CELON PHARMA S.A.
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
ZA ROK ZAKOŃCZONY
DNIA 31 GRUDNIA 2025 ROKU
WRAZ ZE SPRAWOZDANIEM NIEZALEŻNEGO
BIEGŁEGO REWIDENTA Z BADANIA
Kiełpin, dnia 22 kwietnia 2026 roku
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
3
SPIS TREŚCI
SPIS TREŚCI ............................................................................................................................................................................ 3
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW .............................................................................................. 6
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ ...................................................................................................... 7
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH .............................................................................................. 8
JEDNOSTKOWE ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM .................................................................................................... 9
ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ NOTY OBJAŚNIAJĄCE ........................................................................................ 11
1. Informacje ogólne .................................................................................................................................................... 11
2. Skład organów korporacyjnych Spółki ........................................................................................................................ 11
3. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego .................................................................................................. 11
3.1. Oświadczenie o zgodności ....................................................................................................................................... 12
3.2. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania finansowego .................................................................................... 12
4. Segmenty operacyjne ............................................................................................................................................... 12
5. Przychody i koszty .................................................................................................................................................... 16
5.1. Przychody ze sprzedaży ............................................................................................................................................ 16
5.2. Pozostałe przychody ................................................................................................................................................. 16
5.3. Pozostałe przychody operacyjne ............................................................................................................................. 16
5.4. Pozostałe koszty operacyjne .................................................................................................................................... 16
5.5. Przychody finansowe ................................................................................................................................................ 17
5.6. Koszty finansowe ...................................................................................................................................................... 17
5.7. Koszty świadczeń pracowniczych ............................................................................................................................ 17
5.8. Pozostałe koszty rodzajowe ..................................................................................................................................... 17
6. Podatek dochodowy ................................................................................................................................................. 18
6.1. Obciążenia podatkowe ............................................................................................................................................. 18
6.2. Odroczony podatek dochodowy .............................................................................................................................. 19
7. Zysk przypadający na jedną akcję .............................................................................................................................. 21
8. Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty ................................................................................................... 21
9. Rzeczowe aktywa trwałe ........................................................................................................................................... 22
10. Prawo do użytkowania aktywów ................................................................................................................................ 25
11. Aktywa niematerialne ............................................................................................................................................... 27
12. Inwestycje ............................................................................................................................................................... 29
12.1. Inwestycje w pozostałych jednostkach ................................................................................................................... 30
12.2. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych ........................................................................................................... 30
13. Świadczenia pracownicze ......................................................................................................................................... 32
13.1. Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia ............................................................. 32
13.2. Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy .................................................................................................. 33
13.3. Pracownicze programy motywacyjne ..................................................................................................................... 33
14. Zapasy ..................................................................................................................................................................... 35
15. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności ...................................................................................... 35
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
4
16. Pozostałe aktywa niefinansowe ................................................................................................................................. 35
17. Pozostałe aktywa finansowe ..................................................................................................................................... 36
18. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty ............................................................................................................................. 36
19. Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe / rezerwowe ................................................................................................. 37
19.1. Kapitał podstawowy ................................................................................................................................................. 37
19.2. Kapitał zapasowy ...................................................................................................................................................... 37
19.3. Kapitał z wyceny opcji na akcje ................................................................................................................................ 37
19.4. Różnice kursowe z przeliczenia udziałów w jednostce stowarzyszonej ................................................................ 37
19.5. Kapitał z aktualizacji wyceny .................................................................................................................................... 38
19.6. Niepodzielony zysk / strata i ograniczenia w wypłacie dywidendy........................................................................ 38
20. Zobowiązania z tytułu leasingu oraz pozostałe zobowiązania finansowe ...................................................................... 38
20.1. Rezerwy ..................................................................................................................................................................... 38
21. Zadłużenie ............................................................................................................................................................... 39
22. Rozliczenia międzyokresowe z tytułu dotacji .............................................................................................................. 39
23. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokresowe ....................................... 40
24. Sprawy sądowe ........................................................................................................................................................ 40
25. Zobowiązania warunkowe ......................................................................................................................................... 41
25.1. Zobowiązania pozabilansowe. Informacje o udzieleniu przez emitenta poręczeń lub gwarancji ....................... 41
26. Informacje o podmiotach powiązanych ..................................................................................................................... 41
26.1. Jednostka dominująca .............................................................................................................................................. 41
26.2. Jednostka stowarzyszona ......................................................................................................................................... 41
26.3. Wspólne ustalenia umowne, w którym Spółka jest wspólnikiem .......................................................................... 41
26.4. Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi ..................................................................................................... 42
26.5. Pożyczka udzielona członkowi Zarządu ................................................................................................................... 43
26.6. Inne transakcje z członkami Zarządu ....................................................................................................................... 43
26.7. Wynagrodzenie kadry kierowniczej Spółki .............................................................................................................. 43
27. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym......................................................................................................... 43
28. Wartości godziwe aktywów i zobowiązań Spółki ......................................................................................................... 46
29. Zarządzanie kapitałem .............................................................................................................................................. 47
30. Struktura zatrudnienia .............................................................................................................................................. 47
31. Wynagrodzenie audytora .......................................................................................................................................... 48
32. Czynniki i zdarzenia, w tym o charakterze nietypowym, mające istotny wpływ na sprawozdanie finansowe ................... 48
33. Zdarzenia po dniu bilansowym .................................................................................................................................. 48
34. Istotne zasady (polityki) rachunkowości .................................................................................................................... 49
34.1. Wycena do wartości godziwej ................................................................................................................................. 49
34.2. Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej .................................................................................................. 50
34.3. Rzeczowe aktywa trwałe .......................................................................................................................................... 50
34.4. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży ............................................................................................................ 51
34.5. Aktywa niematerialne .............................................................................................................................................. 51
34.6. Leasing ...................................................................................................................................................................... 52
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
5
34.7. Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych ............................................................................................... 53
34.8. Koszty finansowania zewnętrznego ........................................................................................................................ 54
34.9. Udziały i akcje w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach ............................... 54
34.10. Aktywa finansowe .................................................................................................................................................... 54
34.11. Kompensowanie aktywów finansowych i zobowiązań finansowych ..................................................................... 56
34.12. Utrata wartości aktywów finansowych ................................................................................................................... 56
34.13. Zapasy ....................................................................................................................................................................... 56
34.14. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności ............................................................................... 57
34.15. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych............................................................................................ 57
34.16. Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne ............................................................................... 57
34.17. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania ..................................................................... 57
34.18. Modyfikacja zobowiązań finansowych i zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych z zobowiązań
finansowych .............................................................................................................................................................. 58
34.19. Rezerwy ..................................................................................................................................................................... 58
34.20. Świadczenia pracownicze ......................................................................................................................................... 59
34.21. Przychody .................................................................................................................................................................. 59
34.22. Podatki ...................................................................................................................................................................... 62
35. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach ................................................................................ 64
36. Niepewność szacunków i założeń.............................................................................................................................. 65
37. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane a nie weszły jeszcze w życie ............................................. 67
38. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach ................................................................................ 67
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
6
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
Sprawozdanie z całkowitych dochodów Nota 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Przychody
244 335
207 188
Przychody ze sprzedaży leków
5.1
203 528
176 618
Przychody z tytułu dotacji
5.1
34 537
27 435
Pozostałe przychody
5.2
6 270
3 135
Koszty działalności operacyjnej
4
266 268
260 443
Amortyzacja
46 283
51 859
Zużycie surowców
67 909
63 171
Usługi obce
51 131
42 050
Świadczenia pracownicze
5.7
83 668
77 986
Pozostałe koszty rodzajowe
5.8
17 277
23 935
Straty z tytułu utraty wartości należności handlowych i innych aktywów
0
1 442
Zysk/ (strata) na sprzedaży
-21 932
-53 255
Pozostałe przychody operacyjne
5.3
1 730
17 505
Pozostałe koszty operacyjne
5.4
4 371
1 061
Zysk/ (strata) z działalności operacyjnej
-24 574
-36 811
Przychody finansowe
5.5
2 451
12 472
Koszty finansowe
5.6
1 799
9 484
Udział w zysku (stracie) jednostek wycenianych metodą praw własności
12.2
-34 112
-5 545
Zysk/ (strata) brutto
-58 035
-39 368
Podatek dochodowy
6.1
20 395
-4 921
Zysk (strata) z działalności kontynuowanej
-78 430
-34 447
Zysk (strata) z działalności zaniechanej
0
0
Zysk (strata) netto
-78 430
-34 447
Zysk/ (strata) netto za rok obrotowy przypadający na udziały niekontrolujące
0
0
Zysk/ (strata) netto za rok obrotowy przypadający akcjonariuszom jednostki
dominującej
-78 430
-34 447
Inne całkowite dochody
Zysk/ (strata) netto z wyceny instrumentów kapitałowych wycenianych w wartości
godziwej przez inne całkowite dochody
6.2
-1 191
-5 738
Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów
226
1 090
Inne całkowite dochody niepodlegające przeklasyfikowaniu do zysku/ (straty)
w kolejnych okresach sprawozdawczych
-965
-4 648
Różnice kursowe z przeliczenia
-1 978
933
Podatek dochodowy związany ze składnikami innych całkowitych dochodów
376
-177
Inne całkowite dochody podlegające przeklasyfikowaniu do zysku/ (straty) w
kolejnych okresach sprawozdawczych
-1 602
756
Inne całkowite dochody netto
-2 567
-3 892
Całkowite dochody
-80 996
-38 339
Całkowite dochody przypisane do udziałów niekontrolujących
0
0
CAŁKOWITY DOCHÓD ZA ROK przypadający akcjonariuszom jednostki dominu-
jącej
-80 996
-38 339
Zysk / strata na jedną akcję
podstawowy z zysku za rok obrotowy
-1,48
podstawowy z zysku z działalności kontynuowanej za rok obrotowy
-1,48
podstawowy z zysku z działalności zaniechanej
0
rozwodniony z zysku za rok obrotowy
-1,48
rozwodniony z zysku z działalności kontynuowanej za rok obrotowy
-1,48
rozwodniony z zysku z działalności zaniechanej
0
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
7
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
Aktywa Nota 31.12.2025 31.12.2024
Aktywa trwałe
353 451
383 371
Rzeczowe aktywa trwałe
9
269 995
277 666
Prawa do użytkowania aktywów
10
25 900
33 994
Aktywa niematerialne
11
15 685
8 150
Zaliczki na środki trwałe w budowie
636
0
Inwestycje w pozostałych jednostkach
12.1
4 426
5 608
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
12.2
1 789
26 949
Pozostałe należności
0
0
Pozostałe aktywa finansowe
17
34 805
9 231
Pozostałe aktywa niefinansowe
216
224
Aktywa z tytułu podatku odroczonego
6.2
0
21 549
Aktywa obrotowe
101 356
160 425
Zapasy
14
26 107
30 174
Należności z tytułu dostaw i usług
15
41 234
39 264
Należności z tytułu podatku dochodowego
6.2
0
5 068
Pozostałe należności
10 906
7 654
Pozostałe aktywa niefinansowe
16
2 516
3 177
Pozostałe aktywa finansowe
17
1 299
48 240
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
18
19 295
26 848
SUMA AKTYWÓW
454 807
543 796
Pasywa Nota 31.12.2025 31.12.2024
Kapitał własny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej
364 209
445 206
Kapitał podstawowy
19.1
5 386
5 386
Kapitał zapasowy
19.2
516 805
551 253
Kapitał z aktualizacji wyceny
-1 437
-473
Kapitał z wyceny opcji na akcje
19.3
3 242
3 242
Różnice kursowe z przeliczenia
19.4
-846
756
Straty zatrzymany
-158 941
-114 958
Zysk/strata z lat ubiegłych
-80 511
-80 511
Zysk/strata netto za bieżący okres
-78 430
-34 447
Kapitał własny
364 209
445 206
Zobowiązania długoterminowe
30 214
31 691
Rezerwa z tytułu podatku odroczonego
6.2
0
2 852
Rezerwy
20.1
419
360
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
20
697
0
Zobowiązania z tytułu leasingu
20
8 738
8 255
Pozostałe zobowiązania (w tym inwestycyjne)
23
614
0
Rozliczenia międzyokresowe z/t dotacji
22
19 746
20 224
Zobowiązania krótkoterminowe
60 384
66 899
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
23
20 484
15 677
Zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek
20
2 346
1 530
Zobowiązania z tytułu leasingu
20
7 163
7 142
Pozostałe zobowiązania (w tym inwestycyjne)
1 070
9 516
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych
23
8 874
7 851
Pozostałe zobowiązania niefinansowe
23
4 796
4 482
Rezerwy
20.1
3 821
2 784
Rozliczenia międzyokresowe z/t dotacji
22
11 831
17 917
Zobowiązania ogółem
90 598
98 590
KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA
454 807
543 796
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
8
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych Nota 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej
Zysk/ (strata) brutto
4
-58 035
-39 368
Korekty o pozycje:
75 726
26 957
Amortyzacja
4
46 283
51 859
(Zysk)/strata na działalności inwestycyjnej
-1 401
-7 639
(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozosta-
łych należności
-5 229
-1 642
(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu zapasów
4 067
-3 768
(Zwiększenie)/zmniejszenie stanu pozostałych aktywów niefinansowych
669
-2 521
Zwiększenie/(zmniejszenie) stanu zobowiązań, z wyjątkiem kredytów i pożyczek
-2 039
8 471
Korekty wynikające z przychodów z tytułu odsetek
-1 288
0
Korekty wynikające z kosztów z tytułu odsetek
1 341
2 444
Zmiana stanu rozliczeń międzyokresowych z tytułu dotacji
-4 870
-12 914
Zmiana stanu rezerw
1 096
843
Wynagrodzenie z tytułu płatności w formie akcji
0
1 564
Utrata wartości aktywów trwałych
2 984
0
Wycena udziałów w jednostce stowarzyszonej
12.2
34 112
-9 741
Inne korekty
0
1
Przepływy pieniężne z działalności (wykorzystane w działalności)
17 691
-12 412
Podatek dochodowy zwrócony
4 348
1 072
Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej
22 039
-11 340
Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej
Sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych
153
675
Nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych
-32 871
-22 792
Wpłata do jednostek stowarzyszonych
12.2
-10 930
-16 360
Sprzedaż pozostałych aktywów finansowych
17
49 380
70 000
Nabycie pozostałych aktywów finansowych
17
0
-30 000
Udzielone pożyczki podmiotom pozostałym
17
-1 668
0
Udzielone pożyczki podmiotom powiązanym
17
-23 906
-9 077
Odsetki otrzymane
12
60
Pozostałe
0
0
Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej
-19 830
-7 494
Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej
Wpływy z tytułu emisji akcji
0
40 510
Dywidendy wypłacone
0
-4 085
Wpływy z tytułu zaciągnięcia pożyczek/ kredytów
1 345
1 530
Spłata pożyczek/kredytów
0
-12 753
Spłata zobowiązań z tytułu leasingu
-9 695
-9 688
Odsetki zapłacone
-1 412
-2 191
Środki pieniężne netto z działalności finansowej
-9 762
13 323
Przepływy pieniężne netto przed skutkami zmian kursów wymiany
-7 553
-5 511
Skutki zmian kursów wymiany, które dotyczą środków pieniężnych i ekwiwalentów
środków pieniężnych
0
0
Przepływy pieniężne netto
-7 553
-5 511
Środki pieniężne na początek okresu
18
26 848
32 359
Środki pieniężne na koniec okresu
18
19 295
26 848
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
9
JEDNOSTKOWE ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
Stan na dzień 31 grudnia 2025 roku
Zestawienie zmian w kapitale własnym
Kapitał podsta-
wowy
Kapitał zapasowy
Kapitał z aktuali-
zacji wyceny
Kapitał z wyceny
opcji na akcje
Różnice kursowe
z przeliczenia
Zyski zatrzymane
Kapitał własny
ogółem przypada-
jący
akcjonariuszom
jednostki domi-
nującej
Kapitał własny ra-
zem
Stan na początek okresu
5 386
551 253
-473
3 242
756
-114 959
445 205
445 205
Zysk/(strata) netto za rok
0
0
0
0
0
-78 430
-78 430
-78 430
Inne całkowite dochody netto
0
0
-965
0
-1 602
0
-2 567
-2 567
Całkowity dochód za rok
0
0
-965
0
-1 602
-78 430
-80 996
-80 996
emisja akcji
0
0
0
0
0
0
0
0
koszty emisji akcji
0
0
0
0
0
0
0
0
wycena opcji na akcje
0
0
0
0
0
0
0
0
dywidendy
0
0
0
0
0
0
0
0
zwiększenie (zmniejszenie) wskutek wyasy-
gnowania zysków zatrzymanych, kapitał
własny
0
-34 448
0
0
0
34 448
0
0
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapi-
tału własnego
0
-34 448
-965
0
-1 602
-43 982
-80 996
-80 996
Stan na koniec okresu
5 386
516 805
-1 437
3 242
-846
-158 941
364 209
364 209
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
10
Stan na dzień 31 grudnia 2024 roku
Zestawienie zmian w kapitale własnym
Kapitał podsta-
wowy
Kapitał zapa-
sowy
Kapitał z aktuali-
zacji wyceny
Kapitał z wyceny
opcji na akcje
Różnice kursowe
z przeliczenia
Zyski zatrzy-
mane
Kapitał własny
ogółem
Kapitał własny
razem
Stan na początek okresu
5 106
543 232
4 175
1 678
0
-108 635
445 556
445 556
Zysk/(strata) netto za rok
0
0
0
0
0
-34 447
-34 447
-34 447
Inne całkowite dochody netto
0
0
-4 648
0
756
0
-3 892
-3 892
Całkowity dochód za rok
0
0
-4 648
0
756
-34 447
-38 339
-38 339
emisja akcji
280
40 230
0
0
0
0
40 510
40 510
koszty emisji akcji
0
0
0
0
0
0
0
0
wycena opcji na akcje
0
0
0
1 564
0
0
1 564
1 564
dywidendy
0
-4 085
0
0
0
0
-4 085
-4 085
zwiększenie (zmniejszenie) wskutek wyasygnowa-
nia zysków zatrzymanych, kapitał własny 0 -28 124 0 0 0 28 124 0 0
Zwiększenie (zmniejszenie) wartości kapitału wła-
snego
280
8 021
-4 648
1 564
756
-6 323
-350
-350
Stan na koniec okresu
5 386
551 253
-473
3 242
756
-114 958
445 206
445 206
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
11
ZASADY (POLITYKI) RACHUNKOWOŚCI ORAZ NOTY OBJAŚNIAJĄCE
1. Informacje ogólne
Sprawozdanie finansowe Celon Pharma S.A. obejmuje rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku oraz zawiera dane porównawcze
za rok zakończony dnia 31 grudnia 2024 roku.
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 22 kwietnia 2026 roku.
Celon Pharma Spółka Akcyjna, zwana dalej również „Spółką”, z siedzibą w Kiełpinie przy ulicy Ogrodowej 2A powstała w dniu
25 października 2012 roku z przekształcenia spółki pod firmą Celon Pharma Sp. z o.o. z siedzibą w Kiełpinie. Celon Pharma S.A.
została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego Rejestru Przedsiębiorców w dniu 25 października 2012 roku pod numerem KRS:
0000437778, prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Celon
Pharma Sp. z o.o. została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 20 czerwca 2002 roku pod
numerem 117523 i wykreślona z niego na mocy prawa w dniu przekształcenia w spółkę akcyjną.
Czas trwania Spółki jest nieoznaczony.
Podstawowy przedmiot działalności produkcja leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych, PKD 2120Z.
2. Skład organów korporacyjnych Spółki
Skład Zarządu
Na dzień 31 grudnia 2025 roku w skład Zarządu Spółki wchodziły następujące osoby:
Maciej Wieczorek Prezes Zarządu
Bartosz Szałek Członek Zarządu
Małgorzata Stokrocka Członek Zarządu
Z dniem 1 stycznia 2025 roku Pani Małgorzata Stokrocka została powołana do pełnienia funkcji Członka Zarządu, na pięcioletn
kadencję. Pani Małgorzata Stokrocka objęła w Spółce stanowisko Dyrektora ds. Rozwoju i Operacji.
W dniu 27 lutego 2026 roku Pan Bartosz Szałek złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Zarządu i jednocześnie Rada Nadzor-
cza Spółki podjęła uchwałę, w której powołała Panią Justynę Rejmak z dniem 23 marca 2026 roku w skład Zarządu Spółki, do
pełnienia funkcji Członka Zarządu, na pięcioletnią kadencję.
Skład Rady Nadzorczej
Na dzień 31 grudnia 2025 roku oraz na dzisporządzenia niniejszego Sprawozdania finansowego w skład Rady Nadzorczej Ce-
lon Pharma S.A. wchodziły następujące osoby:
Robert Rzemiński - Przewodniczący Rady Nadzorczej
Krzysztof Kaczmarczyk - Członek Rady Nadzorczej
Urszula Wieczorek - Członek Rady Nadzorczej
Bogusław Galewski - Członek Rady Nadzorczej
Artur Wieczorek - Członek Rady Nadzorczej
W 2025 roku oraz do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie miały miejsca zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
3. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego, z wyjątkiem instrumentów kapi-
tałowych i inwestycji w jednostki stowarzyszone.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę w dającej
się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego, nie stwierdza się istnienia okoliczno-
ści wskazujących na zagrożenie kontynuowania działalności przez Spółkę. Pomimo zanotowania straty netto spowodowanej
głównie kosztami prowadzonych prac badawczo-rozwojowych w segmencie innowacyjnym, Spółka posiada środki pieniężne,
aktywa finansowe oraz wysoce rentowną działalność segmentu leków generycznych, które pozwalają finansować kapitało-
chłonną działalność segmentu innowacyjnego w dającej się przewidzieć przyszłości. Ponadto Spółka stale rozszerza swój portfel
produktowy o nowe leki, z których spodziewane są dodatnie przepływy pieniężne.
Podstawą tej oceny są w szczególności:
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
12
stabilne i dodatnie wyniki finansowe w segmencie leków generycznych (EBITDA 76 mln PLN za 12 miesięcy 2025
r.),
systematyczne pozyskiwanie finansowania zewnętrznego w formie dotacji, które w znacznym stopniu wspiera
rozwój segmentu innowacyjnego (34,5 mln za 12 miesięcy 2025 r.),
poziom środków pieniężnych i dostępnych linii kredytowych oraz innych płynnych aktywów finansowych zapew-
niających odpowiednią płynność (łącznie 31,3 mln na koniec roku 2025 r.)
Obecną sytuację ekonomiczną charakteryzuje wysoki poziom niepewności oraz dynamiczne i trudne do przewidzenia zmiany.
Zarząd Spółki regularnie przeprowadza szczegółowe analizy potencjalnych ryzyk finansowych i operacyjnych, które mogłyby nega-
tywnie wpłynąć na zdolność do kontynuacji działalności. Ryzyka te są ściśle związane z aktualnymi uwarunkowaniami
politycznymi, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Dokonana ocena bieżącej sytuacji Spółki oraz jej otocze-
nia makroekonomicznego, w tym analiza prognoz wskaźników finansowych oraz czynników prawnych, gospodarczych i
społecznych, nie wykazuje zagrożeń dla kontynuacji działalności Spółki w perspektywie najbliższych 12 miesięcy od daty sporzą-
dzenia niniejszego sprawozdania.
3.1. Oświadczenie o zgodności
Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finanso-
wej („MSSF”) zatwierdzonymi przez Unię Europejską („MSSF UE”). Na dzień zatwierdzenia niniejszego sprawozdania do publikacji,
biorąc pod uwagę toczący się w Unii Europejskiej proces wprowadzania MSSF, MSSF mające zastosowanie do tego sprawozdania
finansowego nie różnią się od MSSF UE.
MSSF UE obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
(„RMSR”).
3.2. Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdania finansowego
Walutą funkcjonalną Spółki i walutą sprawozdawczą niniejszego sprawozdania finansowego jest złoty polski (PLN).
Dane zawarte w sprawozdaniu finansowym zaprezentowane zostały w tysiącach złotych polskich, chyba że wskazano inaczej.
4. Segmenty operacyjne
Dla celów zarządczych Spółka została podzielona na segmenty operacyjne w oparciu o charakter prowadzonej działalności oraz
wewnętrzną strukturę raportowania.
Segmenty operacyjne są zgodne z wewnętrznymi raportami przekazywanymi Zarządowi Spółki, który pełni funkcję głównego decy-
denta operacyjnego (CODM) odpowiedzialnego za alokację zasobów oraz ocenę wyników działalności.
Przy wyodrębnianiu segmentów uwzględniono różnice w charakterze działalności, procesach operacyjnych, poziomie ryzyka oraz
oczekiwanej rentowności.
Spółka identyfikuje następujące segmenty operacyjne:
Segment działalności generycznej
Segment obejmuje produkcję oraz sprzedaż leków generycznych dopuszczonych do obrotu. Przychody segmentu gene-
rowane są głównie ze sprzedaży produktów leczniczych na rynku krajowym oraz rynkach eksportowych. Działalność ta
charakteryzuje się relatywnie stabilnym profilem przychodów oraz niższym poziomem ryzyka w porównaniu do działal-
ności innowacyjnej.
Segment działalności innowacyjnej
Segment obejmuje działalność badawczo-rozwojową ukierunkowaną na opracowywanie nowych leków oraz technologii
farmaceutycznych. Przychody segmentu, jeśli występują, obejmują w szczególności przychody z tytułu umów partnerin-
gowych, komercjalizacji projektów badawczych lub sprzedaży praw do dokumentacji rejestracyjnej. Działalność ta
charakteryzuje się wyższym poziomem ryzyka oraz dłuższym horyzontem zwrotu z inwestycji.
Segment działalności generycznej oraz segment działalności innowacyjnej nie zostały połączone, gdyż charakteryzują się od-
miennymi cechami ekonomicznymi, w szczególności w zakresie poziomu ryzyka, cyklu życia produktów, struktury kosztów oraz
poziomu marż. Spółka nie dokonywała łączenia segmentów operacyjnych w rozumieniu MSSF 8.
W dniu 14 lutego 2025 r., w wyniku dokonania przeglądu efektywności procesów biznesowych Emitenta, Zarząd Spółki podjął
uchwałę w sprawie wdrożenia nowego regulaminu organizacyjnego Emitenta, w ramach którego wyodrębnione zostały trzy pod-
stawowe komórki organizacyjne: (i) Centrum Usług Wspólnych (Działalność Holdingowa); (ii) Celon Pharma Specjalistyczne
Farmaceutyki (Działalność Generyczna); oraz (iii) Celon Pharma Innowacje Farmaceutyczne (Działalność Innowacyjna).
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
13
Każda z komórek organizacyjnych stanowi wyodrębnioną pod względem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym zorganizo-
waną część przedsiębiorstwa Emitenta. Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia ww. uchwały. Celem wyodrębnienia
poszczególnych komórek organizacyjnych jest zwiększenie efektywności bieżącego działania Emitenta i usprawnienie zarzą-
dzania poszczególnymi obszarami jego aktywności, a w dłuższej perspektywie zwiększenie konkurencyjności Emitenta poprzez
utworzenie centrów kompetencyjnych w obszarach działania przypisanych do poszczególnych komórek organizacyjnych.
Pozwoli to docelowo na uniezależnienie dalszego rozwoju Działalności Generycznej oraz Działalności Innowacyjnej, przy dal-
szym wsparciu obu z tych obszarów przez Działalność Holdingową.
Pomimo wprowadzenia takiego podziału organizacyjnego, dla celów raportowania zgodnie z zasadami sprawozdawczości seg-
mentowej Spółka wyodrębnia dwa segmenty operacyjne: działalność generyczną oraz działalność innowacyjną.
Segment holdingowy (Centrum Usług Wspólnych) nie spełnia kryteriów odrębnego segmentu operacyjnego i jego wyniki są odpo-
wiednio przypisywane do segmentów operacyjnych.
O zdarzeniu Spółka dominująca informowała raportem bieżącym nr 3/2025 z dnia 14 lutego 2025 rok.
Zarząd monitoruje oddzielnie wyniki operacyjne segmentów w celu podejmowania decyzji dotyczących alokacji zasobów, oceny
skutków tej alokacji oraz wyników działalności. Podstawą oceny wyników działalności jest zysk lub strata na działalności operacyj-
nej. Finansowanie Spółki (łącznie z kosztami i przychodami finansowymi) oraz podatek dochodowy są monitorowane na poziomie
Spółki i nie ma miejsca ich alokacja do segmentów.
Brak jest istotnych transakcji pomiędzy segmentami.
Przychody z umów z klientami po wyłączeniu przychodów z tytułu dotacji wyniosły odpowiednio:
W roku zakończonym 31 grudnia 2025 roku 206 246 tysięcy złotych
W roku zakończonym 31 grudnia 2024 roku 178 822. tysięcy złotych
Spółka nie posiada aktywów i zobowiązań z tytułu umów z klientami.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
14
Stan na dzień 31 grudnia 2025 roku
Segmenty operacyjne
Segment leków generycznych
Segment innowacyjny
Total
Przychody ze sprzedaży leków
203 528
0
203 528
Pozostałe przychody
2 717
3 553
6 270
Przychody z tytułu dotacji
0
34 537
34 537
Przychody segmentu ogółem, w tym:
206 246
38 090
244 335
Kraj
156 006
34 537
190 543
Export
50 240
3 553
53 792
Koszty rodzajowe ogółem, w tym:
160 606
105 662
266 268
Amortyzacja
33 323
12 959
46 283
Zużycie surowców
46 598
21 311
67 909
Usługi obce
14 957
36 174
51 131
Świadczenia pracownicze
51 023
32 645
83 668
Pozostałe koszty
14 705
2 572
17 277
Straty z tytułu utraty wartości należności handlowych i innych aktywów
0
0
0
Zysk/strata segmentu
45 640
-67 572
-21 932
Pozostałe przychody operacyjne
1 730
0
1 730
Pozostałe koszty operacyjne
4 371
0
4 371
Zysk/strata z działalności operacyjnej (EBIT)
42 998
-67 572
-24 574
Zysk/strata z działalności operacyjnej skorygowany o amortyzację (EBITDA)
76 321
-54 613
21 708
Przychody finansowe
2 451
0
2 451
Koszty finansowe
1 799
0
1 799
Udział w zysku (stracie) jednostek wycenianych metodą praw własności
0
-34 112
-34 112
Zysk/strata brutto
43 650
-101 685
-58 035
Podatek dochodowy, w tym
20 395
0
20 395
- bieżący podatek dochodowy
1 095
0
1 095
- odroczony podatek dochodowy
19 299
0
19 299
Zysk/strata netto
23 255
-101 685
-78 430
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
15
Stan na dzień 31 grudnia 2024 roku
Segmenty operacyjne
Segment leków generycznych
Segment innowacyjny
Razem
Przychody ze sprzedaży leków
176 618
0
176 618
Pozostałe przychody
2 204
931
3 135
Przychody z tytułu dotacji
0
27 435
27 435
Przychody segmentu ogółem, w tym:
178 822
28 366
207 188
Kraj
137 209
27 435
164 644
Export
41 613
931
42 544
Koszty rodzajowe ogółem, w tym:
161 052
99 391
260 443
Amortyzacja
37 338
14 521
51 859
Zużycie surowców
43 101
20 070
63 171
Usługi obce
13 916
28 134
42 050
Świadczenia pracownicze
44 315
33 671
77 986
Pozostałe koszty
20 940
2 995
23 935
Straty z tytułu utraty wartości należności handlowych i innych aktywów
1 442
0
1 442
Zysk/strata segmentu
17 770
-71 025
-53 255
Pozostałe przychody operacyjne
1 972
15 533
17 505
Pozostałe koszty operacyjne
1 061
0
1 061
Zysk/strata z działalności operacyjnej (EBIT)
18 681
-55 492
-36 811
Zysk/strata z działalności operacyjnej skorygowany o amortyzację (EBITDA)
56 019
-40 971
15 048
Przychody finansowe
12 472
0
12 472
Koszty finansowe
9 484
0
9 484
Udział w zysku (stracie) jednostek wycenianych metodą praw własności
0
-5 545
-5 545
Zysk/strata brutto
21 668
-61 037
-39 368
Podatek dochodowy, w tym
-4 921
0
-4 921
- bieżący podatek dochodowy
-3 178
0
-3 178
- odroczony podatek dochodowy
-1 743
0
-1 743
Zysk/strata netto
26 590
-61 037
-34 447
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
16
5. Przychody i koszty
5.1. Przychody ze sprzedaży
Przychody ze sprzedaży 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Przychody ze sprzedaży leków
203 528
176 618
Pozostałe przychody
6 270
3 135
Przychody z tytułu dotacji
34 537
27 435
Przychody ogółem, w tym:
244 335
207 189
Kraj
190 543
164 644
Export
53 792
42 544
Wzrost przychodów z tytułu dotacji w 2025 r. (34,5 mln PLN wobec 27,4 mln PLN w 2024 r.) wynika przede wszystkim z intensyfikacji
prac realizowanych w ramach projektów współfinansowanych oraz wyższego poziomu rozliczeń kosztów kwalifikowanych ponie-
sionych w okresie. Spółka pozostaje aktywna w pozyskiwaniu finansowania grantowego, w szczególności w konkursach
organizowanych m.in. przez Agencję Badań Medycznych oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Przychody z tytułu do-
tacji ujmowane są w momencie złożenia do instytucji finansującej wniosku o rozliczenie kosztów kwalifikowanych poniesionych w
ramach realizowanych projektów, zgodnie z zasadą współmierności.
5.2. Pozostałe przychody
Pozostałe przychody 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Profit sharing
2 130
1 640
Sprzedaż detaliczna
578
564
Sprzedaż usług dotyczących Novohale
3 539
900
Sprzedaż pozostała
24
31
Razem
6 270
3 135
Usługi sprzedane do Novohale dotyczyły opracowania i optymalizacji elementów technologii procesów wytwarzania leku.
5.3. Pozostałe przychody operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych
153
675
Przychody z tytułu należności odpisanych w poprzednich latach
0
15 531
Przychody z tytułu rozliczenia inwentaryzacji środków trwałych
0
1 256
Pozostałe ( w tym refaktury i pozostałe rozwiązania odpisów)
1 577
43
Razem
1 730
17 505
W ramach pozostałych przychodów ujęto w szczególności rozwiązanie odpisów aktualizujących należności z lat
ubiegłych w kwocie 650 tys. PLN oraz otrzymane odszkodowania w wysokości 432 tys. PLN.
5.4. Pozostałe koszty operacyjne
Pozostałe koszty operacyjne 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Strata na zbyciu niefinansowych aktywów trwałych
0
0
Darowizny
3
50
Pozostałe koszty operacyjne związane ze spisaniem aktywów niematerialnych
2 256
24
Pozostałe koszty operacyjne związane z likwidacją aktywów trwałych
0
82
Pozostałe koszty operacyjne z tytułu odpisów aktualizujących należności
214
375
Zapłacone kary umowne
0
0
Pozostałe (w tym noty obciążeniowe, pozostałe odpisy)
1 899
530
Razem
4 371
1 061
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
17
5.5. Przychody finansowe
Przychody finansowe 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Odsetki
1 203
157
Aktualizacja wartości aktywów finansowych
0
583
Przychody ze zbycia aktywów finansowych
1 248
11 731
Dywidenda
0
0
Dodatnie różnice kursowe
0
0
Pozostałe przychody finansowe
0
0
Razem
2 451
12 472
Aktualizacja wartości aktywów inwestycyjnych odnosi się do wyceny jednostek uczestnictwa zdeponowanych w TFI Generali,
dokonanej na podstawie ich wartości na dzień bilansowy.
5.6. Koszty finansowe
Koszty finansowe 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Odsetki z tytułu leasingu
1 412
1 773
Odsetki i opłaty bankowe
167
418
Pozostałe odsetki
14
281
Aktualizacja wartości aktywów finansowych
0
6 356
Ujemne różnice kursowe
85
398
Wycena zobowiązań finansowych
120
258
Pozostałe koszty finansowe
1
0
Razem
1 799
9 484
Aktualizacja wartości aktywów inwestycyjnych odnosi się do wyceny jednostek uczestnictwa zdeponowanych w TFI Quercus,
dokonanej na podstawie ich wartości na dzień bilansowy.
5.7. Koszty świadczeń pracowniczych
Koszty świadczeń pracowniczych 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Wynagrodzenia
63 774
60 361
Koszty ubezpieczeń społecznych
12 013
11 383
Koszty wpłat na PPK
345
248
Pozostałe koszty świadczeń pracowniczych
7 535
5 994
Razem
83 668
77 986
Wzrost kosztów wynagrodzeń w 2025 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku 2024 wynika ze wzrostu średniego wyna-
grodzenia w Spółce. Wzrost średniego wynagrodzenia jest związany z presją płacową i wzrostem poziomu kwoty minimalnego
wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku, tj. 4 666 PLN, oznacza wzrost o 424 PLN w stosunku do kwoty obowiązującej od
1 stycznia 2024 roku (4 242 PLN), czyli o 9,1 proc.
5.8. Pozostałe koszty rodzajowe
W 2024 roku pozostałe koszty rodzajowe wyniosły 23 935 tys. zł, natomiast w 2025 roku ukształtowały się na poziomie 17 277 tys.
zł, co oznacza spadek o 6 658 tys. zł rok do roku. Zmniejszenie wartości tej pozycji wynikało przede wszystkim z ograniczenia działań
marketingowych prowadzonych przez Spółkę w 2025 roku.
Do pozostałych kosztów rodzajowych zaliczane są w szczególności koszty podatków i opłat oraz koszty ubezpieczeń majątkowych.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
18
6. Podatek dochodowy
6.1. Obciążenia podatkowe
Główne składniki obciążenia podatkowego za rok zakończony 31 grudnia 2025 roku i 31 grudnia 2024 roku przedstawiają się na-
stępująco:
Podatek dochodowy 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Bieżący podatek dochodowy
1 095
2 229
Odroczony podatek dochodowy
19 299
-7 149
Podatek dochodowy wykazany w wyniku finansowym
20 395
-4 920
Odroczony podatek dochodowy, w tym:
602
913
Podatek od zysku/(straty) netto z wyceny instrumentów kapitałowych wycenianych
w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
226
1 090
Podatek od zysku/(straty) netto z wyceny instrumentów kapitałowych wycenianych
w wartości godziwej przez inne całkowite dochody od jednostki stowarzyszonej
376
-177
Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów
602
913
Uzgodnienie efektywnej stawki podatkowej
Okres 12 miesięcy zakończony dnia
31 grudnia 2025
31 grudnia 2024
Zysk/(strata) brutto przed opodatkowaniem z działalności kontynuowanej
-58 035
-39 368
Zysk/(strata) przed opodatkowaniem z działalności zaniechanej
Zysk/(strata) brutto przed opodatkowaniem - razem
-58 035
-39 368
Podatek według ustawowej stawki podatkowej obowiązującej w Polsce, wynoszącej
19%
-11 027 -7 480
Korekty dotyczące bieżącego podatku dochodowego z lat ubiegłych
5 389
0
Nieujęte straty podatkowe
39 897
0
Podatkowe ulgi inwestycyjne na prace B+R
-9 470
-7 480
Niewykorzystane aktywa podatkowe (straty podatkowe i prace B&R bez płac)
0
7 770
Koszty trwale niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
2 238
7 860
Przychody trwale niebędące podstawą do opodatkowania
-6 760
-5 650
Odpis niewykorzystanych aktywów podatkowych
0
0
Pozostałe
128
59
Podatek dochodowy (obciążenie) ujęty w zysku lub stracie
20 395
-4 921
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
19
6.2. Odroczony podatek dochodowy
Odroczony podatek dochodowy wynika z następujących pozycji
Stan na dzień 31 grudnia 2025 roku
Odroczony podatek dochodowy
Odroczony podatek do-
chodowy ujęty w
Sprawozdaniu z sytua-
cji finansowej na
początek okresu
Zmiana stanu ujęta
w Sprawozdaniu z
Całkowitych docho-
dów
Odroczony podatek
dochodowy ujęty w
Sprawozdaniu z sy-
tuacji finansowej na
koniec okresu
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Środki trwałe w leasingu
30 509
-7 695
22 814
Środki trwałe różnica przejściowa amortyzacja
0
0
0
Wycena inwestycji pieniężnych
4 918
-4 517
401
Wycena akcji
-583
-1 191
-1 774
Wyceny pozostałe
4 769
-2 180
2 588
Wyceny jednostek stowarzyszonych
10 675
-10 675
0
Przychody profit sharing
1 037
1 121
2 159
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego razem
9 752
-4 776
4 976
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego
13 486
-154
13 333
Rozliczenia międzyokresowe bierne
696
164
860
Rezerwy pracownicze
4 778
-199
4 579
Przychody ujęte w kolejnym okresie
4 116
-4 116
0
Odpis należności
1 581
-1 581
0
Prace R&D bez płac
0
0
0
Wyceny jednostek stowarzyszonych
0
9 546
9 546
Straty podatkowe
237 789
82 775
320 564
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego razem
49 865
16 423
66 288
Odpis aktualizujący
-21 416
-39 897
-61 312
Aktywa z tyt. odroczonego podatku dochodowego netto, tj. po od-
pisie aktualizującym
28 449
-23 474
4 976
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego
18 698
-18 698
0
Zmiana odniesiona na kapitał
913
-311
602
Zmiana odniesiona na rachunek zysków i strat
17 785
-18 387
-602
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
20
Stan na dzień 31 grudnia 2024 roku
Odroczony podatek dochodowy
Odroczony podatek do-
chodowy ujęty w
Sprawozdaniu z sytua-
cji finansowej na
początek okresu
Zmiana stanu ujęta
w Sprawozdaniu z
Całkowitych docho-
dów
Odroczony podatek
dochodowy ujęty w
Sprawozdaniu z sy-
tuacji finansowej na
koniec okresu
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Środki trwałe w leasingu
17 122
13 387
30 509
Środki trwałe różnica przejściowa amortyzacja
0
0
0
Wycena inwestycji pieniężnych
0
0
0
Wycena akcji
5 155
-5 738
-583
Wyceny pozostałe
13 827
-4 141
9 687
Wyceny jednostek stowarzyszonych
0
10 675
10 675
Przychody profit sharing
1 389
-352
1 037
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego razem
7 124
2 628
9 752
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego
8 256
5 230
13 486
Rozliczenia międzyokresowe bierne
877
-181
696
Rezerwy pracownicze
4 215
563
4 778
Przychody ujęte w kolejnym okresie
0
4 116
4 116
Odpis należności
0
1 581
1 581
Prace R&D bez płac
89 420
-89 420
0
Wyceny jednostek stowarzyszonych
0
0
0
Straty podatkowe
167 587
70 202
237 789
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego razem
51 367
-1 503
49 865
Odpis aktualizujący
-28 201
6 786
-21 416
Aktywa z tyt. odroczonego podatku dochodowego netto, tj. po od-
pisie aktualizującym
23 166
5 283
28 449
Obciążenie z tytułu odroczonego podatku dochodowego
16 042
2 655
18 697
Zmiana odniesiona na kapitał
0
913
913
Zmiana odniesiona na rachunek zysków i strat
16 042
1 742
17 784
Spółka przeprowadziła analizę odzyskiwalności w oparciu o przyjęte założenia, biorąc pod uwagę możliwe wystąpienie zdarzeń
jednorazowych w postaci komercjalizacji prowadzonych nowych projektów generycznych oraz projektów innowacyjnych, w tym ich
potencjalnej sprzedaży do zewnętrznych partnerów po zakończeniu określonej fazy badań klinicznych. W segmencie leków gene-
rycznych w ciągu najbliższych czterech lat, Spółka zamierza wprowadzić na rynek pięć nowych leków generycznych. Zgodnie z
wcześniejszymi planami, w drugim kwartale 2025 roku wprowadzony został do sprzedaży nowy lek kardiologiczny TIKOZEK,
W segmencie innowacyjnym, Spółka jest skoncentrowana na kilku projektach badawczych. Główne projekty innowacyjne, które
Spółka obecnie realizuje będą rozwijane wraz z zewnętrznymi partnerami, m.in. ze względu na wysoki koszt prowadzenia badań w
fazie III. Najbardziej zaawansowane rozmowy partneringowe dotyczą dwóch programów: CPL36 oraz CPL116 (dotyczy neuropatii
cukrzycowej). W związku z tym, w aktualnych projekcjach realizacji aktywa podatkowego, Spółka założyła realizację płatności ini-
cjujących po podpisaniu umów partneringowych dwóch projektów innowacyjnych, co powinno nastąpić w 2026 roku.
Wszystkie realizowane obecnie przez Spółkę projekty otrzymały dofinansowanie ze środków publicznych Unii Europejskiej w ra-
mach programów finansowanych przez Unię Europejską, skierowanych głównie do przedsiębiorstw, które zamierzarealizować
innowacyjne projekty związane z badaniami i rozwojem oraz najnowszymi technologiami. Innowacyjne projekty Spółki są z powo-
dzeniem finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju („NCBiR"), instytucję rządową odpowiedzialną za finansowanie
działalności badawczo-rozwojowej w Polsce, oraz przez Agencję Badań Medycznych - państwoagencję odpowiedzialną za roz-
wój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Spółka podeszła w sposób konserwatywny do założeń projekcji wyniku podatkowego i oceny dostępności przyszłego dochodu do
opodatkowania w segmencie innowacyjnym. Jednocześnie należy wskazać, iż Spółka otrzymała w sierpniu 2025 roku kolejny zwrot
nadpłaconego podatku dochodowego w wysokości 5 389 tys. złotych w związku z dokona korektą deklaracji CIT za 2018 rok na
skutek zaliczenia do kosztów podatkowych prac R&D poniesionych w latach ubiegłych oraz odpowiedniej ulgi podatkowej w tej
kwestii.
Na podstawie przeglądu budżetu oraz aktualizacji prognoz dotyczących dochodu podlegającego opodatkowaniu, Spółka uznała,
że nie istnieje wystarczająca pewność co do możliwości wykorzystania części strat podatkowych w przyszłości. W rezultacie roz-
poznano odpis aktualizujący aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego w wysokości 18,7 mln zł, zgodnie z MSR 12.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
21
Rozliczenia podatkowe mogą być przedmiotem kontroli przez okres pięciu lat, począwszy od końca roku, w którym nastąpiła za-
płata podatku. W wyniku przeprowadzanych kontroli dotychczasowe rozliczenia podatkowe Spółki mogą zostać powiększone
o dodatkowe zobowiązania podatkowe. Zdaniem Spółki na dzień 31 grudnia 2025 roku nie było potrzeby utworzenia rezerwy na
rozpoznane i policzalne ryzyko podatkowe.
7. Zysk przypadający na jedną akcję
Zysk podstawowy przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych
akcjonariuszy Spółki przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu.
Zysk rozwodniony przypadający na jedną akcję oblicza się poprzez podzielenie zysku netto za okres przypadającego na zwykłych
akcjonariuszy przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych akcji zwykłych występujących w ciągu okresu skorygowaną o średnią
ważoną liczbę akcji zwykłych, które zostałyby wyemitowane na konwersji wszystkich rozwadniających potencjalnych instrumentów
kapitałowych w akcje zwykłe np. skorygowaną o wpływ opcji rozwadniających oraz rozwadniających umarzalnych akcji uprzywile-
jowanych zamiennych na akcje zwykłe.
Poniżej przedstawione zostały dane dotyczące zysku z akcji, które posłużyły do wyliczenia podstawowego i rozwodnionego zysku
na jedną akcję.
Podstawowy zysk/strata na jedną akcję
Okres 12 miesięcy zakończony dnia
31 grudnia 2025
31 grudnia 2024
Zysk/strata wykorzystana do obliczenia podstawowego zysku/straty przypadającej
na akcję
-78 430 -34 447
Średnia ważona liczba akcji zwykłych w ciągu okresu
53 130 663
52 514 970
Podstawowy zysk/strata na jedną akcję (PLN)
-1,48
-0,66
Rozwodniony zysk/strata na jedną akcję
Okres 12 miesięcy zakończony dnia
31 grudnia 2025
31 grudnia 2024
Zysk/strata wykorzystana do obliczenia rozwodnionego zysku/straty przypadającej
na akcję
-78 430 -34 447
Średnia ważona liczba akcji zwykłych w ciągu okresu
53 130 663
52 521 573
Rozwodniony zysk/strata na jedną akcję (PLN)
-1,48
-0,66
8. Dywidendy wypłacone i zaproponowane do wypłaty
W dniu 26 czerwca 2025 r. odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki, w związku ze stratą netto Spółki za rok obrotowy
2024 w kwocie 34 447 tys. zł, podjęło uchwałę w sprawie pokrycia straty z tej części kapitału zapasowego Spółki, jaka powsta z
nadwyżki ceny emisyjnej ponad wartość nominalną udziałów oraz niewypłacania dywidendy za rok obrotowy 2024.
Dywidendy:
rok bieżący
rok poprzedni
Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli na jedną akcję
0
0,08
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego
do publikacji, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji
0 0
Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdań finansowych do
publikacji, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji, na jedną akcję
0 0
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67 stanowią jego integralną część.
22
9. Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe - wartości netto 31.12.2025 31.12.2024
Grunty
6 352
6 352
Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
127 613
131 910
Urządzenia techniczne i maszyny
82 800
95 738
Środki transportu
1 867
878
Inne środki trwałe
29 667
27 039
Środki trwałe w budowie
21 695
15 748
Razem
269 995
277 666
Ciąg dalszy na następnej stronie
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
23
Stan na dzień 31 grudnia 2025 roku
Rzeczowe aktywa trwałe
Grunty
Budynki i lokale
Urządzenia tech-
niczne i maszyny
Środki transportu
Inne środki trwałe
Środki trwałe w bu-
dowie
Total
Wartość brutto
Bilans otwarcia
6 352
157 966
227 114
8 405
82 191
15 748
497 777
Zwiększenia
0
0
6 533
4 512
37 246
7 007
55 297
a) zakup
0
0
1 294
60
11 137
7 007
19 498
b) przemieszczenia
0
0
5 238
4 452
26 109
0
35 799
Zmniejszenia
0
0
1 146
510
29
1 059
2 744
a) sprzedaż i likwidacja
0
0
1 146
510
29
0
1 685
b) przemieszczenia
0
0
0
0
0
1 059
1 059
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
6 352
157 966
232 501
12 407
119 409
21 695
550 330
Skumulowana amortyzacja (umorzenie)
Bilans otwarcia
0
26 056
131 376
7 526
55 152
0
220 111
Zwiększenia
0
4 297
19 470
3 524
34 618
0
61 909
a) amortyzacja za okres
0
4 297
15 559
602
13 446
0
33 904
b) pozostałe
0
0
3 910
2 922
21 172
0
28 005
Zmniejszenia
0
0
1 145
510
29
0
1 684
a) sprzedaż i likwidacja
0
0
1 145
510
29
0
1 684
b) pozostałe
0
0
0
0
0
0
0
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
0
30 353
149 701
10 540
89 741
0
280 335
Odpisy aktualizujące
Bilans otwarcia
0
0
0
0
0
0
0
a) zwiększenie
0
0
0
0
0
0
0
b) zmniejszenie
0
0
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
0
0
0
0
0
0
0
Wartość netto na początek okresu
6 352
131 910
95 738
879
27 039
15 748
277 666
Wartość netto na koniec okresu
6 352
127 613
82 800
1 867
29 667
21 695
269 995
W kategorii „Inne środki trwałe” prezentowane są głównie narzędzia, meble i wyposażenie.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
24
Stan na dzień 31 grudnia 2024 roku
Rzeczowe aktywa trwałe
Grunty
Budynki i lokale
Urządzenia tech-
niczne i maszyny
Środki transportu
Inne środki trwałe
Środki trwałe w bu-
dowie
Razem
Wartość brutto
Bilans otwarcia
6 352
146 401
188 230
10 383
74 246
80 161
505 773
Zwiększenia
0
16 573
50 225
630
8 382
6 872
82 682
a) zakup
0
0
1 226
630
1 554
6 872
10 282
b) przemieszczenia
0
16 573
48 999
0
6 828
0
72 400
Zmniejszenia
0
5 008
11 341
2 608
436
71 078
90 471
a) sprzedaż i likwidacja
0
4 792
11 341
1 753
436
0
18 322
b) przemieszczenia
0
216
0
855
0
71 078
72 149
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
6 352
157 966
227 114
8 405
82 192
15 955
497 984
Skumulowana amortyzacja (umorzenie)
Bilans otwarcia
0
29 461
125 322
8 549
43 294
0
206 626
Zwiększenia
0
5 453
17 389
730
12 295
0
35 867
a) amortyzacja za okres
0
5 453
14 952
730
11 202
0
32 337
b) pozostałe
0
0
2 437
0
1 093
0
3 530
Zmniejszenia
0
8 859
11 335
1 752
436
0
22 382
a) sprzedaż i likwidacja
0
4 720
11 335
1 752
436
0
18 243
b) pozostałe
0
4 139
0
0
0
0
4 139
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
0
26 056
131 376
7 526
55 153
0
220 111
Odpisy aktualizujące
Bilans otwarcia
0
0
0
0
0
207
207
a) zwiększenie
0
0
0
0
0
0
0
b) zmniejszenie
0
0
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
0
0
0
0
0
207
207
Wartość netto na początek okresu
6 352
116 940
62 908
1 834
30 952
79 954
298 940
Wartość netto na koniec okresu
6 352
131 910
95 738
879
27 039
15 748
277 666
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
25
10. Prawo do użytkowania aktywów
Spółka posiada umowy leasingu maszyn do produkcji, sprzętu laboratoryjnego oraz samochodów. Przeciętny okres leasingu wy-
nosi 36 miesięcy. Na dzień 31 grudnia 2025 roku, Spółka wynajmuje również powierzchnie jednej nieruchomości w oparciu o
umowę najmu. Umowa jest zawarta na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania - wartości netto 31.12.2025 31.12.2024
Nieruchomości
0
71
Urządzenia techniczne i maszyny
6 511
1 357
Środki transportu
7 132
10 906
Pozostałe środki trwałe
12 256
21 659
Razem
25 900
33 994
Prawa do użytkowania pozostałych środków trwałych dotyczą sprzętu laboratoryjnego.
W 2025 roku nastąpiło przeklasyfikowanie aktywów z tytułu prawa do użytkowania do rzeczowych aktywów trwałych w związku z
wykupem przedmiotów leasingu. Łączna wartość netto wykupów wyniosła 6 736 tys. PLN.
Część transakcji dotyczyła wykupów odnoszących się do roku 2024, ich wartość była nieistotna z punktu widzenia sprawozdania
finansowego jako całości.
Przeklasyfikowanie ma charakter prezentacyjny i nie wpływa na wynik finansowy, kapitały własne ani sumę bilansową.
Zmiany praw do użytkowania aktywów za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku
Aktywa z tytułu praw do użytkowania
Nieruchomo-
ści
Urządzenia i
maszyny
Środki trans-
portu
Inne środki
trwałe (w tym
sprzęt labora-
toryjny)
Total
Wartość brutto
Bilans otwarcia
741
6 056
15 865
48 315
70 977
Zwiększenia
0
6 322
912
2 963
10 197
a) nowe umowy leasingu
0
6 322
912
2 963
10 197
b) zmiana warunków umów leasingu
0
0
0
0
0
Zmniejszenia
0
4 358
4 964
25 930
35 252
a) wykup środków trwałych z leasingu
0
4 358
4 452
25 930
34 740
b) zmiana warunków umów leasingu
0
0
512
0
512
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
741
8 020
11 813
25 348
45 922
Skumulowana amortyzacja (umorzenie)
Bilans otwarcia
671
4 699
4 958
26 655
36 983
Zwiększenia
71
720
2 748
7 609
11 147
a) amortyzacja
71
720
2 748
7 609
11 147
b) zmiana warunków umów leasingu
0
0
0
0
0
Zmniejszenia
0
3 910
3 025
21 172
28 107
a) wykup środków trwałych z leasingu
0
3 910
2 922
21 172
28 004
b) zmiana warunków umów leasingu
0
0
103
0
103
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
741
1 508
4 681
13 092
20 023
Wartość netto na początek okresu
71
1 358
10 907
21 659
33 994
Wartość netto na koniec okresu
0
6 511
7 132
12 256
25 900
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
26
Zmiany praw do użytkowania aktywów za rok zakończony dnia 31 grudnia 2024 roku
Aktywa z tytułu praw do użytkowania
Nieruchomo-
ści
Urządzenia i
maszyny
Środki trans-
portu
Inne środki
trwałe (w tym
sprzęt labora-
toryjny)
Razem
Wartość brutto
Bilans otwarcia
3 254
6 746
10 176
42 288
62 464
Zwiększenia
0
0
5 971
6 271
12 242
a) nowe umowy leasingu
0
0
5 971
6 271
12 242
b) zmiana warunków umów leasingu
0
0
0
0
0
Zmniejszenia
2 512
690
282
244
3 728
a) aktualizacja wyceny zobowiązań z tytułu leasingu
2 512
690
282
244
3 728
b) zmiana warunków umów leasingu
0
0
0
0
0
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
742
6 056
15 865
48 315
70 978
Skumulowana amortyzacja (umorzenie)
Bilans otwarcia
2 881
4 597
2 625
17 502
27 605
Zwiększenia
278
822
2 616
9 468
13 184
a) amortyzacja
278
822
2 616
9 468
13 184
b) zmiana warunków umów leasingu
0
0
0
0
0
Zmniejszenia
2 488
720
282
314
3 804
a) aktualizacja wyceny zobowiązań z tytułu leasingu
2 488
720
282
314
3 804
b) zmiana warunków umów leasingu
0
0
0
0
0
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
671
4 699
4 959
26 655
36 985
Wartość netto na początek okresu
373
2 149
7 551
24 786
34 859
Wartość netto na koniec okresu
71
1 357
10 906
21 659
33 993
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
27
11. Aktywa niematerialne
Wartości niematerialne - wartości netto 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Koszty zakończonych prac rozwojowych
0
0
Koncesje, patenty, licencje i podobne wartości, w tym:
2 069
4 671
- oprogramowanie komputerowe
648
773
Aktywa niematerialne w budowie
- w tym koszty prac rozwojowych w toku
13 616
12 944
3 479
0
Razem
15 685
8 150
Aktywa niematerialne za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku
Aktywa niematerialne
Koszty zakoń-
czonych prac
rozwojowych
Koncesje, pa-
tenty i licencje
Licencja
Aktywa niema-
terialne w
budowie
Razem
Wartość brutto
Bilans otwarcia
5 440
13 601
42 523
3 478
65 042
Zwiększenia
0
322
0
13 052
13 375
a) zakup
0
322
0
108
108
b) kapitalizacja kosztów rozwojowych
0
0
0
12 944
12 944
c) przemieszczenia
0
0
0
0
0
Zmniejszenia
0
69
0
2 914
2 984
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
5 440
13 854
42 523
13 616
75 433
Umorzenie
Bilans otwarcia
5 440
10 822
40 631
0
56 892
Zwiększenia
0
963
1 892
0
2 855
a) amortyzacja za okres
0
963
1 892
0
2 855
b) przesunięcie
0
0
0
0
0
Zmniejszenia
0
0
0
0
0
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
5 440
11 785
42 523
0
59 747
Odpisy aktualizujące
Bilans otwarcia
0
0
0
0
0
a) utworzenie
0
0
0
0
0
b) rozwiązanie
0
0
0
0
0
c) wykorzystanie
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
0
0
0
0
0
Wartość netto na początek okresu
0
2 779
1 892
3 478
8 150
Wartość netto na koniec okresu
0
2 069
0
13 616
15 685
W 2025 roku Celon Pharma dokonał kapitalizacji kosztów prac rozwojowych w wysokości 13 mln zł związanych z opracowa-
niem generycznego produktu leczniczego o nazwie Reduzek zawierającego semaglutyd, dla którego lekiem referencyjnym
jest Ozempik. Kapitalizacja kosztów prac rozwojowych stanowi element szerszego projektu obejmującego opracowanie ikomer-
cjalizację leku oraz budowę zakładu produkcyjnego na Słowacji, który zostanie sfinansowany ze środków pozyskanych z
EBOR. Woparciu o opracowaną technologię planowane jest w przyszłości udzielenie przez Celon Pharma spółce słowackiej li-
cencji na produkcję leku.
Spółka dokonała oceny prac rozwojowych realizowanych w ramach projektu pod kątem spełnienia definicji i kryteriów przewidzia-
nych przez MRS 38.57. Według oceny spółki skapitalizowane prace rozwojowe spełniają definicję ujęcia wartości
niematerialnych .
1. Techniczna wykonalność projektu MSR 38.57a - Opracowanie produktu jest możliwe z technicznego punktu widze-
nia, co potwierdzają przeprowadzone badania formulacyjne, analityczne oraz stabilnościowe.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
28
2. Zamiar ukończenia projektu i wykorzystania/komercjalizacji MSR 38.57b - Spółka posiada jasno określony plan
zakończenia projektu oraz wprowadzenia produktu na rynek, w tym strategię rejestracyjną (zarezerwowany slot w pro-
cedurze DCP (Decentralised Procedureprocedura rejestracji leku w w UE) na 2026 rok.
3. Zdolność do użytkowania lub sprzedaży produktu MSR 38.57c - Produkt ma jasno określone wskazania terapeu-
tyczne i odpowiada istniejącemu zapotrzebowaniu rynkowemu (produkt referencyjny Ozempic).
4. Prawdopodobieństwo uzyskania przyszłych korzyści ekonomicznych MSR 38.57d - Istnieje rynek dla produktu (po-
twierdzony obecnością produktu referencyjnego), a analiza wskazuje na możliwość generowania przychodów po
uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.
5. Dostępność zasobów technicznych i finansowych MSR 38.57e - Spółka dysponuje odpowiednimi zasobami (zespół
R&D, zaplecze analityczne, współpraca z wytwórcami substancji czynnej), umożliwiającymi dokończenie projektu.
6. Możliwość wiarygodnego określenia kosztów MSR 38.57f - Koszty projektu są identyfikowalne, mierzalne i przypi-
sane do projektu
Projekt nie ma charakteru badawczego (research), lecz rozwojowy (development) w rozumieniu MSR 38.54, ponieważ:
opiera się na znanej substancji czynnej (semaglutyd),
wykorzystuje istniejącą wiedzę i technologię,
prowadzi do opracowania konkretnego produktu gotowego do rejestracji.
W związku z powyższym koszty ponoszone w ramach projektu spełniają kryteria ujmowania jako wartości niematerialne i podle-
gają kapitalizacji zgodnie z MSR 38
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
29
Aktywa niematerialne za rok zakończony dnia 31 grudnia 2024 roku.
Aktywa niematerialne
Koszty zakoń-
czonych prac
rozwojowych
Koncesje, pa-
tenty i licencje
Licencja
Aktywa niema-
terialne w
budowie
Razem
Wartość brutto
Bilans otwarcia
5 440
12 047
42 523
3 299
63 309
Zwiększenia
0
2 253
0
2 327
4 580
a) zakup
0
122
0
2 327
2 449
b) prace rozwojowe
0
0
0
0
0
c) przemieszczenia
0
2 131
0
0
2 131
Zmniejszenia
0
699
0
2 147
2 846
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
5 440
13 601
42 523
3 479
65 043
Umorzenie
Bilans otwarcia
4 760
10 469
33 107
0
48 336
Zwiększenia
680
1 050
7 524
0
9 254
a) amortyzacja za okres
0
1 050
8 204
0
9 254
b) przesunięcie
680
0
-680
0
0
Zmniejszenia
0
697
0
0
697
Różnice kursowe z przeliczenia
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
5 440
10 822
40 631
0
56 893
Odpisy aktualizujące
Bilans otwarcia
0
0
0
0
0
a) utworzenie
0
0
0
0
0
b) rozwiązanie
0
0
0
0
0
c) wykorzystanie
0
0
0
0
0
Bilans zamknięcia
0
0
0
0
0
Wartość netto na początek okresu
680
1 578
9 416
3 299
14 973
Wartość netto na koniec okresu
0
2 779
1 892
3 479
8 150
W okresie sprawozdawczym Spółka rozpoznała odpis aktualizujący wartości niematerialnych i prawnych w wysokości 2,9 mln
PLN, odnoszący się do nakładów na projekt wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego, uprzednio ujmowanych jako
wartości niematerialne w budowie.
Odpis został dokonany w związku z podjęciem decyzji o zaniechaniu projektu oraz utratą przesłanek wskazujących na możliwość
jego ukończenia i uzyskania przyszłych korzyści ekonomicznych.
12. Inwestycje
Na dzień 31 grudnia 2025 roku procentowy udział Spółki w kapitale oraz liczbie głosów przedstawiał się następująco:
Jednostka
Siedziba
Podstawowy przedmiot działalności
Wycena
udziałów/
akcji
Procen-
towy udział
Spółki w
kapitale
Procen-
towy udział
Spółki w
liczbie gło-
sów
Mabion S.A
Konstantynów Łódzki
Produkcja leków i preparatów farmaceu-
tycznych
4 330
3,84
6,28
Novohale Therapeutics LLC
Delaware, USA
Badanie III fazy w leczeniu depresji dwubie-
gunowej
1 789
79,10
18,90
Celon Pharma Slovakia s.r.o.
Dolny Hricov
Produkcja leków i preparatów farmaceu-
tycznych
86
100
100
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
30
12.1. Inwestycje w pozostałych jednostkach
Mabion SA
Inwestycja długoterminowa w Mabion S.A. została zaklasyfikowana jako instrument kapitałowy wyceniany w wartości godziwej
przez pozostałe całkowite dochody. Spółka należy do grona czterech założycieli Mabion S.A., co oznacza, że posiada przedmioto
inwestycod momentu jej powstania. Od początku zaangażowania nie dokonywano sprzedaży akcji, co potwierdza jej długoter-
minowy charakter oraz brak spekulacyjnego celu inwestycyjnego.
Mabion S.A. prowadzi działalność w tej samej branży co Spółka, co dodatkowo uzasadnia strategiczne utrzymywanie inwestycji w
dłuższym horyzoncie czasowym. Intencją Spółki nie jest generowanie wyniku finansowego z tytułu zmian wartości godziwej, lecz
trwałe utrzymanie zaangażowania kapitałowego. W związku z tym, zgodnie z MSSF 9, inwestycja została zakwalifikowana jako
wyceniana w wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, bez późniejszego przenoszenia zysków lub strat z przeszaco-
wania do wyniku finansowego
Celon Pharma Slovakia
W październiku 2024 roku Celon Pharma S.A. utworzyła nową spółkę Celon Pharma Slovakia która będzie realizowała inwestycję
zwzaną z budową nowego zakładu produkcyjnego. Na dzień 31 grudnia 2025 roku Spółka udzieliła temu podmiotowi finansowa-
nia w formie długoterminowej pożyczki w łącznej kwocie 24 022 tys. zł .
12.2. Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
Novohale Therapeutics, LLC
W dniu 22 maja 2024 r. Celon Pharma S.A. oraz fundusz Tang Capital Management LP podpisały szereg umów dotyczących współ-
pracy, na podstawie których utworzona została spółka Novohale Therapeuticus LLC. z siedzibą w stanie Delaware w Stanach
Zjednoczonych (dalej Novohale”). Celem działalności Novohale jest przeprowadzenie III fazy badklinicznych nad lekiem Fal-
kieri, rozwijanym dotychczas samodzielnie przez Celon Pharma.
Zgodnie z warunkami podpisanych umów, wstępny kapitał zakładowy Novohale ustalono na 30 mln USD, z czego Celon Pharma
zobowiązała się wnieść 20 mln USD w formie wkładu pieniężnego, natomiast Tang Capital 10 mln USD, również w formie wkładu
pieniężnego. Wkłady pieniężne będą wnoszone przez obu wspólników w transzach w okresie 2 lat.
Na dzień 31.12.2025 r. wspólnicy zrealizowali dotychczasowe wpłaty odpowiednio w wysokości 7,0 mln USD (Celon Pharma) oraz
3,5 mln USD (Tang Capital).
Celon Pharma S.A. wniosła do Novohale wkład niepieniężny w postaci posiadanych praw własności intelektualnej do leku Falkieri.
Wartość tego wkładu została ustalona na 20,251 mln USD na podstawie uzgodnień pomiędzy wspólnikami dotyczących łącznej
wartości wnoszonych wkładów oraz odpowiadającego im poziomu obejmowanych udziałów ekonomicznych.
Wniesienie praw umożliwia Novohale samodzielny rozwój projektu Falkieri, w tym prowadzenie badań klinicznych. Zgodnie z po-
stanowieniami umowy na dzień 31 grudnia 2025 roku Celon Pharma była uprawniona do ok. 80% udziału w zyskach, stratach oraz
aktywach netto Novohale (udział ekonomiczny), przy ok. 20% udziału w prawach głosu na Zgromadzeniu Wspólników Novohale.
Na dzień 31 grudnia 2025 roku Novohale posiada trzyosobową Radę Dyrektorów, w skład której wchodziło dwóch przedstawicieli
Tang Capital (CEO oraz CFO) oraz Pan Maciej Wieczorek Prezes Zarządu Celon Pharma S.A. Uchwały Rady podejmowane były
zwykłą większością głosów, przy quorum wynoszącym co najmniej 50% obecnych członków Rady. W praktyce oznaczało to, że
przedstawiciele Tang Capital dysponowali wystarczająwiększością do podejmowania decyzji bez udziału głosu reprezentanta
Celon Pharma.
Rada Dyrektorów powołała również pięciu Oficerów odpowiedzialnych za bieżące zarządzanie Novohale wszystkie powołane
osoby powiązane z Tang Capital. Jednocześnie Celon Pharma, reprezentowana przez Prezesa Zarządu, zachowuje prawo do
regularnego dostępu do informacji, w szczególności dotyczących postępów i wyników badklinicznych fazy III, oraz udziału w
procesie decyzyjnym poprzez reprezentację w Radzie Dyrektorów Novohale.
Dodatkowo, w przypadku przeprowadzenia przez Novohale pierwszej oferty publicznej, udziały w głosach Celon zostaną zrównane
do poziomu udziałów ekonomicznych posiadanych przez Spółkę.
Na dzień 31 grudnia 2025 roku Celon Pharma posiadała opcję wykupu wszystkich udziałów Tang Capital w Novohale w dowolnym
momencie, począwszy od 1 stycznia 2025 r. do 60. dnia po dacie dostarczenia wyników fazy III badania klinicznego do Celon, za
łączną cenę odpowiadającą:
1. 250% wartości bieżącej inwestycji Tang Capital w Novohale oraz
2. dodatkową płatność w wysokości 5% wartości przyszłej sprzedaży leku Falkieri z wyłączeniem sprzedaży na terenie Polski.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
31
Na dzień 31.12.2025 r. Zarząd przeprowadził ocenę, czy opcja kupna stanowiąca potencjalne prawo głosu spełnia kryterium istot-
nego prawa (ang. substantive right) i w konsekwencji mogłaby skutkować sprawowaniem kontroli przez Celon Pharma nad
Novohale. W ocenie Zarządu opcja kupna nie stanowi istotnego potencjalnego prawa głosu, a tym samym nie powoduje uzyskania
kontroli przez Celon Pharma nad Novohale.
Pomimo że opcja jest natychmiastowo wykonywalna, na dzień bilansowy jest ona ekonomicznie nieatrakcyjna („out of the money”)
cena wykonania istotnie przewyższa, według aktualnej oceny, wartość godziwą udziałów objętych opcją. Wynika to z wczesnego
etapu projektu (trwająca faza III badań klinicznych, której zakończenie planowane jest na 2027 r.) oraz istotnej niepewności co do
ostatecznego wyniku tych prac.
Dodatkowo, Zarząd identyfikuje praktyczne bariery ograniczające możliwość swobodnego wykonania opcji w dowolnym momen-
cie, wynikające z krytycznego znaczenia dla powodzenia projektu zaangażowania partnera strategicznego Tang Capital, będącego
udziałowcem posiadającym udziały objęte opcją kupna. Uczestnictwo Tang Capital jest niezbędne dla dokończenia badań klinicz-
nych oraz dalszego procesu komercjalizacji leku, w tym jego zatwierdzenia, rejestracji i dystrybucji. Ponadto, na dzień bilansowy
Zarząd nie zidentyfikował dodatkowych istotnych przesłanek ekonomicznych, które w świetle aktualnych warunków rynkowych i
etapu projektu wskazywałyby na racjonalność wykonania przez Celon Pharma powyższej opcji kupna.
W konsekwencji, przy uwzględnieniu łącznie wszystkich wskazanych powyżej czynników, uznano, że opcja kupna nie stanowi na
dzień 31 grudnia 2025 roku istotnego prawa (ang. substantive right), które skutkowałoby objęciem na ten dzień kontroli nad Novo-
hale przez Celon Pharma.
Celon Pharma będzie dokonywać ponownej oceny, czy sprawuje kontrolę nad Novohale, w przypadku gdy fakty i okoliczności będą
wskazywały na zmianę jednego lub więcej z trzech elementów kontroli, o których mowa w MSSF 10 par. 7.
Prawa głosu Celon Pharma na Zgromadzeniu Wspólników Novohale uległyby zrównaniu z udziałem ekonomicznym Spółki (tj.
79,1%) wyłącznie w przypadku podjęcia decyzji o przeprowadzeniu IPO. Decyzja w tym zakresie pozostaje jednak wyłącznie w gestii
Tang Capital, w związku z czym Celon Pharma nie ma możliwości jednostronnego doprowadzenia do zwiększenia swoich praw
głosu z 18,9% do 79,1%.
Ponadto Celon Pharma oraz Novohale zawarły umowę, zgodnie z którą po zakończeniu procesu komercjalizacji Celon Pharma
będzie odpowiedzialna za dostawy produktu, posiadając wyłączne prawa produkcyjne do leku. Niemniej jednak, w ocenie Zarządu,
uprawnienia te nie są wystarczające do uznania, że Celon Pharma posiada prawo do kierowania istotnymi działaniami Novohale,
gdyż jak wskazano powyżej kluczowe decyzje dotyczące istotnych działań Novohale pozostają po stronie Tang Capital.
W przypadku niewykonania przez Celon Pharma opcji, Tang Capital będzie uprawniony do dokonania dodatkowego wkładu do
Novohale do łącznej kwoty 30 mln USD.
Mając na uwadze całokształt opisanych powyżej okoliczności, Zarząd Spółki uznał, że Celon Pharma nie sprawuje na dzień 31 grud-
nia 2025 roku kontroli nad Novohale w rozumieniu MSSF 10, pomimo posiadania ok. 20% praw głosu. Jednocześnie Zarząd ocenił,
że Celon Pharma wywiera znaczący wpływ na Novohale, w związku z czym Novohale stanowi jednostkę stowarzyszoną w rozumie-
niu MSR 28.
Inwestycja w Novohale jest ujmowana i wyceniana meto praw asności zgodnie z MSR 28. Zgodnie z meto, w momencie
początkowego ujęcia inwestycja w jednostce stowarzyszonej jest ujmowana według kosztu, a następnie jej wartość bilansowa jest
zwiększana lub zmniejszana o udział inwestora w zyskach lub stratach jednostki stowarzyszonej, rozpoznanych po dacie nabycia.
Udział inwestora w zysku lub stracie jednostki stowarzyszonej ujmuje się w wyniku finansowym inwestora.
Zgodnie z MSR 28 par. 28, zyski i straty wynikające z transakcji pomiędzy jednostką a jej jednostką stowarzyszoną ujmuje się w
sprawozdaniu finansowym inwestora wyłącznie w części odpowiadającej udziałom niepowiązanych inwestorów w jednostce sto-
warzyszonej. Odpowiednia część zysków lub strat przypadająca na udział inwestora w jednostce stowarzyszonej podlega
wyłączeniu.
W konsekwencji, Spółka rozpoznała w roku 2024 zysk na przekazaniu praw własności intelektualnej do projektu Falkieri w kwocie
15,5 mln zł.
W dniu 10 wrznia 2024 r. została zawarta umowa, na podstawie której Spółka nieodpłatnie przekazała 1% udziałów w Novohale
przedstawicielowi kluczowej kadry menedżerskiej projektu Falkieri. W wyniku tej transakcji udział ekonomiczny Celon Pharma S.A.
w Novohale uległ obniżeniu do 79,1%. Wartość godziwa przekazanych udziałów na dzień przekazania wyniosła 243 tys. zł.
Wybrane dane finansowe spółki Novohale Therapeuticus Inc. (niezbadane, wg stanu na 31 grudnia 2025 r.):
Aktywa ogółem:
20 724 tys. USD
74 640
tys. PLN
w tym: środki pieniężne i ekwiwalenty:
430 tys. USD
1 549
tys. PLN
aktywa niematerialne (prawa do leku Falkieri):
20 251 tys. USD
72 936
tys. PLN
Zobowiązania krótkoterminowe:
3 210 tys. USD
11 561
tys. PLN
Kapitał własny:
20 724 tys. USD
74 640
tys. PLN
Przychody operacyjne:
112 tys. USD
403
tys. PLN
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
32
Koszty działalności operacyjnej:
badania i rozwój:
10 894 tys. USD
39 236
tys. PLN
koszty ogólnego zarządu:
690 tys. USD
2 485
tys. PLN
Wynik netto: strata w wysokości
11 472 tys. USD
41 318
tys. PLN
Wartość inwestycji wycenionej metodą praw własności na dzień 31 grudnia 2025 roku wynosi 1 789 tys. zł. Kwota ta wynika z war-
tości inwestycji w spółkę Novohale na dzień 31 grudnia 2024 roku przed, wynoszącej 26 949 tys. zł, skorygowanej o udział w stracie
netto Novohale w wysokości 11 472 tys. USD (udzi 79,10%), przeliczonej według średniego kursu USD/PLN, co daje kwo 32 682
tys. zł. Dodatkowo uwzględniono różnice kursowe z przeliczenia udziału w jednostce stowarzyszonej (ujęte w innych całkowitych
dochodach) w wysokości – 3 408 tys. oraz wniesiony wkład 10 930 tys.
W dniu 13 marca 2026 r., tj. po dniu bilansowym spółka zawaa z Tang Capital aneks do umowy inwestycyjnej w Novohale Thera-
peutics.
W treści zawartych Aneksów postanowiono, iż:
a) we wstępnym kapitale zakładowym Novohale wynoszącym 30.000.000 USD, 7.000.000 USD będzie stanowwkład wniesiony
przez Celon (stosowna kwota została już wniesiona w całości), 22.460.000 USD kwota wniesiona przez Tang Capital, a 540.000
USD przez osobę fizyczną (w dotychczasowej umowie odpowiednie kwoty to 20.000.000 USD Celon i 10.000.000 USD Tang
Capital). W związku z powyższym Celon będzie uprawniony do 55,1% udziału w zyskach, stratach oraz aktywach netto Novohale
(udział ekonomiczny), przy 17,9% udziału w głosach (dotychczas odpowiednio 79,1% i 18,9%). Nie zmieniono postanowienia, iż w
przypadku przeprowadzenia przez Novohale pierwszej oferty publicznej, udziały w głosach Celon zostaną zrównane do poziomu
udziałów ekonomicznych posiadanych przez Spółkę;
b) opcja wykupu przez Celon wszystkich udziałów Tang Capital w Novohale w dowolnym momencie pomiędzy 1 stycznia 2025 r., a
60. dniem po dacie dostarczenia wyników badania klinicznego do Celon zostaje całkowicie wyłączona. Natomiast Tang Capital
będzie miał opcję zainwestowania w Novohale dalszej kwoty do kwoty 25.000.000 USD (poprzednio 30.000.000 USD) w zamian
za nowe udziały wyemitowane przez Novohale po wycenie po pozyskaniu kapitału wynoszącej 100.000.000 USD;
c) jedna osoba wyznaczona przez Celon będzie mogła uczestniczyć w posiedzeniach Rady Dyrektorów Novohale w charakterze
obserwatora bez prawa głosu (dotychczas przedstawiciel Celon był jednym z członków trzyosobowej Rady Dyrektorów Novohale z
prawem głosu).
Zmiany w umowie inwestycyjnej będą skutkowały zmianą ujęcia inwestycji w Novohale ze spółki stowarzyszonej na instrument
finansowy wyceniany zgodnie z MSSF 9 w wartości godziwej.
Powyższe informacje dostępne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Zdarzenia po dniu bilansowym zostały opisane
w nocie 33 „Zdarzenia po dniu bilansowym”
13. Świadczenia pracownicze
13.1. Świadczenia emerytalne oraz inne świadczenia po okresie zatrudnienia
Jednostka wypłaca pracownikom przechodzącym na emerytury kwoty odpraw emerytalnych w wysokości określonej przez kodeks
pracy. W związku z tym Spółka na podstawie wyceny sporządzonej przez aktuariusza utworzyła rezerwę na wartość bieżącą zobo-
wiązania z tytułu odpraw emerytalnych przypadających na okres 12 miesięcy od dnia bilansowego w łącznej kwocie 445 tys. zł.
Na wyliczenie rezerwy składały się: dane o strukturze zatrudnionych pracowników wg wieku, płci, stażu pracy i wynagrodzenia.
Parametrami, które mają istotny wpływ na wysokość wartości obecnej zobowiązań są:
- stopa mobilności (rotacja) pracowników,
- stopa procentowa,
- stopa wzrostu płac.
Pierwszym z parametrów są założenia dotyczące mobilności zatrudnionych pracowników. Zastosowano współczynniki zależne od
wieku w sposób następujący:
Dla osób w wieku do 40 lat 5%
Dla osób w wieku od 41 do 45 lat 4%
Dla osób w wieku od 46 do 50 lat 3%
Dla osób w wieku powyżej 50 lat 1%
Ponadto w kalkulacjach przyjęto następujące założenia:
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
33
- ze względu na długi horyzont czasowy rozpatrywanych zobowiązań, założono stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 5,2% rocznie;
- prawdopodobieństwa zgonu oparto na wskaźnikach umieralności opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (Trwanie Ży-
cia 2024 r., Główny Urząd Statystyczny, Warszawa, 2024 r.);
- ze względu na brak wyczerpujących danych historycznych dotyczących nabywania prawa do renty inwalidzkiej prawdopodobień-
stwa inwalidztwa oparto na statystykach dotyczących orzekania grup inwalidzkich przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- stopa wzrostu płac została przyjęta na poziomie 2,5%;
13.2. Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy
Podczas rozwiązania stosunku pracy jednostka wypłaca pracownikom ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz
kwoty odpraw w wysokości określonej przez kodeks pracy, jeśli taka odprawa zgodnie z kodeksem pracy jest zasadna.
13.3. Pracownicze programy motywacyjne
W Spółce funkcjonuje Program Motywacyjny dla Członków Zarządu oraz Programy Motywacyjny dla Kadry Kierowniczej („Pro-
gramy Motywacyjne”).
W dniu 16 lutego 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę w sprawie wprowadzenia Programów
Motywacyjnych dla Członków Zarządu oraz innych osób o kluczowym znaczeniu dla Spółki za lata obrotowe 2021-2030. W ra-
mach realizacji Programów Motywacyjnych osoby uprawnione będą mogły uzyskać prawo do objęcia warrantów subskrypcyjnych
uprawniających do objęcia akcji Spółki emitowanych w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Warranty
subskrypcyjne będą obejmowane przez osoby uprawnione wskazane oraz w ilości określonej w uchwale Rady Nadzorczej (w przy-
padku Programu Motywacyjnego dla Członków Zarządu) lub przez Prezesa Zarządu (w przypadku Programu Motywacyjnego dla
kadry kierowniczej), z zastrzeżeniem postanowień regulaminów ww. Programów. Prawo objęcia warrantów subskrypcyjnych nie
będzie przysługiwało osobom będącym akcjonariuszem posiadającym bezpośrednio lub pośrednio więcej niż 33% gło-
sów w Spółce oraz członkom ich rodzin. Jednocześnie Rada Nadzorcza lub odpowiednio Prezes Zarządu będą określać
maksymalną ilość warrantów subskrypcyjnych przyznanych dla każdej z osób uprawnionych w każdym roku obowiązywania Pro-
gramów Motywacyjnych oraz dokonywać zatwierdzenia spełnienia przez osoby uprawnione celów zarządczych lub celów kadry
kierowniczej w danym roku obrotowym. Programy Motywacyjne realizowane będą poprzez emisję i przydział osobom uprawnio-
nym nie więcej niż 2.000.000 warrantów subskrypcyjnych serii A uprawniających do objęcia nie więcej niż 2.000.000 akcji Spółki,
przy czym łączna ilość warrantów subskrypcyjnych serii A zaoferowanych w danym roku obrotowym w ramach obu Programów
Motywacyjnych będzie nie większa niż 200.000 (w szczególnie uzasadnionych sytuacjach Rada Nadzorcza może podjąć decyzję
o zwiększeniu ilości, ale do nie więcej niż 400.000 warrantów). Realizacja przez osobę uprawnioną praw z warrantów subskrypcyj-
nych serii A i objęcie akcji serii C, wymagać będzie złożenia przez osobę uprawnioną oświadczenia w przedmiocie zobowiązania
się do nie zbywania akcji serii C w terminie 1 roku.
W związku z powyższym w dniu 16 lutego 2021 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę w sprawie emisji
do 2.000.000 imiennych warrantów subskrypcyjnych serii A z pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy,
uprawniających do objęcia 1 akcji serii C każdy oraz warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę nie większą niż
200.000 złotych w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii C z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa po-
boru oraz związanej z tym zmiany Statutu Spółki. Warranty subskrypcyjne emitowane będą nieodpłatnie. Prawa wynikające z
warrantów subskrypcyjnych serii A będą mogły być wykonane do dnia 16 lutego 2031 roku. Cena emisyjna akcji serii C zostanie
określona przez Zarząd (a w stosunku do akcji obejmowanych przez Członków Zarządu przez Radę Nadzorczą), przy czym cena
emisyjna w przypadku posiadaczy warrantów subskrypcyjnych serii A wynosić będzie co najmniej 0,10 złotych za każdą akcję serii
C. Akcje serii C będą przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papie-
rów Wartościowych w Warszawie S.A. Uchwała, o której mowa powyżej została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze
Sądowym w dniu 12 kwietnia 2021 roku.
W dniu 15 października 2021 roku Rada Nadzorcza i Zarząd Spółki podjęły uchwały dotyczące przyjęcia Regulaminów Programów
Motywacyjnych odpowiednio dla Członków Zarządu oraz dla Kadry Kierowniczej oraz o rozpoczęciu realizacji wymienionych Pro-
gramów Motywacyjnych. Regulaminy zostały przyjęte na podstawie upoważnienia udzielonego Radzie Nadzorczej i Zarządowi
Spółki przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Celon Pharma S.A. uchwałą nr 6 z dnia 16 lutego 2021 roku. Treść Regulaminów
Programów Motywacyjnych została przekazana przez Spółkę do wiadomości publicznej raportem bieżącym nr 44/2021 z dnia
15 października 2021 roku.
Jednocześnie w dniu 15 października 2021 roku Rada Nadzorcza i Zarząd Spółki ustaliły listy osób uprawnionych, którym przysłu-
guje prawo objęcia warrantów subskrypcyjnych serii A za rok 2021 w ramach realizacji Programu Motywacyjnego odpowiednio dla
Członków Zarządu oraz dla Kadry Kierowniczej, a także wyznaczyły cele dla ww. osób na rok 2021. Zgodnie z podjętymi uchwa-
łami, pod warunkiem osiągnięcia przez ww. osoby celów zarządczych/celów kadry kierowniczej, przyznano 30 000 warrantów
subskrypcyjnych serii A za rok 2021.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
34
Następnie w dniu 15 października 2021 roku Rada Nadzorcza i Zarząd Spółki zatwierdziły realizację części celów zarządczych/ce-
lów kadry kierowniczej przez niektóre z osób uprawnionych, w związku z czym w dniu 2 listopada 2021 roku Rada Nadzorcza
i Zarząd Spółki przydzieliły osobom uprawnionym, które złożyły stosowne zapisy, łącznie 30.000 sztuk warrantów subskrypcyj-
nych serii A, z których każdy uprawnia do objęcia 1 akcji serii C Spółki po cenie emisyjnej równej 0,10 złotych za akcję. W ramach
dokonanego przydziału warranty subskrypcyjne w liczbie 5.000 zostały objęte przez Wiceprezesa Zarządu Pana Jacka Glinkę.
Ponadto w dnu 31 marca 2022 roku Zarząd Spółki zatwierdził realizację części celów kadry kierowniczej przez pozostałe z osób
objętych Programami Motywacyjnymi za rok 2021, w związku z czym w dniu 15 kwietnia 2021 roku Zarząd Spółki przydzielił oso-
bom uprawnionym, które złożyły stosowne zapisy, łącznie 5.000 sztuk warrantów subskrypcyjnych serii A, z których każdy
uprawnia do objęcia 1 akcji serii C Spółki po cenie emisyjnej równej 0,10 złotych za akcję.
W uchwale podjętej w dniu 18 sierpnia 2022 roku Rada Nadzorcza zatwierdziła listę osób uprawnionych, którym przysługiwać
będzie prawo objęcia Warrantów Subskrypcyjnych serii A za rok 2022 w ramach realizacji programu motywacyjnego Członków
Zarządu. Przyznano łącznie 49 500 warrantów subskrypcyjnych serii A, z których każdy uprawnia do objęcia 1 akcji serii C Spółki
po cenie emisyjnej równej 0,10 złotych za akcję.
W dniu 25 kwietnia 2022 r. Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę o dokonaniu przydziału osobom, które w 2022 roku pełniły
funkcję członków Zarządu Spółki Pani Dorocie Zwolińskiej i Panu Jackowi Glince, odpowiednio 11.000 i 10.500 warrantów sub-
skrypcyjnych serii A, w ramach realizacji Programu Motywacyjnego dla Członków Zarządu Spółki przyjętego uchwałą nr 6/2021
Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 16 lutego 2021 r.
Na koniec czerwca 2024 roku Zarząd Spółki podjął uchwałę w sprawie przydziału łącznie 100.000 warrantów subskrypcyjnych serii
A („Warranty”), w ramach realizacji Programu Motywacyjnego dla kadry kierowniczej za 2024 rok. Każdy z Warrantów uprawniał do
objęcia 1 akcji serii C Spółki po cenie emisyjnej równej 0,10 zł za akcję. Warranty były emitowane na podstawie Uchwały nr 7/2021
Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 16 lutego 2021 roku w sprawie emisji, w celu realizacji Programów Motywa-
cyjnych dla Członków Zarządu oraz innych osób o kluczowym znaczeniu dla Spółki, warrantów subskrypcyjnych serii A z
pozbawieniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy, uprawniających do objęcia akcji Serii C oraz warunkowego podwyż-
szenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji Serii C z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru oraz
związanej z tym zmiany Statutu Spółki. Przydzi Warrantów został dokonany na podstawie Uchwały nr 6 Nadzwyczajnego Walnego
Zgromadzenia Spółki z dnia 16 lutego 2021 roku w sprawie wprowadzenia Programów Motywacyjnych dla Członków Zarządu oraz
innych osób o kluczowym znaczeniu dla Spółki oraz na podstawie Regulaminu Programu Motywacyjnego dla Członków Zarządu na
lata 2021-2030 Celon Pharma S.A. (zob. raport bieżący nr 44/2021), w związku z zatwierdzeniem realizacji celów kadry kierowni-
czej, określonych zgodnie postanowieniami tego Regulaminu.
W okresie 2024 roku miało miejsce objęcie przez osobę uprawnioną 100.000 akcji Spółki serii C o wartości nominalnej 0,10 zł kda
w zamian za ww. warranty subskrypcyjne serii A. Wycena ww. 100 000 warrantów nastąpiła po kursie zamknięcia notowań akcji
Celon Pharma S.A. na rynku regulowanym z dnia 28.06.2024 i wynosiła 1 564 tys. zł. Osoba uprawniona, której przyznano ww.
warranty subskrypcyjne serii A zrealizowała je obejmując 100.000 akcji Spółki serii C, o wartości nominalnej 0,10każda. Akcje te
zostały wprowadzone do obrotu giełdowego w dniu 23 września 2024 r., po ich asymilacji z akcjami Spółki znajdującymi się w ob-
rocie giełdowym, zarejestrowanymi w KDPW pod kodem PLCLNPH00015.
Na dzień 31 grudnia 2024 roku kapitał z wyceny opcji na akcje w wynosił 3 242 tysięcy PLN. Kapitał ten został utworzony na pod-
stawie wyceny warrantów objętych z tytułu realizacji Programu Motywacyjnego w latach 2021 - 2024
Program Motywacyjny będzie realizowany w Spółce do roku 2030. Według przyjętych Regulaminów Programów Motywacyjnych,
na każdy rok ustalane są odrębna lista osób uprawnionych i odrębne cele zarządcze dla tychże osób, w związku z czym każdy rok
jest traktowany jako osobny program. Cele zarządcze wyznaczone uczestnikom Programów Motywacyjnych mają charakter nie-
rynkowy, a tym samym nie są powiązane bezpośrednio z rynkową ceną akcji, natomiast ich realizacja ma przyczyniać się do
wzrostu biznesu i realizacji strategii Spółki.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 roku nie miało miejsca objęcie akcji Spółki serii C w związku z realizacją warrantów
subskrypcyjnych serii A wyemitowanych na podstawie Uchwały nr 7/2021 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 16 lutego
2021 roku, ani w ramach obowiązującego Programu Motywacyjnego dla Członków Zarządu oraz innych osób o kluczowym znacze-
niu dla Spółki.
Na dzień 31 grudnia 2025 roku nie występowały warranty subskrypcyjne serii A pozostające w obiegu. Warranty przydzielone w
2024 roku zostały w całości zrealizowane poprzez objęcie 100.000 akcji serii C Spółki.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
35
14. Zapasy
Zapasy 31.12.2025 31.12.2024
Materiały
18 056
16 467
Półprodukty i produkcja w toku
2 418
2 923
Produkty gotowe
5 340
9 833
Towary handlowe
0
0
Zaliczki na dostawy i usługi
292
951
Zapasy ogółem w wartości netto
26 107
30 174
w tym odpis aktualizujący
0
0
Zapasy ogółem w wartości brutto
26 107
30 174
Żadna kategoria zapasów nie stanowiła zabezpieczenia kredytów lub pożyczek w roku zakończonym 31 grudnia 2025 roku oraz 31
grudnia 2024 roku. Grupa nie dokonała żadnych odpisów na zapasy w roku 2025 roku, ponieważ nie stwierdziła ryzyka utraty war-
tości zapasów
15. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 31.12.2025 31.12.2024
Należności z tytułu dostaw i usług
41 234
39 264
Pozostałe należności od osób trzecich, w tym:
8 144
7 654
Rozrachunki z tytułu VAT
1 384
2 907
Należności z tytułu zaliczek
346
3 199
Rozrachunki z pracownikami
305
252
Pozostałe rozrachunki
0
1 296
Należności z tytułu dotacji
6 108
0
Należności ogółem netto
49 378
46 918
Odpis na oczekiwane straty
-242
1 581
Należności brutto
49 135
48 499
Poprzednio stosowane podejście oparte na stałych stawkach odpisów przypisanych do przedziałów przeterminowania zostało za-
stąpione modelem oczekiwanych strat kredytowych zgodnym z MSSF 9.
Należnci z tytułu dotacji ujmowane są w momencie, w którym Spółka uzyskuje racjonalną pewnć spnienia warunków okre-
ślonych w umowie o dofinansowanie oraz otrzymania środków pieniężnych, co w praktyce następuje z chwilą zatwierdzenia przez
instytucję finansującą raportu/wniosku o płatność.
Do momentu faktycznego wpływu środków, kwoty te prezentowane są jako należności z tytułu dotacji. Istotne kwoty należności z
tego tytułu na dzień bilansowy zostały zaprezentowane w powyższej tabeli.
16. Pozostałe aktywa niefinansowe
Pozostałe aktywa niefinansowe krótkoterminowe 31.12.2025 31.12.2024
Opłaty licencyjne
1 195
1 092
Konferencje
419
914
Ubezpieczenia
309
408
Pozostałe
593
763
Razem
2 516
3 177
W krótkoterminowych pozostałych aktywów niefinansowych wykazanych na dzień 31 grudnia 2025 roku w kwocie 2 516 tys. pre-
zentowane są rozliczenia międzyokresowe z tytułu umów, w szczególności przedpłacone roczne opłaty licencyjne w kwocie 1 195
tys. zł, przedpłacone konferencje w kwocie 419 tys. zł., które odbędą się w 2026 roku oraz ubezpieczenia w kwocie 309 tys. zł.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
36
Natomiast na dzień 31 grudnia 2024 roku pozostałe aktywa niefinansowe z tytułu umów dotyczą przedpłat na opłaty licencyjne w
kwocie 1 092 tys. zł oraz przedpłaconych ubezpieczeń w kwocie 408 tys. zł
17. Pozostałe aktywa finansowe
W ramach długoterminowych pozostałych aktywów finansowych na dzień 31 grudnia 2025 roku i 31 grudnia 2024 roku Spółka
wykazuje
wpłacone kaucje pod wynajem nieruchomości odpowiednio w kwotach 154 tys. zł.
udzielone pożyczki Spółce Glatton Sp. z o.o. w kwocie 8 961 tys. oraz spółce Celon Pharma Slovakia s.r.o. w kwocie 24
022 tys. Pożyczki udzielone Spółce Glatton udzielone są na okres trzech lat od dnia wypłaty, a odsetki naliczone dla waluty
polskiej uwzględniają WIBOR 1M oraz marżę 2% obliczone na podstawie rzeczywistej liczby dni od dnia wypłaty. Pożyczka
dla spółki na Słowacji została udzielona na okres trzech lat od dnia udzielenia łącznej kwoty 4 mln Euro lub 5 lat od dnia
zawarcia umowy, a wyliczone odsetki uwzględniają Euribor 1M powiększony o marżę 2%. Dodatkowo spółka udzieliła
1 668 tys. zł pożyczki spółce niepowiązanej. Wszystkie udzielone pożyczki nie posiadają zabezpieczeń, a termin ich spłaty
przypada w 2027 roku.
W ramach krótkoterminowych pozostałych aktywów finansowych Spółka wykazuje:
na dzień 31 grudnia 2025 roku jednostki uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych inwestują-
cych w obligacje korporacyjne polskich przedsiębiorstw w kwocie 11 tysięcy złotych
na dzień 31 grudnia 2024 roku jednostki uczestnictwa w otwartych funduszach inwestycyjnych inwestują-
cych w obligacje korporacyjne polskich przedsiębiorstw w kwocie 82 184 tysiące złotych
W roku 2025 roku Spółka dokonała umorzenia jednostek uczestnictwa w kwocie 49 380 tys. zł i rozpoznała zysk
w kwocie 5 766 tys. zł
Spółka dokonuje oceny utraty wartości aktywów finansowych zgodnie z modelem oczekiwanych strat kredytowych. Na dzień bilan-
sowy oszacowana wartość oczekiwanych strat kredytowych jest nieistotna, w związku z czym Spółka nie ujęła odpisu
aktualizującego.
18. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty 31.12.2025 31.12.2024
Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych
18 967
25 236
- zaliczki od instytucji pośredniczących w ramach dotacji UE i krajowych
12 052
18 569
Środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania
0
942
Lokaty krótkoterminowe
328
671
Inne
0
0
Razem
19 295
26 848
Wartość godziwa środków pieniężnych i ich ekwiwalentów na dzień 31 grudnia 2025 roku oraz 31 grudnia 2024 roku jest wna
ich wartości księgowej i wynosi odpowiednio 19 295 tysięcy złotych oraz 26 848 tysięcy złotych. Środki są zdeponowane na bieżą-
cych rachunkach bankowych.
Należy zaznaczyć, iż część środków pieniężnych stanowią zaliczki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencję Bad
Medycznych, które mo być wykorzystane jedynie na cele finansowania projektów dofinansowanych przez te instytucję. Saldo
środków pieniężnych z tego tytułu wynosi 12 052 tysięcy złotych na 31 grudnia 2025 roku oraz 18 569 tysięcy złotych na 31 grud-
nia 2024 roku.
Na dzień 31 grudnia 2025 roku środki pieniężne Spółki były zdeponowane głównie w ING Bank Śląski S.A. oraz Alior Bank S.A..
Rating banków według agencji Fitch Ratings wynosi dla ING Banku Śląskiego A+ (długoterminowy) BB+ (krótkoteminowy) oraz
dla Alior Banku BB+ (długoterminowy) i B (krótkoterminowy). Rating Banku Śląskiego wskazuje wysoką płynność krótkotermi-
nowo oraz na niskie ryzyko niewypłacalności w dłuższym okresie z odpornością na pogorszenie się warunków
gospodarczych. Rating Alior Banku oznacza umiarkowane ryzyko niewypłacalności w krótkim terminie oraz większą wrażliwość
banku na negatywne czynniki rynkowe.
Udział środków utrzymywanych w każdym z powyższych banków był zbliżony.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
37
W ocenie Zarządu nie występuje istotna koncentracja ryzyka kredytowego w odniesieniu do środków pieniężnych, gdyż są one
utrzymywane w dwóch niezależnych instytucjach finansowych o stabilnej sytuacji finansowej, podlegających nadzorowi Komisji
Nadzoru Finansowego.
19. Kapitał podstawowy i kapitały zapasowe / rezerwowe
19.1. Kapitał podstawowy
19.1.1. Wartość nominalna akcji
Wszystkie wyemitowane akcje posiadają wartość nominalną wynoszącą 5 385 tysięcy złotych i zostały w pełni opłacone.
19.1.2. Prawa akcjonariuszy
Akcje serii A1 uprzywilejowane co do głosu w ten sposób, że na jedną akcję przypadają dwa głosy. Akcjom serii A2, B i D przypada
jeden głos na akcję. Akcje wszystkich serii są jednakowo uprzywilejowane co do dywidendy oraz zwrotu z kapitału.
19.1.3. Akcjonariusze o znaczącym udziale na dzień 31 grudnia 2024 roku
Akcjonariusz
Liczba akcji
Udział w ka-
pitale
zakłado-
wym (w %)
Liczba gło-
sów
Udział w
ogólnej licz-
bie głosów
(w %)
Maciej Wieczorek pośrednio przez Glatton Sp. z o.o.(i) (100% udziałów)
30 027 531
55,75
45 027 531
65,39
Fundusze Zarządzane przez Generali Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A. (ii)
4 083 585
7,58
4 083 585
5,93
Tang Capital Partners, LP
4 137 000
7,68
4 137 000
6,01
Pozostali Akcjonariusze
15 608 384
28,99
15 608 384
22,67
Razem
53 856 500
100,00
68 856 500
100,00
Glatton Sp. z o.o. posiada 15 000 000 akcji imiennych uprzywilejowanych co do głosu, przy czym każdej akcji przypadają
dwa głosy na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
(ii) W tym Generali OFE posiada 4 083 585 akcje Spółki, co stanowi 7,60 % jej kapitału zakładowego i uprawnia
do wykonywania 4 083 585 głosów na jej walnym zgromadzeniu tj. do 5,93 % ogólnej liczby głosów w Spółce.
19.2. Kapitał zapasowy
Kapitał zapasowy został utworzony z nadwyżki wartości emisyjnej nad nominal w kwocie 431 679 tysięcy złotych, która została
pomniejszona o koszty emisji akcji ujęte jako zmniejszenie kapitału zapasowego, a w pozostałej części z podziału nadwyżki zysku
ponad wypłaconą dywidendę. W 2024 roku Spółka dokonała wypłaty dywidendy w kwocie 4 085 tysięcy złotych z kapitału zapaso-
wego utworzonego z zysków lat ubiegłych. W 2025 roku Spółka nie dokonała wypłaty dywidendy.
19.3. Kapitał z wyceny opcji na akcje
W związku z wprowadzonym w roku 2021 programem motywacyjnym dla pracowników rozpoznano kapitał z wyceny opcji na ak-
cje. Kapitał jest wyceniany na podstawie objętych opcji oraz ceny akcji Spółki z dnia przyznania opcji. Na koniec 2024 roku Spółka
prezentuje kapitał z wyceny opcji na akcje w kwocie 3 242 tysięcy złotych. W 2025 roku nie wystąpiły żadne zmiany w kapitale z
wyceny opcji na akcje.
19.4. Różnice kursowe z przeliczenia udziałów w jednostce stowarzyszonej
W roku obrotowym zakończonym dnia 31 grudnia 2024 r., Spółka ujęła w różnice kursowe z przeliczenia udziałów w jednostce
stowarzyszonej na łączną kwotę 933 tys. zł. Od powyższej pozycji ujęto rezerwę z tytułu podatku odroczonego w wysokości: 177
tys. zł.
W 2025 roku wartość różnic kursowych zmniejszyła się do -1 978 tys. zł, a związana z tym rezerwa z tytułu podatku odroczonego wynio-
sła 376 tys. zł
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
38
19.5. Kapitał z aktualizacji wyceny
Spółka tworzy kapitał z aktualizacji wyceny w związku z ujmowaniem inwestycji w instrumenty kapitałowe wyceniane do wartości
godziwej przez inne całkowite dochody. W ramach tej pozycji ujmowane są zmiany wartości godziwej posiadanych akcji Mabion
S.A. w stosunku do kursu z notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych.
19.6. Niepodzielony zysk / strata i ograniczenia w wypłacie dywidendy
Zgodnie z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych Spółka jest obowiązana utworzyć kapitał zapasowy na pokrycie straty. Do tej
kategorii kapitału przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy wykazanego w sprawozdaniu Spółki, dopóki kapitał ten
nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału podstawowego. O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga Walne
Zgromadzenie Akcjonariuszy, jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć
jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym i nie podlega ona podziałowi na inne cele.
20. Zobowiązania z tytułu leasingu oraz pozostałe zobowiązania finansowe
Zobowiązania z tytułu leasingu oraz pozostałe zobowiązania finansowe 31.12.2025 31.12.2024
Zobowiązania z tytułu leasingu, w tym:
15 901
15 397
- leasing urządzeń technicznych i maszyn
9 837
6 295
- leasing nieruchomości
680
762
- leasing środków transportu
5 384
8 341
Kredyt na rachunku bieżącym
3 043
1 530
Razem
18 943
16 927
krótkoterminowe
10 206
8 672
długoterminowe
8 738
8 255
Zobowiązania z tytułu leasingu wyceniane są według wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych, przy czym każda
umowa jest dyskontowana indywidualnie z zastosowaniem stopy odzwierciedlającej ryzyko i warunki danej umowy. Średnia stopa
dyskonta dla umów zawartych w 2025 roku wyniosła około 7% rocznie
20.1. Rezerwy
Na koniec roku 2024 kwota rezerw długoterminowych wyniosła 360 tys. zł dotyczy rezerwy emerytalnej. Natomiast kwota rezerw
krótkoterminowych wynosi 2 784 tys. zł. i dotyczy rezerw na sprawy sądowe.
Na koniec 2025 roku rezerwa długoterminowa to rezerwa emerytalna ukształtowała się na poziomie 419 tys. zł, natomiast rezerwy
krótkoterminowe na sprawy sądowe wyniosły 3 821 tys. zł. Wartość rezerwy ustalana jest na podstawie najlepszych szacunków
Zarządu, przy uwzględnieniu opinii doradców prawnych oraz aktualnego stanu postępowań.
Tabela ruchów na rezerwach (tys. PLN)
Stan na początek
Wykorzystanie
Utworzenie
Stan na koniec
Rezerwa emerytalna
360
0
59
419
Rezerwa na spór sądowy z Polfarmex
2 784
0
317
3 101
Pozostałe rezerwy
0
0
720
720
Razem
3 144
0
1 096
4 240
W 2010 roku Spółka zawarła z Polfarmex S.A. Umowę (aneksowaną w 2014 oraz 2016 roku), której celem było wspólne prowadze-
nie prac badawczych i rozwojowych Produktu, jego komercjalizacja, a następnie produkcja i dostarczanie solidarnie produktów
leczniczych na rynek francuski poprzez zawarcie Umowy Licencyjnej oraz Umowy Dostawy ze stroną trzecią. Szczegóły Umowy oraz
jej klasyfikacja w kontekście postanowień MSSF 11 oraz ujawnienia wymagane MSSF 12 zostały opisane w nocie dotyczącej wspól-
nych ustaleń umownych, w których Spółka jest wspólnikiem.
Zgodnie z postanowieniami Umowy wraz z aneksami, podzizysku między stronami z tytułu wprowadzenia Produktu leczniczego
na terytorium Francji został ustalony w częściach równych.
Aktualnie stro faktycznie realizującą zobowiązania umowne w zakresie produkcji i dostaw Produktu na rynek francuski w ramach
Umowy Licencyjnej oraz Umowy Dostawy jest wyłącznie Celon Pharma S.A. Polfarmex S.A. nie produkuje oraz nie dostarcza Pro-
duktu w ramach tych Umów.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
39
Ustalenie wysokości zysku jest przedmiotem postępowań sądowych, które zostały opisane w szczegółach w nocie dotyczącej tego
zakresu. Przedmiotem pozwu jest kwota 659 tys. zł. z tytułu udziału Polfarmex S.A. w zysku jaki miałby przypadać spółce z tytułu
komercjalizacji Produktu leczniczego na terytorium Francji za pierwsze półrocze 2020 roku (za okres od 1 stycznia 2020 roku do 30
czerwca 2020 roku). W szczególności przedmiotem sporu jest zakres i poziom kosztów ponoszonych przez Celon Pharma S.A. do
uwzględnienia w wyliczeniu zysku z dostaw Produktu na rynek francuski. Dodatkowo toczy się pospowanie z powództwa Polfar-
mex S.A., którego przedmiotem jest kwota 11,8 mln tytułem zapłaty wynagrodzenia za korzystanie przez Celon Pharma S.A.
z praw własności intelektualnej za lata 2020, 2021 oraz 2022.
Pochodną sporów dotyczących ww. rozliczeń pomiędzy stronami jest zainicjowane przez Polfarmex S.A. dodatkowe postępowa-
nie o zniesienie współwłasności rzeczy ruchomych, tj. maszyn wykorzystywanych do produkcji leków. Polfarmex S.A. domaga się
kwoty 1,4 mln zł tytułem wypłaty jego zdaniem równowartości przysługującego mu udziału we własności maszyn.
W związku z powyższym, w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Spółki oraz skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
Grupy na dzi 31 grudnia 2025 roku jak i w danych porównywalnych ujęta została rezerwa z tytułu podziału zysku z komercjalizacji
Produktu na rynku francuskim w wysokości 3,1 mln zł na dzień 31 grudnia 2025 roku (2,8 mln zł na dzień 31 grudnia 2024 roku).
Kwota rezerwy została wyliczona w oparciu o szacowany zysk z transakcji sprzedaży na rynek francuski wynikający z wolumenu i
wartości sprzedaży Produktu we Francji (co roku rezerwa jest zwiększana o wolumen sprzedaży realizowany w danym roku) oraz
koszty obciążające Celon Pharma S.A. w związku z realizacją zobowiązań wynikających z Umowy Licencyjnej i Umowy na Dostawy
Produktu na rynek francuski. Termin realizacji rezerwy oraz dokładna kwota wypływu środków związana z rozliczeniem zysku będą
znane po rozstrzygnięciu sprawy przez sąd i na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego (skonsolidowanego
sprawozdania finansowego) nie są możliwe do ustalenia. Rezerwa została ujęta w wartości niezdyskontowanej (efekt dyskonta nie
jest istotny) i wykazana w ramach zobowiązań krótkoterminowych gdyż Spółka nie prawa do odroczenia rozliczenia tego sporu po-
wyżej 12 miesięcy od dnia uzyskania decyzji sądu a na dzień bilansowy nie jest znany moment uzyskania takiego rozstrzygnięcia.
Kwota rezerwy nie stanowi sumy wartości przedmiotów sporów sądowych, lecz odzwierciedla najbardziej prawdopodobną wartość
zobowiązania, jaka według najlepszych szacunków Zarządu może powstać po uwzględnieniu stanowiska Spółki, dotychczaso-
wego przebiegu postępowań oraz prawdopodobieństwa uwzględnienia poszczególnych roszczeń.
21. Zadłużenie
Zadłużenie
Rok bieżący
Efektywna stopa %
Rok poprzedni
Efektywna stopa %
Krótkoterminowe
10 206
8 672
Zobowiązania z tytułu leasingu
7 163
10,70
7 142
10,70
Długoterminowe
8 738
8 255
Zobowiązania z tytułu leasingu
8 738
10,70
8 255
10,70
Na dzień 31 grudnia 2025 roku Spółka posiada odnawialną linię kredytową w wysokości 18 mln zł, zawartą w formie umowy podpi-
sanej w dniu 12 grudnia 2024 roku. Linia ta składa się z kredytu w rachunku bieżącym (overdraft) w kwocie 15 mln zł oraz linii
gwarancyjnej w kwocie 3 mln zł, która jest wykorzystana w 100%. Na dzi bilansowy kredyt w rachunku bieżącym b wykorzystany
w wysokości 3 043 tys. zł, natomiast linia gwarancyjna pozostawała w całości wykorzystana. Oprocentowanie zmienne kredytu w
rachunku bieżącym wynosiło 6,7% w skali roku na dzień 31 grudnia 2025 roku.
22. Rozliczenia międzyokresowe z tytułu dotacji
Rozliczenia międzyokresowe z tytułu dotacji 31.12.2025 31.12.2024
Krótkoterminowe
11 831
17 917
otrzymane zaliczki na poczet dotowanych projektów
10 138
15 008
otrzymane dotacje na środki trwałe
1 693
2 909
Długoterminowe
19 746
20 224
otrzymane dotacje na środki trwałe
19 746
20 224
Przyznanie zaliczki jest determinowane regulacjami właściwych instytucji pośredniczących oraz etapem realizacji projektu, przy
czym w ramach projektów z KPO możliwe było jej uzyskanie na początkowym etapie, w FENG finansowanie odbywa się w formie
zaliczek do limitu umownego, natomiast w projektach ABM finansowanych ze środków krajowych, wypłata zaliczki uzależniona
jest od uzasadnionego wniosku beneficjenta dotyczącego istotnych, planowanych wydatków w projekcie
.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
40
23. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rozliczenia międzyokre-
sowe
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązania niefinansowe 31.12.2025 31.12.2024
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, w tym:
20 484
15 677
- rozliczenia międzyokresowe bierne kosztów
3 572
251
Pozostałe zobowiązania (w tym inwestycyjne), w tym:
1 683
9 516
- z tytułu dywidendy
0
0
Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych, w tym:
8 874
7 851
- zobowiązania z tytułu niewykorzystanych urlopów
3 049
2 701
Inne zobowiązania niefinansowe (z tytułu rozrachunków publiczno- prawnych)
4 796
4 482
Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego
0
0
Razem
35 837
37 526
krótkoterminowe
35 224
37 526
długoterminowe
614
0
Na dzień 31 grudnia 2024 roku Spółka wykazuje zobowiązania inwestycyjne w wysokości 9,5 miliona złotych (kwota stanowi
w większości zobowiązania z tytułu płatności za licencje nabyte w roku 2020 oraz zobowiązania z tytułu płatności za roboty bu-
dowlane). Na dzień 31 grudnia 2025 roku wartość ta jest w kwocie 1 683 tys. . Spadek wartości zobowiązań inwestycyjnych w
2025 roku wynika przede wszystkim z ich spłaty zgodnie z harmonogramami płatności oraz zakończenia części realizowanych
inwestycji
24. Sprawy sądowe
W dniu 29 czerwca 2021 roku spółka Polfarmex S.A. wniosła pozew przeciwko Celon Pharma S.A. do Sądu Okręgowego w War-
szawie. Przedmiotem pozwu jest zasądzenie kwoty 659.000 złotych (wraz z należnymi odsetkami) z tytułu wynagrodzenia
wynikającego z realizacji przez strony umowy z dnia 28 września 2010 roku oraz aneksu nr 1 z dnia 17 czerwca 2014 roku do ww.
umowy Spółka w odpowiedzi na ww. pozew wniosła o oddalenie powództwa w całości z uwagi na jego bezzasadność. Spółka nie
neguje istnienia umowy wspomnianej powyżej oraz dalszych do niej aneksów, których głównym celem było podjęcie współpracy
polegającej na dostarczaniu solidarnie produktów leczniczych Salmex (Fluticasoni propionas + Salmeterolum) na rynek francu-
ski, nie-mniej jednak nie akceptuje roszczeń Polfarmex S.A., która dokonuje wykładni łączących Strony umów w sposób
jednostronny i wysoce subiektywny, posługując się niezrozumiałą metodologią wyliczania zysku powstałego na gruncie realizacji
umowy. Postępowanie dowodowe jest w toku.
Spółka Polfarmex S.A. wniosła przeciwko Celon Pharma S.A. do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew z dnia 28 kwietnia 2023
roku (doręczony 28 czerwca 2023 roku). Przedmiotem pozwu jest kwota 11,8 miliona złotych tytułem zapłaty wynagrodzenia za
korzystanie z praw własności intelektualnej za lata 2020, 2021 oraz 2022, wynikającego z realizacji przez strony wyżej powoływa-
nej Umowy. Spółka złożyła odpowiedź na pozew w dniu 27 lipca 2023 roku wraz z wnioskiem o zawieszenie postępowania, który
został oddalony przez Sąd w dniu 15 września 2023 roku. Postępowanie dowodowe jest w toku. Łączna wysokość rezerw na dzień
31 grudnia 2025 roku utworzonych przez Celon Pharma S.A. w latach 2021 i 2025 roku na koszty związane z ww. sporem wynosi
3,1 mln zł.
W dniu 8 kwietnia 2024 roku Bayer Intellectual Property GmbH złożył wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez nakazanie
Spółce zniszczenia partii produktu Zarixa w związku z rzekomym naruszeniem patentu. W dniu 4 czerwca 2024 roku sąd oddalił
wniosek o zabezpieczenie. W dniu 31 lipca 2024 roku powód wniósł zażalenie na postanowienie o oddaleniu wniosku. W dniu 15
stycznia 2025 roku Sąd apelacyjny rozstrzygnął sprawę na korzyść Celon Pharma S.A. i prawomocnie oddalił zażalenie.
W dniu 4 czerwca 2024 roku Bayer Intellectual Property GmbH wniósł pozew o naruszenie praw własności intelektualnej z pa-
tentu dot. rywaroksabanu (Zarixa). Pozew został doręczony Spółce 19 sierpnia 2024 roku. Wartość przedmiotu sporu wynosi 1
mln zł. Spółka w dniu 9 września 2024 roku wniosła odpowiedź na pozew. W dniu 10 września 2024 roku Spółka złożyła do Urzędu
Patentowego RP wniosek o unieważnienie patentu Bayer, będącego źródłem wyżej opisanego sporu sądowego. W dniu 19 stycz-
nia 2026 r. Bayer Intellectual Property GmbH wniósł do sądu wniosek o częściowe cofnięcie pozwu w zakresie „roszczenia
zakazowego” skierowanego do Spółki. W pozostałym zakresie postępowanie sporne nadal jest prowadzone. Jednocześnie, w
związku z ww. wnioskiem o uchylenie patentu przed Urzędem Patentowym RP, Spółka w dniu 16 lutego 2026 r. wniosła o zawie-
szenie przedmiotowego postępowaniu do czasu wydania rozstrzygnięcia przez UPRP. Sprawa pozostaje w toku. Spółka szacuje
niskie ryzyko sporu i nie utworzyła z tego tytułu żadnej rezerwy.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
41
W kwietniu bieżącego roku na ręce pełnomocnika Spółki wpłynął drugi pozew wniesiony przeciwko Spółce przez Bayer AG dato-
wany na 23 grudnia 2025 roku i dotyczący zasądzenia odszkodowania z tytułu naruszenia przez Spółkę patentu obrotem
produktami leczniczymi Zarixa). Postępowanie wszczęte tym pozwem dotyczy kolejnego roszczenia wywodzonego z tego samego
zdarzenia co wcześniej wszczęte postępowanie sądowe opisane powyżej. Wartość przedmiotu sporu wynosi 127 mln zł. Spółka
zamierza złożyć wniosek o zawieszenie także drugiego postępowania, gdyż analogicznie jak w pierwszej sprawie, unieważnienie
patentu spowoduje, że roszczenia wywodzone z tego patentu staną się bezprzedmiotowe.
W dniu 5 czerwca 2025 roku InfoConsulting Sp. z o.o. wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie, Sądu Gospodarczego pozew o
zapłatę w postępowaniu nakazowym. Wartość przedmiotu sporu wynosi 439.014,62 PLN. W dniu 8.09.2025. Spółka skutecznie
wniosła sprzeciw od nakazu zapłaty, zaś postępowanie zostało przekazane do trybu zwykłego. Spór dotyczy należności licencyj-
nych za oprogramowanie, związane z systemem komputerowym IFS wdrażanym nieskutecznie w Celon Pharma S.A. przez
Powoda. W ocenie Spółki przedmiotowe wdrożenie nie sprostało wymaganiom kontraktowym, w następstwie czego Spółka od-
stąpiła od umowy. Spółka szacuje niskie ryzyko sporu, niemniej utworzyła z tego tytułu rezerwy.
Na dzień 31 grudnia 2025 r. oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie toczyły się inne niż wskazane powyżej
istotne postępowania przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej,
dotyczące zobowiązań oraz wierzytelności Spółki.
25. Zobowiązania warunkowe
25.1. Zobowiązania pozabilansowe. Informacje o udzieleniu przez emitenta poręczeń lub gwarancji
Na dzień 31 grudnia 2025 roku oraz 31 grudnia 2024 roku nie występują zobowiązania pozabilansowe, w szczególności Spółka nie
udzielała poręczeń i gwarancji.
26. Informacje o podmiotach powiązanych
26.1. Jednostka dominująca
Na dzień 31 grudnia 2024 roku Glatton Sp. z o. o. jest właścicielem 55,8% akcji, które dają uprawnienie do 65,4% głosów na Wal-
nym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
26.2. Jednostka stowarzyszona
Szczegółowe informacje dotyczące jednostki stowarzyszonej zawarto w Nocie 14.2
26.3. Wspólne ustalenia umowne, w którym Spółka jest wspólnikiem
W dniu 28 września 2010 roku Spółka zawarła z Polfarmex S.A. umowę (aneksowaną dnia 17 czerwca 2014 roku oraz 21 marca
2016 roku), której głównym celem było podjęcie współpracy polegającej na prowadzeniu prac badawczych i rozwojowych nad pro-
duktem zawierającym kombinację cząsteczek Fluticasoni propionas + Salmeterolum (Produkt), komercjalizacji, a następnie
produkcji i dostarczaniu solidarnie produktów leczniczych Salmex na rynek francuski.
Spółka dokonała analizy zapisów Umowy wraz z późniejszymi aneksami w świetle wytycznych MSSF 11 „Wspólne ustalenia
umowne” pod kątem jej kwalifikacji jako wspólnego ustalenia umownego oraz w szczególności do jednego z dwóch przywołanych
w MSSF 11 jego rodzajów, tj. wspólnego działania lub wspólnego przedsięwzięcia. W oparciu o dokonaną analizę według kryteriów
wyszczególnionych w MSSF 11 pkt 15 oraz B16-B17 oraz realizując wymogi MSSF 12 „Ujawnienia informacji na temat udziałów w
innych jednostkach” pkt 7c, Spółka kwalifikuje umowę jako spełniająca definicję i kryteria wspólnego ustalenia umownego,
w szczególności wspólnego działania.
Spółka dokonała oceny zapisów umownych pod kątem ustalenia czy i w jakim zakresie strony sprawują współkontrolę nad ustale-
niem umownym w oparciu o MSSF 11 pkt 4-13 oraz B5-B10, zgodnie z którymi współkontrola istnieje tylko wtedy, gdy decyzje
dotyczące istotnych działań wymagają jednogłośnej zgody stron, które zbiorowo kontrolują ustalenie umowne. W świetle powyż-
szej analizy uznano, że strony sprawują współkontronad tym ustaleniem umownym w oparciu o następujące postanowienia
przywołanej umowy wraz z aneksami:
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
42
- prowadzenie wspólnych prac badawczych i rozwojowych nad Produktem zakończone rejestracją Produktu w oparciu o wspólne
dossier rejestracyjne, ustanowienie współwłasności urządzeń nabytych na potrzeby realizacji tego etapu wspólnego ustalenia
umownego (etap został zakończony, zgodnie z ustaleniami każda ze stron uzyskała rejestrację swojego leku w 2016 roku - Salmex
przez Celon Pharma S.A. oraz Asaris przez Polfarmex S.A., w oparciu o wspólne dossier rejestracyjne, Produkt został skomercjali-
zowany);
- ustanowienie współwłasności praw intelektualnych i patentowych do Produktu, prawa do dokumentacji rejestracyjnej, wyników
badań dotyczących Produktu, technologii wytwarzania i know-how wytworzone lub nabyte do dnia 23 grudnia 2012 r. stanowią
wspólne prawa stron, przy czym każda ze stron posiada równe udziały w każdym z tych praw;
- wyłączenie możliwość transferu praw do Produktu na rzecz osób trzecich, za wyjątkiem sytuacji, gdy transfer praw jest następ-
stwem sukcesji ogółu praw i obowiązków do Produktu, przy czym, zakaz transferu praw do Produktu nie wyłącza możliwości
licencjonowania praw do Produktu;
- jeśli obie strony chcą jednego pozwolenia i wslnego wecia na dany rynek poza Polską, to mus podć wslną decyzję, a
prawa, obowiązki, korzyści, ryzyka, wydatki i ciężary mają być dzielone po równo, jednakże istnieje opcja samodzielnego wprowa-
dzenia produktu poza Polską przez każdą ze stron i uzyskiwania pozwolenia samodzielnie albo przez licencjobiorcę,
- wspólne wprowadzenie Produktu na terytorium Francji poprzez zawarcie Umowy Licencyjnej oraz Umowy Dostawy ze stroną trze-
cią. Celon Pharma S.A. oraz Polfarmex S.A. ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec licencjobiorcy. Wszelkie koszty i wydatki
związane z procesem rejestracji oraz wprowadzeniem produktu do obrotu na tym terytorium będą ponoszone solidarnie w czę-
ściach równych (etap rejestracji i wprowadzania do obrotu został zakończony w 2020 roku komercjalizacją leku we Francji), zaś
wszelki zysk/strata z wprowadzenia Produktu na ten rynek będzie przysługiwał stronom w częściach równych. Dodatkowo strony
zobowiązały się do niewprowadzania na terytorium Francji konkurencyjnego produktu o tej samej kombinacji substancji.
Ustalenie umowne między Celon Pharma S.A. a Polfarmex S.A. zostało zaklasyfikowane jako wspólne działanie w oparciu o zapisy
MSSF 11 punkt B16, zgodnie z którym wspólne ustalenie umowne, które nie jest realizowane za pośrednictwem oddzielnej jed-
nostki jest wspólnym działaniem. Dodatkowo Umowa wraz z aneksami ustanawia prawa stron do aktywów i obowiązki stron z tytułu
zobowiązań i kosztów w odróżnieniu od udziału w aktywach netto odrębnej jednostki co wskazywałoby na charakter wspólnego
przedsięwzięcia w rozumieniu MSSF 11.
Stro faktycznie realizu od początku zobowzania umowne w zakresie produkcji i dostaw Produktu na rynek francuski w ra-
mach Umowy Licencyjnej oraz Umowy Dostawy jest wyłącznie Celon Pharma S.A. Polfarmex S.A. nie produkuje oraz nie dostarcza
Produktu w ramach tych Umów, posiada natomiast prawo do udziału w zysku. Przychody i koszty związane z produkcją i sprzedażą
Produktu na rynek francuski ujmowane w sprawozdaniu finansowym Spółki w ramach jej działalności własnej. Wpływ ekono-
miczny wspólnego ustalenia umownego z Polfarmex S.A. odzwierciedlany jest poprzez ujęcie rezerwy na potencjalne rozliczenie
zysku będące przedmiotem toczących się postępowań sądowych.
Niektóre maszyny i urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcji leków na rynek francuski stanowią współwłasność Celon
Pharma i Polfarmex S.A., w związku z współfinansowaniem ich zakupu przez Polfarmex S.A. w początkowym etapie prac nad roz-
wojem Produktu. Urządzenia są przedmiotem postępowania o zniesienie współwłasności, zainicjowanego przez Polfarmex S.A.
oraz przedmiotem zabezpieczenia w postaci zajęcia ruchomości wydanego postanowieniem sądu. Wartość księgowa tych środ-
ków trwałych na dzień 31 grudnia 2025 roku jak i na dzień 31 grudnia 2024 roku wynosiła 0. Szczegóły dotyczące tego
postępowania zostały opisane w nocie dotyczącej postępowań sądowych.
26.4. Warunki transakcji z podmiotami powiązanymi
W roku zakończonym 31 grudnia 2025 roku oraz w roku zakończonym dnia 31 grudnia 2024 roku Spółka nie zawierała transakcji
z podmiotami powiązanymi na warunkach innych niż rynkowe. Ponadto żadne z powiązań Spółki ze wspólnymi działaniami nie
mają charakteru strategicznego dla Spółki.
Nazwa podmiotu 31.12.2025 31.12.2024
Glatton Sp. z o. o
- pożyczki udzielone
8 961
4 461
- odsetki od pożyczki udzielonej
559
85
- należności
0
0
- zobowiązania
0
0
- sprzedaż
0
0
- zakupy
0
0
- zobowiązanie z tytułu dywidendy
0
0
- dywidenda
0
2 402
Urszula Wieczorek
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
43
- pożyczki udzielone
0
0
- należności
0
0
- zobowiązania leasingowe
64
146
- sprzedaż
0
0
- najem powierzchni biurowej
0
0
Celon Pharma Slovakia s.r.o.
- pożyczki udzielone
24 022
4 616
- odsetki od pożyczki udzielonej
700
12
- należności
0
0
- zobowiązania leasingowe
0
0
- sprzedaż
0
0
Novohale Therspeutics LLC
- pożyczki udzielone
0
0
- należności
103
118
- zobowiązania leasingowe
0
0
- sprzedaż
3 539
900
Mabion Spółka Akcyjna
- zobowiązania
36
0
26.5. Pożyczka udzielona członkowi Zarządu
Nie dotyczy
26.6. Inne transakcje z członkami Zarządu
Nie dotyczy
26.7. Wynagrodzenie kadry kierowniczej Spółki
Wynagrodzenie kadry kierowniczej 31.12.2025 31.12.2024
Zarząd: umowa o pracę i pełnienie funkcji
948
144
Zarząd: inne
484
509
Zarząd: wynagrodzenie Prezes
902 *
78*
RAZEM
1 432
731
Rada Nadzorcza: pełnienie funkcji
598
547
Rada Nadzorcza: inne
233
223
RAZEM
830
770
*Kwota dotyczy prywatnych wydatków ze służbowej karty kredytowej
27. Cele i zasady zarządzania ryzykiem finansowym
Spółka jest narażona w toku działalności na ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej, ryzyko kredytowe oraz ryzyko płynno-
ści. Zarządzanie ryzykiem koncentruje się na identyfikacji, pomiarze i monitorowaniu ekspozycji oraz ograniczaniu wpływu
zmienności rynkowej na wynik finansowy i przepływy pienżne Spółki.
Ujawnienia ilościowe przedstawiono na podstawie informacji wykorzystywanych wewnętrznie przez Zarząd do monitorowania i za-
rządzania ryzykiem finansowym.
Ryzyko walutowe związane ze zmianą kursów walut
Spółka jest narażona na ryzyko walutowe w związku z zakupami maszyn i urządzeń, sprzętu laboratoryjnego, substancji czyn-
nych wykorzystywanych do produkcji oraz odczynników do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, realizowanymi w walutach
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
44
obcych, w tym przede głównie w EUR i USD. Niekorzystne zmiany kursowe (osłabienie PLN w stosunku do względem tych wa-
lut obcych) może prowadzić do wzrostu nakładów inwestycyjnych oraz kosztów działalności badawczo-rozwojowej, a w
konsekwencji negatywnie wpływać na wynik finansowy oraz przepływy pieniężne Grupy.
Jednocześnie Spółka zakłada stopniowy wzrost kosztów prac badawczo-rozwojowych, co z kolei może przyczynić się do pogor-
szenia wyników finansowych osiąganych przez Spółkę. Ze względu jednak na fakt, iż Spółka zamierza istotnie zwiększyć
sprzedaż na rynkach zagranicznych (denominowaną, denominowanej głównie w EUR i USD) , co w przyszłości może częściowo
ograniczać ekspozycję netto na ryzyko walutowe.
Ekspozycja na ryzyko walutowe jest monitorowana na bieżąco, a Zarząd analizuje wpływ zmian kursów walut na wynik finansowy
Grupy.
Na dzień 31 grudnia 2025 roku przeprowadzono analizę wrażliwości wyniku finansowego oraz całkowitych dochodów ogółem na
zmianę kursów EUR/PLN, USD/PLN oraz GBP/PLN o +/-10% , przy założeniu niezmienności pozostałych czynników.
Ryzyko walutowe
Wzrost / spadek kursu
waluty
Wpływ na zysk lub stratę
brutto
Wpływ na całkowite do-
chody ogółem
31 grudnia 2025 roku - EUR
+ 10 %
-64
-52
31 grudnia 2025 roku - EUR
- 10 %
64
52
31 grudnia 2025 roku - USD
+ 10 %
-342
-277
31 grudnia 2025 roku - USD
- 10 %
342
277
31 grudnia 2025 roku - GBP
+ 10 %
3
3
31 grudnia 2025 roku - GBP
- 10 %
-3
-3
31 grudnia 2024 roku - EUR
+ 10 %
956
775
31 grudnia 2024 roku - EUR
- 10 %
-956
-775
31 grudnia 2024 roku - USD
+ 10 %
-140
-114
31 grudnia 2024 roku - USD
- 10 %
140
114
31 grudnia 2024 roku - GBP
- 10 %
633
513
31 grudnia 2024 roku - GBP
+ 10 %
-633
-513
Wpływ na całkowite dochody ogółem wynika z wpływu zmiany kursów walut na pozycje ujmowane w wyniku finansowym oraz, jeśli
dotyczy, na pozycje ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach.
Ryzyko stóp procentowych
Ryzyko stóp procentowych występuje głównie w związku z posiadanymi przez Spółkę dominującą środkami pieniężnymi, zacią-
gniętymi przez Spółkę dominującą zobowiązaniami leasingowymi oraz odnawialną linią kredytową, które oparte są o zmienne
stopy procentowe i narażają Spółkę dominującą na ryzyko zmiany przepływów pieniężnych w wyniku ich wzrostu.
Na dzień bilansowy łączna wartość instrumentów finansowych oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej wynosiła
18 mln. PLN, w tym:
zobowiązania leasingowe: 15 mln. PLN,
kredyt bankowy: 2 mln. PLN,
udzielone pożyczki: 1 mln. PLN.
Zgodnie z wymogami MSSF 7, Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości na zmianę stóp procentowych.
Przy założeniu wzrostu/spadku stóp procentowych o 1 punkt procentowy oraz niezmienności pozostałych czynników, wpływ na
wynik finansowy brutto byłby następujący:
wzrost stóp procentowych o 1 p.p. spadek wyniku finansowego o 180 tys. PLN,
spadek stóp procentowych o 1 p.p. wzrost wyniku finansowego o 180 tys. PLN.
Analiza została przeprowadzona dla stanu instrumentów finansowych na dzień bilansowy i zakłada, że poziom na ryzyko stóp
procentowych pozostaje niezmieniona w ciągu roku.
Grupa na bieżąco monitoruje sytuację rynkową i poziom stóp procentowych. W ocenie Zarządu, obecny poziom zadłużenia jest
niski, w związku z czym ryzyko niekorzystnych przepływów pieniężnych związanych ze wzrostami stóp procentowych jest niei-
stotne. Z uwagi na niski poziom ekspozycji nie przeprowadzono analizy wrażliwości zmiany stóp procentowych w 2025 roku
Ryzyko cenowe/związane z refundacją leków
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania wszystkie leki z portfolio Spółki znajdują się na liście leków refundowanych ogłasza-
nej przez Ministra Zdrowia. W Polsce rynek leków, w tym leków refundowanych, podlega szczegółowej regulacji przepisami
prawa. Na ich podstawie ustala się wykaz leków refundowanych, zakres refundacji, w tym ceny, limity oraz stopień refundacji.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
45
Niekorzystne zmiany w zakresie tych przepisów (np. skreślenie produktów Spółki z listy leków refundowanych) mogą mieć nega-
tywny wpływ na działalność, wyniki finansowe lub perspektywy Spółki.
Ryzyko kredytowe
Spółka współpracuje, w ramach transakcji zawieranych na rynku pieniężnym, z instytucjami finansowymi o wysokiej wiarygodno-
ści, nie powodując przy tym znacznej koncentracji ryzyka kredytowego. Jednocześnie Spółka stosuje politykę ograniczającą
zaangażowanie kredytowe wobec poszczególnych instytucji finansowych.
Wartość należności wykazanych w bilansie wynika ze sprzedaży wyrobów gotowych Spółki do największych hurtowni farmaceu-
tycznych w Polsce. Pomimo występowania standardowo dłuższych terminów płatności w relacjach z hurtowniami na poziomie
45-60 dni, ryzyko związane z kredytowaniem hurtowni uznane zostało za nieistotne ze względu na ich dobry standing finansowy.
Spółka prowadzi jednocześnie aktywną politykę ściągania należności od klientów zalegających z płatnościami.
Spółka analizuje również ryzyko koncentracji sprzedaży i należności.
Poniższe tabele przedstawiają koncentrację przychodów i należności dla pięciu największych odbiorców.
Koncentracja sprzedaży: przychody ze sprzedaży leków 31.12.2025 31.12.2024
Klient A
46 066
44 063
Klient B
39 485
30 400
Klient C
26 850
15 566
Klient D
21 171
16 343
Klient E
12 375
16 389
Koncentracja sprzedaży: należności z tytułu dostaw i usług 31.12.2025 31.12.2024
Klient A
17 202
12 000
Klient B
6 746
4 643
Klient C
3 130
7 557
Klient D
3 793
593
Klient E
0
3 037
Zgodnie z wymogami MSSF 8, Spółka identyfikuje klientów, dla których udział w przychodach przekracza 10% całkowitych przy-
chodów. W roku obrotowym Spółka zidentyfikowała czterech takich klientów A, B, C, D.
Zgodnie z art. 72. ustawy Prawo Farmaceutyczne (Dz. U. 2021 Nr 126 poz. 1381), w Polsce obrót hurtowy produktami leczniczymi
mogą prowadzić jedynie zarejestrowane hurtownie farmaceutyczne. Jest ich około 300, jednak Spółka prowadzi działalność han-
dlową z kilkunastoma podmiotami. Również w eksporcie sprzedaż jest dokonywana przez pośredników uprawnionych do obrotu
lekami. Przychody te ujmowane w ramach segmentu leków generycznych. W związku z powyższym sprzedaż segmentu leków
generycznych charakteryzuje się koncentracją.
Na dzień bilansowy maksymalna ekspozycja Spółka na ryzyko kredytowe odpowiada wartości bilansowej aktywów finansowych,
w szczególności należności z tytułu dostaw i usług oraz środków pieniężnych.
Spółka ujmuje odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych dla należności handlowych zgodnie z uproszczonym podejściem
przewidzianym w MSSF 9.
Ryzyko płynności
W celu ograniczania ryzyka utraty płynności Spółka utrzymuje odpowiednią ilość środków pieniężnych. Do finansowania zakupów
inwestycyjnych Spółka wykorzystuje środki własne zapewniając odpowiednią trwałość struktury finansowania dla tego rodzaju
aktywów. W celu finansowania wydatków na prace badawcze w ramach segmentu innowacyjnego, Spółka uzyskuje dotacje z
NCBiR współfinansujące prowadzone projekty.
W związku z prowadzonymi projektami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi Spółka realizowała w przeszłości oraz realizuje
obecnie projekty dofinansowane z krajowych i wspólnotowych środków publicznych, w ramach Programu Operacyjnego Innowa-
cyjna Gospodarka, a także programów wdrażanych i zarządzanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. w odniesieniu do
projektów w toku Spółka dokłada wszelkich starań, aby ich realizacja odbywała się zgodnie z warunkami wynikającymi z umów
o dofinansowanie, w szczególności w zakresie wynikającym z harmonogramów rzeczowo finansowych. Według najlepszej wiedzy
Spółki, nie występują okoliczności mogące skutkować obowiązkiem zwrotu pomocy uzyskanej na realizację projektów realizowa-
nych z udziałem środków publicznych. Nie można jednak wykluczyć ryzyka wynikającego z uprawnień odpowiednich krajowych i
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
46
wspólnotowych organów oraz instytucji w zakresie kontrolowania Spółki pod kątem prawidłowości realizacji projektów, osiągnię-
cia ich celów oraz wykorzystania udzielonej pomocy publicznej zgodnie z przeznaczeniem, a w razie stwierdzenia ewentualnych
uchybień, nakazania zwrotu części lub całości dotacji wraz z odsetkami. Wskazane uprawnienia w przedmiotowym zakresie pod-
legają dziesięcioletniemu okresowi przedawnienia, liczonemu od dnia udzielenia pomocy, tj. zawarcia poszczególnych umów o
dofinansowanie. Inwestorzy powinni wziąć pod uwagę, że ewentualne nakazanie zwrotu pomocy w całości lub części może wy-
wrzeć negatywny wpływ na działalność, wyniki finansowe lub perspektywy Spółki.
Wymagalność zobowiązań
do 3 miesięcy
od 3 do 12 mie-
sięcy
od 1 do 3 lat
powyżej 3 lat
Total
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
20 484
0
0
0
20 484
Kredyty bankowe
0
2 346
697
0
3 043
Leasing
2 170
4 993
8 738
0
15 901
Pozostałe zobowiązania (w tym inwesty-
cyjne)
1 070
0
614
0
1 683
Pozostałe zobowiązania niefinansowe
4 796
0
0
0
4 796
Razem
28 520
7 338
10 049
0
45 907
Na dzień bilansowy Spółka dysponowała środkami pieniężnymi oraz linią kredytową o łącznej wartości 31,3 mln zł. Jednocześnie
działalność operacyjna Spółki generuje dodatnie przepływy pieniężne, które umożliwiają finansowanie zobowiązań, w szczegól-
ności przypadających w najkrótszym okresie
28. Wartości godziwe aktywów i zobowiązań Spółki
Poniższa tabela przedstawia poszczególne klasy aktywów i zobowiązań finansowych w podziale na poziomy hierarchii wartości
godziwej na dzień 31 grudnia 2025 roku.
Wartość godziwa aktywów i zobowiąz
Notowania z aktywnych
rynków (Poziom 1)
Istotne dane obserwo-
walne (Poziom 2)
Istotne dane nieobser-
wowalne (Poziom 3)
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej
Notowane instrumenty dłużne
0
0
0
Nienotowane instrumenty kapitałowe
0
0
96
Notowane instrumenty kapitałowe
4 330
0
0
Aktywa finansowe, dla których wartość godziwa jest ujaw-
niana
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
0
0
41 234
Pożyczki udzielone
0
34 644
0
Pozostałe aktywa finansowe
0
1 460
0
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
19 295
0
0
Pozostałe należności
0
0
10 906
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej
Zobowiązania finansowe, dla których wartość godziwa jest
ujawniana
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
0
0
20 484
Oprocentowane kredyty i pożyczki
0
0
0
Zobowiązania inwestycyjne
0
0
1 683
Zobowiązania leasingowe
0
0
15 901
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
47
Poniższa tabela przedstawia poszczególne klasy aktywów i zobowiązań finansowych w podziale na poziomy hierarchii wartości
godziwej na dzień 31 grudnia 2024 roku.
Wartość godziwa aktywów i zobowiąz
Notowania z aktywnych
rynków (Poziom 1)
Istotne dane obserwo-
walne (Poziom 2)
Istotne dane nieobser-
wowalne (Poziom 3)
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej
Notowane instrumenty dłużne
0
0
0
Nienotowane instrumenty kapitałowe
0
0
27 035
Notowane instrumenty kapitałowe
5 521
0
0
Aktywa finansowe, dla których wartość godziwa jest ujaw-
niana
Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
0
0
39 264
Pożyczki udzielone
0
9 077
0
Pozostałe aktywa finansowe
0
48 240
0
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
0
26 848
0
Pozostałe należności
0
0
4 747
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej
Zobowiązania finansowe, dla których wartość godziwa jest
ujawniana
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
0
0
15 677
Oprocentowane kredyty i pożyczki
0
0
0
Zobowiązania inwestycyjne
0
0
9 516
Zobowiązania leasingowe
0
0
15 397
Spółka klasyfikuje instrumenty finansowe (aktywa finansowe i zobowiązania finansowe) zgodnie z wymogami
MSSF 9 do następujących kategorii::
wyceniane w zamortyzowanym koszcie
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
wyceniane w wartości godziwej przez całkowite dochody
Spółka zakwalifikowała do zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie zobowiązania finansowe:
zobowiązania z tytułu leasing
zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek i zobowiązania handlowe
Wartości godziwe poszczególnych klas instrumentów finansowych
Wartość bilansowa posiadanych przez Spółkę instrumentów finansowych jest zasadniczo zbliżona do wartości godziwej.
29. Zarządzanie kapitałem
Głównym celem zarządzania kapitałem Spółki jest utrzymanie dobrego ratingu kredytowego i bezpiecznych wskaźników kapitało-
wych, które wspierałyby działalność operacyjną Spółki i zwiększały wartość dla jej akcjonariuszy.
Spółka zarządza strukturą kapitałową i w wyniku zmian warunków ekonomicznych wprowadza do niej zmiany. W celu utrzymania
lub skorygowania struktury kapitałowej, Spółka może zmienić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy lub wyemitować nowe akcje.
Spółka monitoruje stan kapitałów stosując wskaźnik dźwigni, który jest liczony jako stosunek zadłużenia netto do sumy kapitałów
powiększonych o zadłużenie netto.
Analiza wybranych wskaźników z obszaru zarządzania kapitałem znajduje s w Sprawozdaniu z Działalności Zarządu, patrz punkt
„Podstawowe wielkości oraz wskaźniki ekonomiczno-finansowe i niefinansowe”.
30. Struktura zatrudnienia
Zatrudnienie 31.12.2025 31.12.2024
Zarząd
2
1,00
Pracownicy umysłowi
439
431,00
Pracownicy fizyczni
121
126,00
Zatrudnienie, razem
562
558
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
48
Podstawą zatrudnienia osób świadczących pracę na rzecz Spółki jest umowa o pracę. Zatrudnienie w oparciu o umowy zlecenia
i umowy o dzieło stanowi formę zatrudnienia stosowaną w przedsiębiorstwie Spółki w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania
na specjalistyczne usługi, przy okazji realizowania projektów.
Prezes Spółki, Maciej Wieczorek, nie jest zatrudniony przez Spółkę na umowę o pracę.
Członek Zarządu, Bartosz Szałek, b zatrudniony w oparciu o umowę o pracę.
Członek Zarządu, Małgorzata Stokrocka, jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę
31. Wynagrodzenie audytora
Wynagrodzenie audytora 01.01.-31.12.2025 01.01.-31.12.2024
Badanie rocznego sprawozdania finansowego
320
200
Inne usługi atestacyjne (w tym przegląd)
125
130
Usługi doradztwa podatkowego
0
0
Pozostałe usługi (Raport z oceny Sprawozdania z wynagrodzeń)
30
21
RAZEM
475
351
32. Czynniki i zdarzenia, w tym o charakterze nietypowym, mające istotny wpływ na sprawoz-
danie finansowe
Ryzyko związane z wojną rosyjsko-ukraińską
Obecnie toczący się konflikt nie wpływa na bieżące operacje biznesowe Spółki, zarówno w części wytwórczej, logistycznej oraz
naukowo-badawczej. Dostawy leków na rynek polski oraz rynki zagraniczne, odbywają się bez zakłóceń, brak również sygnałów
od dostawców materiałów i usług w części naukowo-badawczej, które świadczyłyby o opóźnieniach prac zleconych przez
Spółkę w ramach realizowanych projektów. Spółka nie posiada oddziałów, ani filii na terenach objętych wojną. Nie prowadzi rów-
nież w tych regionach aktywnych operacji biznesowych. Jednak wobec dużej dynamiki wydarzeń Spółka nie wyklucza wystąpienia
czynników, które w sposób negatywny wpłyną na wynik finansowy Spółki w kolejnych okresach, zwłaszcza ze względu na możliwy
negatywny wpływ na sytuację ekonomicz w kraju, w tym osłabienie złotego oraz wzrost stóp procentowych. Poza powyższymi
czynnikami nie zaistniały w roku zakończonym 31 grudnia 2025 roku czynniki inne mające istotny wpływ na aktywa, zobowiązania,
kapitał własny, wynik netto lub przepływy pieniężne, które są nietypowe ze względu na ich rodzaj, wielkość lub częstotliwość.
Nie zaistniały w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2025 roku czynniki inne mające istotny wpływ na aktywa, zobowią-
zania, kapitał własny, wynik netto lub przepływy pieniężne, które są nietypowe ze względu na ich rodzaj, wielkość lub
częstotliwość.
33. Zdarzenia po dniu bilansowym
Dnia 9 marca 2026 r. Celon Pharma Slovakia s.r.o. zawarła z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju („EBOR”) umowę finan-
sowania („Umowa”), której przedmiotem jest udzielenie Kredytobiorcy przez EBOR finansowania w formie pożyczki w kwocie do
23 mln euro, na realizację projektu obejmującego adaptację, wyposażenie oraz uruchomienie zakładu produkcyjnego zlokalizowa-
nego w regionie Żylina na Słowacji, w celu produkcji leku na cukrzycę typu II - substancji czynnej semaglutyd, GLP-1 (pod nazwą
handlową Reduzek). Zgodnie z Umo, w skład finansowania wejdą dwie transze w wysokci odpowiednio do 18 mln euro oraz
do 5 mln euro. Udostępnienie drugiej z transz może nastąpić na pisemny wniosek Kredytobiorcy i jest w całości uzależnione od
decyzji EBOR. Finansowanie oprocentowane jest według zmiennej stopy procentowej. Umowa przewiduje standardowe dla tego
rodzaju finansowania opłaty i prowizje. Ostateczny termin spłaty pierwszej transzy przypada w I półroczu 2031 r. Wierzytelności
EBOR wynikające z Umowy zostały zabezpieczone standardowym pakietem zabezpieczeń, obejmującym m.in. gwarancję Emitenta
oraz zabezpieczenia ustanowione na aktywach i udziałach Kredytobiorcy. Umowa zawiera również zobowiązania na okres jej obo-
wiązywania m.in. do utrzymywania wskaźników finansowych na określonych poziomach.
W dniu 13 marca 2026 r. spółka zawarła z Tang Capital aneks do umowy inwestycyjnej w Novohale Therapeutics.
W treści zawartych Aneksów postanowiono, :
a) we wstępnym kapitale zakładowym Novohale wynoszącym 30.000.000 USD, 7.000.000 USD będzie stanowił wkład wniesiony
przez Celon (stosowna kwota została już wniesiona w całości), 22.460.000 USD kwota wniesiona przez Tang Capital, a 540.000
USD przez osobę fizyczną (w dotychczasowej umowie odpowiednie kwoty to 20.000.000 USD Celon i 10.000.000 USD Tang
Capital). W związku z powyższym Celon będzie uprawniony do 55,1% udziału w zyskach, stratach oraz aktywach
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
49
netto Novohale (udział ekonomiczny), przy 17,9% udziału w głosach (dotychczas odpowiednio 79,1% i 18,9%). Nie zmieniono po-
stanowienia, w przypadku przeprowadzenia przez Novohale pierwszej oferty publicznej, udziały w osach Celon zostaną
zrównane do poziomu udziałów ekonomicznych posiadanych przez Spółkę;
b) opcja wykupu przez Celon wszystkich udziałów Tang Capital w Novohale w dowolnym momencie pomiędzy 1 stycznia 2025 r., a
60. dniem po dacie dostarczenia wyników badania klinicznego do Celon zostaje całkowicie wyłączona. Natomiast Tang Capital
będzie miał opcję zainwestowania w Novohale dalszej kwoty do kwoty 25.000.000 USD (poprzednio 30.000.000 USD) w zamian
za nowe udziały wyemitowane przez Novohale po wycenie po pozyskaniu kapitału wynoszącej 100.000.000 USD;
c) jedna osoba wyznaczona przez Celon będzie mogła uczestniczyć w posiedzeniach Rady Dyrektorów Novohale w charakterze
obserwatora bez prawa głosu (dotychczas przedstawiciel Celon był jednym z członków trzyosobowej Rady Dyrektorów Novohale z
prawem głosu).
Zmiany w umowie inwestycyjnej będą skutkowały zmianą ujęcia inwestycji w Novohale ze spółki stowarzyszonej na instrument fi-
nansowy wyceniany zgodnie z MSSF 9 w wartości godziwej.
W dniu 27 lutego 2026 roku Pan Bartosz Szałek złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Zarządu i jednocześnie Rada Nadzor-
cza Spółki podjęła uchwałę, w której powołała Panią Justynę Rejmak z dniem 23 marca 2026 roku w skład Zarządu Spółki, do
pełnienia funkcji Członka Zarządu, na pięcioletnią kadencję.
W kwietniu bieżącego roku na ręce pełnomocnika Spółki wpłynął drugi pozew wniesiony przeciwko Spółce przez Bayer AG dato-
wany na 23 grudnia 2025 roku i dotyczący zasądzenia odszkodowania z tytułu naruszenia przez Spółkę patentu obrotem
produktami leczniczymi Zarixa). Postępowanie wszczęte tym pozwem dotyczy kolejnego roszczenia wywodzonego z tego samego
zdarzenia co wcześniej wszczęte postępowanie sądowe opisane powyżej. Wartość przedmiotu sporu wynosi 127 mln zł. Spółka
zamierza złożyć wniosek o zawieszenie także drugiego postępowania, gdyż analogicznie jak w pierwszej sprawie, unieważnienie
patentu spowoduje, że roszczenia wywodzone z tego patentu staną się bezprzedmiotowe. W związku z powyższym spółka nie
utworzyła rezerwy w związku z tym sporem.
34. Istotne zasady (polityki) rachunkowości
34.1. Wycena do wartości godziwej
Spółka dokonuje na każdy dzień bilansowy wycenia instrumenty finansowych w wartości godziwej.
Wartość godziwa jest rozumiana jako cena, która byłaby otrzymana ze sprzedaży składnika aktywów, bądź zapłacona w celu prze-
niesienia zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach zbycia składnika aktywów między uczestnikami
rynku na dzień wyceny w aktualnych warunkach rynkowych. Wycena wartości godziwej opiera się na założeniu, że transakcja
sprzedaży składnika aktywów lub przeniesienia zobowiązania odbywa się albo:
na głównym rynku dla danego składnika aktywów bądź zobowiązania,
w przypadku braku głównego rynku, na najkorzystniejszym rynku dla danego składnika aktywów lub zobowiąza-
nia.
Zarówno główny, jak i najbardziej korzystny rynek muszą być dostępne dla Spółki.
Wartość godziwa składnika aktywów lub zobowiązania jest mierzona przy założeniu, że uczestnicy rynku przy ustalaniu ceny
składnika aktywów lub zobowiązania działają w swoim najlepszym interesie gospodarczym.
Wycena wartości godziwej składnika aktywów niefinansowych uwzględnia zdolność uczestnika rynku do wytworzenia korzyści
ekonomicznych poprzez jak największe i najlepsze wykorzystanie składnika aktywów lub jego zbycie innemu uczestnikowi rynku,
który zapewniłby jak największe i jak najlepsze wykorzystanie tego składnika aktywów.
Spółka stosuje techniki wyceny, które są odpowiednie do okoliczności i w przypadku których są dostępne dostateczne dane do
wyceny wartości godziwej, przy maksymalnym wykorzystaniu odpowiednich obserwowalnych danych wejściowych i minimalnym
wykorzystaniu nieobserwowalnych danych wejściowych.
Wszystkie aktywa oraz zobowiązania, które są wyceniane do wartości godziwej lub ich wartość godziwa jest ujawniana w spra-
wozdaniu finansowym są klasyfikowane w hierarchii wartości godziwej w sposób opisany poniżej na podstawie najniższego
poziomu danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do wartości godziwej traktowanej jako całość:
Poziom 1 Notowane (nieskorygowane) ceny rynkowe na aktywnym rynku dla identycznych aktywów lub zobo-
wiązań,
Poziom 2 Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do
wartości godziwej jako całości jest bezpośrednio bądź pośrednio obserwowalny,
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
50
Poziom 3 Techniki wyceny, dla których najniższy poziom danych wejściowych, który jest istotny dla wyceny do
wartości godziwej jako całości jest nieobserwowalny.
Na każdą datę bilansową, w przypadku aktywów i zobowiązań występujących na poszczególne daty bilansowe w sprawozdaniu
finansowym Spółka ocenia, czy miały miejsce transfery między poziomami hierarchii poprzez ponowną ocenę klasyfikacji do po-
szczególnych poziomów, kierując się istotnością danych wejściowych z najniższego poziomu, który jest istotny dla wyceny do
wartości godziwej traktowanej jako całość.
Podsumowanie istotnych zasad rachunkowości dotyczących wyceny do wartości godziwej
Zarząd Spółki określa zasady i procedury dotyczące zarówno systematycznego wyceniania do wartości godziwej np. nieruchomo-
ści inwestycyjnych oraz nienotowanych aktywów finansowych, jak i wycen jednorazowych np. W przypadku aktywów
przeznaczonych do sprzedaży w działalności zaniechanej.
34.2. Przeliczanie pozycji wyrażonych w walucie obcej
Transakcje wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy zastosowaniu kursu obowiązującego w dniu
zawarcia transakcji.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne wyrażone w walutach innych niż PLN są przeliczane na złote polskie przy
zastosowaniu odpowiednio obowiązującego na koniec okresu sprawozdawczego średniego kursu ustalonego dla danej waluty
przez Narodowy Bank Polski. Powstałe z przeliczenia różnice kursowe ujmowane są odpowiednio w pozycji przychodów (kosztów)
finansowych lub, w przypadkach określonych zasadami (polityką) rachunkowości, kapitalizowane w wartości aktywów.
Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według kosztu historycznego wyrażonego w walucie obcej są wykazywane po kur-
sie historycznym z dnia transakcji. Aktywa i zobowiązania niepieniężne ujmowane według wartości godziwej wyrażonej w walucie
obcej są przeliczane po kursie z dnia dokonania wyceny do wartości godziwej.
Zyski lub straty wynikające z przeliczenia aktywów i zobowiązań niepieniężnych ujmowanych w wartości godziwej są ujmowane
zgodnie z ujęciem zysku lub straty z tytułu zmiany wartości godziwej, czyli odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach
lub w zysku lub stracie w zależności od tego gdzie ujmowana jest zmiana wartości godziwej.
34.3. Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe wykazywane są według ceny nabycia/ kosztu wytworzenia pomniejszonych o umorzenie oraz odpisy ak-
tualizujące z tytułu utraty wartości. Wartość początkowa środków trwałych obejmuje ich cenę nabycia powiększoną o wszystkie
koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika majątku do stanu zdatnego do używania. W skład kosztu
wchodzi również koszt wymiany części składowych maszyn i urządzeń w momencie poniesienia, jeśli spełnione są kryteria rozpo-
znania. Koszty poniesione po dacie oddania środka trwałego do używania, takie jak koszty konserwacji i napraw, obciążają zysk
lub stratę w momencie ich poniesienia.
Cena nabycia rzeczowych aktywów trwałych przekazanych przez dostawców jest ustalana w wysokości ich wartości godziwej na
dzień objęcia kontroli.
Środki trwałe w momencie ich nabycia zostają podzielone na części składowe będące pozycjami o istotnej wartości, dla których
można przyporządkować odrębny okres ekonomicznej użyteczności. Częścią składową są również koszty generalnych remontów.
Amortyzacja jest naliczana metodą liniową przez szacowany okres użytkowania danego składnika aktywów, wynoszący:
Budynki i budowle
40
Maszyny i urządzenia techniczne
5-10
Urządzenia biurowe
3-10
Środki transportu
4-6
Komputery
4
Inwestycje w obcych środkach trwałych
5-15
Wartość końcową, okres użytkowania oraz metodę amortyzacji składników aktywów weryfikuje się corocznie.
Dana pozycja rzeczowych aktywów trwałych może zostać usunięta z bilansu po dokonaniu jej zbycia lub w przypadku, gdy nie są
spodziewane żadne ekonomiczne korzyści wynikające z dalszego użytkowania takiego składnika aktywów. Wszelkie zyski lub
straty wynikające z usunięcia danego składnika aktywów z bilansu (obliczone, jako różnica pomiędzy ewentualnymi wpływami ze
sprzedaży netto a wartością bilansową danej pozycji) są ujmowane w zysku lub stracie okresu, w którym dokonano takiego usu-
nięcia.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
51
Inwestycje rozpoczęte dotyczą środków trwałych będących w toku budowy lub montażu i są wykazywane według cen nabycia lub
kosztu wytworzenia, pomniejszonych o ewentualne odpisy z tytułu utraty wartości. Środki trwałe w budowie nie podlegają amorty-
zacji do czasu zakończenia budowy i przekazania środka trwałego do używania.
34.4. Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe i ich grupy do sprzedaży uznaje się za przeznaczone do sprzedaży, w sytuacji, gdy ich wartość bilansowa zostanie
odzyskana raczej w wyniku transakcji sprzedaży, niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Ten warunek może być spełniony tylko,
kiedy wystąpienie transakcji sprzedaży jest wysoce prawdopodobne, a składnik aktywów jest dostępny do natychmiastowej
sprzedaży w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do sprzedaży zakłada zamiar kierow-
nictwa Spółki do dokonania transakcji sprzedaży w ciągu roku od momentu dokonania klasyfikacji. Aktywa trwałe sklasyfikowane
jako przeznaczone do sprzedaży wycenia się po niższej spośród dwóch wartości: wartości bilansowej lub wartości godziwej, po-
mniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.
34.5. Aktywa niematerialne
Aktywa niematerialne nabyte w oddzielnej transakcji lub wytworzone (jeżeli spełniają kryteria rozpoznania dla kosztów prac roz-
wojowych) wycenia się przy początkowym ujęciu odpowiednio w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Cena nabycia aktywów
niematerialnych nabytych w transakcji połączenia jednostek jest równa ich wartości godziwej na dzień połączenia. Po ujęciu po-
czątkowym, aktywa niematerialne są wykazywane w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie i odpisy
aktualizujące z tytułu utraty wartości. Nakłady poniesione na aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie, z wyjąt-
kiem aktywowanych nakładów poniesionych na prace rozwojowe, nie są aktywowane i są ujmowane w kosztach okresu, w którym
zostały poniesione.
Spółka ustala, czy okres użytkowania aktywów niematerialnych jest określony czy nieokreślony. Aktywa niematerialne o określo-
nym okresie użytkowania są amortyzowane przez okres użytkowania oraz poddawane testom na utratę wartości każdorazowo,
gdy istnieją przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Okres i metoda amortyzacji aktywów niematerialnych o ograniczonym
okresie użytkowania są weryfikowane przynajmniej na koniec każdego roku obrotowego. Zmiany w oczekiwanym okresie użytko-
wania lub oczekiwanym sposobie konsumowania korzyści ekonomicznych pochodzących z danego składnika aktywów są
ujmowane poprzez zmianę odpowiednio okresu lub metody amortyzacji, i traktowane jak zmiany wartości szacunkowych. Odpis
amortyzacyjny składników aktywów niematerialnych o określonym okresie użytkowania ujmuje się w zysku lub stracie w ciężar tej
kategorii, która odpowiada funkcji danego składnika aktywów niematerialnych.
Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które nie są użytkowane, są corocznie poddawane testowi na
utratę wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne.
Okresy użytkowania są poddawane corocznej weryfikacji.
Koszty prac badawczych i rozwojowych
Koszty prac badawczych są ujmowane w zysku lub stracie w momencie poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe
wykonane w ramach danego przedsięwzięcia są przenoszone na kolejny okres, jeżeli można uznać, że zostaną one w przyszłości
odzyskane.
Koszty prac rozwojowych poniesione przed rozpoczęciem produkcji lub zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych zali-
czane są do wartości niematerialnych, jeśli Spółka jest w stanie udowodnić:
możliwość z technicznego punktu widzenia, ukończenia składnika wartości niematerialnych, tak aby nadawał
się on do użytkowania lub sprzedaży;
zamiar ukończenia składnika wartości niematerialnych oraz jego użytkowania lub sprzedaży;
zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne korzyści ekonomiczne.
Między innymi spółka powinna udowodnić istnienie rynku na produkty powstające dzięki składnikowi wartości niematerialnych
lub na sam składnik.
dostępność stosowanych środków technicznych, finansowych i innych, które mają służyć ukończeniu prac rozwojowych
oraz użytkowaniu lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych;
możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych, które można przyporządkować
teamu składnikowi wartości niematerialnych.
Po początkowym ujęciu nakładów na prace rozwojowe, stosuje się model kosztu historycznego wymagający, aby składniki akty-
wów były ujmowane według cen nabycia pomniejszonych o umorzenie i skumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty
wartości. Skapitalizowane nakłady są amortyzowane przez przewidywany okres uzyskiwania przychodów ze sprzedaży z danego
przedsięwzięcia
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
52
Podsumowanie zasad stosowanych w odniesieniu do aktywów niematerialnych Spółki przedstawia się następująco:
Patenty i licencje
Koszty prac rozwojo-
wych
Oprogramowanie
komputerowe
Inne
Okresy użytkowania
Dla patentów i licencji użytkowa-
nych na podstawie umowy
zawartej na czas określony, przyj-
muje się ten okres uwzględniając
dodatkowy okres, na który użytko-
wanie może być przedłużone.
5-10 lat
2-5 lat
2-10 lat
Wykorzystana metoda amortyzacji
Amortyzowane przez okres
umowy - metodą liniową.
5-10 lat metodą li-
niową
2-5 lata metodą li-
niową
2-10 lat metodą li-
niową
Wewnętrznie wytworzone lub na-
byte
Nabyte
Wewnętrznie wytwo-
rzone
Nabyte
Nabyte
Test na utratę wartości
Coroczna ocena czy wystąpiły
przesłanki świadczące o wystą-
pieniu utraty wartości.
Coroczny w przypadku
składników nie odda-
nych jeszcze do
użytkowania
oraz w przypadku ist-
nienia przesłanki
wskazującej na utratę
wartości.
Coroczna ocena czy
wystąpiły przesłanki
świadczące o wystą-
pieniu utraty
wartości.
Coroczna ocena czy
wystąpiły przesłanki
świadczące o wystą-
pieniu utraty
wartości.
Zyski lub straty wynikające z usunięcia aktywów niematerialnych z bilansu są kalkulowane jako różnica pomiędzy wpływami ze
sprzedaży netto, a wartością bilansową danego składnika aktywów i są ujmowane w zysku lub stracie w momencie ich usunięcia
z bilansu.
34.6. Leasing
Spółka ocenia w momencie zawarcia umowy, czy umowa jest leasingiem lub zawiera leasing. Umowa jest leasingiem lub zawiera
leasing, jeśli przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres w zamian za wyna-
grodzenie.
Spółka stosuje jednolite podejście do ujmowania i wyceny wszystkich leasingów, z wyjątkiem leasingów krótkoterminowych oraz
leasingów aktywów o niskiej wartości. W dacie rozpoczęcia leasingu Spółka rozpoznaje składnik aktywów z tytułu prawa do użyt-
kowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
Spółka rozpoznaje aktywa z tytułu prawa do użytkowania w dacie rozpoczęcia leasingu (tj. dzień, kiedy bazowy składnik aktywów
jest dostępny do użytkowania). Aktywa z tytułu prawa do użytkowania wyceniane są według kosztu, pomniejszone o łączne odpisy
amortyzacyjne i odpisy z tytułu utraty wartości, skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązań z tytułu lea-
singu. Koszt aktywów z tytułu prawa do użytkowania obejmuje kwotę ujętych zobowiąz z tytułu leasingu, poniesionych
początkowych kosztów bezpośrednich oraz wszelkich opłat leasingowych zapłaconych w dacie rozpoczęcia lub przed tą datą,
pomniejszonych o wszelkie otrzymane zachęty leasingowe. O ile Spółka nie ma wystarczającej pewności, że na koniec okresu
leasingu uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, ujęte aktywa z tytułu prawa do użytkowania są amortyzowane metodą li-
niową przez krótszy z dwóch okresów: szacowany okres użytkowania lub okres leasingu. Aktywa z tytułu prawa do użytkowania
podlegają testom na utratę wartości.
Zobowiązania z tytułu leasingu
W dacie rozpoczęcia leasingu Spółka wycenia zobowiązania z tytułu leasingu w wysokości wartości bieżącej opłat leasingowych
pozostających do zapłaty w tej dacie. Opłaty leasingowe obejmują opłaty stałe (w tym zasadniczo stałe opłaty leasingowe) po-
mniejszone o wszelkie należne zachęty leasingowe, zmienne opłaty, które zależą od indeksu lub stawki oraz kwoty, których
zapłaty oczekuje się w ramach gwarantowanej wartości końcowej. Opłaty leasingowe obejmują również cenę wykonania opcji
kupna, jeżeli można z wystarczającą pewnością założyć jej wykonanie przez Spółkę oraz płatności kar pieniężnych za wypowie-
dzenie leasingu, jeżeli w warunkach leasingu przewidziano możliwość wypowiedzenia leasingu przez Spółkę. Zmienne opłaty
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
53
leasingowe, które nie zależą od indeksu lub stawki, są ujmowane jako koszty w okresie, w którym następuje zdarzenie lub waru-
nek powodujący płatność.
Przy obliczaniu wartości bieżącej opłat leasingowych Spółka stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy w dniu rozpo-
częcia leasingu, jeżeli stopy procentowej leasingu nie można z łatwością ustalić. Po dacie rozpoczęcia kwota zobowiązań z tytułu
leasingu zostaje zwiększona w celu odzwierciedlenia odsetek i zmniejszona o dokonane płatności leasingowe. Ponadto wartość
bilansowa zobowiąz z tytułu leasingu podlega ponownej wycenie w przypadku zmiany okresu leasingu, zmiany zasadniczo sta-
łych opłat leasingowych lub zmiany osądu odnośnie zakupu aktywów bazowych.
Leasing krótkoterminowy i leasing aktywów o niskiej wartości
Nie dotyczy.
34.7. Utrata wartości niefinansowych aktywów trwałych
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki wskazujące na to, że mogła nastąpić utrata wartości
któregoś ze składników niefinansowych aktywów trwałych, w tym składnika aktywów z tytułu prawa do użytkowania. W razie
stwierdzenia, że przesłanki takie zachodzą, lub w razie konieczności przeprowadzenia corocznego testu sprawdzającego, czy
nastąpiła utrata wartości, Spółka dokonuje oszacowania wartości odzyskiwalnej danego składnika aktywów lub ośrodka wypra-
cowującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów należy.
Wartość odzyskiwalna składnika aktywów lub ośrodka wypracowującego środki pieniężne odpowiada wartości godziwej pomniej-
szonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży tego składnika aktywów lub odpowiednio ośrodka wypracowującego środki
pieniężne, lub jego wartości użytkowej, zależnie od tego, która z nich jest wyższa. Wartość odzyskiwalną ustala się dla poszcze-
gólnych aktywów, chyba że dany składnik aktywów nie generuje samodzielnie wpływów pieniężnych, które są w większości
niezależne od generowanych przez inne aktywa lub grupy aktywów. Jeśli wartość bilansowa składnika aktywów jest wyższa niż
jego wartość odzyskiwalna, ma miejsce utrata wartości i dokonuje się wówczas odpisu do ustalonej wartości odzyskiwalnej. Przy
szacowaniu wartości użytkowej prognozowane przepływy pieniężne są dyskontowane do ich wartości bieżącej przy zastosowaniu
stopy dyskontowej przed uwzględnieniem skutków opodatkowania odzwierciedlającej bieżące rynkowe oszacowanie wartości
pieniądza w czasie oraz ryzyko typowe dla danego składnika aktywów. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości składników
majątkowych używanych w działalności kontynuowanej ujmuje się w tych kategoriach kosztów, które odpowiadają funkcji skład-
nika aktywów, w przypadku którego stwierdzono utratę wartości.
Na każdy dzień bilansowy Spółka ocenia, czy występują przesłanki wskazujące na to, że odpis aktualizujący z tytułu utraty warto-
ści, który był ujęty w okresach poprzednich w odniesieniu do danego składnika aktywów jest zbędny, lub czy powinien zostać
zmniejszony. Jeżeli takie przesłanki występują, Spółka szacuje wartość odzyskiwalną tego składnika aktywów. Poprzednio ujęty
odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości ulega odwróceniu wtedy i tylko wtedy, gdy od momentu ujęcia ostatniego odpisu aktu-
alizującego nastąpiła zmiana wartości szacunkowych stosowanych do ustalenia wartości odzyskiwalnej danego składnika
aktywów. W takim przypadku, podwyższa się wartość bilansową składnika aktywów do wysokości jego wartości odzyskiwalnej.
Podwyższona kwota nie może przekroczyć wartości bilansowej składnika aktywów, jaka zostałaby ustalona (po uwzględnieniu
umorzenia), gdyby w ubiegłych latach nie ujęto odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości w odniesieniu do tego składnika
aktywów. Odwrócenie odpisu aktualizującego z tytułu utraty wartości składnika aktywów ujmuje się niezwłocznie jako przychód.
Po odwróceniu odpisu aktualizującego, w kolejnych okresach odpis amortyzacyjny dotyczący danego składnika jest korygo-
wany w sposób, który pozwala w ciągu pozostałego okresu użytkowania tego składnika aktywów dokonywać systematycznego
odpisania jego zweryfikowanej wartości bilansowej pomniejszonej o wartość końcową.
W 2025 roku Grupa odnotowała stratę netto, co zgodnie z MSR 36 stanowi przesłankę wskazującą na możliwość wystąpienia
utraty wartości aktywów.
W związku z powyższym, na dzień bilansowy Zarząd przeprowadził szczegółową analizę w celu oceny, czy istnieje konieczność
ujęcia odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości składników niefinansowych aktywów trwałych, w tym aktywów z tytułu
prawa do użytkowania oraz ośrodków wypracowujących środki pieniężne.
Analiza ta obejmowała w szczególności ocenę osiąganych oraz prognozowanych wyników finansowych, analizę przewidywanych
przepływów pieniężnych, stopień wykorzystania posiadanych aktywów, a także ocenę sytuacji rynkowej oraz otoczenia gospodar-
czego, w którym działa Grupa.
Na podstawie przeprowadzonej analizy Zarząd nie zidentyfikował przesłanek wskazujących na trwałą utratę wartości aktywów. W
szczególności prognozowane przepływy pieniężne oraz wyniki działalności operacyjnej wskazują na możliwość odzyskania warto-
ści bilansowej aktywów.
W konsekwencji Grupa nie rozpoznała odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości aktywów na dzień bilansowy.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
54
34.8. Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego są kapitalizowane jako część kosztu wytworzenia środków trwałych. Na koszty finansowania
zewnętrznego składają się odsetki wyliczone przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej, obciążenia finansowe
z tytułu umów leasingu oraz różnice kursowe powstałe w związku z finansowaniem zewnętrznym do wysokości odpowiadającej
korekcie kosztu odsetek.
34.9. Udziały i akcje w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach
Udziały i akcje w jednostkach zależnych, stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach wykazywane są według kosztu histo-
rycznego po uwzględnieniu odpisów z tytułu utraty wartości.
Jednostkami zależnymi są takie podmioty, które Spółka kontroluje.
Sprawowanie kontroli przez Spółkę ma miejsce wtedy, gdy:
posiada władzę nad danym podmiotem
podlega ekspozycji na zmienne zwroty lub posiada prawa do zmiennych zwrotów z tytułu swojego zaangażowa-
nia w danej jednostce
ma możliwość wykorzystania władzy w celu kształtowania poziomu generowanych zwrotów
Spółka weryfikuje fakt sprawowania kontroli nad innymi jednostkami, jeżeli wystąpiła sytuacja wskazująca na zmianę jednego lub
kilku z wyżej wymienionych warunków sprawowania kontroli.
W sytuacji, gdy Spółka posiada mniej niż większość praw głosów w danej jednostce, ale posiadane prawa głosu są wystarczające
do jednostronnego kierowania istotnymi działaniami tej jednostki, oznacza to, że sprawuje nad nią władzę.
W momencie oceny, czy prawa głosu w danej jednostce są wystarczające dla zapewnienia władzy, Spółka analizuje wszystkie
istotne okoliczności, w tym:
wielkość posiadanego pakietu praw głosu w porównaniu do rozmiaru udziałów i stopnia rozproszenia praw głosu
posiadanych przez innych udziałowców
potencjalne prawa głosu posiadane przez Spółkę, innych udziałowców lub inne strony
prawa wynikające z innych ustaleń umownych
dodatkowe okoliczności, które mogą dowodzić, że Spółka posiada lub nie posiada możliwości kierowania istot-
nymi działaniami w momencie podejmowania decyzji, w tym schematy głosowania zaobserwowane na
poprzednich Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy lub Zgromadzeniach Wspólników.
Jednostkami stowarzyszonymi są takie jednostki, na które Spółka wywiera znaczący wpływ, niebędące jednostkami zależnymi ani
udziałami we wspólnych przedsięwzięciach Spółki. Znaczący wpływ jest to zdolność do uczestniczenia w podejmowaniu decyzji
z zakresu polityki finansowej i operacyjnej prowadzonej działalności gospodarczej; nie oznacza ona jednak sprawowania kontroli
bądź współkontroli nad tą polityką.
Wspólne przedsięwzięcia to ustalenia umowne, na mocy których dwie lub więcej stron podejmuje działalność gospodarczą pod-
legającą współkontroli. Współkontrola jest to określony w umowie podział kontroli nad działalnością gospodarczą, który
występuje tylko wówczas, gdy strategiczne decyzje finansowe i operacyjne dotyczące tej działalności wymagają jednomyślnej
zgody stron sprawujących współkontrolę.
34.10. Aktywa finansowe
Klasyfikacja aktywów finansowych
Aktywa finansowe klasyfikowane są do następujących kategorii wyceny:
wyceniane według zamortyzowanego kosztu,
wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy,
wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Jednostka klasyfikuje składnik aktywów finansowych na podstawie modelu biznesowego jednostki w zakresie zarządzania akty-
wami finansowymi oraz charakterystyki wynikających z umowy przepływów pieniężnych dla składnika aktywów finansowych (tzw.
„kryterium SPPI”). Jednostka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne wtedy i tylko wtedy, gdy zmianie ulega mo-
del zarządzania tymi aktywami.
Wycena na moment początkowego ujęcia
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
55
Z wyjątkiem niektórych należności z tytułu dostaw i usług, w momencie początkowego ujęcia jednostka wycenia składnik akty-
wów finansowych w jego wartości godziwej, któ w przypadku aktywów finansowych niewycenianych w wartości godziwej przez
wynik finansowy powiększa się o koszty transakcyjne, które można bezpośrednio przypisać do nabycia tych aktywów finanso-
wych.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, w sytuacji gdy:
prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły
prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych zostały przeniesione a Spółka dokonała
przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności
Wycena po początkowym ujęciu
Dla celów wyceny po początkowym ujęciu, aktywa finansowe klasyfikowane są do jednej z czterech kategorii:
instrumenty dłużne wyceniane w zamortyzowanym koszcie
instrumenty dłużne wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
instrumenty kapitałowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Instrumenty dłużne aktywa finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie
Składnik aktywów finansowych wycenia się w zamortyzowanym koszcie, jeśli spełnione są oba poniższe warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest utrzymy-
wanie aktywów finansowych dla uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z umowy, oraz
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach
przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem Spółka klasyfikuje:
należności handlowe
udzielone pożyczki, które zgodnie z modelem biznesowym wykazywane są jako utrzymywane w celu uzyskania
przepływów pieniężnych
środki pieniężne i ekwiwalenty
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu
z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”.
Instrumenty dłużne aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
Składnik aktywów finansowych wycenia się w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, jeśli spełnione są oba poniższe
warunki:
składnik aktywów finansowych jest utrzymywany zgodnie z modelem biznesowym, którego celem jest zarówno
otrzymywanie przepływów pieniężnych wynikających z umowy, jak i sprzedaż składników aktywów finansowych
warunki umowy dotyczącej składnika aktywów finansowych powodują powstawanie w określonych terminach
przepływów pieniężnych, które są jedynie spłatą kwoty głównej i odsetek od kwoty głównej pozostałej do spłaty
Przychody z tytułu odsetek, różnice kursowe oraz zyski i straty z tytułu utraty wartości ujmowane w wyniku finansowym i obli-
czane w taki sam sposób jak w przypadku aktywów finansowych wycenianych zamortyzowanym kosztem. Pozostałe zmiany
wartości godziwej ujmowane są przez inne całkowite dochody. W momencie zaprzestania ujmowania składnika aktywów finanso-
wych łączny zysk lub strata uprzednio rozpoznana w innych całkowitych dochodach zostają przeklasyfikowane z pozycji kapitału
własnego do wyniku finansowego.
Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje się w sprawozdaniu
z całkowitych dochodów w pozycji „Przychody z tytułu odsetek”
Instrumenty kapitałowe aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody
W momencie początkowego ujęcia Spółka może dokonać nieodwołalnego wyboru dotyczącego ujmowania w innych całkowitych
dochodach późniejszych zmian wartości godziwej inwestycji w instrument kapitałowy, który nie jest przeznaczony do obrotu ani
nie jest warunkową zapłatą ujętą przez jednostkę przejmującą w ramach połączenia jednostek, do którego ma zastosowanie
MSSF 3. Wybór taki dokonywany jest oddzielnie dla każdego instrumentu kapitałowego. Skumulowane zyski lub straty poprzednio
ujęte w innych całkowitych dochodach nie podlegają przeklasyfikowaniu do wyniku finansowego. Dywidendy ujmowane
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
56
w sprawozdaniu z całkowitych dochodów wtedy, gdy powstaje uprawnienie jednostki do otrzymania dywidendy, chyba że dywi-
dendy te w oczywisty sposób stanowią odzyskanie części kosztów inwestycji.
Do kategorii instrumentów kapitałowych wycenianych do wartości godziwej przez inne całkowite dochody Spółka klasyfikuje in-
strumenty kapitałowe notowane na rynkach regulowanych UE.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy
Składniki aktywów finansowych, które nie są wyceniane według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez pozostałe
całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
Do kategorii aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy Spółka klasyfikuje pochodne instru-
menty finansowe, które nie zostały nieodwołalnie wyznaczone do wyceny w wartości godziwej przez inne całkowite dochody.
Zysk lub stratę z wyceny tych aktywów do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym.
34.11. Kompensowanie aktywów finansowych i zobowiązfinansowych
W sytuacji, gdy Spółka:
posiada ważny tytuł prawny do dokonania kompensaty ujętych kwot oraz
zamierza rozliczyć się w kwocie netto albo jednocześnie zrealizować składnik aktywów i wykonać zobowiązanie
składnik aktywów finansowych i zobowiązanie finansowe kompensuje się i wykazuje w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwo-
cie netto.
34.12. Utrata wartości aktywów finansowych
Spółka dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych związanych z instrumentami dłużnymi wycenianymi według zamortyzo-
wanego kosztu i wartości godziwej przez pozostałe całkowite dochody, niezależnie od tego, czy wystąpiły przesłanki utraty
wartości.
W przypadku należności z tytułu dostaw i usług, Spółka stosuje uproszczone podejście i wycenia odpis na oczekiwane straty kre-
dytowe w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia przy użyciu macierzy rezerw. Spółka
wykorzystuje swoje dane historyczne dotyczące strat kredytowych, skorygowane w stosownych przypadkach o wpływ informacji
dotyczących przyszłości.
W przypadku pozostałych aktywów finansowych, Spółka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe w kwocie równej 12-mie-
sięcznym oczekiwanym stratom kredytowym. Jeżeli ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie
wzrosło od momentu początkowego ujęcia, Spółka wycenia odpis na oczekiwane straty kredytowe z tytułu instrumentu finanso-
wego w kwocie równej oczekiwanym stratom kredytowym w całym okresie życia.
Spółka ocenia, że ryzyko kredytowe związane z danym instrumentem finansowym znacznie wzrosło od dnia jego początkowego
ujęcia w przypadku gdy opóźnienie w spłacie przekroczy 30 dni.
Jednocześnie, Spółka ocenia, że niewykonanie zobowiązania przez dłużnika następuje w przypadku gdy opóźnienie w spłacie
przekroczy 90 dni.
34.13. Zapasy
Zapasy są wyceniane według niższej z dwóch wartości: ceny nabycia/ kosztu wytworzenia i możliwej do uzyskania ceny sprzedaży
netto.
Cena nabycia lub koszt wytworzenia każdego składnika zapasów uwzględnia wszystkie koszty zakupu, koszty przetworzenia oraz
inne koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich aktualnego miejsca i stanu zarówno w odniesieniu do bieżą-
cego, jak i poprzedniego roku są ustalane w następujący sposób:
Materiały
wycenia się według rzeczywistych cen, przy czym wartość rozchodu ustala się na pod-
stawie szczegółowej identyfikacji.
Produkty gotowe i produkty w toku
koszt bezpośrednich materiałów i robocizny oraz odpowiedni narzut pośrednich kosz-
tów produkcji ustalony przy założeniu normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych,
z wyłączeniem kosztów finansowania zewnętrznego.
Wartość zużytych lub sprzedanych zapasów ustalana jest według zasady FIFO/FEFO ze szczegółową identyfikacją kosztów, z wy-
korzystaniem ewidencji partii produkcyjnych (LOT).
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
57
Ceną sprzedaży netto możliwą do uzyskania jest szacowana cena sprzedaży dokonywanej w toku zwykłej działalności gospodar-
czej, pomniejszona o koszty wykończenia i szacowane koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
34.14. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
Należności z tytułu dostaw i usług są ujmowane i wykazywane według kwot pierwotnie zafakturowanych, z uwzględnieniem od-
pisu na oczekiwane straty kredytowe w całym okresie życia.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie pro-
gnozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej
aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwięk-
szenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Pozostałe należności obejmują w szczególności zaliczki przekazane z tytułu przyszłych zakupów rzeczowych aktywów trwałych,
aktywów niematerialnych oraz zapasów. Zaliczki są prezentowane zgodnie z charakterem aktywów, do jakich się odnoszą odpo-
wiednio jako aktywa trwałe lub obrotowe. Jako aktywa niepieniężne zaliczki nie podlegają dyskontowaniu.
Należności budżetowe prezentowane są w ramach pozostałych aktywów niefinansowych, z wyjątkiem należności z tytułu po-
datku dochodowego od osób prawnych, które stanowią w bilansie odrębną pozycję.
34.15. Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych
Środki pieniężne i lokaty krótkoterminowe wykazane w bilansie obejmują środki pieniężne w banku i w kasie oraz lokaty krótkoter-
minowe o pierwotnym okresie zapadalności nieprzekraczającym trzech miesięcy.
Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w sprawozdaniu z rachunku przepływów pieniężnych składa się z okre-
ślonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących.
Część środków pieniężnych stanowią zaliczki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Agencję Badań Medycznych, które
mogą być wykorzystane jedynie na cele finansowania projektów dofinansowanych przez te instytucję. Saldo środków pieniężnych
z tego tytułu wynosi 18 569 tysięcy złotych na 31 grudnia 2024 roku oraz 12 052 tysięcy złotych na 31 grudnia 2025 roku.
34.16. Oprocentowane kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne
W momencie początkowego ujęcia, wszystkie kredyty bankowe, pożyczki i papiery dłużne są ujmowane według wartości godzi-
wej, pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki.
Po początkowym ujęciu oprocentowane kredyty, pożyczki i papiery dłużne są wyceniane według zamortyzowanego kosztu, przy
zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Przy ustalaniu zamortyzowanego kosztu uwzględnia się koszty związane z uzyskaniem kredytu lub pożyczki oraz dyskonta lub
premie uzyskane w związku ze zobowiązaniem.
Przychody i koszty są ujmowane w zysku lub stracie z chwilą usunięcia zobowiązania z bilansu, a także w wyniku rozliczenia me-
todą efektywnej stopy procentowej.
34.17. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług wykazywane są w kwocie wymagającej zapłaty.
Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy obejmują zobowiązania finansowe przeznaczone
do obrotu oraz zobowiązania finansowe pierwotnie zakwalifikowane do kategorii wycenianych do wartości godziwej przez wynik
finansowy. Zobowiązania finansowe są klasyfikowane jako przeznaczone do obrotu, jeżeli zostały nabyte dla celów sprze-
daży w niedalekiej przyszłości. Instrumenty pochodne, włączając wydzielone instrumenty wbudowane, są również klasyfikowane
jako przeznaczone do obrotu chyba, że są uznane za efektywne instrumenty zabezpieczające.
Na dzień 31 grudnia 2025 roku oraz na dzień 31 grudnia 2024 roku żadne zobowiązania finansowe nie zostały zakwalifikowanie do
kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy. Zobowiązania finansowe wyceniane w wartości godziwej przez
wynik finansowy są wyceniane w wartości godziwej, uwzględniając ich wartość rynkową na dzień bilansowy bez uwzględnienia
kosztów transakcji sprzedaży. Zmiany w wartości godziwej tych instrumentów są ujmowane w zysku lub stracie jako koszty lub
przychody finansowe, za wyjątkiem zmian z tytułu własnego ryzyka kredytowego dla zobowiązań finansowych pierwotnie zakwali-
fikowanych do kategorii wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy, które ujmuje się w pozostałych całkowitych
dochodach.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
58
Inne zobowiązania finansowe niebędące instrumentami finansowymi wycenianymi w wartości godziwej przez wynik finansowy, są
wyceniane według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
Spółka wyłącza ze swojego bilansu zobowiązanie finansowe, gdy zobowiązanie wygasło to znaczy, kiedy obowiązek okre-
ślony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł.
Pozostałe zobowiązania niefinansowe obejmują w szczególności zobowiązania wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku od
towarów i usług oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych zaliczek, które będą rozliczone poprzez dostawę towarów, usług lub
środków trwałych. Pozostałe zobowiązania niefinansowe ujmowane są w kwocie wymagającej zapłaty.
34.18. Modyfikacja zobowiązań finansowych i zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych z zobowiązań
finansowych
Przepływy pieniężne dotyczące zobowiązania finansowego mogą ulec zmianie na skutek zmiany warunków umownych lub oczeki-
wań w zakresie szacowanych przepływów pieniężnych na potrzeby wyceny zobowiązania finansowego zamortyzowanym
kosztem.
Zmiana warunków umownych
W przypadku zmiany warunków umownych zobowiązania finansowego Spółka analizuje, czy modyfikacja przepływów pieniężnych
miała charakter istotny, czy też nie. Spółka stosuje zarówno kryterium ilościowe jak i jakościowe w celu zidentyfikowania istotnej
modyfikacji prowadzącej do zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania finansowego.
Za istotną modyfikację Spółka uznaje zmianę zdyskontowanej wartości bieżącej przepływów pieniężnych wynikających z nowych
warunków, w tym wszelkich płatności dokonanych, pomniejszonych o płatności otrzymane i zdyskontowanych przy zastosowaniu
pierwotnej efektywnej stopy procentowej, o nie mniej niż 10% od zdyskontowanej wartości bieżącej pozostałych przepływów pie-
niężnych z tytułu pierwotnego zobowiązania finansowego.
Niezależnie od kryterium ilościowego, modyfikacja zostaje uznana za istotną w następujących przypadkach:
a) przewalutowanie zobowiązania finansowego, o ile nie zostało to z góry określone w warunkach umowy,
b) zamiana kredytodawcy,
c) istotne wydłużenie okresu finansowania w stosunku do pierwotnego okresu finansowania,
d) zmiana stopy procentowej ze zmiennej na stałą i na odwrót,
e) zmiana formy prawnej/rodzaju instrumentu finansowego.
Istotną modyfikację zobowiązania finansowego Spółka ujmuje jako wygaśniecie pierwotnego zobowiązania finansowego i ujęcie
nowego zobowiązania finansowego.
W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istnieją-
cego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę
pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem orygi-
nalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
Zmiana oczekiwanych przepływów pieniężnych
W przypadku zobowiązań finansowych o zmiennej stopie okresowe przeszacowanie przepływów pieniężnych mające odzwiercie-
dlać zmiany rynkowych stóp procentowych skutkuje zmianą efektywnej stopy procentowej.
W przypadku gdy Spółka zmienia oszacowania co do płatności z tytułu zobowiązania finansowego (z wyłączeniem zmian dotyczą-
cych modyfikacji umownych przepływów pieniężnych), dokonywana jest korekta wartości bilansowej zobowiązania finansowego
tak, aby wartość ta odzwierciedlała rzeczywiste i zmienione oszacowane przepływy pieniężne wynikające z umowy. Spółka ustala
wartość bilansową zobowiązania finansowego według zamortyzowanego kosztu jako wartość bieżącą szacowanych przyszłych
przepływów pieniężnych wynikających z umowy, które są dyskontowane według pierwotnej efektywnej stopy procentowej instru-
mentu finansowego. Różnica w wycenie jest ujmowana jako przychody lub koszty w wyniku finansowym.
34.19. Rezerwy
Rezerwy tworzone są wówczas, gdy na Spółce ciąży istniejący obowiązek (prawny lub zwyczajowo oczekiwany) wynikający ze
zdarzeń przeszłych, i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu korzyści ekono-
micznych oraz można dokonać wiarygodnego oszacowania kwoty tego zobowiązania. Jeżeli Spółka spodziewa się, że koszty
objęte rezerwą zostaną zwrócone, na przykład na mocy umowy ubezpieczenia, wówczas zwrot ten jest ujmowany jako odrębny
składnik aktywów, ale tylko wtedy, gdy jest rzeczą praktycznie pewną, że zwrot ten rzeczywiście nastąpi. Koszty dotyczące danej
rezerwy są wykazane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów po pomniejszeniu o wszelkie zwroty.
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
59
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wielkość rezerwy jest ustalana poprzez zdyskontowanie progno-
zowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej odzwierciedlającej
aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie oraz ewentualnego ryzyka związanego z danym zobowiązaniem. Jeżeli zasto-
sowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie rezerwy w związku z upływem czasu jest ujmowane jako
koszty finansowe.
34.20. Świadczenia pracownicze
Zgodnie z zakładowymi systemami wynagradzania pracownicy Spółki mają prawo do odpraw emerytalnych. Odprawy emerytalne
są wypłacane jednorazowo, w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, w momencie przejścia na emeryturę. Spółka tworzy
rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych w celu przyporządkowania kosztów do
okresów, których dotyczą.
Spółka ponosi koszty związane z funkcjonowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych („PPK”) poprzez dokonywanie wpłat do
funduszu inwestycyjnego. Stanowią one świadczenia po okresie zatrudnienia w formie programu określonych składek. Spółka
rozpoznaje koszty wpłat na PPK w tej samej pozycji kosztów, w której ujmuje koszty wynagrodzeń, od których są naliczane. Zobo-
wiązania z tytułu PPK są prezentowane w ramach pozostałych zobowiązań niefinansowych.
34.21. Przychody
34.21.1. Przychody z umów z klientami
Spółka stosuje MSSF 15 Przychody z umów z klientami do wszystkich umów z klientami z wyjątkiem umów leasingowych obję-
tych zakresem MSSF 16Leasing, instrumentów finansowych i innych praw lub zobowiązań umownych objętych zakresem
MSSF 9Instrumenty finansowe”.
Podstawową zasadą MSSF 15 jest ujmowanie przychodów w momencie transferu dóbr i usług do klienta, w wartości odzwiercie-
dlającej cenę oczekiwaną przez jednostkę, w zamian za przekazanie tych dóbr i usług. Zasady te są stosowane przy wykorzystaniu
modelu pięciu kroków:
zidentyfikowano umowę z klientem
zidentyfikowano zobowiązania do wykonania świadczenia w ramach umowy z klientem
określono cenę transakcji
dokonano alokacji ceny transakcji do poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczenia
ujęto przychody w momencie realizacji zobowiązania wynikającego z umowy.
W przypadku Grupy podstawowym zobowiązaniem do wykonania świadczenia jest dostawa towarów handlo-
wych (leków) do klientów.
Przychody ze sprzedaży ujmowane są jednorazowo, w momencie przeniesienia kontroli nad towarem na klienta.
W odniesieniu do sprzedaży krajowej moment ujęcia przychodu następuje co do zasady z chwilą wydania towaru
z magazynu
lub jego dostarczenia do odbiorcy, zgodnie z warunkami umownymi.
W przypadku sprzedaży eksportowej moment rozpoznania przychodu ustalany jest w oparciu o warunki dostawy
określone w
umowach handlowych, w szczególności warunki Incoterms, które określają moment przejścia kontroli nad to-
warem na
klienta.
Cena transakcyjna obejmuje kwotę wynagrodzenia, do której Grupa oczekuje prawa w zamian za dostarczone
towary, z
uwzględnieniem rabatów, bonusów oraz innych zmiennych elementów wynagrodzenia.
Przychody prezentowane są w wartości netto, tj. po pomniejszeniu o podatek od towarów i usług oraz inne po-
datki związane
ze sprzedażą.
Identyfikacja umowy z klientem
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
60
Spółka ujmuje umowę z klientem tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie następujące kryteria:
strony umowy zawarły umowę (w formie pisemnej, ustnej lub zgodnie z innymi zwyczajowymi praktykami han-
dlowymi) i są zobowiązane do wykonania swoich obowiązków
Spółka jest w stanie zidentyfikować prawa każdej ze stron dotyczące dóbr lub usług, które mają zostać przeka-
zane
Spółka jest w stanie zidentyfikować warunki płatności za dobra lub usługi, które mają zostać przekazane
umowa ma treść ekonomiczną (tzn. można oczekiwać, że w wyniku umowy ulegnie zmianie ryzyko, roz-
kład w czasie lub kwota przyszłych przepływów pieniężnych jednostki) oraz
jest prawdopodobne, że Spółka otrzyma wynagrodzenie, które będzie jej przysługiwało w zamian za dobra lub
usługi, które zostaną przekazane klientowi.
Oceniając, czy otrzymanie kwoty wynagrodzenia jest prawdopodobne, Spółka uwzględnia jedynie zdolność i zamiar zapłaty kwoty
wynagrodzenia przez klienta w odpowiednim terminie. Kwota wynagrodzenia, które będzie przysługiwało Spółce, może być niższa
niż cena określona w umowie, jeśli wynagrodzenie jest zmienne, ponieważ jednostka może zaoferować klientowi ulgę cenową.
W przypadku umów zawieranych przez Grupę płatność za dostarczone towary następuje zazwyczaj w terminach odroczonych,
zgodnie z warunkami handlowymi stosowanymi wobec odbiorców. Standardowe terminy płatności nie przekraczają 3090 dni od
daty sprzedaży.
Umowy zawierane przez Grupę co do zasady nie zawierają istotnego komponentu finansowego, gdyż okres pomiędzy przekaza-
niem towarów a otrzymaniem zapłaty jest krótki i zgodny z praktyką rynkową.
Wynagrodzenie wynikające z umów z klientami może mieć charakter zmienny i obejmuje w szczególności rabaty, bonusy oraz
inne zachęty sprzedażowe przyznawane odbiorcom.
Grupa szacuje wartość zmiennego wynagrodzenia na podstawie dostępnych danych historycznych oraz bieżących ustaleń z
klientami i ujmuje je w takiej wysokości, w jakiej jest wysoce prawdopodobne, że nie nastąpi istotne odwrócenie ujętych przycho-
dów w przyszłości, zgodnie z paragrafami 5658 MSSF 15.
W przypadku udzielania rabatów i bonusów Grupa ujmuje odpowiednie korekty przychodów w okresie, w którym rozpoznawany
jest przychód ze sprzedaży.
Identyfikacja zobowiązań do wykonania świadczenia
W momencie zawarcia umowy Spółka dokonuje oceny dóbr lub usług przyrzeczonych w umowie z klientem i identyfikuje jako
zobowiązanie do wykonania świadczenia każde przyrzeczenie do przekazania na rzecz klienta dobra lub usługi (lub pakietu dóbr
lub usług), które można wyodrębnić lub grupy odrębnych dóbr lub usług, które są zasadniczo takie same i w przypadku których
przekazanie na rzecz klienta ma taki sam charakter.
Dobro lub usługa przyrzeczone klientowi są odrębne, jeżeli spełnione są obydwa następujące warunki:
klient może odnosić korzyści z dobra lub usługi albo bezpośrednio, albo poprzez powiązanie z innymi zasobami,
które są dla niego łatwo dostępne oraz
zobowiązanie Spółki do przekazania dobra lub usługi na rzecz klienta można zidentyfikować jako odrębne w sto-
sunku do innych zobowiązań określonych w umowie.
Ustalenie ceny transakcyjnej
W celu ustalenia ceny transakcyjnej Spółka uwzględnia warunki umowy oraz stosowane przez nią zwyczajowe praktyki handlowe.
Cena transakcyjna to kwota wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Spółki będzie jej przysługiwać w zamian za przeka-
zanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta, z wyłączeniem kwot pobranych w imieniu osób trzecich (na przykład
niektórych podatków od sprzedaży). Wynagrodzenie określone w umowie z klientem może obejmować kwoty stałe, kwoty
zmienne lub oba te rodzaje kwot.
Wynagrodzenie zmienne
Jeśli wynagrodzenie określone w umowie obejmuje kwotę zmienną, Spółka oszacowuje kwotę wynagrodzenia, do którego będzie
uprawniona w zamian za przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług na rzecz klienta. Spółka szacuje kwotę wynagrodzenia
zmiennego, stosując jedną z następujących metod w zależności od tego, która z nich pozwoli Spółce dokładniej przewidzieć
kwotę wynagrodzenia, do którego jest uprawniona:
wartość oczekiwana wartość oczekiwana to suma iloczynów możliwych kwot wynagrodzenia i odpowiadają-
cych im prawdopodobieństw wystąpienia. Wartość oczekiwana może być właściwym szacunkiem kwoty
wynagrodzenia zmiennego, jeśli Spółka zawiera dużą liczbę podobnych umów.
wartość najbardziej prawdopodobna wartość najbardziej prawdopodobna to pojedyncza, najbardziej prawdo-
podobna kwota z przedziału możliwych kwot wynagrodzenia (tj. pojedynczy najbardziej prawdopodobny wynik
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
61
umowy). Wartość najbardziej prawdopodobna może być właściwym szacunkiem kwoty wynagrodzenia zmien-
nego, jeśli umowa ma tylko dwa możliwe wyniki (na przykład Spółka albo uzyskuje premię za wyniki albo nie).
Spółka zalicza do ceny transakcyjnej część lub całość kwoty wynagrodzenia zmiennego wyłącznie w takim zakresie, w jakim ist-
nieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie nastąpi odwrócenie znaczącej części kwoty wcześniej ujętych skumulowanych
przychodów w momencie, kiedy ustanie niepewność co do wysokości wynagrodzenia zmiennego.
W okresie sprawozdawczym Spółka rozpoznała przychody obejmujące wynagrodzenie zmienne, w szczególności z tytułu profit
sharing . Wynagrodzenie to nie stanowiło istotnej części przychodów Spółka.
Przypisanie ceny transakcyjnej do zobowiązań do wykonania świadczenia
Spółka przypisuje cenę transakcyjną do każdego zobowiązania do wykonania świadczenia (lub do odrębnego dobra lub odrębnej
usługi) w kwocie, która odzwierciedla kwotę wynagrodzenia, które zgodnie z oczekiwaniem Spółki przysługuje jej w zamian za
przekazanie przyrzeczonych dóbr lub usług klientowi.
Spełnianie zobowiązań do wykonania świadczenia
Spółka ujmuje przychody w momencie spełnienia (lub w trakcie spełniania) zobowiązania do wykonania świadczenia poprzez
przekazanie przyrzeczonego dobra lub usługi klientowi.
Wynagrodzenie zleceniodawcy a wynagrodzenie pośrednika
W przypadku, gdy w dostarczanie dóbr lub usług klientowi zaangażowany jest inny podmiot, Spółka określa czy charakter przyrze-
czenia Spółki stanowi zobowiązanie do wykonania świadczenia polegającego na dostarczeniu określonych dóbr lub usług (w tym
przypadku Spółka jest zleceniodawcą) czy też na zleceniu innemu podmiotowi dostarczenia tych dóbr lub usług (w tym przypadku
Spółka jest pośrednikiem).
Spółka jest zleceniodawcą, jeśli sprawuje kontrolę nad przyrzeczonym dobrem lub usługą przed ich przekazaniem klientowi. Jed-
nostka nie musi jednak działać jako zleceniodawca, jeśli uzyskuje tytuł prawny do produktu tylko chwilowo, zanim zostanie on
przeniesiony na klienta. Jednostka występująca w umowie jako zleceniodawca może sama wypełnić zobowiązanie do wykonania
świadczenia lub może powierzyć wypełnienie tego zobowiązania lub jego części innemu podmiotowi (np. podwykonawcy) w jej
imieniu. W takiej sytuacji Spółka ujmuje przychody w kwocie wynagrodzenia brutto, do którego zgodnie z jej oczekiwaniem
będzie uprawniona w zamian za przekazane dobra lub usługi.
Spółka działa jako pośrednik, jeśli jej zobowiązanie do wykonania świadczenia polega na zapewnieniu dostarczenia dóbr lub
usług przez inny podmiot. W taki przypadku Spółka ujmuje przychody w kwocie jakiejkolwiek opłaty lub prowizji, do której zgod-
nie z jej oczekiwaniem będzie uprawniona w zamian za zapewnienie dostarczenia dóbr lub usług przez inny podmiot.
Aktywa z tytułu umowy
W ramach aktywów z tytułu umowy Spółka ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klien-
towi, jeżeli prawo to jest uzależnione od warunku innego niż upływ czasu (na przykład od przyszłych świadczeń jednostki). Spółka
ocenia, czy nie nastąpiła utrata wartości składnika aktywów z tytułu umowy na takiej samej zasadzie jak w przypadku składnika
aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9 (nota 35.12 „Utrata wartości aktywów finansowych”).
Należności
W ramach należności Spółka ujmuje prawa do wynagrodzenia w zamian za dobra lub usługi, które przekazała klientowi, jeżeli
prawo to jest bezwarunkowe (jedynym warunkiem wymagalności wynagrodzenia jest upływ określonego czasu). Spółka ujmuje
należność zgodnie z MSSF 9 (nota 35.10. „Aktywa finansowe”). W momencie początkowego ujęcia należności z tytułu umowy
wszelkie różnice pomiędzy wyceną należności zgodnie z MSSF 9 a odpowiadającą jej wcześniej ujętą kwotą przychodów Spółka
ujmuje jako koszt (straty z tytułu utraty wartości należności handlowych i innych aktywów finansowych).
Zobowiązania z tytułu umowy
W ramach zobowiąz z tytułu umowy Spółka ujmuje otrzymane lub należne od klienta wynagrodzenie, z którym wiąże się obo-
wiązek przekazania klientowi dóbr lub usług.
Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia
Spółka ujmuje zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia, jeżeli po jego otrzymaniu oczekuje, że zwróci jego część lub całość klien-
towi. Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia wycenia się w kwocie otrzymanego wynagrodzenia (lub należności), do którego
zgodnie z oczekiwaniem jednostki nie jest ona uprawniona (tj. W wysokości kwot nieujętych w cenie transakcyjnej).
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
62
Zobowiązanie do zwrotu wynagrodzenia (oraz odpowiednia zmiana ceny transakcyjnej oraz wynikająca z niej zmiana zobowiąza-
nia z tytułu umowy) jest aktualizowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego w związku ze zmianami okoliczności.
34.21.2. Dotacje
Dotacje ujmowane są zgodnie z MSR 20 Dotacje rządowe oraz ujawnianie informacji na temat pomocy rządowej. Dotacji nie uj-
muje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że Spółka spełni konieczne warunki i otrzyma takiej dotacje. Dotacje
otrzymane w postaci środków pieniężnych są ujmowane w kwocie tych środków pieniężnych.
Przyznawane są dwa rodzaje dotacji: dotacje badawcze i dotacje infrastrukturalne:
W dotacjach badawczych kosztami kwalifikowanymi mogą być wynagrodzenia pracowników związanych z dofinansowanymi pro-
jektami, usługi obce, amortyzacja sprzętu itp.
Przychód z dotacji naliczany jest, proporcjonalnie do poniesionych kosztów kwalifikowanych, z zastosowaniem wskaźnika dofi-
nansowania zgodnego z podpisaną umową dotacji.
Dotacje podlegają rozliczeniu w trybie zaliczkowym lub refundacyjnym.
Jeżeli dotacja dotyczy danej pozycji kosztowej, wówczas
zaliczki otrzymane na poczet przyszłych kosztów ujmowane początkowo w ramach rozliczeń międzyokresowych z tytułu dota-
cji, a w momencie gdy istnieje uzasadniona pewność, że poniesione koszty nie zostaną zakwestionowane oraz spełnione zostaną
wszystkie związane z daną dotacją warunki formalne (tj. zostanie złożony okresowy wniosek o płatność w ramach rozliczenia dofi-
nansowania), wówczas dotacje są ujmowane według ich wartości godziwej jako przychody podstawowe w pozycji „Przychody
z tytułu dotacji”. W przypadku dotacji rozliczanych w systemie refundacji przychód rozpoznawany jest w momencie złożenia
wniosku o okresowego o płatność i prezentowany w pozycji „Przychody z tytułu dotacji” przy jednoczesnym ujęciu rozliczeń mię-
dzyokresowych z tytułu dotacji. , Rozliczenie następuje w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek Spółki.
Jeżeli dotacja dotyczy składnika aktywów, wówczas jej wartość godziwa jest ujmowana na rozliczeniach międzyokresowych z
tytułu dotacji, a następnie stopniowo, drogą równych odpisów rocznych, ujmowana w zysku lub stracie przez szacowany okres
użytkowania związanego z nią składnika aktywów poprzez pomniejszenie kosztów amortyzacji danego składnika aktywów.
34.21.3. Odsetki
Przychody z tytułu odsetek są ujmowane sukcesywnie w miarę ich naliczania (z uwzględnieniem metody efektywnej stopy pro-
centowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne przez szacowany okres życia instrumentów
finansowych) w stosunku do wartości bilansowej netto danego składnika aktywów finansowych.
34.21.4. Dywidendy
Dywidendy są ujmowane w momencie ustalenia praw akcjonariuszy lub udziałowców do ich otrzymania.
34.22. Podatki
34.22.1. Podatek bieżący
Zobowiązania i należności z tytułu bieżącego podatku za okres bieżący i okresy poprzednie wycenia się w wysokości kwot przewi-
dywanej zapłaty na rzecz organów podatkowych (podlegających zwrotowi od organów podatkowych) z zastosowaniem stawek
podatkowych i przepisów podatkowych, które prawnie lub faktycznie już obowiązywały na dzień bilansowy.
34.22.2. Podatek odroczony
Na potrzeby sprawozdawczości finansowej, podatek odroczony jest obliczany metodą zobowiązań bilansowych w stosunku do
różnic przejściowych występujących na dzień bilansowy między wartością podatkową aktywów i zobowiązań a ich wartością bi-
lansową wykazaną w sprawozdaniu finansowym.
Rezerwa na podatek odroczony ujmowana jest w odniesieniu do wszystkich dodatnich różnic przejściowych:
z wyjątkiem sytuacji, gdy rezerwa na podatek odroczony powstaje w wyniku początkowego ujęcia wartości firmy
lub początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej połączenia jed-
nostek i w chwili jej zawierania nie mającej wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do
opodatkowania czy stratę podatkową, oraz
w przypadku dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzy-
szonych i udziałów we wspólnych przedsięwzięciach – z wyjątkiem sytuacji, gdy terminy odwracania się różnic
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
63
przejściowych podlegają kontroli inwestora i gdy prawdopodobne jest, iż w dającej się przewidzieć przyszłości
różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ujmowane są w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych, jak również nie-
wykorzystanych ulg podatkowych i niewykorzystanych strat podatkowych przeniesionych na następne lata, w takiej
wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli wykorzystać wyżej wy-
mienione różnice, aktywa i straty:
z wyjątkiem sytuacji, gdy aktywa z tytułu odroczonego podatku dotyczące ujemnych różnic przejściowych po-
wstają w wyniku początkowego ujęcia składnika aktywów bądź zobowiązania przy transakcji nie stanowiącej
połączenia jednostek i w chwili jej zawierania nie mają wpływu ani na zysk lub stratę brutto, ani na dochód do
opodatkowania czy stratę podatkową, oraz
w przypadku ujemnych różnic przejściowych z tytułu inwestycji w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych
oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku jest ujmo-
wany w bilansie jedynie w takiej wysokości, w jakiej jest prawdopodobne, iż w dającej się przewidzieć
przyszłości ww. różnice przejściowe ulegną odwróceniu i osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który
pozwoli na potrącenie ujemnych różnic przejściowych.
Wartość bilansowa składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku jest weryfikowana na każdy dzień bilansowy i ulega stosow-
nemu obniżeniu o tyle, o ile przestało być prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do
częściowego lub całkowitego zrealizowania składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Nieujęty składnik
aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego podlega ponownej ocenie na każdy dzień bilansowy i jest ujmowany do
wysokości odzwierciedlającej prawdopodobieństwo osiągnięcia w przyszłości dochodów do opodatkowania, które pozwolą na
odzyskanie tego składnika aktywów.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz rezerwy na podatek odroczony wyceniane są z zastosowaniem stawek
podatkowych, które według przewidywań będą obowiązywać w okresie, gdy składnik aktywów zostanie zrealizowany lub rezerwa
rozwiązana, przyjmując za podstawę stawki podatkowe (i przepisy podatkowe) obowiązujące na dzień bilansowy lub takie, któ-
rych obowiązywanie w przyszłości jest pewne na dzień bilansowy.
Podatek dochodowy dotyczący pozycji ujmowanych poza zyskiem lub stratą jest ujmowany poza zyskiem lub stratą w innych cał-
kowitych dochodach dotyczący pozycji ujętych w innych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym dotyczący
pozycji ujętych bezpośrednio w kapitale własnym.
Spółka kompensuje ze sobą aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z rezerwami z tytułu odroczonego podatku do-
chodowego na poziomie koszyków, to znaczy różnice przejściowe dotyczące koszyka kapitałowego oraz operacyjnego są
kompensowane osobno.
34.22.3. Podatek od towarów i usług
Przychody, koszty, aktywa i zobowiązania są ujmowane po pomniejszeniu o wartość podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
gdy podatek od towarów i usług zapłacony przy zakupie aktywów lub usług nie jest możliwy do odzyskania od
organów podatkowych; wtedy jest on ujmowany odpowiednio jako część ceny nabycia składnika aktywów lub
jako część pozycji kosztowej, oraz
należności i zobowiązań, które są wykazywane z uwzględnieniem kwoty podatku od towarów i usług.
Kwota netto podatku od towarów i usług możliwa do odzyskania lub należna do zapłaty na rzecz organów podatkowych jest
ujęta w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jako część należności lub zobowiązań.
34.22.4. Niepewność związana z ujmowaniem podatku dochodowego
Jeżeli w ocenie Spółki jest prawdopodobne, że podejście Spółki do kwestii podatkowej lub grupy kwestii podatkowych będzie za-
akceptowane przez organ podatkowy, Spółka określa dochód do opodatkowania (stratę podatkową), podstawę opodatkowania,
niewykorzystane straty podatkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe i stawki podatkowe z uwzględnieniem podejścia do opodat-
kowania planowanego lub zastosowanego w swoim zeznaniu podatkowym. Oceniając to prawdopodobieństwo Spółka przyjmuje,
że organy podatkowe uprawnione do skontrolowania i zakwestionowania sposobu traktowania podatkowego przeprowadzą taką
kontrolę i będą miały dostęp do wszelkich informacji.
Jeżeli Spółka stwierdzi, że nie jest prawdopodobne, iż organ podatkowy zaakceptuje podejście Spółki do kwestii podatkowej lub
grupy kwestii podatkowych, wówczas Spółka odzwierciedla skutki niepewności w ujęciu księgowym podatku w okresie, w którym
to ustaliła. Spółka ujmuje zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego z wykorzystaniem jednej z dwóch niżej wymienionych
metod, w zależności od tego, która z nich lepiej odzwierciedla sposób, w jaki niepewność może się zmaterializować:
Spółka określa najbardziej prawdopodobny scenariusz jest to pojedyncza kwota spośród możliwych wyników
lub
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
64
Spółka ujmuje wartość oczekiwaną jest to suma kwot ważonych prawdopodobieństwem spośród możliwych
wyników.
34.22.5. Zysk netto na akcję
Zysk netto na akcję dla każdego okresu jest obliczony poprzez podzielenie zysku netto za dany okres przez średnią ważoną licz
akcji w danym okresie sprawozdawczym.
34.22.6. Globalny podatek minimalny
W związku z tym, że w Polsce zasady modelowe filaru II zostały uchwalone ale nie weszły w życie na koniec okresu sprawozdaw-
czego, tj. 31 grudnia 2024 roku, Spółka ujawnia, że z uwagi na wysokość stawek podatkowych oraz historyczne poziomy
dochodów uchwalone przepisy nie będą miały wpływu na obciążenia podatkowe Spółki.
35. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Sporządzenie sprawozdania finansowego Spółki wymaga od Zarządu dokonania osądów, szacunków oraz założeń, które mają
wpływ na prezentowane przychody, koszty, aktywa i zobowiązania i powiązane z nimi noty oraz ujawnienia dotyczące zobowiązań
warunkowych. Niepewność co do tych założeń i szacunków może spowodować istotne korekty wartości bilansowych aktywów
i zobowiązań w przyszłości.
W procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości Zarząd dokonał następujących osądów, które mają największy wpływ na
przedstawiane wartości bilansowe aktywów i zobowiązań.
Ujmowanie przychodów
Spółka dokonuje sprzedaży leków, z której przychody są rozpoznawane zgodnie z MSSF 15. Sprzedaż dokonywana jest w zdecydo-
wanej większości na zasadach Incoterms EXW, to znaczy, że przychód jest rozpoznawany w momencie wydania towaru z
magazynu (w punkcie czasu). Zapłata za towar odbywa się zazwyczaj w ciągu 30 - 60 dni po spełnieniu zobowiązania do wykona-
nia świadczenia. Na terenie kraju Spółka stosuje ceny urzędowe na sprzedawane leki.
Sprzedaż do dystrybutorów zagranicznych opiera się m.in. o mechanizm profit sharing, zgodnie z którym dystrybutor produktu jest
zobligowany umownie do podzielenia się z Celon Pharma marżą zrealizowaną na sprzedaży do ostatecznego klienta. Rozliczenie
z dystrybutorem następuje po dokonaniu sprzedaży leku do ostatecznego klienta, a szacunek przychodu z profit sharing dokony-
wany jest na bieżąco i ujmowany w momencie dokonania sprzedaży produktu do dystrybutora. Rozliczenia z tego tytułu są
dokonywane w okresach półrocznych, a szacunki uzyskanych tego typu przychodów ujmowane są jako inne należności i rozli-
czane w okresie kilku miesięcy po zakończeniu danego roku obrotowego.
Koszty prac badawczo- rozwojowych
Spółka dokonuje osądu, czy koszty prac badawczo-rozwojowych spełniają kryteria kapitalizacji. Ze względu na ryzyka i niepewno-
ści dotyczące procesu uzyskiwania pozwolenia na dopuszczenie leku do obrotu, Spółka obecnie nie spełnia kryteriów
kapitalizacji tego typu prac badawczo-rozwojowych i w związku z tym koszty te ujmowane są w momencie ich poniesienia. Zasad-
niczo Spółka oczekuje, że rozpocznie kapitalizację kosztów R&D od momentu zatwierdzenia leku przez odpowiedni organ
regulacyjny, tj. po trzeciej fazie badań klinicznych.
Spółka poniosła w latach 2024 oraz 2025 koszty prac badawczo-rozwojowych odpowiednio w wysokości 99 391 tysiące złotych
oraz odpowiednio 105 662 tysięcy złotych, a dodatkowo 12 944 tysięcy złotych została w 2025 roku aktywowana..
Dotacje do prac badawczo-rozwojowych
Spółka dokonuje oceny w którym momencie uzyskane zaliczki bądź refundacje do prac badawczo-rozwojowych ujmowane
w przychodach Spółki biorąc pod uwagę ryzyko ich potencjalnego zwrotu. Dotacje są ujmowane w przychodach stopniowo do
ponoszonych kosztów, ale nie wcześniej niż w momencie, w którym Spółka uzyska wystarczającą pewność, iż dana dotacja nie
będzie podlegała zwrotowi do instytucji współfinansującej, tj. udzielającej danej dotacji.
Spółka rozpoznała w latach 2024 oraz 2025 przychody z tytułu dotacji do prac badawczo-rozwojowych odpowiednio w wysokości
27 435 tysięcy złotych oraz 34 537 tysięcy złotych.
Okres leasingu dla umów na czas nieokreślony
Spółka posiada umowy leasingu zawarte na czas nieokreślony dotyczące najmu powierzchni kilku nieruchomości. Ustalając
okres leasingu, Spółka kieruje się okresem użytkowania środków trwałych umiejscowionych i wykorzystywanych w danej
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
65
lokalizacji, a ponadto określa okres egzekwowalności umowy. Leasing przestaje być egzekwowalny, gdy zarówno leasingobiorca,
jak i leasingodawca mają prawo wypowiedzenia umowy bez konieczności uzyskania zezwolenia drugiej strony bez ponoszenia kar
większych niż nieznaczące. Spółka ocenia istotność szeroko rozumianych kar, tzn. poza kwestiami stricte umownymi bądź finan-
sowymi, uwzględnia wszelkie inne istotne czynniki ekonomiczne zniechęcające do wypowiedzenia umowy (np. istotne
inwestycje w przedmiocie leasingu, dostępność rozwiązań alternatywnych, koszty relokacji). Jeśli ani Spółka jako leasingobiorca,
ani leasingodawca nie poniesie istotnej kary za wypowiedzenie (rozumianej szeroko), leasing przestaje być egzekwowalny i jego
okres stanowi okres wypowiedzenia. Natomiast w sytuacji, gdy którakolwiek ze stron zgodnie z profesjonalnym osądem ponie-
sie istotną karę za wypowiedzenie (rozumianą szeroko), Spółka określa okres leasingu jako wystarczająco pewny (czyli okres, co
do którego można z wystarczającą pewnością założyć, że umowa będzie trwać
36. Niepewność szacunków i założeń
Poniżej omówiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości i inne kluczowe źródła niepewności występujące na dzień bilan-
sowy, z którymi związane jest istotne ryzyko znaczącej korekty wartości bilansowych aktywów i zobowiązań w następnym roku
finansowym. Spółka przyjęła założenia i szacunki na temat przyszłości na podstawie wiedzy posiadanej podczas sporządzania
sprawozdania finansowego. Występujące założenia i szacunki mogą ulec zmianie na skutek wydarzeń w przyszłości wynikających
ze zmian rynkowych lub zmian niebędących pod kontrolą Spółki. Takie zmiany są odzwierciedlane w szacunkach lub założe-
niach w chwili wystąpienia.
Utrata wartości aktywów trwałych
Istotnego osądu wymaga ocena czy wystąpiły przesłanki utraty wartości, np. brak zrealizowania budżetu oraz innych celów bizne-
sowych. W przypadku wystąpienia przesłanek Spółka przeprowadza testy na utratę wartości środków trwałych. Wymaga to
oszacowania wartości użytkowej ośrodka wypracowującego środki pieniężne, do którego należą te środki trwałe. Oszacowanie
wartości użytkowej polega na ustaleniu przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez ośrodek wypracowujący środki
pieniężne i wymaga ustalenia stopy dyskontowej do zastosowania w celu obliczenia bieżącej wartości tych przepływów.
Na dzień 31 grudnia 2025 roku wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych wynosiła 270 mln zł.
Zmiana przyjętych założeń dotyczących prognozowanych przepływów pieniężnych nie skutkowała koniecznością rozpoznania
odpisu z tytułu utraty wartości w kolejnym okresie sprawozdawczym.
Utrata wartości należności handlowych
Spółka jest producentem leków. Na rynku krajowym współpracuje jedynie z hurtowniami farmaceutycznymi. Na rynkach między-
narodowych Spółka współpracuje jedynie z kilkoma firmami, które są dystrybutorami leków na terytorium danego kraju. Ze
względu na fakt, że ryzyko strat kredytowych jest niewielkie, Spółka analizuje terminowość spłat oraz standing finansowy swoich
kontrahentów na koniec każdego kwartału.
Wartość bilansowa należności handlowych na dzień 31 grudnia 2025 roku wynosiła 42 mln zł, a wartość odpisów aktualizują-
cych 214 tyś. zł.
Zmiana założeń dotyczących oczekiwanych strat kredytowych, w szczególności pogorszenie sytuacji finansowej kontrahentów,
mogłaby wpłynąć na poziom odpisów w kolejnych okresach.
Składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego
Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu podatku odroczonego bazując na założeniu, że w przyszłości zostanie osiągnięty zysk
podatkowy pozwalający na jego wykorzystanie. Pogorszenie uzyskiwanych wyników podatkowych w przyszłości mogłoby spowo-
dować, że założenie to stałoby się nieuzasadnione.
Spółka dokładnie ocenia charakter i zakres dowodów uzasadniających wniosek, iż jest prawdopodobne, że zostanie osiągnięty
przyszły dochód do opodatkowania wystarczający do odliczenia od niego nierozliczonych strat podatkowych, niewykorzystanych
ulg podatkowych lub innych ujemnych różnic przejściowych.
Przy ocenie, czy osiągnięcie przyszłych dochodów do opodatkowania jest prawdopodobne (prawdopodobieństwo powyżej 50%),
Spółka uwzględnia wszystkie dostępne dowody, zarówno te potwierdzające istnienie prawdopodobieństwa, jak i te świadczące
o jego braku. Szczegóły w zakresie dokonanych szacunków w tej kwestii zostały przedstawione w nocie 6.
Wartość aktywa z tytułu podatku odroczonego na dzień bilansowy wynosiła 11 mln zł.
W przypadku gdy rzeczywiste wyniki podatkowe będą niższe od prognozowanych, może zaistnieć konieczność ograniczenia war-
tości tego aktywa.
Wartość godziwa instrumentów finansowych
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
66
Wartość godziwą instrumentów finansowych, dla których nie istnieje aktywny rynek ustala się wykorzystując odpowiednie tech-
niki wyceny. Przy wyborze odpowiednich metod i założeń Spółka kieruje się profesjonalnym osądem. Za okres, za jaki zostało
sporządzone sprawozdanie brak takich instrumentów.
Ujmowanie przychodów
Spółka identyfikuje przychody ze sprzedaży w momencie wydania wyrobów gotowych. Na terenie kraju Spółka stosuje ceny urzę-
dowe na wyprodukowane leki ze względu na fakt, iż wszystkie produkty Spółki są wpisane na listę leków refundowanych
prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia. Ponadto, w odniesieniu do sprzedaży poza terytorium Polski Spółka stosuje umowy typu
profit sharing na podstawie których dokonuje szacunku dotyczącego podziału przychodów z tytułu sprzedaży realizowanych przez
partnerów Spółki w innych krajach.
Szacunki dotyczące podziału przychodów (profit sharing) obarczone są niepewnością wynikającą z przyszłych poziomów sprze-
daży i warunków rynkowych.
Wartość przychodów objętych szacunkiem na dzień 31 grudnia 2025 roku wynosiła 1,1 mln zł
Stawki amortyzacyjne
Wysokość stawek amortyzacyjnych ustalana jest na podstawie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności składników
rzeczowego majątku trwałego oraz aktywów niematerialnych. Spółka corocznie dokonuje weryfikacji przyjętych okresów ekono-
micznej użyteczności na podstawie bieżących szacunków.
Wartość bilansowa aktywów podlegających amortyzacji na dzień 31 grudnia 2025 roku wynosiła 319 mln zł.
Zmiana szacowanego okresu użytkowania mogłaby wpłynąć na poziom amortyzacji w kolejnych okresach.
Krańcowa stopa procentowa leasingobiorcy
Spółka nie jest w stanie z łatwością ustalić stopy procentowej dla umów leasingowych, dlatego przy wycenie zobowiązania z ty-
tułu leasingu stosuje krańcową stopę procentową leasingobiorcy. Jest to stopa procentowa, jaką Spółka musiałaby zapłacić, aby
na podobny okres, w tej samej walucie i przy podobnych zabezpieczeniach pożyczyć środki niezbędne do zakupu składnika akty-
wów o podobnej wartości co składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w podobnym środowisku gospodarczym.
Wartość zobowiązań z tytułu leasingu na dzień bilansowy wynosiła 15,9 mln zł.
Zmiana krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy wpłynęłaby na wartość zobowiązań leasingowych oraz aktywów z tytułu
prawa do użytkowania.
Niepewność związana z rozliczeniami podatkowymi
Regulacje dotyczące podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób prawnych oraz obciążeń związanych z ubezpie-
czeniami społecznymi podlegają częstym zmianom. Te częste zmiany powodują brak odpowiednich punktów odniesienia,
niespójne interpretacje oraz nieliczne ustanowione precedensy, które mogłyby mieć zastosowanie. Obowiązujące przepisy za-
wierają również niejasności, które powodują różnice w opiniach, co do interpretacji prawnej przepisów podatkowych, zarówno
pomiędzy organami państwowymi jak i organami państwowymi i przedsiębiorstwami.
Rozliczenia podatkowe oraz inne obszary działalności (na przykład kwestie celne czy dewizowe) mogą być przedmiotem kontroli
organów, które uprawnione są do nakładania wysokich kar i grzywien, a wszelkie dodatkowe zobowiązania podatkowe, wynika-
jące z kontroli, muszą zostać zapłacone wraz z wysokimi odsetkami. Te warunki powodują, że ryzyko podatkowe w Polsce jest
większe niż w krajach o bardziej dojrzałym systemie podatkowym.
W konsekwencji, kwoty prezentowane i ujawniane w sprawozdaniach finansowych mogą się zmienić w przyszłości w wyniku osta-
tecznej decyzji organu kontroli podatkowej.
Z dniem 15 lipca 2016 roku do Ordynacji Podatkowej zostały wprowadzone zmiany w celu uwzględnienia postanowień Ogólnej
Klauzuli Zapobiegającej Nadużyciom (GAAR). GAAR ma zapobiegać powstawaniu i wykorzystywaniu sztucznych struktur praw-
nych tworzonych w celu uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. GAAR definiuje unikanie opodatkowania, jako czynność dokonaną
przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisy
ustawy podatkowej. Zgodnie z GAAR taka czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli sposób działania był
sztuczny. Wszelkie występowanie (i) nieuzasadnionego dzielenia operacji, (ii) angażowania podmiotów pośredniczących mimo
braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, (iii) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących oraz (iv)
inne działania o podobnym działaniu do wcześniej wspomnianych, mogą być potraktowane jako przesłanka istnienia sztucznych
czynności podlegających przepisom GAAR Nowe regulacje wymaga znacznie większego osądu przy ocenie skutków podatko-
wych poszczególnych transakcji.
Klauzulę GAAR należy stosow w odniesieniu do transakcji dokonanych po jej wejściu w życie oraz do transakcji, które zostały
przeprowadzone przed wejściem w życie klauzuli GAAR, ale dla których po dacie wejścia klauzuli w życie korzyści były lub
CELON PHARMA S.A. | Jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku (w tysiącach złotych)
Dodatkowe noty objaśniające do sprawozdania finansowego załączone na stronach od 11 do 67
stanowią jego integralną część.
67
nadal osiągane. Wdrożenie powyższych przepisów umożliwia polskim organom kontroli podatkowej kwestionowanie realizowa-
nych przez podatników prawnych ustaleń i porozumień, takich jak restrukturyzacja i reorganizacja grupy.
Spółka ujmuje i wycenia aktywa lub zobowiązania z tytułu bieżącego i odroczonego podatku dochodowego przy zastosowaniu
wymogów MSR 12 Podatek dochodowy w oparciu o zysk (stratę podatkową), podstawę opodatkowania, nierozliczone straty po-
datkowe, niewykorzystane ulgi podatkowe (w szczególności ulgę B+R) i stawki podatkowe, uwzględniając ocenę niepewności
związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Gdy istnieje niepewność co do tego, czy i w jakim zakresie organ podatkowy będzie akceptował poszczególne rozliczenia podat-
kowe transakcji, Spółka ujmuje te rozliczenia uwzględniając ocenę niepewności.
37. Nowe standardy i interpretacje, które zostały opublikowane a nie weszły jeszcze w życie
MSSF 14 Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe (opublikowano dnia 30 stycznia 2014 roku) zgodnie z decy-
zją Komisji Europejskiej proces zatwierdzania standardu w wersji wstępnej nie zostanie zainicjowany przed
ukazaniem się standardu w wersji ostatecznej - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego
niezatwierdzony przez UE mający zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia
2016 roku lub później;
Zmiany do MSSF 10 i MSR 28: Transakcje sprzedaży lub wniesienia aktywów pomiędzy inwestorem a jego jed-
nostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem (opublikowano dnia 11 września 2014 roku) prace
prowadzące do zatwierdzenia niniejszych zmian zostały przez UE odłożone bezterminowo - termin wejścia w
życie został odroczony przez RMSR na czas nieokreślony;
Zmiany do MSR 7: Sprawozdanie z przepływów pieniężnych i MSSF 7: Instrumenty finansowe: Ujawnianie infor-
macji: Umowy finansowania zobowiązań wobec dostawców (opublikowano dnia 25 maja 2023 roku) do dnia
zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE mające zastosowanie dla
okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2024 lub później;
Zmiany do MSR 21: Skutki zmian kursów wymiany walut obcych: Brak możliwości wymiany walut (opublikowano
dnia 15 sierpnia 2023 roku) - do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone
przez UE mająca zastosowanie dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2025 roku lub póź-
niej
MSSF 18: Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych (opublikowano dnia 9 kwietnia 2024 roku)
do dnia zatwierdzenia niniejszego sprawozdania finansowego niezatwierdzone przez UE mające zastosowanie
dla okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2027 lub później;
Daty wejścia w życie datami wynikającymi z treści standardów ogłoszonych przez Radę ds. Międzynarodowej Sprawozdawczości
Finansowej. Daty stosowania standardów w Unii Europejskiej mogą różnić się od dat stosowania wynikających z treści standardów
i są ogłaszane w momencie zatwierdzenia do stosowania przez Unię Europejską.
38. Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Szacunki Zarządu Grupy wpływające na wartości wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym dotyczą głównie:
ujmowania przychodów z tytułu dotacji do prac badawczo-rozwojowych
przyszłych wyników podatkowych, uwzględnianych przy ustalaniu aktywów na odroczony podatek dochodowy
przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych i wartości niematerialnych
okres leasingu dla umów na czas nieokreślony
odpisów aktualizujących składniki aktywów, w tym zapasy i należności
dyskonta, przewidywanego wzrostu wynagrodzeń oraz założeń aktuarialnych używanych przy obliczaniu rezerw na od-
prawy emerytalne
Stosowana metodologia ustalania wartości szacunkowych nie uległa istotnym zmianom w okresie sprawozdawczym, opiera się
na najlepszej wiedzy Zarządu i jest zgodna z wymogami MSSF. W szczególności w okresie sprawozdawczym nie wyspy zmiany
metod wyceny instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
68
Kiełpin, dnia 22 kwietnia 2026 roku
Prezes Zarządu
Maciej WIECZOREK
Członek Zarządu
Justyna Rejmak
Członek Zarządu
Małgorzata Stokrocka
Główny Księgowy
Edyta KWIECIŃSKA