonania opcji put przez EBI na tę datę, w korespondencji z kapitałami rezerwowymi.
Spółka dokonała retrospektywnej korekty początkowego ujęcia zobowiązania z tytułu emisji warrantów w wartości godziwej. Alternatywne sposoby
rozliczenia Umowy Warrantowej (opcja put) stanowią integralną charakterystykę umowną warrantu jako instrumentu finansowego i w związku z tym
opcja put oraz warrant subskrypcyjny stanowią jeden instrument finansowy. Finansowanie z tytułu wypłaconych transz na moment początkowego ujęcia
zostało ujęte na dzień wypłaty transzy, jako różnica pomiędzy kwotą środków otrzymanych od EBI przez Spółkę a początkową wartością zobowiązania z
tytułu emisji warrantów.
Spółka zwraca uwagę, że po początkowym ujęciu prezentacja i metoda wyceny opcji put oraz kredytu nie uległy zmianie i korekta nie ma wpływu na
wynik finansowy. Przekształcony bilans na dzień 31.12.2024 został zaprezentowany w tabeli poniżej.
19. Kredyty, pożyczki otrzymane i inne źródła finansowania
19.1. Umowa kredytowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym
27
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Umowa z LLS 8 104 9 228
Zobowiązanie z tytułu rozliczenia opcji z EBI* 16 076 25 788
24 180 35 016
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług 16 229 31 150
Zobowiązania inwestycyjne 0 348
Zobowiązania z tytułu podatków, ubezpieczeń (ZUS, PIT, PFRON) 1 416 2 226
Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, inne rozrachunki z pracownikami 211 164
Pozostałe zobowiązania niefinansowe 1 860 1 860
19 716 35 748
- krótkoterminowe:
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania 19 716 35 748
Średni termin zapłaty za zakup towarów i materiałów wynosi średnio dwa miesiące. Po upływie tego terminu od nieuregulowanych zobowiązań,
zwyczajowo nie nalicza się odsetek. W sytuacji naliczania stosuje się oprocentowanie jak dla odsetek ustawowych.
21. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
20. Zobowiązania finansowe
W dniu 7 sierpnia 2017 r. Zarząd Ryvu Therapeutics S.A. zawarł umowę z Leukemia & Lymphoma Society (LLS) dotyczącą współpracy w zakresie
dalszych badań fazy przedklinicznej oraz I fazy klinicznej cząsteczki RVU120. Zgodnie z postanowieniami Umowy LLS zobowiązał się do zapewnienia
Spółce wsparcia finansowego do 3,25 mln USD dla projektu RVU120, płatnego w miarę rozwoju projektu. Od dnia zawarcia umowy do dnia
31.12.2025 r. Spółka otrzymała łącznie 2,25 mln USD wsparcia co stanowi równowartość 8,1 mln PLN (wycena po kursie NBP na dzień 31.12.2025 r.).
Na koniec 2024 r. wartość otrzymanego wsparcia wynosiła łącznie 2,25 mln USD co stanowiło równowartość 9,2 mln PLN (wycena po kursie NBP na
dzień 31.12.2024 r.).
W zamian za udzielone wsparcie finansowe w ramach Umowy LLS będzie uprawnione, po udanym rozwoju RVU120 i doprowadzeniu do rozpoczęcia
III fazy klinicznej, do otrzymania płatności za uzyskanie kamieni milowych, a po komercjalizacji RVU120 lub wprowadzenia go na rynek przez Spółkę
również do tantiemów. Łączna wartość płatności dla LLS nie przekroczy siedmiokrotności otrzymanego dofinansowania w ramach Umowy tj.: 15,75
mln USD.
Zobowiązanie to wyceniono początkowo do wartości godziwej, która odpowiada kwocie nominalnej, ponieważ efekt dyskontowania dla okresu 12-
miesięcznego jest nieistotny (do dyskontowania przyjęto okres 12 miesięczny, gdyż w okresie dłuższym niż 12 miesięcy nie można uznać, że Spółka
kontroluje, aby zwrot nie nastąpił, stad dyskontowanie na okres dłuższy niż 12 miesięcy nie jest zasadne). Po początkowym ujęciu zobowiązanie
wyceniane jest według zamortyzowanego kosztu, który na dzień 31.12.2025 r. odpowiada wartości nominalnej ze względów wskazanych powyżej; w
efekcie zobowiązanie wykazywane jest w wysokości kwot otrzymanych środków pieniężnych po przeliczeniu aktualnym kursem PLN/USD z dnia
bilansowego.
Zobowiązanie jest klasyfikowane jako zobowiązanie długoterminowe w każdym z prezentowanych okresów, ponieważ zobowiązanie to nie jest
wymagalne w okresie do 12 miesięcy od dnia bilansowego tj. zwrot tych kwot może nastąpić wyłącznie w przypadku udanego rozwoju RVU120 i
doprowadzeniu do rozpoczęcia III fazy klinicznej (płatności za uzyskanie kamieni milowych) oraz po komercjalizacji RVU120 lub wprowadzenia go na
rynek przez Spółkę (tantiemy), podczas gdy na dzień podpisania niniejszego sprawozdania finansowego RVU120 znajduje się na etapie rozwoju fazy
II.
W dniu 14 grudnia 2022 r. Umowa z LLS została zmieniona w ten sposób, że wysokość maksymalnego wsparcia w ramach Umowy została
zmniejszona z kwoty 3,25mln USD do kwoty 2,25 mln USD. Jednocześnie LLS zobowiązała się do partycypacji w emisji publicznej akcji serii "J" Ryvu,
która miała miejsce w grudniu 2022 r., dokonując zapisu na akcje o wartości 1 mln USD po cenie ustalonej dla inwestorów instytucjonalnych w
procesie budowania księgi popytu.
* opisane w nocie 19. Spółka ujęła zobowiązanie z tytułu rozliczenia opcji z EBI jako zobowiazania finansowe krótkoterminowe ze względu na to że
warunki realizacji opcji obejmują zdarzenia, które poza kontrolą Spółki, jak również poza kontro EBI. Spółka jednak nie spodziewa się realizacji
opcji co najmniej w okresie do spłaty kredytu z EBI.
28
Stan na 31/12/2024 Stan na 31/12/2024
000' PLN
000' PLN
Zadłużenie (i) 170 601 226 484
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 59 606 160 073
Zadłużenie netto -110 995 -66 411
Kapitał własny (ii) 53 834 152 293
Stosunek zadłużenia netto do kapitału własnego -2,06 -0,44
22.4. Ryzyko rynkowe
Działalność Spółki wiąże się z ekspozycją na ryzyko finansowe zmian kursów walut (patrz nota 22.5), stóp procentowych (patrz Nota 22.6) oraz cen (patrz
Nota 22.7). Spółka nie stosuje instrumentów pochodnych do zarządzania ryzykiem kursowym ani ryzykiem stóp procentowych, gdyż minimalizacja ryzyka
przez hedging naturalny jest wystarczająca.
22.2. Kategorie instrumentów finansowych
Spółka narażona jest na ryzyka związane z instrumentami finansowymi. Ryzyka, na które jest narażona to:
- ryzyko rynkowe obejmujące ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej oraz ryzyko cenowe,
- ryzyko kredytowe oraz
- ryzyko płynności.
Poszczególne rodzaje ryzyka zostały omówione w kolejnych notach.
22.3. Cele zarządzania ryzykiem finansowym
Ryzyka kredytowe, płynności oraz rynkowe (obejmujące przede wszystkim ryzyko walutowe oraz ryzyko stopy procentowej) powstają w normalnym toku
działalności Spółki. Celem zarządzania ryzykiem finansowym w Spółce jest zminimalizowanie wpływu czynników rynkowych, takich jak kursy walutowe i
stopy procentowe, na zatwierdzone w budżecie Spółki na dany rok podstawowe parametry finansowe (wynik finansowy, wielkość przepływów
pieniężnych) z wykorzystaniem hedgingu naturalnego.
Na Spółkę nie nałożone zewnętrzne wymagania kapitałowe za wyjątkiem tego, zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, na pokrycie straty
należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej
trzeciej kapitału akcyjnego. Ta część kapitału zapasowego (zysków zatrzymanych) nie jest dostępna do dystrybucji na rzecz Akcjonariuszy.
22. Instrumenty finansowe
22.1. Zarządzanie ryzykiem kapitałowym
Spółka zarządza kapitałem by zagwarantować, że będzie zdolna kontynuować działalność przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dzięki
optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego.
W Spółce dokonuje się regularnego przeglądu struktury kapitałowej i poziomu oraz struktury czasowej zobowiązań. W ramach tych przeglądów analizuje
się koszty kapitału i ryzyko związane z poszczególnymi jego kategoriami.
Głównymi składnikami podlegającymi ww. analizie są:
• środki pieniężne i ich ekwiwalenty – ujawnione w nocie 26,
• kapitał, w tym, kapitały rezerwowe i zysk zatrzymany – ujawnione nocie 18.
Osiągnięty poziom wskaźnika zadłużenia mieści się w ramach oczekiwanych i akceptowanych przez Zarząd.
(i) Zadłużenie rozumiane jest jako zadłużenie długo- i krótkoterminowe.
(ii) Kapitał własny obejmuje kapitał wykazany w sprawozdaniu z pozycji finansowej.
22.1.1. Wskaźnik zadłużenia netto do kapitałów własnych
Spółka okresowo dokonuje przeglądu struktury kapitałowej. W ramach przeglądu analizuje koszt kapitału oraz rodzaje ryzyka związanego z każdą klasą
kapitału.
29
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN
Waluta EUR
74 518
82 844
46 973
107 769
Waluta USD
1 973
2 495
1 516
5 432
Pozostałe
66
2 825
45
298
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN
AKTYWA
Wzrost kursu walutowego 15%
7 046
16 165
227
815
Wzrost kursu walutowego 10%
4 697
10 777
152
543
Wzrost kursu walutowego 5%
2 349
5 388
76
272
Spadek kursu walutowego -5%
-2 349
-5 388
-76
-272
Spadek kursu walutowego -10%
-4 697
-10 777
-152
-543
Spadek kursu walutowego -15%
-7 046
-16 165
-227
-815
ZOBOWIĄZANIA
Wzrost kursu walutowego 15%
11 178
12 427
296
374
Wzrost kursu walutowego 10%
7 452
8 284
197
250
Wzrost kursu walutowego 5%
3 726
4 142
99
125
Spadek kursu walutowego -5%
-3 726
-4 142
-99
-125
Spadek kursu walutowego -10%
-7 452
-8 284
-197
-250
Spadek kursu walutowego -15%
-11 178
-12 427
-296
-374
WPŁYW NA WYNIK
Wzrost kursu walutowego 15%
-4 132
3 739
-69
441
Wzrost kursu walutowego 10%
-2 754
2 493
-46
294
Wzrost kursu walutowego 5%
-1 377
1 246
-23
147
Spadek kursu walutowego -5%
1 377
-1 246
23
-147
Spadek kursu walutowego -10%
2 754
-2 493
46
-294
Spadek kursu walutowego -15%
4 132
-3 739
69
-441
Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w ciągu roku w zależności od wolumenu transakcji przeprowadzanych w walucie. Tym niemniej powyżs
analizę wrażliwości można uznać za reprezentatywną dla określenia ekspozycji na ryzyko walutowe.
22.5.1. Wrażliwość na ryzyko walutowe
Spółka jest narażona przede wszystkim na ryzyko związane z walutami: EUR oraz USD.
Stopień wrażliwości wyniku Spółki na 15% wzrost i spadek kursu wymiany PLN na waluty obce przedstawiony jest w poniższej tabeli. 15% to stopa wrażliwości
wykorzystywana w wewnętrznych analizach dotyczących ryzyka walutowego przeznaczonych dla członków naczelnego kierownictwa i odzwierciedlających
ocenę zarządu dotyczącą możliwych zmian kursów wymiany walut obcych. Analiza wrażliwości obejmuje wyłącznie pozycje pieniężne denominowane w
walutach obcych i koryguje przewalutowanie na koniec okresu obrachunkowego o 15% zmianę kursów. Wartość dodatnia w poniższej tabeli wskazuje wzrost
zysku i zwiększenie kapitału własnego towarzyszące wzmocnieniu się kursu wymiany PLN na waluty obce o 15%. W przypadku 15% osłabienia PLN w stosunku
do danej waluty obcej wartość ta byłaby ujemna, a wpływ na zysk i kapitały własne byłby odwrotny.
Wpływ EUR Wpływ USD
22.5. Zarządzanie ryzykiem walutowym
Spółka zawiera określone transakcje denominowane w walutach obcych. W związku z tym pojawia się ryzyko wahań kursów walut. Ryzykiem tym Spółka
zarządza się poprzez hedging naturalny.
Wartość bilansowa aktywów oraz zobowiązań Spółki denominowanych w walutach obcych na dzień bilansowy przedstawia się następująco:
Zobowiązania Aktywa
30
31 grudnia 2025 roku
<1rok 1–2 lat 2-3 lat 3-4 lat 4-5 lat >5 lat Ogółem
Zobowiązania z tytułu leasingu 380 329 348 281 0 0 1 339
Wykorzystany limit kart kredytowych 107 0 0 0 0 0 107
31 grudnia 2024 roku
<1rok 1–2 lat 2-3 lat 3-4 lat 4-5 lat >5 lat Ogółem
Zobowiązania z tytułu leasingu 499 740 369 281 0 0 1 889
Wykorzystany limit kart kredytowych 292 0 0 0 0 0 292
31 grudnia 2025 roku
Zobowiązanie z tytułu leasingu (EUR)
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
0
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
0
Zobowiązanie z tytułu leasingu (pozostałe
waluty)
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
-7
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
7
Wpływ całkowity
Zmiana stopy procentowej
+0,5%
-7
Zmiana stopy procentowej
-0,5%
7
Zwiększenie/
Wpływ na zysk lub
stratę brutto
(za 12 miesięcy)
zmniejszenie o punkty
procentowe
Ryzyko stopy procentowej – wrażliwość na zmiany
W bieżącym oraz poprzednim okresie obrotowym zdecydowana większość umów leasingowych podpisana była w EUR. W analizie hipotetycznego wpływu
zmiany stóp procentowych dla stanu zobowiązań z dnia bilansowego założono wahanie na poziomie 50 punktów bazowych nie uwzględniając wpływu klauzul
ograniczających dotyczącego ujemnych stóp procentowych.
Poniższa tabela przedstawia wrażliwość zysku (straty) brutto na racjonalnie możliwe zmiany stóp procentowych przy założeniu niezmienności innych
czynników (w związku z zobowiązaniami o zmiennej stopie procentowej). Nie przedstawiono wpływu na kapitał własny ani całkowite dochody ogółem Spółki.
Oprocentowanie
instrumentów
finansowych
o
zmiennym
oprocentowaniu
jest
aktualizowane
w
okresach
poniżej
jednego
roku.
Odsetki
od
instrumentów
finansowych o stałym oprocentowaniu (zobowiązania z tytułu leasingu) stałe przez cały okres do upływu terminu zapadalności/ wymagalności tych
instrumentów. Pozostałe instrumenty finansowe Spółki, które nie zostały ujęte w powyższych tabelach, nie oprocentowane na zmiennej stopie
procentowej i w związku z tym nie podlegają ryzyku stopy procentowej.
22.6. Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych
Spółka jest narażona na ryzyko stóp procentowych, z uwagi na zawarte umowy leasingu, kredytu inwestycyjnego oraz zawierane depozyty bankowe czy też
nabywane obligacje oparte o zmienne stopy procentowe. Działalność zabezpieczająca podlega regularnej ocenie w celu dostosowania do bieżącej sytuacji
stóp procentowych i określonej gotowości poniesienia ryzyka oraz dla zapewnienia optymalnej strategii zabezpieczeń.
22.6.1. Wrażliwość na wahania stóp procentowych
Analizy wrażliwości oparto o stopień narażenia na ryzyko stóp procentowych instrumentów finansowych (zobowiązań wynikających z umów leasingu i
kredytu) na dzień bilansowy. W przypadku zobowiązań o oprocentowaniu zmiennym zakłada się na potrzeby analizy, że kwota zobowiązań niespłaconych na
dzień bilansowy była niezapłacona przez cały rok. W analizach wewnętrznych dotyczących ryzyka stopy procentowej dla kluczowych członków kierownictwa
wykorzystuje się wahania w górę i w dół o 50 punktów bazowych, co odzwierciedla ocenę kierownictwa dotyczącą prawdopodobnej zmiany stóp
procentowych.
31
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Bank A 23 364 84 243 BBB
Bank B 35 984 59 378 A2
Bank C 96 52 185 A+
Bank D 162 157 AA-
Razem 59 606 195 963
Nazwa banku Rating
22.7. Zarządzanie ryzykiem cenowym
Narażenie Spółki na ryzyko cenowe dotyczące instrumentów kapitałowych wynika z inwestycji utrzymywanych przez Spółkę wycenianych w wartości godziwej
przez wynik finansowy (Nota 13). Spółka posiada udziały tylko jednej spółki NodThera Inc. Udziały te Spółka posiada od początku istenienia tejże spółki (tj.
2016 rok). Działalność NodThera oparta została o badania jakie były prowadzone przed 2016 rokiem przez Spółkę (wtedy Selvita S.A.). NodThera nie jest
notowana na żadnej giełdzie, a wzrost lub spadek wartości udziałów w tej spółce jest, co do zasady, wypadkową postępów prac badawczych. Spółka
dywersyfikuje ryzyko cenowe związane z udziałami w NodThera rozwijając własne projekty, które następnie mogą zostać skomercjalizowane, również w
podobny sposób jak powstała NodThera.
Ryzyko kredytowe dotyczące środków pieniężnych oraz pozostałych aktywów finansowych krótkoterminowych jest ograniczone, ponieważ kontrahentami
Spółki są banki lub instytucje o wysokim ratingu kredytowym przyznawanym przez międzynarodowe agencje ratingowe.
Wykaz banków w których Spółka posiada środki na rachunkach bankowych:
22.8. Zarządzanie ryzykiem kredytowym
Ryzyko kredytowe oznacza ryzyko, że kontrahent nie dopełni zobowiązań umownych, w wyniku czego Spółka poniesie straty finansowe. Spółka stosuje zasadę
dokonywania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej; w razie potrzeby uzyskując stosowne zabezpieczenie jako
narzędzie redukcji ryzyka strat finansowych z tytułu niedotrzymania warunków umowy. Spółka korzysta też z innych informacji finansowych dostępnych
publicznie oraz z własnych danych o transakcjach dokonując oceny swoich głównych klientów. Narażenie Spółki na ryzyko wiarygodności kredytowej
kontrahentów jest stale monitorowane, a zagregowaną wartość zawartych transakcji rozkłada się na zatwierdzonych kontrahentów.
Na należności z tytułu dostaw i usług oraz aktywa z tytułu umów składają się kwoty należne od dużych, wiarygodnych i kluczowych klientów, rozłożone
między różne obszary geograficzne. Prowadzi się bieżącą ocenę zdolności kredytowej na podstawie kondycji należności.
Z wyłączeniem największych odbiorców Spółki (wartości przychodów od tych klientów ujawnione w nocie 6), pojedynczy kontrahenci nieznacznie wpływają
na zwiększenie ryzyka kredytowego. Każdy z tych klientów jest spółką o zasięgu międzynarodowym i stabilnej sytuacji finansowej, co znacząco wpływa na
obniżenie ryzyka kredytowego. Dane dotyczące należności na dzień bilansowy znajdują się w nocie 17.
32
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
Aktywa (+) 124 013 246 175
16 335 20 226
59 606 160 073
48 072 65 857
0 19
-112 128 -3 187
Kredyty -70 380 65 217
Zobowiązania z tytułu leasingu -1 339 -1 889
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług -16 229 -31 150
Zobowiązania finansowe długoterminowe -8 104 -9 228
Zobowiązania finansowe krótkoterminowe -16 076 -25 788
Pozostałe zobowiązania inwestycyjne 0 -348
11 884 242 988
0 107 0 107 70 274
0
70 274 70 380
0 119 261 380 959 0 959 1 339
14 180 1 431 618 16 229 0 0 0 16 229
Zobowiązania finansowe długoterminowe
16 076 0 0 16 076 0 8 104 8 104 24 180
Razem
30 257 1 656 879 32 792 71 233 8 104 79 336 112 128
Razem
długoterminowe
Zobowiązania z tytułu leasingu
Długoterminowe
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania inwestycyjne
Kredyty
22.9. Zarządzanie ryzykiem płynności
Ostateczną odpowiedzialność za zarządzanie ryzykiem płynności jak i za całe Sprawozdanie Finasnowe ponosi zarząd, który opracował odpowiedni system służący do zarządzania krótko-, średnio- i długoterminowymi wymogami
dotyczącymi finansowania i zarządzania płynnością. Zarządzanie ryzykiem płynności w Spółce ma formę, ciągłego monitoringu prognozowanych i faktycznych przepływów pieniężnych oraz dopasowywania profili
zapadalności
aktywów i wymagalności zobowiązań finansowych.
Należności z tytułu dostaw i usług oraz dotacji
Środki pieniężne
Pozostałe aktywa finansowe krótkoterminowe
Pozostałe aktywa finansowe długoterminowe
Ekspozycja na ryzyko płynności
Zobowiązania finansowe (-)
Na dzień bilansowy 31.12.2025 r. zobowiązania finansowe spółki mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:
Rodzaj zobowiązania
Krótkoterminowe
Zobowiązania
wartość
bilansowa
Niewymagalne na dzień
31/12/2025
do 3 m-cy 3 do 12 m-cy
Razem
krótkoterminowe
1 do 5 lat
powyżej
5 lat
33
0 292 0 292 64 924
0
64 924 65 217
0 81 418 499 1 390 0 1 390 1 889
25 844 5 474 180 31 498 0 0 0 31 498
Zobowiązania finansowe długoterminowe
25 788 0 0 25 788 0 9 228 9 228 35 016
Razem
51 632 5 848 597 58 077 66 315 9 228 75 543 133 620
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Zabezpieczone limity kart kredytowych w rachunku bieżącym:
Kwota wykorzystana
107 292
Kwota niewykorzystana
493 308
600
600
22.10. Wrażliwości zobowiązania z tyt. opcji put.
Na każdą datę bilansową po momencie początkowego ujęcia, Spółka dokonuje aktualizacji kwoty zobowiązania z tytułu opcji put z umowy zawartej z EBI, uwzględniając zmianę w cenie rozliczenia tej opcji, z odniesieniem skutków
wyceny w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jako koszt lub przychód finansowy. W związku z powyższym Spółka jest narażona na zmianę w cenie rozliczanej opcji. Przykladowo wzrost średniej wartości 1 akcji Ryvu o 1 PLN
powoduje wzrost kosztu finansowego o 593 tyś. zł.
22.9.1 Dostępne finansowanie zewnętrzne
Kredyty
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
zobowiązania inwestycyjne
Na dzień bilansowy 31.12.2024 r. zobowiązania finansowe spółki mieściły się w następujących przedziałach terminów wymagalności:
Rodzaj zobowiązania
Krótkoterminowe
Zobowiązania
wartość
bilansowa
Niewymagalne na dzień
31/12/2024
do 3 m-cy 3 do 12 m-cy
Razem
krótkoterminowe
1 do 5 lat
powyżej
5 lat
Razem
długoterminowe
Zobowiązania z tytułu leasingu
Długoterminowe
34
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Naliczone zobowiązania urlopowe 2 110 2 290
Naliczone zobowiązania z tytułu premii 0 7 600
Zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych 183 276
2 293 10 166
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Zobowiązania z tytułu umów z klientami (i) 31 045 55 856
Dotacje rządowe (ii) przychody ujmowane zgodnie z MSR 20 21 647 22 592
52 692 78 448
Zobowiązania z tytułu umów z klientami (i)
Umowa z BioNtech, w tym: 26 640 40 010
- Krótkoterminowe 14 055 14 055
- Długoterminowe 12 585 25 955
26 640 40 010
Pozostałe,w tym: 4 405 15 847
- Krótkoterminowe 4 405 15 847
4 405 15 847
Dotacje rządowe (ii) przychody ujmowane zgodnie z MSR 20 w tym:
Dotacje infrastrukturalne, w tym: 18 002 19 700
- Krótkoterminowe 1 087 2 917
Dotacje badawcze, w tym: 3 645 2 892
- Krótkoterminowe 3 645 2 892
21 647 22 592
(i) Zobowiązania z tytułu umów z klientami obejmują wpłacone zaliczki od kontrahentów, na pokrycie części kosztów związanych z
wykonywanymi usługam:
(ii) Dotacje rządowe obejmują otrzymane wpłaty, wynikające z podpisanych umów na dotacje, które będą rozliczane proporcjonalnie do
poniesionych kosztów.
23. Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
24.
Przychody przyszłych okresów i zobowiązania z tytułu umów z klientami
- Umowa z BioNtech: Spółka szacuje, że cała kwota zobowiązań będzie rozpoznana w przychodach w ciągu 5 lat, począwszy od grudnia 2022 r.
Salda zobowiązań z tytułu tej umowy z 31.12.2024 zostały rozliczone w roku 2025 w kwocie 14.055 tys. zł.
- Pozostałe: Salda zobowiązań z tytułu umów z pozostałymi klientami z 31.12.2024 zostały rozliczone w roku 2025 w kwocie 10.289 tys. zł.
35
Rodzaj powiązania:
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN
Selvita S.A. POA 20 88 960 2 842
Selvita Services Sp. z o.o. POA 0 0 0 -61
Selvita Inc. POA 0 0 2 412 2 611
PORN 0 0 3 4
Scott Fields PORN 0 0 0 9
20 88 3 375 5 405
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024 Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN
Selvita S.A. POA 23 0 153 1 436
Selvita Services Sp. z o.o. POA 0 418 0 0
Selvita Inc. POA 0 0 134 160
23 418 286 1 596
POA - powiązanie osobowe przez udziały posiadane przez Akcjonariusza
Kwoty należne od stron powiązanych Kwoty płatne na rzecz stron powiązanych
Zakupy od podmiotów powiązanych obejmuja nabycia usług doradczych i administracyjnych
W roku obrotowym Spółka zidentyfikowała następujące transakcje handlowe ze stronami powiązanymi. Powiązania osobowe oparte o powiązania Członków
Zarządu i Członków Rady Nadzorczej.
Sprzedaż towarów i usług Zakup towarów i usług
PORN - powiązanie osobowe przez Członka Rady Nadzorczej
Rodzaj
powiązania
Następujące stany występują na koniec okresu sprawozdawczego:
Transakcje z podmiotami powiązanymi dokonywano przy zastosowaniu cen rynkowych.
Rodzaj
powiązania
AG Life Science Consulting GmbH & Co. KG
25. Transakcje z jednostkami powiązanymi
25.1. Transakcje handlowe
Sprzedaż do podmiotów powiązanych obejmuje przychody z najmu lokali i refaktury kosztów.
Krąg podmiotów powiązanych został ustalony na potrzeby sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego zgodnie z Międzynarodowym Standardem
Rachunkowości 24, stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1126/2008 z dnia 3 listopada 2008r. (Dz.U. L 320 z 29.11.2008, s. 1, z późn.zm.).
Powiązania osobowe oparte o powiązania Członków Zarządu i Członków Rady Nadzorczej, zostały określone zgodnie z dyspozycją pkt. 9 ww.
Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 24.
36
Wynagrodzenie
stałe
Wynagrodzenie
zmienne
Płatności na bazie
akcji*
Wynagrodzenie
stałe
Wynagrodzenie
zmienne
Płatności na bazie
akcji*
000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN 000' PLN
Zarząd Spółki 5 200 0 628 5 484 1 621 1 559
Paweł Przewięźlikowski 232 0 0 458 0 0
Krzysztof Brzózka 857 0 0 858 467 0
Kamil Sitarz 635 0 94 635 447 427
Hendrik Nogai 1 727 0 433 1 731 325 375
Vatnak Vat-Ho 1 465 0 59 1 803 381 757
Justyna Żółtek 286 0 42 0 0 0
Rada Nadzorcza 1 106 0 0 1 128 0 0
Piotr Romanowski 159 0 0 162 0 0
Tadeusz Wesołowski 160 0 0 160 0 0
Rafał Chwast 159 0 0 162 0 0
Axel Glasmacher 157 0 0 160 0 0
Jarl Jungnelius 0 0 0 1 0 0
Thomas Turalski 157 0 0 160 0 0
Scot Fields 157 0 0 164 0 0
Peter Smith 157 0 0 160 0 0
6 306 0 628 6 612 1 621 1 559
Liczba akcji
% posiadanego
kapitału
Liczba akcji
% posiadanego
kapitału
Zarząd Spółki
Paweł Przewięźlikowski* 3 982 160 17,22% 3 982 160 17,22%
Krzysztof Brzózka
267 321 1,16% 267 321 1,16%
Kamil Sitarz
39 230 0,17% 39 230 0,17%
Hendrik Nogai
22 500 0,10% 22 500 0,10%
Vatnak Vat-Ho
57 000 0,25% 57 000 0,25%
Justyna Żółtek
18 265 0,08% 18 265 0,08%
Rada Nadzorcza
Tadeusz Wesołowski**
1 372 713 5,94% 1 372 713 5,94%
Rafał Chwast
121 115 0,52% 121 115 0,52%
Thomas Turalski
20 100 0,09% 20 100 0,09%
*poprzez Benevora Fundacja Rodzinna w organizacji
25.2 Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa
**z Fundacją Rodziny Wesołowskich Fundacja Rodzinna w Krakowie
* Wycena zgodnie z MSSF2
Okres zakończony 31/12/2025 Okres zakończony 31/12/2024
Wynagrodzenia członków zarządu i pozostałych członków naczelnego kierownictwa w roku obrotowym przedstawiały się następująco:
Akcje posiadane przez Członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej
Okres zakończony 31/12/2025 Okres zakończony 31/12/2024
37
Stan na 31/12/2025 Stan na 31/12/2024
000' PLN 000' PLN
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych
59 606
7 030
59 606 7 030
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty - lokaty bankowe
0
153 043
59 606 160 073
Okres zakończony
31/12/2025
Okres zakończony
31/12/2024
Pracownicy umysłowi
240 294
Pracownicy ogółem
240 294
27. Przeciętne zatrudnienie w Spółce
26. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Dla celów sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie i na rachunkach
bankowych z uwzględnieniem nierozliczonych kredytów w rachunku bieżącym. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec roku obrotowego wykazane w
rachunku przepływów pieniężnych można w następujący sposób uzgodnić do pozycji bilansowych.
Na dzień bilansowy środki pienięźne zgromadzone na rachunkach bankowych nie są korygowane ze względu na ryzyko utraty wartości.
Na dzień 31.12.2025 r. środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania (zaliczki otrzymane z grantów) wynosiły 4.052 tys.zł (na dzień 31.12.2024
środki o ograniczonej możliwości dysponowania wynosiły 2.547 tys. zł).
38
Rola Spółki.
Zarząd określa listę osób uprawnionych w puli dodatkowej (gdyż pula podstawowa skierowana była do wszystkich pracowników Spółki) i sposób określenia liczby akcji oferowanych danemu
uczestnikowi. W odniesieniu do Zarządu, Rada Nadzorcza Spółki pełni samą rolę. Spółka poprzez swoje organy, tj. Zarząd i Radę Nadzorczą, sprawuje kontrolę nad wykonaniem Programu
Motywacyjnego.
Charakter umowy zawartej z Akcjonariuszem.
Akcjonariusz ożył w dniu 20 kwietnia 2021 r. pisemne oświadczenie woli w formie listu intencyjnego, w którym deklaruje nieodpłatne przekazanie na rzecz Emitenta akcji serii B Emitenta w liczbie
1.247.720. Zgodnie z treścią listu intencyjnego, zobowiązania Akcjonariusza zawarte w liście intencyjnym obowiązują od 20 kwietnia 2021 r. i wygasają z dniem a) bezskutecznego upływu terminu na
zwołanie przez Spółkę Nadzwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, b) nieuchwalenia przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Programu Motywacyjnego lub c) niezatwierdzenia
listy osób uprawnionych w terminie 14 dni od dnia uchwalenia programu motywacyjnego. Żadna ze wskazanych wyżej okoliczności nie nastąpiła, a Akcjonariusz nie przekazał jeszcze wszystkich
akcji objętych listem intencyjnym, wobec czego zobowiązania Akcjonariusza nie wygasły.
W dniach 8 lipca 2021 r., 19 listopada 2021 r., 14 kwietnia 2022 r., 29 maja 2023 r., 2 luty 2024, 16 maja 2024 oraz 24 września 2024 Akcjonariusz zawarł z Emitentem umowy darowizny, w ramach
których przekazano asność odpowiednio 1.041.363 akcji, 21.476 akcji, 27.497 akcji, 74.508 akcji, 31.750 akcji, 16.301 akcji oraz 34.825 akcji („Umowy”). Akcje te wydawane uczestnikom
programu motywacyjnego niezwłocznie, co do zasady w dniu ich otrzymania przez Spółkę.
28. Płatności realizowane na bazie akcji
28.1 Pracowniczy program motywacyjny
28.1.1 Szczegółowy opis programu motywacyjnego opartego na warrantach subskrypcyjnych
W dniu 17 maja 2021 roku Walne Zgromadzenie uchwaliło przyjęcie Programu Motywacyjnego dla pracowników w postaci prawa do nabycia akcji po preferencyjnej cenie. Przedmiotem programu
jest łącznie 1.247.720 akcji zwykłych Ryvu S.A. które będą nieodpłatnie przekazane przez Pawła Przewięźlikowskiego, będących jego własnością i stanowiących łącznie 25% akcji Spółki znajdujących
się w jego posiadaniu. Program zakłada przyznanie pracownikom uprawnienia w postaci prawa do nabycia akcji po preferencyjnej cenie PLN 0.19 na akcję. Do uczestnictwa w programie
uprawnieni pracownicy, których łączy ze spółką stosunek służbowy. Osoby uprawnione zobowiązane do pozostawania w stosunku służbowym ze spółką oraz niezbywania przyznanych akcji w
ramach programu, w terminie nie krótszym niż 12 miesięcy i nie dłuższym niż 36 miesięcy od daty nabycia akcji, z zastrzeżeniem wyjątkowych sytuacji kiedy pracownik będzie mógł zost zwolniony
z tych zobowiązań.
39
29.01.2024 r.
27.09.2024 r.
06.06.2025 r.
28.1.2 Wartość godziwa opcji na akcje przyznanych w ciągu roku
Ilość akcji w programie
11.08.2023 r.
Data przyznania programu („grant date”) - V faza programu
Data przyznania programu („grant date”) - VI faza programu
Data zapadalności programu
Data przyznania programu („grant date”) - I faza programu
1 150 345
Ujęcie transakcji 'darowizny' od Akcjonariusza - fundatora Programu.
Biorąc pod uwagę specyfikę i ramy prawno-formalne Programu Motywacyjnego oraz standardy MSSF Spółka potraktowała transakcję nieodpłatnego przekazania akcji (‘darowizny’) od fundatora
programu Pawła Przewięźlikowskiego jako osobną transakcję, która w świetle par. 33 MSR 32, biorąc pod uwagę koszt nabycia tych akcji wynoszący zero złotych, nie została zaprezentowana w
sprawozdaniu z sytuacji finansowej oraz otrzymane nieodpłatnie akcje nie miały także wpływu na sprawozdanie z całkowitych dochodów, sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym, ani
sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
Wartość godziwa przyznanych opcji ustalana jest na dzień przyznania i ujmowana przez okres nabywania uprawnień w kosztach wynagrodzeń w korespondencji ze zwiększeniem kapitału asnego
w czasie nabywania uprawnień przez pracowników w trakcie trwania programu.
Podsumowanie danych na temat programu:
Data przyznania programu („grant date”) - III faza programu
24.05.2023 r.
Data przyznania programu („grant date”) - IV faza programu
17.05.2021 r.
26.09.2027 r.
1 247 720
Data przyznania programu („grant date”) - II faza programu
16.03.2022 r.
Data przyznania programu („grant date”) - VII faza programu
Oczekiwana ilość akcji po uwzgl. wskaźnika rotacji pracowników i dostępnych danych na dzień 31.12.2025 r.
40
Faza programu
Data
realizacji
opcji
Ilośc akcji
I 9.07.2021 20 383
I 9.07.2022 457 850
I 9.07.2023 440 597
I 9.07.2024
20 093
I 30.06.2025
6 379
II 16.03.2022
8 219
II 16.03.2023
16 758
II 16.03.2024
16 758
II 16.03.2025
8 538
III 23.05.2024
30 261
III 23.05.2025
30 261
III 23.05.2026
14 755
IV 10.08.2024
2 997
IV 10.08.2025
2 997
IV 10.08.2026
939
V 29.01.2025
17 641
V 29.01.2026
3 991
V 29.01.2027
3 033
VI 26.09.2025
38 754
VI 26.09.2027
6 782
VII 5.06.2026
5 133
VII 5.06.2027
2 810
72%
72%
53
0,19 30,25 0% 4,79% 48%
72%
44%
44%
0,19
0%
0,19 0%
4,82% 44%
44%
6,04%
0%
0,19 58,70 0% 48%
0,19 30,25 0% 4,79% 48%
72%
72%
Cena akcji na dzień wyceny
Współczynnik
zmienności
Całkowity koszt programu został oszacowany na podstawie szacowanej wartości akcji do których pracownicy nabędą prawa w czasie trwania programu. Wartość godziwa programu została ustalona
przy użyciu modelu wyceny Blacka-Scholesa-Mertona, biorącego pod uwagę następujące parametry:
53
53
Cena realizacji opcji
(PLN)
0,19
47,45
47,45
47,45
47,45
0,19 58,70 0%
0,19 54,60 0%
0,19 53,50 0%
0,19 58,70
Wolna od ryzyka stopa
procentowa w
kapitalizacji ciągłej
1,96%
1,96%
1,96%
1,96%
1,96%
4,82%
4,82%
0,19
0,19
0,19
0,19
0,19
Ciągła stopa dywidendy
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
53
53
0,19
6,04% 48%
0,19 58,70 0% 6,04% 48%
4,82%
0,19 58,70 0% 5,24% 47%
0,19 58,70 0% 5,24% 47%
5,24% 47%
0,19 54,60 0% 4,84% 47%
0,19 54,60 0% 4,84% 47%
4,79% 45%
0,19 53,50 0% 4,79% 45%
4,84% 47%
41
Numer transzy Ilośc akcji
Data nabycia
uprawnień
2021 2022 2023 2024 2025 2026 Q1 2026 Q2 2026 Q3 2026 Q4 2026 2027
Całkowity
wpływ
Program I 20 383
9.07.2021
1 076 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 076
Program II 458 465
9.07.2022
13 964 10 217 0 0 0 0 0 0 0 0 0 24 181
Program III 437 604
9.07.2023
7 649 10 144 5 328 0 0 0 0 0 0 0 0 23 120
Program IV 20 093
9.07.2024
255 304 330 173 0 0 0 0 0 0 0 1 061
Program V 6 379
30.06.2025
56 80 80 81 40 0 0 0 0 0 0 337
Program VI 8 219
16.03.2022
0 388 0 0 0 0 0 0 0 0 0 388
Program VII 16 567
16.03.2023
0 629 164 0 0 0 0 0 0 0 0 793
Program VIII 16 375
16.03.2024
0 314 389 80 0 0 0 0 0 0 0 784
Program IX 8 155
16.03.2025
0 107 130 129 26 0 0 0 0 0 0 392
Program X 30 261
23.05.2024
0 0 1 072 699 0 0 0 0 0 0 0 1 771
Program XI 30 261
23.05.2025
0 0 536 888 347 0 0 0 0 0 0 1 771
Program XII 14 755
23.05.2026
0 0 174 289 288 71 42 0 0 113 0 864
Program XIII 2 997
10.08.2024
0 0 68 107 0 0 0 0 0 0 0 175
Program XIV 2 997
10.08.2024
0 0 34 88 53 0 0 0 0 0 0 175
Program XV 939
10.08.2024
0 0 7 18 18 5 5 2 0 11 0 55
Program XVI 17 641
28.01.2025
0 0 0 884
76 0 0 0 0 0 0 960
Program XVII 3 991
28.01.2026
0 0 0
100 109 9 0 0 0 9 0 217
Program XVIII 3 033
28.01.2027
0 0 0
51 55 14 14 14 14 55 4 165
Program XIX 37 122
26.09.2025
0 0 0 521
1 459 0 0 0 0 0 0 1 979
Program XX 6 496
26.09.2026
0 0 0 30
115 28 29 29 29 115 85 346
Program XXI 7 609
5.06.2027
0 0 0 0
183 13 16 9 9 46 28 256
Suma
1 150 345 22 999 22 184 8 313 4 137 2 770 139 105 54 51 349 118 60 870
Przeprowadzona wycena programu, w zakresie akcji aktualnie wydanych pracownikom na dzień 31.12.2025 r., wykazała jego całkowity szacunkowy koszt na poziomie 60.870 tys. zł, który jest
ujmowany w kosztach Spółki począwszy od kwartału drugiego 2021 r. aż do trzeciego kwartału 2027 r.
28.1.3 Szacowany wpływ programu motywacyjnego na wyniki finansowe (w tys. zł):
42
Zawarcie strategicznej umowy z BioNTech SE
RVU120 w nowym, zainicjowanym przez badacza, badaniu fazy I
29.1. Zobowiązania warunkowe
W okresach objętych sprawozdaniem finansowym Spółka zaciągnęła zobowiązania warunkowe konieczne do otrzymania dotacji i zaciągniętego kredytu.
Na zobowiązania warunkowe składają się:
- zobowiązania wekslowe pokrywające kwotę otrzymanych dotacji dla których okresy trwałości jeszcze nie minęły wraz z odsetkami w wysokości
określonej jak dla zaległości podatkowych liczonych od dnia przekazania środków za konto do dnia zwrotu. W okresie objętym sprawozdaniem na
rachunki bankowe z tytułu dofinansowania wpłynęła kwota 25.409 tys. zł. Na dzień bilansowy 31.12.2025 r. suma otrzymanych środków pieniężnych z
tytułu dotacji których okres trwałości jeszcze nie minął wynosi 194.819 tys. zł.
30. Istotne zdarzenia okresu sprawozdawczego
29. Zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe
roszczenia - w związku z realizacją umowy na wykonanie robót budowlanych w ramach generalnego wykonawstwa inwestycji pn.: "Budowa Centrum
Badawczo-Rozwojowego Innowacyjnych Leków Selvita S.A." wykonawca, tj.: Duna Polska S.A. (poprzednio: Mota-Engil Central Europe S.A.), dochodzi
pozwem roszczeń z tytułu kosztów poniesionych w związku z przedłużoną realizacją Umowy, nieopłaconej części wynagrodzenia ryczałtowego, a także
uzupełniającego wynagrodzenia za roboty dodatkowe, zamienne i pominięte (5.391.425,63 PLN) oraz roszczeń wynikających z nieuprawnionego - w
ocenie wykonawcy - skorzystania przez Spółkę z gwarancji należytego wykonania umowy i usunięcia powstałych wad i usterek (2.063.507,56 PLN). Wraz z
odsetkami ustawowymi Wykonawca domaga się od Spółki łącznie kwoty 7.671.285 PLN. Pozew został doręczony Spółce w dniu 19 stycznia 2022 r. Spółka
uważa, że roszczenie jest całkowicie bezzasadne dlatego nie utworzyła rezerwy.
W związku z realizacją umowy na wykonanie robót budowlanych w ramach generalnego wykonawstwa inwestycji pn.: "Budowa Centrum Badawczo-
Rozwojowego Innowacyjnych Leków Selvita S.A." Spółka dochodzi roszczeń od Duna Polska S.A. (poprzednio: Mota-Engil Central Europe S.A.) o zapłatę
kwoty 13.756.717,07 zł. Pozew został złożony w dniu 24 września 2021 r.
W dniu 25 lutego 2025 roku Zarząd Spółki poinformował o podjęciu decyzji o przeprowadzeniu Grupowego Zwolnienia na zasadach określonych w
Regulaminie, przyjętym w dniu 24 lutego 2025 roku. Grupowe Zwolnienie zostało przeprowadzone w terminie od 25 lutego do 30 czerwca 2025 r. i objęło
około 30% (nie więcej niż 95) pracowników Spółki. Na dzień 31 grudnia 2025 r. Spółka wypłaciła odprawy w wysokości 1.599 tys. zł.
Grupowe zwolnienie
W dniu 1 września 2025 r. Spółka zawarła strategiczną umowę o świadczenie usług („Umowa”) z BioNTech SE z siedzibą w Mainz, Niemcy („BioNTech”).
Umowa ma charakter ramowy, a poszczególne usługi będą realizowane przez Ryvu w oparciu o niezależne zlecenia (SOW; ang. Scope of Work)
przekazywane przez BioNTech.
Na dzień zawarcia Umowy, łączny budżet zleceń przekazanych do Ryvu wynosi 2.946.000 EUR (12.542.300 PLN przeliczone po kursie średnim
Narodowego Banku Polskiego z dnia 1 września 2025 r. 1 EUR = 4,2574 PLN). Zlecenia dotyczą wsparcia dla BioNTech w działaniach mających na celu
przyspieszenie aktywacji ośrodków oraz rekrutacji pacjentów do kilku kluczowych programów klinicznych w obszarze onkologii, realizowanych w Polsce
przez BioNTech, w takich wskazaniach jak rak płuca, piersi i jelita grubego.
Zarząd Ryvu Therapeutics S.A. z siedzibą w Krakowie, Polska informuje o rozpoczęciu współpracy z Instytutem „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”
(„IPCZD”, „Instytut”) w ramach projektu MEDWAY („Projekt MEDWAY”) tj. nowego, niekomercyjnego badania klinicznego fazy I, którego celem jest
ocena inhibitora CDK8/19 RVU120 w skojarzeniu z lekiem ewerolimus u dzieci z nawrotową lub postępującą medulloblastomą. W dniu 9 września 2025 r.
IPCZD zawarł z Agencją Badań Medycznych („ABM”) umowę o dofinansowanie Projektu MEDWAY w ramach grantu przyznanego w konkursie ABM na
niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w onkologii (ABM/2024/2). Przedmiotem badania będzie ocena bezpieczeństwa i potencjalnej
skuteczności RVU120 w skojarzeniu z ewerolimusem, celujących w unikalne mechanizmy molekularne choroby.
Całkowita wartość grantu przyznanego IPCZD w ramach Projektu MEDWAY wynosi 40 151 060,47 PLN. Z tej kwoty, około 2 mln PLN przeznaczono
bezpośrednio na pokrycie kosztów wytworzenia, przygotowania i dopuszczenia do użycia badanego produktu leczniczego RVU120 w planowanym
badaniu klinicznym. Środki te obejmują wyłącznie koszty produkcji, bez narzutów i marż komercyjnych, przy czym Spółka nie poniesie żadnych kosztów w
związku z dostarczeniem RVU120 na potrzeby badania. Pierwsza dostawa planowana jest na II kwartał 2026 r. Projekt MEDWAY ma być realizowany w
okresie od 1 lipca 2025 r. do 30 czerwca 2033 r., z możliwością wcześniejszego zakończenia. Ryvu będzie ściśle współpracować z zespołem IPCZD przez
cały okres trwania badania.
29.2. Aktywa warunkowe
43
Okres
zakończony
31/12/2025
Okres
zakończony
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
-59 203 -9 749
-48 716
-2 603
348 -1
-10 836 -6 849
0 -296
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
000' PLN 000' PLN
170 163
Przegląd śródroczny
80 92
20 31
270 286
Stan na
31/12/2025
Stan na
31/12/2024
Zmiana rok do
roku
000' PLN 000' PLN 000' PLN
62 254 77 968 -15 714
-181 637 -219 601 37 964
210 306
-96
Zatrudnienie na stanowiskach pracy związanych z prowadzeniem badań i prac rozwojowych
Wyszczególnienie
33. Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
- korekta o zmianę stanu zobowiązań z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych
34. Przychody i koszty usług własnych B&R
Przychody netto z tytułu sprzedaży usług badawczo-rozwojowych
Wydatki na prowadzenie badań i prac rozwojowych
31. Istotne zdarzenia po dniu bilansowym
32. Objaśnienia do rachunku przepływów pieniężnych
Wyjaśnienie przyczyn znaczących różnic pomiędzy zmianami stanu niektórych pozycji w bilansie oraz zmianami tych samych pozycji wykazanymi w
rachunku przepływów pieniężnych:
Łączne wynagrodzenie
Zmiana stanu zobowiązań z wyjątkiem kredytów i pożyczek wynika z następujących
pozycji:
- zmiana stanu zobowiązań wynikająca z bilansu
Obowiązkowe badanie rocznego sprawozdania finansowego
Ocena sprawozdania z wynagrodzeń
Wyszczególnienie
Zawarcie umowy o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
Przedłużenie Umowy o Współpracy Badawczej, oraz Wyłącznej Licencji z BioNTech SE
Zarząd Ryvu Therapeutics S.A. z siedzibą w Krakowie informuje, że w dniu 15 marca 2026 r. Ryvu oraz BioNTech SE z siedzibą w Moguncji, Niemcy zawarły
Aneks nr 1 do umowy o współpracy badawczej oraz wyłącznej licencji z dnia 29 listopada 2022 r.
Na mocy Aneksu strony uzgodniły, między innymi, przedłużenie okresu trwania współpracy badawczej prowadzonej na podstawie Umowy Licencyjnej o
dodatkowy okres jednego roku, tj. do dnia 29 listopada 2028 r.
Pozostałe kluczowe postanowienia Umowy Licencyjnej, w tym warunki ekonomiczne współpracy oraz warunki finansowania przez BioNTech wszystkich
działań związanych z odkrywaniem, badaniami i rozwojem prowadzonych w jej ramach, pozostają bez zmian.
Zarząd Ryvu Therapeutics S.A. z siedzibą w Krakowie informuje, w dniu 11 marca 2026 r. Spółka zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
(“NCBR”) umowę o dofinansowanie projektu Spółki pod nazwą “PERO Predictive Engineering for Rational Oncology: funkcjonalne mapowanie celów
terapeutycznych w onkologii”. Celem projektu PERO jest stworzenie innowacyjnej platformy technologicznej do funkcjonalnej walidacji strukturalnych
kieszeni białkowych potencjalnych celów terapeutycznych w onkologii. Projekt odpowiada na istotną lukę technologiczną w procesie odkrywania nowych
leków, umożliwiając pogłębioną i niedostępną obecnie na takim poziomie szczegółowości funkcjonalną walidację w oparciu o dane genomowe,
strukturalne i farmakologiczne celów terapeutycznych:
– całkowita wartość Projektu netto wynosi: 32 350 211,50 zł;
– rekomendowana wartość dofinansowania: 19 956 904,12 zł;
– planowany okres realizacji Projektu: 51 miesięcy.
Wyszczególnienie
-korekta o wycenę opcji put
-pozostałe korekty
44
Kamil Sitarz - Członek Zarządu
Hendrik Nogai - Członek Zarządu
Sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd Spółki w dniu 17 marca 2026 r.
Justyna Żółtek - Członek Zarządu
Vatnak Vat-Ho - Członek Zarządu
Sporządził: Bartłomiej Konicki
Podpisy członków Zarządu:
Paweł Przewięźlikowski - Prezes Zarządu
Krzysztof Brzózka - Wiceprezes Zarządu
35.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego
45
28
Raport Q3 2023 Ryvu Therapeutics S.A.
KONTAKT
RYVU THERAPEUTICS S.A.
Leona Henryka Sternbacha 2
30-394 Kraków, Polska
T.: +48 12 314 02 00
KONTAKT OGÓLNY
ryvu@ryvu.com