1
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI EMITENTA
ORAZ
GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
2
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Spis treści
Informacje wstępne ....................................................................................................................... 5
1.1. Informacje ogólne o Emitencie ........................................................................................... 5
1.2. Informacje wstępne o Grupie Kapitałowej Lentex ................................................................ 8
2. Informacja o podstawowych produktach i towarach ............................................................11
2.1. Włókniny - oferowane przez „Lentex” S.A. ..........................................................................11
2.2. Profile - oferowane przez „Gamrat” S.A., „Devorex” EAD .....................................................12
2.3. Rury - oferowane przez „Gamrat” S.A. ...............................................................................13
2.4. Podłogi - oferowane przez „Gamrat WPC” Sp. z o.o. ...........................................................13
2.5. Pozostałe – „Gamrat” S.A. .................................................................................................14
3. Rynki zbytu ......................................................................................................................15
3.1. „Lentex” S.A. – podział ogólnej wartości sprzedaży ze względu na rynki zbytu ......................15
3.2. Grupa Kapitałowa Gamrat - podział ogólnej wartości sprzedaży ze względu na rynki zbytu ....15
4. Zaopatrzenie ....................................................................................................................15
4.1. „Lentex” S.A. - Informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji .......................15
4.2. „Gamrat” S.A. - Informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji ......................16
4.3. Grupa Kapitałowa Devorex – Informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji ...16
5. Sytuacja kadrowa w Grupie Kapitałowej Lentex ..................................................................17
5.1. „Lentex” S.A. – sytuacja kadrowa ......................................................................................17
5.2. „Gamrat” S.A. – sytuacja kadrowa .....................................................................................17
5.3. „Devorex” EAD sytuacja kadrowa ....................................................................................18
5.4. „Gamrat WPC” Sp. z o.o. – sytuacja kadrowa .....................................................................18
5.5. „PD Profil” Sp. z o.o. sytuacja kadrowa ...........................................................................18
6. Inwestycje .......................................................................................................................18
6.1. „Lentex” S.A. ....................................................................................................................18
6.2. Grupa Kapitałowa Gamrat .................................................................................................18
7. Ochrona środowiska .........................................................................................................20
7.1. „Lentex” S.A. ....................................................................................................................20
7.2. Grupa Kapitałowa Gamrat .................................................................................................22
8. Informacja na temat kluczowych zasobów niematerialnych .................................................22
9. Opis transakcji z podmiotami powiązanymi .........................................................................23
10. Informacja o zaciągniętych kredytach i pożyczkach .............................................................23
11. Istotne czynniki ryzyka i zagrożeń ......................................................................................24
11.1. Zewnętrzne czynniki ryzyka ...............................................................................................24
11.2. Wewnętrzne czynniki ryzyka ..............................................................................................27
12. Wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej .........................27
13. Sytuacja majątkowa i finansowa Grupy ..............................................................................29
13.1. Zestawienie podstawowych wielkości ekonomicznych „Lentex” S.A. .....................................29
13.2. Wynik działalności operacyjnej ..........................................................................................29
                                      
3
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
13.3. Działalność finansowa .......................................................................................................30
13.4. Wynik na działalności gospodarczej ...................................................................................30
13.5. Ocena sytuacji finansowej Spółki .......................................................................................31
13.6. Wskaźniki efektywności finansowej w latach 2025 i 2024 ....................................................32
13.7. Zestawienie podstawowych wielkości ekonomicznych- Grupa ..............................................33
13.8. Działalność finansowa .......................................................................................................34
13.9. Wynik na działalności gospodarczej ...................................................................................34
13.10. Ocena sytuacji finansowej Grupy .......................................................................................35
13.11. Ważniejsze wydarzenia mające istotny wpływ na działalność Grupy w 2025 roku ..................37
13.12. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń mających wpływ na działalność emitenta oraz
sprawozdanie finansowe za rok obrotowy, z określeniem stopnia wpływu tych czynników lub
nietypowych zdarzeń na osiągnięte wyniki ..........................................................................38
13.13. Przewidywany rozwój Grupy ..............................................................................................38
14. Informacje dodatkowe ......................................................................................................40
14.1. Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych .............................................40
14.2. Zdarzenia po dniu bilansowym ...........................................................................................40
14.3. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności emitenta, w tym znanych
emitentowi umowach pomiędzy akcjonariuszami, umowach ubezpieczenia, współpracy lub
kooperacji ........................................................................................................................40
14.4. Informacja o udzielonych, zaciągniętych i wypowiedzianych w danym roku obrotowym
pożyczkach, ze szczególnym uwzględnieniem pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym
emitenta, z podaniem co najmniej ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i
terminu wymagalności ......................................................................................................41
14.5. Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach,
ze szczególnym uwzględnieniem poręczeń i gwarancji udzielonych podmiotom powiązanym
emitenta ..........................................................................................................................41
14.6. Informacja o sposobie wykorzystania wpływów z emisji papierów wartościowych .................41
14.7. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a
wcześniej publikowanymi prognozami wyników za dany rok ................................................41
14.8. Ocena, wraz z jej uzasadnieniem, zarządzania zasobami finansowymi, z uwzględnieniem
zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań, oraz określenie ewentualnych zagrożeń
i działań, jakie emitent podjął lub zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom 41
14.9. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji kapitałowych, w
porównaniu do wielkości posiadanych środków, z uwzględnieniem możliwych zmian w
strukturze finansowania tej działalności ..............................................................................42
14.10. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju
przedsiębiorstwa emitenta .................................................................................................42
14.11. Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji publicznej ...........................................................43
14.12. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem emitenta i jego grupą
kapitałową .......................................................................................................................43
14.13. Wszelkie umowy zawarte między emitentem a osobami zarządzającymi, przewidujące
rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej
przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia emitenta przez
przejęcie ..........................................................................................................................43
                                             
4
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
14.14. Określenie łącznej liczby i wartości nominalnej wszystkich akcji emitenta oraz akcji i udziałów w
jednostkach powiązanych emitenta, będących w posiadaniu osób zarządzających i
nadzorujących emitenta ....................................................................................................43
14.15. Informacje o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym
charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów
administrujących oraz zobowiązania zaciągnięte w związku z tymi emeryturami. ..................43
14.16. Informacje o znanych emitentowi umowach (również po dniu bilansowym), w wyniku których
mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych
akcjonariuszy i obligatariuszy ............................................................................................43
14.17. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych ...........................................44
14.18. Informacja o umowie z firmą audytorską............................................................................44
Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego w „Lentex" S.A. w roku obrotowym 2025 ...............45
Oświadczenie Zarządu „Lentex” Spółka Akcyjna w sprawie rzetelności sporządzenia sprawozdania z
działalności Emitenta oraz sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej Emitenta .............57
14.19. Sprawozdanie zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej Lentex za rok 2025 ...................57
               
5
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Informacje wstępne
1.1. Informacje ogólne o Emitencie
Z dniem 1 września 1995 roku państwowe przedsiębiorstwo Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego
„Lentex” w Lublińcu zostało przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, celem wniesienia
akcji do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, co nastąpiło 16 stycznia 1996 roku. Funduszem
wiodącym został Pierwszy Narodowy Fundusz Inwestycyjny zarządzany przez BRE/IB Austria. Komisja
Papierów Wartościowych decyzją z dnia 5 grudnia 1996 roku zezwoliła na wprowadzenie akcji Zakładów
„Lentex” S.A. do publicznego obrotu. Spółka zadebiutowała na giełdzie w dniu 8 maja 1997 roku
uzyskując cenę 33 złote za akcję.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 24 listopada 2005 roku podjęło uchwałę
o dokonaniu połączenia Zakładów „Lentex” S.A. („Spółka Przejmująca”) ze Spółką „Tkaniny Techniczne
S.A. („Spółka Przejmowana”), poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę
Przejmującą. Połączenie nastąpiło dnia 1 lutego 2006 roku.
W grudniu 2007 roku Spółka dokonała sprzedaży majątku trwałego i obrotowego Zakładu Tkanin
Technicznych w Pabianicach. Po przeprowadzeniu powyższej transakcji w strukturze Spółki pozostały
2 zakłady produkcyjne: Zakład Wykładzin i Zakład Włóknin.
W dniu 12 czerwca 2014 roku Sąd Rejonowy w Częstochowie, XVII Wydział Gospodarczy KRS, dokonał
wpisu do Rejestru Przedsiębiorców KRS zmiany Statutu Spółki uchwalonej na podstawie Uchwały Nr
24 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 17 kwietnia 2014 roku obejmującej
zmianę firmy z Zakłady „Lentex” S.A. na „Lentex” S.A.
Począwszy od dnia 1 października 2020 roku w Spółce wyodrębniono pod względem organizacyjnym
i finansowym zorganizowaną część przedsiębiorstwa zajmującą się produkcją wykładzin. W dniu
8 sierpnia 2022 roku nastąpiło wniesienie zorganizowanej cści przedsiębiorstwa Spółki zajmującej się
produkcją wykładzin (dalej „ZCP”) aportem do „Lentex Wykładziny” Sp. z o.o. W dniu 3 października
2022 roku, doszło do zawarcia pomiędzy Spółką i Unilin BV umowy sprzedaży wszystkich należących do
„Lentex” S.A. udziałów w spółce w 100% zależnej od „Lentex” S.A., tj. „Lentex Wykładziny” Sp. z o.o.
6
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
W skład Zarządu Lentex” S.A. na dzień 31 grudnia 2025 roku wchodzili:
Adrian Grabowski Prezes Zarządu
Wojciech Hoffmann Członek Zarządu
Anna Wojciechowska Członek Zarządu
W okresie 12 miesięcy 2025 roku w składzie Zarządu nie wystąpiły żadne zmiany.
W związku z upływem kadencji Zarządu Spółki z dniem 31 grudnia 2024 roku Rada Nadzorcza „Lentex”
S.A. na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2024 roku określiła liczbę członków Zarządu od dnia 1 stycznia
2025 roku na 3 w tym Prezes Zarządu i 2 członków Zarządu. Następnie zostali powołani odpowiednio
na Prezesa Zarządu Pan Adrian Grabowski, na członka Zarządu Pani Anna Wojciechowska oraz Pan
Wojciech Hoffmann.
W skład Rady Nadzorczej Spółki na dzień 31 grudnia 2025 roku wchodzili:
Janusz Malarz Przewodniczący Rady Nadzorczej
Michał Mróz Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Krzysztof Wydmański Sekretarz Rady Nadzorczej
Agata Kalamarz Członek Rady Nadzorczej
Bartłomiej Stępień Członek Rady Nadzorczej
W okresie 12 miesięcy 2025 roku w składzie Rady Nadzorczej nie wystąpiły żadne zmiany.
Rodzaj akcji
Rodzaj uprzywilejowania
akcji
Rodzaj ograniczenia
praw do akcji
Liczba akcji
A-H na okaziciela zwykłe nie występuje 40 000 000 16 400
40 000 000
0,41
ilość akcji % kapitału
15 301 000 38,25%
8 000 001 20,00%
3 878 180 9,70%
6 017 267 15,04%
6 803 552 17,01%
40 000 000 100,00%
KAPITAŁ PODSTAWOWY NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2025 ROKU
Liczba akcji , razem
Wartość nominalna jednej akcji wynosi
SKŁAD AKCJONARIATU NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2025 ROKU
Akcjonariusze :
Leszek Sobik wraz z "Sobik" Zakład Produkcyjny Sp.z o.o. Sp.K.
Lentex S.A. (akcje własne)
Pozostali
Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych PLAST-BOX
Krzysztof Moska
Rodzaj akcji
Rodzaj uprzywilejowania
akcji
Rodzaj ograniczenia
praw do akcji
Liczba akcji
Wartość serii /
emisji wg wartości
nominalnej
A-H na okaziciela zwykłe nie występuje 40 000 000 16 400
40 000 000
0,41
ilość akcji % kapitału
15 301 000 38,25%
8 000 001 20,00%
3 878 180 9,70%
6 017 267 15,04%
6 803 552 17,01%
40 000 000 100,00%
Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych PLAST-BOX
Wartość nominalna jednej akcji wynosi
SKŁAD AKCJONARIATU NA DZIEŃ 26 MARCA 2026 ROKU
Akcjonariusze :
Leszek Sobik wraz z "Sobik" Zakład Produkcyjny Sp.z o.o. Sp.K.
Krzysztof Moska
KAPITAŁ PODSTAWOWY NA DZIEŃ 26 MARCA 2026 ROKU
Liczba akcji , razem
Lentex S.A. (akcje własne)
Pozostali
7
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Pozostałe informacje dotyczące Spółki zostały zaprezentowane w rocznym sprawozdaniu finansowym
„Lentex” S.A. w notach 1 i 2.
Schemat organizacyjny Emitenta na dzień 31 grudnia 2025 roku.
8
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
1.2. Informacje wstępne o Grupie Kapitałowej Lentex
Na dzień 31 grudnia 2025 roku Grupę Kapitałową Lentex tworzyły:
Jednostka dominująca
o „Lentex” Spółka Akcyjna
Podmioty zależne objęte konsolidacją metodą pełną
o Grupa Kapitałowa Gamrat – jednostka dominująca posiada 27,19% udziałów*
* Spółka sprawuje kontrolę nad „Gamrat” S.A., gdyż spełnione są trzy warunki określone w pkt. 7 MSSF
10:
a) Spółka sprawuje władzę nad jednostką, w której dokonano inwestycji,
b) Spółka podlega ekspozycji na zmienne wyniki finansowe lub posiadane prawo do zmiennych wyników
finansowych,
c) Spółka posiada możliwość wykorzystania sprawowanej władzy nad jednostką do wywierania wpływu
na wysokość swoich wyników finansowych.
Na dzień 31 grudnia 2025 roku Grupę Kapitałową Gamrat tworzyły:
Jednostka dominująca
o „Gamrat” Spółka Akcyjna
Podmioty zależne objęte konsolidacją metodą pełną
o Grupa Kapitałowa Devorex jednostka dominująca niższego szczebla posiada 100%
udziałów,
o Gamrat WPC Sp. z.o.o.- jednostka dominująca niższego szczebla posiada 100% udziałów,
LENTEX S.A.
GRUPA KAPITAŁOWA LENTEX
na dzień 31 grudnia 2025 roku
(udziały bezpośrednie)
GAMRAT S.A.
27,19%
DEVOREX EAD
100%
DEVOREX
DISTRIBUTION RO
RUMUNIA
100%
Gamrat WPC
Sp. z o.o.
100%
PD Profil Sp. z o.o.
w likwidacji
100%
9
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
o „PD Profil” Sp. z o.o. w likwidacji jednostka dominująca niższego szczebla posiada 100%
udziałów.
Na dzień 31 grudnia 2025 roku Grupę Kapitałową Devorex tworzyły:
Jednostka dominująca
o „Devorex” EAD
Jednostki zależne objęte konsolidacją metodą pełną:
o Devorex Distribution RO Rumunia „Devorex” EAD posiada 100% udziałów.
Prezentację poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy zawiera roczne skonsolidowane
sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Lentex w nocie 2.
Spółki nie posiada oddziałów (zakładów) w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Ponadto zidentyfikowano następujące jednostki stowarzyszone objęte konsolidacją metodą praw
własności
o LIBET S.A.* jednostka dominująca niższego szczebla posiada 28,70% udziałów.
* Od dnia 23 kwietnia 2024 roku tj. daty odbycia walnego zgromadzenia akcjonariuszy Spółki „Libet
S.A., „Gamrat” S.A. jest podmiotem stowarzyszonym ze spółką „Libet” S.A. (jednostką stowarzyszoną).
Zmiana charakteru powiązań nastąpiła w wyniku podjęcia przez Walne Zgromadzenie „Libet” S.A.
uchwały w przedmiocie zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki. Do organu liczącego pięciu członków
zostało powołanych trzech przedstawicieli reprezentujących „Gamrat” S.A. Ponadto czwarty Członek
Rady Nadzorczej i zarazem Przewodniczący niniejszego organu jest jednocześnie Przewodniczącym Rady
Nadzorczej „Gamrat S.A. oraz Członkiem Zarządu „Lentex” S.A. Wobec powyższego wyczerpano
zgodność z definicją istnienia relacji stowarzyszenia w rozumieniu regulacji Międzynarodowych
Standardów Rachunkowości z uwagi na zaistnienie:
przesłanki znaczącego wpływu w kontekście jednostki stowarzyszonej definiowanego
w paragrafie 2 MSR numer 28 jako: „(…) zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji na temat
polityki finansowej i operacyjnej jednostki, w której dokonano inwestycji, niepodlegająca jednak na
sprawowaniu kontroli lub współkontroli nad polityką jednostki.(..)”;
począwszy od daty zawarcia Porozumienia pomiędzy Spółką „Gamrat” S.A. a Panem Krzysztofem
Moską opisanego szczegółowo w 1.13 niniejszego sprawozdania przesłanki określonej w paragrafie
6 MSR numer 28 tj. „jeżeli inwestor posiada bezpośrednio lub pośrednio (..) 20% lub więcej głosów
w jednostce, w której dokonał inwestycji, to zakłada się, że inwestor wywiera znaczący wpływ na
jednostkę, chyba że można w sposób oczywisty wykazać, że tak nie jest. (…)”;
wyczerpanie co najmniej trzech znamion i form wywierania znaczącego wpływu inwestora na
jednostkę określonych w paragrafie 7 MSR numer 28 (relacja względem jednostki stowarzyszonej);
wypełnienie przesłanki, o której mowa w paragrafie 8 MSR numer 28 tj.”(..) oceniając, czy
jednostka posiada znaczący wpływ, należy rozważyć istnienie i wpływ potencjalnych praw głosu, które
mobyć aktualnie wykonane lub zamienione, w tym również potencjalnych praw głosu znajdujących
10
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
się w posiadaniu innej jednostki (…)” oraz w paragrafie 9 MSR numer 28 tj. „(..) oceniając czy
potencjalne prawa głosu mają wpływ na wywieranie znaczącego wpływu, jednostka analizuje wszystkie
fakty i okoliczności (w tym warunki wykonania potencjalnych praw głosu oraz wszelkie inne warunki
umowne, indywidualnie lub w połączeniu), jakie mają wpływ na potencjalne prawa głosu.”;
brak zaistnienia negatywnej przesłanki wywierania znaczącego wpływu zawartej w paragrafie
10 MSR numer 28 tj. iż „(..) jednostka traci znaczący wpływ w momencie, gdy traci zdolność do udziału
w podejmowaniu decyzji w sprawie polityki finansowej i operacyjnej jednostki, w której dokonano
inwestycji.”.
11
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
2. Informacja o podstawowych produktach i towarach
2.1. Włókniny - oferowane przez „Lentex” S.A.
Działalność podstawowa
„Lentex” S.A. jako jeden z czołowych producentów włóknin, oferuje następujące rodzaje produktów:
W 2025 roku realizowano podstawową działalność spółki związaną z produkcją włóknin. Najważniejsze
zadania inwestycyjne w 2025 roku związane były z szeroko zakrojonymi działaniami z zakresu
optymalizacji kosztów produkcji. Zrealizowane inwestycje pozwoliły na ograniczenie zużycia gazu
ziemnego oraz zwiększenie wydajności procesu produkcyjnego jednego z agregatów produkcyjnych.
Spółka zrealizowała również kolejny etap inwestycji w zakresie budowy nowej instalacji
przeciwpożarowej obejmujący swoim zasięgiem część powierzchni magazynowej. W roku 2025
dokonano także zakupu prasy do odwadniania osadów, która ma znacząco usprawnić gospodarkę
odpadami z oczyszczalni ścieków, a także rozpoczęto budowę nowej hali magazynowej.
W roku 2025 uruchomiono następujące procesy certyfikacji/re-certyfikacji/wykonano badania dla
wyrobów w zewnętrznych jednostkach badawczych:
badania palności/zapalności wg różnych metod dla wybranych asortymentów w różnych
jednostkach badawczych wg indywidualnych wymagań klientów;
badanie emisji - dla wybranych asortymentów - wg indywidualnych uzgodnień z klientami;
odnowiono certyfikaty (re-certyfikacja) OEKO-TEX STANDARD 100: IW 00024, IW 00046;
IW 00047; IW 00446;
wykonano re-certyfikację BIODEGRADOWALNY I KOMPOSTOWALNY dla wyrobów o składzie
100% wiskoza.
Sprzedaż włóknin
W zakresie sprzedaży zagranicznej w 2025 roku odnotowano sprzedaż na poziomie 125.622 tys. , co
stanowiło około 72% ogólnej sprzedaży, natomiast sprzedaż na rynku krajowym wyniosła około 28%
ogólnej wartości sprzedaży, co przełożyło się na przychody na poziomie 47.810 tys. . Rok 2025 to
kolejny po 2024 rok, w którym można było zaobserwować kontynuację zmniejszających się potrzeb
Rodzaj Zastosowanie
Hydroniny (spunlance)
przemysł sanitarno-higieniczny, medyczny, samochodowy, energetyczny,
budownictwo wodno-lądowe
Włókniny termobond przemysł odzieżowy, obuwniczy, sanitarno-higieniczny, filtracyjny
Włókniny termozgrzewalne puszyste przemysł odzieżowy, meblarski, filtracyjny
Włókniny igłowane
przemysł odzieżowy, meblarski, obuwniczy, samochodowy oraz w ochronie
środowiska, jako hydroizolacyjne maty bentonitowe, uszczelnienie
składowisk odpadów i budowli inżynierskich
Lentex-Ball -zastosowanie jako wypełnienie
w postaci kulek uformowanych z włókna
poliestrowego HCS
przemysł odzieżowy, meblarski
12
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
zakupowych konsumentów w szczególności na rynku europejskim. Utrzymanie wolumenu sprzedaży
wymagało wykonania dalszych korekt cenowych, a wprowadzone cła na rynku USA doprowadziły do
wzrostu napięć w relacjach biznesowych. Presja cenowa była podstawowym czynnikiem warunkującym
przebieg roku 2025. Mimo spowolnienia na rynku produktów tradycyjnych spółka z powodzeniem
rozwijała portfolio produktów w szczególności w branży automotive oraz higienicznej. Głównymi rynkami
sprzedaży eksportowej pozostał rynek samochodowy, higieniczny oraz budowlany. Natomiast głównymi
rynkami sprzedaży krajowej pozostały: rynek higieniczny i meblarski.
2.2. Profile - oferowane przez „Gamrat” S.A., „Devorex” EAD
Działalność podstawowa
Segment obejmuje produkcję i sprzedaż systemów rynnowych, podsufitek i odwodnień liniowych.
W ramach systemów rynnowych „Gamrat” S.A. pozycjonuje 3 odrębne marki: Gamrat Stalgam (systemy
stalowe), Gamrat Magnat (rynny PVC z domieszką tworzyw akrylowych) oraz Gamrat PVC.
Drugą grupę produktów w segmencie Profili stanowią podsufitki, wykorzystywane jako element
wykończenia okapu dachu.
Trzecią grupę produktów w segmencie Profili stanow odwodnienia liniowe z PP (polipropylen)
odwodnienia poziome budynków, placów, ciągów komunikacyjnych itp.
Produkty sprzedawane głównie na rynku polskim przez pośrednie kanały dystrybucji (hurtownie
materiałów budowlanych i dachowych). Największym rynkiem eksportowym kraje Europy
Wschodniej.
Przedmiot działalności Devorex” EAD (85% przychodów) obejmuje produkcję systemów z PVC dla
odwodnień dachów rynny, rury spustowe i ączki, rury i złączki do systemów odprowadzających wodę
w budynkach. Drugą gru produktową systemy odwodnień liniowych z PP (polipropylen)
odwodnienia poziome budynków, placów, ciągów komunikacyjnych, itp.
Trzecia grupa produktów to rury i kształtki z PP-R do instalacji wewnętrznych ciepłej i zimnej wody.
Głównym rynkiem, na którym funkcjonuje „Devorex” EAD jest rynek bułgarski. Kolejnymi wg wielkości
sprzedaży są: Rumunia, Hiszpania, Ukraina, Portugalia i Brazylia. Sprzedaż na terenie Rumunii jest
realizowana przez spółkę zależną Devorex Distribution RO Rumunia.
Grupa kapitałowa Devorex rozwija się w szybkim tempie, jest jednym z najbardziej innowacyjnych
dostawców rozwiązań do gospodarki wodnej w przemyśle budowlanym Bułgarii.
Przedmiotem działalności PD Profil Sp. z o.o. była sprzedaż i dystrybucja systemów rynnowych
i podsufitki z PVC w kraju i zagranicą. Spółka posiadała własną gamę produktową w zakresie kolorystyki
jak i wzornictwa. W lipcu 2024 roku Walne Zgromadzenie Wspólników „PD Profil” Sp. z o.o. podjęło
decyzję o likwidacji spółki. Stosowny wpis w KRS został dokonany w dniu 18 listopada 2024 roku. W dniu
9 października 2025 roku Spółka złożyła wniosek do KRS o wykreślenie Spółki w związku z zakończeniem
13
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
działalności. W dniu 28 stycznia 2026 roku stosowny wpis o wykreśleniu został zamieszczony w KRS. Na
dzień publikacji niniejszego raportu wpis jest nieprawomocny.
Sprzedaż wyrobów stanowiących przedmiot działalności „PD Profil” Sp. z o.o. jest realizowana przez
„Gamrat” S.A.
Sprzedaż
W 2025 roku przychody ze sprzedaży profili wyniosły 63.813 tys. zł. W porównaniu z rokiem 2024
wartość sprzedaży profili uległa zmniejszeniu. Sprzedaż krajowa w 2025 roku stanowiła 52% ogólnej
sprzedaży profili.
2.3. Rury - oferowane przez „Gamrat” S.A.
Działalność podstawowa
Segment obejmuje systemy rurowe z PVC (polichlorek winylu) i PE (polietylen), w tym: rury i kształtki
ciśnieniowe (zakres 0,6-1,6 MPA), instalacje basenowe, do studni, kanalizacyjne, wodociągowe,
gazociągowe, telekomunikacyjne, węże elastyczne przeznaczone do transportu wody pitnej, artykułów
spożywczych i substancji ropopochodnych oraz w systemach wentylacyjnych oraz hydro-sanitarnych.
„Gamrat” S.A. jest jedynym w Polsce producentem systemów rurowych z PVC rodzaju „GW” służących
do budowy podziemnych przewodów i sieci na terenach podlegających wpływom eksploatacji górniczej.
Sytuacja na rynku rur w Polsce jest zależna w dużej mierze od realizacji dużych inwestycji mających na
celu budowę, rozbudowę i modernizację sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz gazociągów na
bazie rur z polietylenu. Dynamiczny rozwój tzw. technologii bezwykopowych powoduje wzrost
zainteresowania rynku komunalnego rurami warstwowymi na bazie PE100 klasy RC. W segmencie tym
zmniejsza się ilość inwestycji wodociągowych i równolegle rośnie ilość inwestycji związanych z sieciami
kanalizacyjnymi.
Sprzedaż
Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych – rur w roku 2025 wyniosły 61.585 tys. zł i były znacznie
wyższe niż w roku poprzednim. W 2025 roku sprzedaż krajowa stanowiła 78% ogólnej sprzedaży rur.
2.4. Podłogi - oferowane przez „Gamrat WPC” Sp. z o.o.
Działalność podstawowa
Strategia rozwoju zakłada systematyczne umacnianie pozycji Gamrat WPC, jako dostawcy profili
kompozytowych w tym zarówno desek tarasowych WPC jak i profili ogrodzeniowych WPC. Spółka
planuje rozbudowę sieci dystrybucyjnej umożliwiającej dotarcie do szerokiej grupy odbiorców zarówno
14
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
w kraju jak i zagranicą. W 2025 roku nastąpiło poszerzenie oferty asortymentowej o nowe produkty
(m.in. niskobudżetowa, przeznaczona do dystrybucji „marketowej” deska tarasowa WPC 140x25 Slim,
deska tarasowa okleinowana specjalną 5-warstwową folią drewnopodobną 140x25 Elegance w klasie
premium), natomiast w 2026 roku planowane jest rozszerzenie kolorów i wzorów produkowanego
asortymentu i promowanie ich na rynku.
Sprzedaż
Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych podłóg w roku 2025 wyniosły 8.215 tys. zł. W 2025
roku sprzedaż krajowa stanowiła 85% ogólnej sprzedaży podłóg.
2.5. Pozostałe – „Gamrat” S.A.
Segment ten obejmuje świadczenie usług informatycznych, HR, sprzedaż usług dotyczących badań
jakościowych oraz sprzedaż materiałów, które nie są komplementarne z systemami.
15
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
3. Rynki zbytu
3.1. „Lentex” S.A. podział ogólnej wartości sprzedaży ze względu na rynki
zbytu
3.2. Grupa Kapitałowa Gamrat - podział ogólnej wartości sprzedaży ze
względu na rynki zbytu
4. Zaopatrzenie
4.1. „Lentex” S.A. - Informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do
produkcji
Spółka dywersyfikuje dostawców każdego rodzaju surowca i materiału tak, aby zapewnić ciągłość
dostaw oraz jak najlepszą jakość i cenę. Wśród dostawców Spółki największym jest dostawca z siedzibą
w Turcji od którego zakupy stanowią 10% ogółu zakupów oraz dostawca z siedzibą w Chinach od
którego zakupy stanowią 9% ogółu zakupów.
wartość (tys. zł) udział %
Sprzedaż krajowa 47 810 28%
Sprzedaż eksportowa 125 622 72%
Suma końcowa 173 432 100%
SPRZEDAŻ WG KRAJÓW
udział %
USA 23%
Ukraina 12%
Włochy 10%
Niemcy 9%
Szwajcaria 6%
Czechy 5%
Pozostałe 8%
Sprzedaż w 2025 roku z podziałem na rynki zbytu „Lentex” S.A.
wartośc (w tys. zł) udział %
Sprzedaż krajowa* 100 714 76%
Sprzedaż zagraniczna 32 313 24%
133 027 100%
* Sprzedaż krajowa obejmuje sprzedaż w kraju siedziby danej jednostki wchodzącej w skład Grupy
SPRZEDAŻ WG KRAJÓW Udział %
Polska 66%
Bułgaria 9%
Litwa 4%
Rumunia 3%
Hiszpania 3%
Ukraina 3%
Słowacja 3%
Pozostałe 9%
16
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Włókniny – rodzaje surowców i ich źródła
4.2. „Gamrat” S.A. - Informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do
produkcji
Polichlorek winylu jest podstawowym surowcem przetwarzanym w „Gamrat” S.A. w produkcji rur,
rynien, okładziny listwowej, węży i innych profili. Największym dostawcą w 2025 roku był producent
„Borsodchem” z Węgier.
Dostawy kolejnego kluczowego surowca PEHD (polietylenu ciśnieniowego do produkcji rur do wody
i gazu) do Gamrat” S.A. opierają się na sprawdzonych dostawcach z Unii Europejskiej takich jak: Ineos,
Basell Orlen, Borealis, Sabic. Największe zakupy polietylenu to odmiany PE RC100 czarny i PE 100 black
do produkcji rur ciśnieniowych do wody i gazu.
Zakres surowców strategicznych i ich źródła pochodzenia:
4.3. Grupa Kapitałowa Devorex Informacje o źródłach zaopatrzenia
w materiały do produkcji
W 2025 roku zakupy podstawowych surowców i materiałów „DevorexEAD w stosunku do roku 2024
stanowiły: krajowe - 47% całości zakupów (35% w roku poprzednim). Zakupy z zagranicy - 53% (65%
w roku poprzednim). Rodzaj, wartość i pochodzenie kupionych głównych surowców przedstawia
poniższa tabela:
SUROWIEC KRAJ IMPORT
Włókna poliestrowe 0% 100%
Włókna polipropylenowe 0% 100%
Włókna wiskozowe 0% 100%
Włókna regenerowane 14% 86%
Włókna poliamidowe 0% 100%
Dyspersje 96% 4%
Proszki 0% 100%
Pozostałe 100% 0%
2025
SUROWIEC KRAJ IMPORT
PVC 0% 100%
PE 0% 100%
Stabilizatory 0% 100%
Wypełniacze 100% 0%
17
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Zakres surowców strategicznych i źródła ich pochodzenia:
5. Sytuacja kadrowa w Grupie Kapitałowej Lentex
5.1. „Lentex” S.A. sytuacja kadrowa
W 2025 roku średnioroczne zatrudnienie w „Lentex” S.A. wyniosło 285 osób, stan ten był zgodny
z założeniami budżetowymi.
W 2025 roku zatrudniono 70 osób (24% mniej niż w roku poprzednim). Stosunek pracy rozwiązywano
z 67 osobami (tj. liczba rozwiązanych stosunków pracy spadła o około 15% w porównaniu z rokiem
poprzednim).
Pracownicy fizyczni stanowią 66% ogółu załogi, pracownicy umysłowi 34%, kobiety stanowią 36% ogółu
pracowników (minimalny wzrost, w 2024 roku było to 35%), a mężczyźni 64%. Osoby z wyższym
i średnim wykształceniem stanowią 56% załogi, przy czym istotnie rośnie odsetek pracowników
z wyższym wykształceniem wśród pracowników fizycznych.
Średni staż pracy w Spółce wynosi 11 lat.
Bardzo ważnym elementem polityki kadrowej działania mające na celu podniesienie poziomu
kwalifikacji pracowników poprzez system szkoleń oraz dofinansowania kosztów nauki na studiach
wyższych. W 2025 roku zorganizowano 143 szkolenia, w których udział wzięły 123 osoby co stanowi
niemal 42% załogi, nie wliczając obowiązkowych szkoleń z zakresu BHP oraz PPOŻ.
Spółka tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego wypłacane są świadczenia na rzecz
pracowników, emerytów i rencistów.
5.2. „Gamrat” S.A. sytuacja kadrowa
W 2025 roku średnioroczne zatrudnienie w „Gamrat” S.A. wyniosło 226 osób, w porównaniu z rokiem
2024 (228 osób) uległo zmniejszeniu o 2 osoby tj. o 1%. Zatrudnienie na dzień 31 grudnia 2025 roku
wyniosło 233 osoby. Zmiany te wynikają z rotacji pracowników i potrzeb produkcyjnych.
W 2025 roku w Spółce nie było zwolnień grupowych. Z 11 osobami umowa rozwiązała się w związku
z ich przejściem na emeryturę. W ramach zwolnień indywidualnych na mocy porozumienia stron umowę
rozwiązano z 6 osobami. Z upływem czasu na jaki była zawarta umowa zakończono 4 umowy. W drodze
wypowiedzenia przez pracodawcę odeszło z zakładu 7 osób, w drodze wypowiedzenia umowy przez
SUROWIEC KRAJ IMPORT
PVC 35% 65%
PMMA 0% 100%
PP 44% 56%
Pigmenty 100% 0%
Stabilizatory 77% 23%
Metal 77% 23%
Clacium carbonate 58% 62%
18
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
pracownika rozwiązała się 1 umowa o pracę. Nastąpiły 3 rozwiązania umowy w związku z wyczerpaniem
okresu zasiłkowego i 1 rozwiązanie umowy na podstawie art. 52 KP.
5.3. Devorex” EAD – sytuacja kadrowa
W 2025 roku średnioroczne zatrudnienie w „Devorex” EAD wyniosło 77 osób co oznacza spadek
o 3 osoby w porównaniu z rokiem 2024. W 2025 roku w firmie nie było zwolnień grupowych. W ramach
zwolnień indywidualnych 6 pracowników zostało zwolnionych przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Ponadto 23 pracowników odeszło z firmy z uwagi na wypowiedzenie złożone przez pracownika. W 2025
roku w spółce zależnej w Rumunii pracowało łącznie 3 pracowników.
5.4. „Gamrat WPC” Sp. z o.o. – sytuacja kadrowa
W okresie od 1 stycznia 2025 do 31 grudnia 2025 średnioroczne zatrudnienie wyniosło 32 osoby
i w porównaniu z rokiem 2024 nie uległo zmianie. W ramach zwolnień indywidualnych z powodu
wyczerpania okresu zasiłkowego i uzyskania uprawnień rentowych rozwiązano umowę z 1 osobą.
W drodze wypowiedzenia przez pracodawcę umowę rozwiązano z 3 osobami.
5.5. „PD Profil” Sp. z o.o. – sytuacja kadrowa
W okresie od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2025 roku spółka nie zatrudniała pracowników na
umowę o pracę.
6. Inwestycje
6.1. „Lentex” S.A.
W roku obrotowym 2025 Spółka poniosła nakłady na odtworzenie i modernizację potencjału
produkcyjnego, nabycie aktywów rzeczowych i niematerialnych w kwocie 21.501 tys. . Nakłady
inwestycyjne za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2024 roku wyniosły 10.900 tys. zł.
Zarówno wielkość posiadanych przez Spółkę środków, a także dobra kondycja finansowa Spółki
(wpływająca na możliwość uzyskania finansowania zewnętrznego) pozwala na realizację zamierzeń
inwestycyjnych. Spółka nie przewiduje trudności w realizacji planu inwestycyjnego zatwierdzonego na
2026 rok.
6.2. Grupa Kapitałowa Gamrat
Inwestycje w zakresie aktywów finansowych w „Gamrat” S.A.
W zakresie inwestycji finansowych wystąpiły poniższe transakcje:
o W 2025 roku „Gamrat” S.A dokonał transakcji sprzedaży 1.730.315 akcji „LIBET S.A.
w ramach Programu skupu akcji własnych. Na dzień 31 grudnia 2025 roku „GamratS.A.
posiadała 13.001.5594 akcji „LIBET” S.A co stanowiło 28,70% udziału w kapitale akcyjnym
„LIBET” S.A. Na dzień 31 grudnia 2025 roku Zarząd „Gamrat” S.A. przeanalizował strukturę
19
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
akcjonariatu, skład Zarządu i Rady Nadzorczej „LIBET” S.A i stwierdził, że spółka ta jest dla
„Gamrat” S.A. jednostką stowarzyszoną.
W związku z decyzją podjętą przez „Lentex” S.A. w dniu 17 grudnia 2021 roku o powołaniu
Pana Krzysztofa Moski na funkcję Prezesa Zarządu „Gamrat” S.A. od dnia 1 stycznia 2022
roku oraz w związku z faktem, Pan Krzysztof Moska jest akcjonariuszem spółki LIBET” S.A.
i posiadał na dzień 4 stycznia 2022 roku 2.604.000 akcji „LIBETS.A. co stanowiło 5,21%
udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki („WZA”), Gamrat” S.A
dokonał analizy prawnej przesłanek wskazujących na powstanie faktycznego powiązania
pomiędzy „Gamrat” S.A., który na dzień 4 stycznia 2022 roku posiadał 9.679.866 akcji „LIBET
S.A. co stanowiło 19,36% udziału w ogólnej liczbie głosów na WZA, a Panem Krzysztofem
Moską. Z oceny prawnej tego stanu faktycznego wynikało, że Pan Krzysztof Moska będąc
niezależnym akcjonariuszem „LIBET” S.A. i jednocześnie Prezesem Zarządu „Gamrat” S.A.
faktycznie ma wpływ na decyzje podejmowane przez „Gamrat” S.A. dotyczące akcji „LIBET”
S.A. Zatem w celu ograniczenia ryzyka i domniemań, Pan Krzysztof Moska i Gamrat” S.A.
zawarli w dniu 4 stycznia 2022 roku porozumienie obejmujące współdziałanie w zakresie
nabywania (w przyszłości) akcji „LIBET” S.A., zgodnego głosowania na walnym zgromadzeniu
Spółki oraz prowadzenia trwałej polityki wobec Spółki („Porozumienie”), a w wyniku zawarcia
Porozumienia, łączny stan posiadania akcji Spółki („Akcje”) przez strony Porozumienia
przekroczył próg 20% ogólnej liczby głosów na WZA Spółki. Wskutek zawarcia kolejnych
transakcji zakupu i sprzedaży akcji spółki „LIBET” S.A. przez strony Porozumienia
indywidualne stany posiadania Akcji stron Porozumienia uległy zmianie, natomiast podlegają
zsumowaniu w ten sposób, że łącznie strony Porozumienia posiadały na dzień 31 grudnia
2025 roku 18.131.559 Akcji, reprezentujących 40,02% kapitału zakładowego Spółki „LIBET”
S.A. i uprawniających do 18.131.559 głosów na WZA, co stanowiło 40,02% ogólnej liczby
głosów na WZA.
Zarząd „Gamrat” S.A. przeanalizował zapisy MSR 28 Inwestycje w jednostkach
stowarzyszonych” i stwierdza, że „LIBET” S.A. jest dla „Gamrat” S.A. jednostką
stowarzyszoną.
W okresie od dnia bilansowego do dnia publikacji niniejszego sprawozdania w skutek
zakończenia w dniu 23 stycznia 2026 roku skupu 3.000.000 akcji Libet S.A. wykonanego na
podstawie uchwały nr 12 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 23 kwietnia
2024 roku oraz w wyniku rozliczenia transakcji skupu w dniu 28 stycznia 2026 roku doszło do
zmiany dotychczas posiadanego stanu posiadania łącznie przez strony Porozumienia. Stany
posiadania podlegają zsumowaniu w ten sposób, że łącznie strony Porozumienia na dzień
26 marca 2026 roku posiadają 17.524.281 Akcji, reprezentujących 38,68% kapitału
zakładowego Spółki „LIBETS.A. i uprawniających do 17.524.281 głosów na WZA, co stanowi
38,68% ogólnej liczby głosów na WZA
20
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Inwestycje w zakresie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialne w „Gamrat” S.A.
W zakresie inwestycji w rzeczowy majątek trwały „Gamrat” S.A. poniósł nakłady o wartości 2,5 mln zł.
Z najbardziej znaczących inwestycji należy wymienić:
o zakup linii do produkcji węży PUR – 0,3 mln zł,
o modernizację sieci informatycznej i zakup sprzętu komputerowego - 0,3 mln zł,
o modernizację automatu kielichującego linii do produkcji rur L-27 - 0,3 mln zł,
o zakup systemu zarzadzania informacją laboratoryjną - 0,2 mln zł,
o zakup kalibratorów nastawnych - 0,2 mln zł,
o zakup 2 instalacji fotowoltaicznych - 0,2 mln zł,
o zakup 2 układów plastyfikujących do linii produkujących rury PVC - 0,2 mln zł,
o zakup układu plastyfikującego do linii produkującej granulat PVC 0,1 mln zł,
o zakup 1 samochodu osobowego - 0,1 mln zł,
o zakup wózka widłowego – 0,1 mln zł,
o modernizację linii do produkcji podsufitki i systemu podawania mieszanki - 0,1 mln zł,
o modernizację linii do produkcji rur PE L-1 - 0,1 mln zł,
o zakup narzędzi, sprzętu i oprzyrządowania - 0,2 mln zł.
Inwestycje w zakresie rzeczowych aktywów trwałych w „Devorex” EAD
W zakresie inwestycji w rzeczowy majątek trwały „Devorex” EAD poniósł nakłady o wartości 600 tys.
BGN (307 tys. EUR). Z najbardziej znaczących inwestycji należy wymienić:
o zakup linii do granulacji PVC EX 06 - 148 tys. BGN,
o zakup wtryskarki wytłaczania profili - 80 tys. BGN,
o zakup systemów załadunkowych Eurosac EUROSIS - 79 tys. BGN,
o zakup samochodu osobowego - 65 tys. BGN.
Inwestycje w „Gamrat WPC” Sp. z o.o.
W 2025 roku „Gamrat WPC” Sp. z o.o. poniosła nakłady o wartości 0,5 mln zł, w tym:
o modernizacja linii do produkcji profili WPC - 0,3 mln zł,
o zakup narzędzi i oprzyrządowania do produkcji deski 160x25 Co-EX WPC - 0,2 mln zł.
Inwestycje w „PD Profil” Sp. z o.o.
W 2025 roku „PD Profil” Sp. z o.o. nie poniósł żadnych nakładów inwestycyjnych.
7. Ochrona środowiska
7.1. „Lentex” S.A.
W dniu 21 października 2025 roku zostało wydane pozwolenie wodnoprawne (decyzja znak
CO.ZUZ.4210.354.2025.SO) na usługę wodną obejmującą wprowadzenie oczyszczonych ścieków
przemysłowych do rzeki Lublinicy.
„Lentex” S.A. posiada również pozwolenia wodnoprawne w zakresie:
21
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Decyzja znak GL.ZUZ.3.4210.142.2022.SO z dnia 20 września 2022 udzielającą pozwolenia na:
o Usługę wodną obejmującą odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych
pochodzących z terenu „Lentex” S.A.
Decyzja znak WOŚ.6341.57.2016 z dnia 26 listopada 2016 roku udzielającą pozwolenia na:
o piętrzenie wody rzeki Lublinicy,
o retencjonowanie wody w zbiorniku wodnym usytuowanym na rzece Lublinicy,
o pobór wód powierzchniowych ze sztucznego zbiornika wodnego usytuowanego na wodach
płynących rzeki Lublinicy,
o zrzut wody ze zbiornika wodnego do rzeki Lublinicy.
Decyzja znak WOŚ.6224.3.2024 z dnia 31 grudnia 2024 roku udzielającą pozwolenia na:
o Wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z instalacji zlokalizowanych na terenie
zakładu „Lentex” S.A.
Decyzja znak WOŚ.6220.1.2024 z dnia 30 kwietnia 2024 roku udzielającą pozwolenia na:
o Wytwarzanie odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne na instalacji
zlokalizowanej w Lublińcu przy ulicy Powstańców Śląskich 54.
W zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi Grupa Kapitałowa Lentex współpracuje
z organizacją odzysku, która przejmuje realizację obowiązków dotyczących odzysku, w tym
w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych powstających z opakowań, zgodnie z ustawą
z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Organizacja
odzysku, działając w imieniu spółki „Lentex” S.A. wykonuje również obowiązki informacyjne
i sprawozdawcze wynikające z przepisów prawa, a także dokonuje terminowych rozliczeń realizacji
obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu w odniesieniu do zadeklarowanych ilości opakowań.
Ponadto organizacja odzysku prowadzi publiczne kampanie edukacyjne, obejmujące działania
ukierunkowane na podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa, w tym informowanie
o zasadach prawidłowego postępowania z odpadami opakowaniowymi, ich potencjalnym wpływie na
środowisko i zdrowie ludzi oraz o funkcjonujących systemach zwrotu, zbierania i odzysku, w tym
recyklingu.
W odniesieniu do opakowań po substancjach niebezpiecznych w 2025 roku firma „Lentex” S.A.
współpracowała z Polską Izbą Gospodarczą, która realizowała zadania związane z organizacją systemu
zbierania oraz odzysku, w szczególności recyklingu, odpadów opakowaniowych.
Organizacja jest zobowiązana do raportowania ilości emitowanych zanieczyszczeń. Wielkość emisji
określana jest na podstawie obliczeń wykonanych z wykorzystaniem wskaźników publikowanych przez
KOBiZE. W związku z tym raportowane dane macharakter szacunkowy i oparte na wartościach
wskaźnikowych.
W 2025 roku przeprowadzono:
badanie oczyszczonych wód opadowych, zrzucanych do rzeki Lublinicy,
badania oczyszczonych ścieków przemysłowych zrzucanych do rzeki Lublinicy,
badania wód płynących przed i za miejscem zrzutu ścieków,
22
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
konserwację rzeki zgodnie z pozwoleniami wodnoprawnymi,
badanie jakości wody ze stawu.
W ramach działań inwestycyjnych w roku 2025 zakupiono prasę do odwadniania osadów ściekowych.
Inwestycja ma na celu usprawnienie procesu gospodarki osadowej poprzez zwiększenie efektywności
odwadniania osadów oraz usprawnienie gospodarki odpadami ściekowymi.
7.2. Grupa Kapitałowa Gamrat
Gamrat S.A. oraz Gamrat WPC Sp. z o.o. posiada niezbędne uregulowania formalno-prawne
z zakresu ochrony środowiska:
Gamrat” S.A.
o Decyzja Starosty Jasielskiego z dnia 5 maja 2023 roku, znak OS.6220.3.2023
udzielająca pozwolenia na wytwarzanie oraz przetwarzanie (odzysk i unieszkodliwianie)
odpadów powstających w związku z eksploatacją instalacji,
o Decyzja Marszałka Województwa Podkarpackiego znak OS-III.7241.19.2023.BF z dnia
15 września 2023 roku, zatwierdzająca instrukcję prowadzenia składowiska,
o Decyzja AB.II.7356-40/99 pozwolenia na użytkowanie składowiska odpadów,
o Decyzja Starosty Jasielskiego znak OS.6224.19.2025 z dnia 20 listopada 2025 roku,
udzielająca pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza z instalacji
zlokalizowanych na terenie Spółki.
Gamrat WPC Sp. z o.o.
o Decyzja Starosty Jasielskiego z dnia 9 lutego 2018 roku, znak OS.6220.1.2018
udzielająca pozwolenie na wytwarzanie odpadów w związku z eksploatacją instalacji
„Zgłoszenie instalacji z której emisja nie wymaga pozwolenia”.
Devorex” EAD
„Devorex” EAD posiada wszystkie wymagane przepisami prawa bułgarskiego pozwolenia i decyzje
związane z ochroną środowiska:
o pozwolenie na pobór wody i odprowadzanie ścieków,
o umowa na wywóz odpadów i nieczystości.
8. Informacja na temat kluczowych zasobów niematerialnych
Zasoby niematerialne to wartości, które nie ma fizycznej postaci, lecz odgrywają kluczową rolę
w funkcjonowaniu nowoczesnych przedsiębiorstw. W przypadku Grupy kapitałowej Lentex zasoby
niematerialne stanowią fundament, na którym opiera się przewaga konkurencyjna i zdolność do
tworzenia trwałej wartości. Są one istotne, ponieważ umożliwiają budowanie unikalnej oferty, lojalności
klientów oraz innowacyjności, pozwalając spółkom grupy wyróżnić się na tle konkurencji.
Wśród kluczowych zasobów niematerialnych Grupy kapitałowej Lentex oraz ich znaczenia dla modelu
biznesowego oraz źródła tworzenia wartości wyróżnić można:
23
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Unikalne technologie - są kluczowym zasobem niematerialnym dla Spółek Grupy, ich znaczenie
dla modelu biznesowego polega na tym, że pozwalaoferować produkty o unikalnej jakości,
trudne do skopiowania przez konkurencję. Źródło tworzenia wartości tkwi w innowacyjności
przedsiębiorstwo może wprowadzać nowe rozwiązania, wyróżniając się na rynku i budując
trwałą przewagę.
Know-how pracowników jest drugim kluczowym zasobem. Jego znaczenie polega na tym, że
wiedza i kompetencje zespołu pozwalają tworzyć innowacyjne i dopasowane rozwiązania.
Źródłem wartości jest stała elastyczność, podnoszenie kompetencji i pozycja firmy jako
eksperta, co buduje zaufanie na rynku.
Reputacja w oczach klientów stanowi kolejny zasób niematerialny. Jej znaczenie polega na tym,
że wzmacnia zaufanie i lojalność, co prowadzi do stabilnych relacji. Źródło wartości tkwi
w budowaniu trwałej przewagi – klienci chętnie wracają i rekomendują markę.
Relacje biznesowe stanowią czwarty zasób. Ich znaczenie polega na budowaniu stabilnych
łańcuchów dostaw, otwieraniu nowych kanałów i wspieraniu ekspansji. Źródłem wartości jest
stabilność operacyjna i możliwość skalowania działalności.
Podsumowując, kluczowe zasoby niematerialne stanowią o unikalności i sile Spółek Grupy. Dzięki nim
Grupa może się rozwijać, wprowadzać innowacje oraz budować trwałe relacje z klientami i partnerami.
W rezultacie zasoby te pozwalają nie tylko utrzymać się na rynku, ale także stale umacniać swoją
pozycję.
9. Opis transakcji z podmiotami powiązanymi
Wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi zostały zawarte na warunkach rynkowych.
10. Informacja o zaciągniętych kredytach i pożyczkach
W 2025 roku Grupa łącznie poniosła koszt odsetek od kredytów i pożyczek w wysokości 0 tys. zł.
Spółki Grupy posiadają limity kredytowe w bankach oraz możliwość korzystania z finasowania
dostawców. Spółki na bieżąco monitorują swoją sytuację finansową i dopasowują możliwości płatnicze
do uzyskiwanych wpływów.
Kredytodawca Rodzaj kredytu
Pierwotna
wartość kredytu /
Pierwotny limit /
w tys. zł
Wartość kredytu /
Udostępniony
limit
w tys.zł
Waluta
Data zawarcia
umowy
/aneksu
Termin
spłaty
Efektywna stopa
procentowa
Stan na dzień
31.12.2025 w
tys. zł
Nazwa jednostki
Bank Millenium
S.A.
kredyt w rachunku
bieżącym
25 000 25 000 PLN 18.07.2022 17.07.2027
WIBOR 1M +
marża
0 "Lentex" S.A.
ING Bank Śląski
S.A.
kredyt w rachunku
bieżącym
38 000 40 000 PLN 09.06.2021 9.06.2027
WIBOR 1M +
marża
0 "Lentex" S.A.
Bank Millenium
S.A.
kredyt w rachunku
bieżącym
7 000 7 000 PLN 24.08.2023 17.07.2027
WIBOR 1M +
marża
0 "Gamrat" S.A.
Bank Millenium
S.A.
kredyt w rachunku
bieżącym
4 227 4 227 EUR 24.08.2023 17.07.2027
EURIBOR 1M +
marża
0 "Gamrat" S.A.
Bank Millenium
S.A.
kredyt w rachunku
bieżącym
5 000 900 PLN 20.11.2018 17.07.2027
WIBOR 1M +
marża/EURIBOR
1M + marża
0
"Gamrat WPC"
Sp. z o.o.
UniCredit Bulbank
AD
kredyt w rachunku
bieżącym
4 227 4 227 EUR 29.11.2010 2.12.2026
EURIBOR 1M +
marża
0 Devorex EAD
83 453 81 353 0
* kwoty w EUR są przeliczone na PLN wg kursu na 31.12.2025
Razem:
Razem:
24
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
11. Istotne czynniki ryzyka i zagroż
Głównym celem zarządzania kapitałem przez Grupę jest utrzymywanie płynności finansowej w sposób
ciągły w każdym okresie sprawozdawczym.
W związku z dążeniem do ograniczenia niepożądanego wpływu czynników finansowych na przepływy
pieniężne, Grupa identyfikuje poszczególne ryzyka. Sam proces zarządzania ryzykiem jest wspomagany
poprzez zastosowanie odpowiednich procedur wewnętrznych, zmian w strukturze organizacyjnej,
a także zmiany w polityce stosowanej względem kontrahentów. W trakcie działalności w okresie od
1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2025 roku Grupa narażona była głównie na następujące ryzyka:
11.1. Zewnętrzne czynniki ryzyka
Ryzyko ekonomiczne
W gospodarce globalnej tempo i wskaźniki rozwoju mają istotny wpływ na kluczowe dla grupy rynki
zbytu. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje zmiana kierunków rozwoju polityki gospodarczej Państwa,
zmienność cen surowców, stóp procentowych czy ryzyka walutowego. Siła nabywcza konsumentów oraz
skłonność do rozpoczynania inwestycji, a także przeprowadzania remontów jest w istotny sposób
powiązana ze wzrostem PKB i poziomem stóp procentowych.
Wzrost PKB pociąga za sobą wzrost popytu na dobra konsumpcyjne. W związku z tym ogólna sytuacja
w kraju, w tym kształt czynników makroekonomicznych jak: inflacja, PKB, bezrobocie itd., wpływać
będzie w określony sposób na kondycję finansową Grupy.
Ryzyko szybkiego rozwoju substytutów
Bez wątpienia ryzyko to nadal występuje jednakże historia poprzednich lat wskazuje, iż istotne zmiany
w tym zakresie nie przebiegają w sposób gwałtowny jeżeli generowane przez „naturalny” trend
rynkowy. Gwałtowny rozwój substytutów w aktualnych uwarunkowaniach rynkowych jest możliwy
w przypadku zmian legislacyjnych czy to na poziomie krajowym czy europejskim.
Ryzyko nagłego pogorszenia koniunktury w branżach
Najważniejsi odbiorcy produktów działają w branżach podatnych na wpływ sytuacji gospodarczej
zarówno w kraju jak i Europie co definiuje ryzyko dla poszczególnych Spółek Grupy. W roku 2025
w szczególności istotne były zmiany na rynku automotive oraz budowlanym.
Ryzyko zmian zastosowań produktów
Na przyszłe wyniki Grupy może wpłynąć także pojawienie się nowych zastosowań dla produktów lub
wygasanie dotychczasowych (lub dotychczas rozważanych) zastosowań. Grupa jest narażona na ryzyko
w stopniu minimalnym. Na poziomie Grupy występuje daleko idąca dywersyfikacja produktowa, nie
25
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
zmienia to jednak faktu, każda ze Spółek monitoruje potrzeby rynku oraz zmieniające się w tym
zakresie trendy tak by dostosować swoje portfolio produktowe do potrzeb konsumentów oraz
kontrahentów.
Ryzyko związane z otoczeniem prawnym
Ryzyko stanowią zarówno bardzo częste zmiany regulacji prawnych w naszym kraju, jak i różnego
rodzaju zmieniające się interpretacje prawa. Dotyczy to uregulowań i interpretacji przepisów
podatkowych, uregulowań prawa handlowego, przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,
a zwłaszcza uregulowań prawa ochrony środowiska naturalnego. Każda zmiana prawa bądź jego
interpretacji, może wywiernegatywny wpływ na działalność Grupy, choćby poprzez wzrost kosztów
jej funkcjonowania lub utratę konkurencyjności.
Ryzyko kursowe
Grupa narażona jest na ryzyko zmiany kursu walutowego ze względu na fakt realizacji znacznej części
sprzedaży na rynki zagraniczne w sprzedaży ogółem oraz fakt, że część kluczowych surowców jest
importowana. Spółki Grupy dążą do bilansowania powyższych wartości. W tym zakresie najwyższe
ryzyko należy definiować na poziomie „Lentex” S.A. z uwagi na przeważający udział sprzedaży
w walutach obcych w stosunku do całości przychodów.
Ryzyko zmian cen surowców
Podstawowymi surowcami chemicznymi do produkcji włóknin surowce ropopochodne, przez co
identyfikujemy ryzyko gwałtownych zmian cen ropy naftowej. Rynek ropy jest rynkiem wrażliwym,
zarówno na sytuację polityczną jak i gospodarczą na całym świecie. W związku z tym jest również
rynkiem trudnym do przewidzenia. Gwałtowne wzrosty ceny ropy mogą wpłynąć na pogorszenie
rentowności prowadzonej działalności.
Ryzyko windykacyjne
Wciąż niestabilna sytuacja rynków finansowych i sytuacja makroekonomiczna powodują, że w kraju i za
granicami, istnieje niebezpieczeństwo transakcji z firmami, które mogą płacić z opóźnieniami lub ogłoszą
upadłość. Dotyczy to również kontrahentów Grupy zwłaszcza z Europy Wschodniej. W takiej sytuacji
może zaistnieć konieczność utworzenia stosownych odpisów oraz istnieje obawa co do możliwości
odzyskania wszystkich należności w przyszłości. Trudności finansowe kontrahentów mogą mieć wpływ
na wyniki poszczególnych spółek Grupy. Zapobiegając niekorzystnym efektom opisanej wyżej sytuacji
Grupa ubezpiecza swoje wierzytelności handlowe w profesjonalnych firmach zajmujących się
ubezpieczeniem należności, co ogranicza to ryzyko. Grupa jest narażona na występowanie ryzyka
windykacyjnego w stopniu umiarkowanym.
26
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Ryzyko stopy procentowej
Grupa narażona jest na ryzyko stopy procentowej z tytułu finansowania działalności poprzez kredyty
bankowe krótko i długoterminowe o zmiennej stopie procentowej opartej o WIBOR/ SOFR/ EURIBOR.
Na bieżąco monitorowane decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Ponadto spółki negocjują z bankami
warunki na jakich zostały udzielone kredyty. W okresie zakończonym 31 grudnia 2025 roku Grupa nie
przeprowadzała transakcji zabezpieczeń na stopę procentową.
Ryzyko zahamowania rozwoju eksportu
Przedmiotowe ryzyko jest powiązane z ryzykiem kursowym, gdyż na zmiany obecności Grupy na rynkach
eksportowych wpływ mieć będzie także umacnianie bądź osłabianie polskiej waluty, a także sytuacja
polityczna na poszczególnych rynkach eksportowych, na których działa obecnie Grupa.
Ryzyko związane z wystąpieniem światowych epidemii
Wystąpienie światowych epidemii (przykład pandemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - koronawirus
COVID-19) może spowodować zmiany regulacji prawnych w naszym kraju (spec ustawy), jak i różnego
rodzaju ograniczenia i utrudnienia. Ten rodzaj ryzyka zewnętrznego może mieć istotny wpływ na wzrost
ryzyk wewnętrznych związanych z brakiem stabilności przychodów, ograniczeniami w dostawach
surowców i materiałów niezbędnych do produkcji, ograniczeniami związanymi z wykorzystaniem
zasobów ludzkich (pracowników Grupy) z tytułu zachorowań lub opieki nad dziećmi, ograniczeniami
przemieszczania się ludzi i dostawy produktów, w tym zamykanie granic. Wystąpienie tego ryzyka może
wywierać negatywny wpływ na działalność Grupy, choćby poprzez wzrost kosztów jej funkcjonowania
lub utratę konkurencyjności.
Ryzyko związane z wybuchem wojny i prowadzeniem działań wojennych przez Rosję przeciwko
Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie
W związku z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy oraz na Bliskim Wschodzie Grupa na chwilę
obecną identyfikuje głównie ryzyko spadku sprzedaży do klientów z terenu Ukrainy oraz Rosji, przy czym
w roku 2025 sprzedaż do klientów z Ukrainy odbywała się bez większych zakłóceń. Zmiany obserwowane
we współpracy z klientami z rynku Ukraińskiego zdecydowanie dotyczą aspektów biznesowych, a nie
wynikających z działań wojennych. Ponadto sytuacja na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie rodzi
w ocenie Grupy także ryzyko wzrostu cen surowców, a także innych kosztów prowadzenia działalności,
w tym wpływa na dużą dynamikę zmian kursów walut oraz ceny ropy naftowej, co bezpośrednio
przedkłada się na sytuację poszczególnych spółek z Grupy. Wciąż istnieje ryzyko, że potencjalna
eskalacja konfliktu zbrojnego i idące za tym, ewentualne nowe uwarunkowania i zmiany, w tym
nakładane sankcje, mogą w sposób istotny wpływać na działalność Grupy Emitenta, zarówno poprzez
dalszy wzrost kosztów jej funkcjonowania, jak i ograniczenia sprzedaży czy dostawy produktów Grupy.
27
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
11.2. Wewnętrzne czynniki ryzyka
Ryzyko nadmiernego uzależnienia od dostawców
Silna pozycja dostawcy ma niezmiennie istotny wpływ na ceny zakupu surowca oraz w efekcie na koszty
wytworzenia produktów. Grupa posiada gamę sprawdzonych alternatywnych dostawców, co ogranicza
ryzyko dyktowania cen przez dostawców strategicznych. Uzależnienie od dostawców należy uznać za
niewielkie i nie niesie ono ryzyka dla stabilności produkcji w razie problemów lub upadłości któregoś
z nich. Jednocześnie Grupa prowadzi prace skupiające się głównie na znalezieniu zamienników do
istniejących surowców oraz na ich wprowadzeniu do produkcji w celu urentownienia produkcji przy
utrzymaniu akceptowalnej jakości produktów. Grupa jest narażona w stopniu minimalnym na
występowanie ryzyka ze względu na prowadzoną politykę zakupów.
Ryzyko dużej awarii
Działalność spółek z Grupy, jak każdej spółki produkcyjnej, opiera się na prawidłowo działających
maszynach i urządzeniach. Nie można mimo to wykluczyć zaistnienia poważnej awarii, powodującej
czasowe ograniczenia mocy produkcyjnych czy ograniczającej prawidłowe funkcjonowanie zakładów.
Sytuacja ta mogłaby wpłynąć niekorzystnie na osiągane przez Grupę przychody i wyniki. Grupa jest
narażona w stopniu umiarkowanym na występowanie ryzyka.
Ryzyko zdarzeń losowych
Działalność spółek z Grupy, podobnie jak każdego innego podmiotu gospodarczego, narażona jest na
ryzyko zdarzeń losowych, czyli niezależnych od podmiotu zdarzeń, takich jak: pożar, powódź, zalanie,
katastrofa budowlana i inne.
Spółki Grupy uwzględniają w swoich planach inwestycyjnych zadania minimalizujące to ryzyko, związane
m.in. z modernizacją systemów p.poż., sieci wodno-kanalizacyjnych czy instalacji elektrycznych co
jednocześnie pozwala na zwiększanie wartości ubezpieczonego majątku. Ponadto Grupa na bieżąco
dostosowuje procedury i regulacje wewnętrzne do obowiązujących przepisów w poszczególnych
zakresach.
12. Wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej jednostki dominującej
Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści Członków Zarządu Emitenta w 2025 roku (w tys. zł)
okres
wartość
wynagrodzenia
pełniona funkcja
okres pełnienia
funkcji
wartość
wynagrodzenia
pełniona funkcja
okres pełnienia
funkcji
Adrian Grabowski 720 Prezes Zarządu 01.01.2025-31.12.2025 743 Prezes Zarządu 01.01.2024-31.12.2024
Wojciech Hoffmann 456 Członek Zarządu 01.01.2025-31.12.2025 506 Członek Zarządu 01.01.2024-31.12.2024
Anna Wojciechowska 444 Członek Zarządu 01.01.2025-31.12.2025 417 Członek Zarządu 01.01.2024-31.12.2024
Wynagrodzenia Członków Zarządu "Lentex" S.A.
rok 2025
rok 2024
28
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści Członków Rady Nadzorczej Emitenta w 2025 roku
(w tys. zł)
Wartość wynagrodzeń i nagród osób zarządzających i nadzorujących Emitenta otrzymanych
z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek podporządkowanych w 2025 roku (w tys. zł)
Zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób
zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących nie wystąpiły.
okres
wartość
wynagrodzenia
pełniona funkcja
okres pełnienia
funkcji
wartość
wynagrodzenia
pełniona funkcja
okres pełnienia
funkcji
Janusz Malarz 144
Członek Rady Nadzorczej/
Przewodniczący Rady
Nadzorczej
01.01.2025-31.12.2025
98
Przewodniczący Rady
Nadzorczej
01.01.2024-30.06.2024
17.10.2024-31.12.2024
Michał Mróz 120
Zastępca
Przewodniczącego Rady
Nadzorczej
01.01.2025-31.12.2025
22 x 16.10.2024-31.12.2024
Krzysztof Wydmański 72 Sekretarz Rady Nadzorczej 01.01.2025-31.12.2025 72 Sekretarz Rady Nadzorczej 01.01.2024-31.12.2024
Agata Kalamarz 72 Członek Rady Nadzorczej 01.01.2025-31.12.2025 72 Członek Rady Nadzorczej 01.01.2024-31.12.2024
Bartłomiej Stępień 72 Członek Rady Nadzorczej 01.01.2025-31.12.2025 8 11.11.2024-31.12.2024
Olivia Sobik x x x 62 Członek Rady Nadzorczej 01.01.2024-10.11.2024
Bartosz Królewicz x x x 95
Zastępca
Przewodniczącego Rady
Nadzorczej
01.01.2024-15.10.2024
Jarosław Wrona x x x 29 x 22.07.2024-13.10.2024
Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej "Lentex" S.A.
rok 2025
rok 2024
okres
wartość
wynagrodzenia
pełniona funkcja
okres pełnienia
funkcji
wartość
wynagrodzenia
pełniona funkcja
okres pełnienia
funkcji
Wojciech Hoffmann 144
Przewodniczący Rady
Nadzorczej
01.01.2025-31.12.2025
144
Przewodniczący Rady
Nadzorczej
01.01.2024-31.12.2024
Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej "Gamrat" S.A. będących osobami zarządzającymi i nadzorującymi "Lentex" S.A.
rok 2025
rok 2024
29
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
13. Sytuacja majątkowa i finansowa Grupy
13.1. Zestawienie podstawowych wielkości ekonomicznych „Lentex” S.A.
13.2. Wynik działalności operacyjnej
Przychody ze sprzedaży
W 2025 roku wartość przychodów ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów wynosi
173.432 tys. zł i stanowi 97% uzyskanych przychodów w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Udział sprzedaży krajowej w sprzedaży stanowi 28%, natomiast udział sprzedaży eksportowej 72%.
Wykonanie Wykonanie Dynamika
Lp W y s z c z e g ó l n i e n i e
12 m-cy 2025 12 m-cy 2024 2025/2024
1 Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów, materiałów
173 432 178 842 97%
a Przychody ze sprzedaży produktów i usług
172 601 178 521 97%
b Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów
831 321 259%
2 Koszty sprzedanych produktów, towarów, materiałów
123 403 130 923 94%
a Koszt wytworzenia sprzedanych produktów i usług
122 521 130 557 94%
b Wartość sprzedanych towarów i materiów
882 366 241%
3 Zysk/strata brutto ze sprzedaży
50 029 47 919 104%
4 Koszty sprzedy
14 170 14 334 99%
5 Koszty ogólnego zarządu
19 012 17 789 107%
6 Pozostałe przychody
2 513 11 696 21%
7 Pozostałe koszty
2 493 7 066 35%
8 Zysk/strata na działalności operacyjnej
16 867 20 426 83%
9 Przychody finansowe
1 077 1 355 79%
10 Koszty finansowe
534 58 921%
11 Zysk/strata na działalności finansowej
543 1 297 42%
12 Zysk brutto
17 410 21 723 80%
13 Podatek dochodowy
2 015 3 411 59%
14 Zysk netto z działalności kontynuowanej
15 395 18 312 84%
15 Zysk netto za okres sprawozdawczy
15 395 18 312 84%
16 Dane dodatkowe:
17 Zatrudnienie (etaty)
285 263 1,08
18 Funduszac
23 280 21 682 1,07
19 Średniomiesięczne wynagrodzenie (zł)
6 807 6 870 0,99
20 Nakłady inwestycyjne
21 501 10 900 1,97
21 Wydajność liczona:
a przychodem ze sprzedy (1a+b / 17)
609 680 0,89
b zyskiem brutto (12/17)
61 83 0,74
c zyskiem netto (14/17)
54 70 0,78
22 Stan środków obrotowych
90 849 92 598 0,98
a zapasy ogółem
47 633 48 570 0,98
b nalności krótkoterminowe
22 106 27 475 0,80
c inwestycje krótkoterminowe
17 989 14 337 1,25
d rozliczenia międzyokresowe
1 659 1 580 1,05
e nalności buetowe
1 462 636 2,30
23 Zobowiązania krótkoterminowe
25 476 29 051 0,88
Pozycje 1-15 i 18-23 wykazano w tysiącach złotych.
Działalność kontynuowana
30
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Koszty działalności podstawowej
Koszt asny sprzedaży produktów, towarów i materiałów w 2025 roku wyniósł 123.403 tys. i uległ
zmniejszeniu o 6% w stosunku do wielkości kosztu poniesionego w roku ubiegłym.
Koszty ogólne zarządu wyniosły 19.012 tys. zł i wzrosły w stosunku do 2024 roku o 1.223 tys. zł.
Koszty sprzedaży wyniosły 14.170 tys. zł i były niższe niż w roku poprzednim o 164 tys. zł.
Pozostałe przychody i koszty
W 2025 roku pozostałe przychody wyniosły łącznie 2.513 tys. zł i spadły o 9.183 tys. zł w stosunku do
roku 2024. Poniesione w tym samym okresie pozostałe koszty wyniosły 2.493 tys. i spadły o 4.573 tys.
w stosunku do roku ubiegłego. Na wskazane wartości składają się głównie koszty cła w USA oraz ich
równowartość obciążająca klientów w formie wystawionych not obciążeniowych.
Wynik na działalności operacyjnej
W 2025 roku Spółka osiągnęła zysk na działalności operacyjnej w wysokości 16.867 tys. zł.
W porównaniu do roku 2024 wynik na działalności operacyjnej zmniejszył się o 3.559 tys. zł.
13.3. Działalność finansowa
W 2025 roku przychody finansowe wyniosły łącznie 1.077 tys. i spadły o 278 tys. zł w stosunku do
roku 2024. Poniesione w 2025 roku koszty finansowe wyniosły 534 tys. zł i wykazały wzrost o 476 tys.
zł w stosunku do roku ubiegłego.
13.4. Wynik na działalności gospodarczej
Zysk brutto
Zysk brutto w 2025 roku wyniósł 17.410 tys. i uległ zmniejszeniu o 4.313 tys. , tj. o 20%
w porównaniu do roku ubiegłego.
Zysk brutto dotyczy wyszczególnionych niżej rodzajów działalności (dane w tys. zł):
ołem w tym eksport ołem w tym eksport
1. Sprzedaż produkw 170 795 124 756
97% 176 062 125 818 92%
2. Sprzedaż usług 1 806 640
73% 2 459 949 102%
3. Sprzed produktów i usług (1+2) 172 601 125 396
97% 178 521 126 767 92%
4. Sprzedaż towaw i materiałów 831 226
259% 321 201 76%
5. Sprzed ogółem (3+4) 173 432 125 622
97% 178 842 126 968 92%
6. Udział % eksportu
- w sprzedaży produkw i usług x 73% x 71%
- w sprzedaży ołem x 72% x 71%
Rodzaj sprzedaży
realizacja 2025 w tys. zł
% wykonania
2025/2024
realizacja 2024 w tys. zł
% wykonania
2024/2023
31
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
Obciążenie Spółki wobec budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok
2025 wyniosło 135 tys. . Dodatkowo podatek odroczony pomniejszył wynik finansowy Spółki
o 1.939 tys. zł.
Zysk netto
W 2025 roku „Lentex” S.A. wypracował zysk netto w wysokości 15.395 tys. zł, który uległ zmniejszeniu
w stosunku do roku ubiegłego o 2.917 tys. zł, tj. o 16%.
13.5. Ocena sytuacji finansowej Spółki
Analiza danych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Spółki
Ogólna suma aktywów i pasywów na 31 grudnia 2025 roku wynosi 254.051 tys. i wykazuje wzrost
w stosunku do stanu na 31 grudnia 2024 roku o 1.966 tys. zł.
Wartość aktywów trwałych na 31 grudnia 2025 roku wynosi 163.202 tys. i stanowi 64% sumy
bilansowej. Amortyzacja posiadanych przez Spółkę rzeczowych aktywów trwałych i wartości
niematerialnych za rok 2025 wyniosła 7.558 tys. i była wyższa o 289 tys. w porównaniu do roku
ubiegłego.
Aktywa obrotowe na 31 grudnia 2025 roku wynoszą 90.849 tys. i stanowią 36% aktywów ogółem.
W porównaniu do stanu na 31 grudnia 2024 roku wartość aktywów obrotowych spadła o 1.749 tys. zł.
Kapitał własny Spółki na 31 grudnia 2025 roku wynosi 210.526 tys. zł i stanowi 83% sumy bilansowej.
Kapitał własny uległ nieznacznemu zwiększeniu w stosunku do stanu na 31 grudnia 2024 roku z uwagi
na wypracowanie wyższego wyniku za 2025 rok niż wartość zrealizowanego skupu akcji własnych.
Zobowiązania na dzień bilansowy wynoszą 43.525 tys. i stanowią 17% ogółu pasywów Spółki. Główną
pozycją są zobowiązania z tytułu dostaw i usług na kwotę 14.945 tys. zł.
dane w tys.zł
Rodzaj działalności 2025 2024
zysk/strata na działalności operacyjnej 16 867 20 426
zysk/strata na działalności finansowej 543 1 297
zysk/strata brutto 17 410 21 723
32
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Rachunek przepływów pieniężnych
Kształtowanie się wartości księgowej oraz cen akcji Spółki w latach 2025 i 2024
13.6. Wskaźniki efektywności finansowej w latach 2025 i 2024
W stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego zmianie uległy następujące wskaźniki:
wzrost rentowność sprzedaży brutto z poziomu 8,8% w roku poprzednim do poziomu 9,7%
w 2025 roku,
spadek rentowność sprzedaży netto z poziomu 10,2% w 2024 roku do poziomu 8,9% w roku
dane w tys.zł
Rodzaje działalności 2025 2024
a/ środki pieniężne netto z działalności operacyjnej 25 840 21 995
b/ środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -5 167 -6 623
c/ środki pieniężne netto z działalności finansowej -17 240 -13 721
przepływy pieniężne netto razem (a+ b +c) 3 433 1 651
bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych 3 433 1 651
środki pieniężne na początek okresu 14 337 12 395
środki pieniężne na koniec okresu 17 989 14 337
2025 2024
wartć księgowa akcji 6,13 5,91
cena giełdowa akcji na 31 grudnia 6,80 7,20
Rodzaj wskaźnika 2025 2024 Schemat wskaźnika
Rentowność sprzedaży brutto [%] 9,7% 8,8%
Zysk (strata) ze sprzedaży x 100 / Przychody ze sprzedaży
produktów oraz towarów i materiów
Rentowność sprzedaży netto (ROS) [%] 8,9% 10,2%
Wynik finansowy netto x 100 / Przychody ze sprzedaży
produktów, towarów i materiałów
Rentowność kapitału (funduszu) własnego (ROE) [%] 7,3% 8,7%
Wynik finansowy netto x 100 / (Kapitał własny na początek
okresu + Kapitał własny na koniec okresu) / 2
Rentowność majątku (aktywów) (ROA) [%] 6,1% 7,4%
Wynik finansowy netto x 100 / (Suma bilansowa na
początek okresu + Suma bilansowa na koniec okresu) / 2
Płynność I stopnia (bieżąca) 3,5 3,1
Aktywa obrotowe ogółem - krótkoterminowe rozliczenia
międzyokresowe/ Zobowiązania krótkoterminowe
Płynność II stopnia (szybka) 1,6 1,5
Aktywa obrotowe ogółem - zapasy- krótkoterminowe
rozliczenia mdzyokresowe/ Zobowiązania
krótkoterminowe
Kapitał Obrotowy Netto (KON) 65 373 63 547
Kapitał własny + Zobowiązania długoterminowe - Aktywa
trwałe
Kapitał Obrotowy Netto w dniach obrotu [dni] 136 130
Średni poziom kapitału obrotowego netto x ilć dni w
okresie / Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i
materiałów
Wskaźnik cyklu należności [dni] 50 53
Średni stan należności z tytułu dostaw x liczba dni
okresu / Przychody netto ze sprzedaży produktów oraz
towarów i materiałów
Wskaźnik cyklu zapasów [dni] 112 107
Średni stan zapasów x liczba dni okresu / Koszty
sprzedanych produktów, towarów, materiów + koszty
sprzedy + koszty ogólnego zarządu
Wskaźnik cyklu zobowiązań [dni] 41 42
Średni stan zobowiązań z tytułu dostaw x liczba dni
okresu / Koszty sprzedanych produktów, towarów,
materiałów + koszty sprzedy + koszty ogólnego zarządu
Wskaźnik ogólnego zadłużenia [%] 17,1% 16,6%
Suma bilansowa - Kapit własny / Suma bilansowa
Wskaźnik pokrycia zobowiązań bieżących [%] 89,6% 103,3%
EBITDA / Średni stan zobowzań krótkoterminowych
Zysk na jedną akcję (EPS) [zł] 0,45 0,51
Wynik finansowy netto / Liczba akcji na koniec okresu
sprawozdawczego
33
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
bieżącym,
spadek rentowność majątku (aktywów) z poziomu 7,4% w 2024 roku do poziomu 6,1% w 2025
roku,
spadek rentowność kapitału własnego z poziomu 8,7% w 2024 roku do poziomu 7,3% w 2025
roku,
wzrost wskaźnika ynności bieżącej z poziomu 3,1 w 2024 roku do poziomu do 3,5 w roku
bieżącym.
Wskaźniki dotyczące rotacji wykazują:
skrócenie cyklu obrotu należnościami z 53 dni w 2024 roku do 50 dni w roku bieżącym,
wydłużenie cyklu obrotu zapasami o 5 dni,
skrócenie cykl obrotu zobowiązaniami z 42 dni w 2024 roku do 41 dni w roku bieżącym.
Globalne zadłużenie Spółki w 2025 roku wynoszące 17,1% uległo zwiększeniu o 0,5 p.p. w stosunku do
roku ubiegłego.
13.7. Zestawienie podstawowych wielkości ekonomicznych- Grupa
Szczegółowe informacje dotyczące ww. pozycji zawiera skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy
Kapitałowej wraz z notami objaśniającymi.
dane w tys.zł
AKTYWA 31.12.2025 31.12.2024
A. Aktywa trwe 278 085 288 369
B. Aktywa obrotowe 186 066 174 067
Aktywa razem 464 151 462 436
PASYWA 31.12.2025 31.12.2024
A. Kapit własny 379 080 377 661
B. Zobowiązania długoterminowe 44 565 41 915
C. Zobowiązania krótkoterminowe 40 506 42 860
Pasywa razem 464 151 462 436
Działalność kontynuowana
01.01.2025 -
31.12.2025
01.01.2024 -
31.12.2024
A. Przychody ze sprzedy produktów, towarów i materiałów
308 009 313 113
B. Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów
220 981 225 712
C. Zysk brutto ze sprzedaży 87 028 87 401
D. Koszty sprzedaży 22 415 21 782
E. Koszty olnego zarządu 41 256 39 871
G. Zysk ze sprzedy 23 357 25 748
H. Pozoste przychody 6 374 12 469
I. Pozoste koszty 6 848 10 890
J. Zysk z działalności operacyjnej 22 883 27 327
K. Przychody finansowe 3 281 989
L. Koszty finansowe 1 534 738
M. Udział w zyskach/stratach jednostek stowarzyszonych
-2 338 1 876
N. Zysk brutto 22 292 29 454
O. Podatek dochodowy 2 670 4 637
S. Zysk netto za okres sprawozdawczy 19 622 24 817
34
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Przychody ze sprzedaży
W 2025 roku wartość przychodów ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wynosi 308.009 tys.
i jest o 2% niższa niż wartość przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Udział sprzedaży krajowej w sprzedaży produktów stanowi 48%, natomiast udział sprzedaży
eksportowej 52%.
Koszty działalności podstawowej
Koszt własny sprzedaży w 2025 roku wyniósł 220.981 tys. i zmniejszył się o 2% w stosunku do
wielkości kosztu poniesionego w roku ubiegłym.
Koszty ogólne zarządu wyniosły 41.256 tys. zł i w stosunku do roku 2024 wykazały wzrost o 3%. Koszty
sprzedaży wyniosły 22.415 tys. zł i były również wyższe niż w roku poprzednim o ok 3%.
Pozostałe przychody i koszty
W 2025 roku pozostałe przychody wyniosły łącznie 6.374 tys. zł. Na wskazana wartość składa się m.in.
przychody z refaktury cła zapłaconego od eksportu wyrobów do USA w kwocie 2.173 tys. zł. Poniesione
w tym samym okresie pozostałe koszty wyniosły 6.848 tys. zł.
Wynik na działalności operacyjnej
W 2025 roku Grupa osiągnęła zysk na działalności operacyjnej w wysokości 22.883 tys. . W porównaniu
do roku 2024 wynik na działalności operacyjnej uległ zmniejszeniu o 16%.
13.8. Działalność finansowa
W 2025 roku przychody finansowe wyniosły łącznie 3.281 tys. i uległy zwiększeniu o 2.292 tys.
w stosunku do roku 2024. Główną pozycję przychodów finansowych stanowi wynik na sprzedaży akcji
„Libet” S.A. w wysokości 2.042 tys. zł. Poniesione w tym samym okresie koszty finansowe wyniosły
1.534 tys. zł i wykazały wzrost o 796 tys. w stosunku do roku ubiegłego.
13.9. Wynik na działalności gospodarczej
Zysk brutto z działalności kontynuowanej
ogółem w tym kraj ogółem w tym kraj
1. Sprzed produktów 298 346 140 406
99% 302 612 145 436 92%
2. Sprzed usług 2 688 2 048
72% 3 719 2 770 96%
3. Sprzedaż produktów i usług 301 034 142 454
98% 306 331 148 206 92%
4. Sprzed towarów i materiów 6 975 6 005
103% 6 782 5 626 97%
5. Sprzedaż ołem 308 009 148 459
98% 313 113 153 832 92%
6. Udział % kraj
- w sprzedaży ogółem x 48% x 49%
Rodzaj sprzedaży
realizacja 2025 w tys.
% wykonania
2025/2024
realizacja 2024 w tys.
% wykonania
2024/2023
35
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Zysk brutto Grupy w 2025 roku wyniósł 22.292 tys. i spadł o 24% w porównaniu do roku
poprzedniego.
Podatek dochodowy wykazany w sprawozdaniu z całkowitych dochodów
Obciążenie Grupy wobec budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za rok
2025 wyniosło 1.876 tys. zł. Dodatkowo podatek odroczony pomniejszył wynik finansowy Grupy
o 880 tys. . Obciążenie podatkowe wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wyniosło
2.670 tys. zł.
Zysk netto
W 2025 roku Grupa wypracowała zysk netto w wysokości 19.622 tys. zł.
13.10. Ocena sytuacji finansowej Grupy
Analiza danych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy
Ogólna suma aktywów i pasywów na 31 grudnia 2025 roku wynosi 464.151 tys. i wykazuje
zwiększenie w stosunku do stanu na 31 grudnia 2024 roku o 1.715 tys. zł.
Wartość aktywów trwałych na 31 grudnia 2025 roku wynosi 278.085 tys. zł i stanowi prawie 60% sumy
bilansowej. Amortyzacja posiadanych przez Grupę rzeczowych aktywów trwałych i wartości
niematerialnych za rok 2025 wyniosła 14.087 tys. zł na zbliżonym poziomie do roku 2024.
Aktywa obrotowe na 31 grudnia 2025 roku wynoszą 186.066 tys. i stanowią 40% aktywów ogółem.
W porównaniu do stanu na 31 grudnia 2024 roku aktywa obrotowe uległy zwiększeniu o 7%.
Kapitały własne Grupy na 31 grudnia 2025 roku wynoszą 379.080 tys. i stanowią 82% sumy
bilansowej. Kapitał własny uległ zwiększeniu w stosunku do stanu na 31 grudnia 2024 roku
o 1.419 tys. w przeważającej mierze z uwagi na wypracowanie wyższego wyniku za 2025 rok n
wartość zrealizowanego skupu akcji własnych.
Zobowiązania na dzień bilansowy wynoszą 85.071 tys. i stanowią 18% ogółu pasywów Grupy. Główną
pozycją są zobowiązania z tytułu dostaw i usług na łączną kwotę 21.877 tys. zł.
Analiza sprawozdania z całkowitych dochodów
W porównaniu do poprzedniego okresu sprawozdawczego przychody ze sprzedaży produktów, towarów
i materiałów uległy zmniejszeniu o 2% przy jednoczesnym niższym spadku sumy kosztu własnego
sprzedaży produktów, towarów i materiałów, kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego zarządu.
Uwzględniając zysk na pozostałej działalności operacyjnej oraz z działalności finansowej oraz podatek
dochodowy, zysk netto Grupy za 2025 rok wyniósł 19.622 tys. zł.
36
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
o
Rachunek przepływów pieniężnych
Sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych za badany okres wykazuje zwiększenie środków
pieniężnych netto z działalności operacyjnej o 38.862 tys. . W obszarze działalności inwestycyjnej
można zauważyć ujemne przepływy wynikające głównie z zakupu rzeczowych aktywów trwałych oraz
wartości niematerialnych (w 2025 roku 18.017 tys. zł) oraz dodatnie przepływy ze sprzedaży aktywów
trwałych (w 2025 roku 11.680 tys. ) oraz aktywów finansowych (w 2025 roku 5.545 tys. zł).
Ujemne przepływy z działalności finansowej związane z zakupem akcji własnych (w 2025 roku
15.022 tys. zł), zapłatą zobowiązań leasingowych (w 2025 roku – 2.916 tys. zł) oraz wypłatą dywidendy
dla akcjonariuszy mniejszościowych jednostki zależnej (w 2025 roku 2.093 tys. zł). Realizacja
dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej pokryła wydatki z działalności
inwestycyjnej i finansowej co wpłynęło pozytywnie na wskaźniki płynnościowe.
Kształtowanie się wartości księgowej akcji Grupy oraz cen giełdowych jednostki dominującej
w latach 2025 i 2024
dane w tys .zł
Przepływy środw pieniężnych
01.01.2025 -
31.12.2025
01.01.2024 -
31.12.2024
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej 38 862 31 856
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -43 -19 783
Środki pieniężne netto z działalności finansowej -20 973 -16 865
Przepływy pieniężne netto razem 17 846 -4 792
Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych 18 007 -4 522
Środki pieniężne na poctek okresu 32 998 37 520
Zyski/straty z tytułu różnic kursowych dotycce wyceny
środków pieniężnych i kredytów w rachunku bieżącym
161 270
Środki pieniężne na koniec okresu 51 005 32 998
2025 2024
wartość księgowa akcji 11,04 10,62
cena giełdowa akcji na 31 grudnia 6,80 7,20
37
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Wskaźniki efektywności finansowej w latach 2025 i 2024
W stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego pogorszeniu uległy następujące wskaźniki:
rentowność sprzedaży brutto z poziomu 8,2% w roku poprzednim do poziomu 7,6% w 2025 roku,
rentowność sprzedaży netto z poziomu 7,9% w roku poprzednim do poziomu 6,4% w 2025 roku,
rentowność majątku (aktywów) z poziomu 5,5% w roku poprzednim do poziomu 4,2% w 2025
roku.
W analizowanym okresie odnotowano poprawę wskaźników płynności bieżącej Grupy w roku 2025
Grupa osiągnęła poziom 4,5 natomiast w roku 2024 4,0.
Wskaźniki dotyczące rotacji wykazują:
skrócenie cyklu obrotu należnościami o 2 dni,
wydłużenie cyklu obrotu zapasami o 5 dni,
skrócenie cyklu obrotu zobowiązaniami o 1 dzień.
13.11. Ważniejsze wydarzenia mające istotny wpływ na działalność Grupy
w 2025 roku
Nabycie 1.200.000 sztuk akcji własnych. Kontynuacja programu skupu akcji własnych.
Spółka w ramach ogłoszonej w dniu 1 kwietnia 2025 roku, Oferty zakupu akcji własnych nabyła
1.200.000 sztuk akcji własnych, wskutek zawarcia i rozliczenia w dniu 17 kwietnia 2025 roku transakcji
nabycia ww. akcji. Nabycie akcji własnych nastąpiło w ramach upoważnienia udzielonego Zarządowi na
podstawie Uchwały Nr 13 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 12 listopada 2024 roku
w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do nabycia akcji własnych „LentexS.A. (dalej „Uchwała NWZ”).
Uchwała Zarządu jest elementem realizacji programu skupu akcji własnych Spółki ustanowionego
Rodzaj wskaźnika 2025 2024 Schemat wskaźnika
Rentowność sprzedy brutto [%] = 7,6% 8,2%
Zysk (strata) ze sprzedy x 100 / Przychody ze
sprzedy produktów oraz towarów i materiów
Rentowność sprzedy netto (ROS)[%]
=
6,4% 7,9%
Wynik finansowy netto x 100 / Przychody ze
sprzedy produktów, towarów i materiałów
Rentowność majątku (Aktywów) (ROA)
=
4,2% 5,5%
Wynik finansowy netto x 100 / (Suma bilansowa na
poctek okresu + Suma bilansowa na koniec
okresu) / 2
ynność I stopnia (bieżąca) = 4,5 4,0
Aktywa obrotowe ogółem - krótkoterminowe
rozliczenia międzyokresowe/ Zobowiązania
krótkoterminowe
ynność II stopnia (szybka) = 2,4 2,0
Aktywa obrotowe ogółem - zapasy -
krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe/
Zobowiązania krótkoterminowe
Wskaźnik cyklu należności [dni] = 54 56
Średni stan należności z tytułu dostaw x liczba dni
okresu / Przychody netto ze sprzedy produktów
oraz towarów i materiów
Wskaźnik cyklu zapaw [dni] = 110 105
Średni stan zapasów x liczba dni okresu / Koszty
sprzedanych produktów, towarów, materiów +
koszty sprzedy + koszty ogólnego zarządu
Wskaźnik cyklu zobowiąz[dni] = 31 32
Średni stan zobowiązz tytułu dostaw x liczba dni
okresu / Koszty sprzedanych produktów, towarów,
materiałów + koszty sprzedaży + koszty ogólnego
zarządu
Wskaźnik olnego zadłużenia = 18,3% 18,3% Suma bilansowa - Kapit własny / Suma bilansowa
38
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
w Uchwale NWZ i przeprowadzanego na wskazanych w niej warunkach. Celem nabycia Akcji Własnych
jest ich umorzenie, dalsza odsprzedaż lub zamiana (jak przewiduje § 1 ust. 2 lit. i pkt 1-3 Uchwały NWZ).
Powyższe akcje własne Spółki zostały nabyte po jednolitej cenie 12,50 zł za akcję, tj. łącznie za kwotę
15.000 tys. zł. Spółka nie posiada informacji dotyczących tożsamości podmiotów biorących udział we
wskazanej transakcji poza informacjami podanymi w raportach bieżących: 13/2025, 14/2025, 15/2025.
13.12. Ocena czynników i nietypowych zdarzmających wpływ na działalność
emitenta oraz sprawozdanie finansowe za rok obrotowy, z określeniem
stopnia wpływu tych czynników lub nietypowych zdarzeń na osiągnięte
wyniki
Rok 2025 nie przyniósł przełamania w sytuacji na Ukrainie. Mimo niesprzyjających warunków dla
rozwoju biznesu Grupa kapitałowa „Lentex” utrzymała na porównywalnym poziomie przychody
wynikające ze współpracy z partnerami z terenu Ukrainy. Przeprowadzona dywersyfikacja dostawców
w poprzednich latach powoduje, Grupa nie posiada kluczowych dostawców zlokalizowanych w rejonie
działań wojennych jak również nie posiada w tym obszarze inwestycji i jednostek zależnych. W roku
2025 Grupa, w zakresie zakupu gazu ziemnego oraz energii elektrycznej, odnotowała spadek cen r/r,
jednakże w perspektywie referencji do cen w pozostałej części Europy, a w szczególności do cen
z obszaru Azji, gdzie ulokowane zakłady ównych konkurentów „Lentex” S.A., ceny energii
elektrycznej oraz gazu zmiennego utrzymują się nadal na wysokim poziomie.
Nie wystąpiły czynniki o charakterze nietypowym mające wpływ na osiągnięte przez Grupę wyniki
finansowe.
13.13. Przewidywany rozwój Grupy
„Lentex” S.A. – jednostka dominująca
Spółka z sukcesem zakończyła działania inwestycyjne planowane na rok 2025. Głównym celem ich
realizacji było ograniczenie kosztów produkcji, zwiększenie wydajności parku maszynowego, jak również
rozbudowa systemów bezpieczeństwa zakresu przeciwpożarowego poprzez montaż instalacji
tryskaczowej we wszystkich budynkach produkcyjnych przedsiębiorstwa. Dynamicznie zmieniający się
rynek sprzedaży, głównie w zakresie potrzeb klientów powoduje, iż Spółka aktywnie realizuje działania
badawczo-rozwojowe mające na celu wdrożenie na rynku produktów odpowiadających zmieniającym
się wymaganiom. Potencjalny dalszy rozwój udziału w rynku jest możliwy, wymaga on jednak
kontynuacji działań zmierzających do poprawy konkurencyjności na tle dostawców w szczególności tych
pochodzących z Azji oraz Turcji.
39
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Grupa Kapitałowa Gamrat
Gamrat” S.A.
W roku 2026 w „Gamrat” S.A. planowane są następujące działania:
o Intensywna promocja i sprzedaż systemu kompletnych studni z rur i asortymentu z PVC o nazwie
handlowej WellGam oraz systemów odwodnieni liniowych.
o Wprowadzenie do oferty nowej gamy produktów węży PUR.
o Rozbudowa i unowocześnienie parku maszynowego (nowe formy wtryskowe).
o Umacnianie współpracy z nowymi odbiorcami (Norwegia, Dania, Rumunia, Czechy, Serbia).
o Informatyzacja i automatyzacja procesów sprzedażowych i produkcyjnych.
Posiadane certyfikaty jakości PASS i Nordic Polimar stanowią przewagę konkurencyjną Spółki na rynku
oferowanych wyrobów.
Grupa Kapitałowa Devorex
W roku 2026 w Grupie Devorex planowane są następujące działania:
o Umacnianie pozycji lidera na rynku bułgarskim w sprzedaży systemów rynnowych
i drenażowych.
o Rozbudowa i unowocześnienie parku maszynowego (nowa wtryskarka, nowa wytłaczarka,
automatyzacja procesu produkcyjnego).
o Umacnianie współpracy z nowymi odbiorcami systemów rynnowych i drenażowych Holandia,
Hiszpania i Portugalia. Pozyskanie nowych klientów na rynku rumuńskim (obsługiwani przez
spółkę Devorex Rumunia).
o Rozwój sprzedaży nowego asortymentu – produkty Gamrat WPC, uzupełnienie oferty systemów
drenażowych oraz systemu WellGam.
Gamrat WPC” Sp. z o.o.
W roku 2026 planowane są następujące działania:
o Inwestycje mające na celu rozszerzenie i uzupełnienie asortymentu oferowanych produktów
i elementów uzupełniających.
o Promocja i intensywna sprzedaż deski WPC z moletem i deski laminowanej.
o Rozwój sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym poprzez pozyskanie nowych klientów,
wprowadzenie nowych produktów.
o Intensywna ekspansja na rynki Europy południowej głównie w krajach Bałkańskich.
40
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Wyroby z WPC idealną alternatywą dla tradycyjnych materiałów do krycia tarasów, obrzeży basenów,
pomostów, ogrodzeń i doskonale wkomponowują się w architekturę nowoczesnych domów, budynków
i budowli.
14. Informacje dodatkowe
14.1. Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych
„Lentex” S.A. jest jednost dominującą w Grupie Kapitałowej Lentex i w związku z tym Spółka
sporządza również skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Informacje o Grupie zawarto w nocie 1.2.
14.2. Zdarzenia po dniu bilansowym
Nie wystąpiły.
14.3. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności emitenta,
w tym znanych emitentowi umowach pomiędzy akcjonariuszami,
umowach ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji
W dniu 13 czerwca 2025 roku Spółka zawarła z ING Bankiem Śląskim S.A. z siedzibą w Katowicach
(dalej "Bank") Aneks do Umowy Wieloproduktowej zawartej pomiędzy Spółką a Bankiem w dniu 10
czerwca 2021r. ("Aneks"). Na mocy zawartego Aneksu nastąpiło odnowienie obrotowych limitów
kredytowych na okres 2 lat tj. do dnia 9 czerwca 2027 r., odnowienie limitu na inwestycje na okres 3 lat
tj. do 2 czerwca 2028 r., limit na akredytywy został utrzymany. Kwota udzielonego Spółce Limitu
Kredytowego wynosi 40.000 tys. zł.
Warunki zawarte w Umowie Wieloproduktowej pozostaną bez zmian, w tym ustanowione
zabezpieczenie:
1. Hipoteka umowna łączna do kwoty 50.000 tys. na przysługujących Spółce prawach użytkowania
wieczystego nieruchomości gruntowych wraz z prawem własności znajdujących się na nich budynków
i urządzeń stanowiących odrębną nieruchomość, położonych w Lublińcu,
2. Zastaw rejestrowy na zapasach surowców o wartości minimalnej 10.000 tys. zł będących własnością
Spółki znajdujących się w magazynie w Lublińcu,
3. Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej przedmiotu zabezpieczenia opisanego w pkt 1 i 2 powyżej,
4. Weksel in blanco z wystawienia Klienta wraz z deklaracją wekslową,
5. Utrzymywanie stanu zapasów magazynowych, stanowiących zabezpieczenie wierzytelności Banku
z tytułu Umowy na poziomie 10.000 tys. zł.
W dniu 9 lipca 2025 roku Spółka zawarła z Bankiem Millennium S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej
"Bank") Aneks do Umowy o Linię Wieloproduktową nr 15391/22/M/04 zawartej pomiędzy Spółką
a Bankiem (dalej "Umowa", Aneks"). Na mocy Aneksu Bank przyznał Klientowi globalny limit w kwocie:
25.000 tys. zł, który będzie wykorzystywany na finansowanie bieżącej działalności na okres do 17 lipca
2027 roku.
41
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Warunki zawarte w Umowie pozostaną bez zmian, w tym ustanowione zabezpieczenie, obejmujące:
1. oświadczenie o poddaniu się na rzecz Banku egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c.;
2. zastaw rejestrowy na stanowiących własność Spółki zapasach: wyroby gotowe - włóknina, towary -
włóknina, półprodukty - włóknina, wraz z cesją praw z umowy ubezpieczenia;
3. zastaw rejestrowy na stanowiącej własność Spółki linii technologicznej tj.: linii do produkcji włóknin
metodą igłowania wodnego, wraz z cesją praw z umowy ubezpieczenia w celu zabezpieczenia
wierzytelności wynikających z Umowy oraz umów w jej ramach zawartych;
4. zastaw rejestrowy na stanowiącej własność Spółki linii technologicznej tj.: linii do produkcji włóknin
w technologii spunlace wraz z cesją praw z umowy ubezpieczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności
wynikających z Umowy oraz umów w jej ramach zawartych.
14.4. Informacja o udzielonych, zaciągniętych i wypowiedzianych w danym
roku obrotowym pożyczkach, ze szczególnym uwzględnieniem pożyczek
udzielonych podmiotom powiązanym emitenta, z podaniem co najmniej
ich kwoty, rodzaju i wysokości stopy procentowej, waluty i terminu
wymagalności
Nie wystąpiły.
14.5. Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym
poręczeniach i gwarancjach, ze szczególnym uwzględnieniem poręczeń
i gwarancji udzielonych podmiotom powiązanym emitenta
Nie wystąpiły.
14.6. Informacja o sposobie wykorzystania wpływów z emisji papierów
wartościowych
Nie wystąpiły.
14.7. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi
w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników za
dany rok
Grupa nie publikuje prognoz dotyczących przyszłych wyników finansowych.
14.8. Ocena, wraz z jej uzasadnieniem, zarządzania zasobami finansowymi,
z uwzględnieniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych
zobowiązań, oraz określenie ewentualnych zagrożeń i działań, jakie
42
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
emitent podjął lub zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym
zagrożeniom
Informacja dotycząca wskaźników finansowych oraz ocena sytuacji finansowej Spółki i Grupy
kapitałowej znajduje się w pkt 12.5-12.7 niniejszego sprawozdania. Spółka ani Grupa kapitałowa nie
identyfikują problemów ze zdolnością do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań.
14.9. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji
kapitałowych, w porównaniu do wielkości posiadanych środków,
z uwzględnieniem możliwych zmian w strukturze finansowania tej
działalności
W ocenie emitenta nie występuje zagrożenie możliwości realizacji zaplanowanych na rok 2026
inwestycji. Źródłem finansowania zadań inwestycyjnych środki własne oraz obce, w tym leasing oraz
kredyt w rachunku bieżącym.
14.10. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla
rozwoju przedsiębiorstwa emitenta
Do najważniejszych czynników, które mogą mieć wpływ na Spółkę oraz Grupę Kapitałową Lentex w tym
na przyszłą sytuację finansową oraz rozwój należy zaliczyć:
Czynniki zewnętrzne:
sytuacja w gospodarce,
kształtowanie się relacji kursowych (PLN/EUR oraz PLN/USD),
sytuacja geopolityczna w zakresie wojny na terenie Ukrainy,
rozwój sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie
dostępność wykwalifikowanych pracowników,
sytuacja w budownictwie,
poziom inflacji i polityka pieniężna prowadzona przez Radę Polityki Pieniężnej,
aspekty związane z ESG (Environmental, Social, Governance),
zmiany na rynku cen energii oraz gazu.
Czynniki wewnętrzne:
rozwój organizacji, w tym realizacja zaplanowanych inwestycji,
efektywność procesów produkcyjnych,
dywersyfikacja portfolio produktów,
innowacyjność procesów produkcyjnych.
43
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
14.11. Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym
dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej
Na dzień przekazania raportu względem emitenta i jednostek od niego zależnych nie wszczęto przed
sądami, organami właściwymi dla postępowania arbitrażowego lub organami administracji publicznej
postępowań dotyczących zobowiązań albo wierzytelności emitenta lub jednostki od niej zależnej, której
wartość ustalona odrębnie dla poszczególnych postępowań i łącznie dla wszystkich postępowań
stanowiłaby co najmniej 10% kapitałów własnych Grupy.
14.12. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem
emitenta i jego grupą kapitałową
Nie wystąpiły.
14.13. Wszelkie umowy zawarte między emitentem a osobami zarządzającymi,
przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia
z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie
lub zwolnienie następuje z powodu połączenia emitenta przez przejęcie
Nie wystąpiły.
14.14. Określenie łącznej liczby i wartości nominalnej wszystkich akcji emitenta
oraz akcji i udziałów w jednostkach powiązanych emitenta, będących
w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących emitenta
14.15. Informacje o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur
i świadczeń o podobnym charakterze dla bych osób zarządzających,
nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz
zobowiązania zaciągnięte w związku z tymi emeryturami.
Nie dotyczy.
14.16. Informacje o znanych emitentowi umowach (również po dniu
bilansowym), w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany
ilość (w szt.) wartość nominalna ilość (w szt.) wartość nominalna nazwa jednostki
Adrian Grabowski Prezes Zarządu 17 489 7 170,49 x x x
Wojciech Hoffmann Członek Zardu 386 376 158 414,16 25 000 218 250,00 Gamrat S.A.
Anna Wojciechowska Członek Zarządu 6 254 2 564,14 zł x x x
Janusz Malarz
Przewodniczący Rady
Nadzorczej
x x x x x
Mich Mróz
Zastępca
Przewowdniczącego Rady
Nadzorczej
x x x x x
Krzysztof Wydmański Sekretarz Rady Nadzorczej 58 23,78 x x x
Agata Kalamarz Conek Rady Nadzorczej x x x x x
Bartłomiej Stępień Członek Rady Nadzorczej x x x x x
akcje/udziały w jednostkach powiązanych
Stan na 26 marca
2026 roku
Pełniona funkcja
akcje emitenta
44
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy
i obligatariuszy
Emitent nie posiada żadnych informacji o umowach, w wyniku których mogą w przyszłości wystąpić
zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy.
14.17. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych
Nie dotyczy.
14.18. Informacja o umowie z firmą audytorską
Informacja o umowie z firmą audytorską, wynagrodzeniu oraz informacja dotycząca roku poprzedniego
została umieszczona w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym (nota 44).
45
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego
w „Lentex" S.A. w roku obrotowym 2025
Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego w „Lentex" S.A. w roku obrotowym 2025
Na podstawie § 72 ust. 7 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 czerwca 2025 roku w sprawie
informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz
warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego
państwem członkowskim (Dz.U. z 2025 r., poz. 755), Zarząd „Lentex" S.A. oświadcza, co następuje:
a) „Lentex" Spółka Akcyjna w roku obrotowym 2025 stosowała zasady określone w dokumencie „Dobre
Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021”, uchwalonym przez Radę Nadzorczą Giełdy Papierów
Wartościowych w Warszawie S.A., który to dokument wszedł w życie 1 lipca 2021 roku. Tekst obecnie
stosowanego dokumentu „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021 dostępny jest publicznie
na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Spółka nie stosowała praktyk
w zakresie ładu korporacyjnego, wykraczających poza wymogi przewidziane prawem krajowym.
b) „Lentex" S.A. według stanu na dzień 31 grudnia 2025 roku stosowzasady ładu korporacyjnego
określone w dokumencie „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” o którym mowa w pkt a)
powyżej, z wyłączeniem lub częściowym wyłączeniem następujących zasad:
Zasada 1.3.1. - Spółka obecnie nie posiada sformalizowanej strategii biznesowej, w tym
uwzględniającej tematykę ESG w zakresie określonym w przedmiotowej zasadzie. Spółka
w sporządzanym corocznie skonsolidowanym sprawozdaniu, w wyodrębnionej części
sprawozdania z działalności grupy kapitałowej przedstawia informacje dotyczące
zrównoważonego rozwoju zgodnie z wymogami zawartymi w ustawie z dnia 29 września 1994
r. o rachunkowości (Dz. U. z 2024 r. poz. 1863 ze zm.), gdzie poruszane zagadnienia
z obszaru ESG, a ponadto Spółka dąży do tego, aby zakres tej tematyki w raportowaniu Spółki
był stale poszerzany, przy uwzględnieniu potrzeb interesariuszy oraz charakteru prowadzonej
przez Spółkę działalności. Jednocześnie Spółka dostrzega istotność wszelkich działań
związanych z tematyką ESG i pomimo braku sformalizowanej strategii w tym zakresie
uwzględnia wiele aspektów zrównoważonego rozwoju w prowadzonej działalności
w szczególności poprzez analizowane mierniki i ryzyka związane ze zmianami klimatu.
Zasada 1.3.2. - Spółka obecnie nie posiada sformalizowanej strategii biznesowej, w tym
uwzględniającej tematykę ESG w zakresie określonym w przedmiotowej zasadzie. Spółka
w sporządzanym corocznie skonsolidowanym sprawozdaniu, w wyodrębnionej części
sprawozdania z działalności grupy kapitałowej przedstawia informacje dotyczące
zrównoważonego rozwoju zgodnie z wymogami zawartymi w ustawie z dnia 29 września 1994
r. o rachunkowości (Dz. U. z 2024 r. poz. 1863 ze zm.), gdzie poruszane zagadnienia
z obszaru ESG, a ponadto Spółka dąży do tego, aby zakres tej tematyki w raportowaniu Spółki
46
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
był stale poszerzany, przy uwzględnieniu potrzeb interesariuszy oraz charakteru prowadzonej
przez Spółkę działalności. Jednocześnie Spółka dostrzega istotność wszelkich działań
związanych z tematy ESG i pomimo braku sformalizowanej strategii w tym zakresie
uwzględnia wiele aspektów zrównoważonego rozwoju w prowadzonej działalności
w szczególności poprzez analizowane mierniki i ryzyka związane ze zmianami klimatu.
Zasada 1.4. - Spółka nie posiada sformalizowanej strategii biznesowej stosownie do treści
zasady 1.3.1. oraz 1.3.2., a elementy strategii publikuje w formie informacji dostępnych
w raportach bieżących oraz okresowych, w tym skonsolidowanym sprawozdaniu na temat
informacji niefinansowych. Tym samym zakres informacji dotyczących strategii biznesowej
publikowanych na stronie internetowej jest ograniczony w stosunku do treści wskazanych
w omawianej zasadzie.
Zasada 1.4.1. - Spółka nie stosuje w pełni powyższej zasady z uwagi na niestosowanie zasad
1.3.1., 1.3.2. oraz 1.4. Spółka dostrzega istotność wszelkich działań związanych z tematyką
ESG, w tym kwestii związanych ze zmianą klimatu, uwzględniając je w procesach decyzyjnych,
jednak sposób uwzględniania tych zagadnień nie ma sformalizowanego charakteru i nie jest
podawany przez Spółkę do publicznej wiadomości poza zakresem informacji dostępnych
w raportach bieżących oraz okresowych, w tym skonsolidowanym sprawozdaniu na temat
informacji niefinansowych.
Zasada 1.4.2. - Spółka nie stosuje w pełni powyższej zasady z uwagi na niestosowanie zasad
1.3.1., 1.3.2. oraz 1.4. Spółka dostrzega istotność wszelkich działań związanych z tematyką
ESG, w tym kwestii związanych z równością wynagrodzeń wypłacanych jej pracownikom, jednak
sposób uwzględniania tych zagadnień nie ma sformalizowanego charakteru i nie jest podawany
przez Spółkę do publicznej wiadomości poza zakresem informacji dostępnych w raportach
bieżących oraz okresowych, w tym skonsolidowanym sprawozdaniu na temat informacji
niefinansowych.
Zasada 1.5. - Spółka nie ujawnia wydatków ponoszonych przez nią i jej Grupę na wspieranie
kultury, sportu, instytucji charytatywnych, mediów, organizacji społecznych, związków
zawodowych itp. z uwagi na fakt, wydatki te nie stanowią istotnych kosztów działalności
Spółki oraz Grupy.
Zasada 1.6. - Spółka organizuje spotkania dla inwestorów, które w zakresie prezentowanych
danych w dużej mierze tożsame z przedmiotową zasa. Spółka nie posiada ustalonej
częstotliwości organizacji wskazanych spotkań, tym samym nie spełnia założeń powyższej
zasady.
Zasada 2.1. - Spółka nie przyjęła formalnie polityki różnorodności w odniesieniu do władz Spółki,
jednak przy wyborze władz Spółki osoby dokonujące wyboru starają się stosować wybrane
47
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
elementy polityki żnorodności. Obecnie w odniesieniu do Zarządu spełnione wszystkie
kryteria różnorodności określone w przedmiotowej zasadzie, natomiast w odniesieniu do Rady
Nadzorczej spełnione kryteria różnorodności określone w przedmiotowej zasadzie za
wyjątkiem kryterium płci.
Zasada 2.2. Spółka nie przyjęła formalnie polityki różnorodności w odniesieniu do władz Spółki,
jednak przy wyborze władz Spółki osoby dokonujące wyboru starają się stosować wybrane
elementy polityki żnorodności. Obecnie w odniesieniu do Zarządu spełnione wszystkie
kryteria różnorodności określone w zasadzie 2.1., natomiast w odniesieniu do Rady Nadzorczej
spełnione są kryteria różnorodności za wyjątkiem kryterium płci.
Zasada 2.11.3. - Rada Nadzorcza w przygotowywanym przez nią sprawozdaniu z działalności
Rady Nadzorczej za dany rok obrotowy przedstawia ocenę działalności Spółki, jednak ocena nie
jest w pełni tożsama z przedmiotową zasadą. Jednocześnie intencją Rady Nadzorczej jest, aby
roczne sprawozdanie z jej działalności w możliwie najszerszy zakresie uwzględniało wskazane
w zasadzie elementy oceny sytuacji Spółki.
Zasada 2.11.5. - Spółka nie stosuje przedmiotowej zasady z uwagi na nie stosowanie zasady
1.5.
Zasada 2.11.6. - Spółka nie stosuje przedmiotowej zasady z uwagi na nie stosowanie zasady
2.1., jednak Rada Nadzorcza będzie przedstawiała informację na temat realizacji
poszczególnych kryteriów określonych w zasadzie 2.1.
Zasada 3.1. - Spółka nie posiada sformalizowanych i scentralizowanych systemów kontroli
wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz compliance. Wszystkie te funkcje są realizowane przez
poszczególne komórki organizacyjne Spółki, w szczególności w wyodrębnionym w Spółce Dziale
ds. Audytu Wewnętrznego, a także przez podmioty zewnętrzne, zgodnie z zakresem
obowiązków ustalonym przez Zarząd oraz w ramach szeregu procedur istniejących w tym
zakresie w Spółce, które zapewniają skuteczną identyfikacje i monitorowanie różnego rodzaju
ryzyk na poziomie poszczególnych obszarów działalności Spółki.
Zasada 3.2. - Z uwagi na ograniczone stosowanie zasady 3.1. przedmiotowa zasada nie dotyczy
Spółki. Jednocześnie wskazujemy, że funkcje kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz
compliance realizowane przez poszczególne komórki organizacyjne Spółki, w szczególności
w wyodrębnionym w Spółce Dziale ds. Audytu Wewnętrznego a także przez podmioty
zewnętrzne, zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez Zarząd oraz w ramach szeregu
procedur istniejącym w tym zakresie w Spółce, które zapewniają skuteczną identyfikacje
i monitorowanie różnego rodzaju ryzyk na poziomie poszczególnych obszarów działalności
Spółki.
48
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Zasada 3.3. - Spółka nie należy do indeksu WIG20, mWIG40 lub sWIG80.
Zasada 3.4. - Spółka nie stosuje przedmiotowej zasady z uwagi na nie stosowanie zasady 3.3.
Zasada 3.5. Mając na uwadze brak sformalizowanych i scentralizowanych systemów
zarządzania ryzykiem oraz compliance Spółka nie posiada wyodrębnionych stanowisk do
zarządzania ryzykiem i compliance, a tym samym istniejący w Spółce schemat organizacyjny
nie zawsze umożliwia bezpośrednią podległość Prezesowi Zarządu bądź innemu Członkowi
Zarządu osób odpowiedzialnych za powyższe w ramach poszczególnych komórek
organizacyjnych, jednak w przypadku kluczowych obszarów działalności Spółki zasada ta jest
stosowana.
Zasada 3.6. - W Spółce nie został wyodrębniony audytor wewnętrzny. Kontrola wewnętrzna jest
prowadzona przez kierowników poszczególnych komórek organizacyjnych Spółki
w szczególności w wyodrębnionym w Spółce Dziale ds. Audytu Wewnętrznego, w zakresie
wynikającym z obszaru ich kompetencji. Jednocześnie wskazujemy, że z uwagi na obecną
strukturę organizacyjną Spółki kierownicy poszczególnych komórek organizacyjnych w zakresie
kontroli wewnętrznej mamożliwość bezpośredniego kontaktu z Przewodniczącym Komitetu
Audytu oraz Przewodniczącym Rady Nadzorczej.
Zasada 3.7. - Grupa nie posiada scentralizowanych regulacji w zakresie kontroli wewnętrznej,
zarządzania ryzykiem oraz compliance, a poszczególne podmioty posiadają odrębne regulacje
w tym zakresie. Tym samym stosowanie powyższej zasady wynika z uregulowań poszczególnych
podmiotów z Grupy.
Zasada 3.9. - Zasada ta nie jest w Spółce stosowana z uwagi na brak posiadania
sformalizowanych i scentralizowanych systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem
oraz compliance, do których zasada ta zawiera odniesienia. Jednocześnie należy wskazać, że
Rada Nadzorcza w sposób ciągły monitoruje i analizuje ryzyka związane z bieżącą działalnością,
realizacją przyjętego budżetu, realizacją inwestycji długoterminowych oraz działalności
inwestycyjnej, związanej także z wdrażaniem rozwiązań innowacyjnych.
Zasada 3.10. - Spółka nie stosuje przedmiotowej zasady. Spółka nie należy do indeksu WIG20,
mWIG40 lub sWIG80.
Zasada 4.1. - Spółka nie otrzymała od akcjonariuszy oczekiwań dotyczących możliwości udziału
w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, a tym samym
nie były poczynione żadne kroki celem zapewnienia możliwości organizacji e-walnego, zarówno
od strony technicznej, jak i prawnej. Tym samym istnieje obecnie w ocenie Zarządu ryzyko
organizacji e-walnego, mając w szczególności na uwadze istniejące wątpliwości co do spełnienia
wymogów niezbędnych do prawidłowej identyfikacji akcjonariusza oraz zachowania
49
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej w trakcie obrad. Ponadto
dotychczasowa struktura akcjonariatu nie uzasadniała przeprowadzenia walnego w takiej
formie. Mając powyższe na uwadze Spółka zdecydowała o niestosowaniu przedmiotowej
zasady.
Zasada 4.3. - Spółka nie zapewnia powszechnie dostępnej transmisji obrad walnego
zgromadzenia w czasie rzeczywistym, co wynika w szczególności z braku zgłoszeń akcjonariuszy
w tym zakresie, dotychczasowej struktury akcjonariatu, czy utrudnień związanych z samym
przeprowadzeniem transmisji i jej wpływu na organizację obrad walnego zgromadzenia.
Zasada 4.8. - Spółka nie stosuje przedmiotowej zasady z uwagi na uprawnienia akcjonariuszy
określone w art. 401 § 4 oraz § 5 Kodeksu spółek handlowych, umożliwiające zgłaszania
projektów uchwał nawet podczas walnego zgromadzenia.
Zasada 4.9.1. - Zasadą jest stosowana w ograniczonym zakresie to jest w wypadku, gdy
kandydatury na członków Rady Nadzorczej znane z wyprzedzeniem pozwalającym na
opublikowanie na stronie internetowej Spółki w w/w terminie. Wyrażone w tej zasadzie
ograniczenie by zgłaszanie kandydatury na członków Rady Nadzorczej odbywało się nie później
niż na 3 dni przed Walnym Zgromadzeniem nie ma umocowania w aktualnym Regulaminie
Walnego Zgromadzenia Spółki. Spółka na ten moment nie planuje wprowadzać ograniczeń dla
uprawnień akcjonariuszy w przedmiotowym zakresie. Ponadto obecne regulacje wewnętrzne
umożliwiają zgłaszanie kandydatur także podczas obrad Walnego Zgromadzenia.
Zasada 6.2. - Wynagrodzenie o charakterze zmiennym dla Członków Zarządu ustalane jest
w oparciu o obowiązującą w Spółce Politykę wynagrodz i ma charakter wynagrodzenia
rocznego, uzależnionego od wyniku finansowego Spółki w danym roku obrotowym. Rada
Nadzorcza jest upoważniona do określenia pozycji z wyniku finansowego Spółki, od której
zależna jest wysokość Wynagrodzenia dodatkowego, a także procentowego określenia wielkości
danej pozycji, a przy podejmowaniu powyższych decyzji powinna kierować się m.in. kryteriami
uwzględniającymi interes społeczny czy przyczynianie się Spółki do ochrony środowiska.
Zasada 6.4. - Spółka realizuje przedmiotową zasadę jedynie w części dotyczącej braku
uzależnienia wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej od liczby odbytych posiedzeń. Zgodnie
z obowiązującą w Spółce Polityką wynagrodzeń wynagrodzenie dla członków Komitetu Audytu
nie zostało przyznane.
Intencją Zarządu jest dążenie do przestrzegania w Spółce zasad ładu korporacyjnego w możliwie
najszerszym zakresie, biorąc pod uwagę przede wszystkim cele ich stosowania tj. umacnianie
transparentności spółek giełdowych, poprawa jakości komunikacji spółek z inwestorami czy
wzmocnienie ochrony praw akcjonariuszy. Zarząd nie może jednak deklarować przestrzegania zasad, na
realizację których nie ma wpływu lub których realizacja jest z innych powodów wyłączona.
50
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Zakres stosowania zasad ładu korporacyjnego wskazanych w dokumencie „Dobre Praktyki Spółek
Notowanych na GPW 2021Spółka opublikowała w raporcie dotyczącym Dobrych Praktyk, który jest
dostępny także na stronie internetowej Spółki.
c) Spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej posiadają odrębne systemy kontroli wewnętrznej
i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych
i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, których celem jest sporządzanie sprawozdań finansowych
w sposób rzetelny i w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa. Spółka „Lentex” S.A. jako
podmiot dominujący posiada dostosowany do swoich potrzeb system kontroli wewnętrznej
w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań
finansowych, który zapewnia skuteczność działań, wiarygodność, kompletność oraz aktualność
informacji finansowych i zarządczych, i który jest realizowany przez poszczególne komórki organizacyjne
Spółki. System kontroli wewnętrznej określony jest przez regulaminy, instrukcje, zarządzenia i procedury
wewnętrzne. W Spółce dokonuje się miesięcznych przeglądów wyników finansowych, realizacji przyjętej
strategii i założonych planów operacyjnych. W proces szczegółowego planowania, obejmującego
wszystkie obszary funkcjonowania Spółki, zaangażowane jest kierownictwo średniego i wyższego
szczebla, a także Rada Nadzorcza. Identyfikacji i oceny ryzyka operacyjnego, a także zarządzania tym
ryzykiem, dokonują poszczególne komórki organizacyjne Spółki, których działalność narażona jest na
ryzyko. Za identyfikację i zarządzanie ryzykiem finansowym odpowiedzialny jest Pion Dyrektora ds.
Ekonomiczno-Finansowych. Działania mające za zadanie monitoring i zarządzanie ryzykiem, a przez to
ograniczenie wpływu niepewności na realizacje celów działalności firmy, zostały określone w zakresach
poszczególnych komórek organizacyjnych oraz zarządzeniach wewnętrznych. Istniejące procedury
kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do działalności Spółki przekładają się
korzystnie na proces sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań
finansowych.
d) Akcjonariusze Spółki posiadający na dzień 31 grudnia 2025 roku bezpośrednio lub pośrednio znaczne
pakiety akcji:
Akcjonariusz
Liczba posiadanych
akcji/głosów
Udział w kapitale
zakładowym
Udział w ogólnej
liczbie głosów na WZ
Leszek Sobik wraz z „Sobik”
Zakład Produkcyjny Sp. j.
15 301 000
38,25%
38,25%
Przedsiębiorstwo Tworzyw
Sztucznych PLAST-BOX S.A.
8 000 001
20,00%
20,00%
Krzysztof Moska
3 878 180
9,70%
9,70%
51
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Lentex S.A. (akcje własne)
6 017 267
15,04%
15,04%*
*zgodnie z art. 364
§
2 Kodeksu Spółek Handlowych, Spółka nie wykonuje praw udziałowych z akcji
własnych tzn.: nie ma możliwości wykonywania praw majątkowych oraz organizacyjnych, a więc nie
może wykonywać m.in. prawa głosu, prawa poboru, prawa do dywidendy.
Skład akcjonariatu ustalony na podstawie otrzymanych od akcjonariuszy zawiadomień przekazanych
w trybie art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania
instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (tj. Dz.U.
z 2022r., poz. 2554), a także w związku z rejestracją w dniu 3 lutego 2023 roku przez właściwy sąd
obniżenia kapitału zakładowego Spółki do kwoty 16.400.000,00 zł. Rzeczywisty stan może odbiegać od
prezentowanego, jeżeli nie zaszły zdarzenia nakładające obowiązek na akcjonariusza ujawnienia
nowego stanu posiadania lub mimo zajścia takich zdarzeń akcjonariusz nie przekazał stosownego
raportu.
e) Mając na uwadze, zgodnie z art. 9 ust. 9.1. Statutu Spółki wszystkie akcje równe w prawach,
brak jest posiadaczy akcji lub innych papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia
kontrolne.
f) W Spółce nie występują jakiekolwiek ograniczenia wykonywania prawa głosu z posiadanych akcji,
poza tymi które wynikają z obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.
g) Statut Spółki nie wprowadza jakichkolwiek ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności
papierów wartościowych. Spółce nie znane jakiekolwiek inne ewentualne ograniczenia w tym
zakresie, w szczególności powstałe na podstawie umów lub innych stosunków prawnych.
h) Powoływanie i odwoływanie osób zarządzających w Spółce dokonywane jest decyzją Rady
Nadzorczej, na podstawie regulacji zawartych w Statucie Spółki oraz obowiązujących w tym zakresie
przepisów prawa. Uprawnienia osób zarządzających określone w Kodeksie spółek handlowych oraz
aktach wewnętrznych Spółki. Na mocy Statutu Spółki Zarząd nie posiada nadzwyczajnych uprawnień,
w szczególności w zakresie podejmowania decyzji o emisji akcji oraz o ich wykupie. Emisja akcji lub
wykup akcji mogą następować w ramach upoważnienia udzielonego Zarządowi przez Walne
Zgromadzenie.
i) Zasady zmiany Statutu Spółki określają przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz Statut Spółki.
Zmiana Statutu dokonywana jest przez Walne Zgromadzenie poprzez podjęcie stosownej uchwały
kwalifikowaną większością głosów, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie postanowieniami Kodeksu
spółek handlowych oraz Statutu Spółki. Po uchwaleniu zmian w Statucie Spółki Zarząd niezwłocznie
składa do właściwego sądu wniosek o ich zarejestrowanie. Po otrzymaniu postanowienia właściwego
sądu o zarejestrowaniu zmian w Statucie Spółka publikuje w formie raportu bieżącego informacje
52
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
o dokonanych zmianach Statutu, ogłaszając jednocześnie tekst jednolity Statutu Spółki, jeżeli została
podjęta decyzja o jego ustaleniu. Tekst jednolity zmienionego Statutu Spółki zamieszczany jest także
na stronie internetowej Spółki.
j) Sposób działania Walnego Zgromadzenia i jego uprawnienia oraz prawa akcjonariuszy i sposób ich
wykonywania zasadniczo pokrywają się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Dodatkowe
regulacje zostały określone w wewnętrznych aktach prawnych Spółki, w szczególności Statucie Spółki,
które dostępne na stronie internetowej Spółki. Chodzi tutaj przede wszystkim o przekazanie Radzie
Nadzorczej kompetencji Walnego Zgromadzenia w zakresie wyrażania zgody na nabycie i zbycie
nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości.
k) Na dzień 31 grudnia 2025 roku oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania w skład Zarządu
Spółki wchodzili:
Imię i nazwisko
Funkcja
Adrian Grabowski
Prezes Zarządu
Anna Wojciechowska
Członek Zarządu
Wojciech Hoffmann
Członek Zarządu
Na dzień 31 grudnia 2025 roku oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania w skład Rady
Nadzorczej Spółki wchodzili:
Imię i nazwisko
Funkcja
Janusz Malarz
Przewodniczący Rady Nadzorczej
Michał Mróz
Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej
Krzysztof Wydmański
Sekretarz Rady Nadzorczej
Agata Kalamarz
Członek Rady Nadzorczej
Bartłomiej Stępień
Członek Rady Nadzorczej
Zarząd Spółki działa w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych, Statutu Spółki oraz Regulaminu
Zarządu. Posiedzenia Zarządu odbywają się tak często, jak wymaga tego prawidłowe funkcjonowanie
Spółki. Zarząd podejmuje uchwały, jeżeli wymagają tego właściwe przepisy prawa lub regulacje
wewnętrzne. Z każdego posiedzenia Zarządu sporządzany jest protokół, w którym opisane zwięźle
tematy będące przedmiotem posiedzenia oraz wymienione i zawarte w formie załączników uchwały
podjęte na posiedzeniu Zarządu. Rada Nadzorcza działa w oparciu o przepisy Kodeksu spółek
53
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
handlowych, Statutu Spółki oraz Regulaminu Rady Nadzorczej. Rada Nadzorcza może podejmować
uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na
odległość. Kompetencje Rady Nadzorczej określa Kodeks spółek handlowych oraz Statut Spółki, który
określa także warunki, jakie musi spełniać członek Rady Nadzorczej, aby zostać uznanym za członka
niezależnego. Rada Nadzorcza wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady Nadzorczej, jednego
lub dwóch Zastępców Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz Sekretarza. Rada Nadzorcza
każdorazowo decyduje o powołaniu odpowiednich komitetów, w szczególności komitetu audytu lub
wykonywaniu zadań komitetów przez całą Radę Nadzorczą, jeżeli odpowiednie przepisy prawa nie
stanowią inaczej. Regulamin Rady Nadzorczej określa tryb zwoływania i obradowania Rady. Regulamin
przewiduje także możliwość podejmowania uchwał poza posiedzeniem Rady Nadzorczej tj., w formie
pisemnej, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego
porozumiewania się na odległość, w szczególności w formie telekonferencji, wideokonferencji, za
pośrednictwem komunikatorów internetowych. Ponadto, Członkowie Rady Nadzorczej mogą brać udział
w podejmowaniu uchwał Rady, oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka Rady
Nadzorczej. Z każdego posiedzenia Rady Nadzorczej sporządzany jest stosowny protokół, którego treść
określa Regulamin Rady Nadzorczej. Do protokołu z posiedzenia Rady Nadzorczej załącza się listę
obecności, podjęte uchwały, materiały będące podstawą do podjęcia uchwał, głosy oddane na piśmie
albo za pośrednictwem poczty elektronicznej, inne dokumenty przyjęte wraz z protokołem jako jego
załączniki. Księga protokołów przechowywana jest w Dziale Prawnym Spółki.
W Spółce powołany zostKomitet Audytu Rady Nadzorczej. Na dzień 31 grudnia 2025 roku oraz na
dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania w skład Komitetu Audytu wchodzą Michał Mróz, Janusz
Malarz i Agata Kalamarz, przy czym funkcję Przewodniczącego Komitetu Audytu pełni Michał Mróz.
W 2025 roku Komitet Audytu odb 7 (siedem) posiedzeń poświęconych wykonywaniu obowiązków
komitetu audytu w tym w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i jej atestacji.
Zgodnie ze złożonymi przez Członków Komitetu Audytu oświadczeniami:
Ustawowe kryteria niezależności o których mowa w art. 129 ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2017
roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz.U. z 2025r.,
poz. 1891) spełniają: Michał Mróz, Agata Kalamarz.
Wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości posiada: Michał Mróz. (nabyte wskutek
posiadanego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego).
Wiedzę i umiejętności w zakresie branży, w której działa Spółka posiadają: Janusz Malarz,
Michał Mróz (nabyte wskutek posiadanego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego,).
Pan Michał Mróz jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach, specjalizacja:
Międzynarodowe Stosunki Ekonomiczne (rok ukończenia 1997). W 2001 roku ukończył
Podyplomowe Studium Rachunkowości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Posiada
54
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
certyfikat Dyrektora finansowego uzyskany w 2011 roku w Fundacji Rozwoju Rachunkowości
oraz świadectwo kwalifikacyjne do prowadzenia podmiotów zajmujących się prowadzeniem
biura rachunkowego wydane przez Ministerstwo Finansów w 2002 roku. W latach 1998- 2001
pracował jako Menadżer ds. Finansowych i Administracyjnych w spółce SFA Polska Sp. z o.o.
Następnie w latach 2001 2004 zajmował stanowisko Dyrektora ds. Zarządzania i Logistyki
w firmie Castorama Polska Sp. z o.o., a następnie od 2004 do 2005 roku pracował jako Główny
Specjalista w spółce King Service Group Sp. z o.o. W okresie od 2005 do 2011 roku zajmował
stanowisko Dyrektora Zarządzającego w firmie Sewera Polska Chemia. W latach 2011 2013
był związany z firmą Lentex S.A., pracował na stanowisku Kierownika Działu Controllingu
(2011 rok), a następnie objął stanowisko Dyrektora Finansowego Członka Zarządu (2011
2013 rok). W okresie 2013 2014 roku pracował w firmie Farmacol S.A., na stanowisku
Dyrektora Operacyjnego, a następnie w 2014 roku pracował jako Interim Manager (konsultant
zewnętrzny) w firmie Allianz Poland Group. Od 2014 do 2019 roku pełnił funkcję Prezesa
Zarządu Dyrektora Generalnego w spółce Gamrat S.A. Od 2019 roku do września 2023 roku
pracował w firmie Regamet Sp. z o.o. Sp. k. jako Dyrektor Generalny. Od września 2023 roku
pełni funkcje Prezesa Zarządu – Dyrektora Naczelnego w Polwax S.A. W latach 2012 2014 był
Członkiem Rady Nadzorczej spółki Novita S.A., następnie w latach 2016 2017 pełnił funkcję
Przewodniczącego Rady Nadzorczej w firmie Baltic Wood S.A. W kolejnych latach pełnił funkcję
Członka Rady Nadzorczej w firmie PIK S.A. (2017 2019), Kancelarii WEC (2020 2021) oraz
spółce Prymus S.A. (2021 – 2022). Ponadto, Pan Michał Mróz od 18 października 2024 roku jest
Członkiem Rady Nadzorczej „Lentex S.A.
Pan Janusz Malarz jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego,
kierunek: prawo (rok ukończenia 1995). W latach 1997-2021 odbył aplikację radcowską
w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2008 do dnia dzisiejszego jest
członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. W latach 1991 1992 pracował
jako inspektor w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej. Następnie w latach 1992 – 1998
zajmował stanowisko Wicedyrektora ds. Ekonomicznych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy
w Bielsku-Białej. W okresie 1998 – 2000 roku pełnił funkcję Członka Rady Nadzorczej w Grupie
Dystrybucyjnej MOKATE S.A. W latach 2000 2001 był Prezesem Zarządu Grupy Dystrybucyjnej
MOKATE S.A., zaś w okresie 2001 – 2009 r. pełnił funkcję Dyrektora Działu Prawnego MOKATE
Spółka Akcyjna. Od 2009 r. do dnia dzisiejszego Pan Janusz Malarz jest Członkiem Rady
Nadzorczej MOKATE S.A. oraz Dyrektorem Działu Prawnego MOKATE Sp. z o.o. Ponadto, Pan
Janusz Malarz od 25 maja 2011 do 30 czerwca 2024 oraz od 18 października 2024 roku jest
Członkiem Rady Nadzorczej „Lentex S.A. Od 2001 roku do dnia dzisiejszego Pan Janusz Malarz
prowadzi również indywidualną Kancelarię Radcy Prawnego i świadczy doradztwo dla
przedsiębiorców, szczególnie w zakresie optymalizacji prawno-podatkowej ich struktury,
przekształceń, kontraktów handlowych, nieuczciwej konkurencji, prawa własności
intelektualnej.
55
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Pani Agata Kalamarz ukończyła w 2001 roku prawo na Wydziale Prawa i Administracji
Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2001 2004 odbyła aplikację radcowską w Okręgowej Izbie
Radców Prawnych w Katowicach i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Doświadczenie
zawodowe: w latach 2006-2017 pracowała jako radca prawny w Kancelarii Popiołek Adwokaci
i Doradcy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych S.k. Od 2023 r. Pani Agata Kalamarz jest
partnerem w Kancelarii MCKLege Lewko i Partnerzy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
S.p. w Katowicach. Od 2006 roku do chwili obecnej Pani Agata Kalamarz prowadzi również
własną Kancelarię Radcy Prawnego. Ponadto, od 2018 roku do chwili obecnej, Pani Agata
Kalamarz jest wpisana na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej oraz
przy Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Pani Agata Kalamarz od 2023 roku jest Członkiem
Rady Nadzorczej Lentex S.A. Ponadto, Pani Agata Kalamarz od 2024 roku jest Członkiem Rady
Nadzorczej Libet S.A. z siedzibą we Wrocławiu.
Zgodnie z przyjętą przez Komitet Audytu Polityką wyboru firmy audytorskiej w „Lentex” S.A. oraz
Polityką wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia atestacji sprawozdawczości zrównoważonego
rozwoju w „Lentex” S.A., w nawiązaniu do postanowień Statutu Spółki, wyboru firmy audytorskiej
dokonuje Rada Nadzorcza na podstawie rekomendacji Komitetu Audytu. Komitet Audytu składa
rekomendację dla Rady Nadzorczej, po przeprowadzeniu postępowania ofertowego, a rekomendacja
powinna zawierać wskazanie podmiotu lub podmiotów, któremu proponuje się powierzyć badanie
ustawowe wraz z uzasadnieniem, z tym że w sytuacji gdy wybór nie dotyczy przedłużenia umowy
o badanie sprawozdania finansowego, rekomendacja powinna zawierać przynajmniej wskazanie dwóch
podmiotów. Jeżeli decyzja Rady Nadzorczej Spółki odbiega od rekomendacji Komitetu Audytu, wówczas
Rada Nadzorcza zobowiązana jest uzasadnić przyczyny niezastosowania się do rekomendacji.
Zgodnie z przyjętą przez Komitet Audytu Polityką świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą
badanie sprawozdań finansowych lub atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, przez
podmioty powiązane z firmą audytorską oraz przez członka sieci, do której należy firma audytorska
dozwolonych usług niebędących badaniem lub atestacją sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
w „Lentex” S.A każdorazowe świadczenie dozwolonych usług przez firmę audytorską, podmioty
powiązane z firmą oraz przez członka sieci wymaga uzyskania zgody udzielonej przez Komitet Audytu
Rady Nadzorczej Spółki. Komitet Audytu przed podjęciem decyzji w zakresie wyrażenia zgody na
świadczenie usług dozwolonych niebędących badaniem lub atestacją sprawozdawczości
zrównoważonego rozwoju dokonuje oceny występujących zagrożeń i zabezpieczeń niezależności
zarówno firmy audytorskiej, podmiotów z nią powiązanych, członków sieci w której funkcjonuje firma
audytorska oraz kluczowego biegłego rewidenta.
Na rzecz Spółki nie były w 2025 roku świadczone przez firmę audytorską badającą sprawozdania
finansowe Spółki lub atestacje sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju podmioty powiązane z
firmą audytorską oraz przez członka sieci, do której należy firma audytorska, dozwolone usługi
niebędące badaniem.
56
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Rada Nadzorcza „Lentex S.A. działając zgodnie z obowiązującymi przepisami, na podstawie
obowiązującej w Spółce Procedury wyboru firmy audytorskiej, wybrała zgodnie z rekomendacją
Komitetu Audytu firmę audytorską KPW Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wpisaną na listę
firm audytorskich pod nr 4116 w zakresie przeglądu oraz badania sprawozdania finansowego
jednostkowego i skonsolidowanego za rok obrotowy 2025 i 2026 oraz usługi atestacyjnej polegającej
na ocenie sprawozdania o wynagrodzeniach Zarządu i Rady Nadzorczej spółki „LENTEX” S.A. za lata
2025-2026. Umowa z KPW Audyt sp. z o.o. została zawarta na okres dwóch lat. Rada Nadzorcza „Lentex”
S.A. działając zgodnie z obowiązującymi przepisami, na podstawie obowiązującej w Spółce Procedury
wyboru firmy audytorskiej do badania sprawozdań finansowych lub atestacji sprawozdawczości
zrównoważonego rozwoju Lentex S.A., wybrała zgodnie z rekomendacją Komitetu Audytu firmę
audytorską KPW Audyt sp. z o.o. numer na liście PANA 4116 do atestacji sprawozdania
o zrównoważonym rozwoju Grupy Kapitałowej Lentex za lata 2025 2026. Umowa z KPW Audyt sp.
z o.o. została zawarta na okres dwóch lat.
l) Spółka nie przyjęła formalnie polityki różnorodności w odniesieniu do organów administrujących,
zarządzających i nadzorujących, mając na uwadze fakt, że decyzje podejmowane przez różne organy,
a także chcąc na bieżąco dostosowywać się do często zmieniających się warunków na rynku pracy.
Jednocześnie przy obsadzaniu kluczowych stanowisk Spółka często stosuje wybrane elementy polityki
różnorodności, zawsze mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa w zakresie równego traktowania
pracowników. W odniesieniu do władz Spółki osoby dokonujące wyboru starają sstosować wybrane
elementy polityki różnorodności. Obecnie w odniesieniu do Zarządu spełnione wszystkie kryteria
różnorodności określone w zasadzie 2.1 dokumentu Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW”.
Odnosząc się natomiast do Rady Nadzorczej spełnione są następujące kryteria określone w przywołanej
zasadzie: kierunek wykształcenia, specjalistyczna wiedza, wiek oraz doświadczenie zawodowe.
57
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI GRUPY KAPITAŁOWEJ EMITENTA ZA ROK 2025
Oświadczenie Zarządu „Lentex” Spółka Akcyjna
w sprawie rzetelności sporządzenia sprawozdania z działalności Emitenta
oraz sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej Emitenta
Oświadczamy, iż sprawozdanie Zarządu z działalności Emitenta oraz sprawozdanie z działalności Grupy
Kapitałowej Emitenta zawiera rzetelny obraz rozwoju i rentowności działalności oraz sytuacji Emitenta
i Grupy Kapitałowej Emitenta, jak również jednostek objętych konsolidację traktowanych jako całość,
w tym opis podstawowych rodzajów ryzyka i niepewności oraz że sprawozdanie zarządu z działalności
Emitenta i Grupy Kapitałowej Emitenta zostało sporządzone zgodnie z wymogami zwartymi w art 49
ustawy o rachunkowości oraz art 55 ust 2a ustawy o rachunkowości a sprawozdawczość
zrównoważonego rozwoju została sporządzona zgodnie z ustawą o rachunkowości, ESRS, art. 8
rozporządzenia 2020/852 i aktami delegowanymi wydanymi na podstawie art 8 ust. 4 tego
rozporządzenia.
Zarząd „Lentex” S.A.
14.19. Sprawozdanie zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej Lentex za
rok 2025
58
SKONSOLIDOWANIE SPRAWOZDANIE
ZRÓWNOWONEGO ROZWOJU
GRUPY KAPITAŁOWEJ LENTEX
ZA ROK 2025
59
Spis treści
ESRS 2 Ogólne ujawnienie informacji ................................................................................................ 62
BP-1 Ogólna podstawa sporządzenia oświadczeń dotyczących zrównoważonego rozwoju ......... 62
BP-2 Ujawnianie informacji w odniesieniu do szczególnych okoliczności .................................... 63
GOV-1 Rola organów administrujących, zarządzających i nadzorczych ........................................ 63
Zarządzanie zrównoważonym rozwojem ............................................................................................... 74
GOV-2 Informacje przekazywane organom administrującym, zarządzającym i nadzorczym jednostki
oraz podejmowane przez nie kwese związane ze zrównoważonym rozwojem .............................. 75
GOV-3 Uwzględnianie wyników związanych ze zrównoważonym rozwojem w systemach zachęt ... 75
GOV-4 Oświadczenie dotyczące należytej staranności ..................................................................... 76
GOV-5 Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad sprawozdawczością w zakresie
zrównoważonego rozwoju ................................................................................................................ 76
SBM-1 Strategia, model biznesowy i łańcuch wartości ..................................................................... 77
SBM-2 Interesy i opinie interesariuszy .............................................................................................. 80
SBM-3 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem
biznesowym ...................................................................................................................................... 83
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i
istotnych szans .................................................................................................................................. 93
IRO-2 Wymogi dotyczące ujawniania informacji w ramach ESRS objęte oświadczeniem jednostki
dotyczącym zrównoważonego rozwoju. ........................................................................................... 95
Informacje dotyczące środowiska naturalnego ................................................................................... 100
ESRS E1 Zmiana klimatu .................................................................................................................. 100
GOV-3 Uwzględnianie wyników związanych ze zrównoważonym rozwojem w systemach zachęt
.................................................................................................................................................... 100
SBM-3 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem
biznesowym ................................................................................................................................ 100
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i
istotnych szans ............................................................................................................................ 100
E1-1 Plan transformacji na potrzeby łagodzenia zmiany klimatu ............................................... 101
E1-2 Polityki związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem sią do niej ............... 102
E1-3 Działania i zasoby w odniesieniu do polityki klimatycznej ................................................. 102
E1-4 Cele związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej .................... 103
E1-5 Zużycie energii i koszyk energetyczny ................................................................................. 104
E1-6 Emisje gazów cieplarnianych zakresów 1, 2 i 3 bruo oraz całkowite emisje gazów
cieplarnianych ............................................................................................................................. 106
E1-7 Projekty usuwania gazów cieplarnianych i ograniczania emisji gazów cieplarnianych
nansowane za pomocą jednostek emisji dwutlenku węgla ...................................................... 109
                                    
60
E1-8 Wewnętrzne ustalanie opłat za emisję gazów cieplarnianych............................................ 109
ESRS E2 Zanieczyszczenia ................................................................................................................ 110
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i
istotnych szans związanych z zanieczyszczeniem ........................................................................ 110
E2-1 Polityki związane z zanieczyszczeniem ................................................................................ 110
E2-2 Działania i zasoby związane z zanieczyszczeniem ............................................................... 111
E2-3 Cele związane z zanieczyszczeniem .................................................................................... 111
E2-4 Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby .......................................................................... 112
E2-5 Substancje potencjalnie niebezpieczne i substancje wzbudzające szczególnie duże obawy
.................................................................................................................................................... 114
ESRS E3 Zasoby wodne i morskie .................................................................................................... 118
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i
istotnych szans związanych z wodą i zasobami morskimi ........................................................... 118
E3-1 Polityki związane z wodą i zasobami morskimi ................................................................... 118
E3-2 Działania i zasoby związane z wodą i zasobami morskimi .................................................. 119
E3-3 Cele związane z wodą i zasobami morskimi ....................................................................... 120
E3-4 Zużycie wody....................................................................................................................... 121
ESRS E5 Gospodarka o obiegu zamkniętym .................................................................................... 121
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i
istotnych szans związanych z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym
.................................................................................................................................................... 121
E5-1 Polityki związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym ..... 121
E5-2 Działania i zasoby związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu
zamkniętym ................................................................................................................................ 122
E5-3 Cele związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym .......... 123
E5-4 Zasoby wprowadzane do organizacji .................................................................................. 124
E5-5 Zasoby odprowadzane z organizacji ................................................................................... 126
Zgodność z Taksonomią UE ......................................................................................................... 126
Informacje dotyczące kwesi społecznych .......................................................................................... 136
ESRS S1 Osoby świadczące pracę na rzecz przedsiębiorstwa .......................................................... 136
SBM-2 Interesy i opinie zainteresowanych stron ........................................................................ 136
SBM-3 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem
biznesowym ................................................................................................................................ 136
S1-1 Polityki związane z własną siłą roboczą .............................................................................. 136
S1-2 Procedury współpracy z własnymi pracownikami i przedstawicielami pracowników w
zakresie wpływów ....................................................................................................................... 141
                                    
61
S1-3 Procesy niwelowania negatywnych oddziaływań i kanały zgłaszania problemów przez
pracowników jednostki ............................................................................................................... 143
S1-4 Podejmowanie działań dotyczących istotnych wpływów na własnych pracowników oraz
stosowanie podejść służących ograniczeniu istotnego ryzyka i wykorzystywaniu istotnych szans
związanych z własną siłą roboczą oraz skuteczność tych działań ............................................... 145
S1-5 Cele dotyczące zarządzania istotnymi negatywnymi wpływami, zwiększania pozytywnych
wpływów i zarządzania istotnymi ryzykami i istotnymi szansami ............................................... 147
S1-6 Charakterystyka pracowników jednostki ............................................................................ 147
S1-7 Charakterystyka osób niebędących pracownikami stanowiących własnych pracowników
jednostki ..................................................................................................................................... 148
S1-8 Zakres rokowań zbiorowych i dialogu społecznego ............................................................ 149
S1-9 Wskaźniki żnorodności .................................................................................................... 149
S1-10 Odpowiednie płace ........................................................................................................... 150
S1-11 Ochrona socjalna .............................................................................................................. 150
S1-12 Osoby z niepełnosprawnościami ...................................................................................... 150
S1-13 Wskaźniki dotyczące szkoleń i rozwoju umiejętności ....................................................... 150
S1-14 Wskaźniki bezpieczeństwa i higieny pracy ........................................................................ 151
S1-15 Wskaźniki równowagi między życiem zawodowym a prywatnym .................................... 151
S1-16 Wskaźniki wynagrodzeń (luka płacowa i całkowite wynagrodzenie) ................................ 152
S1-17 Incydenty, skargi i poważne oddziaływania na przestrzeganie praw człowieka ............... 152
Informacje związane z ładem zarządczym ........................................................................................... 153
ESRS G1 Prowadzenie działalności gospodarczej ............................................................................ 153
GOV-1 Rola organów administrujących, nadzorczych i zarządzających ...................................... 153
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i
istotnych szans ............................................................................................................................ 153
G1-1 Polityki postępowania w biznesie i kultura korporacyjna .................................................. 153
G1-2 Zarządzanie stosunkami z dostawcami .............................................................................. 155
G1-3 Zapobieganie korupcji i przekupstwu oraz ich wykrywanie ............................................... 156
G1-4 Potwierdzony incydent związany z korupcją lub przekupstwem ....................................... 158
G1-6 Praktyki płatnicze ............................................................................................................... 158
                              
62
Informacje ogólne
ESRS 2 Ogólne ujawnienie informacji
BP-1 Ogólna podstawa sporządzenia oświadczeń dotyczących zrównoważonego rozwoju
Sprawozdanie zostało opracowane zgodnie Ustawą z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości dla
Grupy Kapitałowej Lentex. W sprawozdaniu dokonano również ujawnień zgodnie z zapisami
Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 roku w sprawie
ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Niniejsze sprawozdanie opiera się na
standardach ESRS [European Sustainability Reporng Standards Europejskie Standardy
Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju] wprowadzonych rozporządzeniem
delegowanym Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2772 z dnia 31 lipca 2023 r.
Sprawozdanie jest przygotowane w formie skonsolidowanej. Sprawozdanie obejmuje informacje na
temat zrównoważonego rozwoju dotyczące Grupy Kapitałowej Lentex za okres od 1 stycznia 2025 roku
do 31 grudnia 2025 roku. Informacje, dane oraz wskaźniki i stwierdzenia zawarte w sprawozdaniu
odnoszą się do Grupy Kapitałowej Lentex, chyba że wskazano inaczej.
Każdorazowo, gdy w niniejszym sprawozdaniu mowa jest o Grupie Kapitałowej lub Grupie, należy przez
to rozumieć Grupę Kapitałową Lentex, w skład której wchodzi jednostka dominująca „Lentex” S.A. oraz
spółki zależne, w tym spółki Grupy Gamrat, tj. „Gamrat” S.A. oraz „Gamrat WPC” Sp. z o.o.
Skonsolidowane sprawozdanie dotyczące zrównoważonego rozwoju nie obejmuje swoim zakresem:
Grupy Devorex – ze względu na trudności w pozyskaniu danych,
PD Prol ze względu na trwający proces likwidacji, co wiąże się z brakiem prowadzenia
działalności operacyjnej
Dane nansowe przedstawione w raporcie dotyczą pełnej Grupy Kapitałowej Lentex (bez
uwzględnienia wyłączeń) i są zgodne ze skonsolidowanym sprawozdaniem nansowym Grupy.
Dla zapewnienia spójności i przejrzystości:
Każdorazowe odniesienie do Spółki należy rozumieć jako odnoszące się wyłącznie do jednostki
dominującej, tj. „Lentex” S.A.
Każdorazowe odniesienie do Grupy Gamrat należy rozumieć jako obejmujące łącznie spółki
„Gamrat” S.A. oraz „Gamrat WPC” Sp. z o.o
Raport odnosi się do działalności Grupy z wyłączeniem danych/informacji obejmujących cały łańcuch
wartości, gdzie zostało to odpowiednio zaznaczone. Sprawozdanie odnosi się do łańcucha wartości na
wyższym i niższym szczeblu (upstream i downstream) w przypadku opisu łańcucha wartości rmy oraz
analizy wpływów, ryzyk i szans wyłącznie w zakresie posiadanych informacji.
Grupa Kapitałowa Lentex nie skorzystała z możliwości pominięcia konkretnej informacji dotyczącej
własności intelektualnej, know-how lub wyników innowacji, ani nie wykorzystała opcji dopuszczonej
przez państwo członkowskie UE, w celu pominięcia zbliżającego się rozwoju lub sytuacji lub spraw
w trakcie negocjacji zgodnie z art. 19a ust. 3 i art. 29a ust. 3 dyrektywy 2013/34/UE.
63
BP-2 Ujawnianie informacji w odniesieniu do szczególnych okoliczności
W sprawozdaniu nie odstąpiono od przyjętych w ESRS 1 denicji dotyczących horyzontów czasowych.
Mierniki zawarte w sprawozdaniu nie obejmują danych dotyczących łańcucha wartości oszacowanych
z wykorzystaniem źródeł pośrednich. Szacunki dotyczące przyszłych zdarz obarczone
niepewnością i mogą ulec zmianie. Żadne z mierników ilościowych i kwot pieniężnych nie podlegają
wysokiemu poziomowi niepewności pomiaru.
Grupa Kapitałowa Lentex sporządziła niniejsze sprawozdanie zrównoważonego rozwoju w oparciu
wyłącznie o Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), nie stosując
innych standardów ani ram raportowania w zakresie ujawnianych informacji.
Grupa nie skorzystała ze zwolnienia z ujawnień zgodnie z Dodatkiem C do ESRS w przypadku temaw
istotnych wprowadzanych stopniowo.
W tegorocznym sprawozdaniu dane porównawcze za rok 2024 dotyczące całkowitej ilości
wytworzonych odpadów, zasobów wprowadzonych w zakresie opakowań oraz całkowitego zużycia
energii zostały skorygowane w wyniku identykacji błędu obliczeniowego w poprzednim sprawozdaniu.
Wartości zostały zaktualizowane i przedstawione jako dane porównawcze w tabeli E1-5, E5-4 oraz E5-5
wraz z odpowiednim wyjaśnieniem.
GOV-1 Rola organów administrujących, zarządzających i nadzorczych
W skład organów Zarządzających i Nadzorujących Grupy wchodzi Zarząd i Rada Nadzorcza, których
kompetencje zostały ustalone w statucie Spółki oraz w przepisach prawa powszechnie obowiązującego.
W Grupie Kapitałowej funkcjonują cztery związki zawodowe, natomiast ani spółka Lentex ani spółki
Grupy Gamrat nie posiadają przedstawicieli pracowników w swoich organach zarządzających ani
nadzorczych. Role i obowiązki organów określone są w Statucie Spółki oraz prolach stanowiskowych.
Ze względu na odmienne struktury organów zarządczych i nadzorczych w spółkach wchodzących
w skład Grupy Kapitałowej Lentex, dane dotyczące składu organów administracyjnych, zarządzających
i nadzorczych zostały zaprezentowane osobno dla:
jednostki dominującej „Lentex” S.A.,
dwóch spółek zależnych wchodzących w skład Grupy Gamrat: „GamratS.A. i „Gamrat WPC
Sp. z o.o.
Pozostałe spółki należące do Grupy Gamrat nie zostały objęte zakresem niniejszego raportu, zgodnie
z opisem przedstawionym w ujawnieniu ESRS 2 BP1.
Zarząd
„Lentex” S.A.
JEDNOSTKA
WARTOŚĆ
(2025)
Liczba członków wykonawczych w Zarządzie
Liczba całkowita
3
Liczba członków nie wykonawczych w Zarządzie
Liczba całkowita
0
Liczba kobiet w Zarządzie
Liczba całkowita
1
Liczba wszystkich osób w Zarządzie
Liczba całkowita
3
Wskaźnik różnorodności płci w Zarządzie
%
33
64
W skład Zarządu „Lentex” S.A. na dzień 31 grudnia 2025 roku wchodzili:
• Adrian Grabowski – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny
Powołany do Zarządu w dniu 26 października 2016 roku. Ukończył Mechanikę i Budowę Maszyn na
Politechnice Opolskiej (studia magisterskie), Mechanikę i Budowę Maszyn na Politechnice Opolskiej
(studnia inżynierskie), a także liczne szkolenia z zakresu funkcjonowania produkcji, pracy w projekcie
oraz zarządzania. W latach 2009 2013 pracował w rmie Intersilesia McBride Polska Sp. z o.o.,
najpierw na stanowisku Asystenta ds. Technicznych, następnie Specjalisty ds. Technicznych oraz
Kierownika Utrzymania Ruchu. Od grudnia 2013 roku zatrudniony w Lentex S.A. na stanowisku
Kierownika Utrzymania Ruchu, od stycznia 2015 roku na stanowisku Dyrektora ds. Technicznych, a od
stycznia 2018 roku jako Dyrektor Operacyjny. Od 1 stycznia 2022 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu
„Lentex” S.A.
• Wojciech Homann – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Restrukturyzacji i Inwestycji Strategicznych
Powołany w grudniu 2021 roku na stanowisko Dyrektora ds. Restrukturyzacji i Inwestycji Strategicznych
oraz Członka Zarządu. Obejmował stanowisko Prezesa Zarządu „LentexS.A. od kwietnia 2011 r. do
grudnia 2021 r. Ukończlologię romańską w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Adama
Mickiewicza w Poznaniu oraz liczne szkolenia z zakresu zarządzania, sprzedaży i komunikacji. W latach
2005 – 2009 pracował jako Dyrektor Wykonawczy ds. Handlu i Funkcjonowania Sieci oraz Członek Rady
Dyrektorów w rmie Epicentr w Kijowie. W latach 1999 2005 pracował w spółce Castorama Polska
sprawując funkcję Członka Rady Dyrektorów, a wcześniej stanowiska od Dyrektora Hipermarketu
poprzez Dyrektora Regionalnego do Szefa Projektu Brico-Depot. W latach 1995 -1999 pracował w
Intermarche, gdzie przeszedł drogę od tłumacza do Dyrektora Handlowego.
• Anna Wojciechowska – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Ekonomiczno-Finansowych
Powołana do Zarządu w grudniu 2021 roku. Ukończyła Finanse i Rachunkowość na Uniwersytecie
Ekonomicznym w Katowicach, a także liczne szkolenia z zakresu prawa bilansowego i podatkowego oraz
zarządzania. Posiada uprawnienia Biegłego Rewidenta. W latach 2008 2017 pracowała w BDO
Sp. z o.o., zajmując kolejno stanowiska od Asystenta do Senior Managera. Od grudnia 2017 roku
zatrudniona w „LentexS.A. na stanowisku Zastępcy Głównej Księgowej, od kwietnia 2018 roku na
stanowisku Głównej Księgowej, a od 1 stycznia 2022 roku pełni funkcję Dyrektora ds. Ekonomiczno-
Finansowych.
Zakres obowiązków Prezesa Zarządu obejmuje: Odpowiedzialność za rozwój działalności rmy
i podzespołów; Odpowiedzialność za rachunek zysków i strat oraz płynność nansową
przedsiębiorstwa; Nadzór i tworzenie nowych planów nansowych; Przygotowanie i udział
w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych; Reprezentowanie rmy na zewnątrz; Ustalanie planu rozwoju
i strategii rmy; Kontrolowanie zgodności realizowanych działań z przyjętą strategią, wyznaczonymi
krótko i długoterminowymi celami; Werykacja celi i planów przedsiębiorstwa w zależności od danej
sytuacji i warunków; Realizacja uchwał i wniosków podjętych przez organy Spółki; Prowadzenie
właściwej polityki kadrowej, ekonomicznej, produkcyjno-usługowej i związanej z ochroną danych
osobowych i bezpieczeństwem informacji, w celu zabezpieczenia pełnej realizacji planowanych zad
oraz perspektyw rozwojowych; Wydawanie i nadzór nad wewnętrznymi aktami normatywnymi, takich
jak: zarządzenia wewnętrzne, polecenia służbowe, pisma okólne, instrukcje, regulaminy, procedury;
Kreowanie strategii i polityki Spółki oraz celów prowadzących do ich realizacji w tym mających na celu
65
ograniczenie ryzyk; Deniowanie celów jakościowych oraz wsparcie w ich realizacji; Udział
w spotkaniach i negocjacjach z kluczowymi partnerami biznesowymi rmy; Zatwierdzanie budżetu
rocznego; Nadzór i werykacja poprawności realizacji procesów w podległych komórkach; Zarządzanie
komórkami organizacyjnymi podległymi w ramach obowiązującego schematu organizacyjnego;
Coroczne przeprowadzanie okresowej oceny podległych pracowników; Kształtowanie ścieżki
zawodowej osób zatrudnionych w Spółce; inne wynikające z zastępstw.
Zakres uprawnień Dyrektora ds. Restrukturyzacji i Inwestycji Strategicznych: Odpowiedzialność za
rozwój działalności rmy i podzespołów; Koordynacja planu restrukturyzacji Grupy Kapitałowej;
Odpowiedzialność za rachunek zysków i strat oraz płynność nansową przedsiębiorstwa; Nadzór
i tworzenie nowych planów nansowych; Udział w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych;
Reprezentowanie rmy na zewnątrz; Ustalanie planu rozwoju i strategii rmy; Kontrolowanie zgodności
realizowanych działań z przyjętą strategii i wyznaczonymi krótko i długoterminowymi celami;
Werykacja celi i planów przedsiębiorstwa w zależności od danej sytuacji i warunków; Realizacja uchwał
i wniosków podjętych przez organy Spółki; Kreowanie strategii i polityki Spółki oraz celów prowadzących
do ich realizacji w tym mających na celu ograniczenie ryzyk; Udział w spotkaniach i negocjacjach
z kluczowymi partnerami biznesowymi rmy; Zatwierdzanie budżetu; Nadzór i werykacja poprawności
realizacji procesów w podległych komórkach organizacyjnych; Zarządzanie komórkami organizacyjnymi
podległymi w ramach obowiązującego schematu organizacyjnego; Inne wynikające z zastępstw.
Zakres uprawnień Dyrektora ds. Ekonomiczno - Finansowych: Nadzór i kontrola poprawności realizacji
obowiązków wynikających z przepisów rachunkowych i podatkowych przez Spółkę; Tworzenie
i odpowiedzialność za realizację polityki nansowo ekonomicznej rmy; Określanie celów dla Pionu
Finansowo-Księgowego rmy; Dostosowanie metod raportowania do urzędów, instytucji podatkowych
i nansowych do obowiązujących wymagań w tym zakresie; Koordynowanie i nadzór nad
raportowaniem danych nansowych jednostkowych i skonsolidowanych; Nadzór i koordynacja
sprawozdawczości nansowej Spółki; Pozyskanie nansowania zewnętrznego do realizacji celów
biznesowych; Bieżący kontakt z Bankami i Instytucjami Finansowymi, w celu zapewnienia korzystnych
warunków współpracy; Nadzór i koordynacja działań zmierzających do zapewnienia płynności
nansowej Spółki; Nadzór nad procesem budżetowania w Spółce; Zapewnienie zgodności Polityki
rachunkowości, procedur w obszarze rachunkowości i podatków; Nadzór i werykacja poprawności
realizacji procesów w podległych komórkach organizacyjnych; Zarządzanie komórkami organizacyjnymi
podległymi w ramach obowiązującego schematu organizacyjnego; Wsparcie pracy Prezesa Zarządu
w jego zadaniach; Coroczne przeprowadzanie okresowej oceny podległych pracowników; Inne
wynikające z zastępstw.
Grupa Gamrat
„Gamrat” S.A.
JEDNOSTKA
WARTOŚĆ
(2025)
Liczba członków wykonawczych w Zarządzie
Liczba całkowita
3
Liczba członków nie wykonawczych w Zarządzie
Liczba całkowita
0
Liczba kobiet w Zarządzie
Liczba całkowita
0
Liczba wszystkich osób w Zarządzie
Liczba całkowita
3
Wskaźnik różnorodności płci w Zarządzie
%
0
66
W skład Zarządu „Gamrat” S.A. na dzień 31 grudnia 2025 roku wchodzili:
• Krzysztof Moska – Prezes Zarządu,
Manager z wieloletnim doświadczeniem w pełnieniu funkcji w Zarządzie Spółki w latach 2021-2019.
Ostatnio Powołany na Prezesa Zarządu w dniu 17 grudnia 2021 roku. Od 4 stycznia 2022 roku
zatrudniony w „GamratS.A. na stanowisku Prezesa Zarządu. Od 1 stycznia 2022 roku pełni funkcję
Prezesa Zarządu „Gamrat” S.A.
• Zbigniew Syzdek – Członek Zarządu, Dyrektor Generalny, Główny Księgowy
Absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie na kierunku: Ekonomia. Ukończył kursy dla dyrektorów
nansowych, w zakresie controllingu oraz liczne kursy i szkolenia z obszaru rachunkowości i podatków.
Posiada również uprawnienia wynikające z egzaminu państwowego dla członków rad nadzorczych
spółek Skarbu Państwa. Od października 2012 do grudnia 2024 roku pełnił funkcję Głównego
Księgowego w spółce „GamratS.A., w latach 2019 -2021 był również jej Członkiem Zarządu. W dniu
2 lutego 2024 roku ponownie powołany na członka Zarządu „Gamrat S.A. Od początku swojej
działalności zawodowej związany jest z rmą „Gamrat S.A., w której kolejno pracował na
stanowiskach: w latach 1994 – 1998 oraz 2004 – 2006 jako Specjalista Księgowy, w latach 1999 – 2004
jako Specjalista ds. Zarządzania Finansami, w latach 2006 – 2012 jako Zastępca Głównego Księgowego.
Posiada doświadczenie związane z pełnieniem funkcji w Radach Nadzorczych: w latach 2005 – 2011 był
Członkiem Rady Nadzorczej spółki Solgam Sp. z o.o. z siedzibą w Jaśle, w latach 2009 2012 był
Członkiem Rady Nadzorczej Zakładów Tworzyw Sztucznych „GamratS.A. z siedzibą w Jaśle, w latach
2012 – 2015 był Członkiem Rady Nadzorczej spółki Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „Plast-Box” S.A.
z siedzibą w Słupsku, w latach 2020-2023 Członkiem Rady Nadzorczej i przewodniczącym Komitetu
Audytu spółki Polwax S.A. a od 1 stycznia 2024 roku pełni funkcję Dyrektora Generalnego Głównego
Księgowego.
• Jerzy Pachana – Członek Zarządu, Dyrektor Zakładu Rur
Powołany na członka Zarządu „GamratS.A. w styczniu 2014 roku. Ukończył Zarządzanie Firmą na
Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, podyplomowe studnia na Akademii Górniczo-Hutniczej
w Krakowie z Zarządzania Produkcją oraz Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej, gdzie uzysktytuł
Master Of Business Administraon MBA o specjalności World Class Manufacturing. Dodatkowo
ukończył wiele kursów z nansów, negocjacji, zarządzania jak również udziela się w stowarzyszeniu:
Kaizen Insut. Zatrudniony w „GamratS.A. od 2006 roku, gdzie pełnił funkcje przez kilka lat Dyrektora
Generalnego, Dyrektora Operacyjnego, Dyrektora Handlowego, Dyrektora Zakładu Rur oraz Kierownika
Eksportu.
Zakres obowiązków Prezesa Zarządu: Odpowiedzialność za rozwój działalności rmy i podzespołów;
Nadzór nad tworzeniem nowych planów nansowych; Udział w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych;
Reprezentowanie rmy na zewnątrz; Ustalanie planu rozwoju i strategii rmy; Kontrolowanie zgodności
realizowanych działań z przyjętą strategią, wyznaczonymi krótko i długoterminowymi celami;
Werykacja celi i planów przedsiębiorstwa w zależności od danej sytuacji i warunków; Realizacja uchwał
i wniosków podjętych przez organy Spółki; Nadzór nad prowadzeniem właściwej polityki kadrowej,
ekonomicznej, produkcyjno-usługowej i związanej z ochrodanych osobowych i bezpieczeństwem
informacji: Nadzór nad wewnętrznymi aktami normatywnymi, takich jak: zarządzenia wewnętrzne,
polecenia służbowe, pisma okólne, instrukcje, regulaminy, procedury; Kreowanie strategii i polityki
67
Spółki oraz celów prowadzących do ich realizacji w tym mających na celu ograniczenie ryzyk;
Deniowanie celów jakościowych oraz wsparcie w ich realizacji; Udział w spotkaniach i negocjacjach
z kluczowymi partnerami biznesowymi rmy; Zatwierdzanie budżetu rocznego.
Zakres uprawnień Dyrektora Generalnego, Głównego Księgowego: Odpowiedzialność za rozwój
działalności rmy i podzespołów; Odpowiedzialność za rachunek zysków i strat oraz płynność nansową
przedsiębiorstwa; Tworzenie nowych planów nansowych; Przygotowanie i udział w podejmowaniu
decyzji inwestycyjnych; Reprezentowanie rmy na zewnątrz; Ustalanie planu rozwoju i strategii rmy;
Kontrolowanie zgodności realizowanych działań z przyjętą strategią, wyznaczonymi krótko
i długoterminowymi celami; Werykacja celi i planów przedsiębiorstwa w zależności od danej sytuacji
i warunków; Realizacja uchwał i wniosków podjętych przez organy Spółki; Prowadzenie właściwej
polityki kadrowej, ekonomicznej, produkcyjno-usługowej i związanej z ochroną danych osobowych
i bezpieczeństwem informacji, w celu zabezpieczenia pełnej realizacji planowanych zadań oraz
perspektyw rozwojowych; Wydawanie i nadzór nad wewnętrznymi aktami normatywnymi, takich jak:
zarządzenia wewnętrzne, polecenia służbowe, pisma okólne, instrukcje, regulaminy, procedury;
Kreowanie strategii i polityki Spółki oraz celów prowadzących do ich realizacji w tym mających na celu
ograniczenie ryzyk; Deniowanie celów jakościowych oraz wsparcie w ich realizacji; Udział
w spotkaniach i negocjacjach z kluczowymi partnerami biznesowymi rmy; Zatwierdzanie budżetu
rocznego; Nadzór i werykacja poprawności realizacji procesów w podległych komórkach; Zarządzanie
komórkami organizacyjnymi podległymi w ramach obowiązującego schematu organizacyjnego;
Coroczne przeprowadzanie okresowej oceny podległych pracowników; Kształtowanie ścieżki
zawodowej osób zatrudnionych w Spółce; inne wynikające z zastępstw; Nadzór i kontrola poprawności
realizacji obowiązków wynikających z przepisów rachunkowych i podatkowych przez Spółkę; Tworzenie
i odpowiedzialność za realizację polityki nansowo ekonomicznej rmy; Określanie celów dla Pionu
Finansowo-Księgowego rmy; Dostosowanie metod raportowania do urzędów, instytucji podatkowych
i nansowych do obowiązujących wymagań w tym zakresie; Koordynowanie i nadzór nad
raportowaniem danych nansowych jednostkowych i skonsolidowanych; Nadzór i koordynacja
sprawozdawczości nansowej Spółki; Pozyskanie nansowania zewnętrznego do realizacji celów
biznesowych; Bieżący kontakt z Bankami i Instytucjami Finansowymi, w celu zapewnienia korzystnych
warunków współpracy; Nadzór i koordynacja działań zmierzających do zapewnienia płynności
nansowej Spółki; Nadzór nad procesem budżetowania w Spółce; Zapewnienie zgodności Polityki
rachunkowości, procedur w obszarze rachunkowości i podatków; Zarządzanie komórkami
organizacyjnymi podległymi w ramach obowiązującego schematu organizacyjnego; Wsparcie pracy
Prezesa Zarządu w jego zadaniach; Coroczne przeprowadzanie okresowej oceny podległych
pracowników; Inne wynikające z zastępstw.
Zakres uprawnień Dyrektora Zakładu Rur: Nadzór oraz kontrola nad planowaniem produkcji, kosztów,
zatrudnienia oraz potrzeb zaopatrzeniowych segmentu Rury; Wyznaczanie kluczowych celów
w podległym zespole oraz kontrolowanie ich wykonanie. Prognozowanie krajowego i zagranicznego
zapotrzebowania na wyroby „Gamrat S.A. Analizowanie kierunków rozwoju odbiorców, realizacji
prolu sprzedaży i poziomu kształtowania się cen wyrobów. Opracowywanie planu sprzedaży wyrobów
oraz nadzór nad ich realizacją. Rozwój sieci dystrybucji w kraju i za granicą. Nawiązywanie kontaktów
z potencjalnymi odbiorcami i dostawcami. Nadzór i kontrola współpracy z odbiorcami, dealerami
i dostawcami oraz prowadzeniem obsługi informacyjnej klientów. Opracowanie planów poprawy
jakości wyrobów. Nadzór nad planowaniem i kontrola zaopatrzenia w surowce, materiały podstawowe
i pomocnicze. Negocjacje i kontrola umów z dostawcami i odbiorcami. Zapewnienie sprawnej obsługi
68
reklamacji. Nadzór nad gospodarowaniem zapasami i upłynnianiem nadwyżek. Nadzór nad
działalnością podległych dywizji produkcyjnych w zakresie sprawnej i terminowej realizacji zadań
produkcyjnych, zgodnie z przyjętą dokumentacją techniczną i jakościową oraz według zamówień
z pionu handlowego. Sprawowanie nadzoru nad stosowanymi technologiami, sprawnością instalacji,
maszyn i urządzeń, prawidłowym przebiegiem procesów technologicznych oraz zapewnieniem ładu
i porządku w podległych obiektach. Budżetowanie, prognozowanie zapotrzebowania produkcji,
ustalanie krótko i średnioterminowych planów produkcyjnych - jednocześnie nadzorowanie
i koordynowanie procesu ich realizacji. Opracowywanie sprawozdań i informacji na potrzeby organów
Spółki. Nadzór nad funkcjonowaniem Zintegrowanego Systemu Zarządzania w podległym pionie.
Wykonywanie na zajmowanym stanowisku wszelkich prac związanych z realizowanymi przez Spółkę
zadaniami postępu technicznego i/lub organizacyjnego, w tym prac nad dokonywaniem projektów
wynalazczych. Zapewnienie zabezpieczenia tajemnicy służbowej w podległym pionie. Nadzór nad
zapewnieniem właściwych warunków BHP oraz ochrony środowiska. Nadzór nad funkcjonowaniem
i przestrzeganiem w podległym pionie przepisów ppoż. Zapewnienie należytego zabezpieczenia
i ochrony mienia w podległym pionie.
„Gamrat WPC
JEDNOSTKA
WARTOŚĆ
(2025)
Liczba członków wykonawczych w Zarządzie
Liczba całkowita
1
Liczba członków nie wykonawczych w Zarządzie
Liczba całkowita
0
Liczba kobiet w Zarządzie
Liczba całkowita
0
Liczba wszystkich osób w Zarządzie
Liczba całkowita
1
Wskaźnik różnorodności płci w Zarządzie
%
0
W skład Zarządu „Gamrat WPC. na dzień 31 grudnia 2025 roku wchodził:
Marek Sepioł- Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Gamrat WPC Sp. z o.o.
Powołany w dniu 15 listopada 2023 roku na Prezesa Zarządu Gamrat WPC Sp. z o.o. jest absolwentem
Politechniki Śląskiej w Gliwicach, kierunek: Chemia i technologia organiczna, ukończył podyplomowe
studnia na Wyższej Szkole Biznesu Naonal Louis Uniwersity w Nowym Sączu, wydział
Przedsiębiorczości i Zarządzania, w zakresie Zarządzanie Firmą. Ukończ liczne kursy i szkolenia
z obszaru z nansów, negocjacji, zarządzania. Posiada również uprawnienia wynikające z egzaminu
państwowego dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Posiada doświadczenie związane
z pełnieniem funkcji w Radzie Nadzorczej - w latach 2012 – 2015 był Członkiem Rady Nadzorczej spółki
Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „Plast-Box S.A. z siedzibą w Słupsku. Od początku swojej
działalności zawodowej to jest od roku 1985 związany był z rmą Gamrat S.A., w której przeszedł
praktycznie wszystkie szczeble kariery zawodowej od średniego nadzoru produkcyjnego, kierownika
wydziału, Dyrektora Zakładu Rur i Proli, Członka Zarządu Gamrat SA, Dyrektora zakładu Podłogi, a po
utworzeniu spółki „Gamrat WPC” dyrektora Produkcji i Rozwoju i w końcu Prezesa Zarządu tej spółki.
69
Rada Nadzorcza
„Lentex” S.A.
Obowiązki Rady Nadzorczej
Oprócz spraw wskazanych w ustawie, w innych postanowieniach Statutu lub w uchwałach Walnego
Zgromadzenia do kompetencji Rady Nadzorczej należy:
1) wybór rmy audytorskiej do przeprowadzenia badania lub przeglądu sprawozdań nansowych i
skonsolidowanych sprawozdań nansowych Spółki, wyrażenie zgody na wykonanie przez rmę
audytorską dozwolonej usługi atestacyjnej niebędącej badaniem sprawozdań nansowych, w
tym również w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESG),
2) badanie i opiniowanie sprawozdania Zarządu,
3) badanie co roku i zatwierdzanie planów działalności gospodarczej, planów nansowych
markengowych Spółki oraz żądanie od Zarządu szczegółowych sprawozdań z wykonania tych
planów,
4) składanie Walnemu Zgromadzeniu pisemnego sprawozdania z wyników czynności, o których
mowa w pkt. 1 - 3,
5) badanie wniosków Zarządu co do podziału zysku, w tym kwoty przeznaczonej na dywidendy
i terminów wypłaty dywidend lub zasad pokrycia strat,
6) na wniosek Zarządu wyraża zgodę na dokonanie transakcji nie objętej zatwierdzonym na dany
rok budżetem, obejmującej zbycie, nabycie, obciążenie oraz wydzierżawienie nieruchomości oraz
praw majątkowych lub innego mienia, a także zaciągnięcia zobowiązań, jeżeli wartość jednej
transakcji przewyższy 5% wartości aktyw neo spółki według ostatniego bilansu. Powyższe
uprawnienie dla Rady Nadzorczej nie narusza bezwzględnie obowiązujących przepisów Kodeksu
spółek handlowych,
w tym art. 393 K.s.h. i 394 K.s.h.,
7) powoływanie i odwoływanie członków Zarządu jak również zawieszanie z ważnych powodów
w czynnościach poszczególnych lub wszystkich członków Zarządu, jak również delegowanie
członków Rady Nadzorczej, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące, do czasowego wykonywania
czynności członków Zarządu, którzy zostali odwołani, złożyli rezygnację albo z innych przyczyn nie
mogą sprawować swoich czynności,
8) wyrażanie zgody na tworzenie oddziałów Spółki w kraju i za granicą,
9) wyrażanie zgody na nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału
w nieruchomości.
Skład Rady Nadzorczej
JEDNOSTKA
WARTOŚĆ
(2025)
Liczba członków wykonawczych w Radzie Nadzorczej
Liczba całkowita
0
Liczba członków nie wykonawczych w Radzie Nadzorczej
Liczba całkowita
5
Wskaźnik niezależnych członków Rady Nadzorczej
%
60
Liczba kobiet w Radzie Nadzorczej
Liczba całkowita
1
Liczba wszystkich osób w Radzie Nadzorczej
Liczba całkowita
5
Wskaźnik różnorodności płci w Radzie Nadzorczej
%
20
70
Zgodnie z art. 17 ust. 17.1 Statutu Spółki Rada Nadzorcza składa się z pięciu osób i wybierana jest na
trzyletnią wspólną kadencję. Na podstawie art. 385§1 k.s.h. Członków Rady Nadzorczej powołuje
i odwołuje Walne Zgromadzenie.
W roku 2025 w skład Rady Nadzorczej powołanej w dniu 12 listopada 2024 wchodzili: Pan Janusz
Malarz, Pan Michał Mróz, Pani Agata Kalamarz, Pana Krzysztof Wydmański oraz Pan Bartłomiej Stępień.
Pani Agata Kalamarz
Ukończyła w 2001 r. prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2001 –
2004 odbyła aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach i uzyskała tytuł
zawodowy radcy prawnego. Doświadczenie zawodowe: w latach 2006-2017 pracowała jako radca
prawny w Kancelarii Popiołek Adwokaci i Doradcy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych S.k. Od
2023 r. Pani Agata Kalamarz jest partnerem w Kancelarii MCKLege Lewko i Partnerzy Kancelaria
Adwokatów i Radców Prawnych S.p. w Katowicach. Od 2006 r. do chwili obecnej Pani Agata Kalamarz
prowadzi wnież własną Kancelarię Radcy Prawnego. Ponadto, od 2018 r. do chwili obecnej, Pani Agata
Kalamarz jest wpisana na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej oraz przy
Sądzie Okręgowym w Częstochowie.
Pan Janusz Malarz
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, kierunek: prawo (rok ukończenia
1995). W latach 1997-2021 odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych
w Katowicach. Od 2008 roku do dnia dzisiejszego jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych
w Katowicach. W latach 1991 1992 pracował jako inspektor w Wojewódzkim Urzędzie Pracy
w Bielsku-Białej. Następnie w latach 1992 1998 zajmow stanowisko Wicedyrektora ds.
Ekonomicznych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej. W okresie 1998 2000 r. pełnił funkcję
Członka Rady Nadzorczej w Grupie Dystrybucyjnej MOKATE S.A. W latach 2000 2001 był Prezesem
Zarządu Grupy Dystrybucyjnej MOKATE S.A., zw okresie 2001 2009 r. pełnił funkcję Dyrektora Działu
Prawnego MOKATE Spółka Akcyjna. Od 2009 r. do dnia dzisiejszego Pan Janusz Malarz jest Członkiem
Rady Nadzorczej MOKATE S.A. oraz Dyrektorem Działu Prawnego MOKATE Sp. z o.o. Ponadto, Pan
Janusz Malarz od 25 maja 2011 – do 30 czerwca 2024 był Członkiem Rady Nadzorczej „Lentex” S.A. Od
2001 r. do dnia dzisiejszego Pan Janusz Malarz prowadzi również indywidual Kancelarię Radcy
Prawnego i świadczy doradztwo dla przedsiębiorców, szczególnie w zakresie optymalizacji prawno-
podatkowej ich struktury, przekształceń, kontraktów handlowych, nieuczciwej konkurencji, prawa
własności intelektualnej.
Pan Michał Mróz
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach, specjalizacja: Międzynarodowe Stosunki
Ekonomiczne (rok ukończenia 1997). W 2001 roku ukończył Podyplomowe Studium Rachunkowości
w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Posiada certykat Dyrektora nansowego uzyskany w 2011
roku w Fundacji Rozwoju Rachunkowości oraz świadectwo kwalikacyjne do prowadzenia podmiotów
zajmujących się prowadzeniem biura rachunkowego wydane przez Ministerstwo Finansów w 2002
roku. W latach 1998- 2001 pracował jako Menadżer ds. Finansowych i Administracyjnych w spółce SFA
Polska Sp. z o.o. Następnie w latach 2001 2004 zajmował stanowisko Dyrektora ds. Zarządzania
i Logistyki w rmie Castorama Polska Sp. z o.o., a następnie od 2004 do 2005 roku pracował jako Główny
71
Specjalista w spółce King Service Group Sp. z o.o. W okresie od 2005 do 2011 roku zajmował stanowisko
Dyrektora Zarządzającego w rmie Sewera Polska Chemia. W latach 2011 2013 był związany z rmą
„Lentex” S.A., pracował na stanowisku Kierownika Działu Controllingu (2011 rok), a następnie objął
stanowisko Dyrektora Finansowego – Członka Zarządu (2011 – 2013 rok). W okresie 2013 – 2014 roku
pracował w rmie Farmacol S.A., na stanowisku Dyrektora Operacyjnego, a następnie w 2014 roku
pracował jako Interim Manager (konsultant zewnętrzny) w rmie Allianz Poland Group. Od 2014 do
2019 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu – Dyrektora Generalnego w spółce „GamratS.A. Od 2019 do
września 2023 roku pracował w rmie Regamet Sp. z o.o. Sp. k. jako Dyrektor Generalny. Od września
2023 roku pełni funkcje Prezesa Zarządu – Dyrektora Naczelnego w Polwax S.A. W latach 2012 – 2014
był Członkiem Rady Nadzorczej spółki Novita S.A., następnie w latach 2016 2017 pełnił funkcję
Przewodniczącego Rady Nadzorczej w rmie Balc Wood S.A. W kolejnych latach pełnił funkcję Członka
Rady Nadzorczej w rmie PIK S.A. (2017 – 2019), Kancelarii WEC (2020 – 2021) oraz spółce Prymus S.A.
(2021 – 2022).
Pan Bartłomiej Stępi
Adwokat specjalizujący się w prawie spółek, prawie rynków kapitałowych oraz sporach korporacyjnych.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Freie
Universität Berlin (magister prawa niemieckiego). Ukończ Szkołę Prawa Niemieckiego na
Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Obecnie jest Partnerem, w Kancelarii EVERBERG. Do 2015 r. pełnił
funkcje menadżera kierującego praktyką rynków kapitałowych w Kancelarii Olesiński i Wspólnicy.
Poprzednio pracował m.in. w Bundestagu Republiki Federalnej Niemiec.
Bartłomiej Stępień brał udział w wielu projektach restrukturyzacyjnych grup kapitałowych, przejęciach
spółek publicznych i prywatnych. Jego doświadczenie obejmuje także prowadzenie przeglądów typu
due diligence oraz dochodzenie praw inwestorów i akcjonariuszy przed sądami powszechnymi oraz
Komisją Nadzoru Finansowego. Autor publikacji prasowych i książkowych w tym m.in. „Ustawa
o obligacjach. Komentarz praktyków.W ciągu ostatnich 5 lat, Pan Bartłomiej Stępień sprawował lub
nadal sprawuje m.in. następujące funkcje w organach nadzorczych w spółkach kapitałowych: od
03.2017 r. obecnie członek Rady Nadzorczej spółki Trans Polonia S.A.; od 10.2018 r. obecnie
Przewodniczący Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu spółki White Berg TFI S.A.; od 12.2022 r. – obecnie
Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej spółki Suwary S.A.
Pan Krzysztof Wydmański
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Wydział Zarządzania, kierunek: Zarządzanie
Przedsiębiorstwem. W latach 1994-1995 pracował jako przedstawiciel handlowy w rmie Kongres s.c.,
następnie w latach 1995-1996 pełnił funkcję referenta ds. Gospodarki funduszem płac w Hucie
Katowice, a 1996-1997 w rmie Colgate Palmolive Poland przedstawiciela handlowego. W okresie
1994-1999 pracował jako Ares Sales manager, a w latach 199-2003 pełnił funkcję Distrit Managera
w Kompanii Piwowarskiej S.A. W latach 2003-2004 pracował jako Manager Sprzedaży w rmie
Brauuninon Polska sp. z o.o., a następnie w okresie 2004-2005 jako Kierownik Sprzedaży w rmie
Reporter sp. z o.o. W okresie 2006-2008 w rmie MPT Łak pracow jako dyrektor handlowy,
a następnie w okresie 2008-2014 pełnił funkcję Dyrektora Generalnego. Od 2014 roku jest Dyrektorem
Zarządzającym w rmie FHU Sobik Leszek Sobik (Grupa Unia Handlowa).
72
Grupa Gamrat
„Gamrat” S.A.
Obowiązki Rady Nadzorczej
Oprócz spraw wskazanych w ustawie, w innych postanowieniach Statutu lub w uchwałach Walnego
Zgromadzenia do kompetencji Rady Nadzorczej należy:
1) wybór rmy audytorskiej do przeprowadzenia badania lub przeglądu sprawozdań nansowych
i skonsolidowanych sprawozdań nansowych Spółki.
2) badanie i opiniowanie sprawozdania Zarządu,
3) badanie co roku i zatwierdzanie planów działalności gospodarczej, planów nansowych
markengowych Spółki oraz żądanie od Zarządu szczegółowych sprawozdań z wykonania tych planów,
4) sporządzanie i składanie Walnemu Zgromadzeniu pisemnego sprawozdania z wyników czynności,
o których mowa w pkt. 1 - 3,
5) badanie wniosków Zarządu co do podziału zysku, w tym kwoty przeznaczonej na dywidendy
i terminów wypłaty dywidend lub zasad pokrycia strat,
6) zatwierdzanie regulaminu Zarządu Spółki i regulaminu organizacyjnego przedsiębiorstw Spółki,
7)przyjmowanie jednolitego tekstu Statutu Spółki,
8) na wniosek Zarządu wyraża zgodę na dokonanie transakcji nabycie i zbycie nieruchomości,
wieczystego użytkowania gruntów lub udziałów w nieruchomości nieprzekraczającej równowartości
500.000 EURO w złotych zaciąganie zobowiązań warunkowych, w tym udzielaniu przez spółkę gwarancji
i poręczmajątkowych o wartości przekraczającej 50.000 EURO w złotych zobowiązań, jeżeli wartość
jednej transakcji przewyższy 5% wartości aktywów neo spółki według ostatniego bilansu. Powyższe
uprawnienie dla Rady Nadzorczej nie narusza bezwzględnie obowiązujących przepisów Kodeksu spółek
handlowych, w tym art. 393 K.s.h. i 394 K.s.h.,
9) zawieszanie z ważnych powodów w czynnościach poszczególnych lub wszystkich członków Zarządu,
jak również delegowanie członków Rady Nadzorczej do czasowego wykonywania czynności członków
Zarządu, którzy nie mogą sprawować swoich czynności,
10) udzielanie zgody Członkom Zarządu na zajmowanie stanowisk w organach innych spółek,
11) wyrażanie zgody na tworzenie oddziałów Spółki w kraju i za granicą,
12) wyrażanie zgody na zawarcie ze spółką dominującą, spółką zależna lub spółką powiązaną transakcji,
której wartość zsumowana z wartością transakcji zawartych z sama spółką w okresie roku
obrotowego przekracza 10% aktywów spółki w rozumieniu przepisów o rachunkowości ustalonych na
podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania nansowego spółki.
73
Skład Rady Nadzorczej
JEDNOSTKA
WARTOŚĆ
(2025)
Liczba członków wykonawczych w Radzie Nadzorczej
Liczba całkowita
0
Liczba członków nie wykonawczych w Radzie Nadzorczej
Liczba całkowita
3
Wskaźnik niezależnych członków Rady Nadzorczej
%
33
Liczba kobiet w Radzie Nadzorczej
Liczba całkowita
0
Liczba wszystkich osób w Radzie Nadzorczej
Liczba całkowita
3
Wskaźnik różnorodności płci w Radzie Nadzorczej
%
0
Zgodnie z par. 35 Statutu Spółki Rada Nadzorcza składa się z co najmniej trzech osób i wybierana jest
na trzyletnią wspólną kadencję. Na podstawie par 35 pkt 3 Statutu Spółki uprawnienie do powoływania
i odwoływania Członków Rady Nadzorczej przysługuje akcjonariuszowi „Lentex S.A.
Od 13 lutego 2024 r. w skład Rady Nadzorczej wchodzili: Pan Wojciech Homann, Pan Adrian Moska
i Pan Maciej Lewko, od tej daty skład Rady Nadzorczej nie uległ zmianie.
Pan Wojciech Homann
Powołany w dniu 18 października 2021 w skład Rady Nadzorczej Gamrat S.A od dnia 1 stycznia 2022
roku. Obejmowstanowisko Prezesa Zarządu „LentexS.A. od kwietnia 2011 r. do grudnia 2021 r.
Ukończył lologię romańs w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza
w Poznaniu oraz liczne szkolenia z zakresu zarządzania, sprzedaży i komunikacji. Doświadczenie
zawodowe początkowo zdobywał w rmie Intermarche, w której w latach 1995 1999 realizował swoją
ścieżkę kariery od tłumacza do Dyrektora Handlowego. Następnie w latach 1999 2005 pracował
w spółce Castorama Polska, w której zajmow stanowiska: Dyrektora Hipermarketu, Dyrektora
Regionalnego, Szefa Projektu Brico-Depot oraz pełnił funkcję Członka Rady Dyrektorów. W latach 2005
2009 związał się z rmą Epicentr w Kijowie, w której pracow na stanowisku Dyrektora
Wykonawczego ds. Handlu i Funkcjonowania Sieci oraz jako Członek Rady Dyrektorów. W latach 2009
2017 prowadził własną rmę pod nazwą Consulng WH Wojciech Homann realizując usługi
doradztwa na skalę międzynarodo w obszarach doskonalenia konceptu hipermarketów
budowlanych i tworzenia sieci sklepów, werykacji kadry kierowniczej, oceny i rozwoju gamy
produktów. Posiada duże doświadczenie w pełnieniu funkcji w Radach Nadzorczych, m.in. w spółce
„Balc Wood” S.A. z siedzibą w Jaśle, spółce „Gamrat” S.A. z siedzibą w Jaśle, spółce Novita S.A.
z siedzibą w Zielonej rze, w spółce Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych „Plast-Box” S.A. z siedzibą
w Słupsku, w spółce Polwax S.A. z siedzibą w Jaśle oraz w spółce Libet S.A. z siedzibą we Wrocławiu.
Pan Adrian Moska
Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, kierunek: Zarządzanie i Markeng,
specjalizacja: Strategiczne Zarządzanie Przedsiębiorstwem (rok ukończenia 2011). W 2012 roku
pracował w Spółce Opakomet S.A. z siedzibą w Krakowie. Posiada duże doświadczenie w pełnieniu
funkcji w Radach Nadzorczych, m.in. w spółce „Plast-Box” S.A. z siedzibą w Słupsku , spółce „Lentex”
S.A. z siedzibą w Lublińcu, spółce „Leśne Runo” S.A. z siedzibą w Warszawie, spółce „GamratS.A. z
siedzibą w Jaśle, spółce Prumus S.A. z siedzibą w Tychach, spółce „Solgam” Sp z o.o. z siedzibą w Jaśle
oraz jest Członkiem Rady Dyrektorów w spółce "Devorex" EAD z siedzibą w Bułgarii.
74
Pan Maciej Lewko
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach
2006 2010 odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach.
Doświadczenie zawodowe: W latach 2006 2010 aplikant adwokacki w Popiołek Adwokaci i Doradcy
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp.k. w Katowicach, po uzyskaniu tytułu adwokata
współpracownik tej Kancelarii do 2012 r. Od 2013 r. indywidualna praktyka adwokacka, jednocześnie
od 2023 r. partner w MCKLege Lewko i Partnerzy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych S.p.
w Katowicach. Doświadczenie zawodowe zdobywał również jako członek rad nadzorczych spółek
kapitałowych. W 2024 r. ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych IBD Business
School w Warszawie
Zarządzanie zrównoważonym rozwojem
Przygotowując się do sporządzenia sprawozdania zrównoważonego rozwoju za rok 2025, Grupa
Kapitałowa Lentex podjęła działania mające na celu identykację wpływów, ryzyk i szans. W kolejnych
latach planowane jest objęcie tych obszarów stałym nadzorem w ramach struktury zarządzania
zrównoważonym rozwojem. Na obecnym etapie nie wprowadzono procedur związanych
z monitorowaniem, zarządzaniem ani nadzorowaniem zidentykowanych zagadnień, jak również nie
wyznaczono osoby odpowiedzialnej za te kwese. Aktualnie umiejętności i wiedza specjalistyczna
pracowników Grupy powiązane z istotnymi wpływami, ryzykami i szansami. Zważyć należy,
pracownicy zatrudnieni w Spółce posiadają wiedzę w zakresie przedmiotu działalności Spółki, co
w konsekwencji umożliwia efektywne zarządzanie wpływami, ryzykami i szansami przedsiębiorstwa.
W strukturach Grupy Kapitałowej Lentex nie wyodrębniono dedykowanego organu odpowiedzialnego
za nadzór nad obszarem zrównoważonego rozwoju (ESG). Zarządy jednostki dominującej oraz spółek
zależnych reprezentują swoje podmioty w relacjach z pracownikami, kontrahentami i organami
administracyjnymi, realizując wszelkie uprawnienia w zakresie zarządzania, z wyłączeniem kompetencji
zastrzeżonych dla pozostałych organów. Na moment sporządzenia niniejszego sprawozdania nie został
określony formalny sposób nadzoru nad funkcją ESG ani zdeniowana struktura raportowania do
organów zarządczych, nadzorczych i administracyjnych w ramach Grupy.
Zarząd oraz poszczególni kierownicy danych obszarów posiadają wiedzę w zakresie zrównoważonego
rozwoju/ESG wynikającą ze szkoleń przeprowadzonych przez rmę doradczą oraz SKwP/PIBR. Zakres
szkoleń obejmował tematykę dotyczącą: analizy odporności, raportowania zrównoważonego rozwoju,
śladu węglowego oraz ujawnień taksonomicznych. Ponadto Zarząd jest zaznajomiony i stosuje się do
wytycznych Polityki Odpowiedzialności Biznesu oraz Kodeku Etyki oraz przestrzega przepisów prawnych
w tym zakresie.
W Grupie Kapitałowej Lentex nie stosuje się odrębnych, specjalistycznych procedur ani mechanizmów
kontroli w odniesieniu do procesu zarządzania wpływami, ryzykami i szansami. Organizacja nie posiada
również sformalizowanych i scentralizowanych systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem
ani compliance w obszarze zrównoważonego rozwoju. Wspomniane funkcje są realizowane przez
poszczególne komórki organizacyjne spółek wchodzących w skład Grupy, a także przez podmioty
zewnętrzne zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez Zarząd. Zadania te wykonywane
w ramach istniejących w spółkach procedur operacyjnych, które umożliwiają skuteczną identykację
i monitorowanie różnorodnych ryzyk w poszczególnych obszarach działalności.
75
Odpowiedzialność Zarządu Lentex S.A. oraz Grupy Gamrat w zakresie wyżej wskazanym wynika
z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Zarząd jako organ prowadzący sprawy Spółki ustala
kierunek zrównoważonego rozwoju, odpowiada za integrację kryteriów zrównoważonego rozwoju ze
strategią biznesową Spółki.
GOV-2 Informacje przekazywane organom administrującym, zarządzającym i nadzorczym jednostki
oraz podejmowane przez nie kwese związane ze zrównoważonym rozwojem
Grupa Kapitałowa Lentex pracuje nad przygotowaniem projektu w zakresie utworzenia formalnej
struktury organizacyjnej zarządzania kwesami ESG. Projekt zakłada określenie głównych działań
w ramach harmonogramu i zarządzania wpływami, ryzykami i szansami (IRO), zdeniowanie etapów
przygotowania raportu ESG wraz z odpowiedzialnościami oraz określenie roli, obowiązków Komitetu
ds. ESG, Zarządu oraz Rady Nadzorczej w obszarze ESG. Stopniowe wdrażanie założ projektu
przewidziano na rok 2026.
W 2025 roku organy zarządzające oraz nadzorcze Grupy Kapitałowej Lentex nie otrzymywały
regularnych, sformalizowanych informacji dotyczących istotnych wpływów, ryzyk i szans, procesu
należytej staranności ani wyników i skuteczności polityk, działań, wskaźników oraz celów odnoszących
się do zagadnień ESG. Organy te nie uwzględniały również rezultatów oceny podwójnej istotności
podczas nadzoru nad realizacją strategii, podejmowania decyzji dotyczących kluczowych transakcji czy
prowadzenia procesów zarządzania ryzykiem, w tym oceny związanych z nimi kompromisów. Organy
Grupy Kapitałowej Lentex nie wyznaczyły nadrzędnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, co
przełożyło się na brak wdrenia mechanizmów monitorowania wyników w tym obszarze.
Zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym, w Grupie obowiązują podstawowe mechanizmy zarządzania,
obejmujące m.in. wewnętrzne akty normatywne, takie jak zarządzenia dyrektorów oraz regulaminy.
W 2025 roku zarządy spółek Grupy podejmował działania dotyczące wybranych obszarów powiązanych
z wpływami, ryzykami i szansami.
W lutym 2025 r. w „Lentex S.A. wprowadzono Kodeks antykorupcyjny, zaktualizowano Regulamin
Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, Regulamin wynagrodz oraz kontynuowano prace
związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
GOV-3 Uwzględnianie wyników związanych ze zwnoważonym rozwojem w systemach zachęt
W 2025 roku w Grupie Kapitałowej Lentex nie funkcjonował system zachęt. Wynagrodzenie Rady
Nadzorczej ma charakter wynagrodzenia stałego natomiast wynagrodzenie Zarządu składa się z części
stałej oraz części zmiennej uzależnionej wyłącznie od skorygowanego wyniku neo. Względy
klimatycznie nie są uwzględniane w wynagrodzeniach członków organów.
76
GOV-4 Oświadczenie dotyczące należytej staranności
PODSTAWOWE ELEMENTY NALEŻYTEJ STARANNOŚCI
UJAWNIENIA W OŚWIADCZENIU
O ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJU
A)
Wdrażanie należytej staranności w zakresie zarządzania,
strategii i modelu biznesowego
GOV-2, GOV-5, S1-1
B)
Współpraca z zainteresowanymi stronami na wszystkich
kluczowych etapach należytej staranności
SBM-2, S1-2
C)
Identyfikacja i ocena negatywnych skutków
IRO-1, SBM-3
D)
Podejmowanie działań mających na celu rozwiązanie tych
negatywnych skutków
S1-3, G1-3
E)
Monitorowanie skuteczności tych wysiłków i
komunikowanie się
S1-17
GOV-5 Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad sprawozdawczością w zakresie
zrównoważonego rozwoju
Spółka „Lentex" S.A. nie posiada odrębnej, formalnie ustanowionej Polityki Zarządzania Ryzykiem,
natomiast funkcję regulacyjną w tym zakresie pełni procedura DJ-XIII Analiza ryzyk i szans w Lentex
S.A.. Dokument ten został wydany w sierpniu 2025 r. i zastąpił wcześniej obowiązującą instrukcję
I-DJ/O/01/17 „Analiza ryzyk i szans w procesach”. Aktualizacja dokumentu wniosła szereg usprawnień
mających na celu zwiększenie skuteczności oraz spójności systemowego podejścia do identykacji,
oceny i nadzoru nad ryzykami oraz szansami w organizacji.
Nowa procedura w sposób przejrzysty i kompleksowy określa reguły identykacji, zarządzania oraz
szacowania ryzyk i szans, obejmując swoim zakresem:
ryzyka i szanse występujące w procesach systemu zarządzania jakością (SZJ),
ryzyka w obszarze bezpieczeństwa informacji,
ryzyka i szanse związane z aspektami ESG (w odniesieniu do kwesi zrównoważonego rozwoju
z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego).
Wprowadzono nowe podejście do oceny ryzyk, które uwzględnia środki kontroli elementy
ograniczające lub znoszące zidentykowane ryzyka. Umożliwia to ocenę tzw. ryzyka rezydualnego, czyli
ryzyka po „odjęciu” wszystkich zastosowanych środków kontroli, co pozwala na skuteczniejszą
identykację obszarów, w których powinny zostwdrożone działania mające na celu ograniczenie
występowania danego ryzyka. Zaktualizowano również sposób dokumentowania analiz. Istotnym
elementem nowego podejścia jest również uwzględnienie analizy ryzyk i szans realizowanej zgodnie
z zasadą podwójnej istotności określoną w wytycznych ESRS, z cyklem analizy co 3 lata i corocznym
przeglądem wyników.
Spółki Grupy Gamrat nie wdrożyły dotychczas systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej.
Podczas badania podwójnej istotności zidentykowano szereg ryzyk i szans. W ramach realizacji
badania istotności zdeniowano i oceniono potencjalne oraz rzeczywiste pozytywne i negatywne
wpływy Grupy oraz ryzyka i szanse nansowe z nimi związane. Na podstawie przypisanych wartości
dokonano obliczenia siły wpływu poprzez wyznaczenie średniej z dotkliwości, uwzględniając takie
czynniki jak skala, zakres oraz nieodwracalny charakter wpływu. Wpływ nansowy był oceniany poprzez
77
zidentykowane ryzyka i szanse, do których później zostały przyporządkowane odpowiednie skale. Na
podstawie przypisanych wartości obliczono siłę istotności nansowej. Wynikiem analizy jest nalny
katalog wpływów, ryzyk i szans deniujący obszary istotne, który został zaprezentowany w dalszej części
raportu. Ustalenia oceny ryzyka i kontroli wewnętrznej w odniesieniu do procesu sprawozdawczości
zrównoważonego rozwoju nie zostały zintegrowane z odpowiednimi funkcjami i procesami
wewnętrznymi zidentykowanymi w Grupie Kapitałowej Lentex.
Opis głównych zidentykowanych ryzyk w procesie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego
rozwoju oraz przedstawienie strategii łagodzenia ryzyka znajdują się w części ESRS 2 Ogólne ujawnienia
informacji w ujawnieniu SBM-3.
Rada Nadzorcza podejmuje uchwały o zatwierdzeniu sprawozdań w tym sprawozdawczości
zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej. Do kompetencji Komitetu Audytu należy monitorowanie
procesu sprawozdawczości zrównowonego rozwoju w tym znakowania zgodnie z usta
o rachunkowości oraz procesu identykacji przez jednostkę zainteresowania publicznego informacji
przedstawianych zgodnie ze standardami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
SBM-1 Strategia, model biznesowy i łańcuch wartości
Grupa Kapitałowa Lentex ujawnia informacje na temat kluczowych elementów swojej ogólnej strategii,
które odnoszą się do kwesi związanych ze zrównoważonym rozwojem lub na nie wpływają, w sposób
zgodny z wymogami ESRS.
Grupa dokonuje podziału całkowitych przychodów, zgodnie ze swoim sprawozdaniem
nansowym, na znaczące sektory ESRS. W przypadku prowadzenia sprawozdawczości
segmentowej zgodnie z MSSF 8 „Segmenty operacyjne”, dane dotyczące przychodów w podziale
na sektory są uzgadniane z informacjami prezentowanymi w ramach segmentów operacyjnych, co
zapewnia spójność raportowania nansowego i nienansowego.
Grupa identykuje oraz ujawnia dodatkowe znaczące sektory ESRS, wykraczające poza
podstawowy podział przychodów, w tym obszary działalności generujące przychody
wewnątrzgrupowe oraz te, które mogą być powiązane z istotnymi oddziaływaniami
środowiskowymi lub społecznymi. Identykacja tych sektorów jest spójna z przeprowadzoną
oceną istotności oraz podejściem do ujawniania informacji sektorowych.
Grupa określa cele związane ze zrównoważonym rozwojem w odniesieniu do kluczowych grup
produktów i usług, kategorii klientów, obszarów geogracznych oraz relacji z interesariuszami. Cele
te są zintegrowane ze strategią biznesową i obejmują aspekty środowiskowe, społeczne oraz ładu
korporacyjnego.
Grupa dokonuje regularnej oceny swoich znaczących produktów lub usług, a także głównych
rynków i grup klientów, w kontekście przyjętych celów zrównoważonego rozwoju. Ocena ta
pozwala na identykację wpływów, ryzyk i szans związanych z ESG oraz wspiera podejmowanie
decyzji strategicznych.
Grupa uwzględnia w swojej strategii elementy odnoszące się do kwesi zrównoważonego rozwoju
lub na nie oddziałują, w tym identykuje główne wyzwania przyszłościowe oraz wdraża kluczowe
inicjatywy i projekty mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko,
wzmacnianie relacji z interesariuszami oraz rozwój zrównoważonych modeli biznesowych.
Informacje te są ujawniane w zakresie istotnym dla sprawozdawczości ESG.
Model biznesowy Grupy Kapitałowej Lentex opiera się na działalności wyspecjalizowanych spółek
funkcjonujących w żnych segmentach produkcyjnych, m.in. w wytwarzaniu włóknin, materiałów
budowlanych czy systemów rynnowych. Grupa oferuje swoim partnerom szeroki wybór produktów
o wysokiej jakości, znajdujących zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Grupa konsekwentnie
rozwija sprzedaż zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, kładąc nacisk na sprawną organizację
78
pracy, kompetentny zespół oraz bogate doświadczenie. Dodatkowo, wykorzystanie zaawansowanych
technologii produkcyjnych oraz wdrożonych systemów zarządzania umożliwia spełnianie
rygorystycznych wymagań i norm, co w efekcie przekłada się na utrzymanie wysokiego standardu
oferowanych produktów.
Grupa Kapitałowa Lentex prowadzi działalność produkcyjną i handlową w poniżej przedstawionych
segmentach operacyjnych.
Rodzaje rynków zbytu
Segment operacyjny
Włókniny
Podłogi
Prole
Rury
Motoryzacyjny
X
Meblarski i odzieżowy
X
Higieniczny i ltracyjny
X
Mieszkaniowy
X
Budowalny
X
X
Spółka „Lentex” S.A. koncentruje swoją działalność na produkcji i sprzedaży włóknin wytwarzanych
w kilku zróżnicowanych procesach technologicznych. Kluczowym elementem jej potencjału linie
produkcyjne przeznaczone do wytwarzania wyrobów wodno-igłowanych, stanowiących podstawę
możliwości produkcyjnych rmy. Oprócz tego Spółka wytwarza również włókniny igłowane
mechanicznie oraz formowane termicznie.
Bez względu na zastosowaną technologię, produkty traają głównie do odbiorców działających
w trzech sektorach: motoryzacyjnym, higieniczno-ltracyjnym oraz meblarsko-odzieżowym. Rynek
motoryzacyjny obejmuje przede wszystkim kontrahentów z Europy i Ameryki Północnej,
współpracujących bezpośrednio z producentami samochodów wszystkich największych światowych
marek. Segment higieniczny, uzupełniany odbiorcami z branży medycznej, koncentruje się głównie na
rynku europejskim, natomiast sektor meblarski opiera się na sprzedaży krajowej, ograniczonej ze
względu na specykę działalności do rynku lokalnego.
We wszystkich obszarach sprzedaż realizowana jest głównie w modelu B2B, z naciskiem na
bezpośrednią współpracę z klientem biznesowym, bez udziału pośredników czy sieci dystrybucyjnych.
Spółki Grupy Gamrat koncentrują swoją działalność na produkcji i sprzedaży wyrobów z tworzyw
sztucznych, czyli sztemów rynnowych systemów rurowych, podsutek, systemów odnowień liniowych,
węży zbrojonych desek tarasowych systemów ogrodzeniowych z wpc, wytwarzanych w kilku
zróżnicowanych procesach technologicznych. Kluczowym elementem jej potencjału linie
produkcyjne przeznaczone do wytwarzania wyrow z podstawowych surowców PVC i PE oraz PVC
z domieszka mączki drzewnej stanowiących podstawę możliwości produkcyjnych rmy.
Bez względu na zastosowaną technologię, produkty traają głównie do odbiorców działających
w sektorze budowlanym i inwestycji infrastrukturalnych oraz w sektorze rolniczym. Przewarzająca
wielkość produktów traa na rynek krajowy a pozostała część na rynek europejski i sporadycznie na
inne rynki. Sprzedaż w zależności od grup produktowych realizowana jest do dystrybutorów lub
bezpośrednio do wykonawców z naciskiem na bezpośrednią współpracę z klientem biznesowym.
79
Grupa Kapitałowa Lentex w swojej ofercie nie posiada produktów i usług zakazanych na poszczególnych
rynkach.
Grupa Kapitałowa Lentex nie określiła celów i strategii związanych ze zrównowonym rozwojem
w zakresie znaczących grup produktów i usług, kategorii klientów, obszarów geogracznych i relacji
z interesariuszami oraz nie wykonała oceny we wskazanym zakresie.
Grupa Kapitałowa Lentex nie opracowała dotąd formalnej strategii dotyczącej zrównoważonego
rozwoju. Niemniej, z uwagi istotność zagadnień środowiskowych, „Lentex” S.A. ujął te zagadnienia
w Polityce Odpowiedzialności Biznesu oraz w Kodeksie Etyki, podkreślając, że rma z należytą
starannością przestrzega przepisów ochrony środowiska oraz wewnętrznych regulacji. W spółce
„Gamrat S.A. tematy te zostały ujęte w obowiązujących procedurach wewnętrznych oraz aktach
prawnych.
Model łańcucha wartości Grupy Kapitałowej Lentex zost wypracowany na podstawie analizy
przepływów materiałowych. Podstawową częścią łańcucha wartości procesy operacyjne - od
momentu zakupu surowca od dostawcy aż po dostarczenie wyrobów do klientów.
Na wcześniejsze etapy łańcucha wartości, czyli tzw. upstream, składają się operacje prowadzone przez
inne podmioty, np. pozyskanie surowców energetycznych, pierwotnych, komponentów do
przeprowadzenia procesu produkcyjnego, ale również wykorzystywane usługi ogólne i serwisowe.
Do tzw. downstream należy wszystko, co dzieje się z produktem, gdy opuści on Grupę. Wśród tych
etapów łańcucha wartości mieści się montaż/przerób u klienta, faza użytkowania oraz końcowa faza
cyklu życia produktu/odpadów.
Łańcuch wartości „Lentex” S.A.
80
Łańcuch wartości Grupy Gamrat
SBM-2 Interesy i opinie interesariuszy
Grupa Kapitałowa Lentex nie posiada obecnie formalnego dokumentu opisującego strategię oraz model
biznesowy w kontekście oddziaływania na interesariuszy. W 2024 roku Spółka przeprowadziła jednak
pierwsze kompleksowe mapowanie interesariuszy, obejmujące ocenę wpływu poszczególnych grup na
działalność Grupy oraz wpływu Grupy na te podmioty. W rezultacie zidentykowano kluczowe grupy
interesariuszy, które zostały przedstawione w raporcie w formie tabelarycznej.
ISTOTNI
INTERESARIUSZE
SPOSÓB
ZAANGAŻOWANIA
PORUSZANY TEMAT I CEL
WEWNĘTRZNI
Akcjonariusze
· Walne Zgromadzenie
Akcjonariuszy
· Raporty bieżące i
okresowe
· Sprawozdania
nienansowe
· Spotkania bezpośrednie
· Wyniki spółki
· Prowadzenie aktywnej
komunikacji
Rada Nadzorcza
Zarząd
81
WEWNĘTRZNI
Pracownicy na
stanowiskach
produkcyjnych
· Szkolenia i warsztaty
· Sprawofzdanie
nienansowe
· Ankiety internetowe w
zakresie zebrania opinii
o kluczowych kwesach w
obszarach ESG
· Plakaty i formy
komunikacji tradycyjnej
(papierowej)
· Spotkania bezpośrednie
· Spotkania o charakterze
integracyjnym
· Strona www
· Budowanie świadomości na
temat zrównoważonego
rozwoju
· Szkolenia, edukacja i rozwój
zawodowy
· Zwiększenie zaangażowania
pracowników
· Motywowanie pracowników
· Warunki pracy
· Standardy bezpieczeństwa
Pracownicy na
stanowiskach
biurowych
· Intranet wewnętrzny
· Mailingi informacyjne
· Szkolenia i warsztaty
· Sprawozdanie
nienansowe
· Ankiety internetowe w
zakresie zebrania opinii
o kluczowych kwesach w
obszarach ESG
· Plakaty i formy
komunikacji tradycyjnej
(papierowej)
· Spotkania bezpośrednie
· Spotkania o charakterze
integracyjnym.
· Strona www
· Warsztaty prowadzone z
rmą zewnętrzną w
zakresie prowadzenia
procesu analizy podwójnej
istotności (interesariusze
wewnętrzni)
· Budowanie świadomości na
temat zrównoważonego
rozwoju
· Szkolenia, edukacja i rozwój
zawodowy
· Zwiększenie zaangażowania
pracowników
· Motywowanie pracowników
· Warunki pracy
· Standardy bezpieczeństwa
Pracownicy
agencji pracy
· Szkolenia i warsztaty
· Sprawozdanie
nienansowe
· Ankiety internetowe w
zakresie zebrania opinii
o kluczowych kwesach w
obszarach ESG
· Budowanie świadomości na
temat zrównoważonego
rozwoju
· Szkolenia, edukacja i rozwój
zawodowy
· Zwiększenie zaangażowania
pracowników
· Motywowanie pracowników
82
· Plakaty i formy
komunikacji tradycyjnej
(papierowej)
· Spotkania bezpośrednie
·Spotkania o charakterze
integracyjnym
· Strona www
· Warunki pracy
· Standardy bezpieczeństwa
ZEWNĘTRZNI
Klienci krajowi i
zagraniczni
· Bieżący kontakt w ramach
współpracy przez cały rok
· Kontakty mailowe
kontakty telefoniczne
· Spotkania bezpośrednie
· Strona www
· Ankiety internetowe w
zakresie zebrania opinii o
kluczowych kwesach w
obszarach ESG
· Jakość i parametry techniczne
produktów
· Wdrożenia nowych
produktów
· Ocena satysfakcji Klienta
· Utrzymywanie relacji
i zaangażowania
ZEWNĘTRZNI
Dostawcy usług
· Bieżący kontakt w ramach
współpracy przez cały rok
· Kontakty mailowe,
kontakty telefoniczne
· Spotkania i inne formy
bezpośredniej komunikacji
· Zapisy w umowach
· Ankiety internetowe w
zakresie zebrania opinii o
kluczowych kwesach w
obszarach ESG
· Prowadzenie aktywnej
i bezpośredniej komunikacji
· Budowanie kontaktów
biznesowych opartych na
uczciwych przejrzystych
relacjach biznesowych
· Komunikowanie kodeksu etyki
· System oceny dostawców.
· Korzystne warunki
współpracy i terminowość
płatności
Dostawcy
materiałów
Instytucje
kontrolne
· Doraźny kontakt mailowy,
telefoniczny bądź
pocztowy w zależności od
potrzeb
· Ankiety internetowe w
zakresie zebrania opinii o
kluczowych kwesach w
obszarach ESG
Raportowanie zgodnie
z wymogami
Podmioty
i partnerzy
nansowi
· Komunikacja na stronie
internetowej
· Bezpośrednie spotkania
· Raporty bieżące i
okresowe
· Sprawozdania nansowe
Wyniki nansowe, zgodność
z regulacjami prawnymi
83
W tym samym roku zrealizowano także pierwszą anonimową ankietę skierowaną do interesariuszy,
mającą na celu poznanie ich opinii na temat kwesi związanych ze zrównoważonym rozwojem. Zebrano
blisko 400 odpowiedzi, które poddano dokładnej analizie. Na ich podstawie określono najważniejsze
obszary tematyczne, odgrywające istotną rolę w procesie wyznaczania tematów kluczowych w ramach
analizy podwójnej istotności. Wyniki ankiety dostarczyły cennych danych, które posłużyły do lepszego
zrozumienia potrzeb oraz oczekiwań interesariuszy w obszarze ESG i mogą stanowić podstawę do
dalszego doskonalenia podejścia strategicznego Grupy.
W 2025 roku przeprowadzono ponowny przegląd wyników z wcześniejszych analiz. Werykacja
potwierdziła, że nie wystąpiły żadne istotne zmiany, a zidentykowane w 2024 roku obszary tematyczne
oraz priorytety interesariuszy pozostają aktualne. Z tego względu Grupa bazuje nadal na wynikach
poprzednich badań, uznając je za reprezentatywne i adekwatne do obecnych warunków działalności.
Wnioski przedstawione Zarządowi w ramach prezentacji wyników ankiety ESG potwierdziły, że dla
interesariuszy zewnętrznych kluczowe kwese środowiskowe oraz troska o pracowników.
Podkreślano również znaczenie utrzymania wysokiej jakości produktów oraz standardów zatrudnienia.
Grupa stara się równoważyć te priorytety, uwzględniając jednocześnie oczekiwania interesariuszy
i wymagania związane z ochroną środowiska.
Niezależnie od ankiety ESG, „Lentex" S.A. prowadzi również cykliczne badania satysfakcji klientów oraz
regularną ankietę oceny dostawców, które pozwalają monitorować jakość współpracy i poziom
spełniania wymagań jakościowych.
Opis sposobu, w jaki organy administracyjne, zarządzające i nadzorcze są informowane o opiniach oraz
interesach interesariuszy związanych z wpływami na zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa, został
przedstawiony w części ESRS 2 – Ogólne ujawnienia informacji, w ujawnieniu GOV5.
SBM-3 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem
biznesowym
Grupa Kapitałowa Lentex dokłada starań, aby uwzględniać zidentykowane wpływy, ryzyka oraz szanse
w procesach planowania i podejmowania decyzji biznesowych. W przeprowadzonym badaniu
istotności zidentykowano obszary, w których Grupa wywiera istotny wpływ środowiskowy
i społeczny, a także obszary, w których identykowane istotne ryzyka oraz szanse związane
z czynnikami ESG. Poniżej przedstawiono kluczowe wyniki tej analizy w podziale na istotne wpływy oraz
istotne ryzyka i szanse.
Istotne wpływy
Wszystkie zidentykowane wpływy wynikają z modelu biznesowego Spółki „Lentex” S.A. i Spółek
zależnych oraz mają charakter krótkoterminowy i średnioterminowy. Zidentykowane wpływy
wywierane przez Spółki tylko w ramach działalności własnej. Natomiast poza działalnością własną
głównie wpływy są wywierane przez dostawców.
84
Istotne zagadnienia ESG:
Opis wpływu:
Miejsce
powstawania
wpływu w
łańcuchu wartości:
E1 - Łagodzenie zmiany
klimatu, energia
Wpływ Grupy na zmianę klimatu ma miejsce
głównie w wewnętrznej działalności operacyjnej -
emisje gazów cieplarnianych wskutek zużycia
paliw i energii wykorzystywanej z mixu
energetycznego („Lentex S.A. 100%, „Gamrat
S.A. 80%) podczas prowadzenia procesów
produkcyjnych, brak wykorzystania energii
odnawialnej (dot. „Lentex S.A.) oraz brak
termomodernizacji budynków, co wiąże się z
większym zużyciem energii przeznaczonej na
ogrzewanie.
Własne operacje
Upstream
Downstream
E2 - Zanieczyszczenie
powietrza, substancje
potencjalnie
niebezpieczne,
mikrodrobiny plasku
Wpływ Grupy Kapitałowej w tym obszarze jest
związany przede wszystkim z emisją
zanieczyszczeń do powietrza jak również
z wykorzystywaniem substancji niebezpiecznych
w procesach produkcyjnych. Z uwagi na specykę
produkcji wyrobów gotowych jako istotny wpływ
określono również mikrodrobiny plasku, gdzie
uwzględniono możliwość potencjalnego
uwalniania do środowiska tych cząsteczek.
Własne operacje
Upstream
E3 - Woda, pobory wody,
zrzut wody
Wpływ „Lentex S.A. w tym obszarze jest
związany przede wszystkim z poborem wody do
przeprowadzania procesów produkcyjnych oraz
odprowadzaniem oczyszczonych ścieków.
Maksymalna ilość pobranej wody oraz docelowe
parametry oczyszczonych ścieków są określone w
pozwoleniach wodnoprawnych wydanych przez
uprawniony do tego organ.
Własne operacje
E5 - Wykorzystanie
zasobów, odpady
Grupa wywiera wpływ w zakresie gospodarki o
obiegu zamkniętym w ramach swojej działalności
operacyjnej oraz łańcucha wartości. Wpływ
w szczególności dotyczy: działań związanych
z pozyskiwaniem i przetwarzaniem surowców,
wytwarzaniem produktów, odpadów
powstających w wyniku procesów produkcyjnych.
W przypadku spółki zależnej Gamrat także
odpadów po stronie konsumenta wraz
z zakończeniem cyklu życia produktu. W zakresie
wpływów związanych z gospodarką o obiegu
zamkniętym, działania koncentrują się na
korzystaniu z surowców i produktów
dostarczanych od zwerykowanych dostawców,
jak również racjonalnego gospodarowania
odpadami.
Własne operacje
Upstream
Downstream
S1 - Bezpieczeństwo
zatrudnienia, czas pracy,
odpowiednia płaca,
Grupa ma bezpośredni wpływ na asnych
pracowników, dlatego rma działa z należytą
starannością w zakresie spełniania obowiązków
Własne operacje
85
dialog społeczny,
zrzeszanie się, prawa
pracownicze
pracodawcy. Bieżący wpływ na takie zagadnienia,
jak równość i żnorodność, zapewnienie
pracownikom bezpiecznego i komfortowego
otoczenia w pracy, ochrona praw pracowniczych,
ochrona przed dyskryminacją, zapewnienie
poszanowania pracowników do organizowania
się w ramach związków zawodowych oraz
zapewnienie bezpiecznego higienicznego miejsca
pracy wywierany jest poprzez stosowanie
odpowiednich procesów, polityk i procedur, m.in.
takich jak: Polityka Odpowiedzialności Biznesu
oraz Kodeks Etyki, Regulamin pracy, Polityka BHP,
Polityka antymobbingowa oraz polityka
postępowania w sytuacji zaistnienia innych
zdarzeń sprzecznych z Polity
Odpowiedzialności Biznesu oraz Kodeksem Etyki
oraz procedura zgłaszania narusz
i podejmowania działań następczych.
G1 - Kultura
korporacyjna, ochrona
sygnalistów, zarządzanie
stosunkami z dostawcami
Praktyki biznesowe stanowią ważny obszar
wpływu. Grupa buduje swój wpływ w zakresie
praktyk biznesowych i ładu korporacyjnego
poprzez etyczne praktyki biznesowe. Wpływ ten
znajduje odzwierciedlenie w Procedurze
zgłaszania naruszeń, podejmowania działań
naprawczych, przyjętych w „Lentex” S.A. Polityce
odpowiedzialności biznesu oraz Kodeksie Etyki,
jak również w Podręczniku Jakości dostawców
oraz Kodeksie antykorupcyjnym
Własne operacje
Upstream
Istotne ryzyka i szanse zrównoważonego rozwoju
W ramach badania podwójnej istotności zidentykowano istotne ryzyka i szanse związane z czynnikami
ESG. Poniższe tabele prezentują je w podziale na tematy ESRS oraz pokazują, w jaki sposób Grupa
podchodzi do ich monitorowania i zarządzania (w tym poprzez działania organizacyjne, procesy oraz
praktyki operacyjne).
Zidentykowane istotne ryzyka
Temat
Ryzyko
Zarządzanie ryzykiem
E1
Energia
Ryzyko wysokich kosztów
związanych z inwestycjami
w odnawialne źródła energii
W celu minimalizowania ryzyka Grupa może
star się o pozyskanie funduszów z różnych
źródeł jak dotacje UE, kredyty ekologiczne itp.
Monitorowany jest rynek energii oraz zmiany
cen w celu odpowiedniego zarządzania
zakupem energii oraz ewentualnym
inwestowaniem w źródła odnawialne.
E3
Woda
Ryzyko związane z
niewystarczającymi zasobami
Istotne oddziaływania tego ryzyka obejmuje
wykorzystywanie wody ze stawu w dłuższym
okresie, co potencjalnie może przyczynić się do
86
wodnymi niezbędnymi do
produkcji wyrobu gotowego
jego zmniejszenia. Obecne skutki biznesowe
takiego ryzyka mogą obejmować wzrost
kosztów operacyjnych, konieczność inwestycji
w alternatywne źródła wody lub technologie
oszczędzające wodę, a także potencjalne straty
wynikające z przerw w produkcji.
Ryzyko zarządzane jest przez bieżące
monitorowanie i raportowanie ilości wody
pobranej ze stawu. Ilości te regulowane
przez pozwolenia wodnoprawne wydane przez
uprawniony do tego organ.
E3
Pobory wody
Ryzyko nadmiernego poboru
wody może skutkow
zakłóceniami działalności
operacyjnej. W momencie braku
wystarczających zasobów może
dojść do przerwy w produkcji.
Istotne oddziaływanie tego ryzyka obejmuje
nadmierne wykorzystywanie wody ze stawu,
co może przyczynić się do ograniczenia
zasobów wodnych. Obecne skutki biznesowe
takiego ryzyka mogą obejmować wzrost
kosztów operacyjnych, konieczność inwestycji
w alternatywne źródła wody lub technologie
oszczędzające wodę, a także potencjalne straty
wynikające z przerw w produkcji.
Ryzyko zarządzane jest przez bieżące
monitorowanie i raportowanie ilości wody
pobranej ze stawu. Ilości te zgodne
z pozwoleniem wodnoprawnym wydanym
przez uprawniony do tego organ.
Ryzyko wzrostu kosztów zakupu
wody.
Koszt zakupu wody nie jest istotnym kosztem
dla Grupy. W przypadku „Lentex S.A. zakup
wody jest dywersykowany i woda pitna
dostarczana przez Gminę Lubliniec
wykorzystywana jest jedynie do celów
socjalnych. Woda do procesu produkcyjnego
czerpana jest ze stawu, gdzie Spółka uiszcza
roczną opłatę wynikającą z pozwolenia wodno-
prawnego.
E5
Odpady
Ryzyko związane ze zwiększeniem
kosztów utylizacji odpadów.
Istotne oddziaływanie tego ryzyka obejmuje
postępujący wzrost kosztów utylizacji
odpadów.
Grupa nie ma wpływu na określone koszty,
natomiast przy wyborze odbiorców dokonuje
werykacji odbiorców pod kątem technologii
dalszego postępowania z odebranymi
odpadami.
87
S1
Bezpieczeństwo
zatrudnienia
Ryzyko związane z brakiem
stabilnych warunków
zatrudnienia może prowadzić do
wysokiej rotacji pracowników, co
wiąże się z dodatkowymi
kosztami rekrutacji, szkolenia
nowych pracowników oraz niższą
produktywnością kadry
pracowniczej.
Grupa stosuje schemat zatrudnienia
korzystniejszy dla pracowników niż
umożliwiają to przepisy prawa pracy, tj.:
-umowa na okres próbny 3 miesiące,
-umowa na czas określony - 12 miesięcy,
-umowa na czas nieokreślony.
Ponadto priorytetem dla Grupy jest terminowe
wypłacanie wynagrodzeń dla pracowników.
S1
Odpowiednia
płaca
Ryzyko związane z presją płacową
ze strony pracowników może
niekorzystnie wpływać na koszty
zatrudnienia
Co roku dokonywany jest przegląd
wynagrodzeń, planowane są zmiany mające na
celu minimalizację presji płacowej,
dostosowania wynagrodz do kwalikacji
pracowników.
Ryzyko związane z
niesprawiedliwie niskim
wynagrodzeniem może
prowadzić do niezadowolenia
pracowników, co sprzyja ich
odpływowi dorm oferujących
lepsze warunki płacowe.
Pracownicy zatrudnieni w Grupie otrzymu
wynagrodzenie zgodne z prawem krajowym.
Co roku następuje przegląd wynagrodz
pracowników i na tej podstawie projektowane
są budżety wynagrodzeń.
S1
Rokowania
zbiorowe,
w tym odsetek
pracowników
objętych
układami
zbiorowymi
Ryzyko związane z niską liczba
pracowników objętych
organizacjami związkowymi może
prowadzić do niezadowolenia, co
może skutkować przerwami w
pracy lub negocjacjami
wymuszającymi podwyżki płac i
poprawę warunków pracy.
Niezadowolenie pracowników
objętych umowami
indywidualnymi może prowadzić
do wzrostu kosztów związanych z
renegocjacją warunków
zatrudnienia.
Grupa Kapitałowa Lentex nie posiada
podpisanego układu zbiorowego. W grupie
działają organizacje związkowe,
a przynależność do nich jest dobrowolna.
Obecnie stopień uzwiązkowienia wynosi około
32%.
S1
Bezpieczeństwo
i higiena pracy
Ryzyko związane z brakiem
odpowiednich standardów
bezpieczeństwa i higieny pracy
może prowadzić do wypadków,
co skutkuje kosztami związanymi
z odszkodowaniami, absencjami
chorobowymi oraz rosnącymi
składkami ubezpieczeniowymi
Istotne odziaływanie tego ryzyka obejmuje
brak odpowiednich standardów BHP, co
skutkuje kosztami związanymi
z odszkodowaniami, absencjami chorobowymi
oraz rosnącymi składami ubezpieczeniowymi.
Ryzyko zarządzane jest poprzez monitorowanie
wskaźnika częstości i ciężkości wypadków,
a także wprowadzanie działań mających na
celu ograniczenie ryzyka wypadkowego
88
poprzez: szkolenia okresowe z zakresu BHP,
instruktaże stanowiskowe, obejmujące
w szczególności wytyczne dotyczące
bezpiecznych metod pracy oraz inwestycjami
związanymi z podniesieniem standardów
bezpieczeństwa.
S1
Szkolenia i
rozwój
umiejętności
Ryzyko związane z brakiem
inwestycji w rozwój pracowników
może prowadzić do stagnacji
zespołu, niskiej motywacji oraz
odpływu talentów
W Spółce “Lentex” S.A. przyjęto Regulamin
podnoszenia kwalikacji. Co roku ustalany jest
plan szkoleń obejmujący zarówno szkolenia
dotyczące uprawnień niezbędnych do
wykonywania pracy (UDT, SEP) jak i szkolenia
rozwijające. Ponadto, na wniosek pracownika,
Grupa nansuje studia I i II stopnia oraz studia
podyplomowe. Warunkiem uzyskania
nansowania jest zgodność kierunku studiów
z prolem stanowiska pracy/planowanym
kierunkiem rozwoju w organizacji.
G1
Ochrona
sygnalistów
Ryzyko związane z kosztami
związane z karami za
nieprzestrzeganie i/lub łamanie
ustawy o ochronie sygnalistów.
Szkolenia dla pracowników związane
z przepisami dotyczącymi ochrony sygnalistów.
Zaangażowanie w procedurę osób zaufanych.
G1
Zarządzanie
stosunkami z
dostawcami, w
tym praktyki
płatnicze
Ryzyko związane z niewłaściwym
zarządzaniem stosunkami z
dostawcami może spowodować
zerwanie relacji biznesowych, co
przyczyni się do braku płynności
dostaw, utraty przychodów,
opóźnień w produkcji oraz
możliwego wzrostu kosztów
Istotne oddziaływania tego ryzyka
monitorowanie jest poprzez opracowanie
Podręcznika Jakości Dostawcy. Został on
opracowany po to, aby pomóc naszym
dostawcom w zrozumieniu oczekiw
zakupowych i wymagań jakościowych dla
produktów dostarczanych do „Lentex S.A.
„Lentex” S.A. przedstawia również swoim
dostawcom wymagania w zakresie Kodeksu
Etycznego. Realizowane dostawy podlegają
ocenie miesięcznej oraz rocznej. Wszelkie
rozbieżności dotyczące daty dostawy, ilości
i ceny mają wpływ na te oceny.
Grupa kładzie nacisk na dywersykację źródeł
surowców, wybór dostawców alternatywnych,
co pozwala na uniezależnienie się od
korzystania z jednego źródła. Dla każdego
surowca wykorzystywanego w procesie
produkcji dedykowanych jest minimum
2 dostawców, co znacząco pozwala obniżyć
ryzyko braku płynności dostaw, utraty
przychodów, opóźnień w produkcji oraz
możliwego wzrostu kosztów.
89
Opracowywane także oparte na ryzyku
plany łańcucha dostaw, poprzez wykonanie
symulacji, projektującej wpływ różnych
czynników poprzez planowanie scenariuszy
i korzystanie z analiz danych w celu uzyskania
wglądu we wszystkie rodzaje ryzyka.
Ryzyko związane z brakiem
przejrzystości oraz opóźnienia w
praktykach płatniczych wobec
dostawców mogą prowadzić do
zakłóceń w łańcuchu dostaw
Istotne oddziaływania tego ryzyka
monitorowanie jest poprzez wdrożenie
procedur mających na celu pozyskanie danych
i potrzebnych informacji, które spójne
i wiarygodne, co prowadzi do sprawnego
funkcjonowania łańcucha dostaw i produkcji
oraz płynnego przepływu nansowego. Cały
proces zakupowy objęty jest jasną i przejrzystą
Procedurą Zakupu zgodnie, z którą kupowane
są surowce.
Każdorazowo dostawcy zobligowani do
przedłożenia dokumentów zawierających jasne
i przejrzyste dane dotyczące ilości i wartości
zakupionych surowców, warunków dostawy
oraz płatności ze wskazaniem danych do
dokonania płatności. W Spółce „Lentex S.A.
dokumenty poddawane są werykacji, kolejno
zatwierdza je Zarząd Spółki. Pracownicy Działu
Zakupów prowadzą rejestr płatności i dostaw,
który podlega werykacji raz w tygodniu i jest
przedkładany Dyrektorowi ds. Ekonomiczno-
Finansowych Spółki. Kolejno dokumenty
potrzebne do dokonania płatności
rejestrowane w Elektronicznym Obiegu
Dokumentów, gdzie poddawane werykacji
przez pracowników Działu Zarządzania
Finansami pod kątem poprawności kwot, dat
i numerów kont bankowych na które
dokonywane są przelewy.
G1
Korupcja i
przekupstwo
Ryzyko związane z korupcją lub
przekupstwo może mieć
negatywny wpływ na kwese
nansowe oraz reputację rmy
Ryzyko zarządzane jest poprzez wdrożenie
i przestrzeganie zasad Polityki
odpowiedzialności biznesu oraz Kodeksu Etyki,
Kodeksu Antykorupcyjnego jak również
ustalenie systemu zgłaszania naruszeń.
90
Zidentykowane istotne szanse
Temat
Szansa
Zarządzanie szansą
E1
Energia
Szanse związane z inwestycjami w
technologie niskoemisyjne i
odnawialne źródła energii, takie jak
panele słoneczne czy turbiny
wiatrowe, mogą znacząco obniżyć
koszty operacyjne związane z
zużyciem energii.
Werykacja możliwości
dotyczących instalacji paneli
fotowoltaicznych oraz magazynów
energii, które pozwoliłoby obniżyć
koszty operacyjne związane ze
zużyciem energii
Szansa związana ze zmniejszeniem
energochłonności poprawi wyniki
nansowe.
Bieżące działania w zakresie
zwiększenia wydajności produkcji
oraz zmniejszenia zużycia mediów,
które prowadzą do poprawy
energochłonności procesów
E5
Wykorzystanie
zasobów
Szansa związana ze zwiększonym
wykorzystaniem ponownie
przerobionego wyrobu ograniczy
straty.
Wykorzystywanie ponownie
przerobionej włókniny, która
została zaklasykowana jako
niezgodna pod względem
wymaganych parametrów.
Powstały materiał wykorzystywany
jest w procesie produkcji włóknin
(maksymalnie do 8 % udziału
w recepturze) w zależności od
wymagań jakościowych wyrobu
nalnego.
Szansa związana ze zwiększeniem
produkcji produktów
pełnowartościowych z tej samej ilości
zasobów obniży koszty produkcji.
S1
Odpowiednia
płaca
Szansa związana z odpowiednim
wynagrodzeniem może być
motywatorem dla kadry
pracowniczej.
Przeprowadzana coroczna rewizja
płac mająca na celu dostosowanie
płac do standardów rynkowych,
umiejętności pracowników.
Ponadto na bieżąco werykowany
jest rozwój kwalikacji
pracowników a ich płaca
dostosowywana do zmieniających
się warunków.
Szansa związana z regularną rewizją i
dostosowywaniem płac do
rynkowych standardów może
poprawić lojalność i motywację
pracowników. Inwestycje w
konkurencyjne wynagrodzenia
ograniczają rotację, co prowadzi do
oszczędności na rekrutacji i szkoleniu
nowych pracowników.
Szansa związana ze zwiększeniem
płac może skutkować wzrostem ilości
pracowników o odpowiednich
kompetencjach i kwalikacjach.
S1
Bezpieczeństwo
i higiena pracy
Szansa związana ze zmniejszeniem
kosztów absencji i odszkodowań
Inwestycje dotyczące poprawy
bezpieczeństwa, obejmujące
91
związane z poprawą bezpieczeństwa
oraz poprawą świadomości
pracowników nt. BHP
swoim zakresem środki ochrony
zbiorowej, systemy
bezpieczeństwa, środki ochrony
indywidulanej oraz szkolenia, które
zwięks świadomość i wiedzę
pracowników, a całość inwestycji
wpłynie na rozwój kultury
bezpieczeństwa
w przedsiębiorstwie.
G1
Ochrona
sygnalistów
Szansa związana z ochroną
sygnalistów sprzyja wczesnemu
wykrywaniu nieprawidłowości, co
pozwala rmie na szybkie działanie,
zanim dojdzie do poważnych
naruszeń prawa i wysokich kar
nansowych.
Wdrożenie procedury zgłaszania
narusz i podejmowania działań
następczych oraz zaplanowanie
cyklu szkoleń dla pracowników
w tym zakresie.
Szansa związana z wprowadzeniem
solidnych mechanizmów ochrony
sygnalistów może pomóc w szybkim
wykrywaniu potencjalnych nadużyć,
korupcji czy problemów związanych z
etyką, a tym samym zminimalizować
ryzyko reputacyjne.
G1
Korupcja
i przekupstwo
Szansa związana ze skutecznym
zapobieganie korupcji i przekupstwu
chroni rmę przed ryzykiem kar
nansowych, które mogą być
nałożone za udział w nielegalnych
działaniach.
Wdrożenie w „Lentex” S.A. polityki
antykorupcyjnej oraz szkoleń w tym
zakresie. Zaplanowanie wdrożenia
Procedery Antykorupcyjnej
w Grupie Gamrat.
Szansa związana z wprowadzeniem
surowych polityk przeciwdziałania
korupcji i przekupstwu może znacząco
podnieść poziom zaufania do rmy
zarówno ze strony inwestorów,
klientów, jak i partnerów
biznesowych.
Wyniki badania podwójnej istotności wykorzystywane jako punkt odniesienia przy priorytetyzacji
działań i decyzji zarządczych, w szczególności w obszarach: efektywności energetycznej i kosztów
mediów, gospodarowania wodą, odpadów i wykorzystania zasobów, obszaru pracowniczego (w tym
BHP i wynagrodzeń) oraz ładu korporacyjnego i relacji w łańcuchu dostaw.
Realizacja strategii organizacji odbywa się za pomocą źródeł nansowania pochodzących z środków
własnych. W 2025 r. w „Lentex S.A. zrealizowano kluczowe inwestycje, obejmujące modernizację
92
agregatu produkcyjnego, w tym wymianę zgrzeblarki oraz wymianę suszarki gazowej. Wymiana suszarki
pozwoliła na zwiększenie wydajności produkcji oraz zmniejszenie zużycia gazu ziemnego, natomiast
wymiana zgrzeblarki dzięki zastosowaniu dwóch bębnów głównych o średnicy 1500mm oraz
innowacyjnemu układowi wałków zgrzeblących pozwala na zwiększenie wydajności produkcji przy
zachowaniu kluczowych dla produktu parametrów wytrzymałościowych oraz jakości struktury
materiału. Pozostałe działania planu inwestycyjnego opierały się o usprawnienie bieżącego
funkcjonowania zakładu.
Plan inwestycyjny Grupy Gamrat na rok 2025 bazował głównie na modernizacji linii produkcyjnych
pozwalającej na zwiększenie wydajności produkcji oraz zmniejszenie zużycia czynników
energetycznych. Pozostałe działania planu inwestycyjnego opierały się o usprawnienie bieżącego
funkcjonowania zakładu.
Powyższe kierunki działań i inwestycji wspierają reakcję na część zidentykowanych IRO,
w szczególności w obszarze E1 poprzez modernizacje ukierunkowane na zwiększenie efektywności
procesów oraz ograniczanie zużycia energii i paliw. Dodatkowo inwestycje mogą pośrednio wspier
obszar E5 poprzez poprawę stabilności procesu i jakości wyrobów, co sprzyja ograniczaniu strat
materiałowych oraz powstawania odpadów produkcyjnych. Natomiast obszar E3 jest adresowany
przede wszystkim poprzez zarządzanie operacyjne i zgodność z wymaganiami administracyjnymi, w tym
monitorowanie poboru wody i zrzutu ścieków oraz utrzymywanie parametrów określonych
w pozwoleniach wodnoprawnych. W obszarach S1 i G1 reakcja zarządcza jest realizowana głównie
poprzez procesy pracownicze i nadzór BHP oraz stosowanie procedur i standardów etycznych, w tym
w relacjach z dostawcami.
Grupa Kapitałowa Lentex identykuje, że istotne ryzyka i szanse mogą oddziaływać na wyniki nansowe
oraz przepływy pieniężne przede wszystkim poprzez: koszty energii i mediów, koszty gospodarowania
wodą i ściekami, koszty utylizacji odpadów oraz koszty pracy (w tym presję płacową i skutki rotacji),
a także koszty zgodności i ryzyka operacyjne.
Jednocześnie Grupa nie zidentykowała istotnych ryzyk i szans, w przypadku których istnieje znaczące
ryzyko istotnej korekty w następnym rocznym okresie sprawozdawczym wartości bilansowych aktywów
i zobowiązań wykazanych w powiązanym sprawozdaniu nansowym.
Metody zarządzania ryzykami oraz elementy kontroli wewnętrznej związane ze sprawozdawczością
zrównoważonego rozwoju przedstawiono w ESRS 2 „GOV-5 Zarządzanie ryzykiem i kontrole
wewnętrzne nad sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju”.
W 2025 roku dokonano przeglądu aktualności wyników wcześniejszych analiz pod kątem ich
adekwatności do warunków działalności Grupy. Przegląd potwierdził brak istotnych zmian
w zidentykowanych w 2024 roku istotnych wpływach, ryzykach i szansach. Szczegóły procesu
przedstawiono w ESRS 2 “IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów,
istotnych ryzyk i istotnych szans”.
Grupa Kapitałowa Lentex nie zidentykowała ujawnień specycznych dla jednostki.
93
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i istotnych
szans
W 2025 roku Grupa Lentex utrzymała podejście oparte na wynikach pierwszego pełnego badania
podwójnej istotności (DMA) przeprowadzonego w 2024 r., wykonując przegląd aktualności
zidentykowanych wpływów, ryzyk i szans oraz potwierdzając ich ważność w roku sprawozdawczym.
W 2024 roku Grupa Lentex przeprowadziła kompleksowe badanie istotności, przygotowane zgodnie
z wymogami dyrektywy Corporate Sustainability Reporng Direcve (CSRD) oraz standardów European
Sustainability Reporng Standards (ESRS). Zastosowana metodyka została oparta na zasadzie
podwójnej istotności, co oznacza, że oceniano zarówno wpływ działalności Grupy na zagadnienia
zrównoważonego rozwoju, jak i potencjalny wpływ tych zagadnień na wyniki nansowe organizacji
w perspektywie przyszłych okresów. W toku prac przygotowawczych do sprawozdawczości zgodnej ze
standardami ESRS, zidentykowane w badaniu istotności zagadnienia zostały sklasykowane
i przyporządkowane do tematów określonych w Dodatku A do ESRS 1 (AR 16), co zapewniło spójność
wyników badania z wymaganiami ujawnień oraz kompletność identykacji istotnych obszarów
raportowania.
Proces identykacji istotnych wpływów, ryzyk oraz szans rozpoczęto od analizy kontekstu
organizacyjnego, w tym otoczenia rynkowego, celów strategicznych, modelu biznesowego oraz
kluczowych procesów operacyjnych. Szczegółowo przeanalizowano łańcuch wartości - zarówno
operacje własne, jak i obszary upstream oraz downstream.
W ramach badania opracowano mapę interesariuszy, określając kluczowe grupy oraz ich oczekiwania
względem Grupy. Ważnym elementem procesu były konsultacje z interesariuszami zewnętrznymi,
przeprowadzone w formie ankiety internetowej. Pozwoliły one na identykację priorytetowych
tematów z perspektywy otoczenia oraz dostarczyły danych niezbędnych do określenia najbardziej
istotnych obszarów raportowania.
W ramach przygotowania do warsztatów Grupa zdeniowała szczełowo łańcuch wartości w podziale
dla spółki „Lentex” S.A. oraz Grupy Gamrat. Ponadto, przed pracą warsztato uczestnikom
przedstawiono formalne ramy DMA i oceny IRO (w tym rozróżnienie istotności wpływu i istotności
nansowej) oraz materiały robocze wspierające jednolity sposób oceny podczas warsztatów, w tym:
wyjaśnienie czym jest proces DMA oraz ocena IRO (wpływy, ryzyka, szanse),
wymogi standardów ESRS w obszarze ESRS 2 (SBM-3 oraz IRO-1),
rozróżnienie istotności wpływu i istotności nansowej,
przykłady wpływów, ryzyk i szans dla ujednolicenia rozumienia zagadnień przez uczestników,
listę tematów AR16 z uwzględnieniem Dodatku E do ESRS 1 (wyjaśniającego proces
przeprowadzania oceny istotności),
materiały do pracy warsztatowej (karty pracy).
Całodzienne warsztaty identykacji i oceny IRO odbyły się 1 października 2024 r., uczestniczyło w nich
blisko 40 pracowników (20 przedstawicieli „LentexS.A. i 20 przedstawicieli „Gamrat” S.A.), w tym
pracownicy biurowi i produkcyjni, pracujący w grupach, przy wsparciu specjalistów ds. ESG.
94
Po warsztatach katalog IRO został uzupełniony o informacje zgromadzone przez wszystkie grupy
i przekazany do walidacji. Walidacja wyników odbyła się 15 listopada 2024 r. w gronie przedstawicieli
„Lentex” S.A. i „Gamrat” S.A.
Ocena wpływów opierała się na pięciostopniowej skali, uwzględniając takie czynniki jak skala i zasięg
oddziaływania, jego nieodwracalność, a także prawdopodobieństwo wystąpienia i horyzont czasowy.
Wartości przypisane poszczególnym aspektom pozwoliły na określenie końcowej siły wpływu na
podstawie wyniku ważonego, łączącego średnocenę dotkliwości wpływu (obejmującą skalę, zasięg
oraz nieodwracalność) oraz prawdopodobieństwa jego wystąpienia. Obszary, dla których wynik ten
przekroczył poziom 2,5, zostały uznane za istotne. W ocenie uwzględniano zarówno wpływy pozytywne
i negatywne, jak i rozróżnienie na wpływy rzeczywiste oraz potencjalne, a następnie dla każdego
obszaru sprawdzano, czy co najmniej w jednym z tych wymiarów siła wpływu przekracza próg
istotności.
Identykacja ryzyk i szans nansowych odbywała się na podstawie pięciostopniowej skali oceniającej
skalę, prawdopodobieństwo wystąpienia oraz perspektywę czasową. W analizie uwzględniono skalę
nansową, określoną w wartościach bezwzględnych oraz prawdopodobieństwo (z taką samą skalą, jak
w przypadku wpływów) wystąpienia danego ryzyka lub szansy, co pozwoliło na wyłonienie kluczowych
obszarów o istotnym wpływie nansowym. Końcowa istotność ryzyk i szans nansowych została
określona na podstawie wyniku ważonego, łączącego skalę nansową oraz prawdopodobieństwo
wystąpienia. Wszystkie ryzyka i szanse powyżej progu istotności 2,5 zostały uznane za istotne dla Grupy.
Proces identykacji, oceny i zarządzania wpływami, ryzykami i szansami nie był zintegrowany z ogólnym
systemem zarządzania. Podczas przeprowadzonej w 2024 roku Identykacji wpływów, ryzyk i szans
skupiono się w szczególności na szczegółowej identykacji tych pochodzących z własnych działalności,
w tym spółek zależnych, a na większym poziomie ogólności dla łańcucha wartości Spółki.
Nie zostały wypracowane sposoby ustalania hierarchii zidentykowanych ryzyk i szans, ani kontroli
wewnętrznej. W konsekwencji, na potrzeby sprawozdawczości ESRS w 2025 r. kluczowym
mechanizmem priorytetyzacji pozostaje przyjęty próg istotności (2,5) oraz utrzymywanie listy istotnych
wpływów, ryzyk i szans jako podstawy do dalszego mapowania ujawnień, polityk, działań i mierników
w raportowaniu.
Badanie uwzględniło m.in. następujące źródła informacji:
Kompleksowe badanie ankietowe przeprowadzone na 400 respondentach, którzy dobrowolnie
uzupełnili ankietę badania interesariuszy.
Dane porównawcze: The Sixth Assessment Report of the IPCC, Analiza benchmarkowa
zbliżonych rm oraz informacje zawarte w portalach naukowych, artykułach i aktualnych
źródłach informacji.
Proces identykacji, oceny, priorytetyzacji i monitorowania potencjalnych oraz rzeczywistych wpływów
przedsiębiorstwa na ludzi i środowisko nie zmienił się w porównaniu z poprzednim okresem
sprawozdawczym. W pierwszym roku analizy przy identykacji wpływów, ryzyk i szans skupiono się
w szczególności na szczegółowej identykacji tych pochodzących z własnych działalności, w tym spółek
zależnych, a na większym poziomie ogólności dla łańcucha wartości Spółki. W 2025 roku
przeprowadzono ponowny przegląd wyników z wcześniejszych analiz. Werykacja potwierdziła, że nie
95
wystąpiły żadne istotne zmiany, a zidentykowane w 2024 roku potencjalne oraz rzeczywiste wpływy
pozostają aktualne. Z tego względu Grupa bazuje nadal na wynikach poprzednich badań, uznając je za
reprezentatywne i adekwatne do obecnych warunków działalności.
IRO-2 Wymogi dotyczące ujawniania informacji w ramach ESRS objęte oświadczeniem jednostki
dotyczącym zrównoważonego rozwoju.
Nr ujawnienia
Nazwa ujawnienia
Strona
w raporcie
ESRS 2 Ogólne ujawnienie informacji
BP-1
Ogólna podstawa sporządzenia oświadcz dotyczących
zrównoważonego rozwoju
62
BP-2
Ujawnianie informacji w odniesieniu do szczególnych
okoliczności
63
GOV-1
Rola organów administrujących, zarządzających i nadzorczych
63
GOV-2
Informacje przekazywane organom administrującym,
zarządzającym i nadzorczym jednostki oraz podejmowane
przez nie kwese związane ze zrównoważonym rozwojem
75
GOV-3
Uwzględnianie wyników związanych ze zrównoważonym
rozwojem w systemach zachęt.
75
GOV-4
Oświadczenie dotyczące należytej staranności
76
GOV-5
Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad
sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju
76
SBM-1
Strategia, model biznesowy i łańcuch wartości
77
SBM-2
Interesy i opinie zainteresowanych stron
80
SBM-3
Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze
strategią i z modelem biznesowym
83
IRO-1
Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych
wpływów, istotnych ryzyk i istotnych szans
93
IRO-2
Wymogi dotyczące ujawniania informacji w ramach ESRS
objęte oświadczeniem jednostki dotyczącym
zrównoważonego rozwoju
95
ESRS E1 Zmiana klimatu
GOV-3
Uwzględnianie wyników związanych ze zrównoważonym
rozwojem w systemach zachęt
100
SBM-3
Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze
strategią i z modelem biznesowym
100
IRO-1
Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych
wpływów, istotnych ryzyk i istotnych szans
100
E1-1
Plan transformacji na potrzeby łagodzenia zmiany klimatu
101
E1-2
Polityki związane z łagodzeniem zmiany klimatu
i przystosowaniem się do niej
102
E1-3
Działania i zasoby w odniesieniu do polityki klimatycznej
102
E1-4
Cele związane z łagodzeniem zmiany klimatu i
przystosowaniem się do niej
103
E1-5
Zużycie energii i koszyk energetyczny
104
E1-6
Emisje gazów cieplarnianych zakresów 1, 2 i 3 bruo oraz
całkowite emisje gazów cieplarnianych
106
E1-7
Projekty usuwania gazów cieplarnianych i ograniczania emisji
gazów cieplarnianych nansowane za pomocą jednostek
emisji dwutlenku węgla
109
96
E1-8
Wewnętrzne ustalanie opłat za emisję gazów cieplarnianych
109
E1-9
Przewidywane skutki nansowe wynikające z istotnych ryzyk
zycznych i ryzyk przejścia oraz potencjalnych możliwości
związanych z klimatem
Nieraportowane
ESRS E2 Zanieczyszczenie
IRO-1
Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych
wpływów, istotnych ryzyk i istotnych szans związanych z
zanieczyszczeniem
110
E2-1
Polityki związane z zanieczyszczeniem
110
E2-2
Działania i zasoby związane z zanieczyszczeniem
111
E2-3
Cele związane z zanieczyszczeniem
111
E2-4
Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby
112
E2-5
Substancje potencjalnie niebezpieczne i substancje
wzbudzające szczególnie duże obawy
114
E2-6
Przewidywane skutki nansowe wynikające z wpływów, ryzyk
i szans związanych z zanieczyszczeniem
Nieraportowane
ESRS E3 Woda i zasoby morskie
IRO-1
Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych
wpływów, istotnych ryzyk i istotnych szans związanych z wodą
i zasobami morskimi
118
E3-1
Polityki związane z wodą i zasobami morskimi
118
E3-2
Działania i zasoby związane z wodą i zasobami morskimi
119
E3-3
Cele związane z wodą i zasobami morskimi
120
E3-4
Zużycie wody
121
E3-5
Przewidywane skutki nansowe wynikające z wpływów, ryzyk
i szans związanych z wodą i zasobami morskimi
Nieraportowane
ESRS E5 Gospodarka o obiegu zamkniętym
IRO-1
Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych
wpływów, istotnych ryzyk i istotnych szans związanych z
wykorzystaniem zasobów oraz gospodarki o obiegu
zamkniętym
121
E5-1
Polityki związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką
o obiegu zamkniętym
121
E5-2
Działania i zasoby związane z wykorzystaniem zasobów
oraz gospodarką o obiegu zamkniętym
122
E5-3
Cele związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o
obiegu
zamkniętym
123
E5-4
Zasoby wprowadzane do organizacji
124
E5-5
Zasoby odprowadzane z organizacji
126
E5-6
Przewidywane skutki nansowe wynikające z wpływów, ryzyk
i szans związanych z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarki
o obiegu zamkniętym
Nieraportowane
ESRS S1 Osoby świadczące pracę na rzecz przedsiębiorstwa
SBM-2
Interesy i opinie zainteresowanych stron
136
SBM-3
Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze
strategią i z modelem biznesowym
136
S1-1
Polityki związane z własną siłą roboczą
136
S1-2
Procedury współpracy z własnymi pracownikami i
przedstawicielami pracowników w zakresie wpływów
141
97
S1-3
Procesy niwelowania negatywnych oddziaływań i kanały
zgłaszania problemów przez pracowników jednostki
134
S1-4
Podejmowanie działań dotyczących istotnych wpływów na
własnych pracowników oraz stosowanie podejść służących
ograniczeniu istotnego ryzyka i wykorzystywaniu istotnych
szans związanych z własną siłą roboczą oraz skuteczność tych
działań
145
S1-5
Cele dotyczące zarządzania istotnymi negatywnymi wpływami,
zwiększania pozytywnych wpływów i zarządzania istotnymi
ryzykami i istotnymi szansami
147
S1-6
Charakterystyka pracowników jednostki
147
S1-7
Charakterystyka osób niebędących pracownikami
stanowiących własnych pracowników jednostki
148
S1-8
Zakres rokowań zbiorowych i dialogu społecznego
149
S1-9
Wskaźniki różnorodności
149
S1-10
Odpowiednie płace
150
S1-11
Ochrona socjalna
150
S1-12
Osoby z niepełnosprawnościami
150
S1-13
Wskaźniki dotyczące szkoleń i rozwoju umiejętności
150
S1-14
Wskaźniki bezpieczeństwa i higieny pracy
151
S1-15
Wskaźniki równowagi między życiem zawodowym a
prywatnym
151
S1-16
Wskaźniki wynagrodzeń (luka płacowa i całkowite
wynagrodzenie)
152
S1-17
Incydenty, skargi i poważne oddziaływania na przestrzeganie
praw człowieka
152
ESRS G1 Prowadzenie działalności gospodarczej
GOV-1
Rola organów administrujących, zarządzających i nadzorczych
153
IRO-1
Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych
wpływów, istotnych ryzyk i istotnych szans
153
G1-1
Polityki postępowania w biznesie i kultura korporacyjna
153
G1-2
Zarządzanie stosunkami z dostawcami
155
G1-3
Zapobieganie korupcji i przekupstwu oraz ich wykrywanie
156
G1-4
Potwierdzony incydent związany z korupcją lub przekupstwem
158
G1-5
Wpływ polityczny i działalność lobbingowa
Nie dotyczy
G1-6
Praktyki płatnicze
158
Wykaz punktów danych zawartych w standardach przekrojowych i standardach tematycznych, które
wynikają z innych przepisów UE
Wymóg dotyczący ujawniania informacji i
powiązany z nim punkt danych
Odniesienie do rozporządzenia w sprawie
ujawniania informacji związanych ze
zrównoważonym rozwojem w sektorze usług
finansowych (nr strony)
ESRS 2 GOV-1 Zróżnicowanie członków zarządu ze
względu na płeć pkt 21 lit. d)
63, 65, 68
ESRS 2 GOV-1 Odsetek członków zarządu, którzy
niezależni pkt 21 lit. e)
69, 73
ESRS 2 GOV-4 Oświadczenie w sprawie należytej
staranności pkt 30
76
98
ESRS 2 SBM-1 Udział w działaniach związanych z
działaniami dotyczącymi paliw kopalnych pkt 40 lit.
d) ppkt (i)
Nie dotyczy
ESRS 2 SBM-1 Udział w działaniach związanych z
produkcją chemikaliów pkt 40 lit. d) ppkt (ii)
Nie dotyczy
ESRS 2 SBM-1 Udział w działalności związanej z
kontrowersyjną bronią pkt 40 lit. d) ppkt (iii)
Nie dotyczy
ESRS 2 SBM-1 Udział w działaniach związanych z
uprawą i produkcją tytoniu pkt 40 lit. d) ppkt (iv)
Nie dotyczy
ESRS E1-1 Plan transformacji służący osiągnięciu
neutralności klimatycznej do 2050 r. pkt 14
101-102
ESRS E1-1 Jednostki wykluczone z zakresu
obowiązywania wskaźników referencyjnych
dostosowanych do porozumienia paryskiego pkt 16
lit. g)
101
ESRS E1-4 Cele redukcji emisji gazów
cieplarnianych pkt 34
103
ESRS E1-5 Zużycie energii z kopalnych źródeł
zdezagregowane w podziale na źródła pkt 38
104
ESRS E1-5 Zużycie energii i koszyk energetyczny
(pkt 37)
104
ESRS E1-5 Energochłonność powiązana z
działaniami podejmowanymi w sektorach o
znacznym oddziaływaniu na klimat pkt 40–43
104
ESRS E1-6 Emisje gazów cieplarnianych zakresu 1,
2, 3 brutto i całkowite emisje gazów cieplarnianych
pkt 44
109
ESRS E1-6 Intensywność emisji gazów
cieplarnianych brutto pkt 5355
109
ESRS E1-7 Usuwanie gazów cieplarnianych i
jednostki emisji dwutlenku węgla pkt 56
109
ESRS E1-9 Ekspozycja portfela odniesienia na
ryzyko fizyczne związane z klimatem pkt 66
Nie dotyczy
ESRS E1-9 Dezagregacja kwot pieniężnych według
ostrego i stałego ryzyka fizycznego pkt 66 lit. a)
ESRS E1-9 Lokalizacja znaczących składników
aktywów obarczonych istotnym ryzykiem
fizycznym pkt 66 lit. c)
Nie dotyczy
ESRS E1-9 Podział wartości księgowej
nieruchomości według klas efektywności
energetycznej pkt 67 lit. c)
Nie dotyczy
ESRS E1-9 Stopień ekspozycji portfela na
możliwości związane z klimatem pkt 69
Nie dotyczy
ESRS E2-4 Ilość każdego czynnika
zanieczyszczającego wymienionego w załączniku II
do rozporządzenia w sprawie E-PRTR (Europejski
Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń)
emitowanego do powietrza, wody i gleby, pkt 28
112
ESRS E3-1 Woda i zasoby morskie pkt 9
118-119
ESRS E3-1 Specjalna polityka pkt 13
118-119
99
ESRS E3-1 Zrównoważone praktyki w dziedzinie
mórz i oceanów pkt 14
118-119
ESRS E3-4 Całkowita ilość wody poddanej
recyklingowi i ponownemu użyciu pkt 28 lit. c)
Nie dotyczy
ESRS E3-4 Całkowite zużycie wody w m
3
na
przychód netto z własnych operacji pkt 29
Nie dotyczy
ESRS E5-5 Odpady niepoddawane recyklingowi pkt
37 lit. d)
126
ESRS E5-5 Odpady niebezpieczne i odpady
promieniotwórcze pkt 39
126
ESRS 2 SBM-3-S1 Ryzyko wystąpienia przypadków
pracy przymusowej pkt 14 lit. f)
136
ESRS 2 SBM-3-S1 Ryzyko wystąpienia przypadków
pracy dzieci pkt 14 lit. g)
136
ESRS S1-1 Zobowiązania w zakresie polityki
dotyczącej poszanowania praw człowieka (pkt 20)
136-137
ESRS S1-1 Strategie w zakresie należytej
staranności w odniesieniu do kwestii objętych
podstawowymi konwencjami Międzynarodowej
Organizacji Pracy nr 18 pkt 21)
136-141
ESRS S1-1 Procedury i środki na rzecz zapobiegania
handlowi ludźmi pkt 22
140
ESRS S1-1 Polityka lub system zarządzania służące
zapobieganiu wypadkom przy pracy pkt 23
136
ESRS S1-3 Mechanizmy rozpatrywania skarg pkt 32
lit. c)
143-145
ESRS S1-14 Liczba zgonów związanych z pracą oraz
liczba i wskaźnik wypadków związanych z pracą pkt
88 lit. b) i c)
151
ESRS S1-14 Liczba dni straconych z powodu
urazów, wypadków, ofiar śmiertelnych lub chorób
pkt 88 lit. e)
151
ESRS S1-16 Nieskorygowana luka płacowa między
kobietami a mężczyznami pkt 97 lit. a)
152
ESRS S1-16 Nadmierny poziom wynagrodzenia
dyrektora generalnego pkt 97 lit. b)
152
ESRS S1-17 Przypadki dyskryminacji pkt 103 lit. a)
152
ESRS S1-17 Nieprzestrzeganie Wytycznych ONZ
dotyczących biznesu i praw człowieka oraz
wytycznych OECD pkt 104 lit. a)
152
ESRS G1-1 Konwencja Narodów Zjednoczonych
przeciwko korupcji pkt 10 lit. b)
153
ESRS G1-1 Ochrona sygnalistów pkt 10 lit. d)
153-155
ESRS G1-4 Grzywny za naruszenie przepisów
antykorupcyjnych i przepisów w sprawie
zwalczania przekupstw pkt 24 lit. a)
158
ESRS G1-4 Normy w zakresie przeciwdziałania
korupcji i przekupstwu pkt 24 lit. b)
158
100
Informacje dotyczące środowiska naturalnego
ESRS E1 Zmiana klimatu
GOV-3 Uwzględnianie wyników związanych ze zrównoważonym rozwojem w systemach zachęt
W „Lentex" S.A. kwese związane z klimatem nie uwzględniane w wynagrodzeniu członków organów
administracyjnych, zarządzających i nadzorczych
W konsekwencji ich wyniki nie są oceniane w odniesieniu do celów redukcji emisji GHG, a w bieżącym
okresie sprawozdawczym 0% wynagrodzenia jest powiązane z kwesami klimatycznymi.
W spółkach Grupy Gamrat również nie występuje powiązanie pomiędzy wynagrodzeniem członków
organów a realizacją celów redukcji emisji GHG ani działaniami w obszarze zmian klimatu - tym samym
nie wyodrębnia się części wynagrodzenia zależnej od kryteriów klimatycznych (0%).
SBM-3 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem
biznesowym
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i istotnych
szans
Jednostka zidentykowała istotne ryzyka związane ze zmianą klimatu, klasykując je jako ryzyka
zyczne oraz ryzyka przejścia. W 2024 roku przeprowadzono pierwszą analizę odporności klimatycznej
dla Grupy, obejmującą ocenę potencjalnych zagrożw całym łańcuchu wartości. Analiza, zrealizowana
w październiku 2024 r., została oparta na trzech scenariuszach klimatycznych IPCC:
RCP 1.9, zakładający globalny wzrost temperatury o ok. 1,5°C (do końca stulecia).
Odzwierciedla on uporządkowaną, globalnie skoordynowaną transformację klimatyczną,
w której obowiązują rygorystyczne polityki klimatyczne, a technologie ograniczające emisje są
szybko rozwijane i wdrażane. Scenariusz ten pozwala przetestowryzyko bardzo szybkiego
przejścia w połączeniu z niskim ryzykiem zycznym.
RCP 2.6, zakładający globalny wzrost temperatur o ok. 1,8°C (do końca stulecia). W tym
scenariuszu zmiany technologiczne postępują stopniowo, natomiast dość wcześnie zaostrzana
jest polityka klimatyczna.
RCP 4.5, zakładający globalny wzrost temperatur o ok. 3°C (do końca stulecia). W tym
przypadku zakładane jest jedynie utrzymanie obecnych polityk klimatycznych i towarzyszący
im powolny rozwój technologii niskoemisyjnych. Scenariusz ten pozwala na przetestowanie
efektów wysokiego ryzyka zycznego.
W analizie przyjęto następujące perspektywy czasowe:
Krótkoterminową - rok 2025,
Średnioterminową - rok 2030,
Długoterminową - rok 2050.
W scenariuszu RCP 1.9 model biznesowy wykazuje wysoką odporność na ryzyka zyczne oraz
umiarkowaną odporność na ryzyka przejściowe w krótkim horyzoncie czasowym. W warunkach tego
scenariusza, utrzymanie sjności planowanej intensykacji produkcji z wymaganiami otoczenia
101
rynkowego i regulacyjnego mogłoby wymagać zdeniowania podejścia do redukcji emisji oraz
wdrażania działań wspierających ten kierunek. W konsekwencji w tych warunkach uzasadnione byłoby
rozważenie opracowania planu działań dekarbonizacyjnych, zwłaszcza do roku 2030, tak aby ograniczać
ekspozycję na ryzyka przejścia wynikające ze zmian regulacyjnych i oczekiwań rynku. Obecna kondycja
nansowa oraz zdolności produkcyjne umożliwiają adaptację do wzrostu cen zasobów, takich jak woda
i energia, oraz konieczność wprowadzania innowacji wynikających z ryzyk przejściowych. Dalsze
dostosowanie działalności operacyjnej oraz wdrażanie nowatorskich rozwiąz pozwolą sprostać
rosnącym wymogom regulacyjnym i jakościowym.
W scenariuszu RCP 2.6 model biznesowy wykazuje umiarkowaną odporność na ryzyka zyczne
i umiarkowaną na ryzyka przejścia. Postępujące zmiany klimatyczne będą skutkowały zaostrzeniem
globalnych regulacji oraz wzrostem kosztów związanych z emisją gazów cieplarnianych, co przełoży się
na wyższe koszty operacyjne, w szczególności w zakresie zużycia wody i energii. Zmiany te mogą także
wpływać na dostępność zasobów oraz ich transport, zwłaszcza w kontekście zagrożenia wyłączeniem
kluczowych portów z uwagi na podnoszenie się poziomu morza w perspektywie 10-30 lat. W tym
scenariuszu brak wdronego planu dekarbonizacji może dodatkowo negatywnie oddziaływać na
płynność nansową przedsiębiorstwa, wysokość opłat środowiskowych oraz sprostanie rosnącym
wymaganiom jakościowym wobec produktów.
W scenariuszu RCP 4.5 obecny model biznesowy charakteryzuje się średnią do niskiej odpornością na
ryzyka zyczne oraz średnią odpornością na ryzyka przejścia. Wzrost częstotliwości i intensywności
ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym w lokalizacjach zagranicznych, może znacząco wpływać na
ciągłość produkcji, terminowość dostaw oraz realizację kontraktów. Prognozowany dalszy wzrost cen
surowców i energii, wynikający z rosnącego globalnego zapotrzebowania oraz ograniczonej
dostępności zasobów, stanowi istotne wyzwanie. Dodatkowo, terminowość produkcji może być
uzależniona od dostępności siły roboczej, której efektywność może spadać z powodu rosnących
temperatur oraz zmian klimatycznych. W tym scenariuszu relatywnie większe znaczenie zyskują
działania adaptacyjne, a ekspozycja na ryzyka zyczne może wzrastać w dłuższym horyzoncie
czasowym. Na moment sporządzenia raportu Grupa nie przeanalizowała szczegółowo możliwości
dostosowania strategii oraz modelu biznesowego do prognozowanych zmian klimatycznych i wyników
oceny odporności. Wyniki analizy scenariuszowej przedstawiają ocenę odporności w przyjętych
warunkach scenariuszy i horyzontów czasowych oraz identykują potencjalne kierunki dostosowania.
Nie stanowią one deklaracji przyjętych celów ani zatwierdzonej strategii.
E1-1 Plan transformacji na potrzeby łagodzenia zmiany klimatu
Grupa Kapitałowa Lentex nie określiła planu przejściowego w zakresie łagodzenia zmian klimatu do
2050 r, w tym celów redukcji zgodnych z ograniczeniem globalnego ocieplenia do półtora stopnia
Celsjusza zgodnie z Porozumieniem Paryskim. Nie dokonała również identykacji zablokowanych emisji
gazów cieplarnianych ani nie określiła planów dotyczących zarządzania aktywami i produktami
charakteryzującymi się dużą intensywnością emisji gazów cieplarnianych i energochłonnością.
Przedsiębiorstwa wchodzące w skład Grupy nie wykluczone z unijnych wskaźników referencyjnych
dostosowanych do porozumienia paryskiego.
Pomimo braku planu transformacji Grupa podejmuje działania, wpisujące się w jej podejście do
poprawy efektywności energetycznej:
102
Kluczowym działaniem w 2025 roku na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych w „LentexS.A. była
realizacja modernizacji agregatu produkcyjnego ukierunkowanej na ograniczenie zużycia energii i paliw
kopalnych, w tym wymiana suszarki gazowej, która pozwoliła na zwiększenie wydajności produkcji przy
jednoczesnym zmniejszeniu zużycia gazu ziemnego, a także wymiana zgrzeblarki, dzięki której
zwiększono wydajność produkcji przy zachowaniu kluczowych dla produktu parametrów
wytrzymałościowych oraz jakości struktury materiału. .
Ponadto modernizacja suszarki na jednym z agregatów przeprowadzona w 2024 r., pozwoliła na trwałe
obniżenie zużycia gazu ziemnego, a na bazie wykazanych oszczędności w 2025 r. Spółka uzyskała
świadectwo efektywności energetycznej. Poniew gaz ziemny stanowi główne źródło emisji GHG
w ramach Scope 1, możliwe jest, że działanie to przyczyniło się równido zmniejszenia emisji w tej
kategorii.
W ramach łagodzenia zmian klimatycznych w „Gamrat S.A zainstalowano w 2025 roku 2 kolejne
instalacje fotowoltaiczne o mocy 49,9 kWp każda. Spółki Grupy Gamrat posiadałącznie 9 instalacji
fotowoltaicznych o mocy 49,9 kWp każda.
Powyższe działania wpisują się w podejście Grupy do poprawy efektywności energetycznej, mimo braku
formalnego planu transformacji klimatycznej.
Grupa na chwilę obecną nie planuje wdrożenia planu transformacji.
E1-2 Polityki związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem sią do niej
„Lentex" S.A. posiada Politykę Środowiskową, która stanowi podstawę wszystkich działań
środowiskowych „Lentex S.A. Celem Polityki Środowiskowej „Lentex S.A. jest ograniczanie
negatywnego wpływu działalności rmy na środowisko między innymi poprzez: wdrażanie działań
mających na celu przestrzeganie przepisów i norm środowiskowych, minimalizację wpływu na
środowisko, zrównoważone zarządzanie odpadami oraz wykorzystywanie surowców ze źródeł
odnawialnych.
Spółki Grupy Gamrat realizują swoją politykę środowiskowa w oparciu o posiadany Certykat Systemu
Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2015.
Grupa Kapitałowa Lentex nie ma określonej polityki przyjętej w celu zarządzania swoimi istotnymi
wpływami, ryzykami i szansami związanymi z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do
niej. Mając na uwadze sytuację związaną ze zmianami klimatu, Grupa przeprowadziła w 2024 roku
analizę ryzyk klimatycznych, co zostało opisane w ujawnieniu SMB-3.
E1-3 Działania i zasoby w odniesieniu do polityki klimatycznej
Kluczowym działaniem na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych w „Lentex" S.A. była realizacja
modernizacji agregatu produkcyjnego ukierunkowanej na ograniczenie zużycia energii i paliw
kopalnych, w tym wymiana suszarki gazowej, która pozwoliła na zwiększenie wydajności produkcji przy
jednoczesnym zmniejszeniu zużycia gazu ziemnego, a także wymiana zgrzeblarki, dzięki której
zwiększono wydajność produkcji przy zachowaniu kluczowych dla produktu parametrów
wytrzymałościowych oraz jakości struktury materiału. .
Spółka planuje dodatkowo w roku 2026 rozpoczęcie prac w zakresie realizacji kompleksowych działań
modernizacyjnych obejmujących termomodernizację budynku biurowego oraz wdrożenie instalacji
103
fotowoltaicznej i systemu odzysku ciepła z układów sprężarkowych. Celem planowanych inwestycji
będzie zwiększenie efektywności energetycznej, ograniczenie zużycia energii z paliw kopalnych oraz
redukcja emisji gazów cieplarnianych.
Planowane na 2026 rok działanie modernizacyjne zostało zaprojektowane w oparciu o kluczowe
dźwignie dekarbonizacji, takie jak:
poprawa efektywności energetycznej (termomodernizacja budynku biurowego),
wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (instalacja fotowoltaiczna),
odzysk energii z procesów technologicznych (system odzysku ciepła z układów sprężarkowych).
Natomiast w Grupie Gamrat w 2025 zostały podjęte działania związane z łagodzeniem klimatu takie jak
zamontowanie 2 kolejnych instalacji fotowoltaicznych w dwóch żnych halach budynku o mocy 49,9
kWP każda.
Wybudowane w 2024 roku i 2025 roku instalacje fotowoltaicznej stanowią przykład zastosowania
dźwigni dekarbonizacyjnej w postaci poprawy efektywności energetycznej oraz redukcji zużycia paliw
kopalnych (węgiel kamienny).
Ponadto Grupa Gamrat planuje w roku 2026 rozpoczęcie prac w zakresie realizacji kompleksowych
działań modernizacyjnych obejmujących termomodernizację budynku biurowego oraz zamontowanie
instalacji fotowoltaicznej. Celem planowanej inwestycji będzie zwiększenie efektywności
energetycznej, ograniczenie zużycia energii z paliw kopalnych oraz redukcja emisji gazów
cieplarnianych.
Planowane na 2026 rok działanie modernizacyjne zostało zaprojektowane w oparciu o kluczowe
dźwignie dekarbonizacji, takie jak:
poprawa efektywności energetycznej (termomodernizacja budynku biurowego),
wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (instalacja fotowoltaiczna),
E1-4 Cele związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej
W roku sprawozdawczym Grupa Kapitałowa Lentex nie posiadała formalnie określonej polityki
klimatycznej ani wyznaczonych celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednostka nie
zdeniowała również poziomu ambicji klimatycznych, obejmujących m.in. dążenie do neutralności
klimatycznej czy stopniowej redukcji emisji w perspektywie krótko-, średnio- lub długoterminowej.
Na moment raportowania nie zostały także ustanowione żadne jakościowe ani ilościowe wskaźniki
umożliwiające monitorowanie postępów w obszarze dekarbonizacji. Brak zdeniowanych mierników
oznacza, że Grupa nie prowadziła systematycznego pomiaru ani oceny efektywności działań związanych
z redukcją emisji GHG, a z uwagi na brak wyznaczonego celu, nie jest mierzona skuteczność polityk.
Brak formalnych celów i polityk w tym zakresie wynika z faktu, że Grupa znajduje się na początkowym
etapie rozwoju systemu zarządzania kwesami klimatycznymi, w tym metod zbierania danych
i mechanizmów monitorowania emisji. Jednostka koncentrowała się przede wszystkim na werykacji
źródeł emisji oraz budowie fundamentów niezbędnych do dalszego zarządzania wpływem
klimatycznym.
104
E1-5 Zużycie energii i koszyk energetyczny
Zużycie energii i jej miks
2024
2025
Zmiana r/r
1
Zużycie paliwa z węgla i produktów węglowych (MWh)
0
0
0%
2
Zużycie paliwa z ropy naowej i produktów naowych
(MWh)
781
859
9,99%
3
Zużycie paliwa z gazu ziemnego (MWh)
17 952
18 714
4,24%
4
Zużycie paliw z innych źród kopalnych (MWh)
0
0
0%
5
Zużycie zakupionej lub pozyskanej energii elektrycznej,
ciepła, pary i chłodzenia ze źródeł kopalnych (MWh)
30 150
11 047
-63,36%
6
Całkowite zużycie energii kopalnej (MWh) (obliczane
jako suma wierszy od 1 do 5)
48 883
30 619
-37,36%
Udział źródeł kopalnych w całkowitym zużyciu energii
(%)
88,86%
54,72%
-34,14 p.p
7
Zużycie energii ze źródeł jądrowych (MWh)
0
0
0%
Udział zużycia energii ze źród jądrowych w
całkowitym zużyciu energii (%)
0
0
0 p.p
8
Zużycie paliwa ze źródeł odnawialnych, w tym biomasy
(obejmującej wnież odpady przemysłowe i
komunalne pochodzenia biologicznego, biogaz, wodór
odnawialny itp.) (MWh)
0
0
0%
9
Zużycie zakupionej lub pozyskanej energii elektrycznej,
ciepła, pary i chłodzenia ze źródeł odnawialnych
(MWh)
5 855
25 001
326,95%
10
Zużycie samodzielnie wytworzonej energii
odnawialnej bez paliwa (MWh)
272
336
23,53%
11
Całkowite zużycie energii odnawialnej (MWh)
(obliczane jako suma wierszy 8 do 10)
6 127
25 337
313,51%
Udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym
zużyciu energii (%)
11,14%
45,28%
34,14 p.p
Całkowite zużycie energii (MWh) (obliczone jako
suma wierszy 6, 7 i 11)
55 010
55 957
1,72%
105
W raporcie za rok 2025 zaprezentowano skorygowane dane porównawcze za rok 2024 w zakresie
zużycia energii, zgodnie z wymogami ESRS oraz w celu zapewnienia porównywalności i rzetelności
informacji.
Dane dotyczące całkowitego zużycia energii elektrycznej ze źródeł kopalnych oraz zużycia paliw z ropy
naowej i produktów naowych za rok 2024 różnią się od wartości zaprezentowanych w poprzednim
raporcie. W tabeli powyżej zaprezentowano dane po korekcie.
W raporcie za 2024 rok zidentykowano błąd w procesie przeliczenia i klasykacji danych, który
dotyczdwóch obszarów:
1. Zużycie paliw z ropy naowej i produktów naowych
Wcześniej raportowana wartość wynosiła 1445 MWh, natomiast po werykacji i korekcie danych
wynosi 781 MWh. Ilości zużytej benzyny oraz oleju napędowego zostały prawidłowo przeliczone na
jednostkę energii (GJ), jednak w pierwotnym raporcie pominięto końcowy etap konwersji z gigadżuli
(GJ) na megawatogodziny (MWh). Korekta polegała na zastosowaniu właściwego współczynnika
przeliczeniowego, zgodnie z wymogami ESRS.
2. Zużycie energii elektrycznej
Wcześniej raportowana wartość całkowitego zużycia energii elektrycznej wynosiła 56 577 MWh,
natomiast po werykacji i korekcie danych wynosi 55 010 MWh. Całkowite zużycie energii elektrycznej
w raporcie za 2024 rok zostało błędnie przypisane w całości do kategorii energii pochodzącej ze źródeł
kopalnych. Przyczy był brak dostępnych i uwzględnionych danych dotyczących struktury miksu
energetycznego dostawcy energii elektrycznej (PGE Obrót) za rok 2024 na etapie przygotowania
poprzedniego raportu.
W ramach korekty danych za 2024 rok całkowite zużycie energii elektrycznej zostało rozdzielone
pomiędzy energię pochodzącą ze źródeł kopalnych oraz energię ze źródeł odnawialnych,
proporcjonalnie do struktury miksu energetycznego dostawcy energii elektrycznej obowiązującego
w tym okresie, zgodnie z wymaganiami ESRS E1-5.
Przy kalkulacji danych za rok 2025 zastosowano najbardziej aktualny i dostępny na dzień przygotowania
raportu miks energetyczny dostawcy energii elektrycznej (PGE Obrót) za rok 2024, co zapewnia
spójność metodologiczną oraz zgodność z zasadą stosowania najlepszych dostępnych danych
historycznych.
Intensywność energetyczna na przychód neo
2024
2025
Zmiana r/r
Całkowite zużycie energii z działalności w sektorach o dużym
wpływie na klimat na przychód neo z działalności w
sektorach o dużym wpływie na klimat (MWh/1 mln PLN)
195,19
197,42
1,14%
106
E1-6 Emisje gazów cieplarnianych zakresów 1, 2 i 3 bruo oraz całkowite emisje gazów cieplarnianych
Granice i zakres raportowanych emisji gazów cieplarnianych
W kalkulacji dla Grupy Kapitałowej ujęto wszystkie jednostki zależne i Spółkę dominującą według
kontroli operacyjnej. Okres raportowania emisji jest zgodny z okresem sprawozdania nansowego
Grupy (01.01-31.12.2025) oraz okresem porównawczym (01.01-31.12.2024). Grupa Kapitałowa Lentex
raportuje emisje w ujęciu Scope 1 i Scope 2 wg metodyki GHG Protocol. Emisje gazów cieplarnianych
w zakresie Scope 3 nie są raportowane za rok 2025, gdyż zgodnie z przepisami przejściowymi ESRS, w
tym tzw. „quick x, ujawnienia dotyczące Scope 3 mogą zostać czasowo odroczone. Scope 3 nie jest
raportowany. Pozycje „całkowite emisje” prezentowane w tabelach stanowią sumę Scope 1 + Scope 2
(odrębnie dla podejścia locaon-based i market-based), bez Scope 3.
Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie powstające w źródłach, które są własnością rmy lub są przez
nią kontrolowane. Obejmuje emisje ze spalania stacjonarnego, mobilnego, a także ze źródeł ulotnych,
procesowych i rolniczych. W 2025 r. w działalności Grupy Kapitałowej Lentex emisje Scope 1 wynikały
ze źródeł objętych kontrolą operacyjną - spalanie stacjonarne, mobilne oraz emisje ulotne. Emisje
procesowe i rolnicze nie miały zastosowania w prolu działalności Grupy w 2025 r.
Zakres 2 obejmuje pośrednie emisje gazów cieplarnianych powstające w wyniku wykorzystania
nośników energii kupionych od zewnętrznych dostawców (energia elektryczna, ciepło sieciowe, chłód
i para technologiczna). Emisje oblicza się dwoma metodami: locaon- i market-based. W 2025 r.
raportowane emisje Scope 2 odnoszą się do nośników energii faktycznie wykorzystywanych
w działalności Grupy w okresie sprawozdawczym - energia elektryczna oraz ciepło sieciowe. Nośniki
takie jak chłód i para technologiczna nie miały zastosowania w prolu działalności Grupy w 2025 r.
Metoda obliczenia locaon-based uwzględnia średnią intensywność energetyczną sieci, do której
podłączony jest pobierający energię. Metoda obliczeniowa market-based ma na celu pokazanie
świadomego wyboru dostawcy energii prezentuje ona emisje liczone według intensywności
charakterystycznej dla dostawcy. Dla zachowania przejrzystości i porównywalności Grupa prezentuje
wyniki Scope 2 wnolegle w podejściu locaon-based i market-based, a żnice pomiędzy tymi
podejściami wyjaśnia poprzez opis zastosowanych instrumentów kontraktowych oraz zasad doboru
wskaźników emisyjności.
Metodyka
Emisje zostały obliczone przy wykorzystaniu narzędzi i wytycznych GHG Protocol (GHG Protocol
Calculaon Tools and Guidance). Obliczenia wykonano z yciem wewnętrznego kalkulatora (plik
Excel), który zawiera:
strukturę źródeł emisji i mapowanie do Scope 1 i Scope 2,
dane aktywności oraz konwersje jednostek,
zastosowane współczynniki emisji i ich źródła,
logikę obliczeń i kontrolę spójności wyników.
107
Dane aktywności pozyskano z dokumentów źródłowych i ewidencji operacyjno-nansowej (np.
rozliczenia mediów i nośników energii, zestawienia zużycia paliw, dokumentacja serwisowa urządzeń).
W przypadkach braków danych stosowano podejście konserwatywne oraz uzupełnienia szacunkowe
tylko wtedy, gdy było to niezbędne. W kalkulacji zastosowano podejście acvity data × emission
factor” dla spalania paliw oraz zakupionych nośników energii. Dla źródeł ulotnych (czynniki chłodnicze)
zastosowano metodykę GHG Protocol dla urządzchłodniczych i klimatyzacyjnych (podejście cyklu
życia oparte o dane serwisowe: napełnienia/uzupełnienia/odzysk). Pełna ścieżka danych jest
udokumentowana w wewnętrznym kalkulatorze emisji oraz w dokumencie z metodyką obliczeń.
W kalkulacjach uwzględniono siedem gazów cieplarnianych wymienionych w Protokole: dwutlenek
węgla (CO₂), metan (CH₄), podtlenek azotu (N₂O), wodorouorowęglowodory (HFCs),
peruorowęglowodory (PFCs), sześciouorek siarki (SF₆), trójuorek azotu (NF).
Wszystkie wartości emisji prezentowane są w tonach ekwiwalentu CO₂ (tCO₂eq).
Zastosowane współczynniki GWP (Global Warming Potenal) pochodzą z Szóstego Raportu IPCC (AR6)
i odpowiadają aktualnym zaleceniom GHG Protocol.
Współczynniki emisji i ich źródła:
Scope 1 (spalanie paliw): zastosowano wskaźniki emisji CO₂ oraz wartości opałowe zgodnie
z publikacją KOBiZE za rok 2025 (benzyna, olej napędowy, gaz ziemny wysokometanowy).
Zużycie paliw raportowane w jednostkach objętości/energii przeliczano do GJ zgodnie
z konwersjami wskazanymi w metodyce i w kalkulatorze.
Scope 1 (źródła ulotne - czynniki chłodnicze): dane aktywności oparto o dokumentację
serwisową (ilości uzupełnień w kg). W 2025 r. uzupełnienia czynników chłodniczych wystąpiły
w Gamrat S.A. (R-134a oraz R-407C). W Lentex S.A. nie odnotowano uzupełnień.
Scope 2 locaon-based (energia elektryczna): zastosowano wskaźnik KOBiZE dla odbiorcy
końcowego oparty na danych Krajowej bazy za 2024 r. (najbardziej aktualny dostępny
w momencie sporządzania raportu, ze względu na publikację z opóźnieniem).
Scope 2 market-based (energia elektryczna): dla Lentex S.A. zastosowano wskaźnik 0 dla energii
elektrycznej objętej gwarancjami pochodzenia (GO) dla 100% wolumenu w 2025 r. Dla Gamrat
S.A. zastosowano residual mix AIB (brak instrumentów kontraktowych).
Scope 2 locaon-based (ciepło sieciowe): zastosowano wskaźnik krajowy z publikacji URE
(„Energetyka cieplna w liczbach – 2024”).
Scope 2 market-based (ciepło sieciowe): zastosowano wskaźniki dostawców (Lentex S.A.: ECO
S.A.; Gamrat S.A.: Veolia Wschód).
Emisje raportowane jako „bruo”, tj. bez pomniejszania o jakiekolwiek kompensacje/osety, kredyty
węglowe ani umorzenia uprawnień do emisji. Grupa nie koryguje wartości emisji bruo
o zakup/sprzedaż takich instrumentów.
W 2024 i 2025 r. Grupa nie identykowała instalacji objętych regulowanymi systemami ETS
w odniesieniu do raportowanych źródeł emisji. W konsekwencji udział emisji Scope 1 objętych ETS
wynosi 0% (pozycja w tabeli prezentowana jako „–/nie dotyczy”).
108
Emisje biogenicznego COze spalania lub biodegradacji biomasy nie mają zastosowania w działalności
Grupy w latach 2024-2025. W związku z tym nie występują wartości do ujawnienia „poza zakresem”
dla Scope 1 i Scope 2.
W odniesieniu do emisji GHG w Zakresie 2 „LentexS.A. w roku 2025 nabywała energię elektryczną
w ramach aneksu do umowy sprzedaży energii, w którym sprzedawca zobowiązał się do sprzedaży
energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii oraz do przekazania gwarancji
pochodzenia. W konsekwencji 100% wolumenu zakupionej przez Spółkę energii elektrycznej było
objęte gwarancjami pochodzenia (atrybut OZE). Spółka nie stosowała innych instrumentów
kontraktowych wpływających na atrybuty energii (np. PPA/cPPA ani innych odrębnie nabywanych
instrumentów atrybutów energii) poza wskazanymi gwarancjami pochodzenia.
W odniesieniu do Zakresu 2 Spółki Grupy Gamrat nie korzystają z instrumentów kontraktowych
wpływających na atrybuty energii elektrycznej. Energia kupowana jest na podstawie standardowych
umów sprzedaży energii elektrycznej, bez zakupu gwarancji pochodzenia ani innych instrumentów
kontraktowych dotyczących atrybutów energii.
Porównywalność i istotne zmiany
Rok 2024 stanowi rok bazowy. W 2025 r. nie zidentykowano istotnych zmian w denicji jednostki
sprawozdawczej ani w granicach kontroli operacyjnej, które wymagałyby rekalkulacji danych
porównawczych.
żnice rok do roku w wynikach Scope 2 market-based wynikają w szczególności z zastosowania przez
Lentex S.A. gwarancji pochodzenia dla 100% wolumenu zakupionej energii elektrycznej w 2025 r., co
znajduje odzwierciedlenie w relacji pomiędzy wynikami locaon-based i market-based
przedstawionymi w tabelach (w tym w zmianie r/r).
W przypadku przyszłych zmian strukturalnych (np. nabycia/zbycia działalności, istotne zmiany
operacyjne) lub istotnych zmian metodyki/danych wejściowych, Grupa będzie stosować podejście
zapewniające porównywalność w czasie, w tym (jeżeli zasadne) rekalkulację roku bazowego oraz
odpowiednie wyjaśnienia wpływu zmian na porównywalność danych.
Obliczenia emisji Scope 1 i Scope 2 oparto na danych dotyczących własnych operacji Grupy w okresie
sprawozdawczym zgodnym z okresem sprawozdania nansowego. Grupa nie wykorzystywała danych
od podmiotów w łańcuchu wartości raportujących w innych okresach (Scope 3 nie jest raportowany),
dlatego nie zidentykowano istotnych zdarz i zmian okoliczności związanych z emisjami GHG
pomiędzy datami sprawozdawczymi takich podmiotów a datą sprawozdania nansowego Grupy, które
wymagałyby odrębnego ujawnienia.
109
Retrospektywa
Rok bazowy
(2024)
2025
Zmiana r/r
(%)
Emisje gazów cieplarnianych zakresu 1
Emisje gazów cieplarnianych bruo w zakresie 1
(tCO2eq)
3 773,94
4 138,91
9,67%
Odsetek emisji gazów cieplarnianych z regulowanych
systemów handlu emisjami (%)
-
-
-
Emisje gazów cieplarnianych zakresu 2
Emisje gazów cieplarnianych bruo w zakresie 2 wg
metody locaon-based (tCO2eq)
18 586,46
18 786,56
1,08%
Emisje gazów cieplarnianych bruo w zakresie 2 wg
metody market-based (tCO2eq)
25 837,28
7 474,72
-71,07%
Całkowite emisje gazów cieplarnianych
Całkowite emisje gazów cieplarnianych (locaon-
based) (tCO2eq)
22 360,41
22 925,47
2,53%
Całkowite emisje gazów cieplarnianych (market-
based) (tCO2eq)
29 611,22
11 613,63
-60,78%
Intensywność emisji gazów cieplarnianych na
przychody neo
Jednostka
2024
2025
Zmiana
r/r (%)
Całkowite emisje gazów cieplarnianych
(locaon-based) na przychody neo
tCO2eq/1
tys. PLN
0,08
0,08
0,00%
Całkowite emisje gazów cieplarnianych (market-
based) na przychody neo
tCO2eq/1
tys. PLN
0,10
0,04
-60,00%
E1-7 Projekty usuwania gazów cieplarnianych i ograniczania emisji gazów cieplarnianych
nansowane za pomocą jednostek emisji dwutlenku węgla
Grupa Kapitałowa Lentex nie prowadzi działalności związanej z usuwaniem ani składowaniem gazów
cieplarnianych. Spółka nie realizuje również działań ukierunkowanych na neutralizację pozostałych
emisji. Grupa nie formułuje publicznych deklaracji neutralności klimatycznej ani oświadczeń opartych
na wykorzystaniu kredytów węglowych, a poniewnie ustalono formalnych celów redukcji emisji ani
celu osiągnięcia zerowej emisji neo, zagadnienia te nie znajdują obecnie zastosowania w działalności
Grupy.
E1-8 Wewnętrzne ustalanie opłat za emisję gazów cieplarnianych
Na przestrzeni 2025 roku Grupa Kapitałowa Lentex nie ustaliła wewnętrznej ceny jednostki emisji gazów
cieplarnianych, która byłaby stosowana w procesach związanych z zarządzaniem wpływami związanymi
ze zmianą klimatu.
110
ESRS E2 Zanieczyszczenia
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i istotnych
szans związanych z zanieczyszczeniem
W 2024 roku Grupa Kapitałowa Lentex przeprowadziła proces identykacji oraz oceny wpływów, ryzyk
i szans związanych z obszarem zanieczyszczeń, obejmujący zarówno potencjalne, jak i rzeczywiste
oddziaływania wynikające z działalności operacyjnej. Proces został zrealizowany zgodnie z procedurą
identykacji wpływ, ryzyk i szans (IRO), zapewniając spójność metodologiczną oraz porównywalność
wyników pomiędzy spółkami.
Analiza IRO została przeprowadzona dla „Lentex” S.A. oraz wszystkich spółek zależnych, obejmując
pełen łańcuch działań mogących wiązać się z emisjami zanieczyszczlub wykorzystaniem substancji
niebezpiecznych. W pierwszym roku raportowania założono wykonanie szczegółowej analizy dla całej
Grupy, co umożliwiło kompleksowe zmapowanie obszarów ryzyka i wpływu.
Istotnym elementem procesu była ankieta skierowana do interesariuszy, obejmująca pytania dotyczące
zanieczyszczeń, substancji niebezpiecznych i aspektów powiązanych. Konsultacje pozwoliły uzupełnić
ocenę o perspektywę klientów, pracowników, dostawców i partnerów biznesowych umożliwiając
zidentykowanie obszarów istotnych z punktu widzenia ich oczekiwań i potrzeb.
W 2025 roku przeprowadzono ponowny przegląd wyników z wcześniejszych analiz. Werykacja
potwierdziła, że nie wystąpiły żadne istotne zmiany, a zidentykowane w 2024 roku obszary tematyczne
oraz priorytety pozostają aktualne. Z tego względu Grupa bazuje nadal na wynikach poprzednich badań,
uznając je za reprezentatywne i adekwatne do obecnych warunków działalności.
Szczegółowy opis procesu identykacji i oceny wpływów, ryzyk i szans związanych z zanieczyszczeniami
został przedstawiony w ramach ujawnienia IRO-1 w części ESRS 2 Ogólne ujawnienia informacji.
E2-1 Polityki związane z zanieczyszczeniem
Grupa nie posiada formalnie zdeniowanej polityki w zakresie ograniczania zanieczyszczeń. Powodem
braku formalnej polityki jest fakt, że działania Grupy w zakresie zarządzania zanieczyszczeniami -
w szczególności emisjami do powietrza - są skutecznie realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy
prawa, pozwolenia środowiskowe oraz wewnętrzną proceduoperacyjną. W ocenie Grupy obecny
system zapewnia efektywne monitorowanie, ewidencję i raportowanie emisji, a także zgodność
z obowiązującymi wymaganiami regulacyjnymi.
W przypadku Spółki „Gamrat S.A. praktyka w tym zakresie polega na ścisłym przestrzeganiu
obowiązujących przepisów prawa, w szczególności warunków określonych w decyzji administracyjnej
Starosty Jasielskiego, która uprawnia Spółkę do wprowadzania do powietrza atmosferycznego
zanieczyszczeń pyłowo-gazowych. Dodatkowo, realizowane są działania w zakresie kontroli szczelności
systemów chłodniczych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami.
Grupa jest świadoma, że skuteczny nadzór nad emisją zanieczyszczdo powietrza stanowi kluczowy
element ochrony środowiska oraz zdrowia publicznego. W związku z tym wszystkie działania
111
prowadzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz w oparciu o aktualne pozwolenia na
emisję gazów i pyłów do powietrza.
Procesy związane z monitorowaniem i raportowaniem emisji uregulowane wewnętrznymi
procedurami. W „LentexS.A. obowiązuje procedura „Emisja do powietrza w Lentex S.A., która określa
zakres danych niezbędnych do identykacji i ewidencji emisji oraz precyzuje wymagane w zakresie
zewnętrznej sprawozdawczości środowiskowej.
Celem Grupy jest utrzymanie zgodności regulacyjnej i efektywne zarządzanie zanieczyszczeniami,
z dążeniem do ograniczania wpływu środowiskowego.
W roku sprawozdawczym 2025 nie odnotowano żadnych przekroczeń w zakresie emisji substancji
regulowanych posiadanymi pozwoleniami.
E2-2 Działania i zasoby związane z zanieczyszczeniem
W roku sprawozdawczym 2025 nie podjęto kluczowych działań w zakresie zanieczyszczeń oraz nie
zaplanowano działań na przyszłość. Decyzja ta wynika z obecnego charakteru działalności operacyjnej,
która generuje zanieczyszczenia na poziomie uznanym za zgodny z obowiązującymi normami
środowiskowymi i regulacjami prawnymi, a także z braku sygnałów ze strony kluczowych interesariuszy
o potrzebie dodatkowych działań w tym obszarze.
E2-3 Cele związane z zanieczyszczeniem
W roku sprawozdawczym 2025 Grupa Kapitałowa Lentex nie posiadała zdeniowanych celów
dotyczących ograniczania zanieczyszczeń. Grupa nie podjęła również działań przygotowawczych, które
mogłyby stanowić podstawę do ustanowienia celów środowiskowych w przyszłych okresach, dotyczy
to zarówno celów ilościowych, jak i jakościowych. Nie prowadzone były również prace analityczne ani
projekty przygotowawcze, które miałyby na celu opracowanie takich celów w przyszłości. W przypadku
zmiany priorytetów środowiskowych lub pojawienia się nowych wymogów regulacyjnych w obszarze
zanieczyszczeń, Grupa Kapitałowa Lentex dopuszcza możliwość ponownej oceny zasadności
wyznaczenia celów w kolejnych latach.
Na podstawie posiadanej wiedzy, dostępnych danych, w tym historycznych wielkości emisji
zanieczyszczeń oraz wyposażenia ciągów technologicznych w urządzenia ograniczające
i zabezpieczające emisje, Grupa Gamrat ocenia, że ustanowienie celów dotyczących ograniczania
zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza atmosferycznego nie jest obecnie wymagane.
Pomimo braku wyznaczenia celów Grupa monitoruje skuteczność w odniesieniu do istotnych wpływów,
ryzyk i szans w tym obszarze poprzez procedury obowiązujące w poszczególnych Spółkach szczegółowo
opisane w ujawnieniu E2-1.
Grupa nie posiada zdeniowanych polityk i działań w odniesieniu do istotnych wpływów, ryzyk i szans
w obszarze zanieczyszczeń. Jednakże określone procesy, za pomocą których werykowana jest
skuteczność działań w tym obszarze. Procesy te deniowane przez wymagania prawne
i obowiązujące pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza w ramach, których monitorowane są
112
określone parametry emisji. Poza zakresem wynikającym z przepisów prawa Grupa nie prowadzi
dodatkowych analiz ani pomiarów zanieczyszczeń, ani oceny wpływu produktów w całym cyklu życia.
Zgodnie z obowiązującymi pozwoleniami brak jest konieczności wykonywania okresowych lub ciągłych
pomiarów dla instalacji. Organizacja monitoruje wielkość emisji na podstawie ewidencjonowania czasu
pracy emitorów, zużycia surowców i paliw. Okresowa sprawozdawczość obejmuje roczne sprawozdanie
do KOBiZE oraz roczne obliczenie opłaty za korzystanie ze środowiska składane do Urzędu
Marszałkowskiego.
Ponadto organizacja nie posiada zdeniowanego okresu odniesienia ani wskaźników jakościowych
i ilościowych do monitorowania postępu w realizacji celów dot. zanieczyszczeń. Poziom ambicji
organizacji jest ograniczony do wymag prawnych wynikających z obowiązującego pozwolenia na
emisję gazów i pyłów do powietrza, które określa bieżące limity emisji. Ambicja organizacji jest zgodna
z obowiązującymi regulacjami prawnymi, jednak nie obejmuje dodatkowych ambicji ani ram czasowych
dla ich osiągnięcia.
E2-4 Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby
Grupa nie prowadzi działalności określonej w Załączniku nr I do rozporządzenia (WE) nr 166/2006
Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. oraz nie przekracza wartości progowych dla
uwolnień określonych w Załączniku nr II do ww. rozporządzenia. Jednak w swojej działalności w roku
2025 do atmosfery zostały uwolnione ilości zanieczyszczeń:
ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA
Substancja
Jednostka
2024
2025
Dwutlenek siarki
t
0,02
0,132
Dwutlenek węgla
t
3 339,13
3 293,102
Pyły ze spalania paliw
t
0,03
0,00082
Tlenek azotu
t
2,32
2,881
Tlenek węgla
t
1,74
0,395
Kwas siarkowy
t
0,08
0,085
Związki
heterocykliczne
t
0,09
0,065
Pyły polimerów
t
3,035
2,997
Grupa jest zobligowana do raportowania ilości emitowanych zanieczyszczeń, natomiast nie ma
obowiązku systemu ich monitoringu na wyjściu. Obliczenia wykonywane pomocą wskaźników
KOBIZE, a raportowanie odnosi się do wskaźników/wartości szacunkowych.
Obliczenie emisji „Lentex” S.A. dotyczy trzech obszarów:
1. Emisja powstała ze spalania gazu ziemnego stosowanego do suszarek na 4 agregatach (HydroJet,
PerfoJet, AquaJet, Asselin) w oparciu o wskaźniki z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania
Emisjami KOBIZE (Dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, pyły ze spalania paliw, Tlenek węgla, dwutlenek
azotu).
2. Emisja powstała z ilości zużytego surowca w oparciu o dane z karty charakterystyki (kaprolaktam)
113
3. Emisja powstała z ładowania baterii wózków akumulatorowych w oparciu o wskaźnik emisji i godzin
ładowania (kwas siarkowy).
W „LentexS.A. ewidencja emisji gazów i pyłów do powietrza prowadzona jest w formie elektronicznej.
Dane ewidencjonowane zbiorczo w cyklu rocznym za pomocą dedykowanej plaormy do zarządzania
danymi środowiskowymi.
W Grupie Gamrat ewidencja emisji gazów i pyłów do powietrza prowadzona jest również w formie
elektronicznej. Dane przekazywane do Działu BHP i OŚ, gdzie obliczane wielkości emitowanych
zanieczyszczeń, a następnie na ich podstawie opracowywane zbiorcze zestawienia oraz wymagane
sprawozdania.
Zewnętrzna sprawozdawczość obejmuje raportowanie:
W terminie do 30 marca po zakończeniu roku poprzedniego sporządzenie sprawozdania do
Urzędu Marszałkowskiego dotyczące emisji gazów i pyłów.
W terminie do końca lutego po zakończeniu roku poprzedniego sporządzenie raportu KOBIZE.
Podstawą obliczenia opłaty dane wynikające z prowadzenia ewidencji emisji gazów i pyłów do
powietrza.
Obliczenia rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym wykonane programem
ATMOTERM Opole dla „GamratS.A. wykazały, że spełnione warunki określone w roz. Ministra
Środowiska z dnia 26 stycznia 2010r., w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji
w powietrzu (Dz.U. z 2010r., Nr 16, poz.87). Obliczenia te wykazały wnież, że emisja z emitorów nie
spowoduje przekroczeń dopuszczalnych norm jakości powietrza poza granicami zakładu. W związku
w powyższym, spełnione normy dopuszczalnych stężeń substancji zanieczyszczających w powietrzu
w całym obszarze otaczającym.
Analiza zakresu obliczkomputerowych dla emitowanego pyłu z instalacji „Gamrat WPCsp. z o. o.
wykazała, że emisja ta nie powoduje przekroczeń 10% wartości odniesienia dla 1 (jednej) godziny,
a zatem warunek wynikający z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie
przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga
pozwolenia (Dz.U. 2010 nr 130 poz. 881) został spełniony. W związku z powyższym, „Gamrat WPC” sp.
z o. o. nie wymaga pozwolenia na wprowadzanie zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego
Grupa Kapitałowa Lentex nie posiada danych oraz analiz wyników badań w zakresie wygenerowanego
mikroplasku. Ze względu na specykę działalności oraz szerokie spektrum zastosowań produktów
dostarczanych do różnych branż, organizacja koncentruje się na przestrzeganiu obowiązujących
regulacji środowiskowych, minimalizowaniu negatywnego wpływu produkcji.
Grupa Kapitałowa Lentex nie ustanowiła celów ilościowych dotyczących redukcji emisji mikroplasku.
Brak celów wynika z niedostępności danych bazowych, które umożliwiłyby opracowanie mierzalnych
i monitorowalnych wskaźników. Grupa nie dysponuje również obecnie analizami wpływu swoich
wyrobów na emisje mikroplasku w całym cyklu życia.
Produkty „LentexS.A. wykorzystywane w różnych branżach, co znacznie utrudnia identykację
rzeczywistych punktów emisji oraz ich skali. W niektórych zastosowaniach jak w branży
114
motoryzacyjnej – włóknina stanowi drugą warstwę ścieralną, co może potencjalnie sprzyjać uwalnianiu
mikrodrobin plasku. Brak danych po stronie odbiorców uniemożliwia jednak kwantykację tego
zjawiska.
Literatura naukowa wskazuje, że znaczącym źródłem mikroplasku jest pranie tekstyliów zawierających
włókna syntetyczne. Według publikacji z 2023 r. w czasopiśmie Exposure and Health mikrodrobiny
plasku przedostają się do ścieków i ostatecznie do środowiska wodnego, a ich udział w globalnym
zanieczyszczeniu oceanów szacuje się na około 35%. W przypadku „LentexS.A. sprzedaż produktów
kierowanych do branży odzieżowej stanowiła ok. 1% przychodów w roku 2025, co pozwala przyjąć, że
wpływ organizacji na emisje mikroplasku z tego źródła jest ograniczony.
Na obecnym etapie brak jest również możliwości pełnej oceny ryzyk związanych z potencjalnymi
emisjami mikroplasku.
Mikroplask to drobne cząstki plasku o średnicy mniejszej niż 5 mm, biorąc to kryterium pod uwagę,
należy stwierdzić, że cała emisja pyłu z emitorów Grupy Gamrat jest praktycznie emisją mikroplasku.
Działalność Grupy nie podlega Dyrektywie 2010/75/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie
emisji przemysłowych (IED) oraz odpowiednim dokumentom referencyjnym dotyczących najlepszych
dostępnych technik (BREF).
E2-5 Substancje potencjalnie niebezpieczne i substancje wzbudzające szczególnie duże obawy
W ramach Grupy zidentykowano występowanie substancji niebezpiecznych wykorzystywanych
zarówno w pomocniczych procesach analitycznych, jak i w podstawowych procesach produkcyjnych.
Praktyki zarządzania tymi substancjami obejmują ich ewidencję, stosowanie zgodnie z obowiązującymi
przepisami oraz raportowanie w wyznaczonych terminach do właściwych organów kontrolnych.
Spółka „LentexS.A. wykorzystuje substancje niebezpieczne w procesach pomocniczych, takich jak
analiza laboratoryjna wody technologicznej stosowanej w produkcji wyrobów gotowych, analiza
ścieków oraz uzdatnianie wody technologicznej. Substancje te nie celowo dodawane do wyrobów
gotowych ani nie stanowią ich składników funkcjonalnych, a ich użycie ograniczone jest do działań
kontrolnych i badawczych oraz działań mających na celu przygotowanie wody do określonych procesów
przemysłowych.
Zgodnie z wiedzą Spółki oraz charakterem prowadzonych procesów technologicznych, nie identykuje
się istotnych ilości substancji wzbudzających szczególne obawy opuszczających zakład jako produkty lub
jako zamierzona część produktów lub usług.
Zgodnie z obowiązkiem prawnym dotyczącym monitorowania czynników rakotwórczych, mutagennych,
reprotoksycznych oraz prekursorów kategorii II i III, „LentexS.A. corocznie sporządza i przekazuje do
Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Pracy wymagane sprawozdania.
Wykazywane substancje mutagenne, rakotwórcze i reprotoksyczne obejmują m.in.:
chromian potasu, ChZT LCI400, dwuchromian potasu, NitraVer 5, OWO LCK 385,benzen.
Wykazywane prekursory kategorii II i III obejmują m.in.: Nadmanganian potasu lub Manganian (VII)
potasu, Nadmanganian potasu odważka analityczna, Kwas chlorowodorowy (Chlorowodór) (Kwas solny
115
35-38%CZDA), (Kwas solny 0,1n trax), Kwas siarkowy 95 % (VI), Kwas siarkowy 75 % (VI), Kwas
siarkowy 96% r-r, Kwas siarkowy 50% r-r, Toulen (Rozpuszczalnik Nitro), Aceton.
Substancje te nie opuszczają zakładu w formie produktu ani jego części. Ich wykorzystanie jest
kontrolowane poprzez wewnętrzne procedury BHP oraz systemowe monitorowanie narażenia
pracowników na określone czynniki.
W 2025 roku nabyto, wytworzono lub wykorzystano podczas produkcji następujące substancje:
SUBSTANCJA
WAGA [KG]
Acetanilide
0,00001
Chlorek magnezu 6w
0,0002
Oranż metylowy
0,0003
Węglan wapna bezwodny
0,002
Czerń eriochromowa
0,002
Skrobia
0,003
Kwas solny 0,1n trax
0,004
Nadmanganian potasu odwazka analityczna
0,01
Szczawian dwusodowy
0,01
FerroVer
0,01
Chlorowodorek hydroksyloaminy
0,01
Potasu dichromian
0,02
Nadsiarczan potasu saszetki
0,02
Wersenian dwusodowy
0,02
Nadsiarczan potasu
0,03
Azotan srebra
0,03
Wzorce do mętnościomierza 10, 20, 100,
800 NTU
0,04
Amonu żelaza siarczan 6w
0,04
Nadtlenek wodoru 30%
0,04
Fenoloaleina 1%
0,05
SulfaVer 4 Sulfate Reagent
0,05
Odczynnik molibdenowo-wanadanowy
0,05
NitraVer 5
0,05
Chromian potasu
0,06
Jodek potasu
0,08
Pehametryczny materiał odniesienia – 4,01
alanowy
0,10
Pehametryczny materiał odniesienia – 7,00
fosforanowy
0,10
Pehametryczny materiał odniesienia – 9,0
boraksowy
0,10
116
Wzorzec fosforanowy pH
0,10
Wzorzec alanowy Ph
0,10
3M KCl – roztwór elektrodowy
0,12
Chlorek wapnia bezwodny
0,13
Chlorek amonu
0,14
Rodanek amonowy
0,15
Aerodesin 2000
0,18
Siarczan Manganu II
0,18
Siarczek sodu 9w
0,20
Wodorotlenek sodu
0,24
Azot ogólny LCK 238
0,28
Chlorek sodu
0,32
Wiskozymetryczny materiał odniesienia
(wzorzec lepkości)
0,32
Wodorotlenek potasu
0,35
Testy kuwetowe do OWO LCK 385
0,41
Azot amonowy LCK 305
0,68
Eter naowy - temp. Wrzenia 40-60°C
0,70
Azot amonowy LCK 304
0,92
Amoniak roztwór 25 %
1,05
Testy do ChZT LCI400
1,97
Testy do ChZT LCI500
2,08
Eter naowy 40-60
2,26
Kwas solny 35-38%
4,05
Kwas siarkowy 95%
6,10
Slik AN
8,00
Amoniak 3%
9,70
Paliwo PB
14,23
Wetrok Anwax Forte Classic
20,00
Wetrok Wetco Floor
40,00
Płyn do mycia układacza Milnet Mil 21211
40,00
Kwas siarkowy (VI) roztwór 75%
42,00
Aceton
62,70
Olej metylosilikonowy OM 500
90,00
Paliwo ON
92,00
Ultron PK 8
140,00
Środek antypienny - NALCO CL 37
475,00
Flokulant - Nalco 71302 / 71308
650,00
Biocyd - Nalco 7330
2 760,00
Biocyd- Fennocide BC16
7 000,00
Koagulant - Nalco 71221
18 530,00
117
Podchloryn sodowy
27 000,00
Koagulant - Pax 60 XL
35 370,00
Wartości przedstawione w tabeli obejmują ilości substancji nabytych, wytworzonych lub
wykorzystanych w 2025 roku. W przypadkach, w których nie było możliwe dokładne określenie zużycia,
przyjęto ilość nabytą jako wartość przybliżoną.
„Gamrat S.A. wykorzystuje w procesach produkcyjnych następujące substancje niebezpieczne:
Standart Copper Resist LT, Naofoam BA 12, Cores, Parada, Naosafe G PX 282 T, Naosafe CMP 96140,
Naosafe ZPP 98251. W trakcie procesu produkcyjnego ze stosowanych surowców do środowiska pracy
mogą być również uwalniane następujące substancje rakotwórcze: z polichlorku winylu - chlorek
winylu, a z surowca ASA akrlonitryl, dlatego też zgodnie z przepisami organizacja corocznie przekazuje
informacje dotyczące czynników rakotwórczych do Państwowej Inspekcji Pracy jak również
Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W 2025 roku nabyto, wytworzono lub wykorzystano podczas
produkcji następujące substancje:
SUBSTANCJA
WAGA [KG]
Potasu jodek cz.d.a
0,10
Roztwór buforowy pH 4,00 barwiony żółty
0,10
Roztwór buforowy pH 9,00 barwiony czerwony
0,10
Roztwór buforowy pH 7,00 barwiony zielony
0,10
Amonu żelaza siarczan 6 hydrat cz.d.a.
0,25
Azot całkowity test kuwetowy 1.14537
0,77 (waga bruo)
Sodu siarczan bezwodny cz.d.a
1,00
Sodu chlorek cz.d.a
2,00
Sodu siarczan bezwodny cz.d.a
2,00
Zmywacz Xbreake Cleaner
4,00
Chloroform (stabilizowany amylenem) cz.d.a.
5,92
Olej smarujący Classic 10W40
10,00
Płyn czyszczący K2 AKRA
10,00
Smar ŁT-34
20,00
Naftosafe ZPP 98251
36,05
Płyn chłodzący Borygo
80,00
Naftofoam BA 12
104,25
Olej smarujący Turdus 15W40
125,00
Chlorek metylenu techniczny
265,00
Cores Parada
3 325,00
Naftosafe G PX 282 T
19 079,00
Propan-Butan
21 800,00
Naftosafe CMP 96140
26 534,60
118
ESRS E3 Zasoby wodne i morskie
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i istotnych
szans związanych z wodą i zasobami morskimi
W 2024 roku Grupa Kapitałowa Lentex przeprowadziła proces identykacji oraz oceny wpływów, ryzyk
i szans związanych z obszarem zanieczyszczeń, obejmujący zarówno potencjalne, jak i rzeczywiste
oddziaływania wynikające z działalności operacyjnej. Proces został zrealizowany zgodnie z procedurą
identykacji wpływ, ryzyk i szans (IRO), zapewniając spójność metodologiczną oraz porównywalność
wyników pomiędzy spółkami.
Analiza IRO została przeprowadzona dla „Lentex” S.A. oraz wszystkich spółek zależnych, obejmując
pełen łańcuch działań mogących wiązać się z wodą i zasobami morskimi. W pierwszym roku
raportowania założono wykonanie szczegółowej analizy dla całej Grupy, co umożliwiło kompleksowe
zmapowanie obszarów ryzyka i wpływu.
Istotnym elementem procesu była ankieta skierowana do interesariuszy, obejmująca pytania dotyczące
aspektów związanych z zasobami wodnymi. Konsultacje pozwoliły uzupełnić ocenę o perspektywę
klientów, pracowników, dostawców i partnerów biznesowych umożliwiając zidentykowanie obszarów
istotnych z punktu widzenia ich oczekiwań i potrzeb.
W 2025 roku przeprowadzono ponowny przegląd wyników z wcześniejszych analiz. Werykacja
potwierdziła, że nie wystąpiły żadne istotne zmiany, a zidentykowane w 2024 roku obszary tematyczne
oraz priorytety pozostają aktualne. Z tego względu Grupa bazuje nadal na wynikach poprzednich badań,
uznając je za reprezentatywne i adekwatne do obecnych warunków działalności.
Szczegółowy opis procesu identykacji i oceny wpływów, ryzyk i szans związanych z zanieczyszczeniami
został przedstawiony w ramach ujawnienia IRO-1 w części ESRS 2 Ogólne ujawnienia informacji.
E3-1 Polityki związane z wodą i zasobami morskimi
Grupa nie posiada formalnie zdeniowanej polityki w zakresie odpowiedzialnego korzystania z zasobów
wodnych oraz ograniczenia wpływu działalności na środowisko wodne.
Brak formalnej polityki wynika z faktu, że gospodarka wodnościekowa w Grupie - w szczególności
w spółce dominującej „LentexS.A. - jest skutecznie zarządzana w oparciu o obowiązujące przepisy
prawa, aktualne pozwolenia wodnoprawne oraz wewnętrzną procedurę operacyjną. W ocenie Grupy
obecny system zapewnia efektywne monitorowanie, ewidencję i raportowanie w zakresie zasobów
wodnych, a także zgodność z obowiązującymi wymaganiami regulacyjnymi.
Wewnętrzna procedura „Lentex S.A. „Gospodarka wodnościekowa” określa zasady nadzoru
i odpowiedzialności, w tym:
zapewnienie bieżącej kontroli jakości i ilości ścieków oraz poboru wody,
monitorowanie parametrów wymaganych pozwoleniami,
utrzymanie infrastruktury wodnościekowej,
terminową realizację sprawozdawczości środowiskowej.
119
„Gamrat S.A. opiera swoje działania na współpracy z rmą zewnętrzną Veolia Wschód sp. z o.o.
z siedzibą w Zamościu na dostarczanie i odbiór ścieków. Tym samym, obowiązki wynikające z przepisów
Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r., Prawo wodne (tj. Dz. U. z 2024, poz. 1087 ze zm.) Spółki „Gamrat” S.A.
nie dotyczą.
Celem Grupy jest utrzymanie zgodności regulacyjnej i efektywne zarządzanie zasobami wodnymi,
z dążeniem do ograniczania wpływu środowiskowego.
W 2025 r. nie stwierdzono żadnych przekrocz warunków określonych w obowiązujących
pozwoleniach wodnoprawnych w całej Grupie.
E3-2 Działania i zasoby związane z wodą i zasobami morskimi
W roku sprawozdawczym 2025 nie podjęto kluczowych działań w zakresie zasobów wodnych oraz nie
zaplanowano działań na przyszłość. Wszystkie działania w zakresie gospodarki wodnościekowej
realizowane zgodnie z obowiązującymi pozwoleniami wodnoprawnymi oraz na podstawie
wewnętrznych procedur, które zapewniają ciągły nadzór i zgodność operacyjną.
W 2025 r. nie stwierdzono żadnych przekroczwarunków określonych w pozwoleniach ani innych
zdarzeń wymagających dodatkowych działań naprawczych lub inwestycyjnych. W związku z tym Grupa
nie zidentykowała istotnych ryzyk ani potrzeb wprowadzenia nowych inicjatyw operacyjnych w tym
obszarze.
Dla Grupy jednym z kluczowych elementów zarządzania zasobami wodnymi jest maksymalizacja
recyrkulacji wody w obiegach zamkniętych. Priorytetem jest ponowne wykorzystanie wód procesowych
i chłodniczych, co pozwala ograniczać pobór wody zewnętrznej oraz poprzez zawracanie wody do
procesu – zmniejszać wolumen wód/ścieków wymagających odprowadzenia, a tym samym ogranicz
związane z tym ryzyka środowiskowe. W obszarach, w których jest to technicznie i operacyjnie
uzasadnione, Spółki Grupy wdrażają i utrzymują rozwiązania umożliwiające recykling/recyrkulację wód
technologicznych, zwiększając efektywność operacyjną i stabilność procesu.
W „Lentex” S.A. obieg wody w układzie zamkniętym funkcjonuje w ramach układu wodnego agregatów
oraz układu chłodzenia. W układzie chłodzenia ubytki wynikają jedynie z parowania oraz strat
związanych z kropelkowaniem. W układzie wodnym agregatów straty wynikają z parowania, chłonności
włókniny, strat procesowych w urządzeniach oraz z procesu płukania ltrów piaskowych. Straty
uzupełniane są w ilości ok. 8% wody w obiegu.
W „Gamrat S.A. obieg wody w układzie zamkniętym jest realizowany w zakresie układu wody
chłodzącej typu Eurochiller oraz chłodni kominowej typu York. Ubytki wody wynikają z parowania oraz
strat procesowych w urządzeniach. W układzie chłodzenia straty wynikają jedynie z parowania wody.
Ubytki te są uzupełniane wodą świeżą na poziomie ok. 0,4% wody w obiegu.
Najważniejsze zagadnienia związane z gospodarką zasobami wodnymi:
pobór wody - monitorowanie ilości pobranej wody,
odprowadzanie ścieków - Wszystkie ścieki powstające w instalacjach oczyszczane przed
odprowadzeniem do środowiska naturalnego,
120
zanieczyszczenia - kontrola ilości i jakość zanieczyszcz wprowadzanych do ekosystemów
wodnych,
monitorowanie i raportowanie - regularne monitorowanie i raportowanie wyniki pomiarów,
zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami.
E3-3 Cele związane z wodą i zasobami morskimi
W roku sprawozdawczym 2025 Grupa Kapitałowa Lentex nie posiadała zdeniowanych celów
dotyczących zasobów wodnych. Grupa nie podjęła również działań przygotowawczych, które mogłyby
stanowić podstawę do ustanowienia celów w przyszłych okresach, dotyczy to zarówno celów
ilościowych, jak i jakościowych. Grupa nie prowadzi również prac analitycznych ani projektów
przygotowawczych, które miałyby na celu opracowanie takich celów w przyszłości. W przypadku zmiany
priorytetów lub pojawienia się nowych wymogów regulacyjnych w tym obszarze, Grupa Kapitałowa
Lentex dopuszcza możliwość ponownej oceny zasadności wyznaczenia celów w kolejnych latach.
Pomimo braku wyznaczenia celów Grupa Kapitałowa Lentex monitoruje skuteczność polityk i działań
w odniesieniu do istotnego wpływu, ryzyka i szans w tym obszarze. Procesy te deniowane przez
wymagania prawne i obowiązujące pozwolenia wodnoprawne dla „Lentex” S.A. w zakresie:
zrzutu ścieków przemysłowych - badania jakości odprowadzanych ścieków wykonywane
przez wewnętrzne laboratorium „Lentex S.A. oraz przez laboratorium akredytowane
w zakresie i częstotliwości, które określa pozwolenie. Raporty z analiz przekazywane do
Instytucji. Wody Polskie oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. 19.11.2025 została
wydana nowa decyzja Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w tym zakresie,
piętrzenia, retencjonowania, poboru i zrzutu wody miesięczne sprawozdania o ilości pobranej
wody przekazywane do Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska oraz roczne sprawozdanie do
Wód Polskich w Opolu,
zrzutu wód opadowych i roztopowych korzystanie ze środowiska wodnego w oparciu
o powyższe pozwolenia zobowiązuje rmę do ponoszenia opłaty kwartalnej na podstawie
sprawozdań o ściekach przemysłowych, pobranej wodzie oraz wodzie opadowej i roztopowej
do Instytucji Wód Polskich.
Grupa prowadzi stały monitoring poboru wody w operacjach własnych. Z uwagi na brak wyznaczonego
celu w odniesieniu do poboru i zużycia wody, nie jest mierzona skuteczność wdrażanych polityk.
Organizacja nie posiada zdeniowanego okresu odniesienia ani wskaźników jakościowych i ilościowych
do monitorowania postępu w realizacji celów dot. zasobów wodnych. Rok bazowy, od którego mierzony
byłby postęp, nie został określony.
Poziom ambicji organizacji jest ograniczony do wymagań prawnych wynikających z obowiązujących
pozwoleń wodnoprawnych, które określają bieżące limity pobow i zrzutów wody. Ambicja organizacji
jest zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi, jednak nie obejmuje dodatkowych ambicji ani
ram czasowych dla ich osiągnięcia.
121
E3-4 Zużycie wody
W ramach własnych operacji „Lentex S.A. oraz Grupa Gamrat wykorzystują wodę w procesach
technologicznych, które stanowią główne źródło zarówno poboru wody, jak i odprowadzania ścieków.
Dodatkowe zużycie wody związane jest z zabezpieczeniem potrzeb socjalno-bytowych pracowników.
Kategoria
Opis
Jednostka
2024
2025
Pobór i zrzut
wody
Całkowity pobór wody
238 038
259 325
Całkowity zrzut wody
218 849
235 853
ESRS E5 Gospodarka o obiegu zamkniętym
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i istotnych
szans związanych z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym
Szczegółowy opis procesu identykacji i oceny wpływów, ryzyk i szans związanych z zanieczyszczeniami
został przedstawiony w ramach ujawnienia IRO-1 w części ESRS 2 Ogólne ujawnienia informacji.
E5-1 Polityki związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym
Grupa nie posiada formalnie zdeniowanej polityki w zakresie zarządzania gospodarką o obiegu
zamkniętym oraz ograniczenia wpływu działalności na środowisko w tym zakresie. Brak formalnej
polityki wynika z faktu, że gospodarka o obiegu zamkniętym w Grupie jest skutecznie zarządzana
w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, aktualne pozwolenia oraz wewnętrzną procedurę
operacyjną. W ocenie Grupy obecny system zapewnia efektywne monitorowanie, ewidencję
i raportowanie w zakresie odpadów, a także zgodność z obowiązującymi wymaganiami regulacyjnymi.
W obszarze wykorzystania zasobów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym Grupa Kapitałowa Lentex
działa zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi.
Grupa prowadzi szczegółową ewidencję odpadów w systemie BDO, obejmującą zarówno karty
przekazania odpadów, jak i karty ewidencji, które potwierdzają nieprzekraczanie limitów określonych
w obowiązującym pozwoleniu. Systematyczny nadzór nad gospodarką odpadami obejmuje bieżącą
rejestrację wytwarzanych i przekazywanych odpadów, sporządzanie wymaganych sprawozdań
w systemie BDO oraz regularną kontrolę miejsc ich magazynowania.
Współpraca w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów realizowana jest wyłącznie z podmiotami
posiadającymi odpowiednie zezwolenia na transport i gospodarowanie odpadami. Zasady te zostały
dodatkowo uregulowane w wewnętrznej procedurze „LentexS.A. „Gospodarka odpadami w Lentex
S.A.. Procedura określa zakres odpowiedzialności, wymogi dotyczące magazynowania, przekazywania
wytworzonych odpadów oraz wytyczne w zakresie utrzymania warunków wynikających z pozwolenia
i terminowej sprawozdawczości.
Celem Grupy jest utrzymanie zgodności regulacyjnej i efektywne zarządzanie gospodarką o obiegu
zamkniętym z dążeniem do ograniczania wpływu środowiskowego.
122
W okresie sprawozdawczym nie stwierdzono żadnych przekroczeń w obszarach regulowanych
obowiązującymi pozwoleniami środowiskowymi.
E5-2 Działania i zasoby związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym
W roku sprawozdawczym 2025 Grupa podejmowała działania związane z wykorzystaniem zasobów
i gospodarką o obiegu zamkniętym.
W spółce „Lentex” S.A. w procesie wytwarzania włóknin typu Spunlace stosowana jest technologia
pozwalająca na ponowne zagospodarowanie włókniny, która spełnia wymagania jakościowe w zakresie
cech wizualnych, jednak nie mieści się w określonych normach dotyczących parametrów
zykomechanicznych. Materiał ten jest ponownie wykorzystywany w procesie produkcyjnym po
uprzednim rozdrobnieniu. Proces rozdrabniania włókniny niespełniającej wymaganych parametrów
realizowany jest przy użyciu specjalnie zaprojektowanych do tego celu urządzeń. Tak przygotowany
surowiec może być ponownie zastosowany w produkcji włóknin, w ilości do maksymalnie 8% składu
receptury, w zależności od wymagań jakościowych produktu końcowego.
Dzięki możliwości ponownego przetwarzania tego surowca Grupa Kapitałowa Lentex ogranicza ilość
odpadów traających do środowiska, redukuje straty i zużycie suroww oraz zwiększa efektywność
procesów produkcyjnych.
Natomiast Spółki Grupy Gamrat nie podjęły kluczowych działań w zakresie wykorzystania zasow,
gospodarki o obiegu zamkniętym oraz nie zaplanowano działań na przyszłość. W „Gamrat S.A.
wprowadzony jest dla określonych asortymentów proces rozdrabniania materiału przy wykorzystaniu
specjalistycznych ynów lub młynków stanowiskowych. Ponownemu użyciu podlega większość
produkowanych wyrobów, a proces ich ponownego przetworzenia jest ściśle określony w technologii
procesu. „Gamrat” S.A. wykorzystuje do ponownego przetworzenia około 98% odpadów
produkcyjnych.
W związku z możliwością użycia surowca zaklasykowanego do ponownego przetworzenia Spółki Grupy
Gamrat ograniczają potencjalne wprowadzenia odpadów do środowiska, zmniejszają poziom strat
i zużycia surowców oraz maksymalizują wydajności procesu.
W zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi Grupa Kapitałowa Lentex współdziała
z organizacją odzysku, która przejmuje realizację obowiązków dotyczących odzysku, w tym
w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych powstających z opakowań, zgodnie z ustawą
z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Organizacja
odzysku, działając w imieniu spółki dominującej „Lentex” S.A. oraz Grupy Gamrat, wykonuje obowiązki
informacyjne i sprawozdawcze wynikające z przepisów prawa, a także dokonuje terminowych rozliczeń
realizacji obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu w odniesieniu do zadeklarowanych ilości
opakowań.
Ponadto organizacja odzysku prowadzi publiczne kampanie edukacyjne, obejmujące działania
ukierunkowane na podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa, w tym informowanie
o zasadach prawidłowego postępowania z odpadami opakowaniowymi, ich potencjalnym wpływie na
środowisko i zdrowie ludzi oraz o funkcjonujących systemach zwrotu, zbierania i odzysku, w tym
recyklingu.
123
W odniesieniu do opakowań po substancjach niebezpiecznych „Lentex” S.A. współpracuje z Polską Iz
Gospodarczą, która realizuje zadania związane z organizacją systemu zbierania oraz odzysku,
w szczególności recyklingu, odpadów opakowaniowych.
E5-3 Cele związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym
W roku sprawozdawczym 2025 Grupa Kapitałowa Lentex nie posiadała zdeniowanych celów
dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym. Grupa nie podjęła wnież działań przygotowawczych,
które mogłyby stanowić podstawę do ustanowienia celów w przyszłych okresach, dotyczy to zarówno
celów ilościowych, jak i jakościowych. Grupa nie prowadzi również prac analitycznych ani projektów
przygotowawczych, które miałyby na celu opracowanie takich celów w przyszłości. W przypadku zmiany
priorytetów lub pojawienia się nowych wymogów regulacyjnych w tym obszarze, Grupa Kapitałowa
Lentex dopuszcza możliwość ponownej oceny zasadności wyznaczenia celów w kolejnych latach.
Pomimo braku formalnie wyznaczonych, mierzalnych celów w analizowanym obszarze, Grupa
Kapitałowa Lentex prowadzi systematyczny monitoring skuteczności wdrażanych polityk, procedur oraz
podejmowanych działań w odniesieniu do zidentykowanych istotnych wpływów, ryzyk i szans.
Monitoring ten ma na celu zapewnienie zgodności operacyjnej oraz ograniczenie potencjalnych
negatywnych oddziaływań związanych z prowadzoną działalnością.
Procesy w tym zakresie określane i kształtowane przede wszystkim przez obowiązujące przepisy
prawa, w tym regulacje środowiskowe, jak również przez warunki i wymagania wynikające
z posiadanych decyzji administracyjnych, w szczególności pozwoleń na wytwarzanie odpadów.
Realizacja tych procesów podlega bieżącej kontroli, co umożliwia dostosowywanie działań Grupy do
zmieniających się wymogów regulacyjnych oraz zapewnia utrzymanie zgodności z obowiązującymi
pozwoleniami.
Organizacja nie posiada zdeniowanego okresu odniesienia ani wskaźników jakościowych i ilościowych
do monitorowania postępu w realizacji celów dot. gospodarki o obiegu zamkniętym. Rok bazowy, od
którego mierzony byłby postęp, nie został określony.
Poziom ambicji organizacji jest ograniczony do wymagań prawnych wynikających z obowiązujących
pozwoleń. Ambicja organizacji jest zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi, jednak nie
obejmuje dodatkowych ambicji ani ram czasowych dla ich osiągnięcia.
W Grupie istnieją określone procesy, za pomocą których werykowana jest skuteczność działań w tym
obszarze. Procesy te są deniowane przez wymagania prawne i obowiązujące pozwolenia w zakresie:
pozwolenie na wytwarzanie odpadów - dotyczy „Lentex” S.A., „Gamrat” WPC.
pozwolenie na wytwarzanie, przetwarzanie oraz unieszkodliwianie odpadów dotyczy
„Gamrat” S.A.,
pozwolenie na użytkowanie składowiska odpadów - dotyczy „Gamrat” S.A.
Zewnętrzna sprawozdawczość obejmuje okresowe raportowanie (sprawozdanie o produktach,
opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi oraz sprawozdawczość
o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami) w systemie BDO.
124
E5-4 Zasoby wprowadzane do organizacji
Grupa prowadzi zróżnicowaną działalność. Kluczowe zasoby wprowadzane określone jako istotne
z perspektywy produkcji w okresie objętym raportowaniem są:
„LENTEX” S.A.
GRUPA GAMRAT
SUROWCE DO PRODUKCJI
Włókna: polipropylenowe,
poliestrowe, wiskozowe,
polilaktydowe
Polichlorek winylu (PVC)
Dyspersje kopolimerowe
Polietylen (PE)
Proszki termoplastyczne
Mączka drzewna
Folia okleinowa
Folia laminowana
Surowce pozostałe
OPAKOWANIA
Opakowania drewniane (palety)
Opakowania drewniane (palety,
ramki, przekładki)
Opakowania z tworzyw
sztucznych (folie, folie stretch,
taśmy colex)
Opakowania z tworzyw sztucznych
(folie, folie stretch, taśmy colex)
Opakowania z papieru i tektury
(gilzy, korony, przekładki)
Opakowania z tektury i papieru
(pudełka, przekładki, etykiety)
Opakowania metalowe (spinki
metalowe)
Opakowania metalowe (zapinki,
spinki, klipsy, wkręty)
W 2025 roku ani Spółka „Lentex" S.A. ani Grupa Gamrat, nie wykorzystała materiałów biologicznych do
wytwarzania produktów i świadczenia usług.
Ilości zasobów są określane na podstawie danych rzeczywistych.
W spółce „LentexS.A., w procesie wytwarzania włóknin typu Spunlace, stosowana jest technologia
pozwalająca na ponowne zagospodarowanie włókniny, która spełnia wymagania jakościowe w zakresie
aspektów wizualnych, lecz nie mieści się w założonych normach dotyczących wybranych parametrów
zykomechanicznych. Materiał ten poddawany jest ponownemu wykorzystaniu po uprzednim
rozdrobnieniu. Proces rozdrabniania włókniny niespełniającej wymagań parametrów technicznych
realizowany jest przy użyciu specjalnie skonstruowanych urządzeń. Uzyskany w ten sposób surowiec
wtórny wprowadzany jest ponownie do procesu produkcyjnego óknin, w ilości uzależnionej od
wymagań jakościowych wyrobu końcowego, przy czym jego udział w recepturze nie przekracza 8%.
Grupa nie zidentykowała w roku bilansowym 2025 ryzyka związanego z podwójnym liczeniem.
125
Zasoby wprowadzane do organizacji - surowce
Jednostka
2024
2025
Łączna masa surowców wprowadzonych do organizacji
Mg
23 113 050
22 747 480
Łączna masa surowców zużytych do produkcji
Mg
23 113 050
22 747 480
w tym całkowita masa surowców pochodzących z
recyklingu użytych do wytwarzania produktów
Mg
1 162 401
1 262 426
Łączna masa materiałów biologicznych wprowadzonych
do organizacji
Mg
0
0
w tym pochodzących ze zrównowonych źródeł
Mg
0
0
Łączna masa surowców pochodząca z recyklingu
zużytego do produkcji
Mg
0
0
Łączna masa materiałów technicznych i materiałów
biologicznych wprowadzonych do organizacji
Mg
0
0
Łączna masa produktów, materiałów technicznych i
materiałów biologicznych
Mg
0
0
Wartość procentowa materiałów biologicznych
pochodzących ze zrównoważonych źródeł
%
0
0
Wartość procentowa materiałów wtórnie
wykorzystanych
%
5,03
5,55
Zasoby wprowadzane do organizacji-opakowania
Jednostka
2024
2025
Łączna masa wprowadzonych opakowań
Mg
902,73
947,85
Łączna masa wprowadzonych opakowań do produkcji - drewno
Mg
504,15
567,98
w tym całkowita masa surowców pochodzących z recyklingu
użytych do wytwarzania produktów
Mg
0
0
Łączna masa wprowadzonych opakowań do produkcji - papier
Mg
237,45
226,33
w tym całkowita masa surowców z papieru pochodzących z
recyklingu użytych do wytwarzania produktów
Mg
237,45
226,33
Łączna masa wprowadzonych opakowań do produkcji -
tworzywa
Mg
140,63
138,94
w tym całkowita masa opakowań z tworzywa pochodzących z
recyklingu użytych do wytwarzania produktów
Mg
-*
-*
Łączna masa wprowadzonych opakowań do produkcji - metal
Mg
20,51
14,60
w tym całkowita masa opakow z metalu pochodzących z
recyklingu użytych do wytwarzania produktów
Mg
0
0
Wartość procentowa opakowań pochodzących z recyklingu
%
26,30%
23,88%
*Ze względu na brak wdrożonych narzędzi do szczegółowego monitorowania struktury materiałowej opakowań, w okresie
objętym raportem nie była prowadzona ewidencja zużycia opakowań z uwzględnieniem udziału materiów pochodzących z
recyklingu.
Dane za rok 2024 dotyczące zasobów wprowadzanych do organizacji w zakresie opakowań zostały
zaktualizowane względem wartości przedstawionych w poprzednim raporcie. Wcześniej raportowana
wartość wynosiła 975,94 tony, natomiast po werykacji i korekcie danych wynosi 902,73 tony.
W tabeli powyżej zaprezentowano dane po korekcie.
żnica wynika z doprecyzowania zakresu raportowania: w poprzednim raporcie do ilości opakowań
wliczano również opakowania sprowadzane wraz z surowcami. W celu zapewnienia większej
126
porównywalności danych w czasie zakres ujawnień zost zawężony do opakowań raportowanych
zgodnie z doprecyzowaną denicją, co przełożyło się na zmianę wartości za 2024 rok.
Łączna masa wprowadzonych opakowań odnosi się do łącznej ilości opakowań wprowadzonych na
rynek krajowy i zagraniczny wraz z produktem.
E5-5 Zasoby odprowadzane z organizacji
Zasoby odprowadzane z organizacji
Jednostka
2024
2025
Odpady skierowane do odzysku
Odpady niebezpieczne
Mg
4 208
1 726
Przygotowanie do ponownego użycia
Mg
0
306
Recykling
Mg
4 208
680
Inne procesy odzysku
Mg
0
740
Odpady inne niż niebezpieczne
Mg
2 701 852
1 106 707
Przygotowanie do ponownego użycia
Mg
0
36 641
Recykling
Mg
2 701 852
1 070 066
Inne procesy odzysku
Mg
0
0
Całkowita ilość odpadów skierowanych do odzysku
Mg
2 706 060
1 108 433
Magazynowana ilość odpadów przewidzianych do
przetworzenia w procesach odzysku i unieszkodliwiania
Mg
0
68 479
Przyjęte odpady od inneg o wytwórcy
Mg
0
12 206
Odpady skierowane do utylizacji
Odpady niebezpieczne
Mg
9 055
7 200
Spalanie
Mg
8 860
7200
Składowanie
Mg
0
0
Inne procesy unieszkodliwienia
Mg
195
0
Odpady inne niż niebezpieczne
Mg
182 728
367 921
Spalanie
Mg
0
0
Składowanie
Mg
182 728
367 921
Inne procesy unieszkodliwienia
Mg
0
0
Całkowita ilość odpadów skierowanych do utylizacji
Mg
191 783
375 121
Całkowita ilość odpadów niebezpiecznych
Mg
13 263
8 926
Całkowita ilość odpadów innych niż niebezpiecznych
Mg
2 884 580
1 555 313
Całkowita ilość odpadów promieniotwórczych
Mg
0
0
Całkowita ilość wytworzonych odpadów
Mg
2 897 843
1 564 239
Całkowita ilość odpadów niepoddanych recyklingowi
Mg
191 783
493 493
Wartość procentowa odpadów niepoddanych recyklingowi
%
6,62
31,55
Dane dotyczące ilości wytworzonych odpadów za 2024 r. różn się od wartości zaprezentowanych
w poprzednim raporcie. Wcześniej raportowana wartość wynosiła 2 775 023 Mg, natomiast po
werykacji korekcie danych wynosi 2 897 843 Mg.
W tabeli powyżej zaprezentowano dane po korekcie.
Zgodność z Taksonomią UE
Grupa Kapitałowa Lentex ujawnia w niniejszym raporcie informacje środowiskowe. Obowiązki z tym
związane zostały wprowadzone Rozporządzeniem Parlamentu i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020
127
r. i dotyczą zgodności z tzw. unijną Taksonomią działalności zrównoważonej w sprawie ustanowienia
ram ułatwiających zrównoważone inwestycje.
Rozporządzenie to, w skrócie nazywane Taksonomią UE (systematyką), przekłada cele klimatyczne
i środowiskowe Unii Europejskiej na techniczne kryteria służące ocenie czy dana działalność może być
uznana jako zrównoważona w odniesieniu do 6 niżej określonych celów środowiskowych:
1. Łagodzenie zmian klimatu,
2. Adaptacja do zmian klimatu,
3. Zrównoważone wykorzystanie i ochrona zasobów wodnych i morskich,
4. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym,
5. Zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola,
6. Ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów.
Taksonomia jest zatem systemem klasykacji pozwalającym na zbadanie i ujawnienie, w jakim stopniu
prowadzona przez Grupę Kapitałową Lentex działalność jest zrównoważona środowiskowo.
Wszelkiego rodzaju działalność prowadzona przez Grupę Kapitało Lentex może być przypisana do
jednej z trzech kategorii:
Działalność kwalikująca się do systematyki, dla której stwierdzono, że spełnione Techniczne
Kryteria Kwalikacji i Minimalne Gwarancje – jest to działalność zrównoważona środowiskowo,
Działalność kwalikująca się do systematyki, dla której nie przeprowadzono badania
Technicznych Kryteriów Kwalikacji lub stwierdzono, że przynajmniej jedno z kryteriów nie jest
spełnione lub nie zostały spełnione Minimalne Gwarancje – jest to działalność kwalikująca się
do systematyki, ale niezrównoważona środowiskowo,
Działalność niekwalikująca się do systematyki, dla której nie istnieją Techniczne Kryteria
Kwalikacji (do kategorii tej należą m.in. te rodzaje działalności, dla których kryteria powstaną
w przyszłości i wówczas działalność ta będzie kwalikowała się do Taksonomii).
Techniczne Kryteria Kwalikacji (TKK) to szczegółowe kryteria pozwalające na jednoznaczne
stwierdzenie, czy dana działalność wnosi istotny wkład w jeden z celów środowiskowych i nie wyrządza
poważnych szkód pozostałym celom środowiskowym. TKK są zawarte w trzech aktach prawnych:
1. Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2021/2139 z dn. 4 czerwca 2021 r. (tzw. „Climate
Delegated Act”), które od czasu wydania było nowelizowane dwukrotnie przez następujące
akty prawne:
a. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1214 z dnia 9 marca 2022 r., które wprowadziło
wymagania dla działalności związanych z wytwarzaniem energii z wykorzystaniem paliw
gazowych i energii jądrowej,
b. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2485 z dnia 27 czerwca 2023 r., które
wprowadziło nowe rodzaje działalności oraz zmiany do niektórych technicznych kryteriów
kwalikacji
c. Rozporządzenie 2021/2139 zawiera kryteria istotnego wkładu w dwa cele środowiskowe:
łagodzenie zmian klimatu (climate change migaon, CCM) i adaptacja do zmian klimatu
128
(climate change adaptaon, CCA) oraz kryteria niewyrządzania poważnych szkód pozostałym
celom środowiskowym (do no signicant harm, DNSH).
2. Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2023/2486 z dnia 27 czerwca 2023 r.
1
(tzw.
„Environmental Delegated Act”). Rozporządzenie to określa TKK dla istotnego wkładu
i nieczynienia poważnej szkody w zakresie pozostałych czterech celów środowiskowych:
ochrony zasobów wodnych (WTR), gospodarki obiegu zamkniętego (CE), ograniczaniu
zanieczyszczeń (PPC) i ochrony bioróżnorodności (BIO).
3. Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2026/73 z dnia 4 lipca 2025 r. Rozporządzenie to
wprowadza m.in. zaktualizowane zasady dotyczące kryteriów nieczynienia poważnych szkód
(DNSH) w zakresie zanieczyszczeń.
Minimalne Gwarancje (MG), określone w art. 18 Rozporządzenia 2020/852 procedurami
stosowanymi w celu zapewnienia przestrzegania Wytycznych ONZ dotyczących Biznesu i Praw
Człowieka i Wytycznych OECD dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych.
Każde przedsiębiorstwo podlegające obowiązkom wynikającym z Rozporządzenia 2020/852 jest
zobowiązane na podstawie art. 8 Rozporządzenia do ujawnienia trzech wskaźników:
Udział procentowy obrotu pochodzący z produktów lub usług związanych działalnością
zrównoważoną środowiskowo,
Udział procentowy nakładów inwestycyjnych (CapEx), odpowiadający aktywom lub procesom
związanym z działalnością zrównoważoną środowiskowo,
Udział procentowy wydatków operacyjnych (OpEx), odpowiadający aktywom lub procesom
związanym z działalnością zrównoważoną środowiskowo.
Szczegółowe wymogi dotyczące kalkulacji i ujawniania ww. wskaźników zostały określone
w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2021/2178
2
, tzw. „akcie delegowanym do art. 8” oraz
rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2026/73 z dnia 4 lipca 2025 r.
Zgodność prowadzonej przez Grupę Kapitałową Lentex działalności z systematyką
W wyniku przeprowadzonych analiz ustalono następujący odsetek obrotu, nakładów inwestycyjnych
(CapEx) i wydatków operacyjnych (OpEx) zgodnych z Taksonomią.
W dalszej części rozdziału opisany jest proces badania zgodności z Taksonomią, zastosowane zasady
rachunkowości oraz szczegółowe owienie trzech wskaźników wyników wraz z tabelami
1
Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2486 z dnia 27 czerwca 2023 r. uzupełniające rozporządzenie
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalikacji
służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalikuje się jako wnosząca istotny
wkład w zrównoważone wykorzystywanie i ochronę zasobów wodnych i morskich, w przejście na gospodarkę o
obiegu zamkniętym, w zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrolę lub w ochronę i odbudowę
bioróżnorodności i ekosystemów, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza pownych
szkód względem któregokolwiek z innych celów środowiskowych, i zmieniające rozporządzenie delegowane
Komisji (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych
rodzajów działalności gospodarczej.
2
Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2178 z dnia 6 lipca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie
Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 przez sprecyzowanie treści i prezentacji informacji dotyczących
zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej, które mają być ujawniane przez przedsiębiorstwa
podlegające art. 19a lub 29a dyrektywy 2013/34/UE, oraz określenie metody spełnienia tego obowiązku
ujawniania informacji.
  
129
sporządzonymi zgodnie z tzw. aktem delegowanym do art. 8, czyli Rozporządzeniem Delegowanym
Komisji (UE) 2021/2178.
Proces oceny kwalikacji do systematyki
W celu zbadania kwalikacji do systematyki przeprowadzony został czteroetapowy proces:
1. Identykacja
Etap poleg na przeglądzie całej działalności prowadzonej przez Lentex i spółki zależne Grupy
i ustalenie, czy, a jeśli tak to które rodzaje działalności kwalikują się do systematyki. Przeglądowi
podlegały uzyskiwane przez spółki przychody, nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne. Do
identykacji poszczególnych rodzajów działalności wykorzystano ich opisy zawarte w załącznikach do
Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2139 oraz 2023/2486, które były porównywane do
faktycznie prowadzonej działalności. W przypadku braku dostatecznej jednoznaczności opisu
działalności, korzystano pomocniczo ze statystycznej klasykacji działalności gospodarczej NACE
3
.
2. Alokacja
Etap polegał na przypisaniu do poszczególnych zidentykowanych w pierwszym etapie działalności
wartości obrotu, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych. Działalności stanowiące mniej niż
10% danego wskaźnika zostały pominięte w dalszych etapach oceny.
3. Werykacja
Etap polegał na przeprowadzeniu dwóch rodzajów badań:
W przypadku wszystkich zidentykowanych rodzajów działalności przeprowadzono badanie
kryteriów istotnego wkładu i niewyrządzania poważnych szkód z wykorzystaniem TKK
określonych w załącznikach do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2139.
Szczegóły oceny przedstawione w sekcji Werykacja zgodności z Technicznymi Kryteriami
Kwalikacji.
Została przeprowadzona ocena, czy spełnione Minimalne Gwarancje. Szczegóły oceny
przedstawione w sekcji dotyczącej Minimalnych Gwarancji.
4. Kalkulacja
Etap polegał na wykorzystaniu informacji wynikowych z etapów drugiego i trzeciego w celu
sporządzenia tabel zawierających wymagane informacje oraz opracowaniu niniejszej informacji
uzupełniającej, zgodnie z wymogami załączników I i II do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE)
2021/2178.
Proces badania zgodności z systematyką przeprowadzono przez zespół składający się z przedstawicieli
spółek Grupy Kapitałowej Lentex ze wsparciem zewnętrznej rmy doradczej.
3
Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie
statystycznej klasykacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr
3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych
 
130
Minimalne Gwarancje
Zgodnie z art. 18 Rozporządzenia 2020/852: „Minimalnymi gwarancjami, o których mowa w art. 3 lit.
c), procedury stosowane przez przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą, które mają
zapewnić przestrzeganie Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz Wytycznych
ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, w tym zasad i praw określonych w ośmiu podstawowych
konwencjach wskazanych w Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej podstawowych
zasad i praw w pracy oraz zasad i praw określonych w Międzynarodowej karcie praw człowieka.
Badanie zgodności z Minimalnymi Gwarancjami zostało zrealizowane zgodnie z rekomendacjami
zamieszczonymi w Final Report on Minimum Safeguards autorstwa Plaorm On Sustainable Finance.
Zgodnie z rekomendacjami, niespełnieniem Minimalnych Gwarancji jest jedna z czterech przesłanek:
1. Nieodpowiednie lub nieistniejące procesy należytej staranności w zakresie praw człowieka,
w tym praw pracowniczych, korupcji, opodatkowania i uczciwej konkurencji.
2. Spółka została ostatecznie pociągnięta do odpowiedzialności lub uznana za naruszającą prawo
pracy lub prawa człowieka w niektórych rodzajach spraw sądowych z zakresu prawa pracy lub
praw człowieka.
3. Brak współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym OECD (dalej KPK OECD) w sprawie
zgłoszenia przyjętego przez KPK OECD.
4. Business and Human Rights Resource Centre (BHRRC) podjęło zarzut wobec rmy, a rma nie
odpowiedziała na nie w ciągu 3 miesięcy.
W wyniku przeprowadzonego procesu werykacji ustalono spełnienie Minimalnych Gwarancji przez
spółkę Lentex i niespełnienie przez Gamrat.
Werykacja zgodności z Technicznymi Kryteriami Kwalikacji
Werykacja zgodności z Technicznymi Kryteriami Kwalikacji była prowadzona dla wszystkich istotnych
rodzajów działalności kwalikujących się do systematyki. Polegała na analizie poszczególnych kryteriów
istotnego wkładu i niewyrządzania poważnych szkód oraz sprawdzeniu, w jakim stopniu dany rodzaj
działalności zgodny jest z TKK określonymi w przepisach Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE)
2021/2139.
W przypadku wskaźnika Obrow nie zidentykowano istotnych działalności, które kwalikują się do
Taksonomii, więc ocena nie była przeprowadzana. W przypadku aktywności w ramach wskaźnika CapEx
nie wykazano zgodności z kryteriami.
Zasady Rachunkowości
W celu obliczenia odsetka obrotu, nakładów inwestycyjnych (CapEx) i wydatków operacyjnych (OpEx)
kwalikujących się do systematyki i zgodnych z nią zastosowano następujące zasady.
Obrót
W odniesieniu do obrotu mianownik stanowiły skonsolidowane przychody neo Grupy Kapitałowej
Lentex w roku 2025, ujawnione w skonsolidowanym sprawozdaniu nansowym w nocie nr 32
Skonsolidowanego sprawozdania nansowego Grupy Kapitałowej Lentex. Do licznika przypisano
przychody z działalności kwalikującej się do systematyki i jednocześnie zgodnej z nią.
Nakłady inwestycyjne (CapEx)
131
W odniesieniu do nakładów inwestycyjnych (CapEx) mianownik stanowiły nakłady inwestycyjne przede
wszystkim na wymianę suszarki gazowej na inną o budowie pozwalającej na zwiększenie wydajności
produkcji oraz zmniejszenie zużycia gazu ziemnego oraz budowę instalacji tryskaczowej VdS w kolejnym
obiekcie produkcyjnym. CapEx jest ujęty w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych
w pozycji: wydatki na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych. Do licznika
przypisano część CapEx, która dotyczy rodzajów działalności kwalikujących się do systematyki
i jednocześnie zgodnej z nią.
Wydatki operacyjne (OpEx)
W odniesieniu do wydatw operacyjnych (OpEx) mianownik stanowią wszystkie koszty służące do
bieżącej obsługi aktywów spółki i utrzymywania ich we właściwej kondycji. Do licznika natomiast
przypisuje się część OpEx, która dotyczy rodzajów działalności kwalikujących się do systematyki
i jednocześnie zgodnej z nią.
Dane wykorzystane do obliczpochodziły z systemu nansowo-księgowego „LentexS.A. i z systemów
nansowo-księgowych poszczególnych spółek zależnych wchodzących w skład Grupy.
Ujawnienie w niniejszym raporcie dotyczy ostatniego roku obrotowego, tj. okresu 01.01.2025-
31.12.2025.
Grupa uniknęła podwójnego liczenia podczas przypisywania obrotu i nakładów inwestycyjnych poprzez
dokonanie stosownych wyłączeń konsolidacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami
rachunkowymi.
W trakcie analizy nie zidentykowano rodzajów działalności przyczyniających się do więcej niż jednego
celu środowiskowego. Nie istniała w związku z tym potrzeba stosowania specjalnych procedur w celu
uniknięcia podwójnego liczenia.
Werykacja zgodności z Technicznymi Kryteriami Kwalikacji była prowadzona dla wszystkich rodzajów
działalności kwalikujących się do systematyki spełniających próg i polegała na analizie poszczególnych
kryteriów istotnego wkładu i niewyrządzania poważnych szkód. W przypadku innych rodzajów
działalności, nie przekraczających progu istotności, analiza nie była prowadzona, a tego typu działalność
została ujęta jako kwalikująca się do systematyki, ale niezgodna z nią.
Analiza wykazała brak konieczności szczegółowej dezagregacji kluczowych wskaźników wyników
pomiędzy poszczególne jednostki operacyjne Grupy zgodnie z pkt 1.2.2.3. Załącznika I do
Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2178.
132
Kluczowe wskaźniki wyników
Tabela 1: Udział procentowy obrotu, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych związanych z produktami lub usługami związanymi z działalnością gospodarczą
kwalikującą się do systematyki lub zgodną z systematyką – ujawnienie dotyczy roku 2025 (podsumowanie kluczowych wskaźników wyników)
Kluczowy
wskaźnik
wyników
Ogółem
Udział
działalności
kwalifikującej
się do
systematyki
Działalność
zgodna z
systematyką
Udział
działalności
zgodnej z
systematyką
Podział według celów środowiskowych działalności zgodnej z systematyką
Udział działań
wspomagających
Udział
działań
na rzecz
przejścia
Działalność
niepodlegająca
ocenie uznana
za nieistotną
Działalność
zgodna z
systematyką w
poprzednim
roku
obrotowym
(2024)
Udział
działalności
zgodnej z
systematyką w
poprzednim
roku
obrotowym
(2024)
Łagodzenie
zmian
klimatu
Adaptacja
do zmian
klimatu
Zasoby
wodne
i morskie
Gospodarka
o obiegu
zamkniętym
Zanieczysz-
czenie
Bioróżno-
rodność
TYS. PLN
%
TYS. PLN
%
%
%
%
%
%
%
%
%
%
TYS. PLN
%
Obrót
308 009
0,00%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,68%
0,00
0,00%
Nakłady
inwestycyjne
25 994
3,57%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00
0,00%
Wydatki
operacyjne
6 413
5,34%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
5,83%
0,00
0,00%
133
Obrót
Tabela 2: Udział procentowy obrotu związany z produktami lub usługami związanymi z działalnością gospodarczą kwalikującą się do systematyki lub zgodną z systematyką
ujawnienie dotyczy roku 2025 (podział według działalności)
Działalność
gospodarcza
Kod
Kluczowy wskaźnik
wyników dotyczący
działalności
kwalifikującej się do
systematyki
(udział obrotu
kwalifikujący się do
systematyki)
Kluczowy wskaźnik
wyników dotyczący
działalności
zgodnej z
systematyką
(wartość pieniężna
obrotu)
Kluczowy wskaźnik
wyników dotyczący
działalności
zgodnej z
systematyką
(udział obrotu
zgodny z
systematyką)
Cel środowiskowy działalności zgodnej z systematyką
Działalność
wspomagająca
Działalność na
rzecz przejścia
Udział działalności
zgodnej z systematyką
w działalności
kwalifikującej się do
systematyki
Łagodzenie
zmian klimatu
Adaptacja do
zmian klimatu
Zasoby wodne
i morskie
Gospodarka
o obiegu
zamkniętym
Zanieczysz-
czenie
Bioróżno-
rodność
%
TYS. PLN
%
%
%
%
%
%
%
E (jeśli dotyczy)
T (jeśli dotyczy)
%
Nie dotyczy brak
kwalifikujących się
aktywności
0,00%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Suma działalności
zgodnej z systematyką w
podziale według celów
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Łączny kluczowy
wskaźnik wyników
(obrót)
0,00%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
134
Nakłady inwestycyjne (CapEx)
Tabela 3: Udział procentowy nakładów inwestycyjnych związanych z produktami lub usługami związanymi z działalnością gospodarczą kwalikującą się do systematyki lub
zgodną z systematyką – ujawnienie dotyczy roku 2025 (podział według działalności)
Działalność gospodarcza
Kod
Kluczowy wskaźnik
wyników
dotyczący
działalności
kwalifikującej się
do systematyki
(udział nakładów
inwestycyjnych
kwalifikujących się
do systematyki)
Kluczowy wskaźnik
wyników dotyczący
działalności
zgodnej z
systematyką
(wartość nakładów
inwestycyjnych)
Kluczowy wskaźnik
wyników dotyczący
działalności
zgodnej z
systematyką
(udział nakładów
inwestycyjnych
zgodnych z
systematyką)
Cel środowiskowy działalności zgodnej z systematyką
Działalność
wspomagająca
Działalność na
rzecz przejścia
Udział działalności
zgodnej z
systematyką w
działalności
kwalifikującej się
do systematyki
Łagodzenie
zmian klimatu
Adaptacja do
zmian klimatu
Zasoby wodne
i morskie
Gospodarka
o obiegu
zamkniętym
Zanieczysz-
czenie
Bioróżno-
rodność
%
TYS. PLN
%
%
%
%
%
%
%
E (jeśli dotyczy)
T (jeśli dotyczy)
%
Budowa, rozbudowa i
eksploatacja systemów
odprowadzania i
oczyszczania ścieków
CCM
5.3
1,44%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Transport motocyklami,
samochodami osobowymi
i lekkimi pojazdami
użytkowymi
CCM
6.5
0,78%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Produkcja energii
elektrycznej z
wykorzystaniem
technologii
fotowoltaicznej
CCM
4.1
0,75%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Renowacja istniejących
budynków
CCM
7.2
0,48%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Montaż, konserwacja i
naprawa sprzętu
zwiększającego
efektywność energetyczną
CCM
7.3
0,10%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Suma działalności zgodnej z
systematyką w podziale według
celów
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Łączny kluczowy wskaźnik
wyników (nakłady inwestycyjne)
3,57%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
135
Wydatki operacyjne (OpEx)
Tabela 4: Udział procentowy wydatków operacyjnych związanych z produktami lub usługami związanymi z działalnością gospodarczą kwalikującą się do systematyki lub zgodną
z systematyką – ujawnienie dotyczy roku 2025 (podział według działalności)
Działalność gospodarcza
Kod
Kluczowy wskaźnik
wyników dotyczący
działalności
kwalifikującej się
do systematyki
(udział wydatków
operacyjnych
kwalifikujących się
do systematyki)
Kluczowy wskaźnik
wyników dotyczący
działalności
zgodnej z
systematyką
(wartość
wydatków
operacyjnych)
Kluczowy wskaźnik
wyników dotyczący
działalności
zgodnej z
systematyką
(udział wydatków
operacyjnych
zgodnych z
systematyką)
Cel środowiskowy działalności zgodnej z systematyką
Działalność
wspomagająca
Działalność na
rzecz przejścia
Udział działalności
zgodnej z
systematyką w
działalności
kwalifikującej się
do systematyki
Łagodzenie
zmian klimatu
Adaptacja do
zmian klimatu
Zasoby wodne
i morskie
Gospodarka
o obiegu
zamkniętym
Zanieczysz-
czenie
Bioróżno-
rodność
%
TYS. PLN
%
%
%
%
%
%
%
E (jeśli dotyczy)
T (jeśli dotyczy)
%
Transport motocyklami,
samochodami osobowymi
i lekkimi pojazdami
użytkowymi
CCM
6.5
3,14%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Renowacja istniejących
budynków
CCM
7.2
2,20%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Suma działalności zgodnej z
systematyką w podziale według
celów
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Łączny kluczowy wskaźnik
wyników (wydatki operacyjne)
5,34%
0,00
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
136
Informacje dotyczące kwesi społecznych
ESRS S1 Osoby świadczące pracę na rzecz przedsiębiorstwa
SBM-2 Interesy i opinie zainteresowanych stron
Informacje dotyczące wpływu interesów, opinii oraz praw zainteresowanych stron zostały
przedstawione w sekcji ESRS 2 Ogólne ujawnienia informacji w ramach ujawnienia SBM-2.
SBM-3 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem
biznesowym
Główne grupy pracowników, na które Grupa wywiera wpływ, obejmują osoby zatrudnione na
podstawie umów o pracę, opisane w ujawnieniu S1-6, jak również osoby świadczące pracę na
podstawie innych form zatrudnienia, ujęte w ujawnieniu S1-7. W wyniku przeprowadzonej analizy
Grupa nie zidentykowała żadnych szczególnych grup pracowników (tj. osób o specycznych cechach,
wykonujących pracę w określonych warunkach lub realizujących określone zadania), które byłyby
w sposób nieproporcjonalny narażone na potencjalne negatywne oddziaływania.
Charakterystyka zatrudnienia w „Lentex” S.A.
W strukturze zatrudnienia „Lentex S.A. można wyróżnić dwie podstawowe grupy zawodowe,
realizujące zadania o zróżnicowanym charakterze. Najliczniejszą grupę stanowią pracownicy
wykonujący pracę w obszarze produkcji: operatorzy, mechanicy, elektrycy, magazynierzy, pracownicy
wsparcia produkcji, wózkowi laboranci. Drugą grupę tworzą pracownicy wykonujący prace biurowe.
Charakterystyka zatrudnienia w Grupie Gamrat
W strukturze zatrudnienia Grupy Gamrat można wyróżnić dwie podstawowe grupy zawodowe,
realizujące zadania o zróżnicowanym charakterze. Najliczniejszą grupę stanowią pracownicy
bezpośrednio i pośrednio związani z produkcją (tj. wytłaczarkowi, wtryskarkowi i sterowniczy
surowcowni, magazynierzy, ślusarze, elektromechanicy, pracownicy transportowi i gospodarczy). Drugą
grupę tworzą pracownicy wykonujący prace biurowe.
W odniesieniu do zidentykowanych wpływów oraz ryzyk Grupa dokłada najwyższej staranności, aby
prowadzić działalność zgodnie z najlepszymi standardami społecznymi, środowiskowymi oraz
etycznymi. Kluczowe znaczenie ma dla Grupy zapewnienie bezpiecznych i odpowiednich warunków
pracy, adekwatnego poziomu wynagrodzeń oraz wspieranie równowagi pomiędzy życiem zawodowym
a prywatnym. Działania te przyczyniają się do poprawy warunków pracy oraz pozytywnie wpływają na
dobrostan i zdrowie pracowników.
W ramach przeprowadzonej analizy Grupa nie zidentykowała przypadków ani ryzyka występowania
pracy przymusowej w swojej działalności oraz nie zidentykowała przypadków ani ryzyka
występowania pracy dzieci w ramach prowadzonej działalności.
S1-1 Polityki związane z własną siłą roboczą
Grupa zarządza obszarem pracowniczym w oparciu o zestaw polityk, regulaminów i procedur, których
celem jest budowanie stabilnego, bezpiecznego i równego środowiska pracy. Dokumenty te wspierają
całościowe zarządzanie zasobami ludzkimi, określają standardy postępowania oraz zasady współpracy
oparte na poszanowaniu praw człowieka. Polityki komunikowane pracownikom poprzez intranet,
137
spotkania informacyjne, szkolenia BHP oraz dokumenty przekazywane przy zatrudnieniu. Narzędzia te
mają zapewnić pełną dostępność i zrozumienie zasad obowiązujących w Spółkach Grupy.
W każdej ze spółek należących do Grupy Kapitałowej wdrożono Regulamin Pracy, który określa
najważniejsze kwese dotyczące zatrudnienia w Spółkach w zakresie praw i obowiązków zarówno
pracowników jak i pracodawcy. Dokument reguluje kwese dotyczące czasu pracy, uprawnień
pracowników związanych z rodzicielstwem, urlopami czy zwolnieniami od pracy, dyscypliny pracy,
tematów związanych z BHP i ochroną środowiska, odpowiedzialnością za powierzone mienie.
Regulamin Pracy gwarantuje pracownikom prawo do równego traktowania w zakresie nawiązania
i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu
podnoszenia kwalikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność,
rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne,
wyznanie, orientację seksualną, czy rodzaj zatrudnienia (czas określony lub nieokreślony, w pełnym lub
w niepełnym wymiarze czasu pracy). Zapisy regulaminu zapewniają bezpieczeństwo i stabilność
zatrudnienia oraz bezpieczne warunki pracy. Kluczowymi interesariuszami regulaminu pracownicy
Spółek Grupy Kapitałowej Lentex, a ich treść była konsultowana ze związkami zawodowymi.
W Grupie obowiązuje również Regulamin Wynagradzania, który określa kwese związane
z wynagradzaniem pracowników, reguluje zasady i termin wypłaty wynagrodzenia, określa inne
świadczenia oraz warunki ich przyznania przysługujące pracownikowi ze stosunku pracy obok zapisów
umowy o pracę i porozumień ze związkami oraz określa również możliwe potrącenia z wynagrodzenia.
W Grupie funkcjonuje Regulamin Zakładowego Funduszu Świadcz Socjalnych, którego celem jest
wspieranie pracowników oraz innych osób uprawnionych poprzez realizację działań o charakterze
socjalnym. Fundusz stanowi element polityki społecznej pracodawcy i narzędzie przeciwdziałania
wykluczeniu społecznemu oraz nierównościom w miejscu pracy. ZFŚS jest tworzony i zarządzany
zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności ustawą o zakładowym funduszu
świadcz socjalnych. Szczegółowe zasady korzystania z funduszu określa wewnętrzny regulamin,
uzgodniony z przedstawicielami pracowników.
W Spółce „LentexS.A. obowiązuje również Polityka bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), która określa
zasady zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy dla wszystkich pracowników. Polityka
BHP jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa pracy oraz stanowi element systemu zarządzania
ryzykiem w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa. Pracownicy informowani o zagrożeniach
występujących na stanowiskach pracy oraz o zasadach bezpiecznego wykonywania obowiązków.
Polityka BHP obejmuje identykowanie i monitorowanie zagr i czynników szkodliwych oraz
podejmowanie działań w celu ograniczenia ryzyka zawodowego, szkolenie i podnoszenie kwalikacji
pracowników oraz zapobieganie wypadkom, chorobom zawodowym oraz zdarzeniom potencjalnie
wypadkowym;
Ponadto w Spółce „Lentex” S.A. funkcjonuje Polityka odpowiedzialności biznesu oraz Kodeks Etyki,
który odnosi się w sposób ogólny do najważniejszych dla Spółki zagadnień, takich jak: pracownicy,
prawa człowieka, relacje w rmie, relacje z klientami i dostawcami, relacje z konkurencją, ochrona
środowiska, bezpieczeństwo i higiena pracy. Dokumenty te obejmują również zasady zgłaszania
naruszeń.
138
Spółka „Lentex” S.A. wdrożyła także Politykę antymobbingową oraz politykę postępowania w sytuacji
zaistnienia innych zdarzeń sprzecznych z Polityką Odpowiedzialności Biznesu. Dokument określa
podejście Spółki do jakichkolwiek przejawów dyskryminacji lub mobbingu, określa kanały zgłaszania
naruszeń, wskazuje osoby odpowiedzialne za rozpatrywanie zgłoszoraz określa środki naprawcze i
zapobiegawcze. Polityka odnosi się do działań niepożądanych, ewentualnych konsekwencji związanych
z tego rodzaju zdarzeniami oraz deniuje działania jak zapobieg ich ponownemu wystąpieniu.
Polityka antymobbingowa uwzględnia interesy pracowników. Przy ustalaniu polityki uwzględniono
interesy kluczowych interesariuszy w zakresie pracowników oraz osób współpracujących oraz
kontrahentów. Finalna treść polityki została ustalana samodzielnie przez Spółkę „Lentex” S.A.
Grupa Gamrat nie ma wprowadzonej polityki antymobingowej jednak stosuje się do zasad promujących
równe szanse w zatrudnieniu, związane z bezpieczeństwem, szacunkiem i stabilnością zatrudnienia.
Zapisy dotyczące praw i obowiązków pracowników czy pracodawcy określają regulaminy wewnętrzne
pracy czy wynagrodzeń. Grupa Gamrat udostępnia i zapoznaje pracowników również z przepisami
dotyczącymi "Równego traktowania w zatrudnieniu".
W „LentexS.A. obowiązuje regulamin podnoszenia kwalikacji zawodowych przez pracowników Spółki
z siedziba w Lublińcu, który określa zasady wspierania rozwoju kompetencji pracowników oraz udziału
pracodawcy w nansowaniu kształcenia. Regulamin stanowi element polityki zarządzania kapitałem
ludzkim.
Dodatkowo zagadnienia zarzadzania zasobami ludzkimi zaadresowane w wewnętrznych
procedurach i regulaminach „Lentex” S.A.
Procedura “Zatrudnienie, wdrożenie pracownika, przedłużenie zatrudnienia i odejście”,
Procedura “Motywowanie pracowników”,
Procedura “Przeprowadzania okresowej oceny pracowniczej”.
W Grupie Gamrat obowiązuje procedura Zintegrowanego Systemu Zarządzania dotycząca zapewnienia
utrzymania i podwyższania kwalikacji pracowników “Gamrat” S.A. i „Gamrat” WPC.
W roku sprawozdawczym Grupa przeprowadziła przegląd i aktualizację wybranych polityk oraz
procedur związanych z zarządzaniem wpływami, ryzykami i szansami dotyczącymi własnych
pracowników. Działania te wynikały z konieczności ujednolicenia wewnętrznych regulacji, w roku 2026
zaplanowano aktualizację regulaminu pracy, a także dostosowania zasad funkcjonowania rmy do
zmieniających się wymagań organizacyjnych, technologicznych oraz środowiskowych.
W „Lentex S.A. również zmodykowano i doprecyzowano procedury w obszarze bezpieczeństwa
pracy, rozszerzając obowiązki pracowników oraz kadry kierowniczej w zakresie identykacji zagreń,
ograniczania ryzyka zawodowego i zapewnienia zgodności z aktualnymi przepisami prawa.
W odpowiedzi na rozwój technologiczny i zmieniające się procesy produkcyjne rma poszerzyła
programy szkoleniowe oraz inicjatywy ukierunkowane na rozwój kompetencji pracowników.
Grupa Kapitałowa Lentex realizuje zobowiązania w zakresie poszanowania praw człowieka i praw
pracowniczych, w oparciu o uznane międzynarodowe standardy, w tym Wytycznymi ONZ dotyczącymi
139
Biznesu i Praw Człowieka, Deklaracją MOP o Podstawowych Zasadach i Prawach w Pracy oraz
Wytycznymi OECD dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych. Zasady te stanowią fundament
wewnętrznych regulacji oraz praktyk dotyczących zarządzania personelem. Grupa zapewnia
przestrzeganie praw człowieka poprzez obowiązujące regulaminy, procedury i polityki, które obejmują
m.in. zakaz dyskryminacji, przeciwdziałanie mobbingowi, równe traktowanie, zapewnienie
bezpiecznych warunków pracy oraz respektowanie wolności zrzeszania się. Zobowiązania te
obowiązują wszystkich pracowników, bez względu na stanowisko czy formę zatrudnienia. W ramach
zaangażowania pracowników Grupa wykorzystuje mechanizmy umożliwiające wyrażanie opinii
i zgłaszanie nieprawidłowości, w tym anonimowe kanały sygnalizowania naruszeń. W sytuacji
potencjalnych narusz Grupa posiada określone procedury werykacji zgłosz oraz wdrażania
działań naprawczych. Zapewnione są mechanizmy ochrony sygnalistów oraz bezstronne rozpatrywanie
zgłoszeń, co ma na celu szybkie i skuteczne reagowanie na przypadki naruszenia praw człowieka oraz
ich trwałe eliminowanie. Zobowiązania mają charakter ciągły i nieustannie wzmacniane poprzez
aktualizacje procedur, monitorowanie ich skuteczności oraz podnoszenie standardów w zakresie
poszanowania praw człowieka w środowisku pracy.
„Lentex” S.A. deklaruje pełne poszanowanie praw człowieka oraz praw pracowniczych wszystkich osób
zatrudnionych w Spółce. Zasady te realizowane poprzez stosowanie obowiązujących regulacji
wewnętrznych, w szczególności regulaminu pracy, polityki antymobbingowej, polityki przeciwdziałania
nierównemu traktowaniu oraz Polityka Odpowiedzialności Biznesu oraz Kodeks Etyki. Dokumenty te
zapewniają równe traktowanie, bezpieczeństwo pracy, przejrzyste zasady zatrudnienia
i wynagradzania, a także tworzą środowisko wolne od dyskryminacji i nadużyć. Spółka monitoruje
przestrzeganie tych zasad poprzez bieżący nadzór kierownictwa, funkcjonujące kanały zgłaszania
narusz oraz system reagowania na nieprawidłowości, co umożliwia skuteczne zapobieganie
naruszeniom oraz ochronę praw pracowników.
Grupa Gamrat uważa pracowników za główną siłę, co za tym idzie poszanowanie praw człowieka w tym
praw pracowniczych jest niezwykle ważne dla Pracodawcy. Spółka monitoruje przestrzeganie tych zasad
poprzez bieżący nadzór kierownictwa, funkcjonujące kanały zgłaszania narusz oraz system
reagowania na nieprawidłowości, co umożliwia skuteczne zapobieganie naruszeniom oraz ochronę
praw pracowników.
Grupa Kapitałowa Lentex prowadzi regularne działania mające na celu zaangażowanie własnych
pracowników w kluczowe kwese dotyczące warunków pracy, bezpieczeństwa oraz rozwoju
zawodowego. Grupa utrzymuje stały dialog z pracownikami poprzez konsultacje z przedstawicielami
pracowników, w tym ze związkami zawodowymi oraz poprzez bieżącą komunikację bezpośrednią na
poziomie działów i zespołów.
Opinie pracowników uwzględniane przy aktualizacji regulaminu pracy, procedur oraz innych
dokumentów kształtujących zasady funkcjonowania organizacji. Mechanizmy zaangażowania obejmują
m.in. spotkania konsultacyjne, zgłaszanie uwag poprzez wyznaczone kanały komunikacji oraz udział
pracowników w procesach oceny ryzyk związanych z wykonywaną pracą. Celem stosowanych działań
jest zapewnienie, aby perspektywy pracowników były uwzględniane w procesach decyzyjnych oraz aby
mieli oni wpływ na kształtowanie środowiska pracy, przy jednoczesnym zachowaniu zasad dialogu
społecznego.
140
„Lentex” S.A. stosuje procedury zgłaszania naruszeń, komisję antymobbingo i niezależne kanały
sygnalizowania nieprawidłowości. W przypadku potwierdzenia narusz rma wdraża działania
naprawcze i zapobiegawcze.
Grupa Gamrat stosuje procedury zgłaszania naruszeń. W przypadku potwierdzenia narusz przez
Biuro Rzecznika ds. Etyki rma podejmuje działania naprawcze.
Pracownicy Grupy Kapitałowej Lentex mają dostęp do procedur umożliwiających zgłaszanie skarg,
wniosków oraz naruszeń, z zapewnieniem środków zaradczych i ochrony przed działaniami
odwetowymi
Wszystkie wewnętrzne polityki oparte na prawie krajowym, głównie na obowiązującym Kodeksie
Pracy, rozporządzeniach wykonawczych do Kodeksu Pracy oraz zasadach etycznych zbieżnych
z fundamentalnymi standardami ONZ i MOP. Firma nie deklaruje formalnej zgodności z konkretnymi
wytycznymi ONZ, OECD czy MOP, jednak ich kluczowe zasady odzwierciedlone w praktykach
organizacyjnych.
Najwyższym szczeblem w organizacjach odpowiedzialnym za wdrażanie polityk Zarządy Spółek.
Treści polityk wewnętrznych odnoszą się do własnej działalności (pracownicy, interesariusze
wewnętrzni), natomiast Polityka Odpowiedzialności Biznesu oraz Kodeks Etyki odnosi się również do
łańcucha wartości. Na etapie tworzenia (a także wszelkich zmian) polityk/regulaminów angażowani
menadżerowie komórek organizacyjnych oraz przedstawiciele pracowników - przewodniczący
organizacji związkowych. Spółki nie wdrożyły formalnego monitoringu polityk.
W „LentexS.A. Regulamin Pracy, Polityka Antymobbingowa oraz Polityka Odpowiedzialności Biznesu
oraz Kodeks Etyki jednoznacznie zakazupracy przymusowej, pracy dzieci oraz jakichkolwiek form
handlu ludźmi. Dodatkowo w politykach Spółki wskazano zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wiek,
niepełnosprawność, rasę, narodowość, wyznanie, orientację seksualną, poglądy polityczne,
pochodzenie etniczne oraz inne cechy chronione prawem krajowym i unijnym.
Natomiast w Grupie Gamrat Regulamin wynagrodzeń czy pracy określa obowiązki pracodawcy wobec
pracownika, w tym szanowania jego godności i innych dóbr osobistych, zapewnienie odpowiednich
warunków pracy i płacy, regulamin zawiera wykaz prac zabroniony kobietom czy młodocianym. Grupa
zapewnia bezpieczne, dobrowolne i zgodne z prawem warunki zatrudnienia.
Procesy rekrutacji, przydziału zadań, szkoleń i awansów w Grupie Kapitałowej Lentex opierają się na
obiektywnych kryteriach, takich jak kwalikacje, umiejętności i doświadczenie pracowników.
Wymagania stanowiskowe projektowane w sposób niedyskryminujący, a ich zgodność z zasadami
równego traktowania jest werykowana w trakcie procesów rekrutacyjnych oraz ocen pracowniczych.
Odpowiedzialność za zapewnienie równego traktowania i równych szans w zatrudnieniu spoczywa na
najwyższej kadrze kierowniczej oraz Dziale Personalnym „LentexS.A. oraz Dziale Kadr i Płac Grupy
Gamrat zgodnie z obowiązującymi regulaminami pracy i politykami wewnętrznymi. Grupa prowadzi
szkolenia dotyczące wnego traktowania, przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi,
w szczególności skierowane do kadry kierowniczej.
Grupa dąży do zapewnienia odpowiedniego środowiska pracy, w tym - w miarę możliwości
technicznych i organizacyjnych - do dostosowywania stanowisk pracy do potrzeb osób
141
z niepełnosprawnościami. Prowadzona jest ewidencja procesów rekrutacyjnych, szkoleń i awansów, co
wspiera przejrzystość działań oraz równy dostęp pracowników do możliwości rozwojowych.
Funkcjonują również programy szkoleniowe i rozwojowe wspierające podnoszenie kwalikacji
pracowników i rozwój kompetencji w całej Grupie.
S1-2 Procedury współpracy z własnymi pracownikami i przedstawicielami pracowników w zakresie
wpływów
W Lentex” S.A. perspektywy pracowników regularnie uwzględniane w procesach decyzyjnych
dotyczących zarządzania wpływami, ryzykami i szansami w obszarze zasobów ludzkich. Komunikacja
z pracownikami prowadzona jest wielokanałowo, m.in. poprzez wewnętrzne strony intranetowe oraz
tablice informacyjne, co umożliwia szybkie przekazywanie informacji oraz zbieranie opinii.
Kierownicy poszczególnych komórek organizacyjnych odpowiedzialni za bieżący kontakt
z pracownikami i zgłaszanie ich uwag do Zarządu. Opinia pracowników stanowi istotny element przy
planowaniu aktualizacji procesów operacyjnych oraz działań związanych z rozwojem kompetencji.
Uwzględnianie perspektyw pracowników następuje zarówno na etapie identykacji potrzeb, jak i oceny
skuteczności wdrażanych działań.
Zaangażowanie odbywa się zarówno bezpośrednio z pracownikami, jak i za pośrednictwem
przedstawicieli pracowników, w tym organizacji związkowej działających w spółkach. Bezpośrednia
komunikacja realizowana jest głównie przez kierowników działów, którzy odpowiadają za codzienny
dialog i przekazywanie informacji zwrotnych z zespołów.
Przedstawiciele związkowi uczestniczą w procesie konsultacji regulacji zakładowych oraz zmian, które
mogą wpływać na warunki pracy. Taki model pozwala na szerokie ujęcie perspektyw pracowniw
i wzmacnia transparentność procesów. Równoległe wykorzystanie obu form dialogu zapewnia, że głos
pracowników jest słyszalny niezależnie od ich funkcji czy stanowiska. Zaangażowanie przedstawicieli
pracowników jest szczególnie istotne przy zmianach dotyczących praw i obowiązków pracowniczych.
W „LentexS.A. działają dwie organizacje związkowe, które biorą udział w konsultacjach dotyczących
regulacji wewnętrznych i zmian wpływających na warunki pracy. Przekazywane przez pracowników
sygnały i rekomendacje stanowiły podstawę:
zmian w regulaminie wynagradzania w 2025 roku,
zmian w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w 2025 roku,
zaplanowanych na rok 2026 zmian w regulaminie pracy.
Dzięki stałemu dialogowi możliwe jest szybkie reagowanie na zgłaszane potrzeby oraz ocenę
skuteczności podejmowanych działań.
W "Gamrat S.A. działają dwie organizacje związkowe, natomiast w „Gamrat WPC funkcję
reprezentacji pracowników pełni jeden przedstawiciel pracowników. Przedstawiciele ci uczestniczą w
konsultacjach dotyczących regulacji wewnętrznych oraz zmian wpływających na warunki pracy.
Opinia pracowników stanowi istotny element przy planowaniu aktualizacji procesów operacyjnych oraz
działań związanych z rozwojem kompetencji. Przykładem są:
142
inicjatywy pracowników dotyczące usprawnień procesów produkcyjnych, realizowane po
uzyskaniu zgody Zarządu,
rekrutacje wewnętrzne, w ramach, których w pierwszej kolejności rozpatrywani są pracownicy
wewnętrzni posiadający odpowiednie predyspozycje i zainteresowani awansem lub zmianą
stanowiska.
Rekrutacja zewnętrzna uruchamiana jest w przypadku braku odpowiednich kandydatów
wewnętrznych.
W Grupie Kapitałowej Lentex proces zaangażowania pracowników odbywa się na kilku etapach,
obejmując zarówno informowanie, konsultacje, jak i dialog dotyczący zmian operacyjnych
i organizacyjnych. Konsultacje mają miejsce m.in. podczas prac nad aktualizacją regulaminów oraz
procedur. Częstotliwość komunikacji uzależniona jest od bieżących potrzeb część działań ma charakter
stały, a część odbywa się cyklicznie lub ad hoc.
W „Lentex” S.A. organizowane są kwartalne spotkania komunikacyjne z Zarządem i kadrą kierowniczą,
podczas których omawiane kluczowe kwese dotyczące funkcjonowania spółki. Kierownicy
następnie przekazują ustalenia pracownikom, co zapewnia wysoki poziom przepływu informacji.
Zaangażowanie odbywa się również ad hoc, w odpowiedzi na zgłaszane potrzeby lub zmiany
w otoczeniu prawnym. Pracownicy mozgłaszać swoje uwagi bezpośrednio kierownikom lub poprzez
przedstawicieli związkowych.
Zarząd Spółki Gamrat spotyka się co tydzień z głównymi Kierownikami i dyrektorami, gdzie omawiane
bieżące sprawy czy przedstawiane uwagi poszczególnych Kierowników otrzymane od pracowników.
W ramach wyodrębnionych komórek organizacyjnych Szefowie również spotykają się na naradach ze
swoimi pracownikami. Dyrektorzy następnie przekazują ustalenia pracownikom, zapewniając ciągłość
i przejrzystość komunikacji. Pracownicy mogą zgłaszać swoje uwagi bezpośrednio kierownikom,
Kierownikowi Działu Kadr, członkom Zarządu lub poprzez przedstawicieli związkowych. Zaangażowanie
odbywa się również ad hoc, w odpowiedzi na bieżące potrzeby lub zmiany w otoczeniu prawnym.
Za operacyjne zapewnienie zaangażowania pracowników odpowiadają kierownicy poszczególnych
komórek organizacyjnych, którzy utrzymują codzienny kontakt z pracownikami i przekazują informacje
do Zarządu. Rolą kierownictwa średniego szczebla jest zapewnienie bieżącego przepływu informacji
oraz budowanie kultury otwartej komunikacji w zespołach.
Najwyższy poziom odpowiedzialności za procesy konsultacji i dialogu społecznego spoczywa:
w „Lentex” S.A. – na Zarządzie „Lentex” S.A.,
w spółkach Grupy Gamrat – na Zarządach poszczególnych spółek.
Zarząd werykuje zgłaszane uwagi i integruje je z procesami decyzyjnymi oraz planowaniem działań
strategicznych.
Funkcjonowanie systemu komunikacji wspiera również dział Personalny w „Lentex” S.A. oraz Dział Kadr
i Płac w Grupie Gamrat, który odpowiada za koordynację polityk pracowniczych i ich aktualizacje oraz
spójność stosowanych rozwiązań w organizacji.
143
Struktura odpowiedzialności pozwala na szybkie reagowanie na potrzeby pracowników i zapewnia
spójność podejścia w całej organizacji.
Skuteczność zaangażowania pracowników oceniana jest poprzez analizę zgłaszanych uwag oraz reakcji
na wprowadzone zmiany. Kierownicy przekazują Zarządowi informacje o problemach i sugesach, które
pojawiają się podczas rozmów z pracownikami lub konsultacji formalnych. Ocena obejmuje również
obserwację funkcjonowania wdrożonych rozwiązań, takich jak aktualizacje regulaminów czy zmiany
organizacyjne. W przypadku konieczności dalszych działań podejmowane korekty procesowe lub
dodatkowe konsultacje. Taki model umożliwia elastyczne reagowanie na potrzeby załogi i wzmocnienie
dialogu wewnętrznego.
W analizowanym okresie Grupa nie podejmował formalnych działań ukierunkowanych na identykację
perspektyw pracowników szczególnie narażonych na marginalizację. Jednocześnie w spółkach Grupy
obowiązują ogólne zasady równego traktowania zawarte w regulaminie pracy i politykach
wewnętrznych, które obejmują ochronę pracowników narażonych na ryzyko dyskryminacji. Uwagi
dotyczące sytuacji tych osób mogą być zgłaszane przełożonym, a następnie kierowane do działu
Personalnego „LentexS.A. oraz Działu Kadr i Płac w Grupie Gamrat lub Zarządu. Grupa zapewnia
możliwość zgłaszania narusztakże poprzez procedury antymobbingowe wdrożone w „LentexS.A.
i kanały sygnalistów wdrożone w całej Grupie Kapitałowej Lentex. Mimo braku odrębnych działań,
obowiązujące mechanizmy pozwalają monitorować potrzeby pracowników i reagować na potencjalne
zagrenia.
S1-3 Procesy niwelowania negatywnych oddziaływań i kanały zgłaszania problemów przez
pracowników jednostki
Spółka „Lentex” S.A. oraz „Gamrat” S.A. ma wdrożoną "Procedurę zgłaszania naruszeń i podejmowania
działań następczych”, której celem jest umożliwienia dokonywania zgłoszenia narusz oraz
zapewnienia sygnalistom anonimowości oraz ochrony przeciw działaniom odwetowym. Procedura
opisuje możliwe kanały zgłaszania oraz deniuje osoby odpowiedzialne za rozstrzyganie zgłoszonych
naruszeń. Pracownicy Spółek zostali zapoznani z treścią dokumentu.
Procedura ma zastosowanie do wszystkich pracowników własnych zasobów pracowniczych i obejmuje
zgłoszenia dotyczące kwesi związanych z warunkami pracy, relacjami pracowniczymi oraz
potencjalnymi naruszeniami prawa lub wewnętrznych regulacji. „Lentex” S.A. zapewnia pracownikom
własnych zasobów pracowniczych dostęp do kilku kanałów umożliwiających bezpośrednie zgłaszanie
obaw, potrzeb lub nieprawidłowości oraz ich rozpatrywanie. Zgłoszenia mogą być kierowane:
do przełożonych oraz menedżerów komórek organizacyjnych,
do Działu Personalnego,
za pośrednictwem przedstawicieli związków zawodowych.
Dodatkowo funkcjonują dedykowane kanały komunikacji, w tym:
wyodrębniona skrzynka poczty elektronicznej,
skrzynka umieszczona na terenie zakładu, umożliwiająca składanie zgłosz w formie
papierowej.
144
Wszystkie kanały zostały ustanowione przez Spółkę i podlegają wewnętrznym zasadom rozpatrywania
zgłoszeń.
„Lentex” S.A. posiada mechanizmy umożliwiające identykację oraz analizę przypadków, w których jej
działalność spowodowała lub mogła przyczynić się do wystąpienia istotnego negatywnego wpływu na
pracowników własnych zasobów pracowniczych. Każde zgłoszenie jest poddawane ocenie pod kątem
zasadności.
W przypadku potwierdzenia negatywnego wpływu Spółka podejmuje działania korygujące,
ukierunkowane na ograniczenie lub usunięcie skutków oraz zapewnienie odpowiednich form
zadośćuczynienia. Zasady zgłaszania, rozpatrywania oraz podejmowania działań zostały określone
w obowiązującej procedurze zgłaszania naruszeń. Proces obejmuje ocenę charakteru zgłoszenia,
adekwatność podejmowanych działań oraz ich terminowość.
W Grupie Gamrat pracownicy mogą zgłaszać swoje potrzeby lub obawy do:
związków zawodowych,
kierowników poszczególnych komórek organizacyjnych,
kierownika Działu Kadr i Płac,
zarządu,
wysłać e-mail,
wrzucić zgłoszenie w formie papierowej do skrzynek na terenie rmy.
„GamratWPC jako spółka zatrudniająca poniżej 50 pracowników, nie posiada formalnej procedury
zgłaszania naruszi podejmowania działań następczych. Pracownicy tej spółki mogą zgłaszać obawy
bezpośrednio do Zarządu, kierowników działów lub przedstawiciela pracowników.
Grupa Kapitałowa Lentex zapewnia pracownikom własnych zasobów pracowniczych możliwość
korzystania z zewnętrznych mechanizmów zgłaszania obaw lub naruszeń, funkcjonujących poza
strukturami spółek Grupy, w tym systemów obsługiwanych przez instytucje publiczne, organizacje
pozarządowe oraz inne podmioty zewnętrzne.
Dostęp do tych mechanizmów nie jest ograniczony i może być wykorzystywany przez całą własną siłę
roboczą, samodzielnie lub za pośrednictwem przedstawicieli pracowników. Mechanizmy te stanowią
uzupełnienie kanałów funkcjonujących na poziomie spółek Grupy.
Kanały zgłaszania komunikowane pracownikom za pośrednictwem obowiązujących procedur oraz
wewnętrznych form komunikacji. Pracownicy mają możliwość wyboru kanału najbardziej
odpowiadającego ich potrzebom, niezależnie od stanowiska i formy zatrudnienia.
Grupa monitoruje funkcjonowanie kanałów poprzez rejestrowanie i analizę zgłoszeń, ocenę sposobu
ich rozwiązania oraz adekwatność i terminowość podejmowanych działań.
Wnioski wynikające ze zgłoszeń wykorzystywane do doskonalenia procesów oraz zapobiegania
podobnym sytuacjom w przyszłości.
145
Grupa Kapitałowa Lentex posiada regulacje mające na celu ochronę osób korzystających z kanałów
zgłaszania obaw lub naruszeń przed działaniami odwetowymi. Ochrona ta obejmuje pracowników oraz
ich przedstawicieli i stanowi element obowiązujących polityk i procedur wewnętrznych. Grupa nie
toleruje działań odwetowych wobec osób dokonujących zgłoszeń w dobrej wierze.
S1-4 Podejmowanie dzi dotyczących istotnych wpływów na własnych pracowników oraz
stosowanie podejść służących ograniczeniu istotnego ryzyka i wykorzystywaniu istotnych szans
związanych z własną siłą roboczą oraz skuteczność tych działań
Grupa podejmuje działania mające na celu zapobieganie występowaniu istotnych negatywnych
wpływów na własną siłę roboczą. Podejmowane środki koncentrują się na poprawie warunków pracy
oraz ograniczaniu potencjalnych zagrożeń. Grupa uwzględnia wyniki analiz ryzyk pracowniczych,
a działania dostosowywane do charakteru prowadzonej działalności, a celem jest minimalizacja
negatywnych skutków dla pracowników. W Grupie funkcjonuje elastyczny czas pracy.
Kluczowe działania podjęte w roku sprawozdawczym przez Grupę Kapitałową Lentex to przegląd
wynagrodzeń wraz ze stworzeniem nowego planu wynagrodzeń na rok 2026, realizacja znacznej części
planu szkoleń założonego na rok 2025, wdrożenie Kodeksu Antykorupcyjnego w „LentexS.A. oraz
szkolenie z wymag procedury zgłaszania narusz i podejmowania działań następczych dla
pracowników „Lentex” S.A. oraz „Gamrat” S.A.
Grupa podejmuje działania mające na celu zapewnienie, że jej własne praktyki nie powodują ani nie
przyczyniają się do istotnych negatywnych wpływów na pracowników. W tym celu prowadzony jest
bieżący monitoring warunków pracy i wynagradzania. Grupa dąży do zachowania zgodności
z obowiązującymi przepisami oraz zasadami odpowiedzialnego zarządzania personelem. Analizowane
potencjalne ryzyka związane z organizacją pracy. Wyniki monitoringu wykorzystywane są do
wprowadzania ewentualnych korekt. Podejście to wspiera ochronę interesów pracowników.
Kluczowe działania planowane na przyszłość to kontynuacja szkoleń z zakresu wymag procedury
zgłaszania narusz i podejmowania działań następczych dla pracowników „Lentex” S.A., szkolenie
z ochrony danych osobowych dla pracowników „Lentex S.A., którzy mają styczność z danymi
osobowymi W Grupie Gamrat planowanym działaniem na 2026 rok jest wdrożenie Procedury
Antymobbingowej.
Grupa Kapitałowa Lentex skupia się na rozwoju kompetencji pracowników poprzez donansowywanie
studiów wyższych, szkoleń rozwojowych oraz szkoleń z zakresu BHP oraz nabycia lub odnowienia
uprawnień SEP i UDT. W miarę potrzeb i możliwości istnieje również ścieżka awansów wewnętrznych.
Grupa podejmuje działania mające na celu ograniczanie istotnych ryzyk wynikających
z wpływów i zależności od własnej siły roboczej. Jednym z kluczowych obszarów są regularne szkolenia
z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w „Lentex S.A. Pracownicy produkcyjni uczestniczą
w cyklicznych spotkaniach obejmujących zagadnienia związane z bezpieczeństwem oraz zdarzeniami
potencjalnie wypadkowymi. Celem działań jest podnoszenie świadomości i zapobieganie negatywnym
zdarzeniom. Skuteczność podejmowanych inicjatyw jest oceniana poprzez obserwację ich wpływu na
funkcjonowanie organizacji. Dodatkowo Spółka „Lentex” S.A. wspiera kulturę innowacyjności poprzez
system premiowania zgłaszanych usprawnień.
Grupa Gamrat wdrożyła szkolenia BHP oraz system zgłaszania zagrożeń, aby zmniejszyć liczbę
wypadków przy pracy, poprawić bezpieczeństwo, a tym samym obniżyć poziom zdarzeń wypadkowych.
146
Wszelkie zgłaszane indywidulane innowacje przez pracowników ocenianie i wynagradzane przez
Zarząd indywidualnie zależnie od rodzaju i zakresu innowacji.
Grupa przeznacza środki na działania związane z zarządzaniem istotnymi wpływami dotyczącymi
własnych zasobów pracowniczych. Corocznie alokowane środki nansowe na szkolenia i rozwój
kompetencji pracowników. Zakres wsparcia jest dostosowany do potrzeb organizacji. Grupa
koncentruje się na rozwoju wiedzy i umiejętności kadry. Alokacja zasobów ma na celu wspieranie
długofalowej efektywności organizacji. Aby zapobiec negatywnym wpływom na własne zasoby
pracownicze w Grupie Kapitałowej Lentex, na stanowiskach na których to możliwe, wdrożono system
elastycznego czasu pracy w celu możliwości efektywnej organizacji pracy. Inne programy wsparcia nie
zostały zaimplementowane, jak również nie ma planów na przyszłość w tym zakresie.
Pracownicy mogą zgłasz uwagi do Zarządu, kadry kierowniczej lub przedstawiciela pracowników.
Grupa zawsze stawia na pierwszym miejscu interesy własnych zasobów pracowniczych. Każde
zgłoszenie negatywnego wpływu lub naruszenia będzie rozpatrzone zgodnie z obowiązującą procedurą.
W przypadku gdy zgłoszenie będzie zasadne, podjęte zostaną działania mające na celu wyeliminowanie
wpływu i określony zostanie zakres rekompensaty. Opis postępowania, rozpatrywania zgłoszzost
szczegółowo opisany w „Procedurze zgłaszania naruszeń i podejmowania działań następczych.
Kanały zgłoszobaw lub potrzeb dostępnych dla własnych zasow pracowniczych to bezpośrednie
zgłoszenia do kadry kierowniczej lub działających w Grupie związków zawodowych. Na terenie
organizacji dostępne wnież skrzynki, gdzie pracownicy mogą dostarczyć zgłoszenie
w formie papierowej. Spółki Grupy Kapitałowej uruchomiły także dedykowane skrzynki e-mail.
Grupa Kapitałowa Lentex realizuje procesy, poprzez które przedsiębiorstwo wspiera dostępność
kanałów zgłaszania skarg pracowniczych, m.in. poprzez rozmowy z pracownikami, szkolenia okresowe,
udostępnianie przyjętych procedur, czy tylko w przypadku Spółki Lentex” S.A. rozmowy
podsumowujące w procesie oceny okresowej. Pracownicy Grupy świadomi struktur i procesów
umożliwiających zgłaszanie skarg, a po wprowadzeniu formalnego dokumentu regulującego opisywane
kwese, obowiązkowo się z nim zapoznali. Proces zgłaszania jest zdeniowany w sposób jasny
i klarowny z zapewnieniem bezpieczeństwa i potrzeb zgłaszającego. W „Lentex” S.A. pracownicy mają
możliwość bezpośredniego zgłaszania uwag i opinii do kadry zarządzającej, menedżerów komórek
organizacyjnych oraz Działu Personalnego. Dodatkowo Spółka „Lentex S.A. monitoruje wybrane
wskaźniki kadrowe, w tym poziom rotacji, absencję chorobową oraz wykorzystanie urlopów.
Analizowany jest również poziom wynagrodzeń w ujęciu wewnętrznym. Wyniki analiz wykorzystywane
są do werykacji skuteczności podejmowanych działań.
W Grupie Gamrat każdy pracownik może kontaktować się bezpośrednio z Członkiem Zarządu,
Kierownikiem swojej komórki czy Kierownikiem Działu Kadr i Płac. Dla celów wewnętrznych Spółka
monitoruje rotację pracowników, absencje i urlopy pracowników czy poziom ich wynagrodzeń.
W Grupie Gamrat każdy pracownik może porozmawi z Członkiem Zarządu, Kierownikiem swojej
komórki czy Kierownikiem Działu Kadr i Płac. Dla celów wewnętrznych Spółka monitoruje rotację
pracowników, absencje i urlopy pracowników czy poziom ich wynagrodzeń.
W 2025 roku Grupa nie podejmowała działań naprawczych, ponieważ nie wystąpiły zdarzenia ani
istotne wpływy wymagające reakcji ze strony spółek.
147
S1-5 Cele dotyczące zarządzania istotnymi negatywnymi wpływami, zwiększania pozytywnych
wpływów i zarządzania istotnymi ryzykami i istotnymi szansami
Grupa Kapitałowa Lentex posiada wdrożone polityki oraz procedury związane z zarządzaniem własną
siłą roboczą, które stanowią element systemów zarządzania jakością funkcjonujących w poszczególnych
Spółkach Grupy. Polityki te nie określają obecnie sformalizowanych, ilościowych celów w obszarze
zarządzania kapitałem ludzkim, jednak zapewniają ramy dla monitorowania kluczowych aspektów
zatrudnienia i rozwoju pracowników. Grupa nie ustanowiła mierzalnych, formalnych celów
ukierunkowanych na rezultaty w obszarze własnej siły roboczej, jednak deniuje poziom ambicji
polegający na utrzymywaniu stabilnych i akceptowalnych parametrów funkcjonowania kadry. Ambicją
Grupy jest zapobieganie pogarszaniu się wskaźników takich jak absencja pracownicza, rotacja,
wykorzystanie urlopów oraz rozwój kompetencji. Postępy oceniane na podstawie monitoringu
wewnętrznych danych kadrowych, analizowanych w ujęciu porównawczym względem okresów
poprzednich, przyjmowanych jako punkt odniesienia. Monitoring ma charakter ciągły i służy
identykacji trendów oraz wspieraniu decyzji zarządczych, a nie realizacji z góry określonych progów
liczbowych.
Jednym z narzędzi stosowanych w „LentexS.A. oraz w „GamratS.A. w celu ograniczania absencji
chorobowej jest funkcjonujący dodatek frekwencyjny, przysługujący pracownikom, którzy przepracują
pełny miesiąc kalendarzowy. Po wdrożeniu tego rozwiązania zaobserwowano istotne obniżenie
poziomu absencji chorobowej.
S1-6 Charakterystyka pracowników jednostki
Liczba pracowników (liczba osób)
Płeć
2024
2025
Mężczyzna
389
380
Kobieta
175
174
Inny
0
0
Nie zgłoszono
0
0
Całkowity
Pracownicy
564
554
2024
2025
Płeć
Kobiety
Mężczyźni
Łącznie
Kobiety
Mężczyźni
Łącznie
Liczba pracowników (liczba
całkowita)
175
389
564
174
380
554
Liczba pracowników
zatrudnionych na czas
146
318
464
142
316
458
148
nieokreślony (liczba
całkowita)
Liczba pracowników
zatrudnionych na czas
określony (liczba całkowita)
29
71
100
32
64
96
Liczba pracowników,
którym nie gwarantuje się
godzin pracy (liczba
całkowita)
0
0
0
3
2
5
Liczba pracowników
zatrudnionych w pełnym
wymiarze czasu pracy
(liczba całkowita)
170
388
558
170
378
548
Liczba pracowników
zatrudnionych w niepełnym
wymiarze czasu pracy
(liczba całkowita)
5
1
6
4
2
6
Okres
WARTOŚĆ (2024)
WARTOŚĆ (2025)
Liczba pracowników, którzy odeszli z organizacji w okresie
sprawozdawczym
90
97
Wskaźnik rotacji
15,95%
17,51%
S1-7 Charakterystyka osób niebędących pracownikami stanowiących własnych pracowników
jednostki
JEDNOSTKA
WARTOŚĆ (2024)
WARTOŚĆ (2025)
Liczba osób niebędących pracownikami
stanowiących własne zasoby pracownicze
Liczba całkowita
53
23
Liczba osób związanych z jednostką
umowami cywilno-prawnymi
Liczba całkowita
42
22
Liczba osób związanych z jednostką na
podstawie umów B2B (“osoby
samozatrudnione”)
Liczba całkowita
1
1
Liczba osób zatrudnionych za
pośrednictwem agencji pracy
tymczasowej
Liczba całkowita
10
0
149
S1-8 Zakres rokowań zbiorowych i dialogu społecznego
Procentowy udział pracowników w układach i porozumieniach zbiorowych na terenie Europejskiego
Obszaru Gospodarczego i poza nim:
Zakres zbiorowych układów pracy
Dialog społeczny
Współczynnik
pokrycia
Pracownicy – EOG
(dla krajów, w których
zatrudnionych jest >50 osób, co
stanowi >10% ogółu
zatrudnionych)
Reprezentacja w miejscu pracy (tylko
EOG)
(dla krajów, w których zatrudnionych
jest >50 osób, co stanowi >10%
całkowitego zatrudnienia)
0 -19%
Polska
20-39%
Polska
40 -59%
60 -79%
80 -100%
W spółkach dialog społeczny realizowany jest poprzez związki zawodowe, a inne formy reprezentacji
pracowników nie występują.
S1-9 Wskaźniki różnorodności
Rozkład płci w ujęciu liczbowym i procentowym w wyższej kadrze kierowniczej w odniesieniu do
pracowników:
Okres
2024
2025
Płeć
Kobiety
Mężczyźni
Kobiety
Mężczyźni
Liczba osób w wyższej kadrze
kierowniczej
1
3
1
2
Udział procentowy płci w wyższej
kadrze kierowniczej
25%
75%
33%
67%
Liczba pracowników Grupy Kapitałowej Lentex w podziale na wiek:
Okres
2024
2025
Łącznie pracownicy zatrudnieni
na umowach o pracę
Liczba
pracowników
Udział (%)
Liczba
pracowników
Udział (%)
Łączna liczba pracowników, w
tym:
564
-
554
-
Grupa wiekowa: powyżej 50 lat
224
39,7%
224
40,43%
Grupa wiekowa: 30-50 lat
251
44,5%
253
45,67%
Grupa wiekowa: poniżej 30 lat
89
15,8%
77
13,90%
Udział procentowy pracowników w poszczególnych grupach wiekowych obliczono w odniesieniu do całkowitej
liczby pracowników Grupy na koniec okresu sprawozdawczego.
150
S1-10 Odpowiednie płace
Wszyscy pracownicy Grupy Kapitałowej Lentex otrzymują adekwatną płacę, zgodnie z obowiązującymi
normami. W Grupie obowiązuje minimalne krajowe wynagrodzenie określone dla Polski, a odsetek
pracowników otrzymujących wynagrodzenie poniżej obowiązującego odpowiedniego poziomu
odniesienia dotyczącego wynagrodzenia wynosi 0%.
S1-11 Ochrona socjalna
Pracownicy Grupy Kapitałowej Lentex zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę objęci ochroną
socjalną w ramach programów publicznych na wypadek utraty dochodów z powodu choroby,
bezrobocia, wypadku przy pracy i niepełnosprawności nabytej, urlopu rodzicielskiego, przejścia na
emeryturę. Ochroną socjalną nie objęci zleceniobiorcy - studenci do 26 roku życia., którzy zgodnie
ze złożonym oświadczeniem nie są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych.
S1-12 Osoby z niepełnosprawnościami
2024 (na dzień
31.12.2024)
2025 (na dzień
31.12.2025)
Procent pracowników z niepełnosprawnościami
6,56%
6,14%
S1-13 Wskaźniki dotyczące szkoleń i rozwoju umiejętności
Średnia liczba godzin szkoleniowych na
pracownika
Kobiety
Mężczyźni
Wyższa kadra zarządzająca
24
1
Menadżerowie i kierownicy
28
58
Pozostali pracownicy
33
79
Łącznie
85
138
Regularne oceny pracowników – odsetek ocen, które się odbyły, a rozmowy planowane
Wyższa kadra zarządzająca
0%
0%
Menadżerowie i kierownicy
45%
65%
Pozostali pracownicy
93%
75%
Łącznie
87%
74%
Regularne oceny pracowników – średnia liczba przeprowadzonych ocen na pracownika
Wyższa kadra zarządzająca
0
0
Menadżerowie i kierownicy
1
1
Pozostali pracownicy
1
1
Łącznie
1
1
Średnia liczba godzin szkoleniowych dla osób niebędących pracownikami
Osoby pracujące w oparciu o umowy
cywilnoprawne (zlecenia i dzieło)
1
1
Osoby pracujące w oparciu o umowę o
współpracy (B2B)
0
0
Osoby na kontraktach zewnętrznych
0
0
Łącznie
1
1
151
S1-14 Wskaźniki bezpieczeństwa i higieny pracy
Grupa Kapitałowa Lentex nie posiada wdronego i certykowanego systemu zarządzania
bezpieczeństwem i higieną pracy, niemniej stosuje się do wszystkich wymagań przepisów prawnych
w tym zakresie. Mając świadomość, że bezpieczeństwo i higiena pracy odgrywają kluczową rolę,
prowadzone regularne kontrole w tym obszarze, a Spółki Grupy stosują w praktyce wytyczne
zamieszczone w procedurach i instrukcjach z obszaru BHP.
Liczba wypadków wśród pracowników i osób niebędących pracownikami oraz pracowników
podwykonawców pracujących na terenie zakładu:
Wypadki wśród pracowników
2024
2025
Wypadki lekkie
11
11
Wypadki ciężkie
0
0
Wypadki śmiertelne
0
0
Wypadki zbiorowe
0
0
Łącznie liczba wypadków
11
11
Wypadki wśród osób niebędących pracownikami
Wypadki lekkie
0
0
Wypadki ciężkie
0
0
Wypadki śmiertelne
0
0
Wypadki zbiorowe
0
0
Łącznie liczba wypadków
0
0
Pozostałe dane BHP w odniesieniu do pracowników i ob niebędących pracownikami:
2024
2025
Liczba przypadków zarejestrowanych chorób zawodowych
0
0
Liczba dni niezdolności do pracy spowodowana kontuzjami przy
pracy/złym stanem zdrowia w wyniku pracy
503
491
Wskaźnik wypadków przy pracy
12,06
12,46
Osoby niebędące pracownikami
Liczba przypadków zarejestrowanych chorób zawodowych
0
0
Liczba dni niezdolności do pracy spowodowana kontuzjami przy
pracy/złym stanem zdrowia w wyniku pracy
0
0
Wskaźnik wypadków przy pracy
0
0
S1-15 Wskaźniki równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
Odsetek pracowników upoważnionych do urlopu rodzicielskiego oraz odsetek pracowników
upoważnionych, którzy skorzystali z urlopu rodzicielskiego:
152
Okres
2024
2025
Płeć
Kobiety
Mężczyźni
Kobiety
Mężczyźni
% pracowników
upoważnionych do
urlopu rodzicielskiego
100%
100%
100%
100%
% pracowników
upoważnionych, którzy
skorzystali z urlopu
rodzicielskiego
9%
13%
1%
1%
S1-16 Wskaźniki wynagrodzeń (luka płacowa i całkowite wynagrodzenie)
Okres
2024
2025
CEO Pay Rao
11,57%
11,36%
Gender Pay Gap (%)
15%
12%
Wskaźnik CEO Pay Rao jest obliczony jako relacja między rocznym całkowitym wynagrodzeniem
najwyżej wynagradzanego indywidualnego pracownika - Dyrektora Generalnego Grupy, a medianą
rocznego całkowitego wynagrodzenia wszystkich pracowników Grupy (z wyłączeniem Dyrektora
Generalnego).
Wskaźnik Gender Pay Gap jest obliczony jako różnica między średnią godzinową płacą bruo kobiet a
średnią godzinową płacą bruo mężczyzn, wyrażona jako procent średniej godzinowej płacy bruo
mężczyzn.
Kalkulację obliczono według wzoru w odniesieniu do Grupy Kapitałowej Lentex:
Roczne wynagrodzenie bruo wszystkich kobiet/mężczyzn / ilość kobiet/mężczyzn = średnie
roczne wynagrodzenie na 1 osobę
Średnie roczne wynagrodzenie na 1 osobę/ roczny wymiar czasu pracy = średnia godzinowa
stawka bruo
Luka płacowa (%) = (średnia godzinowa stawka bruo mężczyzn - średnia godzinowa stawkę
bruo kobiet)/ średnia godzinowa stawka bruo mężczyzn x 100.
S1-17 Incydenty, skargi i poważne oddziaływania na przestrzeganie praw człowieka
W okresie sprawozdawczym nie zgłoszono przypadków dyskryminacji, w tym molestowania oraz
poważnych incydentów dotyczących poszanowania praw człowieka. W okresie sprawozdawczym
w Spółce „Lentex S.A. wpłynęło zgłoszenie dotyczące podejrzenia mobbingu. Zgodnie
z obowiązującymi procedurami została powołana komisja antymobbingowa, która przeprowadziła
postępowanie wyjaśniające. Po analizie zgromadzonego materiału komisja uznała skar za
bezzasadną, stwierdzając, że zgłaszane zachowania nie wypełniały znamion mobbingu w rozumieniu
art. 94³ Kodeksu pracy.
153
Informacje związane z ładem zarządczym
ESRS G1 Prowadzenie działalności gospodarczej
GOV-1 Rola organów administrujących, nadzorczych i zarządzających
Rola organów zarządzających i nadzorczych Grupy w odniesieniu do postępowania w biznesie, a także
wiedza fachowa członków tych organów w odniesieniu do postępowania w biznesie, zostały opisane
w ujawnieniu ESRS 2 GOV-1.
IRO-1 Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i istotnych
szans
Opis procesów służących do identykacji i oceny istotnych wpływów, istotnych ryzyk i istotnych szans
został przedstawiony w ramach ujawnienia IRO-1 w części ESRS 2 Ogólne ujawnienia informacji.
G1-1 Polityki postępowania w biznesie i kultura korporacyjna
Grupa Kapitałowa Lentex prowadzi działalność w sposób uczciwy i zgodny z obowiązującymi
przepisami, a kwese odpowiedzialności społecznej oraz zrównoważonego rozwoju stanowią dla niej
priorytet. Firma dąży do tego, aby jej wartości rozwijały się wnolegle z rozwojem biznesu, co jest
wspierane przez odpowiednie regulacje wewnętrzne.
Obowiązujące wytyczne „Lentex” S.A. służące kulturze korporacyjnej:
Polityka Odpowiedzialności Biznesu oraz Kodeks Etyki,
Polityka antymobbingowa oraz polityka postępowania w sytuacji zaistnienia innych zdarzeń
sprzecznych z Polityką Odpowiedzialności Biznesu oraz Kodeksem Etyki,
Kodeks Antykorupcyjny,
Regulamin Pracy,
Procedura zgłaszania naruszeń i podejmowania działań następczych.
Obowiązujące wytyczne Grupy Gamrat służące kulturze korporacyjnej:
Regulamin Pracy,
Procedura zgłaszania naruszeń i podejmowania działań następczych.
Działania w obszarze promowania kultury korporacyjnej wśród własnych pracowników są realizowane
w Grupie Kapitałowej Lentex m.in. poprzez zachęcanie pracowników do wymiany pomysłów i opinii
oraz organizowanie cyklicznych spotkań poświęconych wartościom rmy, jej celom i bieżącym
rezultatom. W rmie funkcjonują elastyczne godziny pracy oraz możliwość pracy zdalnej, co sprzyja
większej satysfakcji zatrudnionych i ułatwia zachowanie równowagi między życiem zawodowym
a prywatnym. Dodatkowo organizowane różnego rodzaju wydarzenia i inicjatywy integracyjne
wzmacniające relacje w zespole.
Ponadto Grupa nie ma sformalizowanej procedury ustanawiania, rozwoju, promocji i oceny własnej
kultury korporacyjnej.
Mając na uwadze, że „Lentex" S.A. w sposób odpowiedzialny, transparentny i zgodny ze standardami
prawnymi i etycznymi prowadzi działalność gospodarczą oraz że znajomość i przestrzeganie przepisów
stanowi warunek konieczny ochrony reputacji oraz bezpieczeństwa „Lentex” S.A., wdrożono
154
06.02.2025 r. "Kodeks antykorupcyjny w Lentex S.A.". Dokument opisuje zasady działania w ramach
zobowiązania do zwalczania wszelkich form korupcji oraz zachowań podobnych lub równoważnych, tak
by zapewnić zgodność ze stosownymi przepisami i najlepszymi praktykami w tym obszarze. W „Lentex"
S.A. stosuje się przejrzyste procedury postępowania, znane i dostępne dla wszystkich zainteresowanych
podmiotów, a każdy Pracownik „Lentex" S.A. jest zobowiązany do przestrzegania reguł wskazanych
w Kodeksie Antykorupcyjnym. W związku z powyższym w Kodeksie nie ma zdeniowanych
w przedsiębiorstwie funkcji, które są najbardziej narażone na ryzyko korupcji i łapownictwa.
Spółka zapewnia dostęp do informacji na temat możliwości dokonywania zgłosznaruszeń prawa oraz
do kanałów dokonywania zgłoszpoprzez: wywieszenie informacji na temat procedury dokonywania
zgłoszoraz kanałów dokonywania zgłoszeń, odbieranie oświadczeń od pracowników o zapoznaniu
się z treścią procedury. Szkolenie dla pracowników dotyczące dokonywania zgłosz i ochrony
sygnalistów odbyło się w styczniu 2025 roku.
Procedury zgłaszania narusz i podejmowania działań następczych w Lentex" S.A." oraz Kodeks
antykorupcyjny zostały wdrone przez Prezesa Zarządu „Lentex” S.A.
Spółki Grupy Gamrat nie mają sformalizowanej procedury ustanawiania, rozwoju, promocji i oceny
własnej kultury korporacyjnej. Jednakże działania w tym zakresie realizowane między innymi poprzez
zachęcanie do dzielenia się pomysłami i opiniami, organizowanie regularnych spotkań z dyrektorami
zakładów i szefami centrów, podczas których omawiane są wartości rmy, cele i postępy. Funkcjonuje
system elastycznych godzin pracy i możliwości pracy zdalnej, co zwiększa satysfakcję i równowa
między życiem prywatnym a zawodowym. W „Gamrat” S.A. elementy dotyczące kultury korporacyjnej
zawarte w podstawowych wewnętrznych aktach prawnych Spółki (regulamin organizacyjny,
zarządzenia asne, opisy zadań komórek organizacyjnych), w Polityce Zintegrowanego Systemu
Zarzadzania, w misji Spółki oraz celach jakościowych i środowiskowych. Ponadto załącznikami do umów
o pracę są informacje i zobowiązania w kwesach równościowych i prawa pracy.
W Spółkach Grupy Gamrat nie wprowadzono Polityki Antymobbingowej, Polityki Odpowiedzialności
Biznesu oraz Kodeksu Etyki. Nie wdrożono również polityki przeciwdziałania korupcji i przekupstwu
zgodne z Konwencją Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji. Spółki Grupy Gamrat planują
wdrenie polityki przeciwdziałania korupcji w 2026 roku.
Grupa podlega wymogom prawnym w zakresie ochrony sygnalistów, w związku z tym wprowadzono
procedusygnalisty, która opisuje schemat zgłaszania naruszeń, nieprawidłowości i podejmowania
działań następczych, w której powołano się na wymagania przepisów dyrektywy Parlamentu
Europejskiego i Radey Unii Europejskiej (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r.
Naruszenia identykowane jako naruszenia prawa dotyczące: korupcji, zamówień publicznych,
przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy oraz nansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa produktów
i ich zgodności z wymogami, ochrony środowiska, ochrony prywatności
i danych osobowych, bezpieczeństwa sieci i danych osobowych. Zgłosz mogą dokonywać
interesariusze spółek poprzez poufne kanały zgłosz jak np. w formie listownej z dopiskiem
„sygnalista”, „naruszenie prawa” lub innym wnoważnym, osobiście u osoby wyznaczonej, poprzez
wrzucenie pisma do skrzynki na listy zamieszczonej na terenie Spółki, za pomocą poczty elektronicznej
na wskazany, dedykowany adres, poprzez formularz dostępny na stronie internetowej (dotyczy tylko
„Lentex” S.A.), lub telefonicznie (dotyczy Gamrat S.A). Zgłoszenia anonimowe nie rozpatrywane.
155
Została wdrożona procedura zgłaszania naruszeń i podejmowania działań następczych, która zapewnia
ochronę osobie zgłaszającej (sygnaliście) przeciw działaniom odwetowym, jakie mogłyby zostać podjęte
w związku z dokonanym zgłoszeniem.
Spółki Grupy zapewniają dostęp do informacji na temat możliwości dokonywania zgłosznarusz
prawa oraz do kanałów dokonywania zgłoszpoprzez: wywieszenie informacji na temat procedury
dokonywania zgłoszoraz kanałów dokonywania zgłoszeń, odbieranie oświadczod pracowników
o zapoznaniu się z treścią procedury.
Środki funkcjonujące w Grupie, mające na celu ochronę osób należących do własnych zasobów
pracowniczych, które są sygnalistami, przed działaniami odwetowymi:
a) zakaz podejmowania działań odwetowych,
b) ograniczenie dostępu do informacji wyłącznie dla osób uprawnionych w ramach postępowania
wyjaśniającego, a także procesu zapewnienia ochrony osobie dokonującej zgłoszenia oraz osobie
pomagającej w dokonaniu zgłoszenia,
c) odebranie od osób uprawnionych do dostępu do informacji, pisemnych oświadczeń o zobowiązaniu
do zachowania w poufności informacji pozyskanych w postępowaniu wyjaśniającym lub w procesie
ochrony osoby dokonującej zgłoszenia oraz osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia,
d) ukaranie osób, którym udowodnione zostało, że nie dotrzymały zobowiązania, o którym mowa
powyżej,
e) ukaranie pracowników, którym udowodnione zostało podejmowanie jakichkolwiek działań
represyjnych i odwetowych względem osoby dokonującej zgłoszenia oraz osoby pomagającej
w dokonaniu zgłoszenia,
f) monitorowanie sytuacji pracowniczej sygnalistów przez osobę kierującą komórką kadrową.
Grupa Kapitałowa Lentex nie posiada wdronej procedury szybkiego, niezależnego i obiektywnego
badania incydentów związanych z postępowaniem biznesowym, w tym incydentów korupcji
i przekupstwa. Polityka szkoleń opisuje ogólne podejście i zasady związane ze szkoleniami. W styczniu
przeprowadzono szkolenie w zakresie Procedury zgłaszania narusz i podejmowania działań
następczych, natomiast w marcu 2025 przeprowadzono pierwsze szkolenie w zakresie incydentów
korupcji i przekupstwa.
Polityka szkoleń opisuje ogólne podejście i zasady związane ze szkoleniami. Nie wyżnia się w niej
szkoleń z zakresu szkoleń na temat prowadzenia działalności i tym samym w roku 2025 nie były
realizowane szkolenia z tego tematu, nie określono grupy docelowej oraz szczegółowości zakresu
szkoleń.
G1-2 Zarządzanie stosunkami z dostawcami
Grupa nie posiada odrębnej polityki dotyczącej zapobiegania opóźnieniom płatniczym, jednak reguluje
zobowiązania zgodnie z terminami wynikającymi z dokumentów zakupowych. Raz w tygodniu
dokonywana jest werykacja wszystkich zobowiązań przeterminowanych, co pozwala na bieżące
monitorowanie ewentualnych opóźnień.
Najistotniejsze ryzyka związane ze współpracą z dostawcami obejmują możliwość przerwania relacji
biznesowych, co może skutkować zakłóceniami w dostępności surowców, utratą przychodów,
opóźnieniami produkcyjnymi oraz wzrostem kosztów. Z drugiej strony, utrzymywanie partnerskich
156
i przejrzystych relacji stwarza szanse na negocjowanie korzystniejszych warunków handlowych oraz
wzmacnianie odporności łańcucha dostaw. Organizacja stosuje podejście polegające na
systematycznym monitorowaniu dostawców i ryzyk związanych z dostępnością surowców. Praktyki te
wspierają proces zarządzania ryzykiem poprzez: cykliczną ocenę dostawców obejmującą jakościowe
i terminowe wskaźniki, śledzenie sytuacji rynkowej i cen surowców, analizę stabilności nansowej
i operacyjnej dostawców.
W „LentexS.A. obowiązują sformalizowane procedury zakupowe: „Dokonywanie zakupów oraz ocena
i kwalikowanie dostawców w Lentex S.A.oraz „Składanie oraz realizacja zamówień niezwiązanych
z zakupami surowcowymi oraz technicznymi”. Procedury te wspierają proces identykacji i kontroli
poziomu zapasów. Ze względu na istotne wahania cen surowców, Spółka na bieżąco monitoruje
sytuację rynkową oraz dostosowuje strategię zakupo poprzez zwiększanie zakupów w okresach
korzystnych cen i ograniczanie ich przy wzrostach cen. Dodatkowo Spółka aktywnie poszukuje
surowców alternatywnych, a posiadana baza zatwierdzonych zamienników umożliwia utrzymanie
ciągłości i jakości produkcji w przypadku zaburzw dostępności surowców. Stałe monitorowanie rynku
umożliwia szybką reakcję na potencjalne zagrożenia.
Spółki Grupy Gamrat współpracując z dostawcami kierują się wytycznymi określonymi w Kartotece
Dostawcy w zakresie dostaw, certykatów oraz oceny dostawcy. Raz w roku wykonywana jest ocena
ryzyka dostawcy w celu zminimalizowania zakłóceń łańcucha dostaw.
Grupa Kapitałowa Lentex stara się wspierać dostawców w zrozumieniu oczekiwań zakupowych
i wymagań jakościowych dla dostarczanych produktów. Przykładem może być opracowany przez
„Lentex” S.A. podręcznik jakości dostawcy opisujący zasady działania, ogólne oczekiwania i wymagania
dla dostawców. Ich przestrzeganie jest obligatoryjne dla dostawców surowców wybranych przez
„Lentex” S.A. Grupa Kapitałowa Lentex podczas wyboru dostawców nie uwzględnia kryteriów
społecznych i środowiskowych. Kryteria oceny dostawcy to: posiadany system zarządzania jakością,
wskaźnik reklamacji u danego dostawcy, wypadki z winy dostawcy, ilość wysłanych alertów
jakościowych w miesiącu, szybkość rozwiązywania problemów, obsługa/serwis, terminowość dostaw.
G1-3 Zapobieganie korupcji i przekupstwu oraz ich wykrywanie
W lutym 2025 roku w „Lentex” S.A. wdrożono Kodeks Antykorupcyjny, w którym znajduje się opis
procedur zapobiegania, wykrywania i rozwiązywania zarzutów lub incydentów korupcji i łapownictwa.
Dokument opisuje zasady działania w ramach zobowiązania do zwalczania wszelkich form korupcji oraz
zachowań podobnych lub równoważnych, tak by zapewnić zgodność ze stosownymi przepisami
i najlepszymi praktykami w tym obszarze. Określa cel, zakres stosowania kodeksu, deniuje rodzaje
i formy korupcji oraz szczegółowo określa zasady postępowania w zakresie zgłaszania, postępowania
wyjaśniającego oraz działań prewencyjnych.
Kodeks antykorupcyjny „Lentex" S.A. zobowiązuje partnerów biznesowych oraz pracowników do
uczciwego działania, bez zamiarów i działań związanych z korupcją, oraz przestrzegania poniższych
zasad:
nieoferowanie i niewręczanie korzyści nansowych, rzeczowych, ani innych form mających
znamiona przekupstwa,
zakaz brania udziału w jakichkolwiek działaniach mających znamiona: zmowy, przyjęcia, prośby
udzielenia korzyści nansowej lub rzeczowej,
157
pracownik nie może zostać ukarany degradacją, grzywną ani żadnymi innymi negatywnymi
konsekwencjami z powodu odmowy przyjęcia lub wręczenia łapówki, nawet jeśli odmowa
spowoduje możliwość utraty korzyści biznesowych dla „Lentex” S.A.,
pracownikom nie wolno przychylać się do próśb, żądań korzyści nansowych lub rzeczowych,
w przypadku korupcji na równi traktuje się wręczającego i przyjmującego korzyści,
wręczanie korzyści majątkowych osobie pniącej funkcję publiczną, w tym nawet niewielkich,
w celu przyspieszenia lub zapewnienia wykonania rutynowych czynności przez taką osobę, jest
zakazane,
nansowanie pari politycznych i ich przedstawicieli, a także kandydatów na stanowiska
publiczne jest zakazane,
przypadki nepotyzmu lub kumoterstwa w działalności „Lentex” S.A. są zakazane.
W przypadku powstania uzasadnionego podejrzenia, pracownik jest zobowiązany do dołożenia
należytej staranności w celu sprawdzenia, czy partner biznesowy lub potencjalny nowy partner
biznesowy nie jest zaangażowany w korupcję.
Zawiadomienie o podejrzeniu wystąpienia korupcji i łapownictwa powinno:
a) być w formie pisemnej, za którą uznaje się również formę elektroniczną,
b) zawierać datę wystąpienia zdarzenia o znamionach korupcyjnych,
c) zawierać opis zdarzenia/sytuacji; informacje powinny zawierać jak najwięcej konkretnych szczegółów,
d) wskazywać nazwę podmiotu lub osobę, która uczestniczyła w zdarzeniu.
Zawiadomienie może zostać złożone w formie pisemnej, listownie, na adres Spółki lub za
pośrednictwem poczty elektronicznej na dedykowany adres mailowy.
Wszystkie zgłoszenia w zakresie korupcji traają do Kierownika Działu ds. Audytu Wewnętrznego i SZJ,
który jest niezależny od struktury zarządczej zaangażowanej w sprawie. Zobowiązany jest on do
prowadzenia rejestru zgłoszeń wszelkich zdarzeń o znamionach korupcyjnych. Zgłoszenia
ewidencjonowane i archiwizowane. Nie został natomiast zdeniowany proces zgłaszania wyników
organom administracyjnym, zarządczym i nadzorczym. Podczas dochodzenia dotyczącego
domniemanych działań korupcyjnych lub innych nadużyć gospodarczych należy dołożyć wszelkich
starań, aby unikać podejmowania działań na podstawie chybionych lub bezpodstawnych oskarżeń,
unik wzbudzania podejrzu osób, w sprawie których prowadzone działania co do podjętych
działań i dochodzeń, unikoświadczeń, które będą miały negatywne skutki dla rmy, pracownika lub
klientów i Partnerów biznesowych „Lentex” S.A. Spółka nie zidentykowała stanowisk najbardziej
narażonych na ryzyko korupcji.
Kierownik Działu Dział ds. Audytu Wewnętrznego i SZJ jest odpowiedzialny za podnoszenie
świadomości Pracowników w zakresie Korupcji, w tym za zapewnianie szkoleń dla Pracowników
z zakresu przeciwdziałania Korupcji. Szkolenia powinny odbywać się cyklicznie z częstotliwością
minimum raz w roku, a swoim zakresem powinny obejmować różne zagadnienia tego obszaru.
Pierwsze szkolenie z tego zakresu odbyło się 03.03.2025 roku. Szkolenie miało formę prezentacji dla
wszystkich pracowników „Lentex" S.A. Zakres szkolenia obejmowowienie denicji korupcji, jej
rodzaje oraz możliwe odpowiedzialności za przestępstwo korupcji gospodarczej.
158
W Spółce nie określono funkcji zagrożonych, które powinny być objęte programami szkoleniowymi.
Szkolenia, których zakres obejmuje działania korupcyjne lub inne nadużycia gospodarcze obejmują
wszystkich pracowników „Lentex" S.A. bez uwzględnienia podziału na członków organów
administracyjnych, zarządczych i nadzorczych.
Grupa Gamrat nie posiada wdrożonych polityk i procedur wewnętrznych w zakresie korupcji
i przekupstwa. Nie przypisano odpowiedzialności oraz nie określono procedur postępowania, zakresu
szkoleń i raportowania wyników do organów administracyjnych, zarządzających, nadzorczych
w zakresie korupcji i łapownictwa. W Grupie Gamrat nie funkcjonują komisje dochodzeniowe w
zakresie przypadków korupcji. Podczas dochodzenia dotyczącego domniemanych działań korupcyjnych
lub innych nadużyć gospodarczych Grupa Gamrat dokłada wszelkich starań, aby unikać podejmowania
działań na podstawie chybionych lub bezpodstawnych oskarżeń, unika wzbudzania podejrzu osób,
w sprawie których prowadzone działania co do podjętych działań i dochodzeń, unika oświadczeń,
które będą miały negatywne skutki dla rmy, pracownika lub klientów i Partnerów biznesowych Spółek
Grupy Gamrat.
G1-4 Potwierdzony incydent związany z korupcją lub przekupstwem
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły incydenty dotyczące umów z partnerami i nie toczyły się
sprawy sądowe, które dotyczyłyby tematu korupcji lub przekupstwa wniesione przeciwko Grupie i jej
pracownikom. Ponadto w 2025 roku nie zostały nałożone żadne grzywny za naruszenie przepisów
w sprawie przekupstwa.
G1-6 Praktyki płatnicze
W „LentexS.A. standardowe warunki płatności dla głównych dostawców surowców wynoszą 60 dni
od daty wysyłki dostawy, co stanowi około 72% od całości zobowiązań. 14% stanowią płatności
dostawców krajowych i zagranicznych, których terminy wynoszą od 31 do 60 dni od daty dostawy.
Kolejne 14 % stanowią dostawcy, dla których terminy płatności wynos30 dni od daty dostawy lub
daty wysyłki towaru.
W „GamratS.A. w 2025 roku standardowe warunki płatności dla głównych dostawców surowców
wynoszą 30 dni od daty wystawienia faktury, co stanowi około 56% od całości zobowiązań. 13%
stanowią płatności dostawców krajowych i zagranicznych, których terminy wynoszą od 31 do 60 dni od
daty dostawy. 28% stanowią dostawcy, dla których terminy płatności wynoszą do 14 dni od daty
dostawy lub daty wysyłki towaru, 2% stanowią dostawy dla których terminy płatności wynoszą 61-90
dni Pozostałe płatności stanowią 1% .
W „GamratWPC w 2025 roku standardowe warunki płatności dla głównych dostawców surowców
wynoszą 30 dni od daty wystawienia faktury, co stanowi około 21% od całości zobowiązań. 27%
stanowią płatności dostawców krajowych i zagranicznych, których terminy wynoszą od 31 do 60 dni od
daty dostawy. 49% stanowią dostawcy, dla których terminy płatności wynoszą do 14 dni od daty
dostawy lub daty wysyłki towaru.
W roku 2025 wobec Grupy nie zostały wszczęte żadne postępowania egzekucyjne związane
z opóźnieniami w regulowaniu zobowiązań handlowych.
159
Załącznik 1. Zatwierdzenie do publikacji
Niniejsze sprawozdanie na temat zrównoważonego rozwoju Grupy Kapitałowej Lentex za rok obrotowy
2025 zostało zatwierdzone przez Zarząd „Lentex” S.A.
…………………………………..
Adrian Grabowski Prezes Zarządu
…………………………………..
Wojciech Homann Członek Zarządu
…………………………………..
Anna Wojciechowska Członek Zarządu
Lubliniec, 26.03.2026