1
Sprawozdanie Zarządu z działalności
Celon Pharma S.A. oraz Grupy
Kapitałowej Celon Pharma
za rok 2025
Kiełpin, 22.04.2026 r.
2
Szanowni Państwo,
Rok 2025 był dla Grupy Celon Pharma okresem konsekwentnej realizacji strategii rozwoju opartej na intensywnych pracach
badawczo-rozwojowych oraz dalszym wzmacnianiu jej pozycji na rynku farmaceutycznym. W minionym roku koncentrowaliśmy się,
zarówno na podniesieniu wartości naszego biznesu generycznego, poprzez rozbudowę portfolio w obszarze kardiologiczno-
metabolicznym, ale i kontynuacji prac w obszarze badawczo-naukowym.
Segment leków generycznych pozostaje ważnym filarem naszej działalności, zapewniając stabilną bazę przychodową wspierającą
finansowanie projektów badawczo-rozwojowych. Dzięki temu Grupa Celon Pharma może konsekwentnie realizować model
biznesowy łączący działalność komercyjną z rozwojem innowacyjnych terapii o globalnym potencjale.
W perspektywie kolejnych lat naszym priorytetem pozostaje dalszy rozwój projektów klinicznych oraz wzmacnianie wartości portfela
innowacyjnych cząsteczek. Szczególnie istotnym kierunkiem rozwoju projekty w obszarze chorób metabolicznych, w tym związane
z mechanizmem działania agonistów receptora GLP-1, który w ostatnich latach zyskuje rosnące znaczenie w terapii otyłości i
cukrzycy. W tym kontekście rozwijamy również aktywność operacyjną w regionie Europy Środkowej, w tym na rynku słowackim,
gdzie prowadzone działania związane z rozwojem oraz potencjalną komercjalizacją produktów w tym segmencie
terapeutycznym.
Równocześnie będziemy kontynuować działania zmierzające do rozwoju współpracy międzynarodowej oraz poszukiwania
partnerstw strategicznych dla wybranych projektów badawczo-rozwojowych. Naszym celem pozostaje dalsze zwiększanie skali
działalności Spółki oraz budowanie długoterminowej wartości poprzez rozwój innowacyjnych terapii o globalnym potencjale
rynkowym.
W imieniu Zarządu pragnę podziękować Akcjonariuszom za okazane zaufanie i wsparcie w realizacji naszej strategii. Dziękuję
również Pracownikom oraz Partnerom biznesowym za ich zaangażowanie i wkład w rozwój Grupy w 2025.
Maciej Wieczorek
Prezes Zarządu Celon Pharma S.A.
3
Spis treści
1 Wprowadzenie ......................................................................................................................... 7
1.1 Wybrane skonsolidowane dane finansowe .......................................................................... 7
1.2 Wybrane jednostkowe dane finansowe ............................................................................... 8
1.3 Komentarz do wyników Spółki i Grupy Kapitałowej ............................................................. 9
1.4 Oddziały oraz powiązania organizacyjne i kapitałowe ........................................................ 11
1.5 Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania Spółką i segmenty operacyjne ................ 12
2 Działalność Spółki i Grupy Kapitałowej w 2025 roku ................................................................ 13
2.1 Podstawowe produkty, towary i usługi .............................................................................. 13
2.1.1 Specjalistyczne Farmaceutyki (Działalność Generyczna) ........................................................................ 13
2.1.2 Innowacje Farmaceutyczne (Działalność Innowacyjna) .......................................................................... 15
2.2 Zdarzenia i umowy znaczące dla działalności Spółki w 2025 roku ...................................... 16
2.3 Znaczące umowy ubezpieczeniowe, współpracy lub kooperacji ........................................ 20
2.4 Kredyty i pożyczki ............................................................................................................... 20
2.5 Poręczenia i gwarancje ....................................................................................................... 21
2.6 Transakcje z podmiotami powiązanymi ............................................................................. 21
2.7 Umowy zawarte między akcjonariuszami, które miałyby charakter znaczący dla działalności
Spółki .................................................................................................................................. 21
2.8 Czynniki i zdarzenia, w tym o nietypowym charakterze, wpływające na działalność i wyniki
finansowe Spółki i Grupy Kapitałowej ................................................................................ 21
2.9 Istotne zdarzenia po dniu bilansowym ............................................................................... 21
3 Informacje finansowe Celon Pharma S.A. oraz Grupy Kapitałowej Celon Pharma za 2025 rok .. 23
3.1 Zasady sporządzenia jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego
........................................................................................................................................... 23
3.2 Podstawowe wielkości oraz wskaźniki ekonomiczno-finansowe i niefinansowe................ 23
3.3 Aktualna i przewidywana sytuacja finansowa Spółki oraz Grupy Kapitałowej .................... 23
3.4 Instrumenty finansowe ...................................................................................................... 24
3.5 Emisje papierów wartościowych ........................................................................................ 24
3.6 Dywidenda ......................................................................................................................... 24
3.7 Istotne pozycje pozabilansowe .......................................................................................... 24
3.8 Ocena zarządzania zasobami finansowymi ........................................................................ 24
4 Strategia i perspektywy rozwoju Celon Pharma S.A. i Grupy Kapitałowej Celon Pharma ........... 25
4.1 Założenia strategii rozwoju Spółki i jej Grupy Kapitałowej oraz jej realizacja w 2025 roku 25
4.2 Główne inwestycje krajowe i zagraniczne oraz lokaty kapitałowe ..................................... 26
4.3 Perspektywy działalności Celon Pharma S.A. i Grupy Kapitałowej Celon Pharma oraz czynniki
istotne dla ich rozwoju ....................................................................................................... 26
4.3.1 Czynniki rozwoju segmentu leków generycznych .................................................................................... 26
4.3.2 Czynniki rozwoju projektów leków innowacyjnych .................................................................................. 27
4.4 Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych ..................................................... 27
5 Czynniki ryzyka i zagrożenia dla działalności Celon Pharma S.A. oraz Grupy Kapitałowej Celon
Pharma 27
4
6 Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego ................................................................... 34
6.1 Stosowany zbiór zasad ładu korporacyjnego ...................................................................... 34
6.2 Kapitał zakładowy i akcjonariusze Spółki posiadający znaczne pakiety akcji ...................... 36
6.3 Stan posiadania akcji Spółki przez członków organów Spółki ............................................. 37
6.4 Specjalne uprawnienia kontrolne, ograniczenia w wykonywaniu prawa głosu i przenoszeniu
prawa własności papierów wartościowych ........................................................................ 38
6.5 Zarząd Celon Pharma S.A. .................................................................................................. 39
6.5.1 Skład osobowy ........................................................................................................................................... 39
6.5.2 Zasady powoływania i odwoływania........................................................................................................ 39
6.5.3 Opis działania i uprawnień organu ........................................................................................................... 39
6.6 Rada Nadzorcza Celon Pharma S.A. .................................................................................... 40
6.6.1 Skład osobowy ........................................................................................................................................... 40
6.6.2 Zasady powoływania i odwoływania........................................................................................................ 40
6.6.3 Opis działania i uprawnień organu ........................................................................................................... 40
6.6.4 Komitet Audytu Rady Nadzorczej ............................................................................................................. 41
6.6.5 Proces wyboru firmy audytorskiej ............................................................................................................ 43
6.7 Walne Zgromadzenie Celon Pharma S.A., jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw
akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania .......................................................................... 45
6.8 Zasady zmiany Statutu Spółki ............................................................................................. 47
6.9 Systemy kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu
sporządzania sprawozdań Spółki ........................................................................................ 48
6.10 Polityka różnorodności ....................................................................................................... 48
7 Wynagradzania członków organów Spółki ............................................................................... 49
7.1 Warunki i wysokość wynagrodzeń Członków Zarządu ........................................................ 49
7.2 Warunki i wysokość wynagrodzeń Członków Rady Nadzorczej .......................................... 49
7.3 Umowy przewidujące rekompensaty dla osób zarządzających .......................................... 50
7.4 Zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń podobnych dla byłych osób
zarządzających i nadzorujących .......................................................................................... 50
7.5 Dodatkowe Informacje ....................................................................................................... 50
7.6 Postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji publicznej ........................................................ 50
7.7 Kluczowe zasoby niematerialne ......................................................................................... 51
7.8 Zatrudnienie ....................................................................................................................... 53
7.9 Informacje o firmie audytorskiej ........................................................................................ 54
7.10 Wydatki poniesione na wspieranie kultury, sportu, instytucji charytatywnych ................. 54
8 Sprawozdanie zrównoważonego rozwoju 2025 ....................................................................... 55
8.1 BP-1 Ogólna podstawa sporządzenia oświadczenia dotyczącego zrównoważonego
rozwoju .............................................................................................................................. 55
8.1.1 BP-1_01 Forma przygotowania oświadczenia ...................................................................................... 55
8.1.2 BP-1_04 Zakres zastosowania względem łańcucha wartości .............................................................. 56
8.1.3 BP-1_05 Informacje wyłączone z raportowania ................................................................................... 56
8.2 BP-2 Ujawnianie informacji w odniesieniu do szczególnych okoliczności ....................... 56
8.2.1 BP-2_03 BP-2_06 Dane szacunkowe i zastępcze ............................................................................... 56
9 ESRS GOV-1 Rola organów administracyjnych, zarządzających i nadzorczych ........................ 57
5
9.1 Skład organów zarządczych i nadzorczych (GOV-1_01GOV-1_07) ................................... 57
9.2 Role i odpowiedzialności (GOV-1_08GOV-1_11) .............................................................. 60
9.3 Raportowanie i procedury kontroli (GOV-1_12GOV-1_13) .............................................. 60
9.4 Ustalanie celów i monitorowanie postępów (GOV-1_14) .................................................. 62
9.5 Kompetencje w zakresie zrównoważonego rozwoju (GOV-1_15GOV-1_17) ................... 62
10 ESRS GOV-2 Informowanie organów o kwestiach zrównoważonego rozwoju ........................ 62
10.1 GOV-2_02 Uwzględnianie wpływów, ryzyk i szans w procesach strategicznych ............. 63
10.2 GOV-2_03 Kluczowe kwestie ESG podejmowane w okresie sprawozdawczym .............. 63
11 GOV-3 Uwzględnianie wyników związanych ze zrównoważonym rozwojem w systemach zachęt
63
11.1 GOV-3_0106 Systemy wynagrodzeń i zachęt ................................................................ 63
12 GOV-4 Oświadczenie dotyczące należytej staranności .......................................................... 63
13 GOV-5 Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad sprawozdawczością w zakresie
zrównoważonego rozwoju ..................................................................................................................... 64
13.1 GOV-5_01 Zakres systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej ....................... 64
13.2 GOV-5_02 Podejście do oceny ryzyka ............................................................................. 65
13.3 GOV-5_03 Główne zidentyfikowane ryzyka i planowane strategie ich ograniczania....... 65
13.4 GOV-5_04 Integracja ustaleń z ocen ryzyka i kontroli z funkcjami wewnętrznymi.......... 65
13.5 GOV-5_05 Informowanie organów o ustaleniach w zakresie ryzyk ESG ......................... 65
14 ESRS SBM-1 Strategia, model biznesowy i łańcuch wartości ................................................. 65
14.1 SBM-1_01 Znaczące grupy produktów i usług ................................................................. 65
14.2 SBM-1_02 Obsługiwane rynki i grupy klientów ............................................................... 65
14.3 SBM-1_03SBM-1_04 Zatrudnienie ................................................................................ 66
14.4 SBM-1_15SBM-1_16 Produkcja chemikaliów ................................................................ 66
14.5 SBM-1_21 Cele zrównoważonego rozwoju ..................................................................... 66
14.5.1 SBM-1_22 Ocena produktów i rynków w kontekście celów ESG ......................................................... 66
14.5.2 SBM-1_23 Wyzwania i projekty w strategii .......................................................................................... 66
14.5.3 SBM-1_25SBM-1_26 Model biznesowy i zasoby ................................................................................ 66
14.6 SBM-1_27 Oczekiwane korzyści dla interesariuszy ......................................................... 67
14.7 SBM-1_28 Łańcuch wartości ........................................................................................... 67
15 ESRS SBM-2 Zaangażowanie interesariuszy .......................................................................... 68
15.1 SBM-2_06 Zaangażowanie interesariuszy ....................................................................... 68
15.1.1 Analiza interesariuszy Celon Pharma S.A. ................................................................................................ 68
15.2 SBM-2_07 Uwzględnianie opinii interesariuszy w strategii i modelu biznesowym ......... 69
15.3 SBM-2_08SBM-2_11 Zmiany w strategii i modelu biznesowy ....................................... 69
15.4 SBM-2_12 Informowanie organów zarządzających o opiniach interesariuszy ................ 69
16 SBM-3 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i modelem
biznesowym .......................................................................................................................................... 69
17 IRO-1 Opis procesu służącego do identyfikacji i oceny istotnych wpływów, ryzyk i szans ....... 70
17.1 Metodologia i założenia stosowane w procesie ................................................................. 70
17.1.1 Ocena wpływów ........................................................................................................................................ 72
6
17.1.2
Proces identyfikacji ryzyk i szans o potencjalnych skutkach finansowych .............................................. 73
17.1.3 Procedury decyzyjne i kontrolne ............................................................................................................... 81
17.1.4 Integracja z systemem zarządzania ryzykiem i strategią ........................................................................ 81
18 IRO-2 Wymogi dotyczące ujawniania informacji w ramach ESRS objęte wiadczeniem jednostki
dotyczącym zrównoważonego rozwoju .................................................................................................. 81
19 ESRS - E1 – Zmiana klimatu ..................................................................................................... 91
19.1 E1-1 Plan przejścia na potrzeby łagodzenia zmiany klimatu ............................................ 96
19.1.1 E1-1_01, E1-1_16 ...................................................................................................................................... 96
19.2 E1.SBM-3_01 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i
modelem biznesowym ....................................................................................................... 96
19.3 E1.SBM-3_06 Odporność strategii i modelu biznesowego w odniesieniu do zmiany klimatu
........................................................................................................................................... 96
19.4 E1-2 Polityki związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej ..... 97
19.5 E1-3 Działania i zasoby w odniesieniu do polityki klimatycznej ....................................... 98
19.6 E1-4 Cele związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej ......... 98
19.7 E1-5 Zużycie energii i koszyk energetyczny ..................................................................... 98
19.8 E1-6 Emisje gazów cieplarnianych ................................................................................. 101
19.9 E1-9 Przewidywane skutki finansowe wynikające z wpływów, ryzyka i szans związanych ze
zmianą klimatu ................................................................................................................. 102
20 ESRS - E2 Zanieczyszczenie ................................................................................................... 102
20.1 E2-1 Polityki związane z zanieczyszczeniem ..................................................................... 102
20.2 E2-2 Działania i zasoby związane z zanieczyszczeniem .................................................. 103
20.3 E2-3 Cele związane z zanieczyszczeniem ....................................................................... 103
20.4 E2-4 Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby ............................................................. 103
20.5 E2-4_15 Metodologia obliczania emisji ......................................................................... 104
20.6 E2-6 Przewidywane skutki finansowe wynikające z wpływów, ryzyka i szans związanych z
zanieczyszczeniem............................................................................................................ 104
21 ESRS E3 Woda i zasoby morskie ......................................................................................... 104
21.1 E3-1 Polityki związane z wodą i zasobami morskimi ...................................................... 104
21.2 E3-2 Działania i zasoby związane z wodą i zasobami morskimi ..................................... 105
21.3 E3-3 Cele związane z wodą i zasobami morskimi .......................................................... 105
21.4  E3-4 Zużycie wody ........................................................................................................ 105
21.5 E3-5 Przewidywane skutki finansowe ............................................................................ 106
22 ESRS E5 Wykorzystanie zasobów oraz gospodarka o obiegu zamkniętym ........................... 106
22.1 E5-1 Polityki związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym
......................................................................................................................................... 106
22.2 E5-2 Działania i zasoby związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu
zamkniętym ...................................................................................................................... 107
22.3 E5-5 Zasoby odprowadzane .......................................................................................... 109
22.4 E5-6 Przewidywane skutki finansowe wynikające z istotnych ryzyk i szans związanych z
wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym .................................. 111
23 ESRS S1- Własne zasoby pracownicze .................................................................................. 111
7
24 ESRS S2 Osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości ...................................................... 114
25 ESRS S4 Konsumenci i użytkownicy końcowi ...................................................................... 114
26 G1-1 Kultura korporacyjna ................................................................................................. 116
26.1.1 G1-1_0204 Zgłaszanie nieprawidłowości i przeciwdziałanie korupcji .............................................117
26.1.2 G1-1_05 Ochrona sygnalistów ............................................................................................................117
26.1.3 G1-1_0608 Procedury postępowania ...............................................................................................118
26.1.4 G1-1_09 Działania w zakresie badań na zwierzętach ........................................................................118
26.1.5 G1-1_10 Szkolenia w zakresie postępowania w biznesie ...................................................................118
26.1.6 G1-1_11 Obszary szczególnie narażone na korupcję .........................................................................119
27 ESRS G1-2 Zarządzanie relacjami z dostawcami .................................................................. 119
27.1 G1-2_01 Polityka zapobiegania opóźnieniom w płatnościach ....................................... 119
27.2 G1-2_02 Podejście do relacji z dostawcami i zarządzania ryzykiem .............................. 120
27.2.1 G1-2_03 Uwzględnianie kryteriów środowiskowych i społecznych ...................................................120
28 ESRS G1-3 Zapobieganie korupcji i przekupstwu................................................................. 120
28.1.1 G1-3_01 Procedury zapobiegania i reagowania ................................................................................121
28.1.2 G1-3_02 Struktura prowadzenia ewentualnych dochodzeń ..............................................................121
28.1.3 G1-3_03 Procedura przekazywania ustaleń organom Spółki ............................................................121
28.1.4 G1-3_04 Plany dalszego rozwoju w obszarze antykorupcyjnym .......................................................121
28.1.5 G1-3_05 Komunikacja zasad antykorupcyjnych .................................................................................121
28.1.6 G1-3_0608 Szkolenia w zakresie zapobiegania korupcji ..................................................................121
28.2 ESRS G1-4 Incydenty korupcji lub przekupstwa............................................................. 122
28.2.1 G1-4_0102 Wyroki skazujące i grzywny ...........................................................................................122
28.2.2 G1-4_03 Działania zaradcze ................................................................................................................122
29 ESRS G1-6 Praktyki płatnicze .............................................................................................. 122
29.1 G1-6_01 Średni czas płatności ....................................................................................... 122
29.2 G1-6_02 Standardowe warunki płatności ..................................................................... 122
29.3 G1-6_04 Postępowania sądowe dotyczące opóźnień w płatnościach ........................... 122
29.4 G1-6_05 Informacje uzupełniające................................................................................ 122
1 Wprowadzenie
1.1 Wybrane skonsolidowane dane finansowe
Wybrane pozycje bilansu zaprezentowane w walucie EUR zostały przeliczone według ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski
średniego kursu EUR z dnia 31 grudnia 2025 r. (4,2267 PLN/EUR) oraz 31 grudnia 2024 r. (4,2730 PLN/EUR).Wybrane pozycje
rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych przeliczono na EUR według ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski
kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów dla EUR obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego
miesiąca w okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2025 r. (4,2372 PLN/EUR) oraz 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2024
r. (4,3042 PLN/EUR).
Za okres
Za okres
Za okres
Za okres
1.01.-
31.12.2025
1.01-
31.12.2024
1.01.-
31.12.2025
1.01-
31.12.2024
8
(badane) (badane) (badane) (badane)
PLN'000 PLN'000 EUR'000 EUR'000
Przychody, w tym: 244 335
207 188
57 664 48 136
Segment leków generycznych 206 246
178 822
48 675 41 546
Segment innowacyjny 38 090
28 366
8 989 6 590
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej (EBIT) (24 867)
(36 811)
(5 869) (8 552)
Zysk/strata z działalności operacyjnej skorygowany o
amortyzację (EBITDA), w tym:
21 416
15 048
5 054 3 496
Segment leków generycznych 76 029
56 019
17 943 13 015
Segment innowacyjny (54 613)
(40 971)
(12 889) (9 519)
Zysk/(strata) brutto (58 967)
(39 368)
(13 917) (9 146)
Zysk/(strata) netto (79 363)
(34 447)
(18 730) (8 003)
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 23 853
(11 340)
5 629 (2 634)
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (21 628)
(7 494)
(5 104) (1 741)
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (9 762)
13 323
(2 304) 3 095
Przepływy pieniężne netto razem (7 537)
(5 511)
(1 779) 1 280
Liczba akcji 53 856 500
53 856 500
53 856 500 53 856 500
Zysk (strata) netto na jedną akcję -1,49 -0,64 -0,35 -0,15
Rozwodniony zysk (strata) netto na jedną akcję -1,49 -0,65 -0,35
-0,15
Okres zakończony
Okres
zakończony
Okres
zakończony
Okres
zakończony
31 grudnia 2025
31 grudnia
2024
31 grudnia
2025
31 grudnia
2024
(badane) (badane) (badane) (badane)
PLN'000 PLN'000 EUR'000 EUR'000
Aktywa razem 457 460
543 796
108 231 127 263
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania 94 214
98 590
22 290 23 073
Zobowiązania długoterminowe 30 945
31 691
7 321 7 417
Zobowiązania krótkoterminowe 63 269
66 899
14 969 15 656
Kapitał własny 363 246
445 206
85 941 104 190
Kapitał podstawowy 5 386
5 386
1 274 1 260
1.2 Wybrane jednostkowe dane finansowe
Wybrane pozycje bilansu zaprezentowane w walucie EUR zostały przeliczone według ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski
średniego kursu EUR z dnia 31 grudnia 2025 r. (4,2267 PLN/EUR) oraz 31 grudnia 2024 r. (4,2730 PLN/EUR).Wybrane pozycje
rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych przeliczono na EUR według ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski
kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów dla EUR obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego
miesiąca w okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2025 r. (4,2372 PLN/EUR) oraz 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2024
r. (4,3042 PLN/EUR).
Za okres
Za okres
Za okres
Za okres
1.01.-
31.12.2025
1.01-
31.12.2024
1.01.-
31.12.2025
1.01-
31.12.2024
(badane)
(badane)
(badane)
(badane)
PLN'000
PLN'000
EUR'000
EUR'000
9
Przychody, w tym:
244 335
207 188
57 664
48 111
Segment leków generycznych
206 246
178 822
48 675
41 524
Segment innowacyjny
38 090
28 366
8 989
6 587
Zysk/(strata) z działalności operacyjnej (EBIT)
(24 574)
(36 811)
(5 800)
(8 548)
Zysk/strata z działalności operacyjnej
skorygowany o amortyzację (EBITDA), w tym:
21 708 15 048
5 123 3 494
Segment leków generycznych
76 321
56 019
18 012
13 008
Segment innowacyjny
(54 613)
(40 971)
(12 889)
(9 514)
Zysk/(strata) brutto
(58 035)
(39 368)
(13 697)
(9 142)
Zysk/(strata) netto
(78 430)
(34 447)
(18 510)
(7 999)
Przepływy pieniężne netto z działalności
operacyjnej
22 039 (11 340)
5 201 (2 633)
Przepływy pieniężne netto z działalności
inwestycyjnej
(19 830) (7 494)
(4 680) (1 740)
Przepływy pieniężne netto z działalności
finansowej
(9 762) 13 323
(2 304) 3 094
Przepływy pieniężne netto razem
(7 553)
(5 511)
(1 783)
(1 280)
Liczba akcji
53 856 500
53 856 500
53 856 500
53 856 500
Zysk (strata) netto na jedną akcję
(1,48)
(0,66)
(0,35)
(0,15)
Rozwodniony zysk (strata) netto na jedną akcję
(1,48)
(0,66)
(0,35)
(0,15)
Okres zakończony
Okres
zakończony
Okres zakończony
Okres
zakończony
31 grudnia 2025
31 grudnia 2024
31 grudnia 2025
31 grudnia 2024
(badane)
(badane)
(badane)
(badane)
PLN'000
PLN'000
EUR'000
EUR'000
Aktywa razem
454 807
543 796
107 603
127 263
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania
90 598
98 590
21 435
23 073
Zobowiązania długoterminowe
30 214
31 691
7 148
7 417
Zobowiązania krótkoterminowe
60 384
66 899
14 286
15 656
Kapitał własny
364 209
445 206
86 169
104 190
Kapitał podstawowy
5 386
5 386
1 274
1 260
1.3 Komentarz do wyników Spółki i Grupy Kapitałowej
W analizowanym okresie skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej Celon Pharma S.A ukształtowały się na poziomie 244 335,
wobec 207 188 w okresie porównawczym, co oznacza wzrost o 37 147, tj. 17,9% r/r. Zostały w całości wygenerowane przez
jednostkę dominującą Celon Pharma S.A. Spółka zależna objęta konsolidacją - Celon Pharma Slovakia s.r.o - nie uzyskiwała
przychodów ze sprzedaży w analizowanym okresie, pozostając w fazie inwestycyjnej. Wzrost przychodów został odnotowany w
obu segmentach działalności.
Przychody segmentu leków generycznych wyniosły 206 246 tys. zł, wobec 178 822 tys. w okresie porównawczym, co oznacza
wzrost o 27 424 tys. , tj. 15,3% r/r. Segment ten pozostaje dominującym obszarem działalności Spółki, generując 84,4% łącznych
przychodów w 2025 roku (wobec 86,3% w okresie porównawczym). Wzrost wartości sprzedaży w tym segmencie odnotowały
wszystkie produkty, a największy zanotowała Zarixa.
Sprzedaż eksportowa w 2025 roku wyniosła ponad 44 mln w porównaniu do 41,6 mln w 2024 roku. Jest to spowodowane
czasowymi przesunięciami w składaniu i realizacji zamówień dla partnerów zagranicznych. W przypadku klientów eksportowych
Spółka zanotowała dużą dynamikę zmian w zakresie odbioru zamówień między kwartałami.
Przychody segmentu innowacyjnego wzrosły w 2025 roku do 38 090 tys.z 28 366 tys. zł w roku 2024, co oznacza wzrost o 9 724
tys. zł, tj. 34,3% r/r. Udział tego segmentu w strukturze przychodów zwiększył się z 13,7% do 15,6%, co wskazuje na rosnące
znaczenie działalności innowacyjnej w strukturze biznesowej spółki.
W segmencie innowacyjnym Spółka w ujęciu rocznym odnotowała wzrost przychodów w zakresie otrzymanych dotacji, 28, 3
miliona złotych w 2024 do 38,3 miliona złotych w 2025.
Spółka kontynuuje strategię skutecznego pozyskiwania dofinansowań na rozwój projektów w segmencie leków innowacyjnych, jak
10
również generycznych. W kwietniu 2026 r. zostaną złożone 4 wnioski w konkursie ogłoszonym przez Agencję Badań Medyczynch
(IGEN), na łączną kwotę ok 90 mln kosztów kwalifikowalnych i ok. 60 mln dofinansowania. W maju w ramach naboru
organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (Ścieżka SMART - dla dużych przedsiębiorstw) planowane jest złożenie
2 projektów na łączną kwotę ok 100 mln kosztów kwalifikowalnych i ok. 60 mln dofinansowania. Spółka w dalszym ciągu
oczekuje na wyniki oceny konkursu ogłoszonego przez ABM (Transmed I), gdzie zostały złożone wnioski na realizację 4 projektów
na łączną sumę ok. 59,7 mln kosztów kwalifikowanych i ok39,5 mln dofinansowania. Wszystkie 4 złożone wnioski przeszły
pozytywną ocenę formalną.
Spółka odnotowuje stratę na poziomie wyniku operacyjnego (EBIT), jednak jej poziom uległ zmniejszeniu. EBITDA wyniosła 21 708
tys., wobec 15 048 tys. zł w okresie porównawczym, co oznacza wzrost o 6 660 tys., tj. 44,2% r/r. Marża EBITDA ukształtowała
się na poziomie 8,9%, wobec 7,3% w okresie porównawczym.
Analiza wyników segmentowych na poziomie EBITDA wskazuje na istotne zróżnicowanie rentowności działalności.
Segment leków generycznych wygenerował w 2025 roku EBITDA w wysokości 76 321 tys. , wobec 56 019 tys. rok wcześniej,
co oznacza wzrost o 20 302 tys. zł, tj. -36,24% r/r. Odpowiada to marży EBITDA na poziomie 37%, wobec 31,3% w okresie
porównawczym.
Podsumowując, analizowany okres charakteryzował się dynamicznym wzrostem przychodów oraz poprawą wyniku operacyjnego i
EBITDA, głównie dzięki wysokiej rentowności segmentu leków generycznych. Jednocześnie istotne nakłady ponoszone w segmencie
innowacyjnym miały negatywny wpływ na wynik brutto i netto spółki.
Sytuacja finansowa
Opóźnienie czasowe między ponoszeniem kosztów a generowaniem przychodów w segmencie innowacyjnym stwarza ryzyko
płynnościowe. Ryzyko to zostało istotnie ograniczone w 2021 roku dzięki emisji akcji serii D, zarejestrowanej w dniu 22 września
2021 roku, w wyniku której Spółka pozyskała środki pieniężne w wysokości 202,6 mln złotych (kwota po odliczeniu kosztów emisji).
Obok środków z tej emisji, kluczowe źródła finansowania segmentu innowacyjnego obejmują dodatnie przepływy pieniężne
generowane przez segment leków generycznych oraz wpływy z dotacji przyznanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
oraz Agencję Badań Medycznych.
Wskaźniki rentowności i płynności Spółki:
Wskaźnik
Objaśnienia
Okres 12 miesięcy zakończony dnia
31 grudnia 2025
31 grudnia 2024
rentowność EBITDA [%]
EBITDA/przychody
8,9%
7,3%
rentowność majątku (ROA)
wynik finansowy netto/
suma aktywów
-17,2% -6,3%
rentowność kapitału własnego (ROE)
wynik finansowy netto/
kapitały własne
-21,5% -7,7%
dług/(gotówka) netto
zobowiązania finansowe-środki
pieniężne i ich ekwiwalenty -
pozostałe aktywa finansowe
-1,6 -58,2
płynność - wskaźnik płynności I
aktywa obrotowe/
zobowiązania krótkoterminowe
1,7 2,4
płynność - wskaźnik płynności III
środki pieniężne/
zobowiązania krótkoterminowe
0,3 0,4
trwałość struktury finansowania [%]
(kapitał własny+rezerwy i
zobowiązania długoterminowe) /
suma pasywów
86,6% 87,7%
obciążenie majątku zobowiązaniami [%]
(suma pasywów-kapitał własny)/
suma aktywów
19,9% 18,1%
W analizowanym okresie Spółka odnotowała poprawę rentowności operacyjnej, mierzonej wskaźnikiem EBITDA, który wzrósł do
8,9% w 2026 z 7,3% w roku poprzednim, co wskazuje na zwiększoną efektywność podstawowej działalności. Jednocześnie
obniżeniu uległy wskaźniki rentowności netto ROA oraz ROE co było konsekwencją ujemnego wyniku netto, na który istotny
wpływ miało ujęcie straty spółki Novohale Therapeutics wycenionej na dzień 31 grudnia 2025 r. metodą praw własności.
Sytuacja finansowa i płynnościowa Spółki pozostaje stabilna. Spadek wskaźnika płynności I oraz wskaźnika długu (gotówki) netto
wynika głównie ze sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych w trakcie 2025 r. Na dzień 31 grudnia 2025
11
roku, pozycja gotówkowa wynosi 31 mln złotych , w porównaniu do 75 mln złotych na koniec 2024 roku.
Na dzień 31 grudnia 2025 r. struktura finansowania była na bezpiecznym poziomie, charakteryzującym się niskim poziomem
zadłużenia oraz wysokim udziałem kapitału własnego w finansowaniu aktywów.
Wskaźniki rentowności i płynności Grupy Kapitałowej:
Wskaźnik
Objaśnienia
Okres 12 miesięcy zakończony dnia
31 grudnia 2025
31 grudnia 2024
rentowność EBITDA [%]
EBITDA/przychody
8,8%
7,3%
rentowność majątku (ROA)
wynik finansowy netto/
suma aktywów
-17,3% -6,3%
rentowność kapitału własnego (ROE)
wynik finansowy netto/
kapitały własne
-21,8% -7,7%
dług/(gotówka) netto
zobowiązania finansowe-środki
pieniężne i ich ekwiwalenty -
pozostałe aktywa finansowe
-1,6 -58,2
płynność - wskaźnik płynności I
aktywa obrotowe/
zobowiązania krótkoterminowe
1,6 2,4
płynność - wskaźnik płynności III
środki pieniężne/
zobowiązania krótkoterminowe
0,3 0,4
trwałość struktury finansowania [%]
(kapitał własny+rezerwy i
zobowiązania długoterminowe) /
suma pasywów
87,0% 87,7%
obciążenie majątku zobowiązaniami [%]
(suma pasywów-kapitał własny)/
suma aktywów
20,6% 18,1%
Sytuacja finansowa i płynnościowa Grupy Kapitałowej pozostaje stabilna Wskaźniki rentowności i płynności na poziomie Grupy
wykazują analogiczne trendy jak w przypadku Spółki. Na dzień 31 grudnia 2025 roku, pozycja gotówkowa wynosiła 31 mln ., w
porównaniu do 75 mln zł. na koniec 2024 roku.
1.4 Oddziały oraz powiązania organizacyjne i kapitałowe
Jednostką dominującą Grupy Kapitałowej Celon Pharma („Grupa Kapitałowa”,”Grupa”) jest Celon Pharma S.A. („Spółka”, Emitent”,
„Jednostka dominująca”).
Celon Pharma Spółka Akcyjna, z siedzibą w Kiełpinie przy ulicy Ogrodowej 2A powstała w dniu 25 października 2012 roku z
przekształcenia spółki pod firmą Celon Pharma Sp. z o.o. z siedzibą w Kiełpinie. Celon Pharma S.A. została wpisana do Krajowego
Rejestru Sądowego Rejestru Przedsiębiorców w dniu 25 października 2012 roku pod numerem KRS: 0000437778, prowadzonego
przez Sąd Rejonowy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Celon Pharma Sp. z o.o. została wpisana
do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 20 czerwca 2002 roku pod numerem 117523 i wykreślona z
niego na mocy prawa w dniu przekształcenia w spółkę akcyjną.
Celon Pharma S.A. z siedzibą w Kiełpinie nie posiada oddziałów w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Celon Pharma S.A. jest jednostką zależną od Glatton Sp. z o. o., która posiada 55,8% udziału w kapitale zakładowym Celon Pharma
S.A. oraz 65,4% udziału w ogólnej liczbie głosów. Jedynym udziałowcem Glatton Sp. z o.o. jest Pan Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu
Celon Pharma S.A.
Podmiotem zależnym w 100% od Celon Pharma S.A. jest Celon Pharma Slovakia s.r.o. („Celon Pharma Slovakia”). Spółka obecnie
znajduje się w fazie organizacyjnej. Jej zadaniem jest realizacja projektu budowy nowego zakładu produkcyjnego na Słowacji, w
którym w pierwszej kolejności planowana jest produkcja jednego dedykowanego leku generycznego. W grudniu 2024 roku
Jednostka dominująca udzieliła jej pożyczek w kwotach 1 mln EUR oraz 350 tys. PLN. Na dzień 31 grudnia 2025 r. wysokość
udzielonych pożyczek wynosiła 5,4 mln EUR oraz 1 110 tys. zł. Do dnia 31 grudnia 2025 r. Celon Pharma Slovakia nie osiągnęła
żadnych przychodów. Mając na uwadze pełną kontrolę Celon Pharma S.A. nad spółką zależną w rozumieniu MSSF 10. Jednostka
dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy począwszy od śródrocznego skonsolidowanego
sprawozdania finansowego za pierwsze półroczne 2025 roku.
12
Ponadto na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Celon Pharma S.A. posiada po 100% udziałów w Celon Pharma sp. z o.o. oraz
Celon Bioinnovations sp. z o.o., których kapitały zakładowe wynoszą po 5 tys. zł. Założenie przez Celon Pharma S.A. w maju 2025
roku tych dwóch spółek pozostaje w bezpośrednim związku z procesem podziału przez wyodrębnienie Emitenta, o którym mowa
w raporcie bieżącym nr 3/2025, dotyczącym wdrożenia nowego regulaminu organizacyjnego i wyodrębnienia trzech
podstawowych komórek operacyjnych: (i) Centrum Usług Wspólnych („Działalność Holdingowa”); (ii) Celon Pharma Specjalistyczne
Farmaceutyki („Działalność Generyczna”); oraz (iii) Celon Pharma Innowacje Farmaceutyczne („Działalność Innowacyjna”).
Planowane jest, iż Emitent będzie pełnił funkcję spółki holdingowej oraz centrum usług wspólnych dla podmiotów wchodzących w
skład Grupy Kapitałowej Emitenta. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania ww. spółki zależne nie prowadzą działalności
operacyjnej. O kolejnych istotnych działaniach w zakresie zmian organizacyjnych Spółka będzie informować w momencie ich
wystąpienia.
W maju 2024 roku Celon Pharma S.A. wraz z funduszem Tang Capital Management, LLC zawarła szereg umów dotyczących
współpracy, na podstawie których powołana została spółka Novohale Therapeutics Inc. z siedzibą w stanie Delaware, USA
(„Novohale”). Podstawowym celem działalności Novohale jest realizacja III fazy badań klinicznych nad lekiem Falkieri.
Celon Pharma S.A. nie sprawuje kontroli nad Novohale w rozumieniu MSSF 10, posiadając 20% praw głosu, jednakże ze względu na
istotny wpływ na decyzje operacyjne i strategiczne, Spółka klasyfikuje Novohale jako jednostkę stowarzyszoną na dzień 31 grudnia
2025 r. .
Dane finansowe Novohale ujmowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Celon Pharma S.A. przy zastosowaniu
metody praw własności, zgodnie z MSR 28 „Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach”.
Szczegółowe informacje na temat prezentacji spółki zostały zawarte w nocie 13.2 rocznego skonsolidowanego sprawozdania
finansowego.
Informacja o udziałach w innych podmiotach:
Na dzień 31 grudnia 2025 roku Celon Pharma S.A. posiadała bezpośrednio 3,8% udziału w kapitale zakładowym oraz 6,3% udziału
w ogólnej liczbie głosów w spółce Mabion S.A. Niezależnie od tego, Glatton Sp. z o.o. posiadała bezpośrednio 4,2% udziału w
kapitale zakładowym oraz 3,8% udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce Mabion S.A.
W konsekwencji Pan Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A., posiada pośrednio poprzez Celon Pharma S.A. oraz
Glatton Sp. z o.o. łącznie 7,8% udziału w kapitale zakładowym oraz 10,1% udziału w ogólnej liczbie głosów w Mabion S.A.
1.5 Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania Spółką i segmenty operacyjne
Do dnia 14 lutego 2025 roku, dla celów zarządczych, w oparciu o wytwarzane produkty i świadczone usługi, Grupa Kapitałowa
wyróżniała następujące segmenty operacyjne:
Segment leków generycznych - obejmuje rozwój, wytwarzanie, dystrybucję oraz marketing specjalistycznych leków
generycznych wydawanych na receptę (tj. ogół działań operacyjnych, w wyniku których Spółka dominująca produkuje i
sprzedaje leki już zarejestrowane i dopuszczone do obrotu);
Segment innowacyjny obejmuje wszystkie prace badawczo-rozwojowych związane z projektami leków innowacyjnych,
które w przyszłości będą w stanie zaspokoić kluczowe potrzeby współczesnej medycyny (ogół działań, które zmierzają do
opracowania dokumentacji, na podstawie której można by zarejestrować lek lub skomercjalizować na etapie przed
zarejestrowaniem leku).
W dniu 14 lutego 2025 roku, w wyniku dokonania przeglądu efektywności procesów biznesowych Emitenta, Zarząd Spółki
dominującej podjął uchwałę w sprawie wdrożenia nowego regulaminu organizacyjnego Emitenta, w ramach którego wyodrębnione
zostały trzy podstawowe komórki organizacyjne:
(i) Centrum Usług Wspólnych (Działalność Holdingowa);
(ii) Celon Pharma Specjalistyczne Farmaceutyki (Działalność Generyczna);
(iii) Celon Pharma Innowacje Farmaceutyczne (Działalność Innowacyjna).
Każda z komórek organizacyjnych stanowi wyodrębnioną pod względem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym
zorganizowaną część przedsiębiorstwa Emitenta. Regulamin wszedł w życie z dniem podjęcia ww. uchwały. Celem wyodrębnienia
poszczególnych komórek organizacyjnych jest zwiększenie efektywności bieżącego działania Emitenta i usprawnienie zarządzania
poszczególnymi obszarami jego aktywności, a w dłuższej perspektywie zwiększenie konkurencyjności Emitenta poprzez utworzenie
centrów kompetencyjnych w obszarach działania przypisanych do poszczególnych komórek organizacyjnych. Pozwoli to
13
docelowo na uniezależnienie dalszego rozwoju Działalności Generycznej oraz Działalności Innowacyjnej, przy dalszym wsparciu
obu z tych obszarów przez Działalność Holdingową.
W ramach kolejnego etapu planowane jest dokonanie podziału przez wyodrębnienie Emitenta i przeniesienie Działalności
Generycznej oraz Działalności Innowacyjnej do osobnych spółek, których jedynym wspólnikiem będzie Emitent. Emitent będzie
pełnił funkcję spółki holdingowej oraz centrum usług wspólnych dla podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej
Emitenta. W przypadku kluczowych interesariuszy Emitenta - tj. jego pracowników oraz kontrahentów - wyodrębnienie
Działalności Generycznej oraz Działalności Innowacyjnej oznaczać będzie wyłącznie zmiany o charakterze formalnym (np. zmianę
strony łączących ich umów) i nie wpłynie w żaden sposób na terminowość lub jakość wypełniania zobowiązań ciążących na
Emitencie. Planowane wyodrębnienie Działalności Generycznej oraz Działalności Innowacyjnej nie wpłynie t na prawa
akcjonariuszy Emitenta. W związku z powyższym, Celon Pharma S.A. posiada na dzień publikacji niniejszego sprawozdania po 100%
udziałów w Celon Pharma sp. z o.o. oraz Celon Bioinnovations sp. z o.o., których kapitały zakładowe wynoszą po 5 tys. zł. Założenie
przez Celon Pharma S.A. w maju 2025 roku tych dwóch spółek pozostaje w bezpośrednim związku z procesem podziału przez
wyodrębnienie Emitenta. Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania, spółki te nie prowadzą działalności operacyjnej.
Na dzień 31 grudnia 2025 r. faktyczny układ segmentowy pozostawał zgodny z dotychczasową prezentacją, tj. w podziale na dwa
segmenty: „Działalność Generyczna” i „Działalność Innowacyjna”. Jednostka holdingowa, obejmująca działalność Emitenta
niezwiązaną bezpośrednio z segmentami operacyjnymi, będzie raportowana od momentu faktycznego rozpoczęcia działalności
reorganizacyjnych i operacyjnych w ramach nowego modelu. Do tego czasu pełni wyłącznie funkcję administracyjno-korporacyjną,
bez odrębnej prezentacji przychodów czy kosztów.
O zdarzeniu Spółka dominująca informowała raportem bieżącym nr 3/2025 z dnia 14 lutego 2025 rok.
2 Działalność Spółki i Grupy Kapitałowej w 2025 roku
2.1 Podstawowe produkty, towary i usługi
Podstawowy przedmiot działalności Jednostki dominującej to produkcja leków, PKD 2120Z.
Celon Pharma S.A. jest wiodącą zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Obszar działalności
biznesowej Spółki obejmuje rozwój, wytwarzanie, dystrybucję oraz marketing specjalistycznych leków generycznych wydawanych
na receptę, jak również bardzo szeroko pojęty zakres prac badawczo-rozwojowych związanych z projektami leków innowacyjnych,
które w przyszłości będą w stanie zaspokoić kluczowe potrzeby współczesnej medycyny.
Celon Pharma S.A. posiada zdywersyfikowany portfel kandydatów na leki w czterech kluczowych obszarach terapeutycznych -
neuropsychiatrii, metabolizmie, onkologii i chorobach zapalnych. Spółka realizuje kilkanaście innowacyjnych projektów w tych
obszarach, z których 5 jest w fazie klinicznej.
Model badawczo-rozwojowy Spółki oparty jest na w pełni zintegrowanych kompetencjach własnych, począwszy od opracowania
pomysłu na lek, aż po produkcję na potrzeby badań klinicznych. Spółka rozwija innowacyjne projekty do fazy II badań klinicznych w
celu pozyskania partnera do fazy III i dalszego licencjonowania komercjalizacji leku. Spółka nie wyklucza jednak możliwości
samodzielnego przeprowadzenia III fazy badań i późniejszej komercjalizacji (pełnej lub częściowej) wybranych projektów.
Spółka posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Zakład Produkcyjny, zlokalizowane w Kazuniu Nowym.
2.1.1 Specjalistyczne Farmaceutyki (Działalność Generyczna)
2.1.1.1 Portfolio leków generycznych
Działalność Spółki w zakresie leków generycznych ma charakter zintegrowany. Wszystkie leki produkowane przez Spółkę, w jej
własnych zakładach produkcyjnych, co zmniejsza uzależnienie od zewnętrznych dostawców lub mocy produkcyjnych. Ponadto,
Spółka ogranicza ryzyko niedostarczenia przez dostawców substancji czynnych poprzez utrzymywanie relacji handlowych z co
najmniej dwoma dostawcami danego składnika aktywnego. Posiada swoją własną sieć marketingową i sprzedażową składającą się
między innymi z ponad 100 osobowego zespołu sprzedażowego promującego jej produkty wśród lekarzy, w tym specjalistów takich
jak kardiolodzy, psychiatrzy, neurolodzy, pulmonolodzy, a także interniści. Spółka bezpośrednio obsługuje kluczowe hurtownie
farmaceutyczne i sieci aptek.
14
Leki generyczne posiadają taką samą skuteczność jak produkty oryginalne, oferując efektywną kosztowo alternatywę dla
oryginalnego leku. Produkty generyczne mają taką samą substancję aktywną jak oryginalny produkt, a do uzyskania pozwolenia na
wprowadzenie do obrotu wymagane jest przeprowadzenie testu biorównoważności.
Leki generyczne kluczowe dla finansowego zrównoważenia systemu opieki zdrowotnej i oferują duży potencjał do zwiększenia
dostępu do leczenia dla milionów pacjentów.
Jest wiele czynników, które wpływają na pozycję rynkową produktu generycznego. Najistotniejsze z nich to:
czas wprowadzenia na rynek;
inwestycje i kompetencje sprzedażowe i marketingowe;
konkurencyjność cenowa;
niezawodność łańcucha dostaw.
Portfolio Spółki składa się ze stosunkowo dojrzałych produktów obecnych w stosunkowo stabilnych klasach terapeutycznych, takich
jak układ oddechowy, neurologia, kardiologia, itp. W związku z tym Spółka spodziewa się utrzymania stabilnych przychodów ze
sprzedaży w najbliższych latach na rynku lokalnym.
Na portfolio leków generycznych Spółki składają się Salmex (salmeterol/flutykazon), Ketrel (kwetiapina), Donepex (donepezil),
Valzek (valsartan). W grudniu 2023 roku Spółka decyzją Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych
i Produktów Biobójczych otrzymała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu Zarixa (rywaroksaban). W kwietniu 2024 roku
Spółka dokonała zgłoszeń do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych oraz do Głównego Inspektora Farmaceutycznego
o wprowadzeniu do obrotu produktu leczniczego ZARIXA (Rivaroxabanum) w postaci kapsułek twardych, w dawkach: 2,5 mg, 10
mg, 15 mg, 20 mg. Zgłoszenia elementem standardowej procedury przewidzianej i wymaganej prawem farmaceutycznym. W
dniu 14 czerwca 2024 r. Minister Zdrowia objął refundacją Zarixa (Rivaroxabanum) kapsułki twarde 10 mg, 15 mg i 20 mg tj. w
całym zakresie dawek objętych wnioskiem Spółki. W 2025 roku do portfolio produktowego Spółki wprowadzono lek Tikozek, w
postaci kapsułek twardych, w dawkach: 60 mg, 90 mg, 15 mg, który zawiera substancję czynną o nazwie tikagrelor. Należy ona do
grupy leków przeciwpłytkowych, które w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym (inny lek przeciwpłytkowy) stosuje się tylko
u osób dorosłych, u których wystąpił: zawał serca. Lek zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego zawału serca lub
udaru, albo zgonu z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.
Wszystkie produkty Spółki, aktywnie promowane w 2025, ugruntowały wiodącą pozycję w swoich segmentach rynku. Każdy z trzech
topowych produktów Spółki (tj. generujących najwyższe przychody) czyli Salmex, Ketrel oraz Donepex - liderami na rynku w
swoich odpowiednich kategoriach zdefiniowanych jako rynek tej samej molekuły (według IQVIA).
Wszystkie produkty Spółki pojawiły się jako pierwsze/jedne z pierwszych na rynku produktów generyczne w swojej klasie i
komercjalizowane przy użyciu sieci marketingowo-sprzedażowej Spółki.
Spółka wytwarza wszystkie produkty ze swojego portfolio, w tym inhalatory suchego proszku (DPI) w swoich własnych zakładach
produkcyjnych położonych w Kazuniu Nowym. Obecne możliwości produkcyjne wystarczające dla zaspokojenia rynkowego
popytu na produkty Spółki. S
Struktura sprzedaży produktów Spółki w 2025 roku:
Salmex (salmeterol + flutykazon) - odpowiadał za 36% sprzedaży leków w Polsce przez Spółkę w 2025 roku. W 2025 roku
Salmex utrzymał wiodącą pozycję w Polsce ze stabilnym udziałem w rynku 14,42% co do wartości i 16,52% co do ilości,
według danych IQVIA za 2025 rok.
Zarixa (rivaroxaban) - odpowiadał za około 25,96% sprzedaży leków w Polsce przez Spółkę w 2025 roku. Udział leku Zarixa
w rynku osiągnął 4,97% co do ilości i 3,35% co do wartości w 2025 roku (według IQVIA).
Ketrel (kwetiapina) - odpowiadał za około 27,24% sprzedaży leków w Polsce przez Spółkę w 2025 roku. Ketrel jest liderem
na rynku, z 25,41% udziałem w rynku co do ilości i 7,39% co do wartości, według danych IQVIA za 2025 rok.
Donepex (donepezyl) - odpowiadał za około 6,59% sprzedaży leków w Polsce przez Spółkę w 2025 roku. Udział Spółki w
rynku tej substancji wynosi 15,02% ilościowo i 9,57% wartościowo, według danych IQVIA za 2025 rok.
Valzek (walsartan) - odpowiadał za około 3,87% wartościowo sprzedaży leków w Polsce przez Spółkę w 2025 rok. Udział
leku Valzek w rynku osiągnął 2,89% co do ilości i 2,13% co do wartości w 2025 roku (według IQVIA).
Tikozek (tikagrelol) - odpowiadał za około 0,34% wartościowo sprzedaży leków w Polsce przez Spółkę w 2025 rok. Udział
15
leku Tikozek w rynku osiągnął 2,14% co do ilości i 1,28% co do wartości w 2025 roku (według IQVIA).
2.1.1.2 Rynki zbytu
Spółka eksportuje produkt Salmex, generujący 100% przychodów z eksportu.
Salmex - 42,98 mln PLN
Całkowity eksport 44,19 mln PLN
Sprzedaż eksportowa jest generowana poprzez licencjonowanych partnerów:
Glenmark - Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Szwecja, Dania, Finlandia, Norwegia, Islandia, Holandia, Czechy,
Słowacja; Arabia Saudyjska
Viatris - Francja;
Genericon - Austria;
MaxPharma - Łotwa, Litwa, Ukraina, Białoruś, Kazachstan;
Salvus - Chorwacja, Bośnia;
Finao Biotech - Portugalia, Dominikana, Gwatemala;
Galaxy Pharma Pakistan.
Salmex jest komercjalizowany w Europie pod różnymi nazwami handlowymi. Został już wprowadzony na niemal wszystkich
obszarach objętych licencjami, z wyjątkiem Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Irlandii, Malty i Luksemburga, a poza Europą - Hondurasu i
Salwadoru. W 2025 roku produkt Salmex został wprowadzony do obrotu na rynku Portugalii. W 2025 roku zakończyły się procedury
rejestracyjne w następujących krajach: Meksyk, Republika Południowej Afryki oraz Hong Kong. Na dzień publikacji niniejszego
sprawozdania Spółka potwierdza, że uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu Salmex na rynku Arabii Saudyjskiej
oraz znajduje się w trakcie procedur rejestracyjnych w Chinach oraz na rynkach Bliskiego Wschodu Kuwejt, Bahrajn, Zjednoczone
Emiraty Arabskie.
Spółka konsekwentnie realizuje strategię poszerzania zasięgu geograficznego dla leku Salmex. Kluczowe terytoria obecnie
rozważane przez Spółkę obejmują: Azję Południowo-Wschodnią, Chiny, Bliski Wschód, Afrykę Południową, Amerykę Łacińską, Stany
Zjednoczone, Australię (dla części z tych rynków Spółka posiada już podpisane umowy licencyjne). Spółka szacuje, że dotarcie na te
rynki w dużej mierze zależy od spełnienia wymogów regulacyjnych i/lub znalezienia odpowiednich partnerów na tych rynkach. W
przypadku rynku amerykańskiego w listopadzie 2022 roku Spółka zawarła ze spółką Zydus Worldwide DMCC umowę w sprawie
wspólnego rozwoju produktu generycznego w stosunku do produktu referencyjnego firmy GlaxoSmithKline plc - Advair oraz
przekazania przez Spółkę partnerowi wyłącznych praw do komercjalizacji tego produktu na terytorium USA. Spółka ocenia, że
rozpocznie sprzedaż na kluczowych rynkach takich jak Stany Zjednoczone nie wcześniej niż w perspektywie 2-3 letniej i Chiny w
perspektywie 1 roku.
2.1.1.3 Źródła zaopatrzenia
Aktywne substancje farmaceutyczne i substancje pomocnicze, a także materiały na opakowania są pozyskiwane od zewnętrznych
dostawców. Spółka utrzymuje politykę posiadania co najmniej dwóch alternatywnych źródeł dostaw kluczowych aktywnych
substancji farmaceutycznych i materiałów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia możliwych niedoborów (zob. też Ryzyko związane z
uzależnieniem od dostawców oraz współpracą z nimi w punkcie Czynniki ryzyka i zagrożenia dla działalności Celon Pharma S.A.).
Kwalifikowanie dostawców opiera się o kryteria takie jak jakość, niezawodność dostaw, cena oraz inne warunki komercyjne. Udział
żadnego z dostawców nie osiąga co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży ogółem.
2.1.2 Innowacje Farmaceutyczne (Działalność Innowacyjna)
Segment działalności innowacyjnej opiera się na działalności badawczo-rozwojowej Spółki, obejmującej zintegrowane kompetencje
własne, począwszy od opracowania pomysłu na lek, aż po jego produkcję na potrzeby badań klinicznych.
Spółka posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe w Kazuniu Nowym w okolicach Warszawy, obejmujące 30 tys. m2
powierzchni badawczo-rozwojowej, co pozwala na zwiększenie możliwości Spółki w zakresie liczby projektów badawczych
prowadzonych równolegle z obecnie prowadzonych z kilkunastu projektów innowacyjnych do potencjalnie 30 projektów
realizowanych równolegle.
16
Pomimo, że projekty badawcze dotyczące leków innowacyjnych charakteryzują się m.in. różnym i zmiennym potencjałem
rozwojowym pod względem możliwości ewentualnej komercjalizacji danej substancji, Spółka uważa, że jej możliwości badawczo-
rozwojowe i doświadczenie w tym zakresie stanowią jedną z jej przewag konkurencyjnych odróżniających od konkurencji oraz
pozwolą na rozwój projektów co najmniej do II fazy badań klinicznych, tj. do etapu tzw. proof of concept i ich komercjalizacji.
Spółka koncentruje się obecnie na innowacyjnych badaniach w czterech kluczowych obszarach - neuropsychiatrii, metabolizmie,
onkologii i chorobach zapalnych. Stosunkowo szeroka specjalizacja naukowa dywersyfikuje ryzyko portfela projektów Spółki.
Zazwyczaj Spółka rozwija projekty do fazy II bad klinicznych, zamierzając pozysk partnera dla fazy III i komercjalizacji. W
przypadku wybranych projektów, Spółka wierzy, że może sfinansować i samodzielnie prowadzić fazę III badań klinicznych oraz
komercjalizować takie projekty w wybranych regionach takich jak Stany Zjednoczone Ameryki oraz kraje Unii Europejskiej bez
potrzeby zapewnienia wsparcia partnera biznesowego.
W celu dalszego poszerzania swoich możliwości badawczych i uzyskania dostępu do najbardziej zaawansowanych badań w
obszarach, w których działa Spółka, Spółka ściśle współpracuje z uznanymi polskimi i międzynarodowymi uczelniami wyższymi, np.
przy realizacji projektów badawczych finansowanych przez rząd lub UE, innymi instytucjami badawczymi oraz organizacjami
badawczymi działającymi na zlecenie.
Status najbardziej zaawansowanych projektów w rozwoju klinicznym:
Falkieri (esketamina) w formie wziewnej. Projekt zakończył II fazę kliniczną w leczeniu depresji lekoodpornej jedno- i
dwubiegunowej. Projekt jest obecnie realizowany przez Celon Pharma S.A. oraz Tang Capital, poprzez wspólnie powołaną Spół
Novohale, która przygotowuje III fazę badania klinicznego tego związku.
Inhibitor PDE10a (CPL'36, Alofropodect) w leczeniu zaburzeń neuropsychiatrycznych w schizofrenii i dyskinez
wywołanych przez lewodopę w chorobie Parkinsona zakończII fazę kliniczną w obu wskazaniach. Uzyskane wyniki potwierdziły
aktywność kliniczną związku oraz jego potencjał terapeutyczny w obu populacjach pacjentów. Ścieżka dalszego rozwoju klinicznego
programu została zwalidowana w ramach interakcji z Food and Drug Administration („FDA”), co potwierdziło zasadność przyjętych
założeń dla kolejnych etapów rozwoju klinicznego.
Inhibitor FGFR (CPL'110) -projekt znajduje się na etapie zakończonej fazy I rozwoju klinicznego (badanie typu first-in-
human). Na podstawie analizy danych z fazy I oraz oceny aktualnych uwarunkowań kliniczno-rynkowych i wykonalności dalszego
rozwoju, Spółka podjęła decyzję o niekontynuowaniu projektu i nieplanowaniu kolejnych etapów badań klinicznych (faza II).
Agonista GPR40 (CPL'280) w leczeniu cukrzycy typu II. Badanie wstępnie zakończyło się. Projekt jest kontynuowany we
wskazaniu neuropatii cukrzycowej i znajduje się obecnie w II fazie rozwoju klinicznego;
Pierwszy w swojej klasie, doustny dualny inhibitor kinaz JAK/ROCK, rozwijany w leczeniu chorób autoimmunologicznych,
zapalnych i zwłóknieniowych, zakończył I fazę badań klinicznych u zdrowych ochotników oraz II fazę badania klinicznego u
pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Uzyskane wyniki potwierdziły aktywność kliniczną związku oraz jego korzystny
profil bezpieczeństwa i tolerancji. Dzięki unikalnemu, podwójnemu mechanizmowi działania, obejmującemu jednoczesną
modulację szlaków zapalnych i zwłóknieniowych, CPL’116 stanowi obiecującego kandydata terapeutycznego w dalszym rozwoju w
takich wskazaniach jak idiopatyczne włóknienie płuc (IPF), śródmiąższowa choroba płuc, miastenia oraz inne choroby
immunozapalne z komponentą włóknienia.
Wszystkie realizowane obecnie przez Spółkę projekty otrzymały dofinansowanie ze środków publicznych Unii Europejskiej w
ramach programów finansowanych przez Unię Europejską, skierowanych głównie do przedsiębiorstw, które zamierzają realizować
innowacyjne projekty związane z badaniami i rozwojem oraz najnowszymi technologiami. Innowacyjne projekty Spółkirównież
z powodzeniem finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju („NCBR"), instytucję rządową odpowiedzialną za
finansowanie działalności badawczo-rozwojowej w Polsce, oraz przez Agencję Badań Medycznych - państwową agencję
odpowiedzialną za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Dofinansowanie ze środków publicznych pokrywa średnio około 30-60% całkowitych kosztów projektu Spółki obejmujących
badania nad odkryciem leku oraz I i II fazę programu klinicznego. Ugruntowane doświadczenie w zakresie pozyskania finansowania
ze środków publicznych pozwalają Spółce na zwiększenie skali prac nad innowacyjnymi lekami.
2.2 Zdarzenia i umowy znaczące dla działalności Spółki w 2025 roku
Zakwalifikowanie do dofinansowania oraz podpisanie umów o objęcie wsparciem projektów Celon Pharma S.A. w ramach
Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności
17
W dniu 6 lutego 2025 r., Spółka powzięła informację, trzy wnioski Spółki (Beneficjent) o dofinansowanie projektów,
przedstawione do ogłoszonego przez Agencję Badań Medycznych (Agencja) Konkursu dla przedsiębiorców na realizację badań w
obszarze bezpieczeństwa lekowego, innowacyjnych terapii i leków przyszłości, realizowanego w ramach Krajowego Planu
Odbudowy i Zwiększania Odporności (2024/ABM/05/KPO), zostały zarekomendowane do dofinansowania. Łączna przyznana kwota
wsparcia na trzy projekty to 31,66 mln zł.
Następnie, w dniu 29 kwietnia 2025 roku, Zarząd Spółki otrzymał obustronnie podpisane umowy zawarte pomiędzy Spółką a
Agencją Badań Medycznych (Umowy, Agencja odpowiednio) o objęcie wsparciem, dwóch spośród ww. projektów:
1.Wysoko oczyszczony analog GLP-1 nowej generacji o obniżonym ryzyku immunogenności;
2. Opracowanie technologii wytwarzania oraz przedkliniczna ocena bezpieczeństwa innowacyjnego koniugatu o działaniu
immunomodulującym i cytotoksycznym, jako nowego kandydata na lek przeciwnowotworowy (KONGO 2.0).
W dniu 6 maja 2025 roku, Zarząd Spółki otrzymał obustronnie podpisaną umowę zawartą pomiędzy Spółką a Agencją o objęcie
wsparciem trzeciego projektu:
3. SimOn - zwiększenie bezpieczeństwa lekowego poprzez opracowanie skalowalnego procesu produkcji biopodobnego
przeciwciała monoklonalnego anty-PD- 1 do zastosowań w immunoterapii nowotworów.”.
Celem pierwszego z wymienionych projektów jest opracowanie nowego produktu leczniczego w postaci peptydowego leku
generycznego (analogu ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1)), który będzie zawierał substancję czynną (API)
otrzymywaną syntetycznie. Wykorzystanie syntetycznie wytwarzanej substancji czynnej przynosi istotne korzyści w porównaniu z
tradycyjną produkcją biologiczną, takie jak wyższy stopień kontroli nad procesem, wyższa czystość produktu poprzez ograniczenie
ryzyka pojawienia się zanieczyszczeń pochodzenia biologicznego oraz niższe ryzyko immunogenności. Poprzez wdrożenie
nowoczesnej wersji leku do produkcji, Celon Pharma S.A. przyczyni się do wprowadzenia na rynek produktu leczniczego, który
będzie dostępny dla pacjentów z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2. Projekt jest zgodny z szersstrategią rozwoju
Celon Pharma S.A., której jednym z filarów jest budowa kompleksowego portfela leków kardiometabolicznych.
Całkowity koszt kwalifikowany projektu „Wysoko oczyszczony analog GLP-1 (...)” wynosi 17,97 mln zł. Agencja przyznała
Beneficjentowi dofinansowanie w kwocie nie przekraczającej 10,69 mln zł, co stanowi 59,52% całkowitych kosztów
kwalifikowalnych.
Pierwotny termin realizacji projektów przypadał na koniec marca 2026 roku. Spółka otrzymała pozytywną decyzję ABM o
przedłużeniu realizacji projektu do końca maja 2026.
Celem drugiego z wymienionych projektów jest opracowanie wydajnego i skalowalnego procesu wytwarzania koniugatu ADC
(Antibody- Drug Conjugate) opartego na bispecyficznym przeciwciele anty-AXL/PD-L1 połączonym z cząsteczką cytotoksyczną
MMAE. Projekt skupia się na wykorzystaniu technologii glikokoniugacji, która umożliwia precyzyjne wiązanie leków cytotoksycznych
z przeciwciałami, zwiększając selektywność i skuteczność terapii przeciwnowotworowej. W ramach projektu powstanie również
skalowalny proces produkcyjny oraz wdrożone zostaną zaawansowane metody analityczne do kontroli jakości produktu. Realizacja
projektu ma za zadanie w przyszłości przyczynić się do dostarczenia nowej opcji terapeutycznej pacjentom onkologicznym, z
uwzględnieniem pacjentów z opornością na dotychczas stosowane terapie anty-PD-L1/PD-1.
Całkowity koszt kwalifikowany projektu KONGO 2.0 wynosi 17,41 mln zł. Agencja przyznała Beneficjentowi dofinansowanie w
kwocie nie przekraczającej 11,26 mln zł, co stanowi 64,64% całkowitych kosztów kwalifikowalnych.
Pierwotny termin realizacji projektów przypadał na koniec marca 2026 roku. Spółka otrzymała pozytywną decyzję ABM o
przedłużeniu realizacji projektu do końca maja 2026.
Na warunkach określonych w ww. umowach, Agencja przyznała Beneficjentowi dofinansowania na przeprowadzenie badań
przemysłowych i prac rozwojowych (w rozumieniu Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego
niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewtrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, Dz. Urz. UE L 187/1 z dn. 26
czerwca 2014 r. ze zm.). Dofinansowania przekazywane będą w formie jednorazowej zaliczki oraz refundacji, wypłacanej w
transzach.
Celem trzeciego z projektów jest opracowanie skalowalnego i powtarzalnego procesu produkcji humanizowanego
monospecyficznego przeciwciała IgG4, które blokuje receptor programowanej śmierci komórki (PD-1), hamując jego interakcje z
ligandami PD-L1 i PD-L2. Blokowanie tego szlaku sygnalizacyjnego zapobiega inaktywacji limfocytów T, wzmacniając odpowiedź
18
immunologiczną przeciwko nowotworom. Lek został po raz pierwszy zatwierdzony przez FDA w 2014 roku do leczenia czerniaka, a
następnie w terapii raka płuc, szyjki macicy i innych nowotworów. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa
lekowego w Polsce i Europie oraz poprawy dostępności przystępnych cenowo terapii onkologicznych. Projekt odpowiada na
rosnące zapotrzebowanie na efektywne kosztowo terapie biologiczne, które mogą stanowić alternatywę dla drogich leków
referencyjnych.
Całkowity koszt kwalifikowalny ww. projektu wynosi 14,95 mln zł. Na warunkach określonych w Umowie, Agencja przyznała
Beneficjentowi dofinansowania na przeprowadzenie badań przemysłowych (w rozumieniu Rozporządzenia Komisji (UE) nr
651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art.
107 i 108 Traktatu, Dz. Urz. UE L 187/1 z dn. 26 czerwca 2014 r. ze zm.) w kwocie nie przekraczacej 9,71 mln zł, co stanowi 65%
całkowitych kosztów kwalifikowalnych. Dofinansowanie przekazywane będzie w formie jednorazowej zaliczki oraz refundacji,
wypłacanej w transzach.
Pierwotny termin realizacji projektów przypadał na koniec marca 2026 roku. Spółka otrzymała pozytywną decyzję ABM o
przedłużeniu realizacji projektu do końca maja 2026.
Zgodnie z postanowieniami Umowy, Beneficjent jest zobowiązany do opracowania, przeprowadzenia badań oraz komercjalizacji
Projektu w terminie 5 lat od zakończenia Projektu, a w przypadku braku komercjalizacji Beneficjent jest zobowiązany do zwrotu
całości wypłaconego dofinansowania.
Na podstawie aktualnej wiedzy i przeprowadzonej analizy czystości patentowej Spółka nie identyfikuje barier w komercjalizacji
produktu rozwijanego w ramach realizowanego Projektu.
Podpisane Umowy stanowią w szczególności, całość praw majątkowych autorskich, prawa pokrewne i prawa zależne do utworów
użytych w ramach projektów, prawa do użytych w ramach projektów baz danych (także nieposiadających cech utworu), a także
prawa do wynalazków, wzorów użytkowych i wzorów przemysłowych a także prawa do wyników badań naukowych lub prac
rozwojowych, będących rezultatem projektów muszą przysługiwać Beneficjentowi.
Pozytywne wyniki II fazy klinicznej CPL’36, inhibitora PDE10A w leczeniu dyskinez w chorobie Parkinsona
W dniu 4 marca 2025 r. Zarząd Celon Pharma S.A. poinformował o pozytywnych wynikach badania klinicznego II fazy w zakresie
stosowania tego związku u pacjentów z dyskinezami w chorobie Parkinsona.
Przeprowadzone badanie to międzynarodowa, wieloośrodkowa, randomizowana, kontrolowana placebo próba kliniczna na grupie
105 dorosłych pacjentów z dyskinezami w chorobie Parkinsona. CPL’36 był podawany przez 4 tygodnie w dwóch dawkach, 20 mg i
40 mg raz dziennie bądź placebo w stosunku 1:1:1. Pacjenci włączeni do badania mieli bazowy poziom dyskinez w skali UDysRS
total (Unified Dyskinesia Rating Scale) w wysokości ok. 45 jednostek, co świadczy, że stan ich choroby był umiarkowanie ciężki, do
ciężkiego.
W 4 tygodniu leczenia, CPL’36 w dawce 20 mg wykazał poprawę w porównaniu z placebo w zakresie skali UDysRS total, która była
podstawowym punktem końcowym o 12,30 jednostek (LS mean difference from placebo, p<0,001, Cohen’s d: 0,90) a w dawce 40
mg wykazał poprawę o 13,58 jednostki (LS mean difference from placebo, p<0,001, Cohen’s d: 1,00).
CPL’36 wykazał poprawę w większości drugorzędowych punktów końcowych, w tym obiektywnej podskali UDysRS, w której
poprawa dla obu dawek leku była istotna statystycznie już od 7 dnia leczenia.
Lek był dobrze tolerowany. Wystąpiło tylko kilka działań niepożądanych o nasileniu ciężkim (8,8 % w grupie placebo, 0% w grupie
20 mg i 5,7% w grupie 40mg). Dyskontynuacja leczenia z powodu działań niepożądanych związanych z leczeniem, wystąpiła u 2,9
% pacjentów w grupie placebo, 11,1% pacjentów w grupie 20 mg i 8,6 % pacjentów w grupie 40 mg. Nie stwierdzono zgonów.
Jedno poważne działanie niepożądane - umiarkowane nasilone migotanie przedsionków - odnotowano w dawce 40 mg. Działaniem
niepożądanym występującym systematycznie częściej w aktywnych grupach leczenia była senność o nasileniu łagodnym do
umiarkowanego.
Badanie spełniło wszystkie zakładane kryteria, przekraczając istotnie wcześniejsze, medyczne założenia Spółki. Wykazało silną i
potwierdzoną w różnych skalach oceny efektywność CPL’36 w dyskinezach w chorobie Parkinsona. Siła efektu klinicznego leku była
duża.
Jest to pierwsze badanie kliniczne, w którym wykazano, że inhibicja PDE10A przy pomocy CPL’36 u pacjentów z dyskinezami w
chorobie Parkinsona wywołuje pozytywne, istotne statystycznie i klinicznie efekty w zakresie pierwszo i drugorzędowych punktów
końcowych. W ocenie Spółki, jego wyniki będą miały istotne znaczenie dla rozwoju rynku farmakoterapii choroby Parkinsona.
19
Informacja o zakwalifikowaniu projektu Celon Pharma S.A. do objęcia dofinansowaniem w ramach Programu Fundusze Europejskie
dla Nowoczesnej Gospodarki”
W dniu 9 kwietnia 2025 r. Zarząd Spółki otrzymał informację o zakwalifikowaniu projektu pn. Opracowanie kompleksu mRNA z
nanocząstkami lipidowymi (LNP) o obniżonej immunogenności do zastosowania w białkowej terapii zastępczej” (Projekt), do objęcia
dofinansowaniem w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki”, Priorytet „Wsparcie dla
przedsiębiorców”, Ścieżka SMART, numer naboru FENG.01.01-IP.01-001/24 (Dofinansowanie).
Warunkiem przekazania środków finansowych na realizację Projektu podpisanie umowy o Dofinansowanie. W wyniku rozmów z
instytucją finansującą, powtórną analizą kosztową oraz dokonanej przez Zarząd priorytetyzacji projektów R&D, Spółka zdecydowała
się nie podpisywać umowy o Dofinansowanie.
Wprowadzenie produktu leczniczego TIKOZEK do regulatorów rynku farmaceutycznego
W dniu 3 czerwca 2025 r. Spółka dokonała zawiadomienia do ównego Inspektora Farmaceutycznego o dopuszczeniu po raz
pierwszy do obrotu produktu leczniczego TIKOZEK (Ticagrelorum), w postaci kapsułek twardych, w dawkach 60 mg oraz 90 mg.
Zawiadomienie jest elementem standardowej procedury przewidzianej i wymaganej prawem farmaceutycznym. Oznacza to, że
obecnie Spółka prowadzi działania mające na celu zapewnienie dostępności ww. produktu leczniczego w hurtowniach i aptekach
w całej Polsce.
Produkt jest zarejestrowany w Rejestrze Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
w kategorii leków generycznych, z obszaru kardiologii i leczenia przeciwpłytkowego. Stanowi kolejny produkt w portfolio leków
generycznych wprowadzanych przez Spółkę, zgodnie z realizowaną, w tym obszarze biznesowym, strategią.
Podsumowanie spotkania z Food and Drug Administration, (FDA) typu B dla CPL’36, w leczeniu schizofrenii
W dniu 2 października 2025 r. Spółka otrzymała podsumowanie dotyczące spotkania typu B z dnia 1 października 2025 r,
zawierające odpowiedzi na pytania z zakresu spotkania łączonego pre-IND meeting oraz End-of-Phase 2.
W trakcie spotkania dyskutowano na temat przeprowadzonych oraz kontynuowanych przez Spółkę badań przedklinicznych,
jakościowych oraz klinicznych CPL’36. Głównym jego celem było uzyskanie opinii FDA na temat zakresu dotychczas otrzymanych
danych i akceptacja zaproponowanego dalszego rozwoju nieklinicznego i klinicznego kandydata na lek inhibitora PDE10A, CPL’36
w leczeniu schizofrenii, w ramach planowanej III fazy badań klinicznych.
W trakcie spotkania FDA:
- potwierdziła adekwatność zaproponowanego programu badań przedklinicznych oraz zasadność dotychczas pro-wadzonych badań
toksykologicznych;
- zapoznała się z wynikami badań klinicznych I i II fazy inhibitora PDE10A, CPL’36 wskazując na możliwość kontynuacji jego rozwoju
klinicznego, we wskazaniu schizofrenia;
- uznała proponowany kierunek projektowania badania fazy III za adekwatny. Na podstawie zaproponowanych trzech badań: dwóch
czterotygodniowych, randomizowanych, w ostrym epizodzie schizofrenii oraz długoterminowego, otwartego badania, w którym
pacjenci kontynuują leczenie CPL’36, potwierdziła „leczenie schizofrenii” jako adekwatne wskazanie rejestracyjne;
- zasugerowała szczegóły włączania pacjentów do badań III fazy, uwzględniając dotychczasowy zakres przedstawionych danych
bezpieczeństwa i danych przedklinicznych;
- zapoznała się z głównymi i drugorzędowymi punktami końcowymi, które będą stanowiły podstawę wskazania rejestracyjnego;
- przedstawiła rekomendacje dotyczące dokumentacji, która powinna zostać złożona wraz z wnioskiem o rozpoczęcie badań
klinicznych fazy III.
Stanowisko FDA wyrażone w trakcie spotkania ze Spółką, zgodnie z praktyką regulacyjną, nie stanowi wiążącej zgody na rejestrację
produktu, ale jest kluczowym etapem umożliwiającym przygotowanie i złożenie finalnych protokołów badań klinicznych fazy III oraz
wniosku rejestracyjnego, tzw. NDA (New Drug Application). Agencja zastrzega sobie prawo do formułowania ostatecznych decyzji
na podstawie danych zawartych w ww. dokumentacji, w momencie ich złożenia.
Zarząd Spółki ocenia spotkanie jako bardzo korzystne. Agencja wyraziła zgodę na szereg ułatwień zmierzających do skrócenia czasu
prowadzenia projektu i zmniejszenia kosztów planowanych badań do uzyskania dopuszczenia produktu do obrotu.
Emitent planuje uwzględnić rekomendacje FDA przy opracowywaniu ostatecznej wersji protokołów badań fazy III oraz przekazać
20
wszystkie zalecenia FDA oraz wyniki spotkania partnerom, z którymi Spółka prowadzi rozmowy zmierzające do komercjalizacji
projektu.
Spółka będzie informować rynek o kolejnych istotnych etapach rozwoju programu klinicznego, w szczególności o złożeniu
dokumentacji do FDA oraz o decyzji Agencji w zakresie rozpoczęcia badań fazy III.
Zawarcie przez spółkę zależną umowy z generalnym wykonawcą inwestycji
W dniu 3 października 2025 r. spółka zależna Emitenta Celon Pharma Slovakia s.r.o. („Celon Pharma Slovakia”, Inwestor”)
zawarła z firmą Polonez Plus sp. z o.o. („Wykonawca”) umowę, której przedmiotem jest pełnienie funkcji generalnego wykonawcy
inwestycji polegającej na budowie zakładu produkcyjnego Celon Pharma Slovakia na terenie parku biznesowego zlokalizowanego
w Żylinie na Słowacji („Umowa”). Inwestor uzyskał uprawnienia do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i do realizacji
robót budowlanych objętych Umową od spółki CTPark Žilina Airport spol. s r.o., która jest właścicielem nieruchomości.
Zawarcie przedmiotowej umowy stanowi istotny etap realizacji strategii rozwoju Grupy Kapitałowej Emitenta, ukierunkowanej na
rozwój produktów Spółki, w tym zapewnienie odpowiednich mocy wytwórczych dla nowoczesnych terapii opartych o analogi GLP-
1 oraz dywersyfikację geograficzną infrastruktury produkcyjnej.
W ramach umowy Wykonawca będzie odpowiedzialny za zamówienie i realizację dostaw urządzeń i materiałów na rzecz Inwestora
oraz realizację robót przygotowawczych zgodnie z projektem wykonawczym, a następnie po uzyskaniu przez Inwestora
prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, za realizację robót budowlanych oraz wbudowanie ww. urządzeń i materiałów
dostarczonych.
Zakończenia realizacji robót objętych pozwoleniem na budowę powinno nastąpić w terminie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia robót.
Łączna wartość Umowy netto została określona w euro i stanowi równowartość 63,3 mln złotych (przeliczone we-dług średniego
kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego na dzień podpisania Umowy).
Umowa zawiera postanowienia dotyczące kar umownych zastrzeżonych na korzyść Celon Pharma Slovakia, należnych m.in. w
przypadku opóźnień w realizacji Umowy i usuwaniu wad lub usterek, a także kary umownej w wysokości 5% wartości Umowy netto
w przypadku odstąpienia od Umowy przez którąkolwiek ze stron. Łączna suma kar umownych określonych w umowie, zarówno dla
Inwestora, jak i Wykonawcy, nie może przekroczyć 10% wartości Umowy netto. Strony mają prawo dochodzenia na zasadach
ogólnych odszkodowania przewyższającego karę umowną w przypadku poniesienia szkody przewyższającej wysokość
zastrzeżonego limitu kar umownych.
2.3 Znaczące umowy ubezpieczeniowe, współpracy lub kooperacji
W roku obrotowym 2025 Spółka nie zawierała znaczących umów ubezpieczeniowych, współpracy lub kooperacji.
2.4 Kredyty i pożyczki
W roku 2025 Spółki z Grupy Kapitałowej Celon Pharma oraz Spółka Celon Pharma S.A. zaciągnęła pożyczki w kwocie 1 345 tys.
Spółka na bieżąco monitoruje ryzyka związane z możliwością zakłóceń przepływów pieniężnych oraz ryzyka utraty płynności. W
celu minimalizacji tych ryzyk, Spółka utrzymuje środki pieniężne na bezpiecznym poziomie oraz posiada odnawialną linię kredytową
w wysokości 15 mln złotych. Umowa na tę linię została podpisana w dniu 12 grudnia 2024 roku. Oprocentowanie zmienne kredytu
na dzień 31 grudnia 2025 r. wynosiło 6,7% w skali roku. Termin umowy upływa w grudniu 2026 roku.
W roku 2025 Spółka udzieliła pożyczkę do podmiotu powiązanego Glatton w kwocie 8,9 miliona PLN oraz do spółki powiązanej na
Słowacji w kwocie 24 miliona PLN. Pożyczka dla firmy Glatton udzielona jest na okres 3 lat od dnia wypłaty, a odsetki naliczone dla
waluty polskiej uwzględniają WIBOR 1M oraz marżę 2% obliczone na podstawie rzeczywistej liczby dni od dnia wypłaty. Pożyczka
dla spółki na Słowacji została udzielona na okres 3 lat od dnia udzielenia łącznej kwoty 6 mln EUR lub 5 lat od dnia zawarcia umowy,
a wyliczone odsetki uwzględniają EURIBOR 1M powiększony o marżę 2%. Wszystkie udzielone pożyczki bez zabezpieczeń z
terminem spłaty w 2027 roku i zaprezentowane w długoterminowych aktywach finansowych. Pożyczka udzielona spółce słowackiej
podlega wyłączeniu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym jako transakcja wewnątrzgrupowa i jest prezentowana tylko w
jednostkowym sprawozdaniu finansowym Celon Pharma S.A.
21
2.5 Dnia 9 marca 2026 r. Celon Pharma Slovakia s.r.o. zawarła z Europejskim Bankiem
Odbudowy i Rozwoju („EBOR”) umowę finansowania („Umowa”), której przedmiotem jest
udzielenie Kredytobiorcy przez EBOR finansowania w formie pożyczki w kwocie do 23 mln
euro, na realizację projektu obejmującego adaptację, wyposażenie oraz uruchomienie
zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w regionie Żylina na Słowacji, w celu produkcji leku
na cukrzycę typu II - substancji czynnej semaglutyd, GLP-1 (pod nazwą handlową Reduzek).
Szczegóły dotyczące tej umowy kredytu zostały opisane szczegółowo w skonsolidowanym
sprawozdaniu finansowym za 2025 r.Poręczenia i gwarancje
W 2025 roku Spółka oraz spółki z Grupy Kapitałowej Celon Pharma nie udzieliły ani nie otrzymywały żadnych poręczeń ani gwarancji.
2.6 Transakcje z podmiotami powiązanymi
W 2025 roku Celon Pharma S.A. oraz spółki z Grupy Kapitałowej Celon Pharma S.A. nie zawierały transakcji z podmiotami
powiązanymi na warunkach innych niż rynkowe. Szczegóły transakcji z jednostkami powiązanymi zostały ujawnione w
Skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok zakończony 31 grudnia 2025 roku, nota 27.5.
2.7 Umowy zawarte między akcjonariuszami, które miałyby charakter znaczący dla działalności
Spółki
Spółce nie są znane umowy zawarte między akcjonariuszami, które miałyby charakter znaczący dla działalności Spółki.
2.8 Czynniki i zdarzenia, w tym o nietypowym charakterze, wpływające na działalność i wyniki
finansowe Spółki i Grupy Kapitałowej
Czynniki i zdarzenia wpływające na wyniki finansowe Grupy w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2025 r. opisano w
rozdziale Komentarz do wyników. Poza tymi czynnikami nie zaistniały w okresie 12 miesięcy zakończonym 31 grudnia 2025 r.
czynniki inne mające istotny wpływ na aktywa, zobowiązania, kapit własny, wynik netto lub przepływy pieniężne, które
nietypowe ze względu na ich rodzaj, wielkość lub częstotliwość.
Obecnie toczące się konflikty na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie nie wpływa na bieżące operacje biznesowe Spółki, zarówno w
części wytwórczej, logistycznej oraz naukowo-badawczej. Dostawy leków na rynek polski oraz rynki zagraniczne, odbywają się bez
zakłóceń, brak również sygnałów od dostawców materiałów i usług w części naukowo-badawczej, które świadczyłyby o
opóźnieniach prac zleconych przez Spółkę w ramach realizowanych projektów. Spółka nie posiada oddziałów, ani filii na terenach
objętych wojną. Nie prowadzi również w tych regionach aktywnych operacji biznesowych. Jednak wobec dużej dynamiki wydarzeń
Spółka nie wyklucza wystąpienia czynników, które w sposób negatywny wpłyną na wynik finansowy Spółki w kolejnych okresach,
zwłaszcza ze względu na możliwy negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną w kraju, w tym osłabienie złotego oraz wzrost stóp
procentowych.
2.9 Istotne zdarzenia po dniu bilansowym
Podsumowanie spotkania z Food and Drug Administration, (FDA) typu B dla CPL'36, w leczeniu dyskinez indukowanych lewodopą u
pacjentów z chorobą Parkinsona (PD-LID)
W dniu 13 lutego 2026 roku, Spółka zakończyła analizę pisemnych odpowiedzi od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (U.S.
Food and Drug Administration, FDA) na pytania przekazane w pakiecie materiałów (background package) w ramach spotkania
typu B na etapie Pre-IND dotyczącego planu rozwoju klinicznego wspierającego złożenie wniosku IND oraz proponowanych badań
klinicznych fazy III dla CPL'36 (Alofropodect) w leczeniu dyskinez indukowanych lewodopą u pacjentów z chorobą Parkinsona (PD-
LID).
Z odpowiedzi FDA wynika, że proponowana koncepcja kluczowego badania fazy III, obejmująca m.in. projekt badania, czas trwania,
pierwszorzędowy punkt końcowy oraz wybraną populację pacjentów, wydaje się zasadna. Analiza przesłanych odpowiedzi
potwierdza, że planowany schemat dawkowania (20 mg raz na dobę) wydaje się zasadny z klinicznego i farmakologicznego punktu
widzenia, rekomendując jednocześnie przedłożenie dodatkowych analiz wspierających w ramach przygotowania do fazy III.
Ponadto FDA wskazała, że proponowane 12-miesięczne badanie otwarte (open-label extension, OLE) jest akceptowalne, z
22
zastrzeżeniem uwzględnienia odpowiednich założeń analitycznych.
Analiza pokazuje, że wraz z postępem prac rozwojowych niektóre elementy powinny zostać dodatkowo wzmocnione. FDA
podkreśliła, że ostateczne wymagania wspierające potencjalny wniosek o dopuszczenie do obrotu będą zależeć od całokształtu
uzyskanych danych, oraz wskazała na znaczenie wykazania odpowiedniej długoterminowej ekspozycji bezpieczeństwa w docelowej
populacji PD-LID. Z analizy wynika również rekomendowane jest wzmocnienie wybranych aspektów
metodologicznych/statystycznych w celu zapewnienia solidności wniosków oraz uzupełnienie dodatkowych informacji istotnych
dla gotowości do rozpoczęcia fazy III, w tym elementów związanych z farmakologią kliniczną oraz oceną bezpieczeństwa.
Spółka ocenia, że otrzymane stanowisko FDA wspiera kontynuację prac w kierunku realizacji programu fazy III, przy jednoczesnym
uwzględnieniu rekomendowanych przez FDA doprecyzowań w protokole oraz planie analizy statystycznej i przeprowadzeniu
zdefiniowanych prac z zakresu farmakologii klinicznej.
Spółka planuje uwzględnić rekomendacje FDA przy opracowywaniu ostatecznej wersji protokołów badań fazy III oraz przekazać
wszystkie zalecenia FDA oraz wyniki spotkania partnerom, z którymi Spółka prowadzi rozmowy zmierzające do komercjalizacji
projektu. Spółka będzie informować rynek o kolejnych istotnych etapach rozwoju programu klinicznego, w szczególności o złożeniu
dokumentacji do FDA oraz o decyzji Agencji w zakresie rozpoczęcia badań fazy III.
O zdarzeniu Spółka informowała raportem bieżącym nr 2/2026 z dnia 13 lutego 2026 r.
Zawarcie przez spółkę zależną Emitenta umowy finansowania z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju
Dnia 9 marca 2026 r. Celon Pharma Slovakia s.r.o. zawarła z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju („EBOR”) umowę
finansowania („Umowa”), której przedmiotem jest udzielenie Kredytobiorcy przez EBOR finansowania w formie pożyczki w kwocie
do 23 mln euro, na realizację projektu obejmującego adaptację, wyposażenie oraz uruchomienie zakładu produkcyjnego
zlokalizowanego w regionie Żylina na Słowacji, w celu produkcji leku na cukrzycę typu II - substancji czynnej semaglutyd, GLP-1 (pod
nazwą handlową Reduzek ).
Zgodnie z Umową, w skład finansowania wejdą dwie transze w wysokości odpowiednio do 18 mln euro oraz do 5 mln euro.
Udostępnienie drugiej z transz może nastąpić na pisemny wniosek Kredytobiorcy i jest w całości uzależnione od decyzji EBOR.
W ocenie Zarządu Emitenta, zawarcie Umowy stanowi istotny krok w realizacji strategicznego projektu Grupy Kapitałowej Celon
Pharma („Grupa”), którego celem jest budowa własnych zdolności produkcyjnych w perspektywicznym segmencie terapii
metabolicznych. Realizacja inwestycji powinna wspierać dalsze skalowanie działalności Grupy, zwiększenie niezależności
operacyjnej w obszarze wytwarzania oraz budowę przewag konkurencyjnych na szybko rosnącym rynku produktów opartych na
semaglutydzie i innych analogach GLP-1. Zarząd Emitenta ocenia, że rozwój infrastruktury produkcyjnej w tym obszarze może w
kolejnych latach stanowić istotny czynnik wspierający wzrost wartości Grupy, dywersyfikację źródeł przychodów oraz dalszą
ekspansję komercyjną na rynkach międzynarodowych.
Finansowanie oprocentowane jest według zmiennej stopy procentowej. Umowa przewiduje standardowe dla tego rodzaju
finansowania opłaty i prowizje. Ostateczny termin spłaty pierwszej transzy przypada w I półroczu 2031 r. Wierzytelności EBOR
wynikające z Umowy zostały zabezpieczone standardowym pakietem zabezpieczeń, obejmującym m.in. gwarancję Emitenta oraz
zabezpieczenia ustanowione na aktywach i udziałach Kredytobiorcy. Umowa zawiera również zobowiązania na okres jej
obowiązywania m.in. do utrzymywania wskaźników finansowych na określonych poziomach. Uruchomienie finansowania
uzależnione jest od spełnienia warunków zawieszających określonych w Umowie, w tym ustanowienia wymaganych zabezpieczeń
oraz przedłożenia uzgodnionej dokumentacji.
O uzgodnieniu z EBOR głównych warunków udzielenia finansowania Spółka informowała raportem bieżącym nr 13/2025 z dnia 4
sierpnia 2025 r. O zawarciu Umowy Spółka informowała raportem bieżącym nr 4/2026 z dnia 9 marca 2026 r.
Zawarcie aneksów do umów dotyczących współpracy z Tang Capital
W dniu 13 marca 2026 r. Spółka oraz Tang Capital Management, LLC („Tang Capital”) zawarły aneksy do umów dotyczących
współpracy w ramachNovohale Therapeutics, LLC („Novohale”) i dalszego rozwoju leku Falkieri poprzez realizację badania
klinicznego III fazy w leczeniu depresji dwubiegunowej.
W treści zawartych Aneksów postanowiono iż:
a) we wstępnym kapitale zakładowym Novohale wynoszącym 30.000.000 USD, 7.000.000 USD będzie stanowił wkład wniesiony
przez Celon (stosowna kwota została już wniesiona w całości), 22.460.000 USD kwota wniesiona przez Tang Capital, a 540.000 USD
przez osobę fizyczną (w dotychczasowej umowie odpowiednie kwoty to 20.000.000 USD Celon i 10.000.000 USD Tang Capital).
W związku z powyższym Celon będzie uprawniony do 55,1% udziału w zyskach, stratach oraz aktywach netto Novohale (udział
23
ekonomiczny), przy 17,9% udziału w głosach (dotychczas odpowiednio 79,1% i 18,9%).
Nie zmieniono postanowienia, w przypadku przeprowadzenia przez Novohale pierwszej oferty publicznej, udziały w głosach Celon
zostaną zrównane do poziomu udziałów ekonomicznych posiadanych przez Spółkę;
b) opcja wykupu przez Celon wszystkich udziałów Tang Capital w Novohale w dowolnym momencie pomiędzy 1 stycznia 2025 r., a
60. dniem po dacie dostarczenia wyników badania klinicznego do Celon zostaje całkowicie wyłączona. Natomiast Tang Capital
będzie miał opcję zainwestowania w Novohale dalszej kwoty do kwoty 25.000.000 USD (poprzednio 30.000.000 USD) w zamian
za nowe udziały wyemitowane przez Novohale po wycenie po pozyskaniu kapitału wynoszącej 100.000.000 USD;
c) jedna osoba wyznaczona przez Celon będzie mogła może uczestniczyć w posiedzeniach Rady Dyrektorów Novohale w
charakterze obserwatora bez prawa głosu (dotychczas przedstawiciel Celon był jednym z członków trzyosobowej Rady Dyrektorów
Novohale z prawem głosu).
Aneksy do pierwotnych umów zostały zawarte w związku z obopólnymi intencjami obu stron, dotyczącymi większego kapitałowego
zaangażowania Tang Capital w projekt Falkieri, odzwierciedlającego obecne zaangażowanie Tang Capital w dalszy rozwój tego
projektu, przy jednoczesnym większym skupieniu się Celon na pozostałych, własnych projektach rozwojowych.
Termin wejścia Aneksów w życie to 13 marca 2026 r.
O zawarciu Umów Spółka informowała raportem bieżącym nr 4/2024 z dnia 22 maja 2024 r. O zawarciu aneksów do umów Spółka
informowała raportem bieżącym nr 5/2026 z dnia 13 marca 2026 r.
Zmiany w sadzie Zarządu Spółki
W marcu 2026 r. miały miejsce zmiany w składzie Zarządu Spółki przedstawione w punkcie 6.5.1 poniżej.
3 Informacje finansowe Celon Pharma S.A. oraz Grupy Kapitałowej Celon Pharma
za 2025 rok
3.1 Zasady sporządzenia jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe Celon Pharma S.A. za rok obrotowy 2025 zostały
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami
ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej (łącznie MSSF"). Sprawozdania przedstawia odpowiednio dla Spółki
oraz Grupy Kapitałowej sytuację finansową na dzień 31 grudnia 2025 r. i 31 grudnia 2024 r. oraz wyniki działalności i przepływy
pieniężne za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2025 r. i 31 grudnia 2024 r.
3.2 Podstawowe wielkości oraz wskaźniki ekonomiczno-finansowe i niefinansowe
Sytuacja finansowa Spółki oraz Grupy Kapitałowej na dzień 31 grudnia 2025 r. jest stabilna, o czym świadczą, m.in. wskaźniki
płynności finansowej utrzymujące się na wysokich poziomach, które zostały podane w tabelach w punkcie 1.2.
W ocenie Spółki niefinansowe wskaźniki efektywności, w tym, kwestie związane z obszarem ESG, w szczególności czynniki
klimatyczne, czy zagadnienia socjalne związane z działalnością Emitenta oraz jego Grupy Kapitałowej, nie mają wpływu na ocenę
rozwoju, wyników i sytuacji Emitenta oraz jego Grupy Kapitałowej.
3.3 Aktualna i przewidywana sytuacja finansowa Spółki oraz Grupy Kapitałowej
W ocenie Zarządu sytuacja finansowa Spółki jest dobra i została opisana w szczegółach w punkcie 1.3 niniejszego sprawozdania z
działalności Zarządu.
Przychody ze sprzedaży na terenie kraju rosną, co wynika z silnej i ustabilizowanej pozycji produktów Spółki w referencyjnych
klasach terapeutycznych oraz efektywnego wsparcia sprzedaży i dystrybucji działaniami sprzedażowo-marketingowymi.
Spółka przewiduje dalszy - ale znacznie mniej dynamiczny - wzrost eksportu w wyniku zarówno rozszerzenia rynków zbytu Salmexu
(prowadzone są procesy rejestracyjne Salmexu na ponad 20 nowych rynkach w ramach już podpisanych umów licencyjnych), jak i
24
poprawy jego sprzedaży na rynkach, gdzie jest już obecny. Jednocześnie Spółka obserwuje typowe dla rynków generycznych
zjawiska erozji cenowej, które jednak nie spowodowały znaczącego spadku wartości sprzedaży. Spółka kontynuuje - wspólnie z
partnerem Simcere - proces badań klinicznych niezbędnych do rejestracji Salmexu na rynku chińskim. Spółka w 2025 roku
kontynuowała realizację umowy ze spółką Zydus Worldwide DMCC w zakresie wspólnego rozwoju produktu generycznego w
stosunku do produktu referencyjnego firmy GlaxoSmithKline plc - Advair oraz przekazania przez Spółkę partnerowi wyłącznych
praw do komercjalizacji tego produktu na terytorium USA.
Od strony struktury finansowania, w przyszłych okresach poziom zadłużenia Grupy wzrośnie w związku z kredytem udzielonym
przez EBOR spółce Celon Pharma Slovakia w kwocie do 23 mln EUR, przeznaczonym na rozwój projektów w obszarze leków GLP-
1.Realizacja prognoz wyników finansowych
Spółka nie publikowała prognoz wyników finansowych na 2025 rok.
3.4 Instrumenty finansowe
Informacje dotyczące instrumentów finansowych zostały szczegółowo ujawnione w nocie 29 skonsolidowanego sprawozdania
finansowego Grupy za 2025 r.
3.5 Emisje papierów wartościowych
Żadna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Celon Pharma nie dokonywała emisji papierów wartościowych w 2025
roku.
3.6 Dywidenda
W 2025 roku Spółka ani spółki zależne nie wypłacały dywidendy.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Celon Pharma S.A. z dnia 26 czerwca 2025 r. („ZWZ”) podjęło uchwałę w sprawie zatwierdzenia
sprawozdania finansowego Spółki za rok obrotowy 2024 obejmującego m.in. sprawozdanie z całkowitych dochodów za okres od 1
stycznia 2024 do 31 grudnia 2024 r., wykazujące stratę netto w kwocie 34 447 tys. zł.
Następnie ZWZ postanowiło, strata netto Spółki za rok obrotowy rozpoczynający się w dniu 1 stycznia 2024 r. i kończący się w
dniu 31 grudnia 2024 r. w wysokości 34 447 tys. zł zostanie pokryta z tej części kapitału zapasowego Spółki, jaka powstała z nadwyżki
ceny emisyjnej ponad wartość nominalną udziałów. Ponadto ZWZ postanowiło, iż Celon Pharma S.A. nie wypłaci dywidendy za rok
obrotowy 2024.
3.7 Istotne pozycje pozabilansowe
Postępowania sądowe będące w toku mogą skutkować powstaniem zobowiązwarunkowych. Ich szczegółowy opis zawarto w
nocie 25 w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. W okresie sprawozdawczym Spółka nie odnotowała innych istotnych
pozycji pozabilansowych, w szczególności zobowiązań warunkowych, gwarancji ani innych zdarzeń, które mogłyby mieć istotny
wpływ na sytuację finansową Spółki.
3.8 Ocena zarządzania zasobami finansowymi
W ocenie Zarządu Spółki sposób zarządzania zasobami finansowymi Spółki oraz Grupy Kapitałowej jest prawidłowy i racjonalny.
Zarządzanie zasobami finansowymi uwzględnia zarówno bieżące potrzeby Spółki oraz Grupy Kapitałowej jak również realizac
przyjętej strategii rozwoju Spółki.
Nie identyfikuje się obecnie okoliczności, które mogłyby zagrozić zdolności Spółki oraz spółek z Grupy Kapitałowej Celon Pharma
do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań.
25
4 Strategia i perspektywy rozwoju Celon Pharma S.A. i Grupy Kapitałowej Celon
Pharma
4.1 Założenia strategii rozwoju Spółki i jej Grupy Kapitałowej oraz jej realizacja w 2025 roku
Celem Spółki oraz jej Grupy Kapitałowej jest osiągnięcie pozycji lidera wśród podmiotów z Europy Środkowo-Wschodniej pod
względem największego i atrakcyjnego portfela innowacyjnych programów leków oraz wartości przychodów z licencjonowania i
komercjalizacji innowacyjnych leków. Aby osiągnąć ten cel, Spółka zamierza realizować następującą strategię:
Rozwój nowych innowacyjnych leków farmaceutycznych na dużych, szybko rozwijających się rynkach terapeutycznych
Spółka spodziewa się, że nowe projekty Spółki obejmujące różne innowacyjne leki przyniosą istotną poprawę w leczeniu wielu
chorób o dużych, niezaspokojonych potrzebach leczniczych. W ocenie Spółki cztery główne obszary terapeutyczne jej działalności
badawczej, tj. neuropsychiatria, onkologia, choroby zapalne oraz metabolizm, dają Spółce możliwość sprostania niezaspokojonym
potrzebom leczniczym. W ciągu ostatniej dekady Spółka systematycznie zwiększała swoje możliwości badawcze, co pozwoliło jej
na zbudowanie jednego z największych wśród podmiotów z Europy Środkowo-Wschodniej portfela badań nad innowacyjnymi
lekami, składającego się z kilkunastu projektów, z których 5 znajduje się w fazie klinicznej. Niektóre molekuły są opracowywane w
więcej niż jednym wskazaniu. Rozwój każdego z tych projektów był kontynuowany w 2025 roku, notując postęp, mierzony
przyjętymi dla każdego wskaźnikami efektywności.
W Celon Pharma w ciągu ostatnich 2 lat zredefiniowaliśmy technologie które wykorzystujemy do poszukiwaniu nowych leków i
rozpoczęliśmy zaawansowany rozwój 2 nowych przełomowych technologii, mRNA i bispecyficznych przeciwciał monoklonalnych.
W tych technologiach rozwijamy programy w obszarze onkologii i chorób zapalnych.
Spółka zamierza w 2026 r. kontynuować założenia strategiczne dla tego obszaru w ww. kształcie.
Komercjalizacja innowacyjnych leków
Spółka jest przekonana, że opracowywanie innowacyjnych leków i ich dalsza komercjalizacja będzie jednym z głównych czynników
wpływających na rozwój Spółki w przyszłości. Po osiągnięciu krytycznych punktów końcowych badań klinicznych II fazy, Spółka
będzie dążyć do zidentyfikowania najlepszych rozwiązań komercyjnych w tym pozyskania partnerów handlowych w celu
kontynuowania rozwoju klinicznego III fazy i komercjalizacji swoich projektów.
Mimo, że zasadniczo Spółka zamierza w pełni udzielać licencji w zakresie komercjalizacji swoich leków, Spółka rozważa również
zachowanie praw do komercjalizacji wybranych leków (wymagających ograniczonych inwestycji w tym zakresie) sprzedawanych w
Europie. Spółka jest na wczesnym etapie rozwoju kluczowych relacji handlowych w tym obszarze. W szczególności, Spółka
spodziewa się, że w krótkim lub średnim terminie będzie poszukiwać potencjalnego partnera komercjalizacyjnego dla najbardziej
zaawansowanych projektów w rozwoju klinicznym, tzn. CPL’36 i CPL’116, które potwierdziły efektywność w II fazie kliniczne w 2024
r.
W przypadku osiągnięcia przez inne projekty innowacyjne Spółki zaawansowanych stadiów rozwoju klinicznego, istotnym
czynnikiem dla takich działań będzie poziom ochrony patentowej związków i technologii rozwijanych przez spółkę a także wyniki
badań przedklinicznych i klinicznych w tym najistotniejszych badań fazy II. Spółka jest przekonana, że jej związki rozwijane w
badaniach przedklinicznych i klinicznych posiadają szereg korzyści nad większością obecnie dostępnych na rynku bądź w trakcie
rozwoju, co pozwala na uzyskanie przewagi konkurencyjnej i korzystną komercjalizację takich leków w przyszłości.
Spółka zamierza w 2026 r. kontynuować założenia strategiczne dla tego obszaru w ww. kształcie.
Kontynuacja dynamicznego rozwoju segmentu leków generycznych, w tym w szczególności dalszy wzrost globalnego zasięgu i
sprzedaży Salmexu
Spółka w 2025 r. rozpoczęła sprzedaż leku Tikozek w obszarze kardiologii. Obecnie Spółka pracuje nad przygotowaniem kilku leków
w pokrewnych obszarach chorobowych, wykorzystując obec pozycję Spółki na rynku leków generycznych w Polsce oraz jej
doświadczenie w budowaniu wiodących marek leków generycznych. Spółka zamierza również dalej rozwijać swoje technologie
inhalacyjne w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas prac nad produktem Salmex.
Salmex pozostanie głównym produktem eksportowym. Obecnie jest on sprzedawany w blisko 20 krajach europejskich, a także w
niektórych krajach pozaeuropejskich. Komercjalizacja Salmexu poza granicami Polski odbywa się wyłącznie za pośrednictwem
partnerów biznesowych, takich jak Glenmark, Viatris (dawniej Mylan), Genericon. Spółka aktywnie poszukuje nowych partnerów
na różne rynki na świecie, wierząc, że Salmex ma potencjał, aby stać się pierwszym globalnym produktem polskiego przemysłu
26
farmaceutycznego. Kraje, w których planowane jest rozpoczęcie sprzedaży w wyniku już podpisanych umów licencyjnych to m.in.
Chiny, Meksyk, RPA, Australia, oraz liczne kraje Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej.
Spółka zamierza w 2026 r. kontynuować założenia strategiczne dla tego obszaru w ww .kształcie.
Aby umożliw efektywną realizację najważniejszych założeń strategicznych, Zarząd Spółki podjął decyzję o zmianie struktury
organizacyjnej , w ramach której wyodrębnione zostały trzy podstawowe komórki organizacyjne: (i) Centrum Usług
Wspólnych („Działalność Holdingowa”); (ii) Celon Pharma Specjalistyczne Farmaceutyki („Działalność Generyczna”); oraz (iii) Celon
Pharma Innowacje Farmaceutyczne („Działalność Innowacyjna”). Każda z komórek organizacyjnych stanowi wyodrębnioną pod
względem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym zorganizowaną część przedsiębiorstwa Emitenta. Regulamin wchodzi w
życie w dniu podjęcia uchwały.
Celem wyodrębnienia poszczególnych komórek organizacyjnych jest zwiększenie efektywności bieżącego działania Emitenta i
usprawnienie zarządzania poszczególnymi obszarami jego aktywności, a w dłuższej perspektywie zwiększenie konkurencyjności
Emitenta poprzez utworzenie centrów kompetencyjnych w obszarach działania przypisanych do poszczególnych komórek
organizacyjnych. Pozwoli to docelowo na uniezależnienie dalszego rozwoju Działalności Generycznej oraz Działalności
Innowacyjnej, przy dalszym wsparciu obu z tych obszarów przez Działalność Holdingową.
W 2026 roku Spółka będzie kontynuować budowę własnych zdolności produkcyjnych w perspektywicznym segmencie terapii
metabolicznych, poprzez Spółkę Celon Pharma Slovakia. Realizacja inwestycji będzie wspierać dalsze skalowanie działalności całej
Grupy, w tym zwiększenie niezależności operacyjnej w obszarze wytwarzania oraz budowę przewag konkurencyjnych na szybko
rosnącym rynku produktów opartych na semaglutydzie i innych analogach GLP-1. Zarząd Emitenta ocenia, że rozwój infrastruktury
produkcyjnej w tym obszarze może w kolejnych latach stanowić istotny czynnik wspierający wzrost wartości Grupy, dywersyfikację
źródeł przychodów oraz dalszą ekspansję komercyjną na rynkach międzynarodowych
Średnioterminowe cele rozwoju
W zakresie rozwoju leków innowacyjnych, wspartego uruchomieniem infrastruktury nowego centrum badawczo-rozwojowego,
Spółka dąży do osiągnięcia następujących celów średnioterminowych:
wprowadzenie do rozwoju klinicznego co najmniej dwóch kandydatów na lek rocznie,
zakończenie badań II fazy nad lekami co najmniej w 6 wskazaniach terapeutycznych,
rozpoczęcie programów III fazy (we współpracy z innymi partnerami) dla co najmniej trzech wskazań
terapeutycznych,
zakończenie III fazy badań Falkieri (esketamina DPI) i złożenie wniosków do FDA i EMA,
podpisanie istotnych umów partneringowych.
4.2 Główne inwestycje krajowe i zagraniczne oraz lokaty kapitałowe
Inwestycje krajowe i zagraniczne zostały szczegółowo opisane w nocie 13 skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2025 r.
4.3 Perspektywy działalności Celon Pharma S.A. i Grupy Kapitałowej Celon Pharma oraz czynniki
istotne dla ich rozwoju
4.3.1 Czynniki rozwoju segmentu leków generycznych
Kluczowe znaczenie dla działalności Spółki w segmencie leków generycznych mają daty upływu ochrony patentowej leków
oryginalnych. W najbliższych kilku latach Spółka spodziewa pojawienia się okazji na wprowadzenie na rynek nowych leków
generycznych w kluczowych obszarach takich jak choroby serca, onkologia, neuropsychiatria czy choroby płuc. Wprowadzenie
nowych leków generycznych na rynek może stanowić jeden z głównych czynników wpływających na przychody Spółki z segmentu
leków generycznych w przyszłości.
Segment złożonych leków generycznych charakteryzuje się występowaniem znacznych barier technologicznych zarówno w
procesie rozwoju, jak i samego wytwarzania produktu. W efekcie podaż produktów konkurencyjnych jest ograniczona bądź
27
pojawienie się odpowiedników na rynku jest znacząco opóźniona. Specyfika produktów może w znaczący sposób wpływać również
na kwestię zamienności danego leku na inny ze względu na inny sposób przyjmowania leku w zależności od przyjętej formy
inhalatora danego leku.
Rynek leków generycznych w Polsce jest często określany jako rynek markowych leków generycznych, na którym produkty
generyczne wymagają promowania do lekarzy i farmaceutów. Segment leków generycznych sprzedawanych na podstawie
wyłącznie nazwy międzynarodowej leku (INN) stanowi jedynie niewielki procent całego rynku leków generycznych. Charakter rynku
leków generycznych jest ściśle związany z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi przepisywania i wydawania leków. Ewentualna
zmiana przepisów, które zmieniłyby charakter rynku leków generycznych z markowego na INN, mogłaby wpłynąć na dochodowość
segmentu leków generycznych Spółki.
Zdaniem Spółki, jej wyniki w przyszłości będą zależne od perspektyw rozwoju rynku leków generycznych oraz ewentualnej erozji
cen leków wprowadzonych na rynek przez Spółkę.
4.3.2 Czynniki rozwoju projektów leków innowacyjnych
Rynek leków innowacyjnych charakteryzuje się znaczniepewnością w zakresie perspektyw rozwoju projektów prowadzonych
przez Spółkę. Schorzenia onkologiczne, choroby układu oddechowego, nerwowego i układu krążenia, na których skupia się
działalność Spółki, to bardzo intensywnie badane grupy schorzeń w naukach biomedycznych, które zdaniem Spółki stanowią
również perspektywiczne kierunki działalności m.in. w związku z postępującym starzeniem się społeczeństw w krajach rozwiniętych,
jak również rosnącym standardem służby zdrowia w krajach rozwijających się, co wpływa między innymi na coraz wcześniejsze
wykrywanie chorób.
Charakterystyka rynku leków innowacyjnych powoduje jednak, że nad jednym wskazaniem terapeutycznym równoległe, niezależne
badania prowadzi wiele podmiotów. Wprowadzenie przez konkurentów na rynek leków posiadających przewagi w zakresie
skuteczności bądź tolerancji przez organizm ludzki nad rozwijanymi obecnie przez Spółkę lub wynalezienie nowych metod
terapeutycznych, może negatywnie wpływać na wyniki Spółki jak również wiązać się ze zmianą perspektyw biznesowych
innowacyjnych projektów Spółki. Rynek leków innowacyjnych podlega również dynamicznym, nieprzewidywalnym zmianom,
stanowiącym charakterystyczny element tego rynku.
4.4 Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych
Inwestycje Spółki w kolejnych latach będą koncentrować się na zakupie praw do technologii niezbędnych dla wsparcia procesów
rozwojowych projektów badawczo-rozwojowych (zwłaszcza w zakresie technologii mRNA oraz analogów GLP-1). W dalszej
kolejności, w zależności od powodzenia rozwoju klinicznego nowych leków oraz wybranej strategii partneringu, może wystąpić
potrzeba rozbudowy mocy produkcyjnych dla wsparcia produkcji na potrzeby komercyjne nowych leków.
5 Czynniki ryzyka i zagrożenia dla działalności Celon Pharma S.A. oraz Grupy
Kapitałowej Celon Pharma
Z punktu widzenia przyszłości działania Spółki i Grupy Kapitałowej głównymi czynnikami ryzyka związanymi z działalnością Spółki i
Grupy Kapitałowej są następujące grupy ryzyk:
Ryzyka regulacyjne i prawne
Działalność Grupy Kapitałowej Celon Pharma podlega rygorystycznym regulacjom krajowym oraz unijnym, jak również standardom
instytucji międzynarodowych, w tym Europejskiej Agencji Leków („EMA”) oraz Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków („FDA”).
Ryzyka regulacyjne i prawne związane w szczególności z procesem badań, rejestracji i obrotu produktami leczniczymi oraz
ochroną praw własności intelektualnej.
Ryzyka w obszarze badań przedklinicznych i klinicznych
Zmiany w przepisach prawa, wytycznych EMA, FDA oraz innych organów regulacyjnych mogą prowadzić do konieczności
modyfikacji programów badawczych, zwiększenia zakresu badań bezpieczeństwa czy liczby uczestników badań klinicznych. Może
to skutkować wydłużeniem harmonogramów, wzrostem kosztów oraz zwiększonym ryzykiem niepowodzenia poszczególnych
28
projektów badawczych.
Ryzyka w procesie rejestracji produktów leczniczych
Proces dopuszczenia produktów do obrotu jest złożony i wieloetapowy. Zmiany regulacyjne mogą powodować konieczność
dostarczania dodatkowych danych lub dokumentacji, co wydłuża czas rejestracji. Istnieje również ryzyko odmowy dopuszczenia
produktu do obrotu, pomimo pozytywnych wyników badań, bądź opóźnień w zatwierdzeniu leków generycznych i biopodobnych
w wyniku zmiany interpretacji kryteriów równoważności terapeutycznej. Należy również zaznaczyć, że Spółka może być narażona
na ryzyko cofnięcia zezwolenia na dopuszczenie do obrotu niektórych wytwarzanych leków lub na wstrzymanie ich obrotu, co może
skutkować ograniczeniem dostępności produktów na rynku oraz znaczącymi obciążeniami finansowymi.
Ryzyka wynikace z kontroli organów nadzoru
Jednostki Grupy podlegają regularnym kontrolom organów krajowych (m.in. Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego) oraz
międzynarodowych. Negatywne wyniki takich inspekcji mogą prowadzić do konieczności wdrożenia kosztownych działań
naprawczych, zawieszenia badań lub ograniczenia sprzedaży produktów, a także nałożenia kar finansowych.
Ryzyka związane z ochroną praw własności intelektualnej
Znacząca część działalności Spółki dotyczy innowacyjnych oraz biopodobnych produktów leczniczych, których ochrona patentowa
jest kluczowa dla zachowania przewagi konkurencyjnej. Ryzyka obejmują możliwość unieważnienia lub ograniczenia udzielonych
patentów, prowadzenia sporów o naruszenie praw osób trzecich, a także konieczność uczestnictwa w długotrwałych i kosztownych
postępowaniach sądowych w żnych jurysdykcjach. W konsekwencji może dojść do ograniczenia możliwości komercjalizacji
wybranych produktów lub do istotnego obciążenia finansowego Spółki. Spółka narażona jest również na ryzyko odmowy udzielenia
ochrony patentowej na nowe rozwiązania, jak i na ryzyko późniejszego unieważnienia lub ograniczenia już przyznanych patentów.
Ryzyka związane ze zmianami otoczenia regulacyjnego i systemu refundacji
Zmiany w regulacjach farmaceutycznych, podatkowych czy dotyczących refundacji mogą wpływać na rentowność i dostępność
leków wprowadzanych na rynek. W szczególności decyzje organów krajowych i unijnych dotyczące warunków refundacji oraz
kształtowania cen urzędowych mogą znacząco ograniczać marżowość sprzedaży oraz opłacalność rozwoju i wdrażania nowych
produktów.
Ryzyko związane z polityką podatkową
Spółka podlega złożonemu ustawodawstwu podatkowemu w Polsce i w innych krajach, w których prowadzi działalność, a tym
samym narażona jest na częste zmiany oraz brak precyzji przepisów podatkowych, które często nie mają jednolitej wykładni.
Zarówno praktyka organów skarbowych, jak i orzecznictwo sądowe dotyczące kwestii podatkowych oparte na niejednoznacznych
regulacjach prawnych przekładają się na wzrost ryzyka działalności gospodarczej w Polsce w porównaniu ze stabilniejszymi
systemami podatkowymi krajów o dojrzałych gospodarkach. Spółka korzysta z ulgi podatkowej na działalność badawczo-
rozwojową, która pozwala odliczyć Spółce ponownie od podstawy opodatkowania dodatkowe 100% wydatków kwalifikowanych
poniesionych na tego typu działalność, wcześniej zaliczonych już do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo, zgodnie z
obecnymi przepisami podatkowymi, istnieje możliwość zastosowania do przychodów z tzw. kwalifikowanych praw własności
intelektualnej mechanizmu IP Box, który pozwala na skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku, tj. 5% od podstawy
opodatkowania, którą jest dochód. W przypadku komercjalizacji niektórych projektów, Spółka ma możliwość skorzystania z tej
preferencyjnej stawki. Ewentualne nowe przepisy lub regulacje podatkowe mogą zostać wprowadzone z mocą wsteczną lub bez
mocy wstecznej, jak również mogą wystąpić zmiany w zakresie wykładni i egzekwowania takich przepisów lub regulacji, co może
mieć negatywny wpływ na obecne stosowanie przepisów podatkowych przez Spółkę. Na dzień sporządzenia niniejszego
sprawozdania Spółka ocenia prawdopodobieństwo materializacji tego ryzyka jako średnie, a w przypadku wystąpienia tego ryzyka
w przyszłości skala jego negatywnego wpływu na działalność, wyniki finansowe lub perspektywy Spółki byłaby znacząca.
Ocena Spółki:
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka ocenia prawdopodobieństwo materializacji ryzyk regulacyjnych i prawnych
jako średnie. Jednocześnie wskazuje, że w przypadku ich materializacji potencjalny wpływ na działalność operacyjną, wyniki
finansowe oraz perspektywy rozwoju Grupy Kapitałowej Celon Pharma S.A. należy uznać za znaczący.
29
Ryzyka operacyjne i produkcyjne
Działalność Grupy Kapitałowej Celon Pharma S.A. obejmuje wytwarzanie produktów leczniczych, które musi być prowadzone
zgodnie z rygorystycznymi standardami jakości i bezpieczeństwa, w tym zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Procesy te
wiążą się z szeregiem ryzyk operacyjnych i produkcyjnych, mogących mieć istotny wpływ na ciągłość działalności oraz wyniki
finansowe.
Ryzyka w obszarze jakości i zgodności z GMP
Potencjalne uchybienia w procesach produkcyjnych, kontroli jakości czy dokumentacji mogą prowadzić do niezgodności z
wymogami GMP. W konsekwencji może wystąpić konieczność wstrzymania lub ograniczenia produkcji, przeprowadzenia
dodatkowych badań, poniesienia kosztów naprawczych bądź ryzyko odpowiedzialności prawnej i reputacyjnej. Niewywiązanie się
z wymogów jakościowych może skutkować utratą certyfikatów GMP, a tym samym ograniczeniem możliwości sprzedaży produktów
na rynkach krajowych i zagranicznych.
Ryzyka awarii technologicznych i przerw w produkcji
Zakłady produkcyjne oparte na skomplikowanej infrastrukturze technicznej, której awarie mogą powodować czasowe
zatrzymanie linii produkcyjnych lub zmniejszenie wydajności.
Konieczność przeprowadzenia napraw bądź wymiany urządzeń generuje dodatkowe koszty oraz może skutkować
niezrealizowaniem planów produkcyjnych i opóźnieniami w dostawach do kontrahentów.
Ryzyka związane z dostępnością surowców i łańcuchem dostaw
Produkcja leków wymaga dostępu do specjalistycznych substancji czynnych i materiałów pomocniczych, których dostępność jest
ograniczona. Uzależnienie od niewielkiej liczby dostawców dla części kluczowych komponentów zwiększa wrażliwość na zakłócenia
w łańcuchu dostaw, opóźnienia transportowe, wahania cen surowców czy zmiany regulacyjne dotyczące importu/eksportu. Brak
terminowych dostaw może skutkować koniecznością zmniejszenia produkcji, utratą kontraktów lub niezrealizowaniem zamówień.
Ryzyko związane z nową inwestycją
Spółka Celon Pharma Slovakia s.r.o., która jest w 100 proc. zależna od Emitenta, będzie realizowała budowę nowego zakładu
produkcyjnego w regionie Żylina na Słowacji. Nowy zakład ma produkować substancję czynną stosowaną w leczeniu cukrzycy typu
II, która będzie sprzedawana pod nazwą handlową Reduzek. Jak każda większa inwestycja może to wiązać się z ryzykiem
nieosiągnięcia oczekiwanych korzyści z zainwestowanego kapitału w zakładanym czasie.
Ryzyka zdarzeń losowych i czynników zewtrznych
Zdarzenia losowe, takie jak pożary, powodzie, pandemie, awarie energetyczne czy przerwy w dostawach mediów (woda, gaz,
energia elektryczna), mogą prowadzić do długotrwałych przerw w działalności produkcyjnej.
Należy zaznaczyć, że mający miejsce w ostatnim czasie konflikt zbrojny między Rosją a Ukraioraz inne zmiany w otoczeniu
geopolitycznym lub kryzysy gospodarcze mogą zaburzać dostępność surowców lub powodować wzrost kosztów operacyjnych.
Ryzyka związane z odpowiedzialnością prawną i produktową
W przypadku stwierdzenia niezgodności jakościowych istnieje ryzyko konieczności wycofania produktu z rynku, co wiąże się z
kosztami logistycznymi, stratami finansowymi oraz potencjalnymi roszczeniami pacjentów lub kontrahentów. Niewłaściwe
zarządzanie tym obszarem mogłoby dodatkowo spowodować utratę zaufania instytucji nadzorczych i kontrahentów. Ponadto,
Spółka może być narażona na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych wywołanych przez jej produkty oraz na ryzyko
odpowiedzialności za produkt, co może prowadzić do kosztownych roszczeń odszkodowawczych, długotrwałych postępowań
sądowych i utraty zaufania klientów. Dodatkowo, Spółka może być narażona na ryzyko związane z wykorzystywaniem substancji
niebezpiecznych oraz wytwarzaniem niebezpiecznych odpadów, co może prowadzić do wysokich kosztów neutralizacji, ryzyka
sankcji administracyjnych oraz uszczerbku na reputacji.
Ryzyko związane z wszctymi postępowaniami sądowymi
Spółka jest stroną postepowań sądowych opisanych w punkcie 7.6 niniejszego sprawozdania. Spółka w odpowiedzi na pozwy
30
Polfarmex S.A. wniosła o oddalenie powództwa w całości z uwagi na bezzasadność. Podniosła m.in. fakt naruszenia przez powoda
zasady proporcjonalności, a także wysoce subiektywny sposób określenia wysokości roszczeń, oparty na dowolnych założeniach i
danych dotyczących wytwarzania innego produktu leczniczego. Odnosząc się z kolej do sporu z Bayer Intellectual Property GmbH,
Spółka sygnalizuje, także w tym przypadku wniosła o oddalenie powództwa w całości z uwagi na bezzasadność podnoszonych
zarzutów. Podstawą argumentacji procesowej Spółki jest uznanie, iż nie tylko postać farmakologiczna spornej substancji czynnej
oferowanej przez Spółkę wykracza poza zastrzeżenie patentowe, na które powołuje się Bayer ale wręcz samo istnienie patentu
budzi poważne wątpliwości na gruncie praw własności intelektualnej, co w kilku krajach zostało już potwierdzone poprzez jego
całkowite uchylenie. Niezależnie od ocen i stanowiska Spółki w wyżej opisanych sprawach nie można jednak całkowicie wykluczyć
ryzyka niekorzystnego rozstrzygnięcia obecnie toczących się postępowań, co mogłoby rodzić negatywne konsekwencje dla sytuacji
finansowej Spółki.
Ryzyko cyberataku
Ryzyko cyberataku w spółce wynika z możliwości nieautoryzowanego dostępu do systemów informatycznych, kradzieży danych,
zakłócenia działania infrastruktury IT lub wykorzystania luk w zabezpieczeniach. Ataki mogą być wymierzone w dane klientów,
tajemnice przedsiębiorstwa, systemy operacyjne czy infrastrukturę krytyczną firmy.
Ocena Spółki:
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka ocenia prawdopodobieństwo materializacji ryzyk operacyjnych i
produkcyjnych jako średnie. W przypadku ich materializacji, potencjalny wpływ na działalność operacyjną, wyniki finansowe oraz
perspektywy rozwoju Grupy Kapitałowej Celon Pharma S.A. należy uznać za znaczący.
Ryzyka rynkowe i konkurencyjne
Grupa Kapitałowa Celon Pharma S.A. prowadzi działalność w silnie konkurencyjnym otoczeniu, w którym obecni zarówno globalni
producenci leków innowacyjnych, jak i lokalni wytwórcy preparatów generycznych oraz biopodobnych. Konkurencja ta obejmuje
nie tylko aspekt technologiczny i jakościowy, ale także dystrybucyjny i cenowy, co w istotny sposób wpływa na możliwości
komercjalizacji produktów Spółki. Należy również uwzględnić ryzyko niedoszacowania kosztów związanych z rozwojem leków i ich
komercjalizacją.
Konkurencja globalna i lokalna
Globalne koncerny farmaceutyczne dysponują przewagą kapitałową, rozbudowanymi strukturami sprzedażowymi i
doświadczeniem w prowadzeniu szeroko zakrojonych kampanii marketingowych. Może to powodować, że produkty Grupy Celon
Pharma napotkają trudności w zdobywaniu udziału w rynku, zwłaszcza w obszarach terapeutycznych o dużym znaczeniu
strategicznym. Jednocześnie konkurencja ze strony producentów leków generycznych i biopodobnych wzmaga presję cenową,
zmuszając Spółkę do dostosowywania polityki cenowej, co negatywnie wpływa na poziom marż. Przy tym należy podkreślić, że
Spółka może być narażona na ryzyko wynalezienia i wprowadzenia na rynek przez inne podmioty farmaceutyczne leków
stosowanych w tych samych wskazaniach, co może prowadzić do osłabienia jej pozycji konkurencyjnej i obniżenia przychodów.
Decyzje refundacyjne i regulacje cenowe
Znacząca część sprzedaży leków w Polsce oraz na rynkach zagranicznych zależy od decyzji refundacyjnych i ustalania cen
urzędowych przez organy administracji publicznej i instytucje płatnicze. Niekorzystne decyzje w tym zakresie np. brak objęcia
refundacją lub ustalenie ceny na poziomie niższym od oczekiwanego mogą ograniczyć przychody ze sprzedaży i obniżyć
rentowność. Zmienność otoczenia regulacyjnego w tym zakresie powoduje dodatkową trudność w długoterminowym planowaniu
i prognozowaniu wyników finansowych Spółki.
Pozycja rynkowa nowych produktów
Nawet przy pomyślnym zakończeniu procesu badawczo-rozwojowego i uzyskaniu rejestracji, produkt może nie osiągnąć zakładanej
pozycji rynkowej. Wynika to z wielu czynników, takich jak konkurencja ze strony istniejących terapii, bariery w akceptacji nowego
leku przez lekarzy i pacjentów, czy brak odpowiedniego wsparcia refundacyjnego. Skutkiem tego może być niższy od zakładanego
wolumen sprzedaży i brak oczekiwanej rentowności. Należy wskazać, że Spółka może b narażona na ryzyko niepowodzenia
31
komercjalizacji leków innowacyjnych.
Dynamika rynku i preferencje pacjentów
Rynek farmaceutyczny cechuje się dużą dynamiką zmian technologicznych oraz szybkim rozwojem nowych terapii, które mogą z
czasem ograniczać konkurencyjność oferty Spółki. Istnieje również ryzyko, że zmieniające się potrzeby pacjentów i rekomendacje
kliniczne przesuną popyt na inne grupy produktów, osłabiając potencjał sprzedażowy obecnych lub planowanych leków Celon
Pharma S.A.
Ocena Spółki:
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka ocenia prawdopodobieństwo materializacji ryzyk rynkowych i
konkurencyjnych jako średnie. W przypadku ich materializacji potencjalny wpływ na działalność operacyjną, wyniki finansowe oraz
perspektywy rozwoju Grupy Kapitałowej Celon Pharma S.A. byłby znaczący.
Ryzyka finansowe
Znaczna część działalności badawczo-rozwojowej oraz inwestycyjnej finansowana jest ze środków własnych, kredytów bankowych
oraz grantów. Istnieje ryzyko wystąpienia przejściowych trudności w zakresie płynności finansowej, szczególnie w przypadku
kumulacji kosztów związanych z równoległą realizacją wielu projektów. Dodatkowo, część przychodów i kosztów ponoszona jest w
walutach obcych, co naraża Spółkę na ryzyko kursowe. W sytuacji konieczności pozyskania dodatkowego kapitału poprzez emisję
akcji istnieje ryzyko rozwodnienia udziałów dotychczasowych akcjonariuszy.
Ryzyko kursowe
Spółka nabywa większość maszyn i urządzeń, sprzętu laboratoryjnego, substancji czynnych do produkcji i odczynników do
prowadzenia prac badawczych od dostawców zagranicznych po cenach ustalanych w walutach obcych, w tym przede wszystkim w
EUR i USD. Niekorzystne zmiany kursowe (osłabienie PLN w stosunku do walut obcych) mogą negatywnie wpłynąć na poziom
ponoszonych przez Spółkę nakładów inwestycyjnych oraz spowodować wzrost kosztów wytworzenia produktów i prac badawczo-
rozwojowych, co z kolei może przyczynić się do pogorszenia wyników finansowych osiąganych przez Spółkę. Dotychczas, co do
zasady przychody i wydatki Spółki w walutach obcych bilansowały się, ponieważ Spółka generuje przychody w EUR w związku z
eksportem jej leków. Jednakże przychody Spółki w walutach obcych wzrastają i Spółka przewiduje, że będą nadal wzrastać wraz z
jej planowanym rozwojem działalności na rynkach zagranicznych, co będzie wiązało się z większą ekspozycją na zmiany kursów
walut w przyszłości, w szczególności w związku z faktem, że większość kosztów Spółki jest ponoszona i można oczekiwać, że będzie
dalej ponoszona w PLN. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka ocenia prawdopodobieństwo materializacji tego
ryzyka jako średnie, a w przypadku wystąpienia tego ryzyka w przyszłości skala jego negatywnego wpływu na działalność, wyniki
finansowe lub perspektywy Spółki byłaby znacząca.
Ryzyko zmiany cen
Głównym celem jest minimalizacja negatywnego wpływu wahań cen na wyniki finansowe firmy. Dotyczy to cen surowców,
składników aktywnych leków czy kosztów produkcji. Zarządzanie ryzykiem zmiany cen ma na celu zapewnienie przewidywalności
kosztów i przychodów, co jest kluczowe dla stabilnego planowania i realizacji budżetu.
Ryzyko kredytowe
Głównym celem jest zredukowanie potencjalnych strat wynikających z niewypłacalności kontrahentów. Zarządzanie ryzykiem
kredytowym ma na celu zapewnienie, że płatności od klientów otrzymywane na czas, co bezpośrednio wpływa na płynność
finanso firmy. Spółka na bieżąco monitoruje i kontroluje swoją całkowitą ekspozyc kredytową, aby unikać nadmiernego
skupienia ryzyka na pojedynczym kontrahencie czy sektorze. Rozłożenie ryzyka poprzez współpracę z różnymi kontrahentami z
różnych regionów geograficznych pomaga w minimalizacji skutków niewypłacalności jednego z nich. Spółka zapewnia, że wszystkie
działania związane z zarządzaniem ryzykiem kredytowym są zgodne z obowiązującymi przepisami.
Ryzyko istotnych zaóceń przepływów środków pieniężnych
Najważniejszym celem jest utrzymanie wystarczającego poziomu płynności, aby Spółka mogła pokrywać bieżące zobowiązania,
nawet w przypadku nieoczekiwanych zakłóceń oraz utrzymać ciągłość operacji biznesowych, bez negatywnego wpływu na
produkcję i dystrybuuję leków. Spółka posiada niezbędne środki finansowe w formie lokat, które mogą amortyzować potencjalne
32
zagrożenia w przepływach środków pieniężnych.
Ryzyko utraty płynności finansowej
Zarządzanie ryzykiem utraty płynności jest krytycznym elementem zarządzania finansowego, mającym na celu zapewnienie, że
Spółka może spełniać swoje krótkoterminowe zobowiązania finansowe w każdych okolicznościach. Głównym celem jest utrzymanie
zdolności do pokrywania bieżących zobowiązań, co umożliwia ciągłość operacyjną oraz zapobieganie sytuacjom, w których Spółka
musi pozyskiwać finansowanie w warunkach kryzysowych, co często wiąże się z wyższymi kosztami. Spółka utrzymuje wystarczające
rezerwy gotówkowe, które mogą być szybko mobilizowane w razie potrzeby.
Ocena Spółki:
Na dzisporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka ocenia prawdopodobieństwo materializacji tych ryzyk jako średnie, a w
przypadku materializacji tego ryzyka w przyszłości skala jego negatywnego wpływu na działalność, wyniki finansowe lub
perspektywy Spółki oraz Grupy Kapitałowej byłaby znacząca.
Ryzyka makroekonomiczne i geopolityczne
Na działalność Grupy Kapitałowej Celon Pharma wpływ mogą mieć czynniki makroekonomiczne oraz wydarzenia geopolityczne o
charakterze globalnym, które są w dużej mierze niezależne od działań Spółki.
Czynniki makroekonomiczne
Spowolnienie gospodarcze, wysoka inflacja, wzrost stóp procentowych oraz rosnące koszty finansowania mogą negatywnie
oddziaływać na wyniki finansowe Spółki. Zwiększenie kosztów energii, pracy i surowców podnosi koszty operacyjne, podczas gdy
regulacje cenowe i silna konkurencja ograniczają możliwości ich przeniesienia na odbiorców. Dodatkowym zagrożeniem
ograniczenia budżetowe systemu ochrony zdrowia, mogące skutkować zmniejszeniem nakładów na refundację i zakup leków, co
bezpośrednio przekłada się na poziom przychodów ze sprzedaży.
Czynniki geopolityczne i globalne
Konflikty zbrojne, kryzysy energetyczne czy pandemie mogą zakłócać funkcjonowanie globalnych łańcuchów dostaw i zwiększać
koszty prowadzenia działalności. Spółka nie prowadzi działalności operacyjnej ani nie posiada oddziałów na terenach objętych
działaniami wojennymi, co ogranicza bezpośrednią ekspozycję na to ryzyko. Niemniej jednak, pośrednie konsekwencje konfliktów
takie jak wzrost cen energii i surowców, zaburzenia handlu międzynarodowego czy większa niepewność gospodarcza mogą
wpływać na działalność Spółki. Dodatkowo, kryzysy zdrowotne mogą utrudniprowadzenie badań klinicznych, zakłócać procesy
produkcyjne i wpływać na dostępność pracowników. Istotne pozostaje również ryzyko wahań kursów walutowych, w tym osłabienia
złotego względem euro czy dolara, co zwiększa koszty importu i jednocześnie oddziałuje na wartość przychodów eksportowych.
Ocena Spółki:
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka ocenia prawdopodobieństwo materializacji ryzyk makroekonomicznych i
geopolitycznych jako niskie. Jednocześnie wskazuje, że w przypadku ich materializacji skala negatywnego wpływu na działalność,
wyniki finansowe oraz perspektywy Grupy Kapitałowej Celon Pharma S.A. byłaby znacząca. Materializacja powyższych ryzyk
mogłaby skutkować przerwami w działalności operacyjnej, wzrostem kosztów, ograniczeniem wolumenu produkcji oraz
utrudnieniami w długoterminowym planowaniu strategicznym. Szczególnie dotkliwe byłoby zmniejszenie finansowania ochrony
zdrowia, które mogłoby ograniczyć możliwości komercjalizacji produktów Spółki i osłabić jej pozycję konkurencyjną.
Ryzyka kadrowe
Działalność Grupy Kapitałowej Celon Pharma opiera się na wysoko wykwalifikowanej kadrze naukowej, technologicznej oraz
menedżerskiej. Kompetencje i doświadczenie pracowników jednym z kluczowych zasobów Spółki, determinujących tempo
realizacji projektów badawczo-rozwojowych, stabilność procesów produkcyjnych i skuteczność działań strategicznych. W związku
z tym ryzyka kadrowe mogą mieć istotny wpływ na działalność i perspektywy rozwoju.
Odejście kluczowych pracowników
Odejście specjalistów z obszarów badań klinicznych, biotechnologii czy zarządzania projektami może prowadzić do spowolnienia
prac badawczo-rozwojowych, a w skrajnych przypadkach do ich przerwania. Utrata osób posiadających unikatowe kompetencje i
33
wiedzę branżową może negatywnie wpływać na możliwość kontynuacji projektów innowacyjnych i komercjalizacji nowych
produktów.
Trudności w rekrutacji i pozyskiwaniu talentów
Na rynku pracy obserwuje się silną konkurencję o specjalistów w dziedzinach farmacji, biotechnologii i chemii medycznej. Może to
skutkować trudnościami w rekrutacji nowych pracowników, wydłużeniem procesów naboru, a także koniecznością oferowania
wyższych wynagrodzeń i benefitów. Wysoka mobilność pracowników w sektorze dodatkowo zwiększa ryzyko rotacji kadry.
Wzrost kosztów zatrudnienia
Presja płacowa wynikająca z inflacji, warunków rynkowych oraz konkurencji o wysoko wykwalifikowanych pracowników prowadzi
do wzrostu kosztów wynagrodzeń. Utrzymanie konkurencyjnych warunków zatrudnienia wymaga stosowania dodatkowych
mechanizmów motywacyjnych, co obciąża wyniki finansowe i może ograniczać środki przeznaczane na inwestycje i rozwój.
Rozwój i utrzymanie kompetencji
Dynamiczny rozwój technologii farmaceutycznych i biotechnologicznych wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji pracowników.
Brak inwestycji w rozwój kompetencji może prowadzić do obniżenia konkurencyjności i innowacyjności Spółki. Niewystarczające
działania w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi mogą także wpływać na motywację i zaangażowanie pracowników, osłabiając
efektywność zespołów.
Ryzyko związane z możliwośc ujawnienia tajemnic handlowych i technologicznych
Realizacja planów Spółki w zakresie m.in. projektów leków innowacyjnych lub szczegółów prowadzonych prób klinicznych może
być uzależniona od zachowania w tajemnicy informacji poufnych będących w posiadaniu Spółki, w szczególności informacji
dotyczących prowadzonych badań oraz procesów technologicznych. Tylko kadra kierownicza oraz kluczowi pracownicy Spółki oraz
czasem uczestnicy projektów realizowanych przez Spółkę tacy jak jednostki akademickie, mają dostęp do wrażliwych informacji
poufnych dotyczących działalności Spółki, takich jak wgląd w jej plany strategiczne, planowane przedsięwzięcia biznesowe oraz
kluczowe technologie. Nie można jednak wykluczyć, że informacje te zostaną ujawnione i wykorzystane przez osoby
współpracujące ze Spółką, w szczególności przez jej pracowników, oraz że efektem ujawnienia tych informacji będzie ich
wykorzystanie przez podmioty prowadzące działalność konkurencyjną. W takiej sytuacji środki ochrony praw Spółki, w
szczególności przysługujące Spółce roszczenia, mogą się okazać niewystarczające dla ochrony Spółki przed negatywnymi skutkami
takich zdarzeń, co może mieć negatywny wpływ na działalność, wyniki finansowe lub perspektywy Spółki. Zdaniem Spółki, istotność
tego ryzyka będzie wzrastała w przyszłości, wraz z kontynuacją rozwoju przez Spółkę innowacyjnych projektów oraz wytwarzaniem
przez Spółkę unikalnego know-how w ramach jej bieżącej działalności.
Ocena Spółki:
Na dzisporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka ocenia prawdopodobieństwo materializacji tego ryzyka jako niskie, a w
przypadku materializacji tego ryzyka w przyszłości skala jego negatywnego wpływu na działalność, wyniki finansowe lub
perspektywy Spółki mogłaby być znacząca.
Ryzyka związane z potencjalnymi konfliktami interesów
Powiązania pomiędzy Członkami Zarządu oraz Rady Nadzorczej
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania występują następujące powiązania pomiędzy Członkami Zarządu oraz Rady
Nadzorczej:
Pan Maciej Wieczorek jest podmiotem pośrednio dominującym wobec Spółki, jest Prezesem Zarządu Spółki oraz jest mężem
Członka Rady Nadzorczej Urszuli Wieczorek i ojcem Członka Rady Nadzorczej Artura Wieczorka,
Członek Rady Nadzorczej Urszula Wieczorek jest matką innego Członka Rady Nadzorczej Spółki Artura Wieczorka,
W związku z powyższym istnieje potencjalne ryzyko wystąpienia konfliktu interesów pomiędzy powyższymi osobami oraz pomiędzy
powyższymi osobami a Spółką. Konflikt ten mógłby polegać na kolizji pomiędzy obowiązkiem działania w interesie Spółki lub
zachowania niezależności, a osobistymi interesami tych osób. Interesy każdej z wymienionych osób mogą nie być tożsame z
interesami Spółki oraz Grupy Kapitałowej, wobec czego należy mieć na względzie ryzyko wystąpienia konfliktu interesów, który
34
może zostać rozstrzygnięty na niekorzyść Spółki.
Ryzyko związane z decyzjami podejmowanymi przez głównego akcjonariusza Spółki
Glatton Sp. z o. o., w której jedynym udziałowcem jest Pan Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Spółki, posiada 55,8% akcji w kapitale
zakładowym Spółki, co uprawnia do wykonywania 65,4% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki. Jako dominujący
akcjonariusz Spółki, Glatton Sp. z o.o. może istotnie wpływać na decyzje Walnego Zgromadzenia w sprawie wypłaty dywidendy i jej
wysokości, a nawet zdecydować o jej niewypłacaniu na Walnym Zgromadzeniu Spółki w poszczególnych latach obrotowych, albo
zdecydować o głosowaniu za wypłatą dywidendy w większej lub mniejszej niż rekomendowana przez Zarząd Spółki wysokości, co
może stać w sprzeczności z interesem i oczekiwaniami innych akcjonariuszy oraz Zarządu. Glatton Sp. z o. o., a za jej pośrednictwem
Pan Maciej Wieczorek, ma decydujący wpływ na sprawy Spółki, w tym m.in. na kształtowanie polityki i strategii Spółki, kierunków
rozwoju jej działalności, wybór członków Rady Nadzorczej i pośrednio Zarządu Spółki. Uchwały Walnego Zgromadzenia podjęte
głosami akcjonariusza większościowego mogą być niezgodne z zamierzeniami lub interesami akcjonariuszy mniejszościowych. Nie
można przewidzieć czy polityka i działania akcjonariusza większościowego będą zbieżne z interesami innych akcjonariuszy Spółki.
Ocena Spółki:
Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka ocenia prawdopodobieństwo materializacji tego ryzyka jako niskie. W
przypadku materializacji tego ryzyka w przyszłości skala jego negatywnego wpływu na działalność, wyniki finansowe lub
perspektywy Spółki byłaby znacząca.
6 Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego
6.1 Stosowany zbiór zasad ładu korporacyjnego
Celon Pharma S.A. podlega zasadom ładu korporacyjnego zawartym w dokumencie „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW
2021”. Tekst zbioru „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” jest publicznie dostępny na stronie internetowej GPW:
https://www.gpw.pl/dobre-praktyki2021.
Do dnia 22 października 2025 r. Spółka nie stosowała 10 zasad DPSN2021: 1.3.1., 1.3.2., 1.4., 1.4.1., 1.4.2., 2.1., 2.2., 2.4., 3.3.,
3.10., a ponadto Spółki nie dotyczyła zasada 3.7 o treści: „Zasady 3.4 - 3.6 mają zastosowanie również w przypadku podmiotów z
grupy spółki o istotnym znaczeniu dla jej działalności, jeśli wyznaczono w nich osoby do wykonywania tych zadań”, bowiem Spółka
nie tworzyła grupy kapitałowej.
Następnie, w dniu 22 października 2025 r. Spółka opublikowała informację o stanie stosowania DPSN 2021, zgodnie z którą Spółka
przyjęła do stosowania zasadę nr 3.7. DPSN2021 Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania Spółka nie stosuje następujących
zasad DPSN2021: 1.3.1., 1.2.3., 1.4., 1.4.1., 1.4.2., 2.1., 2.2., 2.4., 3.3., 3.10., a także zasady 6.3., która była dotychczas stosowana.
Poniżej przedstawiono wyjaśnienia dotyczące niestosowania wskazanych zasad DPSN 2021:
1.3.1. W swojej strategii biznesowej spółka uwzględnia również tematykę ESG, w szczególności obejmującą: zagadnienia
środowiskowe, zawierające mierniki i ryzyka związane ze zmianami klimatu i zagadnienia zrównoważonego rozwoju.
Komentarz Spółki: Spółka aktualnie nie posiada dokumentu dotyczącego strategii biznesowej uwzględniającej tematykę ESG.
Jednocześnie Spółka uwzględnia z dużą uwagą czynniki ESG w swojej działalności, dokładając starań aby codzienna działalność
Spółki była zgodna z wymogami środowiskowymi oraz była prowadzona w warunkach zrównoważonego rozwoju. Zamiarem Spółki
jest również sformalizowanie funkcjonujących obecnie zagadnień ESG i sporządzenie w przyszłości strategii Spółki w zakresie ESG.
1.3.2. W swojej strategii biznesowej spółka uwzględnia również tematykę ESG, w szczególności obejmującą: sprawy społeczne i
pracownicze, dotyczące m.in. podejmowanych i planowanych działań mających na celu zapewnienie równouprawnienia płci,
należytych warunków pracy, poszanowania praw pracowników, dialogu ze społecznościami lokalnymi, relacji z klientami.
Komentarz Spółki: Spółka aktualnie nie posiada dokumentu dotyczącego strategii biznesowej uwzględniającej tematykę ESG.
Jednocześnie Spółka uwzględnia z dużą uwagą sprawy społeczne i pracownicze w swojej codziennej działalności dokładając starań
aby kwestie te były zawsze traktowane przez Spółkę z najwyższym priorytetem. Zamiarem Spółki jest również sformalizowanie
funkcjonujących obecnie zagadnień ESG i sporządzenie w przyszłości strategii Spółki w zakresie ESG.
35
1.4. W celu zapewnienia należytej komunikacji z interesariuszami, w zakresie przyjętej strategii biznesowej spółka zamieszcza na
swojej stronie internetowej informacje na temat założeń posiadanej strategii, mierzalnych celów, w tym zwłaszcza celów
długoterminowych, planowanych działań oraz postępów w jej realizacji, określonych za pomocą mierników, finansowych i
niefinansowych.
Komentarz Spółki: Spółka publikuje informacje na temat strategii biznesowej i pipeline na stronie internetowej Spółki, jednakże
informacje te nie uwzględniają wszystkich elementów wskazanych w zasadzie 1.4.
1.4.1. Informacje na temat strategii w obszarze ESG powinny m.in.: objaśniać, w jaki sposób w procesach decyzyjnych w spółce i
podmiotach z jej grupy uwzględniane są kwestie związane ze zmianą klimatu, wskazując na wynikające z tego ryzyka;
Komentarz Spółki: Kwestie związane ze zmianą klimatu planowane do ujęcia w dokumencie, o którym mowa w komentarzu do
zasady 1.3.1.
1.4.2. Informacje na temat strategii w obszarze ESG powinny m.in.: przedstawiać wartość wskaźnika równości wynagrodzeń
wypłacanych jej pracownikom, obliczanego jako procentowa różnica pomiędzy średnim miesięcznym wynagrodzeniem (z
uwzględnieniem premii, nagród i innych dodatków) kobiet i mężczyzn za ostatni rok, oraz przedstawiać informacje o działaniach
podjętych w celu likwidacji ewentualnych nierówności w tym zakresie, wraz z prezentacją ryzyk z tym związanych oraz horyzontem
czasowym, w którym planowane jest doprowadzenie do równości.
Komentarz Spółki: Kwestie związane z równością wynagrodzeń planowane są do ujęcia w dokumencie, o którym mowa w
komentarzu do zasady 1.3.2.
2.1. Spółka powinna posiadać politykę różnorodności wobec zarządu oraz rady nadzorczej, przyjętą odpowiednio przez radę
nadzorczą lub walne zgromadzenie. Polityka różnorodności określa cele i kryteria różnorodności m.in. w takich obszarach jak płeć,
kierunek wykształcenia, specjalistyczna wiedza, wiek oraz doświadczenie zawodowe, a także wskazuje termin i sposób
monitorowania realizacji tych celów. W zakresie zróżnicowania pod względem płci warunkiem zapewnienia różnorodności organów
spółki jest udział mniejszości w danym organie na poziomie nie niższym niż 30%.
Komentarz Spółki: Spółka nie posiada obecnie polityki różnorodności wobec zarządu oraz rady nadzorczej, przyjętej odpowiednio
przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie. Mimo braku zestandaryzowanych zasad wyboru członków organów Spółki,
realizowane jest założenie korzystania przez Spółkę z wiedzy i doświadczenia osób legitymujących się różnymi kompetencjami, bez
względu na ich płeć, wiek, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Spółka stosuje w zakresie zatrudniania zasady równego
traktowania i niedyskryminacji. W ramach Zarządu występuje zróżnicowanie pod względem płci - udział mniejszości jest wyższy n
30%. W ramach Rady Nadzorczej udział mniejszości wynosi 20 %.
2.2. Osoby podejmujące decyzje w sprawie wyboru członków zarządu lub rady nadzorczej spółki powinny zapewnić
wszechstronność tych organów poprzez wybór do ich składu osób zapewniających różnorodność, umożliwiając m.in. osiągnięcie
docelowego wskaźnika minimalnego udziału mniejszości określonego na poziomie nie niższym niż 30%, zgodnie z celami
określonymi w przyjętej polityce różnorodności, o której mowa w zasadzie 2.1.
Komentarz Spółki: Spółka nie posiada obecnie polityki różnorodności wobec zarządu oraz rady nadzorczej, przyjętej odpowiednio
przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie. Spółka stosuje w zakresie zatrudniania zasady równego traktowania i
niedyskryminacji. W ramach Zarządu występuje zróżnicowanie pod względem płci - udział mniejszości jest wyższy n30%. W
ramach Rady Nadzorczej udział mniejszości wynosi 20%.
2.4. Głosowania rady nadzorczej i zarządu są jawne, chyba że co innego wynika z przepisów prawa.
Komentarz Spółki: Regulamin Rady Nadzorczej obecnie przewiduje, że w sprawach osobowych zarządza się głosowanie tajne. W
ramach Zarządu głosowania są jawne.
3.3. Spółka należąca do indeksu WIG20, mWIG40 lub sWIG80 powołuje audytora wewnętrznego kierującego funkcją audytu
wewnętrznego, działającego zgodnie z powszechnie uznanymi międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu
wewnętrznego. W pozostałych spółkach, w których nie powołano audytora wewnętrznego spełniającego ww. wymogi, komitet
audytu (lub rada nadzorcza, jeżeli pełni funkcje komitetu audytu) co roku dokonuje oceny, czy istnieje potrzeba powołania takiej
osoby.
36
Komentarz Spółki: Obecnie w Spółce nie powołano audytora wewnętrznego. Komitet audytu co roku dokonuje oceny czy istnieje
potrzeba powołania takiej osoby.
3.10. Co najmniej raz na pięć lat w spółce należącej do indeksu WIG20, mWIG40 lub sWIG80 dokonywany jest, przez niezależnego
audytora wybranego przy udziale komitetu audytu, przegląd funkcji audytu wewnętrznego.
Komentarz Spółki: W ocenie Spółki stosowanie zasady w chwili obecnej nie jest uzasadnione z uwagi na rozmiar Spółki. Aktualnie
funkcje te spełnia Zarząd, Rada Nadzorcza oraz kierownicy poszczególnych działów Spółki. Spółka rozważy stosowanie zasady w
przyszłości, jeżeli będzie to uzasadnione.
6.3. Jeżeli w spółce jednym z programów motywacyjnych jest program opcji menedżerskich, wówczas realizacja programu opcji
winna być uzależniona od spełnienia przez uprawnionych, w przeciągu co najmniej 3 lat, z góry wyznaczonych, realnych i
odpowiednich dla spółki celów finansowych i niefinansowych oraz zrównoważonego rozwoju, a ustalona cena nabycia przez
uprawnionych akcji lub rozliczenia opcji nie może odbiegać od wartości akcji z okresu uchwalania programu.
Komentarz Spółki: W ramach funkcjonującego programu motywacyjnego nie zostały określone konkretne cele związane ze
zrównoważonym rozwojem, których realizacja warunkowałaby nabycie uprawnień w programie, gdyż na etapie jego uchwalania
przez WZA, spółka nie posiadała strategii ESG. Celem programu jest przede wszystkim długoterminowe związanie kluczowych
menedżerów ze Spółką oraz motywowanie ich do budowania wartości przedsiębiorstwa w perspektywie strategicznej, a nie
krótkoterminowej realizacji określonych wskaźników. Ponadto, cena objęcia akcji przez uprawnionych została ustalona na poziomie
wartości nominalnej, co ma na celu zapewnienie uczestnikom programu możliwości udziału w kapitale Spółki na warunkach
sprzyjających utrzymaniu ich zaangażowania w długofalowy rozwój Spółki. Przyjęte rozwiązanie jest zgodne z aktualnym etapem
rozwoju Spółki.
6.2 Kapitał zakładowy i akcjonariusze Spółki posiadający znaczne pakiety akcji
Na dzień 1 stycznia 2025 r., 31 grudnia 2025 r. oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania kapitał zakładowy Spółki wynosi
5.385.650 zł i dzieli się na 53.856.500 akcji, w tym:
15.000.000 akcji imiennych serii A1, uprzywilejowanych co do głosu w ten sposób, że na każdą akcję przypadają dwa
głosy na Walnym Zgromadzeniu Spółki
15.000.000 akcji zwykłych na okaziciela serii A2
15.000.000 akcji zwykłych na okaziciela serii B
156.500 akcji zwykłych na okaziciela serii C
6.000.000 akcji zwykłych na okaziciela serii D
2.700.000 akcji zwykłych na okaziciela serii E
Na dzień publikacji niniejszego sprawozdania ogólna liczba głosów wynikająca ze wszystkich wyemitowanych przez Spółkę akcji
wynosi 68.856.500.
W okresie 2025 roku oraz do dnia publikacji niniejszego sprawozdania nie miały miejsca zmiany w strukturze kapitału
zakładowego Spółki.
Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów
Akcjonariusze posiadający bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym
Zgromadzeniu Celon Pharma S. A na dzień 31.12.2025 r. oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania zostali przedstawieni w
tabeli poniżej.
Akcjonariusz
Liczba akcji
Udział w kapitale
zakładowym
Liczba głosów
Udział w ogólnej
liczbie głosów
Maciej Wieczorek pośrednio przez Glatton Sp. z o.o.
(*)
(100% udziałów)
30 027
531
55,8%
45 027
531
65,4%
Fundusze Zarządzane przez Generali Powszechne
Towarzystwo Emerytalne S.A.
(**)
4 083 585 7,6% 4 083 585 5,9%
37
Tang Capital Partners, LP
4 137 000
7,7%
4 137 000
6,0%
Pozostali Akcjonariusze
15 608
384
29,0%
15 608
384
22,7%
Razem
53 856
500
100,0%
68 856
500
100,0%
* Glatton Sp. z o.o. posiada 15.000.000 akcji imiennych uprzywilejowanych co do głosu
** w tym Generali OFE posiada 4 032 424 akcje Spółki, co stanowi 7,5% jej kapitału zakładowego i uprawnia do wykonywania 4 032
424 głosów na jej walnym zgromadzeniu tj. do 5,9% ogólnej liczby głosów w Spółce.
Powiadomienia o zmianie w stanie posiadania akcji Spółki przez znaczących akcjonariuszy otrzymane w 2025 roku
W dniu 16 lipca 2025 r. Spółka powzięła wiadomość o wpłynięciu zawiadomienia od Tang Capital Management, LLC dotyczącego
przekroczenia łącznie przez zarządzane fundusze progu 5% udziału w ogólnej liczbie głosów w Spółce, przekazanego na podstawie
art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do
zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Zgodnie z otrzymanym zawiadomieniem, w wyniku nabycia akcji Spółki na rynku regulowanym łączny udział funduszy zarządzanych
przez Tang Capital Management, LLC w kapitale zakładowym Spółki zwiększsię z 5,01% (2.700.000 akcji) do 7,68% (4.137.000
akcji,) a ich łączny udział w ogólnej liczbie głosów w Spółce zwiększył się z 3,92% do 6,01%.
Akcje własne
Spółka nie posiada oraz nie posiadała ani nie nabywała w 2025 roku akcji własnych i nie podejmowała w tym okresie żadnych
czynności zmierzających do nabycia akcji własnych.
Umowy, w wyniku których mogą nastąpić zmiany w strukturze akcjonariatu
Spółce nie są znane tego rodzaju umowy.
6.3 Stan posiadania akcji Spółki przez członków organów Spółki
Na dzień 31 grudnia 2025 r. oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania stan posiadania akcji Spółki przez członków jej
organów jest następujący:
Liczba akcji
Wartość nominalna akcji
(w zł)
Zarząd
Maciej Wieczorek*
30 027 531 3 002 753,1
Małgorzata Stokrocka
0 0
Bartosz Szałek
** 0
0
Justyna Rejmak***
0 0
Rada Nadzorcza
Robert Rzemiński
0 0
Krzysztof Kaczmarczyk
0 0
Bogusław Galewski
0 0
Urszula Wieczorek
0 0
Artur Wieczorek
5 757 575,70
38
*Pan Maciej Wieczorek posiada akcje Spółki pośrednio poprzez Glatton Sp. z o.o., w tym 15.000.000 akcji uprzywilejowanych co do
głosu.
** Członek Zarządu Spółki do dnia 27 lutego 2026 r.
*** Członek Zarządu Spółki od dnia 23 marca 2026 r.
Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej nie posiadają uprawnień do akcji Spółki.
Zmiany w stanie posiadania uprawnień do akcji Spółki, a następnie w stanie posiadania akcji Spółki przez Członków Zarządu, mo
nastąpić w przyszłości w wyniku realizacji funkcjonującego w Spółce Programu Motywacyjnego dla Członków Zarządu.
Programy Motywacyjne „dla Członków Zarządu” oraz „dla innych osób o kluczowym znaczeniu dla Spółki” za lata obrotowe 2021
2030 zostały wprowadzone w Spółce uchwałą nr 6/2021 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 16 lutego 2021 roku.
W ramach realizacji Programów Motywacyjnych osoby uprawnione mogą uzyskiwać prawo do objęcia warrantów subskrypcyjnych
serii A, uprawniających do objęcia akcji Spółki serii C, emitowanych w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego.
Każdy z Warrantów uprawnia do objęcia 1 akcji serii C Spółki po cenie emisyjnej równej 0,10 zł za akcję. Warranty są emitowane są
na podstawie Uchwały nr 7/2021 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 16 lutego 2021 r., a ich przydział jest
dokonywany na podstawie Uchwały nr 6 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie
wprowadzenia Programów Motywacyjnych dla Członków Zarządu oraz innych osób o kluczowym znaczeniu dla Spółki oraz na
podstawie Regulaminu Programu Motywacyjnego dla Członków Zarządu na lata 2021-2030 Celon Pharma S.A. (zob. raport bieżący
nr 44/2021). Prawo objęcia warrantów subskrypcyjnych nie przysługuje osobom będącym akcjonariuszem posiadającym
bezpośrednio lub pośrednio więcej niż 33% głosów w Spółce oraz członkom ich rodzin. W ramach dotychczasowej realizacji
Programu objętych zostało 156 500 akcji serii C.
Prawo do objęcia i wykonania praw z warrantów subskrypcyjnych serii A za dany rok kalendarzowy przez Członków Zarządu
powstaje po spełnieniu przez nich kryteriów udziału w Programie Motywacyjnym, w tym po osiągnięciu przez nich tzw. celów
zarządczych wyznaczonych na ten rok przez Radę Nadzorczą. Rada Nadzorcza określając cele zarządcze określa przy tym
maksymalną ilość warrantów subskrypcyjnych dla każdej z osób uprawnionych. Po dokonaniu przez Radę Nadzorczą weryfikacji
realizacji celów zarządczych, Rada Nadzorcza składa osobom uprawnionym ofertę objęcia warrantów.
6.4 Specjalne uprawnienia kontrolne, ograniczenia w wykonywaniu prawa głosu i przenoszeniu
prawa własności papierów wartościowych
Jedynym posiadaczem papierów wartościowych dających specjalne uprawnienia kontrolne jest Pan Maciej Wieczorek, który
pośrednio poprzez Glatton sp. z o. o., w której posiada 100% udziałów, posiada 15 mln akcji imiennych uprzywilejowanych serii A1
Celon Pharma S.A. Na każdą akcję imienną uprzywilejowaną serii A1 przypadają dwa głosy na Walnym Zgromadzeniu.
W Spółce nie istnieją żadne inne papiery wartościowe dające specjalne uprawnienia kontrolne.
W Spółce nie występują żadne ograniczenia odnośnie do wykonywania prawa głosu, poza tymi, które wynikają z powszechnie
obowiązujących przepisów prawa. Nie istnieją żadne znane Spółce ograniczenia dotyczące przenoszenia prawa własności papierów
wartościowych Spółki.
39
6.5 Zarząd Celon Pharma S.A.
6.5.1 Skład osobowy
Na dzień 1 stycznia 2025 r. oraz 31 grudnia 2025 r. skład Zarządu Spółki przedstawiał się następująco:
Imię i nazwisko
Pełniona funkcja
Maciej Wieczorek Prezes Zarządu
Bartosz Szałek Członek Zarządu
Małgorzata Stokrocka Członek Zarządu
W 2025 roku nie miały miejsca zmiany w składzie Zarządu Spółki.
W dniu 27 lutego 2026 r. (zdarzenie po dniu bilansowym) Pan Bartosz Szałek złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Zarządu
i Dyrektora Finansowego Spółki, z tym samym dniem, z przyczyn osobistych. Jednocześnie Rada Nadzorcza Spółki w dniu 27
lutego 2026 r. podjęła uchwałę, w której postanowiła powołać Panią Justynę Rejmak z dniem 23 marca 2026 r. w skład Zarządu
Spółki, do pełnienia funkcji Członka Zarządu, na pięcioletnią kadencję. Pani Justyna Rejmak objęła w Spółce stanowisko Dyrektora
Finansowego.
W związku z powyższym, na dzień publikacji niniejszego sprawozdania skład Zarządu Spółki przedstawia się następująco:
Imię i nazwisko
Pełniona funkcja
Maciej Wieczorek Prezes Zarządu
Justyna Rejmak Członek Zarządu
Małgorzata Stokrocka Członek Zarządu
6.5.2 Zasady powoływania i odwoływania
Zarząd Spółki składa się co najmniej z dwóch Członków, w tym Prezesa Zarządu. Powołanie i odwołanie Członków Zarządu oraz
ustalanie liczby Członków Zarządu należy do zadań Rady Nadzorczej.
Kadencja Członków Zarządu jest indywidualna i wynosi 5 lat. Statut Spółki nie zawiera postanowień, iż kadencję oblicza się inaczej
niż w pełnych latach obrotowych.
Pan Maciej Wieczorek został powołany na 5-letnią kadencję w dniu 24 stycznia 2024 r. Jego kadencja zakończy się z dniem 31
grudnia 2029 r.
Uchwałę o powołaniu do składu Zarządu Spółki z dniem 1 stycznia 2025 r. Pani Małgorzaty Stokrockiej i o powierzeniu jej funkcji
Dyrektora ds. Rozwoju i Operacji Rada Nadzorcza Spółki podjęła w dniu 19 grudnia 2024 r. Kadencja Pani Małgorzaty Stokrockiej
zakończy się z dniem 31 grudnia 2029 r.
Uchwałę o powołaniu do składu Zarządu Spółki Pani Justyny Rejmak z dniem 23 marca 2026 r. Rada Nadzorcza Spółki
podjęła w dniu 27 lutego 2026 r. Kadencja Pani Justyny Rejmak zakończy się z dniem 31 grudnia 2031 r.
6.5.3 Opis działania i uprawnień organu
Zarząd prowadzi sprawy Spółki i reprezentuje na zewnątrz, spełniając swoje obowiązki ze starannością wymaganą w obrocie
gospodarczym, przy ścisłym przestrzeganiu przepisów prawa oraz postanowień Statutu Spółki i regulaminów obowiązujących w
Spółce. Do kompetencji Zarządu należą wszystkie sprawy niezastrzeżone do decyzji Walnego Zgromadzenia Spółki lub Rady
Nadzorczej. Uchwały Zarządu podejmowane bezwzględną większością głosów. W przypadku równości głosów przy
podejmowaniu uchwał na posiedzeniach Zarządu Spółki, decydujący głos będzie przysługiwać Prezesowi Zarządu Spółki. Zarząd
40
Spółki nie posiada uprawnień do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji Spółki.
6.6 Rada Nadzorcza Celon Pharma S.A.
6.6.1 Skład osobowy
Na dzień 1 stycznia 2025 r., 31 grudnia 2025 r. oraz na dzień publikacji niniejszego sprawozdania skład Rady Nadzorczej Celon
Pharma S.A. przedstawia się następująco:
Imię i nazwisko
Pełniona funkcja
Robert Rzemiński Przewodniczący Rady Nadzorczej
Krzysztof Kaczmarczyk Członek Rady Nadzorczej
Urszula Wieczorek Członek Rady Nadzorczej
Bogusław Galewski Członek Rady Nadzorczej
Artur Wieczorek Członek Rady Nadzorczej
W 2025 roku nie miały miejsca zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki.
6.6.2 Zasady powoływania i odwoływania
W skład Rady Nadzorczej wchodzi co najmniej pięciu Członków, w tym Przewodniczącego. Powołanie i odwołanie Członków Rady
Nadzorczej oraz ustalenie liczby Członków Rady Nadzorczej należy do zadań Walnego Zgromadzenia. Akcjonariuszowi, który
posiada największą ilość akcji imiennych przysługuje uprawnienie osobiste do powoływania i odwoływania Przewodniczącego Rady
Nadzorczej spośród Członków Rady Nadzorczej.
Członkowie Rady Nadzorczej Spółki powoływani na okres wspólnej kadencji, która trwa 3 lata. Statut Spółki nie zawiera
postanowień, kadencję oblicza się inaczej niż w pełnych latach obrotowych. Uchwałę o powołaniu Członków Rady Nadzorczej
Spółki na kolejną kadencję rozpoczynającą się w dniu 1 stycznia 2024 r., podjęło obradujące w dniu 22 czerwca 2023 r. Zwyczajne
Walne Zgromadzenie Spółki. Obecna kadencja Rady Nadzorczej zakończy się z dniem 31 grudnia 2026 r.
6.6.3 Opis działania i uprawnień organu
Rada Nadzorcza wykonuje stały nadzór nad działalnością Spółki. Kompetencje Rady Nadzorczej określa Statut Spółki oraz Kodeks
spółek handlowych, a także inne znajdujące zastosowanie ustawy. Rada Nadzorcza wykonuje swoje obowiązki kolegialnie, może
jednak oddelegować ze swego grona jednego lub kilku członków do indywidualnego wykonywania poszczególnych czynności
nadzorczych. Rada Nadzorcza ma prawo żądać od Zarządu Spółki niezbędnych informacji, dokumentów lub ekspertyz w zakresie
spraw będących przedmiotem jej nadzoru i kontroli.
Do obowiązków Rady Nadzorczej, obok tych przewidzianych obligatoryjnymi przepisami Kodeksu spółek handlowych, należy
podejmowanie uchwał w następujących sprawach:
a) ustanowienie innych niż Członkowie Zarządu likwidatorów Spółki, odwoływanie likwidatorów, wszelkie decyzje
przeznaczone dla likwidatorów Spółki,
b) ustalanie warunków kontraktu menadżerskiego,
c) zawieszanie, z ważnych powodów, w czynnościach poszczególnych lub wszystkich członków Zarządu, a także
delegowanie Członków Rady Nadzorczej do czasowego wykonywania czynności Członków Zarządu, nie mogących
sprawować swoich czynności,
d) ustalanie zasad wynagradzania Członków Zarządu Spółki,
e) powołanie i odwołanie Członków Zarządu Spółki oraz ustalanie liczby Członków Zarządu,
41
f) uchwalanie i zatwierdzanie Regulaminu Zarządu Spółki,
g) ustalanie tekstu jednolitego zmienionego Statutu lub wprowadzanie innych zmian o charakterze redakcyjnym
określonych w uchwale Walnego Zgromadzenia, na podstawie upoważnienia Walnego Zgromadzenia,
h) uchwalanie Regulaminu Rady Nadzorczej,
i) wybór firmy audytorskiej do przeprowadzania badania i przeglądu sprawozdań finansowych Spółki, świadczenia
usług atestacyjnych w zakresie oceny sprawozdania o wynagrodzeniach oraz świadczenia usług atestacji
sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
j) nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości.
Regulamin Rady Nadzorczej Spółki jest dostępny na stronie internetowej Spółki pod adresem
https://celonpharma.com/dokumenty-korporacyjne/
Posiedzenia Rady Nadzorczej odbywają się stosownie do potrzeb, nie rzadziej niż trzy razy w roku obrotowym, w siedzibie Spółki
lub innym miejscu określonym w zaproszeniu na posiedzenie. Posiedzenia zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy lub na
wniosek innego członka Rady Nadzorczej lub Zarządu. W razie niezwołania posiedzenia przez Przewodniczącego na wniosek innego
członka Rady Nadzorczej lub Zarządu, posiedzenie może zwołać wnioskodawca. Za zgodą i przy obecności wszystkich członków
Rady Nadzorczej, posiedzenia Rady mogą odbywać się bez formalnego zwołania.
Obrady Rady Nadzorczej prowadzi Przewodniczący, a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący Rady, a pod nieobecność
Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego inny członek Rady obecny na posiedzeniu. W posiedzeniach Rady Nadzorczej mogą
uczestniczyć członkowie Zarządu oraz inne osoby zaproszone na posiedzenie Rady, w szczególności pracownicy Spółki oraz doradcy
lub eksperci zewnętrzni.
Rada Nadzorcza może podejmować uchwały jeśli na posiedzeniu obecna jest co najmniej połowa jej członków, pod warunkiem, że
wszyscy jej członkowie zostali prawidłowo zaproszeni na posiedzenie. Zgodnie z art. 388 § 1
1
Kodeksu spółek handlowych, w
posiedzeniu Rady Nadzorczej można uczestniczyć również przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na
odległość. Uchwały Rady Nadzorczej zapadają bezwzględną większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos
Przewodniczącego Rady.
Z zastrzeżeniem art. 388 § 2 zdanie drugie Kodeksu spółek handlowych, Członkowie Rady Nadzorczej mogą brać udział w
podejmowaniu uchwał oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego Członka Rady Nadzorczej. Z zastrzeżeniem art. 388 §
3 zdanie drugie oraz art. 388 § 3
1
Kodeksu spółek handlowych, uchwały Rady Nadzorczej mogą zostać także podjęte w trybie
pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Projekty uchwał przedstawiane są w
takich wypadkach wszystkim Członkom Rady Nadzorczej przez Członka Rady Nadzorczej, który proponuje podjęcie takiej uchwały.
Walne Zgromadzenia w 2025 roku
W 2025 roku odbyło się jedno Walne Zgromadzenie Spółki.
Obradujące w dniu 26 czerwca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki, podjęło uchwały m.in. w sprawie:
zatwierdzenia Sprawozdania Zarządu z działalności Spółki oraz Sprawozdania finansowego Spółki w roku obrotowym
2024,
zatwierdzenia Sprawozdania Rady Nadzorczej Spółki z działalności w roku 2024,
pokrycia straty oraz niewypłacania dywidendy za rok obrotowy 2024,
udzielenia absolutorium członkom Zarządu i Rady Nadzorczej,
zaopiniowania Sprawozdania o wynagrodzeniach Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej za rok 2024,
przyjęcia „Polityki wynagrodzeń członków Zarządu i Rady Nadzorczej Celon Pharma S.A.,
zmiany statutu Spółki.
6.6.4 Komitet Audytu Rady Nadzorczej
W 2025 roku i do dnia publikacji niniejszego sprawozdania w skład Komitetu Audytu wchodziły następujące osoby:
42
1. Bogusław Galewski - Przewodniczący Komitetu
2. Robert Rzemiński - Członek Komitetu Audytu,
3. Krzysztof Kaczmarczyk - Członek Komitetu Audytu.
Pan Bogusław Galewski spełnia kryteria niezależności w rozumieniu Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021 oraz ustawy
z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, a także posiada wiedzę i
umiejętności w dziedzinie rachunkowości. Jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna
Handlowa) na wydziale ekonomiki produkcji, a także podyplomowych studiów na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu
Warszawskiego. W pracy zawodowej specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rynkiem kapitałowym i giełdowym, corporate
finance, restrukturyzacjami spółek oraz transakcjami fuzji i przejęć. Pracował w Centrum Naukowo-Produkcyjnym Materiałów
Elektronicznych w Warszawie, początkowo na stanowisku szefa działu planowania, a następnie na stanowisku Dyrektora
finansowego oraz Głównego księgowego. W spółce doradztwa finansowego i biznesowego EVIP International Sp. o.o. pracował
jako Partner/Dyrektor Działu Corporate Finance. Był także Dyrektorem Zarządzającym w EVIP Doradztwo Ekonomiczne Sp. z o.o. W
latach 1997-2002 był Członkiem Zarządu i Dyrektorem w spółce doradztwa finansowego BIG Finance Sp. z o.o. Równolegle w latach
1998-2004 pracował w Millennium Dom Maklerski S.A. jako Dyrektor pionu transakcji rynku kapitałowego. Od 2006 roku pełni
funkcję Wiceprezesa Zarządu spółki Mercurius Financial Advisors sp. z o.o. Od 2005 r. jest także Wiceprezesem Zarządu mSecurities
Sp. z o.o.
Pan Krzysztof Kaczmarczyk spełnia kryteria niezależności w rozumieniu Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021 oraz
ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, a także posiada wiedzę i
umiejętności w dziedzinie rachunkowości. Pan Krzysztof Kaczmarczyk jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
na kierunku finanse i rachunkowość oraz byłym słuchaczem Uniwersytetu Warszawskiego (stosunki międzynarodowe). W latach
1999-2015 pracował w Deutsche Bank, Credit Suisse, Grupie Telekomunikacja Polska S.A. oraz w Emitelu. Obecnie zawodowo, od
2015 roku, niezależny członek rad nadzorczych spółek notowanych na GPW w Warszawie oraz jednocześnie Doradca Zarządu
KGHM Polska Miedź S.A.
Pan Robert Rzemiński posiada wiedzę i umiejętności z zakresu branży farmaceutycznej, w jakiej działa Celon Pharma S. A., jako
magister chemii, absolwent Wydziału Chemicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez wiele lat związany z Przedsiębiorstwem
Farmaceutycznym JELFA S.A. Od 2005 do 2007 roku pełnił funkcję prezesa zarządu OINPHARMA Sp. z o. o., a w latach 2007-2013
funkcję wiceprezesa zarządu Bioventures Partners Sp. z o.o. Obecnie Robert Rzemiński pełni funkcję prezesa zarządu Pharmtek CG
Sp. z o.o.
Regulamin Komitetu Audytu został przyjęty przez Radę Nadzorczą w dniu 11 lutego 2021 r. a następnie zmieniony Uchwałą z dnia
25 lutego 2025 r., w związku z wejściem w życie zmian regulacji prawnych wprowadzonych Ustawą z dnia 6 grudnia 2024 r. o
zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych
innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1863). Zgodnie z tym Regulaminem do zadań Komitetu Audytu należy w szczególności:
1) monitorowanie:
a) procesu:
sprawozdawczości finansowej,
sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju lub sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej (w
przypadku gdy Spółka jest zobligowana do przygotowywania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy
kapitałowej na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa), w tym w zakresie ich sporządzania i
znakowania zgodnie z art. 63zc ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, oraz procesu identyfikacji przez
Spółkę informacji przedstawianych zgodnie ze standardami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w rozumieniu
art. 63p pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,
b) skuteczności systemów kontroli wewnętrznej i systemów zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego, w
szczególności w zakresie:
sprawozdawczości finansowej,
sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju lub sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej, w tym
w zakresie jej sporządzania i znakowania zgodnie z art. 63zc ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,
c) wykonywania czynności rewizji finansowej, w szczególności przeprowadzania przez firmę audytorską badania lub
atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem wszelkich wniosków i ustaleń Polskiej Agencji
43
Nadzoru Audytowego wynikających z kontroli przeprowadzonej w firmie audytorskiej;
d) relacji z podmiotami powiązanymi.
2) kontrolowanie i monitorowanie niezależności biegłego rewidenta i firmy audytorskiej, w szczególności w przypadku, gdy
na rzecz Spółki świadczone przez firmę audytorską inne usługi niż badanie i atestacja sprawozdawczości
zrównoważonego rozwoju;
3) informowanie Rady Nadzorczej lub innego organu nadzorczego lub kontrolnego Spółki o wynikach badania lub atestacji
sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz wyjaśnianie, w jaki sposób to badanie lub ta atestacja przyczyniły się
do rzetelności sprawozdawczości finansowej, sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju lub sprawozdawczości
zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej, a także jaka była rola Komitetu Audytu odpowiednio w procesie badania
lub atestacji;
4) dokonywanie oceny niezależności biegłego rewidenta oraz wyrażanie zgody na świadczenie przez niego dozwolonych
usług niebędących badaniem w jednostce zainteresowania publicznego;
5) opracowywanie polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania sprawozdań finansowych oraz polityki
wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju lub
sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej;
6) opracowywanie polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzają badanie sprawozdań finansowych lub
atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, przez podmioty powiązane z firmą audytorską oraz przez
członka sieci, do której należy firma audytorska dozwolonych usług niebędących badaniem lub atestacją
sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju;
7) określanie procedury wyboru firmy audytorskiej przez jednostkę zainteresowania publicznego;
8) przedstawianie radzie nadzorczej lub innemu organowi nadzorczemu lub kontrolnemu, lub organowi, o którym mowa w
art. 66 ust. 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, rekomendacji, o której mowa w art. 16 ust. 2
rozporządzenia nr 537/2014, zgodnie z politykami, o których mowa w pkt 5 i 6;
9) przedkładanie zaleceń mających na celu zapewnienie rzetelności procesu sprawozdawczości finansowej,
sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju lub sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej w
jednostce zainteresowania publicznego.
Komitet Audytu może żądać od członków Zarządu przedłożenia określonej informacji z zakresu z zakresu księgowości, finansów,
kontroli wewnętrznej, audytu wewnętrznego i zarządzania ryzykiem, niezbędnej do wykonywania jego czynności. Komitet Audytu
powinien być informowany o metodzie księgowania istotnych i nietypowych transakcji w przypadku możliwości zastosowania
różnych rozwiązań. Komitet może, jeśli uzna to za stosowne, zapraszać na posiedzenia Komitetu Audytu w szczególności Członków
Zarządu Spółki, pracowników Spółki, inne osoby zatrudnione w Spółce, a także biegłego rewidenta albo przedstawicieli firmy
audytorskiej wykonujących czynności rewizji finansowej w Spółce.
W 2025 roku odbyło się 7 posiedzeń Komitetu Audytu.
6.6.5 Proces wyboru firmy audytorskiej
Główne założenia Polityki wyboru firmy audytorskiej oraz Polityki świadczenia przez fir audytors dozwolonych usług
niebędących badaniem
Biegły rewident lub firma audytorska przeprowadzająca ustawowe badanie sprawozdań finansowych Spółki oraz atestację
sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju ani żaden podmiot powiązany z tą firmą audytorską, ani żaden z członków sieci, do
której należy firma audytorska, nie świadczą bezpośrednio ani pośrednio na rzecz Spółki żadnych zabronionych usług niebędących
badaniem sprawozdań finansowych w okresie od rozpoczęcia badanego okresu do wydania sprawozdania z badania oraz
sprawozdania z atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, oraz w roku obrotowym bezpośrednio poprzedzającym
okres badany usług w zakresie opracowywania i wdrażania procedur kontroli wewnętrznej lub procedur zarządzania ryzykiem
związanych z przygotowywaniem lub kontrolowaniem informacji finansowych lub opracowywania i wdrażania technologicznych
systemów dotyczących informacji finansowej.
Maksymalny czas nieprzerwanego trwania zleceń, o których mowa w art. 17 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia nr 537/2014 w
sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badsprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego, nie
może trwać dłużej niż 10 lat.
44
Rada Nadzorcza dokonując wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, bierze pod uwagę:
bezstronność i niezależność podmiotu,
doświadczenie podmiotu w zakresie badania sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego oraz w
badaniu sprawozdań finansowych jednostek o podobnym profilu działalności,
możliwość zapewnienia świadczenia wymaganego zakresu usług ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do
specjalistów zapewniających obsługę najwyższej jakości według wymaganych standardów oraz w oczekiwanych przez
Spółkę terminach,
możliwością wykazania przez firmę audytorską, że osoba wyznaczona jako kluczowy biegły rewident posiada
odpowiednio uprawnienia do przeprowadzania badań sprawozdań finansowych uzyskane w Polsce, w tym został wpisane
do odpowiednich rejestrów biegłych rewidentów w Polsce,
kwalifikacje zawodowe i doświadczenie osób bezpośrednio zaangażowanych w prowadzone badanie,
gotowością firmy audytorskiej i członków zespołu badającego do złożenia, przed przystąpieniem do badania,
oświadczenia o spełnianiu wymogów niezależności, o których mowa w art. 69-73 Ustawy o Biegłych,
informacje dotyczące firmy audytorskiej ze sprawozdania rocznego Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego publikowanego
na podstawie art. 90 ust. 5 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym,
możliwość uczestniczenia kluczowego biegłego w posiedzeniach Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu, w terminach
dogodnych dla członków tych organów,
cenę zaproponowaną przez firmę audytorską, która nie powinna bwygórowana w porównaniu z cenami za tego typu
usługi na rynku.
Rada Nadzorcza, dokonując wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
bierze pod uwagę:
bezstronność i niezależność podmiotu,
możliwość zapewnienia świadczenia wymaganego zakresu usług ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do
specjalistów zapewniających obsługę najwyższej jakości według wymaganych standardów oraz w oczekiwanych przez
Spółkę terminach,
możliwość wykazania przez firmę audytorską, że osoba wyznaczona jako kluczowy biegły rewident posiada odpowiednio
uprawnienia do przeprowadzania atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
udokumentowane kwalifikacje biegłego rewidenta oraz członków zespołu przeprowadzającego atestację
sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
gotowość firmy audytorskiej i członków zespołu badającego do złożenia, przed przystąpieniem do badania, oświadczenia
o spełnianiu wymogów niezależności, o których mowa w art. 69-73 Ustawy o Biegłych,
informacje dotyczące firmy audytorskiej ze sprawozdania rocznego Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego publikowanego
na podstawie art. 90 ust. 5 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym;
możliwość uczestniczenia kluczowego biegłego w posiedzeniach Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu, w terminach
dogodnych dla członków tych organów;
cenę zaproponowaną przez firmę audytorską, która nie powinna bwygórowana w porównaniu z cenami za tego typu
usługi na rynku.
Skrócony opis procesu wyboru firmy audytorskiej
Procedura wyboru firmy audytorskiej inicjowana jest przez Komitet Audytu. Zarząd Spółki, na podstawie wytycznych Komitetu
Audytu, wysyła do nie mniej niż czterech firm audytorskich, zapytanie ofertowe, pod warunkiem spełnienia przez te podmioty
wymagań dotyczących obowiązkowej rotacji firmy audytorskiej i kluczowego biegłego. Zapytanie ofertowe nie jest sporządzane w
przypadku, gdy spółka posiada ważną w danym roku umowę na świadczenie usług audytorskich. Po upływie terminu, zebrane oferty
firm audytorskich przedkładane Komitetowi Audytu Spółki. Zarząd Spółki odpowiada na ewentualne zapytania oferentów i
prowadzi bezpośrednie rozmowy z tymi podmiotami celem doprecyzowania otrzymanych i uzgodnienia finalnych ofert. W trakcie
przeprowadzania procedury wyboru Zarząd i Komitet Audytu mogą prowadzić bezpośrednie negocjacje z zainteresowanymi
oferentami. Komitet Audytu Spółki dokonuje analizy złożonych ofert firm audytorskich, z uwzględnieniem ustaleń i wniosków
zawartych w aktualnym rocznym sprawozdaniu, opublikowanym na podstawie art. 90 ust 5 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach
audytorskich oraz nadzorze publicznym przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego i przedkłada w postaci pisemnej lub ustnej,
złożonej do protokołu, na posiedzeniu Rady Nadzorczej rekomendację wyboru firmy audytorskiej której proponuje powierz
badanie ustawowe i/lub przeprowadzanie atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Wyboru firmy audytorskiej do
45
badania sprawozdania finansowego, zgodnie z postanowieniami Statutu Spółki, dokonuje Rada Nadzorcza Spółki. Wybór firmy
audytorskiej do atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, jest dokonywany uchwałą Rady Nadzorczej z zastrzeżeniem,
do momentu wprowadzenia do Statutu Spółki upoważnienia Rady Nadzorczej do dokonywania wyboru firmy audytorskiej do
atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, wyboru w tym zakresie dokonuje Walne Zgromadzenie Spółki. Wybór firmy
audytorskiej przez Radę Nadzorczą powinien nastąpić do końca drugiego kwartału roku obrotowego, za który będzie badane
sprawozdanie finansowe.
Firmą audytorską przeprowadzającą badanie sprawozdania finansowego Spółki za 2025 rok jest PricewaterhouseCoopers Polska
Sp. z o.o. Audyt Sp.k. Rekomendacja Komitetu Audytu dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania
sprawozdania finansowego Spółki za 2025 rok spełniała obowiązujące warunki i została sporządzona w następstwie zorganizowanej
przez Spółkę procedury wyboru firmy audytorskiej spełniającej obowiązujące kryteria.
6.7 Walne Zgromadzenie Celon Pharma S.A., jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw
akcjonariuszy i sposobu ich wykonywania
Walne Zgromadzenie działa na podstawie Kodeksu spółek handlowych i Statutu Spółki.
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
1) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania Zarządu z działalności Spółki, sprawozdania finansowego za ubiegły rok
obrotowy Spółki oraz udzielenie absolutorium członkom organów Spółki z wykonania przez nich obowiązków,
2) wszelkie postanowienia dotyczące roszczeń o naprawienie szkody, wyrządzonej przy zawiązaniu Spółki lub
sprawowaniu zarządu lub nadzoru,
3) wszelkie decyzje związane z uzyskanym przez Spółkę zyskiem lub poniesioną przez Spółkę stratą,
4) rozwiązanie Spółki i postawienie jej w stan likwidacji,
5) połączenie, podział oraz przekształcenie Spółki,
6) ustalanie zasad wynagradzania Członków Rady Nadzorczej,
7) zmiana statutu Spółki,
8) podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego Spółki,
9) wyrażenie zgody na kupno, sprzedaż lub inną formę nabycia, zbycia lub obciążenia przedsiębiorstwa Spółki,
zorganizowanej części tego przedsiębiorstwa lub jakiegokolwiek składnika majątku Spółki o wartości rynkowej
przekraczającej 1 mld zł,
10) powołanie i odwołanie Członków Rady Nadzorczej Spółki oraz ustalenie liczby Członków Rady Nadzorczej.
Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad, chyba że cały kapitał zakładowy
jest reprezentowany na Walnym Zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego powzięcia uchwały. Wnioski o
charakterze porządkowym mogą być uchwalone także jeśli nie były umieszczone w porządku obrad.
Regulamin Walnego Zgromadzenia Spółki jest dostępny na stronie internetowej Spółki pod adresem
https://celonpharma.com/dokumenty-korporacyjne/. Szczegółowe zasady udziału w Walnym Zgromadzeniu Spółki Celon Pharma
przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej zostały określone w załączniku do uchwały nr 21 Walnego Zgromadzenia
Spółki z dnia 19 maja 2020 r.
Akcjonariusz może uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika. Poza
uprawnionymi akcjonariuszami w Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć:
uprawnieni do wykonywania prawa głosu zastawnicy lub użytkownicy akcji o ile spełnione zostały warunki określone
w Kodeksie spółek handlowych lub innych ustawach oraz Statucie,
członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki,
doradcy lub eksperci zaproszeni przez organ lub podmiot zwołujący Walne Zgromadzenie lub dopuszczeni do udziału
przez Przewodniczącego,
notariusz sporządzający protokół z Walnego Zgromadzenia,
osoby zapewniające techniczną obsługę Walnego Zgromadzenia,
46
inne osoby za zgodą Walnego Zgromadzenia.
Akcjonariusze przybywający na Walne Zgromadzenie potwierdzają swoją obecność własnoręcznym podpisem złożonym na liście
obecności oraz odbierają karty do głosowania lub urządzenia do głosowania. Pełnomocnicy podpisują się swoim imieniem i
nazwiskiem przy nazwisku nazwie mocodawcy z zaznaczeniem, że działają jak o pełnomocnicy. Walne Zgromadzenie otwiera
Przewodniczący lub inny członek Rady Nadzorczej, a w przypadku ich nieobecności, Prezes Zarządu lub osoba wyznaczona przez
Zarząd. Następnie, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w przepisach szczególnych, spośród osób uprawnionych do
uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu wybiera się Przewodniczącego Zgromadzenia. Przewodniczącym Walnego Zgromadzenia
może być osoba uprawniona do głosowania na Walnym Zgromadzeniu wybrana w drodze głosowania spośród kandydatów w
zgłaszanych przez osoby uprawnione do udziału w Walnym Zgromadzeniu z prawem głosowania.
Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają bezwzględną większością głosów, o ile przepisy Kodeksu spółek handlowych („KSH”),
innej znajdującej zastosowanie ustawy lub Statutu nie stanowią inaczej. Przewodniczący ogłasza wyniki głosowania, które następnie
wnoszone są do protokołu obrad, a także stwierdza podjęcie lub niepodjęcie uchwały.
Akcjonariuszom Celon Pharma S.A. przysługują w szczególności wymienione poniżej prawa:
1) Prawo do dywidendy, to jest udziału w zysku spółki wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez
biegłego rewidenta, przeznaczonym przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom (art. 347 KSH). Zysk
rozdziela się w stosunku do liczby akcji. Statut nie przewiduje uprzywilejowania w zakresie tego prawa, wobec czego,
na każdą akcję przypada dywidenda w takiej samej wysokości. Na podstawie § 23 Statutu oraz art. 348 KSH, dzień
dywidendy oraz dzień wypłaty dywidendy ustala Zwyczajne Walne Zgromadzenie. Dzień dywidendy może być
wyznaczony na dzień przypadający nie wcześniej niż pięć dni i nie później niż trzy miesiące od dnia podjęcia uchwały.
W przypadku podjęcia uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału akcjonariusze nabywają roszczenie o wypłatę
dywidendy. Roszczenie to staje się wymagalne z dniem wskazanym w uchwale i podlega przedawnieniu na zasadach
ogólnych. Z akcjami Spółki nie wiąże się żadne inne prawo do udziału w jej zyskach.
2) Prawo do zbywania posiadanych akcji.
3) Prawo poboru - tj. prawo pierwszeństwa w obejmowaniu nowych akcji w stosunku do liczby posiadanych akcji. Na
zasadach przewidzianych w art. 433 KSH, w interesie spółki, akcjonariusz może zostać pozbawiony tego prawa, w
części lub w całości, mocą uchwały walnego zgromadzenia podjętej większością co najmniej czterech piątych głosów.
Pozbawienie akcjonariuszy prawa poboru akcji może nastąpić w przypadku, gdy zostało to zapowiedziane w porządku
obrad walnego zgromadzenia. Wymogów tych nie stosuje się, gdy uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego
stanowi, że nowe akcje mają być objęte w całości przez instytucję finansową (gwaranta emisji), z obowiązkiem
oferowania ich następnie akcjonariuszom celem umożliwienia im wykonania prawa poboru na warunkach
określonych w uchwale oraz, gdy uchwała stanowi, że nowe akcje mają być objęte przez gwaranta emisji w
przypadku, gdy akcjonariusze, którym służy prawo poboru, nie obejmą części lub wszystkich oferowanych im akcji.
4) Prawo do obciążania posiadanych akcji zastawem lub prawem użytkowania.
5) Prawo do zamiany akcji imiennych na akcje na okaziciela.
6) Prawa związane z walnym zgromadzeniem:
a) prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu oraz prawo do głosowania na walnym zgromadzeniu. Na każdą
posiadaną akcję zwykłą przypada jeden głos na walnym zgromadzeniu, natomiast akcje uprzywilejowane dają
prawo do dwóch głosów z każdej akcji;
b) prawo do zwołania walnego zgromadzenia - przysługujące akcjonariuszom reprezentującym co najmniej połowę
kapitału zakładowego lub co najmniej połowę ogółu głosów;
c) prawo do złożenia wniosku o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia oraz do złożenia wniosku o
umieszczenie w porządku obrad poszczególnych spraw - przysługujące akcjonariuszom posiadającym co najmniej
jedną dwudziestą kapitału zakładowego Spółki;
d) prawo do ożenia wniosku o sprawdzenie listy obecności na walnym zgromadzeniu przez wybraną w tym celu
komisję, złożoną co najmniej z trzech osób. Wniosek mogą złożyć akcjonariusze posiadający jedną dziesiątą
kapitału zakładowego reprezentowanego na tym walnym zgromadzeniu. Wnioskodawcy mają prawo wyboru
jednego członka komisji (art. 410 § 2 KSH);
e) prawo do zaskarżania uchwał walnego zgromadzenia na zasadach określonych w art. 422-427 KSH (żądanie
uchylenia uchwały albo stwierdzenia jej nieważności).
7) Prawo do informacji w związku z walnym zgromadzeniem w tym zakresie akcjonariusz ma prawo:
a) żądania wydania odpisów sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego wraz z odpisem
sprawozdania rady nadzorczej oraz opinii biegłego rewidenta najpóźniej na piętnaście dni przed walnym
zgromadzeniem (art. 395 § 4 KSH);
b) przeglądania w lokalu zarządu listy akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu oraz
47
żądania odpisu listy za zwrotem kosztów jej sporządzenia (art. 407 § 1 KSH). Akcjonariusz może również żądać
przesłania mu listy nieodpłatnie pocztą elektroniczną;
c) zgodnie z art. 428 KSH, podczas obrad walnego zgromadzenia zarząd jest obowiązany do udzielenia
akcjonariuszowi na jego żądanie informacji dotyczących spółki, jeżeli jest to uzasadnione dla oceny sprawy objętej
porządkiem obrad. Akcjonariusz, któremu odmówiono ujawnienia żądanej informacji podczas obrad walnego
zgromadzenia i który zgłosił sprzeciw do protokołu, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie
zarządu do udzielenia informacji (art. 429 KSH);
d) żądania wydania odpisu wniosków w sprawach objętych porządkiem obrad, w terminie tygodnia przed walnym
zgromadzeniem (art. 407 § 2 KSH);
e) przeglądania księgi protokołów oraz żądania wydania poświadczonych przez zarząd odpisów uchwał (art. 421 § 3
KSH).
8) Prawo do żądania wyboru rady nadzorczej oddzielnymi grupami. Art. 385 § 3 KSH stanowi, że na wniosek
akcjonariuszy reprezentujących co najmniej jedną piątą kapitału zakładowego wybór rady nadzorczej powinien być
dokonany przez najbliższe walne zgromadzenie w drodze głosowania oddzielnymi grupami.
9) Prawo do żądania zbadania przez biegłego, na koszt spółki, określonego zagadnienia związanego z utworzeniem
spółki lub prowadzeniem jej spraw (rewident do spraw szczególnych). Uchwałę w tym przedmiocie podejmuje walne
zgromadzenie na wniosek akcjonariusza lub akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na
walnym zgromadzeniu (art. 84 i 85 ustawy o ofercie publicznej). Akcjonariusze mogą w tym celu żądać zwołania
nadzwyczajnego walnego zgromadzenia lub żądać umieszczenia sprawy podjęcia tej uchwały w porządku obrad
najbliższego walnego zgromadzenia. Jeżeli walne zgromadzenie nie podejmie uchwały zgodnej z treścią wniosku albo
podejmie taką uchwałę z naruszeniem ustawy, wnioskodawcy mogą wystąpić do sądu rejestrowego o wyznaczenie
wskazanego podmiotu jako rewidenta do spraw szczególnych, w terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały.
10) W przypadku połączenia, podziału lub przekształcenia spółki, akcjonariuszom przysługuje prawo do przeglądania
dokumentów oraz żądania udostępnienia w lokalu spółki bezpłatnie odpisów dokumentów, o których mowa wart.
505 § 1 KSH (w przypadku połączenia spółek), wart. 540 § 1 KSH (przypadku podziału Spółki) oraz wart. 561 § 1 KSH
(w przypadku przekształcenia Spółki).
11) Prawo do wniesienia pozwu o naprawienie szkody wyrządzonej spółce, na zasadach określonych w art. 486 i 487
KSH, jeżeli spółka nie wytoczy powództwa o naprawienie wyrządzonej jej szkody w terminie roku od dnia ujawnienia
czynu wyrządzającego szkodę.
12) Prawo żądania, aby spółka handlowa, będąca akcjonariuszem spółki, udzieliła informacji, czy pozostaje w stosunku
dominacji lub zależności wobec określonej spółki handlowej albo spółdzielni będącej akcjonariuszem spółki albo czy
taki stosunek dominacji lub zależności ustał. Akcjonariusz może żądać również ujawnienia liczby akcji lub głosów albo
liczby udziałów lub głosów, jakie ta spółka handlowa posiada, w tym także jako zastawnik, użytkownik lub na
podstawie porozumień z innymi osobami (art. 6 § 4 i 6 KSH).
13) Przymusowy wykup/odkup. Zgodnie z art. 82 ustawy o ofercie publicznej, akcjonariuszowi, który samodzielnie lub
wspólnie z podmiotami od niego zależnymi lub wobec niego dominującymi oraz podmiotami będącymi stronami
porozumienia, o którym mowa w art. 87 ust. 1 pkt 5 ustawy o ofercie publicznej, osiągnął lub przekroczył 95% ogólnej
liczby głosów w spółce, przysługuje, w terminie trzech miesięcy od osiągnięcia lub przekroczenia tego progu, prawo
żądania od pozostałych akcjonariuszy sprzedaży wszystkich posiadanych przez nich akcji. Ponadto, na podstawie art.
83 ustawy o ofercie publicznej, akcjonariusz może zażądać wykupienia posiadanych przez niego akcji przez innego
akcjonariusza, który osiągnął lub przekroczył 95% ogólnej liczby głosów w spółce. Żądanie składa się na piśmie w
terminie trzech miesięcy od dnia, w którym nastąpiło osiągnięcie lub przekroczenie tego progu przez innego
akcjonariusza.
14) Umorzenie akcji - akcje spółki mogą być umarzane na zasadach określonych przez walne zgromadzenie.
Szczegółowe warunki umorzenia akcji ustala uchwała walnego zgromadzenia.
6.8 Zasady zmiany Statutu Spółki
Zgodnie z art. 430 § 1 Kodeksu spółek handlowych zmiana statutu wymaga uchwały walnego zgromadzenia i wpisu do rejestru.
Uchwała dotycząca zmiany statutu zapada większością trzech czwartych głosów, przy czym uchwała dotycząca zmiany statutu,
zwiększająca świadczenia akcjonariuszy lub uszczuplająca prawa przyznane osobiście poszczególnym akcjonariuszom zgodnie z art.
354 Kodeksu spółek handlowych, wymaga zgody wszystkich akcjonariuszy których dotyczy (art. 415 Kodeksu spółek handlowych).
Statut Celon Pharma S.A. nie przewiduje żadnych surowszych warunków podjęcia uchwały w sprawie zmiany Statutu Spółki aniżeli
wyżej wymienione.
Jeżeli zmiana Statutu nie jest związana z podwyższeniem lub obniżeniem kapitału zakładowego, po podjęciu przez walne
48
zgromadzenie stosownej uchwały, Zarząd Spółki ma 3 miesiące na zgłoszenie zmiany Statutu do sądu rejestrowego (art. 430 § 2
Kodeksu spółek handlowych). Zmiana następuje z chwilą zarejestrowania przez właściwy sąd rejestrowy.
Zmiany Statutu Spółki w 2025 roku
W dniu 10 października 2025 r. d Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru
Sądowego zarejestrował zmianę Statutu Spółki dokonaną na podstawie uchwały nr 16 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki
z dnia 26 czerwca 2025 r. na mocy której §17 ust. 4 lit. i) Statutu Spółki otrzymał brzmienie:
„Do obowiązków Rady Nadzorczej, obok tych przewidzianych obligatoryjnymi przepisami Kodeksu spółek handlowych, należy
podejmowanie uchwał w następujących sprawach: […]
i) wybór firmy audytorskiej do przeprowadzania badania i przeglądu sprawozdań finansowych Spółki, świadczenia usług
atestacyjnych w zakresie oceny sprawozdania o wynagrodzeniach sporządzonego zgodnie z właściwymi przepisami ustawy z dnia
29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu
oraz o spółkach publicznych oraz świadczenia usług atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.”
6.9 Systemy kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu
sporządzania sprawozdań Spółki
Spółka nie posiada sformalizowanego systemu kontroli wewnętrznej oraz zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu
sporządzania sprawozdań finansowych. Dane na potrzeby sprawozdań finansowych oraz same sprawozdania są przygotowywane
przez księgowość Spółki.
W Spółce za system sprawozdawczości finansowej odpowiada Zarząd, a w szczególności Członek Zarządu, pełniący jednocześnie
funkcję Dyrektora Finansowego Spółki. Komitet Audytu w ramach swoich kompetencji monitoruje proces sprawozdawczości
finansowej.
W każdym roku obrotowym Zarząd Spółki przygotowuje własną ocenę systemów zarządzania systemem sprawozdawczości
finansowej wraz ze sprawozdaniem dla Rady Nadzorczej. Rada Nadzorcza dokonuje oceny w zakresie sprawozdania z ocewłasną
Zarządu na podstawie rekomendacji Komitetu Audytu. W ramach czynności dotyczących monitorowania sprawozdawczości
finansowej, Komitet Audytu dokonuje przeglądu i oceny przyjętej przez spółkę polityki rachunkowości i stosowanych zasad
sporządzania sprawozdań finansowych, szczególnie dotyczących skomplikowanych lub nietypowych transakcji, wszelkich zmian
wprowadzonych do powyższych zasad, oraz przyjętych przez Zarząd prognoz, szacunków lub założeń. Ponadto, dokonuje przeglądu
i oceny: (i) procesu prowadzenia rachunkowości i sporządzania sprawozdań, w tym wykorzystywanych systemów IT, (ii) sposobu
wprowadzenia przez Spółkę nowych regulacji w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości, (iii) procesu i oceny rzetelności
komunikacji informacji finansowych, w tym prognoz i informacji bieżących kierowanych do mediów, analityków, inwestorów i
instytucji nadzoru. Oprócz powyższego, Komitet Audytu dokonuje przeglądu raportów kwartalnych, półrocznych i rocznych przed
ich publikacją.
Zatwierdzenie raportu okresowego przez Zarząd wymaga dokonania uprzednio przeglądu sprawozdań przez Komitet Audytu oraz
wprowadzania ewentualnych zmian do raportów okresowych. Przegląd ten obejmuje badanie poprawności i kompletności
zawartych w nich informacji, analizy wyników i raportu audytora zewnętrznego z badania sprawozdań finansowych, w tym
informacji o ograniczeniach zakresu badania czy dostępu do informacji, odmowie badania lub wydania opinii oraz ewentualnej
różnicy zdań między biegłym rewidentem a Zarządem.
Komitet Audytu przedstawia Radzie Nadzorczej rekomendację w sprawie kierowanego do Walnego Zgromadzenia sprawozdania z
wyników oceny rocznego sprawozdania finansowego, a także przedkłada zalecenia mające na celu zapewnienie rzetelności procesu
sprawozdawczości finansowej.
6.10 Polityka różnorodności
Spółka nie wprowadziła sformalizowanej polityki różnorodności. Członkowie Rady Nadzorczej wybierani przez Walne
Zgromadzenie, a członkowie Zarządu przez Radę Nadzorczą. Mimo braku standaryzowanych zasad wyboru członków organów
Spółki i jej kluczowych menedżerów, w miarę możliwości realizowane jest założenie korzystania przez Spółkę z wiedzy i
doświadczenia osób legitymujących się różnymi kompetencjami, bez względu na ich płeć, wiek, niepełnosprawność, wykształcenie
czy doświadczenie zawodowe. Spółka stosuje w zakresie zatrudniania zasady równego traktowania i niedyskryminacji. Spółka stara
się dobierać współpracowników w taki sposób, by zapewnić równowagę między doświadczeniem zawodowym a wartościami, którą
zapewnia współpraca z osobami rozpoczynającymi karierę zawodową oraz tak, by ich kompetencje wzajemnie się uzupełniały. Tym
49
niemniej, z uwagi na specyfikę działalności Spółki, kluczowe przy wyborze współpracowników pozostają ich kwalifikacje, bez
względu na kryteria pozamerytoryczne, jak wiek czy płeć. W ocenie Spółki określanie sztywnych reguł odnoszących się do parytetów
płci, wieku czy wykształcenia nie byłoby dla niej korzystne, gdyż w ten sposób ograniczona zostałaby możliwość przyznania
kompetencjom prymatu nad innymi czynnikami decydującymi o podjęciu współpracy z konkretnymi osobami.
7 Wynagradzania członków organów Spółki
Obowiązująca obecnie Polityka Wynagrodzeń, określająca zasady dotyczące wynagradzania Członków Rady Nadzorczej i Członków
Zarządu Celon Pharma S.A. została przyjęta Uchwałą nr 17 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Celon Pharma S.A. z dnia 26
czerwca 2025 r.
Zgodnie z wymogiem art. 90g ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów
finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych Rada Nadzorcza Spółki sporządza corocznie
sprawozdanie o wynagrodzeniach przedstawiające kompleksowy przegląd wynagrodzeń wypłaconych i należnych członkom
Zarządu i Rady Nadzorczej zgodnie z obowiązującą w Spółce Polityką Wynagrodzeń.
7.1 Warunki i wysokość wynagrodzeń Członków Zarządu
W 2025 roku Członkowie Zarządu nie otrzymywali innego niż wskazane poniżej wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji. Prezes
Zarządu jest największym akcjonariuszem Spółki i nie pobiera wynagrodzenia w żadnej innej postaci. Członkowie Zarządu nie
otrzymywali nagród ani innych korzyści w tym wynikających z programów motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale
Spółki, jak równinie otrzymują zmiennych składników wynagrodzenia. Nie miało miejsce pełnienie funkcji we władzach jednostek
podporządkowanych.
Poniższa tabela przedstawia wartość brutto wynagrodzeń wypłaconych, należnych lub potencjalnie należnych Członkom Zarządu
w 2025 roku:
2025
2024
Wynagrodzenia wypłacone Członkom Zarządu z tyt. pełnienia funkcji w Zarządzie
Maciej Wieczorek 0 0
Bartosz Szałek 0 384 000,00
Małgorzata Stokrocka 0 0
Wynagrodzenia wypłacone Członkom Zarządu z tyt. umowy o pracę
Maciej Wieczorek 0 0
Bartosz Szałek
213 050,50
143 921,50
Małgorzata Stokrocka
734 815,50
0
Inne
Maciej Wieczorek 0 0
Bartosz Szałek
484 200,00
0
Małgorzata Stokrocka 0 0
W odniesieniu do świadczeń wypłacanych w chwili rozwiązania stosunku pracy na podstawie umów o pracę, zastosowanie znajdują
właściwe przepisy prawa pracy. Spółka nie jest stroną umów o świadczenie usług zawartych z członkami Zarządu, które
przewidywałyby wypłatę świadczeń dla tych osób w chwili rozwiązania stosunku pracy.
7.2 Warunki i wysokość wynagrodzeń Członków Rady Nadzorczej
W dniu 22 czerwca 2023 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę nr 22 w sprawie określenia wysokości
wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej, w której postanowiło, iż począwszy od 1 lipca 2023 r. miesięczna wysokość
wynagrodzenia członka Rady Nadzorczej Celon Pharma S.A. będzie równa 125% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę
ogłaszanej corocznie w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, a miesięczna wysokość wynagrodzenia
Przewodniczącego Rady Nadzorczej będzie równa 187,5% wymienionego wyżej minimalnego wynagrodzenia, a dodatkowo
miesięczna wysokość wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej, pełniących jednocześnie funkcję w Komitecie Audytu będzie
równa 125% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanej corocznie w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej
50
„Monitor Polski".
Dodatkowo postanowiono, wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej, pełniących jednocześnie funkcję w Komitecie Audytu
zostanie zwiększone o 100%. Wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej będzie wypłacane comiesięcznie, począwszy od czerwca
2020 roku.
Wynagrodzenia wypłacone Członkom Rady Nadzorczej
z tyt. pełnienia funkcji
2025
2024
Robert Rzemiński
177 600 160 345
Bogusław Galewski
139 980 126 380
Krzysztof Kaczmarczyk
139 980 126 380
Urszula Wieczorek
69 990
63 190
Artur Wieczorek
69 990 63 190
Poniższa tabela przedstawia wynagrodzenia brutto wypłacone, należne i potencjalnie należne Członkom Rady Nadzorczej w 2025
roku z innych tytułów aniżeli pełnienie funkcji w Radzie Nadzorczej:
Wynagrodzenia Członków Rady Nadzorczej
z innych tytułów niż pełnienie funkcji
2025
2024
Rada Nadzorcza Urszula Wieczorek
- wynajem
84 000
- umowa o pracę
97 045 91 750
Rada Nadzorcza Artur Wieczorek
- umowa o pracę
135 741 130 750
Członkowie Rady Nadzorczej nie otrzymywali nagród ani korzyści, w tym wynikających z programów motywacyjnych lub
premiowych opartych na kapitale Spółki.
Nie miało miejsce pełnienie funkcji we władzach jednostek podporządkowanych.
7.3 Umowy przewidujące rekompensaty dla osób zarządzających
Umowy zawarte z osobami zarządzającymi nie przewidują rekompensaty w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego
stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia Spółki przez przejęcie.
7.4 Zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń podobnych dla byłych osób zarządzających
i nadzorujących
W Spółce nie istnieją zobowiązania wynikające z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających i
nadzorujących ani zobowiązania zaciągnięte w związku z ww. emeryturami.
7.5 Dodatkowe Informacje
7.6 Postępowania toczące się przed sądem, organem właściwym dla postępowania
arbitrażowego lub organem administracji publicznej
W dniu 29 czerwca 2021 roku spółka Polfarmex S.A. wniosła pozew przeciwko Celon Pharma S.A. do Sądu Okręgowego w
Warszawie. Przedmiotem pozwu jest zasądzenie kwoty 659.000 złotych (wraz z należnymi odsetkami) z tytułu wynagrodzenia
wynikającego z realizacji przez strony umowy z dnia 28 września 2010 roku oraz aneksu nr 1 z dnia 17 czerwca 2014 roku do ww.
umowy Spółka w odpowiedzi na ww. pozew wniosła o oddalenie powództwa w całości z uwagi na jego bezzasadność. Spółka nie
neguje istnienia umowy wspólnego przedsięwzięcia wspomnianej powyżej oraz dalszych do niej aneksów, których głównym celem
było podjęcie współpracy polegającej na dostarczaniu solidarnie produktów leczniczych Salmex (Fluticasoni propionas +
51
Salmeterolum) na rynek francuski, nie-mniej jednak nie akceptuje roszczeń Polfarmex S.A., która dokonuje wykładni łączących
Strony umów w sposób jednostronny i wysoce subiektywny, posługując się niezrozumiałą metodologią wyliczania zysku powstałego
na gruncie realizacji umowy. Postępowanie dowodowe jest w toku.
Spółka Polfarmex S.A. wniosła przeciwko Celon Pharma S.A. do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew z dnia 28 kwietnia 2023
roku (doręczony 28 czerwca 2023 roku). Przedmiotem pozwu jest kwota 11,8 miliona złotych tytułem zapłaty wynagrodzenia za
korzystanie z praw własności intelektualnej za lata 2020, 2021 oraz 2022, wynikającego z realizacji przez strony wyżej powoływanej
Umowy. Spółka złożyła odpowiedź na pozew w dniu 27 lipca 2023 roku wraz z wnioskiem o zawieszenie postępowania, który został
oddalony przez Sąd w dniu 15 września 2023 roku. Postępowanie dowodowe jest w toku. Łączna wysokość rezerw na dzień 31
grudnia 2025 roku utworzonych przez Celon Pharma S.A. na koszty związane z ww. sporem wynosi 3,1 mln zł.
W dniu 8 kwietnia 2024 roku Bayer Intellectual Property GmbH złożył wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez nakazanie
Spółce zniszczenia partii produktu Zarixa w związku z rzekomym naruszeniem patentu. W dniu 4 czerwca 2024 roku sąd oddalił
wniosek o zabezpieczenie. W dniu 31 lipca 2024 roku powód wniósł zażalenie na postanowienie o oddaleniu wniosku. W dniu 15
stycznia 2025 roku Sąd apelacyjny rozstrzygnął sprawę na korzyść Celon Pharma S.A. i prawomocnie oddalił zażalenie.
W dniu 4 czerwca 2024 roku Bayer Intellectual Property GmbH wniósł pozew o naruszenie praw własności intelektualnej z patentu
dot. rywaroksabanu (Zarixa). Pozew został doręczony Spółce 19 sierpnia 2024 roku. Wartość przedmiotu sporu wynosi 1 mln zł.
Spółka w dniu 9 września 2024 roku wniosła odpowiedź na pozew. W dniu 10 września 2024 roku Spółka złożyła do Urzędu
Patentowego RP wniosek o unieważnienie patentu Bayer, będącego źródłem wyżej opisanego sporu sądowego. W dniu 19 stycznia
2026 r. Bayer Intellectual Property GmbH wniósł do sądu wniosek o częściowe cofnięcie pozwu w zakresie „roszczenia zakazowego”
skierowanego do Spółki. W pozostałym zakresie postępowanie sporne nadal jest prowadzone. Jednocześnie, w związku z ww.
wnioskiem o uchylenie patentu przed Urzędem Patentowym RP, Spółka w dniu 16 lutego 2026 r. wniosła o zawieszenie
przedmiotowego postępowaniu do czasu wydania rozstrzygnięcia przez UPRP. Sprawa pozostaje w toku. Spółka szacuje niskie
ryzyko sporu i nie utworzyła z tego tytułu żadnej rezerwy.
Na dzień 31 grudnia 2025 r. oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie toczyły się inne niż wskazane powyżej istotne
postępowania przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej dotyczące
zobowiązań oraz wierzytelności Spółki.
7.7 Kluczowe zasoby niematerialne
Informacje na temat kluczowych zasobów niematerialnych jednostki
Spółka identyfikuje trzy kluczowe obszary swoich zasobów niematerialnych: zasoby ludzkie, zasoby organizacyjne oraz relacje z
otoczeniem biznesowym. Każdy z tych elementów przyczynia się do wzmacniania pozycji rynkowej Spółki, zapewnia efektywność
operacyjną oraz wspiera jej długofalowy rozwój.
Kapitał ludzki stanowi ważny filar działalności Spółki, opierając się na wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach zespołu. To właśnie
pracownicy odgrywają kluczową rolę w rozwoju Spółki oraz zapewnieniu jej efektywności operacyjnej. W ramach tego obszaru
wyróżnić można kilka istotnych aspektów:
Doświadczenie i kwalifikacje zespołu: Z uwagi na to, że Spółka prowadzi działalność w branży specjalistycznej
zdecydowana część pracowników posiada wykształcenie, umiejętności oraz kompetencje w obszarze: farmacji,
wytwarzania i rozwoju leków, chemii medycznej, biologii molekularnej, biotechnologii. Stanowiska zarządcze w
poszczególnych obszarach pełnią managerowie z wieloletnim doświadczeniem w branży, posiadający kierunkowy
tytuł magistra lub doktora.
Zaawansowane kompetencje techniczne i analityczne: Prawidłowe funkcjonowanie maszyn od strony technicznej
zapewnia i kształtuje osobna komórka pracowników utrzymania technicznego. to osoby wykwalifikowane i
przeszkolone w obsłudze, konserwacji oraz naprawie urządzeń wytwórczych i badawczych. Procesy sprzedażowe,
finansowe oraz biznesowe wspomagane analizami przygotowywanymi przez wewnętrzny dział kontrolingu na
podstawie zewnętrznych baz danych, w tym, m.in. systemu IQVIA.
Rozwój i szkolenia pracowników: Spółka poprzez dział HR diagnozuje potrzeby szkoleniowe pracowników i
przedstawia rekomendację Zarządowi w tej sprawie. Spółka umożliwia rozwój pracowników poprzez system
dofinansowania kształcenia podyplomowego w obszarach kluczowych dla jej działalności. Są to np. rozwój kliniczny
52
leków, zarządzanie sprzedażą, prowadzenie projektów biotechnologicznych.
Kultura organizacyjna i zaangażowanie zespołu: Zgodnie z obowiązującym regulaminem pracy, Celon Pharma
oferuje swoim pracownikom elementy mające na celu podnoszenie ich zaangażowania tj. dofinansowanie kart
Multisport, finansowanie prywatnej opieki medycznej, dopłata do posiłków w miejscu pracy, spotkania integracyjne,
udział w akcjach charytatywnych oraz imprezach sportowych.
Zasoby organizacyjne obejmują zasoby, które wspierają efektywność operacyjną oraz usprawniają wewnętrzne
procesy w Spółce. W skład tej kategorii wchodzą m.in.:
Technologie: Spółka wdrożyła technologie wytwórcze, umożliwiające samodzielne wytwarzanie wszystkich części
inhalatora do swoich leków, a także automatyzację jego składania. Pozwala to na lepsze kontrolowanie jakości
wytworzonego produktu i znacząco wpływa na efektywność wytwórczą w segmencie leków inhalacyjnych Spółki.
Struktura organizacyjna i procesy operacyjne: Struktura organizacyjna Spółki wynika wprost z przepisów prawa
farmaceutycznego, jednakże, zwłaszcza w części naukowo-badawczej, widoczny jest podział terapeutyczny
poszczególnych grup badawczych, powielany w kolejnych działach. To stwarza możliwość płynnej realizacji zadań w
obszarze naukowo-badawczym, umożliwia transfer wiedzy między poszczególnymi obszarami, ale jest również docelowo
szansą na awans wewnętrzny pracowników w ramach danej specjalizacji.
Innowacje: Spółka zabezpiecza IP projektów rozwojowych, w różnym zakresie. Obecnie jest posiadaczem
kilkudziesięciu patentów o różnym zakresie obowiązywania. to zasoby, które znacznie zwiększają przewagę
konkurencyjną rozwijanych związków.
Systemy informatyczne: W zakresie dążenia do osiągania efektywności operacyjnej, Spółka wdrożyła systemy
zarządzania zasobami kadrowymi i płacowymi jak również obiegu dokumentów finansowych i płatności. Jest równiw
posiadaniu specyficznych dla branży farmaceutycznych systemów komputerowych służących do zarządzania procesem
wytwórczym czy procesem kontroli jakości. one na bieżąco walidowane, przez wyspecjalizowaną komórkę
wewnętrzną i dostosowywane do aktualnych wymogów w zakresie Dobrej Praktyki Wytwórczej jak i Dobrej Praktyki
Laboratoryjnej.
Relacje z otoczeniem biznesowym obejmują relacje Spółki z otoczeniem rynkowym tj. klientami, partnerami biznesowymi oraz
innymi interesariuszami. Można tutaj uwzględnić m.in.:
Klienci spółki: Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności, głównymi klientami Spółki
wyspecjalizowane podmioty rynku farmaceutycznego zajmujące się rozwojem, dystrybucją leków, substancji
farmaceutycznych oraz sprzętu laboratoryjnego. Relacje z tymi podmiotami podlegają ściśle regulacjom prawa
farmaceutycznego, a także są audytowane w ramach systemu zarządzania jakością w Celon Pharma S.A.
Relacje z dostawcami bezpośrednio realizowane przez zespół Łańcucha Dostaw, a ich wybór jest dokonywany
zgodnie z procedurą kwalifikacji dostawców, będącej elementem systemu zarządzania jakością Spółki, który ponadto jest
audytowany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Kontrakty i umowy strategiczne są zawierane przez Zarząd w imieniu Spółki. Obecnie do takich można zaliczyć
umowy licencyjne związane z dystrybucją produktu Salmex na rynkach eksportowych (firma Glenmark, Viatris), jak
również umowy obejmujące rozwój tego produktu na rynku chińskim (Simcare) oraz amerykańskim (Zydus).
Dystrybucja i sprzedaż leków prowadzone zgodnie z przyjętymi przepisami prawa farmaceutycznego, przez
Dział Łańcucha Dostaw, bezpośrednio do podmiotów hurtowych.
Efektywne zarządzanie zasobami niematerialnymi stanowi kluczowy element strategii Spółki, wspierając jej
konkurencyjność, wzrost oraz długoterminową wartość. Inwestycje w kapitał ludzki, optymalizacja procesów
wewnętrznych oraz rozwój relacji z interesariuszami umożliwiają Spółce utrzymanie silnej pozycji rynkowej i dynamiczny
rozwój w zmieniającym się otoczeniu biznesowym.
Zależność modelu biznesowego od kluczowych zasobów niematerialnych
Model biznesowy Spółki opiera się również na strategicznym wykorzystaniu kluczowych zasobów niematerialnych. Zasoby ludzkie,
takie jak doświadczenie i kompetencje zespołu, umożliwiają Spółce dostosowanie s do dynamicznych zmian rynkowych oraz
realizację innowacyjnych rozwiązań. Z kolei zasoby organizacyjne, obejmujące sprawnie działające procesy i struktury, pozwalają
na optymalizację działań i zwiększenie efektywności operacyjnej. Relacje z interesariuszami natomiast niezbędne do
utrzymywania stabilnych i długoterminowych współpracy, co przekłada się na rozwój Spółki. Te zasoby więc kluczowe dla
53
realizacji celów strategicznych i utrzymania długofalowej wartości przedsiębiorstwa.
Model biznesowy Spółki zależy od kompetencji i doświadczenia personelu Zarządczego oraz kluczowej kadry kierowniczej.
Model biznesowy Spółki jest w dużej mierze uzależniony od jej infrastruktury, dlatego też w 2020 r. Spółka otworzyła własne
Centrum Badawczo-Naukowe, dokonała doposażenia zasobów laboratoryjnych, infrastruktury wytwórczej, by poprawiać
efektywność prowadzonych procesów, zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej.
Model biznesowy Spółki zależy od jej relacji rynkowych, w szczególności budowania długotrwałych i jakościowych relacji z klientami,
w zgodzie z aktualną wiedzą naukową promocji produktów leczniczych Spółki, a także przekazywaniu rynkowi kapitałowemu oraz
interesariuszom, w tym również instytucjom finansującym działalność naukowo-badawczą rzetelnych, transparentnych informacji
na temat realizacji strategii biznesowej oraz sytuacji finansowej.
Sposób w jaki zasoby niematerialne tworzą wartość dla Spółki
Zasoby niematerialne Spółki stanowią kluczowe źródło tworzenia wartości, ponieważ:
Zasoby ludzkie: kompetencje i doświadczenie pracowników umożliwiają realizację innowacyjnych rozwiązań i dostosowywanie się
do zmieniającego się rynku. Dzięki posiadaniu wysokospecjalizowanej kadry, posiadającej wieloletnie, a jednocześnie
zróżnicowane, doświadczenie w branży, Spółka może sprawnie przeprowadzać procesy rozwojowe leków, analizować i
monitorować szanse rynkowe, wprowadzać nowe produkty. To bezpośrednio przekłada się na wzrost konkurencyjności produktów,
poprawę jakości usług, zwiększenie zadowolenia klientów i interesariuszy Spółki.
Zasoby organizacyjne: Aktualna struktura organizacyjna, jest efektem przeglądu działalności Spółki, na przestrzeni lat. Poprzez
stworzenie wyspecjalizowanych makrostruktur, wprowadza znaczącą optymalizację działań, przejrzystości prowadzonych
procesów, a w rezultacie obniżenia kosztów operacyjnych, usprawnienia procesów wewnętrznych. Dzięki wsparciu
zautomatyzowanych systemów, procedur usprawniających zarządzanie projektami, Spółka systematycznie poprawia efektywność,
optymalizuje rentowność, co wspiera dalszy rozwój i stabilność operacyjną.
Zasoby relacyjne: długofalowe relacje z interesariuszami, takimi jak klienci, partnerzy i dostawcy, fundamentem stabilnych
przychodów i rozwoju. Dzięki zaufaniu klientów i dostawców Spółka może zwiększ efektywność sprzedaży. Dobre relacje z
podmiotami rynku kapitałowego zwiększają zaufanie do Spółki, co przekłada się, długofalowo na stabilność finansową.
Wszystkie te zasoby niematerialne wspólnie tworzą wartość, umożliwiając Spółce budowanie silnej pozycji na rynku polskim i
zagranicznym.
7.8 Zatrudnienie
Na dzień 31 grudnia 2025 r. w Spółce zatrudnionych było 562 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty 671,625.
Informację o przeciętnym zatrudnieniu w Spółce (z podziałem na grupy zawodowe) w 2025 oraz 2024 roku według nominalnej
liczby pracowników przedstawia poniższa tabela:
Zatrudnienie
Rok zakończony
Rok zakończony
31 grudnia 2025 r.
31 grudnia 2024 r.
Zarząd
2
1
Pracownicy umysłowi
439
431
Pracownicy fizyczni
121
126
Zatrudnienie, razem
562
558
Podstawą zatrudnienia osób świadczących pracę na rzecz Spółki jest umowa o pracę. Zatrudnienie w oparciu o umowy zlecenia i
umowy o dzieło stanowi formę zatrudnienia stosowaną w przedsiębiorstwie Spółki w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na
specjalistyczne usługi, przy okazji realizowania projektów.
Pan Maciej Wieczorek, Prezes Spółki, nie jest zatrudniony przez Spółkę na umowę o pracę.
Pan Bartosz Szałek, Członek Zarządu Spółki, był zatrudniony przez Spółkę na umowę o pracę.
54
Pani Małgorzata Stokrocka, Członek Zarządu Spółki, jest zatrudniona przez Spółkę na umowę o pracę.
Pani Justyna Rejmak, Członek Zarządu Spółki od dnia 23 marca 2026 r., jest zatrudniona przez Spółkę na umowę o pracę.
7.9 Informacje o firmie audytorskiej
Firmą audytorską przeprowadzającą badanie sprawozdania finansowego Spółki za 2025 rok jest PricewaterhouseCoopers Polska
Sp. z o.o. Audyt Sp.k. Organem, który dokonał wyboru firmy audytorskiej była Rada Nadzorcza Spółki.
Data zawarcia umowy z firmą audytorską: 8 lipca 2025
Umowa została zawarta na okres wymagany do przeprowadzenia badania sprawozdań finansowych Spółki za rok obrotowy
zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku, przeprowadzenia przeglądu śródrocznych skróconych sprawozdań finansowych Spółki za
okres 6 miesięcy kończący się dnia 30 czerwca 2025 roku oraz przeprowadzenia badania sprawozdań finansowych Spółki za rok
obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2025 roku, przeprowadzenia przeglądu śródrocznych skróconych sprawozdań finansowych
Spółki za okres 6 miesięcy kończący się dnia 30 czerwca 2025 roku.
Firmą audytorską przeprowadzającą atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju za 2025 rok jest PKF Consulting.
Data zawarcia umowy z firaudytorską przeprowadzającą atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju za 2025 rok:
08 grudnia 2025.
Wynagrodzenia firmy audytorskiej za rok obrotowy 2025 i 2024 (w zł) przedstawiono w tabeli poniżej.
2025
2024
1. Obowiązkowe badanie rocznego sprawozdania finansowego 320 000 200 000
2. Przegląd półrocznego sprawozdania finansowego 125 000 130 000
3. Usługi doradztwa podatkowego 0 0
4. Pozostałe usługi 30 000 21 000
RAZEM
445 000 351 000
7.10 Wydatki poniesione na wspieranie kultury, sportu, instytucji charytatywnych
W 2025 roku Celon Pharma S.A. nie poniosła wydatków na wspieranie kultury, sportu, instytucji charytatywnych, mediów,
organizacji społecznych, związków zawodowych itp.
55
8 Sprawozdanie zrównoważonego rozwoju 2025
8.1 BP-1 Ogólna podstawa sporządzenia oświadczenia dotyczącego zrównoważonego rozwoju
8.1.1 BP-1_01 Forma przygotowania oświadczenia
Oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju zostało sporządzone zgodnie z art. 49b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o
rachunkowości (Dz.U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.), z uwzględnieniem przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady
(UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości
przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z
dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (Taksonomia UE), Rozporządzenia
delegowanego Komisji (UE) 2021/2178 z dnia 6 lipca 2021 r. uzupełniającego rozporządzenie (UE) 2020/852 w zakresie ujawnień
na podstawie art. 8 oraz w zakresie mającym zastosowanie Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2026/73 z dnia 4 lipca
2025 r., zmieniającego m.in. rozporządzenie (UE) 2021/2178.
Celon Pharma S.A. jest spółką dominującą Grupy Celon Pharma (dalej Grupa) w skład której wchodzą Spółki zależne. Na dzień
bilansowy oraz na moment publikacji raportu ich utworzenie ma charakter wyłącznie organizacyjny i w ich ramach nie są
prowadzone operacje biznesowe. Mimo, że prezentowane poniżej dane dotyczą głównie jednostki dominującej, to sprawozdanie
zrównoważonego rozwoju za 2025 r. ma charakter skonsolidowany, aby zapewnić pewność i porównywalność danych ze
Skonsolidowanym Sprawozdaniem Finansowym za rok 2025.
Przywoływane w niniejszym raporcie polityki, procedury i dokumenty wewnętrzne odnoszą się do Celon Pharma S.A. jako jednostki
dominującej i głównego podmiotu operacyjnego Grupy oraz zostały formalnie przyjęte na poziomie tej jednostki. Z uwagi na
organizacyjny charakter spółek zależnych oraz brak prowadzenia przez nie istotnej działalności operacyjnej w 2025 r., dokumenty
te nie były jeszcze odrębnie wdrażane na poziomie spółek zależnych.
Oświadczenia sporządzane są w formie pisemnej, w sposób przejrzysty i zrozumiały, z zachowaniem spójnej struktury obejmującej:
identyfikację podmiotu, zakres oświadczenia, treść zasadniczą oraz datę i podpis osoby uprawnionej. Treść powinna być oparta na
wiarygodnych danych, podlegać weryfikacji oraz odzwierciedlać rzeczywisty stan w zakresie ujawnień ESG.
Dokumenty przygotowywane zgodnie z zasadami ESRS, w tym zasadą istotności, kompletności i neutralności. W procesie ich
opracowania zapewnia się odpowiednie kontrole wewnętrzne oraz udział właściwych funkcji (w szczególności compliance i
prawnej).
Oświadczenia zatwierdzane zgodnie z obowiązującymi zasadami reprezentacji oraz archiwizowane w sposób zapewniający ich
integralność, poufność i dostępność, zgodnie z wymogami ESRS oraz wewnętrznymi regulacjami. Grupa nie skorzystała z opcji
zwolnienia z obowiązku sporządzenia sprawozdania zrównoważonego rozwoju za rok obrotowy 2025. W związku z tym sporządza
sprawozdanie zrównoważonego rozwoju zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości.
56
8.1.2 BP-1_04 Zakres zastosowania względem łańcucha wartości
Oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju Grupy Celon Pharma uwzględnia wpływy, ryzyka i szanse związane z głównymi
elementami łańcucha wartości, zarówno na jego wyższym (dostawcy materiałów, substancji czynnych, usług R&D), jak i niższym
szczeblu (dystrybucja, pacjenci, użytkownicy końcowi). Na obecnym etapie raportowanie opiera się głównie na danych własnych,
jednak Grupa planuje sukcesywnie poszerzać zakres sprawozdawczości w kierunku pełniejszego objęcia łańcucha dostaw i relacji
zewnętrznych zgodnie z zasadą należytej staranności (due diligence).
8.1.3 BP-1_05 Informacje wyłączone z raportowania
W przygotowanym oświadczeniu Grupa Celon Pharma nie skorzystała z możliwości pominięcia informacji dotyczących własności
intelektualnej, know-how ani wyników innowacji ani oczekiwanych wydarzeń lub spraw będących przedmiotem toczących się
negocjacji zgodnie z art. 19a ust. 3 i art. 29a ust. 3 dyrektywy 2013/34/UE. Wszelkie informacje zawarte w raporcie zostały
ujawnione z poszanowaniem zasad ochrony poufnych danych, ale bez rezygnacji z transparentności i kompletności przekazu,
zgodnie z wymogami standardu ESRS
8.2 BP-2 Ujawnianie informacji w odniesieniu do szczególnych okoliczności
8.2.1 BP-2_03 BP-2_06 Dane szacunkowe i zastępcze
W ramach przygotowania ujawnień dotyczących zrównoważonego rozwoju, Grupa Celon Pharma deklaruje, że stosuje podejście
oparte przede wszystkim na danych bezpośrednich i wewnętrznych, wynikających z rzeczywistej działalności operacyjnej i
kontrolowanej infrastruktury Grupy. Grupa stosuje standardowe definicje perspektyw czasowych krótko-, średnio- i
długoterminowej zgodnie z ESRS 1.
Grupa stosuje dane szacunkowe w ujawnieniach E1-6 (emisje gazów cieplarnianych) oraz E5-4 (wykorzystanie zasobów i materiały
wykorzystywane do wytworzenia produktów leczniczych, w tym materiały techniczne).
Natomiast wskaźniki zużycia energii, wody oraz ilości wytworzonych odpadów opierają się na rzeczywistych danych pomiarowych
dotyczących własnych zużyć.
Grupa docelowo zamierza rozwijać proces pozyskiwania bezpośrednich danych od kluczowych dostawców i partnerów, tak aby w
przypadku konieczności ujmowania informacji z łańcucha dostaw ograniczać stosowanie danych uogólnionych.
Grupa Celon Pharma na bieżąco rozwija systemy raportowania dążąc do zwiększania zakresu danych bezpośrednich i ograniczania
wykorzystania danych szacunkowych, gdzie jest to możliwe.
Grupa dokłada należytej staranności, aby prezentowane mierniki i dane pieniężne były wiarygodne, mierzalne i oparte na
dostępnych źródłach wysokiej jakości.
Obecnie żadne z ujawnionych mierników ESG nie zostały uznane za obarczone wysokim poziomem niepewności pomiaru.
Grupa nie ujawnia wartości zależnych od zdarzeń przyszłych ani nie stosuje zaawansowanych technik modelowania ilościowego.
Wszelkie osądy i przybliżenia mają charakter pomocniczy i są ujawniane wyłącznie w dokumentacji wewnętrznej.
Za rok obrotowy 2025 jest kolejnym okresem sprawozdawczym, w którym Grupa Celon Pharma przygotowuje raport zgodnie z
wymogami dyrektywy CSRD i standardów ESRS. Mając na względzie powyższe:
w 2025 roku, powstała Grupa Kapitałowa Celon Pharma, w której Celon Pharma S.A. jest spółką dominującą. Dane za 2025
prezentowane są w ujęciu skonsolidowanym dla całej grupy.
nie zachodzi konieczność ujawniania skorygowanych danych porównawczych, za 2024,
57
z uwagi na przyjęty zakres raportowania na poziomie Grupy, porównywalność z danymi historycznymi należy oceniać z
uwzględnieniem struktury Grupy i braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnych
w kolejnych okresach sprawozdawczych Grupa będzie informować o wszelkich istotnych zmianach metodologicznych, zgodnie z
ESRS 1 sekcja 7.4.
Grupa Celon Pharma w niniejszym raporcie nie korzysta z informacji włączonych przez odniesienie do innych dokumentów
korporacyjnych. Wszystkie wymagane punkty danych zgodne z ESRS zostały ujęte bezpośrednio w treści raportu zrównoważonego
rozwoju.
Na dzień bilansowy Grupa Celon Pharma korzysta ze zwolnień przewidzianych dla jednostek zatrudniających poniżej 750
pracowników, zgodnie z Appendix C do ESRS 1, w zakresie mającym zastosowanie do Spółki. Ponadto korzysta z dodatkowych ulg
przejściowych wynikających z tzw. „quick fix” ESRS z 11 lipca 2025 r., w szczególności w odniesieniu do wybranych ujawnień
dotyczących przewidywanych skutków finansowych oraz innych ujawnień, dla których przewidziano możliwość czasowego
pominięcia, o ile mają one zastosowanie.
Jednocześni oceniono:
jako istotne tematy zawarte w ESRS S1 (własne zasoby pracownicze), ESRS S2 (pracownicy w łańcuchu wartości) ESRS S4, ESRS E1
(zmiana klimatu) oraz częściowo ESRS G1 (postępowanie w biznesie);
uwzględniono te kwestie w zaktualizowanej analizie istotności
planuje się stopniowe poszerzanie zakresu raportowania tematycznego w kolejnych okresach sprawozdawczych, adekwatnie do
obowiązujących przepisów oraz w miarę rozwoju procesów raportowania i dostępności danych.
9 ESRS GOV-1 Rola organów administracyjnych, zarządzających i nadzorczych
9.1 Skład organów zarządczych i nadzorczych (GOV-1_01GOV-1_07)
Na dzień 31 grudnia 2025 r. w skład organów zarządzających i nadzorczych Celon Pharma S.A. wchodzili:
Zarząd: 3 osoby (1 kobieta, 2 mężczyzn)
Rada Nadzorcza: 5 osób (1 kobieta, 4 mężczyzn), w tym 2 członków niezależnych (40%)
Komitet Audytu: 3 osoby
Na dzień 31 grudnia 2025 roku w skład Zarządu Celon Pharma S.A. wchodziły następujące osoby:
Imię i nazwisko
Pełniona funkcja
Maciej Wieczorek Prezes Zarządu
Bartosz Szałek Członek Zarządu
Małgorzata Stokrocka Członek Zarządu
Na dzień 31 grudnia 2025 roku w skład Rady Nadzorczej wchodziły następujące osoby:
Imię i nazwisko
Pełniona funkcja
Robert Rzemiński Przewodniczący Rady Nadzorczej
Krzysztof Kaczmarczyk Członek Rady Nadzorczej
Urszula Wieczorek Członek Rady Nadzorczej
58
Bogusław Galewski Członek Rady Nadzorczej
Artur Wieczorek Członek Rady Nadzorczej
Zarząd:
Maciej Wieczorek jest doktorem nauk medycznych w zakresie biologii medycznej. Założyciel i Prezes Zarządu Celon Pharma S.A.,
współtwórca biotechnologicznego Mabionu. Autor kilkunastu patentów wykorzystywanych w branży farmaceutycznej. Pełnił
funkcje kierownicze w spółkach farmaceutycznych, gdzie odpowiadał między innymi za tworzenie strategii produktowych, a także
za obszar związany z badaniami i rozwojem nowych preparatów. Od 2002 roku dynamicznie rozwija nowoczesną firmę
biofarmaceutyczną Celon Pharma S.A. notowaną na warszawskiej GPW, która wprowadza nowoczesne leki odtwórcze, zarówno w
Polsce, jak i na licznych rynkach zagranicznych. Celon Pharma S.A. prowadzi badania kliniczne nad terapiami, które mogą znaleźć
zastosowanie m.in. w leczeniu chorób neuropsychiatrycznych oraz onkologicznych, a także posiada kilkanaście projektów w fazie
przedklinicznej, które składają się na najszerszy innowacyjny pipeline w Polsce. Rozwijana przez jego spółkę esketamina w podaniu
inhalacyjnym znajduje się w końcowej części II fazy klinicznej, w leczeniu depresji lekoopornej.
Małgorzata Stokrocka jest doświadczoną menedżerką i ekspertką w dziedzinie farmacji, badań i rozwoju oraz zarządzania jakością,
z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w sektorze farmaceutycznym. Posiada tytuł Executive MBA, który uzyskała w 2014 roku
w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Jest doktorem nauk farmaceutycznych (2009) oraz magistrem farmacji (2001) oba
tytuły zdobyła na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od 2018 do 2024 roku pełniła funkcję Dyrektora Badań i Rozwoju, Rozwoju
Biznesu oraz Jakości w firmie Polfa Tarchomin, gdzie odpowiadała również za nadzór nad seriami klinicznymi jako Osoba
Wykwalifikowana oraz pełniła funkcję prokurenta. Wcześniej zajmowała stanowiska Dyrektora Badań i Rozwoju w firmach Adamed
(20152018) oraz Polpharma (20122015). Karierę międzynarodową rozwijała jako Lider Grupy Formulacji w Zentiva Group (Sanofi)
w Czechach (20112012), a wcześniejsze doświadczenia obejmują pracę jako Starszy Technolog Formulacji oraz Naukowiec w
Polpharmie i na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Specjalizuje się w prowadzeniu projektów innowacyjnych i generycznych,
zarządzaniu zespołami badawczo-rozwojowymi, wdrażaniu strategii jakości oraz nadzorze nad procesami zgodnymi z wymaganiami
GMP i regulacjami europejskimi.
Bartosz Szałek doświadczony menedżer w budowaniu wartości szybko rozwijających się przedsiębiorstw o zasięgu
międzynarodowym. Od ponad 15 lat współpracuje z funduszami private equity nadzorując finanse spółek portfelowych. Na
początku swojej kariery pracował w sektorze bankowym w bankowości korporacyjnej w Banku Pekao SA i Deutsche Banku SA.
Następnie zdobywał doświadczenie na stanowiskach finansowych w korporacjach międzynarodowych SAP Polska oraz Żywiec Zdrój
SA Grupa Danone. Pełnił funkcję Członka Zarządu / CFO między innymi w takich firmach jak ThyssenKrupp Stainless Polska, GTX
Hanex, Novago i Krosno Glass SA. Posiada wyższe wykształcenie zdobyte na Uniwersytecie Szczecińskim, w Szkole Głównej
Handlowej, dodatkowo jest absolwentem London Business School oraz Uniwersytetu Navarra, gdzie w 2018 roku ukończył program
AMP Advanced Management Program IESE Business School.
W dniu 27 lutego 2026 r. Pan Bartosz Szałek złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Zarządu i Dyrektora Finansowego Spółki z
tym samym dniem, z przyczyn osobistych.
Rada Nadzorcza w dniu 27 lutego 2026 r. działając na podstawie art. 368 § 4 Kodeksu Spółek Handlowych w związku z § 17 ust. 4
lit. e oraz § 20 ust. 2 Statutu Spółki podjęła uchwałę, w której postanowiła powołać Panią Justynę Rejmak z dniem 23 marca 2026
r. w skład Zarządu Spółki, do pełnienia funkcji Członka Zarządu, na pięcioletnią kadencję.
Na dzień publikacji raportu w skład Zarządu Celon Pharma S.A. wchodziły następujące osoby:
Imię i nazwisko Pełniona funkcja
Maciej Wieczorek Prezes Zarządu
Justyna Rejmak Członek Zarządu
Małgorzata Stokroka Członek Zarządu
59
Pani Justyna Rejmak obejmie w Spółce stanowisko Dyrektora Finansowego. Ukończyła studia magisterskie w Szkole Głównej
Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i bankowość, specjalność: rachunkowość. W 2016 roku uzyskała uprawnienia biegłego
rewidenta (numer w rejestrze PIBR: 13209). Posiada doświadczenie w zarządzaniu obszarem finansów spółki: księgowość,
kontroling, podatki, HR, rozliczanie projektów dofinansowanych ze środków publicznych, kontrole wewnętrzne oraz zagadnienia
IT.
W Grupie nie funkcjonuje organ reprezentujący pracowników. Różnorodność organów w zakresie płci jest monitorowana, choć nie
objęta sformalizowaną polityką. Członkowie organów posiadają doświadczenie odpowiednie dla profilu działalności firmy w
szczególności w zakresie farmacji, badań klinicznych, finansów i zarządzania strategicznego.
Rada Nadzorcza
Robert Rzemiński: Magister chemii, absolwent Wydziału Chemicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Od ponad dwudziestu lat
związany zawodowo z branżą farmaceutyczną. Posiada doświadczenie w produkcji, QA&QC, rozwoju produktu, badaniach
klinicznych, rejestracji, marketingu produktów leczniczych, inwestycjach kapitałowych oraz M&A w obszarach healthcare. W latach
1997-2004 związany z Przedsiębiorstwem Farmaceutycznym Jelfa S.A. - od 2001 do 2004 roku pełnił funkcję Członka Zarządu tej
spółki. Od 2005 do 2009 roku Członek Zarządu i Prezes OINPHARMA Sp. z o. o.
W latach 2007-2014 był partnerem inwestycyjnym i Członkiem Zarządu funduszu kapitałowego MCI. BioVentures, gdzie był
odpowiedzialny za wiele inwestycji w spółki sektora life sciences, oraz m.in. pełnił funkcję Członka Zarządu Genomed S.A. i
Wiceprezesa Zarządu Biotech Varsovia Pharma oraz funkcje w Zarządach szeregu innych spółek z branży. Twórca i inwestor w spółki
IT z obszaru farmacji. Obecnie Robert Rzemiński pełni funkcję Prezesa Zarządu Pharmtek CG Sp. z o.o.
Bogusław Galewski
Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) na wydziale ekonomiki produkcji
specjalność budownictwo i inwestycje, a także podyplomowych studiów na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
W okresie od 1984 do 1986 roku pracował jako Asystent w katedrze ekonomii politycznej w Szkole Głównej Planowania i Statystyki
(obecnie Szkoła Główna Handlowa). W latach 1986 1992 pracował w Centrum Naukowo-Produkcyjnym Materiałów
Elektronicznych w Warszawie; początkowo na stanowisku szefa działu planowania, a następnie od 1989 do 1992 roku na stanowisku
Dyrektora finansowego oraz Głównego księgowego. W latach od 1992 do 1997 roku pracował w spółce doradztwa finansowego i
biznesowego EVIP International Sp. o.o. jako Partner/Dyrektor Działu Corporate Finance. Od początku 1995 roku do połowy 1997
roku był jednocześnie Dyrektorem Zarządzającym w EVIP Doradztwo Ekonomiczne Sp. z o.o. Od lipca 1997 roku do połowy 2002
roku był Członkiem Zarządu i Dyrektorem w spółce doradztwa finansowego BIG Finance Sp. z o.o. (spółce z grupy kapitałowej Banku
Millennium S.A.). wnolegle od maja 1998 roku do września 2004 roku pracował w Millennium Dom Maklerski S.A.(wcześniej
Dom Maklerski BIG BG Sp. z o.o.) jako Dyrektor pionu transakcji rynku kapitałowego. Od początku 2006 roku do chwili obecnej pełni
funkcję Wiceprezesa Zarządu spółki Mercurius Financial Advisors sp. z o.o. Natomiast od października 2005 r. do chwili obecnej jest
Wiceprezesem Zarządu mSecurities Sp. z o.o. Ponadto wykonuje działalność gospodarczą w branży deweloperskiej. W pracy
zawodowej specjalizuje sw zagadnieniach związanych z rynkiem kapitałowym i giełdowym, corporate finance, restrukturyzacjami
spółek oraz transakcjami fuzji i przejęć. Pełnił funkcję członka rad nadzorczych m.in. Black Red White S.A. (2008 2017), Famur S.A.
(2015 2017). Obecnie, od 2015 roku Członkiem Rady Nadzorczej spółki deweloperskiej Semeko S.A. z siedzibą w Gdyni oraz od
połowy 2017 roku - Rockbridge TFI S.A.
Urszula Wieczorek
Od 2005 roku związana ze Spółką Celon Pharma S.A., gdzie pracuje na stanowisku Specjalisty ds. Administracyjnych w dziale
badawczo-rozwojowym. Ma wykształcenie średnie. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie obrotu nieruchomościami. W
latach 1993--1995 zajmowała stanowisko Account Supervisor w Soni Ltd. z siedzibą w Londynie. W latach 1995-1998 pracowała
jako pośrednik obrotu nieruchomości. W latach 1998-2001 prowadziła indywidualną działalność gospodarczą w zakresie obrotu
nieruchomościami.
Artur Wieczorek
Od 2013 roku jest zatrudniony w Celon Pharma S.A., początkowo na stanowisku Technika Analityka, a następnie od 2015 roku -
Specjalisty Technika Analityka. Ma wykształcenie wyższe. W latach 2014-2015 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Novazil Therapeutics
Sp. z o.o.
Krzysztof Kaczmarczyk
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją finanse i rachunkowość oraz były słuchacz Uniwersytetu
Warszawskiego, kierunek Stosunki Międzynarodowe. W latach 1999-2008 pracował w Deutsche Bank w Polsce gdzie pełnił m.in.
funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Analiz Rynku Akcji oraz Analityka Rynku Akcji - region Europy Środkowo Wschodniej. W
okresie 2008-2010 pełnił różne funkcje zarządcze w Grupie TP S.A., w tym Dyrektora Pionu Strategii i Rozwoju. W latach 2010-2011
60
pracował w szwajcarskim banku inwestycyjnym Credit Suisse w Polsce. W latach 2012-2015 pełnił funkcję Vice Prezesa Zarządu ds.
Strategii i Rozwoju w spółce Emitel - wiodącym operatorze naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. W latach 2016-2020
pracował jako Doradca Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ds. strategii. Ponad 15-letnie doświadczenie nadzorcze zdobywał
zasiadając w radach nadzorczych ponad 30 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym: Action,
Alta, Arteria, Braster, Best, BSC Drukarnia, Duon, Giełda Papierów Wartościowych, Graal, Integer, InPost, KGHM, LC Corp, Magellan,
Mabion, Polimex-Mostostal, Polish Energy Partners, Robyg, SARE, Wirtualna Polska, Work Service, VIGO, 4fun Media. Obecnie
zawodowo niezależny członek Rad Nadzorczych spółek notowanych na GPW w Warszawie
Podział ze względu na płeć - organy zarządcze i nadzorcze:
Udział %
Stan na
31.12.2024*
Stan na 31.12.
2025**
Stan na
22.04.2026
Kobiety Mężczyźni Kobiety Mężczyźni Kobiety Mężczyźni
Rada Nadzorcza 25% 75% 25% 75% 25% 75%
Zarząd 33% 67% 33% 67% 67% 33%
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A.
Porównywalność danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo
utworzonych spółek zależnych.
9.2 Role i odpowiedzialności (GOV-1_08GOV-1_11)
Nadzór nad organizacją obszaru ESG na poziomie Zarządu został przypisany członkini Zarządu Małgorzacie Stokrockiej.
Odpowiedzialność za obszar pozostaje na poziomie kolegialnym. Organizację procesów ESG w firmie w tym łącznie proces
raportowania prowadzi Pełnomocnik Zarządu ds. ESG. Rada Nadzorcza nadzoruje działania Zarządu, posiada kompetencje w
zakresie powoływania i odwoływania jego członków, oceny wykonania obowiązków i udzielania absolutorium.
Grupa prowadzi działalność w oparciu o zasady ładu korporacyjnego zgodne z Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW
2021, stosując model „stosuj lub wyjaśnij”. Model ten zapewnia przejrzystość, odpowiedzialność oraz zgodność działań z
obowiązującymi przepisami prawa, zasadami rynku kapitałowego oraz regulacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju (ESG).
W Grupie funkcjonuje wyraźny podział kompetencji pomiędzy Zarządem, Radą Nadzorczą oraz Walnym Zgromadzeniem, określony
w regulaminach organów. Struktura ta zapewnia skuteczny nadzór, transparentność procesów decyzyjnych oraz odpowiedzialność
za realizację strategii, w tym strategii ESG.
9.3 Raportowanie i procedury kontroli (GOV-1_12GOV-1_13)
Zarząd oraz Rada Nadzorcza sprawują nadzór nad polityką zrównoważonego rozwoju oraz raportowaniem niefinansowym zgodnie
z CSRD, ESRS i SFDR.
Komitet Audytu Rady Nadzorczej monitoruje skuteczność systemu kontroli wewnętrznej, systemu compliance oraz zarządzania
ryzykiem, w tym ryzykiem ESG. Raz w roku przeprowadzana jest ocena skuteczności systemu kontroli wewnętrznej, której wyniki
raportowane Radzie Nadzorczej oraz ujawniane w oświadczeniu o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego. Grupa traktuje
integrację ESG z systemem kontroli i nadzoru jako element budowania odporności organizacyjnej i długoterminowej wartości. Na
moment publikacji raportu w spółce powstał model RACI definiujący odpowiedzialności w zakresie ESG:
Opis wstępny i zasady stosowania:
Macierz RACI określa role i odpowiedzialności w zakresie zarządzania zagadnieniami ESG w Spółce, zgodnie z wymogami Dyrektywy
w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD (ang. Corporate Sustainability
Reporting Directive) oraz Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju ESRS (ang. European
61
Sustainability Reporting Standards). Celem macierzy jest zapewnienie jasnego, spójnego i audytowalnego podziału
odpowiedzialności pomiędzy organy Spółki, Pełnomocnika Zarządu ds. Raportowania ESG oraz jednostki organizacyjne,
obejmującego kluczowe procesy ESG, w tym governance ESG, strategię, analizę podwójnej istotności, zarządzanie ryzykiem,
raportowanie, ujawnienia oraz komunikację ESG.
Główne zasady odpowiedzialności:
Zarząd Spółki (Z)
Zarząd ponosi odpowiedzialność końcową za wszystkie kluczowe obszary ESG, w szczególności za strategię ESG, integrację ESG z
zarządzaniem ryzykiem, raportowanie oraz ujawnienia ESG.
Członek Zarządu odpowiedzialny za ESG (Z-ESG)
Członek Zarządu ds. ESG pełni funkcję nadzorczą i konsultacyjną w imieniu Zarządu, zapewniając ramy organizacyjne dla realizacji
działań ESG, bez przejmowania odpowiedzialności merytorycznej ani operacyjnej.
Pełnomocnik Zarządu ds. ESG (P-ESG)
Pełnomocnik odpowiada za merytoryczne prowadzenie procesów ESG, w tym analizę podwójnej istotności, przygotowanie raportu
i ujawnień ESG, współpracę z audytorem ESG oraz monitorowanie zmian regulacyjnych.
Rada Nadzorcza (RN)
Rada Nadzorcza sprawuje nadzór właścicielski nad systemem governance ESG, strateg ESG oraz rzetelnością raportowania i
ujawnień ESG, pełniąc rolę kontrolną i doradczą.
Komitet Audytu (KA)
Komitet Audytu wspiera RaNadzorczą w nadzorze nad obszarem ESG, w szczególności poprzez analizę informacji ESG oraz
monitorowanie kluczowych ryzyk i zgodności regulacyjnej.
Jednostki organizacyjne Spółki (JO)
Jednostki organizacyjne realizują operacyjne działania ESG w swoich obszarach oraz dostarczają dane ESG niezbędne do
raportowania i monitorowania celów ESG (R*).
Przygotowanie propozycji strategii ESG, celów i KPI ESG leży po stronie Pełnomocnika Zarządu ds. ESG, natomiast ich przyjęcie i
zatwierdzenie następuje w drodze decyzji Zarządu jako organu kolegialnego.
Obszar / Zadanie ESG RN KA Z Z-ESG P-ESG JO
Nadzór nad systemem governance ESG C C A C I I
Strategia ESG C C A C R I
Polityki i ramy ESG C C A C R C
Cele i KPI ESG C C A C R R*
Analiza podwójnej istotności (ang. Double Materiality Assessment) C C A C R C
Identyfikacja wpływów, ryzyk i szans ESG C C A C R R*
Integracja ESG z ERM / zarządzaniem ryzykiem C C A C R R*
Wdrażanie działań ESG I I A C R R*
Zbieranie danych ESG I I A C R R*
62
Kontrola jakości i spójności danych ESG I C A C R C
Raportowanie ESG (ESRS / CSRD) I I A I R C
Przygotowanie i zatwierdzenie ujawnień ESG C C A C R C
Współpraca z audytorem ESG C C A C R C
Monitorowanie zmian regulacyjnych ESG I I A C R C
Komunikacja ESG (rynek / interesariusze) I I A C R I
R* odpowiadają za operacyjną realizację działań
Wyjaśnienie oznaczeń RACI
R Responsible Odpowiada za merytoryczną lub operacyjną realizację zadania.
A Accountable Ponosi odpowiedzialność końcową za dany obszar lub decyzję, w tym za jej zatwierdzenie.
C Consulted Jest konsultowany w trakcie realizacji zadania; wnosi wiedzę ekspercką lub opinię.
I Informed Jest informowany o przebiegu lub wynikach działań, bez aktywnego udziału w realizacji.
9.4 Ustalanie celów i monitorowanie postępów (GOV-1_14)
Obecnie Grupa nie posiada odrębnej, zintegrowanej procedury dotyczącej ustalania i monitorowania celów ESG, niemniej jednak
Zarząd Spółki przygotował ramową strategię ESG, która na czas publikacji raportu pozostaje na etapie konsultacji z Komitetem
Audytu oraz Radą Nadzorczą, w zakresie zaproponowanych celów strategicznych i przypisanych im KPI Zarząd wykonuje zadania w
tym zakresie w ramach swoich statutowych uprawnień i obowiązków.
9.5 Kompetencje w zakresie zrównoważonego rozwoju (GOV-1_15GOV-1_17)
Zarząd oraz Rada Nadzorcza mają dostęp do wiedzy eksperckiej w zakresie zrównoważonego rozwoju. Biorą udział w sesjach
tematycznych i konferencjach organizowanych przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych poświęconych tematyce ESG.
Pełnomocnik Zarządu ds. ESG. pełniący w strukturze firmy rolę ekspercką, posiada wykształcenie kierunkowe w zakresie ESG, jak
również ponad 3 letnie doświadczenie we wdrażaniu procesów oraz raportowaniu ESG. Do zadań pełnomocnika należy
merytoryczne opracowanie i aktualizacja ram ESG w Spółce, w tym wsparcie w zakresie strategii ESG, polityk, celów i KPI ESG,
przeprowadzenie oraz dokumentowanie analizy podwójnej istotności, w tym identyfikacja istotnych wpływów, ryzyk i szans ESG,
zgodnie z ESRS, koordynacja identyfikacji, zbierania, weryfikacji i konsolidacji danych ESG, w tym danych dotyczących łańcucha
wartości, zapewnienie jakości, kompletności i spójności danych ESG, we współpracy z jednostkami organizacyjnymi Spółki,
przygotowywanie projektów raportów ESG, w tym części sprawozdania Zarządu dotyczącej zrównoważonego rozwoju,
przygotowywanie projektów ujawnień ESG oraz materiałów do ich zatwierdzenia przez Zarząd, bieżąca współpraca z audytorem
ESG, biegłym rewidentem oraz doradcami zewnętrznymi w zakresie raportowania i weryfikacji ESG, monitorowanie zmian
regulacyjnych i standardów ESG oraz przedstawianie Zarządowi rekomendacji dotyczących ich wdrożenia w Spółce, raportowanie
Zarządowi Spółki o postępach, ryzykach i kluczowych kwestiach związanych z realizacją obowiązków ESG, wsparcie merytoryczne
komunikacji ESG kierowanej do rynku i interesariuszy, w oparciu o zatwierdzone ujawnienia ESG.
Dodatkowo przedstawiciele organów brali udział w warsztatach ESG, prowadzonych przez firmę Go Responsible, korzystają z
bieżącego doradztwa w zakresie taksonomii kancelarii Maruszkin.
10 ESRS GOV-2 Informowanie organów o kwestiach zrównoważonego rozwoju
W 2025 roku przeprowadzono i dokonano aktualizacji analizy podwójnej istotności. Za realizację tego zadania odpowiadał Członek
Zarządu odpowiedzialny za kwestie ESG oraz Kierownik Działu Komunikacji i Relacji Inwestorskich, umocowany równi jako
Pełnomocnik ds. ESG, przy wsparciu ekspertów zewnętrznych i udziale kluczowych menedżerów operacyjnych. Wyniki analizy
zostały zaprezentowane Zarządowi podczas dedykowanego spotkania.
63
W obszarach zidentyfikowanych jako istotne, informacje dotyczące wpływów, ryzyk i szans przekazywane Zarządowi przez
Pełnomocnika ds. ESG. Pełnomocnik definiuje tematy bieżące do konsultacji Zarządu oraz Rady Nadzorczej i w razie potrzeby bierze
w nich udział w charakterze eksperta. Spotkania odbywają się w ramach harmonogramu prac obu organów i zgodnie z realnymi
potrzebami omówienia konkretnych zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Za monitorowanie i raportowanie poszczególnych obszarów odpowiedzialne są wyznaczone osoby:
Zmiany klimatu, zanieczyszczenia, wody i GOZ Specjalista ds. Ochrony Środowiska,
Własne zasoby pracownicze Kierownik Działu HR,
Konsumenci i użytkownicy końcowi Sekcja Pharmacovigilance, podlegająca Działowi Regulacji Farmaceutycznych,
Zasady prowadzenia działalności gospodarczej, postępowania w biznesie i zgodność prawna Kierownik Komórki Prawnej.
10.1 GOV-2_02 Uwzględnianie wpływów, ryzyk i szans w procesach strategicznych
Zarząd Celon Pharma S.A. uwzględnia kwestie wpływów, ryzyk i szans wynikających z działalności Spółki w bieżącym procesie
zarządzania, w tym podczas nadzoru nad wdrażaniem strategii oraz podejmowania decyzji inwestycyjnych. W przypadku decyzji
dotyczących transakcji o istotnym charakterze, Zarząd przekazuje informacje oraz uzasadnienia dla Rady Nadzorczej, która pełni
funkcję organu nadzorczego i opiniującego. Rada Nadzorcza ma możliwość oceny wpływu decyzji biznesowych na obszary ESG oraz
zgodność działań z obowiązującym prawem i zasadami ładu korporacyjnego.
10.2 GOV-2_03 Kluczowe kwestie ESG podejmowane w okresie sprawozdawczym
W 2025 roku powstał i został przyjęty Kodeks Postępowania Dostawców. Kontynuowano komunikację mechanizmów zgłaszania
naruszeń (whistleblowing), zgodnych z obowiązującą ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r., nowym grupom zatrudnionych
pracowników.
Na dzi publikacji niniejszego sprawozdania organy Spółki przyjęły następujące dokumenty: Polityka Środowiskowa, Polityka
przeciwdziałania korupcji, Kodeks Etyki oraz Politykę Ładu Korporacyjnego. Wspomniana wyżej ramowa strategia ESG Spółki razem
z dopasowanymi do niej KPI, jest w trakcie konsultacji.
11 GOV-3 Uwzględnianie wyników związanych ze zrównoważonym rozwojem w
systemach zachęt
11.1 GOV-3_0106 Systemy wynagrodzeń i zachęt
Na dzień sporządzenia niniejszego raportu, Grupa Celon Pharma nie wdrożyła systemu wynagrodzeń ani zachęt finansowych
powiązanych bezpośrednio z realizacją celów w obszarze zrównoważonego rozwoju (ESG) dla członków organów zarządzających,
nadzorczych ani administracyjnych.
Polityka wynagrodzeń obowiązująca w Spółce skupia się obecnie na tradycyjnych miernikach efektywności i wyników finansowych.
Jednak wraz z postępującym procesem wdrażania ram ESG oraz identyfikacją istotnych wpływów, ryzyk i szans, Grupa analizuje
możliwć rozwoju systemu motywacyjnego uwzględniającego wybrane aspekty zrównoważonego rozwoju w przyszłości w
szczególności w obszarach środowiskowych, społecznych oraz ładu organizacyjnego.
12 GOV-4 Oświadczenie dotyczące należytej staranności
Główne aspekty i etapy procesu należytej staranności, o których mowa w ESRS 1 rozdział 4 Należyta staranność, związane z
szeregiem przekrojowych i tematycznych wymogów dotyczących ujawniania informacji zgodnie z ESRS. Jednostka przedstawia
zestawienie, w którym wyjaśniono, w jaki sposób i gdzie w oświadczeniu dotyczącym zrównoważonego rozwoju uwzględniono
stosowanie przez nią głównych aspektów i etapów procesu należytej staranności, aby umożliwić przedstawienie rzeczywistych
praktyk jednostki w odniesieniu do należytej staranności
64
Podstawowe elementy
procesu należytej staranności
Punkty w oświadczeniu
dotyczącym zrównoważonego rozwoju
a) Uwzględnienie należytej staranności w ładzie
korporacyjnym, strategii i modelu biznesowym
Do kwestii odniesiono się w:
i. ESRS 2 GOV-2,
ii. ESRS 2 GOV-3,
iii. ESRS 2 SBM-3.
b) Współpraca z zainteresowanymi stronami, na
które jednostka wywiera wpływ, na wszystkich
kluczowych etapach procesu należytej staranności
Do kwestii odniesiono się w:
i. ESRS 2 GOV-2,
ii. ESRS 2 SBM-2,
iii. ESRS 2 IRO-1,
iv. ESRS 2 MDR-P,
v. tematycznych ESRS: odzwierciedlających poszczególne etapy i
cele zaangażowania zainteresowanych stron w całym procesie
należytej staranności;
c) Identyfikacja i ocena niekorzystnych wpływów Do kwestii odniesiono się w:
i. ESRS 2 IRO-1,
ii. ESRS 2 SBM-3,
d) Podejmowanie działań w celu ograniczenia
zidentyfikowanych niekorzystnych wpływów
Do kwestii odniesiono się w:
i. ESRS 2 MDR-A; oraz
ii. tematycznych ESRS: odzwierciedlających zakres działań, w tym
planów przejścia, w drodze których przeciwdziała się wpływom;
e) Monitorowanie skuteczności tych starań i
przekazywanie stosownych informacji w tym
zakresie
Do kwestii odniesiono się w:
i. ESRS 2 MDR-M;
ii. ESRS 2 MDR-T; oraz
iii. tematycznych ESRS: dotyczących mierników i celów .
13 GOV-5 Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad sprawozdawczością
w zakresie zrównoważonego rozwoju
13.1 GOV-5_01 Zakres systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej
System kontroli wewnętrznej oparty jest na:
zarządzaniu operacyjnym w strukturze organizacyjnej,
funkcjach kontrolnych w obszarze zarządzania ryzykiem (Celon Pharma S.A. posiada ogólny system zarządzania ryzykiem i kontroli
wewnętrznej, którego podstawowe założenia określone są w procedurze audytowej POZ/11/)
nadzorze Komitetu Audytu.
W przypadku identyfikacji nieprawidłowości wdrażane są plany naprawcze, a postęp ich realizacji podlega monitorowaniu i
raportowaniu. Brak pełnej integracji systemów zarządzania ryzykiem kontroli wewnętrznej w 2025 r. wynika z faktu, że procesy
identyfikacji, oceny i monitorowania ryzyk związanych ze zrównoważonym rozwojem znajdują się obecnie na etapie rozwoju.
65
Wynika to również z podziału organizacyjnego i wyodrębnienia spółek zależnych, co może zadecydować o podziale tych funkcji w
organizacji. W kolejnych latach planowane jest sukcesywne rozszerzanie i integrowanie tych elementów w ramach istniejącego
systemu zarządzania ryzykiem.
13.2 GOV-5_02 Podejście do oceny ryzyka
Bieżącą ocenę ryzyk ESG, prowadzi na bieżąco Zarząd Spółki oraz Komitet Audytu, który jest umocowany do oceny skuteczności
systemów kontroli wewnętrznej i systemów zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego. Podejście to nie ma jednak obecnie
charakteru pełnej integracji tych funkcji w organizacji, ze względu na podział organizacyjny Grupy w 2025 r., na spółki zależne
których charakter oraz uruchomienie w przyszłości ich zdolności operacyjnych może wpłynąć na organizację systemu zarządzania
ryzykiem w całej organizacji. Priorytetyzacja zagadnień odbywa się w oparciu o wyniki przeglądu corocznego analizy podwójnej
istotności.
13.3 GOV-5_03 Główne zidentyfikowane ryzyka i planowane strategie ich ograniczania
Na obecnym etapie Grupa Celon Pharma nie posiada formalnie zdefiniowanej mapy ryzyk ESG ani przypisanych strategii
ograniczania ryzyk. W ramach analizy istotności wskazano jednak kilka potencjalnych zagrożeń:
Ryzyko braku pełnej zgodności z wymaganiami regulacyjnymi dotyczącymi ESG,
Ryzyko reputacyjne wynikające z niewystarczającego uwzględniania aspektów zrównoważonego rozwoju,
Ryzyko operacyjne związane z brakiem wystarczającego monitorowania i raportowania danych ESG.
W kolejnych etapach rozwoju systemów zarządzania planowane jest opracowanie adekwatnych strategii ograniczania powyższych
ryzyk oraz wdrożenie związanych z nimi procedur kontrolnych.
13.4 GOV-5_04 Integracja ustaleń z ocen ryzyka i kontroli z funkcjami wewnętrznymi
W chwili obecnej ustalenia wynikające z analizy ryzyk ESG nie jeszcze w pełni zintegrowane z wewnętrznymi funkcjami i
procesami Grupy. Planowane jest stopniowe włączanie wyników analizy do systemów zarządzania ryzykiem, planowania
operacyjnego oraz systemów kontroli wewnętrznej, co pozwoli zwiększyć skuteczność działań związanych ze zrównoważonym
rozwojem i zapewnić ich spójność z całościową strategią Spółki.
13.5 GOV-5_05 Informowanie organów o ustaleniach w zakresie ryzyk ESG
Na moment sporządzenia raportu nie funkcjonuje jeszcze formalny proces okresowego przekazywania informacji dotyczących ryzyk
ESG oraz systemu kontroli wewnętrznej do organów administrujących, zarządzających i nadzorczych. W przyszłości planowane jest
wdrożenie takich rozwiązań, które zapewnią bieżący nadzór, zaangażowanie oraz transparentność działań Spółki w zakresie ESG na
poziomie całek organizacji.
14 ESRS SBM-1 Strategia, model biznesowy i łańcuch wartości
14.1 SBM-1_01 Znaczące grupy produktów i usług
Grupa Celon Pharma to polska firma biofarmaceutyczna rozwijająca i wytwarzająca innowacyjne oraz generyczne produkty
lecznicze. Koncentruje się na dostarczaniu terapii w obszarach onkologii, neurologii, kardiologii i chorób układu oddechowego. W
2025 r. wprowadzono na rynek produkt Tikozek (tikagrelor) w różnych dawkach, stosowany m.in. w leczeniu przeciwpłytkowym.
Procesy operacyjne obejmują: zakup surowców, kontrolę jakości, produkcję, certyfikację serii oraz dystrybucję.
14.2 SBM-1_02 Obsługiwane rynki i grupy klientów
Na rynku krajowym Grupa sprzedaje 6 produktów generycznych do hurtowni farmaceutycznych. W zakresie eksportu,
produkt Salmex generuje 100% przychodów zagranicznych. Jest dystrybuowany przez licencjonowanych partnerów w
Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej.
66
14.3 SBM-1_03SBM-1_04 Zatrudnienie
2025* 2024**
Liczba osób zatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty 671,625 660,330
W 2025, jak i w roku porównawczym wszyscy pracownicy byli zatrudnieni na terenie Polski.
*Grupa Celon Pharma
**Spółka Celon Pharma S.A.
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A.
Porównywalność danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo
utworzonych spółek zależnych.
14.4 SBM-1_15SBM-1_16 Produkcja chemikaliów
Grupa Celon Pharma prowadzi działalność objętą działem 20.2 NACE Rev. 2 produkcja leków i produktów farmaceutycznych.
Przychody z tej działalności w 2025 r. wyniosły 206 246 mln PLN co stanowi 84,41% % przychodów ogółem.
14.5 SBM-1_21 Cele zrównoważonego rozwoju
Na dzień raportowania Grupa finalizuje prace nad strategią ESG, która jest na etapie konsultacji wewnętrznych.
14.5.1 SBM-1_22 Ocena produktów i rynków w kontekście celów ESG
Nie przeprowadzono jeszcze formalnej oceny produktów i rynków i klientów pod kątem celów zrównoważonego rozwoju.
14.5.2 SBM-1_23 Wyzwania i projekty w strategii
Strategia biznesowa nie zawiera jeszcze formalnych odniesień do ESG, jednak działania takie jak rozwój innowacji, jakość produktów
i odpowiedzialna produkcja są kluczowe.
14.5.3 SBM-1_25SBM-1_26 Model biznesowy i zasoby
Model oparty jest na:
1. Produkcji leków generycznych stabilne przepływy finansowe i eksport.
2. Innowacjach B+R badania w neuropsychiatrii, onkologii, metabolizmie.
Działalność Grupy Celon Pharma w zakresie leków generycznych ma charakter zintegrowany. Wszystkie leki są produkowane w jej
własnych zakładach produkcyjnych, co zmniejsza uzależnienie od zewnętrznych dostawców lub mocy produkcyjnych. Ponadto,
Grupa ogranicza ryzyko niedostarczenia przez dostawców substancji czynnych poprzez utrzymywanie relacji handlowych z co
najmniej dwoma dostawcami danego składnika aktywnego. Posiada swoją własną sieć marketingową i sprzedażową składającą się
między innymi z ponad 100 osobowego zespołu sprzedażowego promującego jej produkty wśród lekarzy, w tym specjalistów takich
jak kardiolodzy, psychiatrzy, neurolodzy, pulmonolodzy, a także interniści. Grupa bezpośrednio obsługuje kluczowe hurtownie
farmaceutyczne i sieci aptek. Leki generyczne posiadają taką samą skuteczność jak produkty oryginalne, oferując efektywną
kosztowo alternatywę dla oryginalnego leku. Produkty generyczne mają taką samą substancję aktywną jak oryginalny produkt, a
do uzyskania pozwolenia na wprowadzenie do obrotu wymagane jest przeprowadzenie testu biorównoważności. Leki generyczne
kluczowe dla finansowego zrównoważenia systemu opieki zdrowotnej i oferują duży potencj do zwiększenia dostępu do
leczenia dla milionów pacjentów.
Segment innowacyjny opiera się na działalności badawczo-rozwojowej Spółki, obejmującej zintegrowane kompetencje własne,
począwszy od opracowania pomysłu na lek, aż po jego produkcję na potrzeby badań klinicznych.
Grupa Celon Pharma posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe w Kazuniu Nowym w okolicach Warszawy, obejmujące 30 tys.
m2 powierzchni badawczo-rozwojowej, co pozwala na zwiększenie możliwości Spółki w zakresie liczby projektów badawczych
67
prowadzonych równolegle z obecnie prowadzonych z kilkunastu projektów innowacyjnych do potencjalnie 30 projektów
realizowanych równolegle.
Pomimo, że projekty badawcze dotyczące leków innowacyjnych charakteryzują się m.in. różnym i zmiennym potencjałem
rozwojowym pod względem możliwości ewentualnej komercjalizacji danej substancji, Grupa uważa, że jej możliwości badawczo-
rozwojowe i doświadczenie w tym zakresie stanowią jedną z jej przewag konkurencyjnych odróżniających od konkurencji oraz
pozwolą na rozwój projektów co najmniej do II fazy badań klinicznych, tj. do etapu tzw. proof of concept i ich komercjalizacji.
Grupa koncentruje się obecnie na innowacyjnych badaniach w czterech kluczowych obszarach - neuropsychiatrii, metabolizmie,
onkologii i chorobach zapalnych. Stosunkowo szeroka specjalizacja naukowa dywersyfikuje ryzyko portfela projektów Spółki.
Zazwyczaj Grupa rozwija projekty do fazy II badań klinicznych, zamierzając pozyskać partnera dla fazy III i komercjalizacji. W
przypadku wybranych projektów, Grupa wierzy, że może sfinansować i samodzielnie prowadzić fazę III badań klinicznych oraz
komercjalizować takie projekty w wybranych regionach takich jak Stany Zjednoczone Ameryki oraz kraje Unii Europejskiej bez
potrzeby zapewnienia wsparcia partnera biznesowego.
Zasoby:
Kapitał ludzki: ponad 600 pracowników zatrudnionych w ciągu 2025 r., (622 pracowników w 2025 r., 562 zatrudnionych na dzień
bilansowy), w tym 200 naukowców,
Kapitał intelektualny: portfolio patentowe,
Kapitał rzeczowy: zakłady GMP, innowacyjne laboratoria,
Kapitał finansowy: zyski, emisje, dotacje krajowe i UE.
14.6 SBM-1_27 Oczekiwane korzyści dla interesariuszy
Pacjenci: dostęp do skutecznych terapii i udział w badaniach,
- Inwestorzy: wzrost wartości i innowacje,
- Pracownicy: rozwój w dynamicznym środowisku,
- Społeczność: partnerstwa naukowe, rozwój sektora farmaceutycznego.
14.7 SBM-1_28 Łańcuch wartości
Grupa Celon Pharma to zintegrowany podmiot kontrolujący cały łańcuch wartości:
Dostawcy: UE i Azja,
Produkcja: Polska, zgodnie z GMP,
Dystrybucja: rynek krajowy i 30 krajów eksportowych,
Klienci: sektor publiczny (szpitale) i prywatny (hurtownie, inne firmy farmaceutyczne)
Salmex jest komercjalizowany w Europie pod różnymi nazwami handlowymi. Został już wprowadzony na niemal wszystkich
obszarach objętych licencjami, z wyjątkiem Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Irlandii, Malty i Luksemburga, a poza Europą - Hondurasu i
Salwadoru. W 2025 roku produkt Salmex został wprowadzony do obrotu na rynku Portugalii. W 2025 roku zakończyły się procedury
rejestracyjne w następujących krajach: Meksyk, Republika Południowej Afryki oraz Hong Kong. Na dzień publikacji niniejszego
sprawozdania Grupa potwierdza, że uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu Salmex na rynku Arabii Saudyjskiej
oraz znajduje się w trakcie procedur rejestracyjnych w Chinach oraz na rynkach Bliskiego Wschodu Kuwejt, Bahrajn, Zjednoczone
Emiraty Arabskie.
Grupa konsekwentnie realizuje strategię poszerzania zasięgu geograficznego dla leku Salmex. Kluczowe terytoria obecnie
rozważane przez Spółkę obejmują: Azję Południowo-Wschodnią, Chiny, Bliski Wschód, Afrykę Południową, Amerykę Łacińską, Stany
Zjednoczone, Australię (dla części z tych rynków posiada już podpisane umowy licencyjne). Grupa Celon Pharma szacuje, że
dotarcie na te rynki w dużej mierze zależy od spełnienia wymogów regulacyjnych i/lub znalezienia odpowiednich partnerów na tych
rynkach. W przypadku rynku amerykańskiego w listopadzie 2022 roku Spółka zawarła ze spółką Zydus Worldwide DMCC umowę w
sprawie wspólnego rozwoju produktu generycznego w stosunku do produktu referencyjnego firmy GlaxoSmithKline plc - Advair
oraz przekazania przez Spółkę partnerowi wyłącznych praw do komercjalizacji tego produktu na terytorium USA. Grupa ocenia, że
rozpocznie sprzedaż na kluczowych rynkach takich jak Stany Zjednoczone nie wcześniej niż w perspektywie 2-3 letniej i Chiny w
perspektywie 1 roku.
68
Grupa konsekwentnie realizuje strategię poszerzania zasięgu geograficznego dla leku Salmex. Kluczowe terytoria obecnie
rozważane przez Spółkę obejmują: Azję Południowo-Wschodnią, Chiny, Bliski Wschód, Afrykę Południową, Amerykę Łacińską, Stany
Zjednoczone, Australię. (dla części z tych rynków posiada już podpisane umowy licencyjne). Dotarcie na te rynki w dużej mierze
zależy od spełnienia wymogów regulacyjnych i/lub znalezienia odpowiednich partnerów na tych rynkach. W przypadku rynku
amerykańskiego w listopadzie 2022 roku Spółka zawarła ze spółką Zydus Worldwide DMCC umowę w sprawie wspólnego rozwoju
produktu generycznego w stosunku do produktu referencyjnego firmy GlaxoSmithKline plc - Advair oraz przekazania przez Spółkę
partnerowi wyłącznych praw do komercjalizacji tego produktu na terytorium USA. Grupa ocenia, że rozpocznie sprzedaż na
kluczowych rynkach takich jak Stany Zjednoczone i Chiny nie wcześniej niż w perspektywie 2-3 letniej.
Strategia Spółki nie obejmuje poszerzenia zasięgu geograficznego dla sprzedaży leku Salmex o rynek rosyjski.
Aktywne substancje farmaceutyczne i substancje pomocnicze, a także materiały na opakowania pozyskiwane od zewnętrznych
dostawców z Unii Europejskiej i Azji. Spółka utrzymuje politykę posiadania co najmniej dwóch alternatywnych źródeł dostaw
kluczowych aktywnych substancji farmaceutycznych i materiałów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia możliwych niedoborów
15 ESRS SBM-2 Zaangażowanie interesariuszy
15.1 SBM-2_06 Zaangażowanie interesariuszy
15.1.1 Analiza interesariuszy Celon Pharma S.A.
W 2025 roku Zarząd Celon Pharma S.A., mając na uwadze obowiązki wynikające z regulacji w zakresie raportowania
zrównoważonego rozwoju (w tym ESRS oraz dyrektywy CSRD), przeprowadził analizę kluczowych interesariuszy Grupy
Analiza ta obejmuje ocenę potencjalnych i rzeczywistych wpływów firmy na otoczenie, a także identyfikację istotnych ryzyk i szans.
Istotnym elementem tego procesu jest zaangażowanie interesariuszy, czyli osób i grup, które mają wpływ na działalność spółki lub
pozostają pod jej wpływem.
Interesariuszy można podzielić na: interesariuszy wewnętrznych, interesariuszy zewnętrznych. Uwzględnienie perspektywy obu
tych grup pozwala na kompleksową ocenę wpływów, ryzyk i szans, co jest kluczowe dla rzetelnego raportowania zgodnego z CSRD.
W badaniu ankietowym grupy interesariuszy zewnętrznych zapytanych o opin znaleźli się: Dostawcy, Organizacje branżowe, Inwestorzy
indywidualni i instytucjonalni, Instytucje finansujące, Media,
Instytucje naukowe, Administracja państwowa, Społeczność lokalna, Klienci
(lekarze, hurtownie,
ośrodki ochrony zdrowia apteki) oraz Instytucje nadzorujące.
Ankieta została przeprowadzona w Google Microsoft Forms w dniach 8 października 2025 do 30 października 2025.
Ankieta była rozpowszechniona drogą mailową do 575 interesariuszy wewnętrznych i
zewnętrznych na ankietę odpowiedziało 147
respondentów o stanowi 25,6% wszystkich
zapytanych.
W badaniu wzięło udział 147 respondentów: 131 respondentów to interesariusze wewnętrzni co stanowi 89% wszystkich
respondentów, 16 respondentów to interesariusze zewnętrzni co stanowi 11% wszystkich respondentów. Odpowiedzi pracowników
wyniosły 32,5% przy wysłanej puli 400 zapytań.
W badaniu wzięli udział pracownicy spółki interesariusze wewnętrzni. Spośród wskazanych przez Spółkę Celon Pharma grup
interesariuszy zewnętrznych w badaniu ankietowym wzięli udział przedstawiciele 5 grup: inwestorów indywidualnych, inwestorów
instytucjonalnych, domów maklerskich, dostawców, innych.
W toku analizy interesariusze wskazali dodatkowo jako ważne z ich perspektywy następujące kwestie: zanieczyszczenie gleby,
substancje potencjalnie niebezpieczne, substancje wzbudzające szczególnie duże obawy oraz bezpieczeństwo osobiste
konsumentów lub użytkowników końcowych. Po uwzględnieniu wyników analizy podwójnej istotności oraz oceny Zarządu, jako
istotne ostatecznie przyjęto: zanieczyszczenie gleby oraz bezpieczeństwo osobiste konsumentów lub użytkowników końcowych.
69
Grupa Celon Pharma realizuje szereg działań umożliwiających kontakt i wymianę informacji z kluczowymi grupami interesariuszy, w tym:
regularne publikacje wyników finansowych oraz raportów ESG adresowane do inwestorów i analityków rynkowych,
regularne spotkania z inwestorami organizowane po publikacji wyników kwartalnych i rocznych, a także po publikacji
raportów bieżących o kluczowym znaczeniu dla akcjonariuszy,
współpracę z organizacjami naukowymi i akademickimi w ramach projektów badawczo-rozwojowych,
udział w konsultacjach legislacyjnych oraz dialog z instytucjami publicznymi,
aktywny udział przedstawicieli Spółki w konferencjach branżowych i panelach eksperckich,
15.2 SBM-2_07 Uwzględnianie opinii interesariuszy w strategii i modelu biznesowym
Grupa Celon Pharma nie wdrożyła jeszcze sformalizowanego i systematycznego procesu uwzględniania tych opinii w kształtowaniu strategii i
modelu biznesowego oraz podtrzymuje dalszą chęć angażowania interesariuszy w proces oceny istotności w kolejnych latach raportowania.
15.3 SBM-2_08SBM-2_11 Zmiany w strategii i modelu biznesowy
Zmiana struktury organizacyjnej:
W lutym 2025 r. Grupa wdrożyła nową strukturę organizacyjną, wyodrębniając trzy obszary:
Centrum Usług Wspólnych (działalność holdingowa),
Celon Pharma Specjalistyczne Farmaceutyki (działalność generyczna),
Celon Pharma Innowacje Farmaceutyczne (działalność innowacyjna).
Celem jest optymalizacja efektywności zarządzania i organizacji.
Planowane działania:
Kolejny etap to przekształcenie obszarów generycznego i innowacyjnego w odrębne spółki zależne, przy zachowaniu pełnej kontroli przez Celon
Pharma S.A.
Wpływ na interesariuszy:
Zmiany mają głównie charakter formalny (np. zmiana stron w umowach) i nie wpływają na terminowość realizacji zobowiązań wobec
pracowników, kontrahentów i akcjonariuszy. Grupa nie prowadziła odrębnych formalnych konsultacji z interesariuszami w związku z planowa
zmianą struktury organizacyjnej. Ocena zmiany koncentrowała się na jej skutkach organizacyjnych, prawnych i operacyjnych, przy założeniu
zachowania ciągłości relacji z kluczowymi interesariuszami oraz braku wpływu na terminowość realizacji zobowiąz.
15.4 SBM-2_12 Informowanie organów zarządzających o opiniach interesariuszy
Organy zarządzające informowane o opiniach interesariuszy w drodze obiegowej, na podstawie dokumentacji przygotowywanej przez
Pełnomocnika ds. ESG. Są to wyniki badania ankietowego lub informacje przekazywane ad hoc po spotkaniach z grupami lub przedstawicielami
interesariuszy.
Informacje w tym zakresie są przekazywane zgodnie z matrycą RACI opublikowaną na str. 11.
16 SBM-3 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i
modelem biznesowym
W 2025 r. Grupa Celon Pharma przeprowadziła przegląd istotnych wpływów, ryzyk i szans związanych ze zrównoważonym rozwojem,
uwzględniając charakter prowadzonej działalności, model biznesowy, relacje w łańcuchu wartości oraz perspektywę kluczowych interesariuszy.
Wyniki oceny potwierdziły, że działalność Grupy wiąże się z istotnymi zagadnieniami środowiskowymi, społecznymi i dotyczącymi prowadzenia
działalności gospodarczej, które pozostają bezpośrednio powiązane z działalnoścbadawczo-rozwojową, produkcją produktów leczniczych,
zapewnieniem jakości i zgodności regulacyjnej, relacjami z dostawcami oraz bezpieczeństwem użytkowników końcowych.
W obszarze środowiskowym za istotne uznano w szczególności kwestie związane ze zmianą klimatu, zużyciem energii, emisjami gazów
cieplarnianych, zanieczyszczeniem, wykorzystaniem zasobów, odpadami oraz wodą. Istotność tych zagadnień wynika z energochłonności i
materiałochłonności procesów badawczo-rozwojowych i produkcyjnych, korzystania z substancji chemicznych, powstawania emisji i odpadów
oraz konieczności zapewnienia zgodności działalności z wymaganiami środowiskowymi i regulacyjnymi.
W obszarze społecznym za istotne uznano kwestie dotyczące własnych pracowników, w tym warunków pracy, równego traktowania i innych
praw związanych z pracą, a także kwestie dotyczące osób wykonujących pracę w łańcuchu wartości. Ich znaczenie pozostaje związane z profilem
działalności Grupy, wymagającym utrzymania wysokich standardów jakościowych, bezpieczeństwa, zgodności regulacyjnej oraz współpracy z
dostawcami i partnerami biznesowymi z Europy i Azji, spełniającymi określone wymagania społeczne i etyczne.
Za istotne uznano również wybrane kwestie dotyczące konsumentów i użytkowników końcowych, w szczególności wpływ informacji
kierowanych do użytkowników oraz bezpieczeństwo osobiste konsumentów i ytkowników końcowych. Znaczenie tych obszarów wynika z
charakteru działalności Grupy jako producenta produktów leczniczych, odpowiedzialnego za jakość informacji produktowej, zgodność
materiałów informacyjnych z wymaganiami regulacyjnymi oraz monitorowanie bezpieczeństwa stosowania produktów.
W obszarze prowadzenia działalności gospodarczej za istotne uznano wybrane kwestie związane z kulturą korporacyjną, ochroną sygnalistów,
relacjami z dostawcami, praktykami płatniczymi, przeciwdziałaniem korupcji i przekupstwu oraz dobrostanem zwierząt. Zagadnienia te
powiązane z modelem zarządzania, oczekiwaniami interesariuszy, wymogami regulacyjnymi oraz specyfiką działalności Grupy, w tym
prowadzeniem badań in vivo i współpracą z dostawcami oraz partnerami zewnętrznymi.
W porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym doprecyzowano wynik oceny istotności, w tym uszczegółowiono terminologię i
klasyfikację wpływów jako rzeczywistych lub potencjalnych oraz pozytywnych lub negatywnych. W ramach przeglądu potwierdzono istotność
kluczowych wcześniej zidentyfikowanych obszarów, a dodatkowo jako istotne uwzględniono kwestie związane z zanieczyszczeniem gleby oraz
bezpieczeństwem osobistym konsumentów lub użytkowników końcowych. Zmiany te lepiej odzwierciedlają operacyjny charakter działalności
Grupy, relacje w łańcuchu wartości oraz wpływ działalności na użytkowników końcowych.
Zidentyfikowane istotne wpływy, ryzyka i szanse pozostają bezpośrednio związane ze strategią i modelem biznesowym Grupy. Wpływają one
na sposób organizacji procesów operacyjnych, podejście do zgodności regulacyjnej, relacje z dostawcami i partnerami, bezpieczeństwo
produktów, organizację procesów środowiskowych i pracowniczych oraz rozwój ram zarządzania ESG. Wyniki oceny istotności
wykorzystywane w dalszym rozwoju polityk, działań i ujawnień Grupy w zakresie zrównoważonego rozwoju.
17 IRO-1 Opis procesu służącego do identyfikacji i oceny istotnych wpływów, ryzyk i szans
17.1 Metodologia i założenia stosowane w procesie
Celon Pharma S.A. prowadzi proces identyfikacji i oceny istotnych wpływów, ryzyk i szans (Impacts, Risks and Opportunities IRO) w celu
określenia kluczowych zagadnień środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym (ESG), które mogą mieć wpływ na
działalność Spółki, jej interesariuszy oraz otoczenie gospodarcze. Proces ten stanowi podstawę do określenia zakresu ujawnień w raporcie
zrównoważonego rozwoju oraz do identyfikacji obszarów wymagających zarządzania strategicznego.
Celon Pharma S.A. jest spółką działającą w sektorze farmaceutycznym, zatrudniającą ponad 600 pracowników. Działalność Spółki koncentruje
się w Polsce, przy jednoczesnej obecności produktów na rynkach międzynarodowych poprzez eksport produktów leczniczych do kilkunastu
krajów. Proces identyfikacji i oceny istotnych zagadnień obejmuje zarówno działalność własną Spółki, jak i jej łańcuch wartości, w tym relacje z
dostawcami oraz partnerami biznesowymi.
Identyfikacja potencjalnych wpływów, ryzyk i szans została przeprowadzona z wykorzystaniem analizy regulacji oraz standardów raportowania
zrównoważonego rozwoju, w szczególności wymogów CSRD oraz Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).
Dodatkowo przeprowadzono warsztaty z udziałem kadry kierowniczej reprezentującej kluczowe obszary działalności Spółki. W trakcie
warsztatów dokonano identyfikacji zagadnień ESG potencjalnie istotnych z punktu widzenia działalności operacyjnej, strategii biznesowej oraz
otoczenia regulacyjnego. Korzystano również z danych wewnętrznych działu HR.
W procesie identyfikacji uwzględniono również analizę oczekiwań interesariuszy.
Ocena istotności zidentyfikowanych zagadnień została przeprowadzona w oparciu o koncepcję podwójnej istotności (double materiality),
zgodnie z wymaganiami ESRS. Obejmuje ona zarówno ocenę wpływu działalności Spółki na środowisko i społeczeństwo (impact materiality), jak
i potencjalny wpływ czynników ESG na sytuację finansową Spółki (financial materiality). W ramach procesu oceny analizowano skalę oraz
prawdopodobieństwo wystąpienia wpływów, ryzyk i szans, a także potencjalne konsekwencje dla działalności operacyjnej, reputacji oraz
wyników finansowych Spółki.
Proces został oparty na metodyce podwójnej istotności, obejmując zarówno wpływ działalności Spółki na otoczenie (istotność wpływu), jak i
wpływ czynników zewnętrznych na sytuację finanso Grupy (istotność finansowa).
Uwzględniono trzy horyzonty czasowe:
- krótkoterminowy rok obrotowy,
- średnioterminowy do 5 lat,
- długoterminowy powyżej 5 lat.
Proces identyfikacji, oceny i priorytetyzacji wpływów.
Proces opierał się na działaniach due diligence oraz wewnętrznych warsztatach z kadrą kierowniczą. Przeanalizowano ponad 700 ryzyk i szans,
przypisanych do poszczególnych tematów ESRS. Zastosowano następujące podejście:
Skoncentrowano się na działalności Grupy Celon Pharma w Polsce oraz na globalnym łańcuchu dostaw, w tym współpracy z podmiotami z UE i
Azji.
Przeprowadzono ocenę wpływów bezpośrednich i pośrednich (w tym przez partnerów biznesowych).
Uwzględniono konsultacje wewnętrzne z kadrą kierowniczą i ekspertami zewnętrznymi.
Hierarchizacja wpływów opierała się na dotkliwości, zakresie, nieodwracalności oraz prawdopodobieństwie wystąpienia (w przypadku wpływów
negatywnych) oraz skali, zasięgu i prawdopodobieństwie (w przypadku wpływów pozytywnych).
W porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym doprecyzowano proces identyfikacji i oceny istotnych wpływów, ryzyk i szans. Zmiany
objęły w szczególności uporządkowanie metodyki oceny, rozszerzenie zakresu wykorzystywanych danych, większą granularność w ocenie
wpływów, ryzyk i szans oraz większe uwzględnienie perspektywy interesariuszy w procesie analizy, poprzez przeprowadzenie badania
ankietowego. W 2025 r. zwiększono również stopień formalizacji procesu, w tym dokumentowania założeń, wyników i wniosków z analizy.
Jednocześnie ogólne założenia procesu oraz jego cel pozostały spójne z podejściem stosowanym w poprzednim okresie.
ŁAŃCUCH WARTOŚCI CELON PHARMA
ISTOTNI INTERESARIUSZE
Dostawcy surowców, towarów i usług oraz
nasi podwykonawcy, instytucje finansowe
Nasi pracownicy
Nasi pacjenci, klienci B2B i NFZ, rynek
kapitałowy
PROCESY W RAMACH ŁAŃCUCHA WARTOŚCI
UPSTREAM
PROCESY WŁASNE
DOWNSTREAM
Dostawcy
Usługodawcy
Podwykon
awcy
Procesy
produkcyjne
Procesy
Sprzedażo
we
Procesy
wspierające
Hurtowanie i
licencobiorcy
Odpady
Użytkownicy
oświadczeń
Dostawcy
mediów:
- mediów (gaz
prąd, woda)
- paliw do
pojazdów
- gazów
medycznych
Dostawcy
surowców
- substancje
czynne
- materiały
laboratoryjne
- odczynniki
chemiczne
Dostawcy
sprzętu:
- sprzęt
laboratoryjny
- sprzęt IT
- sprzęty
biurowe
Usługi
niezbędne do
funkcjonowa
nia Spółki:
telekomunika
cyjne
- finansowe
-
transportowe
- kurierskie
- doradcze
- ochrony
mienia
- obsługa
prawna
CRO -
badania
kliniczne,
wykonawc
y bad
toksykologi
cznych,
instytuty
naukowe
(konsorcja
nci).
Rozwój i
wytwarzanie
produktów
leczniczych.
Kontrola i
zapewnienie
jakości
produktów
leczniczych.
Monitorowanie
zdarzeń
niepożądanych
(pharmacovigill
ance)
Marketing i
promocja
produktów
leczniczych
u lekarzy
specjalistó
w.
Pozostałe
procesy
niezbędne do
działalności
Spółki:
- Zarządzanie
- HR
- BHP
- Finanse
- Księgowość
- IT
- Zakupy
- Administracja
Hurtownie
farmaceutyczn
e
Licencjobiorcy i
dystrybutorzy
zagraniczni.
Firmy
zajmujące
się
utylizacją
odpadów
niebezpiecz
nych i
poprodukc
yjnych.
Uczestnicy
rynku
kapitałowego
(inwestorzy,
analitycy,
media)
oraz inni
interesariusz
e
zainteresowa
ni
informacjami
raportowany
mi
przez Spółkę
w ramach
zarządzania
zrównoważo
nym
rozwojem
ESG.
17.1.1 Ocena wpływów
K - Krótkoterminowy
Ś - Średnioterminowy
D - Długoterminowy
P - Pozytywny
N - Negatywny
R - Rzeczywisty
PT - Potencjalny
17.1.2 Proces identyfikacji ryzyk i szans o potencjalnych skutkach finansowych
Zidentyfikowano ryzyka związane z regulacjami, badaniami klinicznymi, łańcuchem dostaw, cyberzagrożeniami oraz zmianami klimatu.
Szanse koncentrowały się wokół rozwoju innowacyjnych terapii, ekspansji zagranicznej oraz wykorzystania zielonego finansowania.
Ocena dotkliwości i prawdopodobieństwa ryzyk/szans:
- Dotkliwość wpływu: od 1 (minimalna) do 5 (krytyczna),
- Prawdopodobieństwo wystąpienia: od 1 (raz na 10 lat) do 5 (kilka razy w roku),
- Efekt finansowy: od 1 (<0,5% przychodu) do 5 (>5% przychodu).
Analizę przeprowadzono dla trzech horyzontów czasowych. Zastosowano macierz istotności w oparciu o metodologię zarządzania ryzykiem.
ESRS Temat/podtemat Opis wpływu Horyzont
czasowy
Rodzaj
wpływu
Lokalizacja Istotność wpływu Wpływ
rzeczy wisty
czy
potencjalny
E1
ZMIANA KLIMATU
Przystosowanie się
do zmiany klimatu
Wpływ Grupy na
przystosowanie do zmiany
klimatu ma ograniczony
charakter i wynika głównie z
działań podejmowanych we
własnych operacjach w celu
zwiększania odporności
procesów i infrastruktury na
skutki zjawisk klimatycznych.
K P Działania własne Nieistotny wpływ PT
Ś P Działania własne Nieistotny wpływ PT
D P Działania własne Nieistotny wpływ PT
Łagodzenie zmiany klimatu Emisje gazów cieplarnianych
(GHG) związane ze zużyciem
energii w procesach
produkcyjnych, emisje
związane z logistyką i
transportem produktów do
hurtowni farmaceutycznych i
klientów globalnych,
transportem substancji
czynnych, transportu
pracowików do pracy
(flota/transport pracowniczy)
K N Downstream,
Upstream,
Działania własne
Istotny wpływ R
Ś N Downstream,
Upstream,
Działania własne
Istotny wpływ R
D N Downstream,
Upstream,
Działania własne
Istotny wpływ R
Energia Wysokie zużycie energii
związane z procesami
wytwórczymi oraz
administracyjnymi zwiększa
niekorzystne wpływy
środowiskowe.
K N Działania własne,
Upstream
Istotny wpływ R
Ś N Działania własne,
Upstream
Istotny wpływ R
D N Działania własne,
Upstream
Istotny wpływ R
E2 -
ZANIECZYSZCZENIE
Zanieczyszczenie powietrza Emisje substancji do powietrza
z procesów produkcyjnych i
laboratoryjnych wpływające na
jakość powietrza
K N Działania własne Istotny wpływ R
Ś N Działania własne Istotny wpływ R
D N Działania własne Istotny wpływ R
Zanieczyszczenie
wody
Emisje substancji z
biotechnologicznych procesów
produkcyjnych i laboratoryjnych
wpływające na jakość gleby i
wody (gruntowej).
K N Działania własne Istotny wpływ PT
Ś N Działania własne Istotny wpływ PT
D N Działania własne Istotny wpływ PT
Zanieczyszczenie
gleby
Zanieczyszczenie gleby na
terenach operacyjnych Spółki
może skutkować koniecznością
przeprowadzenia kosztownych
działań naprawczych oraz
rekultywacji teren
K N Działania własne Istotny wpływ PT
Ś N Działania własne Istotny wpływ PT
D N Działania własne Istotny wpływ PT
K N Działania własne Średnio istotny wpływ PT
Substancje potencjalnie
niebezpieczne
Procesy rozwojowe i
wytwórcze wymagają użycia
odczynników chemicznych,
które mogą wykazywać
toksyczność.
Ś N Działania własne Średnio istotny wpływ PT
D N Działania własne Średnio istotny wpływ PT
Substancje wzbudzające
szczególnie duże obawy
Grupa rozwija i produkuje leki
oparte o substancje opioidowe,
które ze względu na swój
charakter muszą podlegać
odpowiednim zabezpieczeniom
przed nieuprawnionym
wykorzystaniem.
K N Działania własne Nieistotny wpływ PT
Ś N Działania własne Nieistotny wpływ PT
D N Działania własne Nieistotny wpływ PT
E3
- WODA I ZASOBY
MORSKIE
Woda
(Zużycie wody, Pobory wody,
Zrzuty wody)
Zwiększone zużycie wody w
procesach produkcyjnych i
laboratoryjnych.
K N Działania własne Średnio istotny wpływ R
Ś N Działania własne Średnio istotny wpływ R
D N Działania własne Średnio istotny wpływ R
E5
- GOZ
Wpływy zasobów, w tym
wykorzystanie zasobów
Różnorodność prowadzonych
prac rozwojowych oraz
wytwórczych w obszarze
farmacji może zwiększać
zużycie surowców
farmaceutycznych.
K N Działania własne Istotny wpływ R
Ś N Działania własne Istotny wpływ R
D N Działania własne Istotny wpływ R
Wypływy zasobów związane z
produktami i usługami
Zwiększenie produkcji oraz
sprzedaży wytworzonych leków
może zwiększać emisje
środowiskowe.
K N Działania własne Istotny wpływ R
Ś N Działania własne Istotny wpływ R
D N Działania własne Istotny wpływ R
Odpady Bieżąca działalność operacyjna
generuje odpady komunalne,
ale i szereg odpadów
klasyfikowanych jako
potencjalnie niebezpieczne dla
środowisko
K N Działania własne Istotny wpływ R
Ś N Działania własne Istotny wpływ R
D N Działania własne Istotny wpływ R
S1 - AŚNI
PRACOWNICY
Warunki pracy - Właśni pracownicy
(Bezpieczeństwo
zatrudnienia,Czas pracy,
Odpowiednia płaca, Dialog
społeczny, Wolność zrzeszania
się, istnienie rad zakładowych oraz
prawa pracowników do informacji,
konsultacji i uczestnictwa,
Rokowania zbiorowe, w tym
odsetek pracowników objętych
układami zbiorowymi, Równowaga
między życiem zawodowym a
prywatnym, Bezpieczeństwo i
higiena pracy)
Grupa zapewnia stabilne i
bezpieczne warunki pracy oraz
możliwość korzystania z pracy
zdalnej w celu zapewnienia
dobrostanu pracowników
K P Działania własne Istotny wpływ R
Ś P Działania własne Istotny wpływ R
D P Działania własne Istotny wpływ R
Równe traktowanie i równość
szans dla wszystkich - Właśni
pracownicy
(Równouprawnienie płci i równość
wynagrodzeń za pracę o takiej
samej wartości,Szkolenia i rozwój
umiejętności, Zatrudnienie i
integracja osób z
niepełnosprawnościami, Środki
zapobiegania przemocy i nękaniu
w miejscu pracy, Różnorodność)
Grupa tworzy uregulowania
oraz procedury, które sprzyjają
równemu traktowaniu i
równości szans. Wdrożenie i
odpowiednia egzekucja
przepisów prawa pracy wpływa
na stabilność i komfort
zatrudnienia.
K P Działania własne Istotny wpływ R
Ś P Działania własne Istotny wpływ R
D P Działania własne Istotny wpływ R
Inne prawa związane z pracą -
Właśni pracownicy
(Praca dzieci, Praca przymusowa,
Odpowiednie warunki
mieszkaniowe, Prywatność)
Grupa identyfikuje potencjalne
negatywne oddziaływania
związane z przetwarzaniem
danych wrażliwych
pracowników, w tym informacji
o zdrowiu i ekspozycji na
czynniki szkodliwe. W
odpowiedzi stosuje
odpowiednie procedury i
zabezpieczenia mające na celu
ograniczanie ryzyka
naruszenia prywatności i
innych praw pracowniczych.
K N Działania własne Istotny wpływ PT
Ś N Działania własne Istotny wpływ PT
D N Działania własne Istotny wpływ PT
S2 - PRACOWNICY W
ŁAŃCUCHU
WARTOŚCI
Warunki pracy - w łańcuchu
wartości
(Bezpieczeństwo zatrudnienia,
Czas pracy, Odpowiednia płaca,
Dialog społeczny, Wolność
zrzeszania się, w tym istnienie rad
zakładowych, Rokowania
zbiorowe, Równowaga między
życiem zawodowym a prywatnym,
Bezpieczeństwo i higiena pracy)
Grupa określa wymagania
wobec dostawców i stosuje
działania weryfikacyjne oraz
naprawcze w celu ograniczania
ryzyka potencjalnych
negatywnych oddziaływań na
warunki pracy osób
wykonujących pracę w
łańcuchu wartości.
K N Cały łańcuch
wartości
Istotny wpływ PT
Ś N Cały łańcuch
wartości
Istotny wpływ PT
D N Cały łańcuch
wartości
Istotny wpływ PT
Równe traktowanie i równość
szans dla wszystkich - w łańcuchu
wartości
(Równouprawnienie płci i równość
wynagrodzeń za pracę o takiej
samej wartości, Szkolenia i rozwój
umiejętności, Zatrudnienie i
integracja osób z
niepełnosprawnościami, Środki
zapobiegania przemocy i nękaniu
w miejscu pracy, Różnorodność)
K N Cały łańcuch
wartości
Istotny wpływ PT
Ś N Cały łańcuch
wartości
Istotny wpływ PT
D N Cały łańcuch
wartości
Istotny wpływ PT
Inne prawa związane z pracą - w
łańcuchu wartości
(Praca dzieci, Praca przymusowa,
Odpowiednie warunki
mieszkaniowe, Woda i warunki
sanitarne, Prywatność)
K N Cały łańcuch
wartości
Istotny wpływ PT
Ś N Cały łańcuch
wartości
Istotny wpływ PT
D N Działania własne Istotny wpływ PT
S4 - KONSUMENCI I
UŻYTKOWNICY
KOŃCOWI
Oddziaływanie informacji na
konsumentów lub użytkowników
końcowych
(Prywatność, Wolność wypowiedzi,
Dostęp do informacji (wysokiej
jakości))
Wspieranie to bezpieczeństwa i
świadomego stosowania
produktów leczniczych,
zmniejszenie ryzyka błędów w
użyciu poprzez dostęp do
informacji wysokiej jakości.
K P Działania własne Istotny wpływ R
Ś P Działania własne Istotny wpływ R
D P Działania własne Istotny wpływ R
Bezpieczeństwo osobiste
konsumentów lub użytkowników
końcowych
(Bezpieczeństwo i higiena pracy,
Bezpieczeństwo osoby, Ochrona
dzieci)
Produkowane leki mogą
wpływać na bezpieczeństwo
użytkowników końcowych.
K N Działania własne Istotny wpływ R
Ś N Działania własne Istotny wpływ R
D N Działania własne Istotny wpływ R
G1 - PROWADZENIE
DZIAŁALNOŚCI
GOSPODARCZEJ
Kultura korporacyjna Grupa kształtuje kulturę
korporacyjną poprzez
tworzenie procesów i ram, które
zwiększają transparentność
działań biznesowych.
K P Działania własne Istotny wpływ R
Ś P Działania własne Istotny wpływ R
D P Działania własne Istotny wpływ R
Ochrona sygnalistów Odpowiednie procedury
chroniące sygnalistów
sprzyjają budowaniu
pozytywnej kultury
organizacyjnej.
K P Działania własne Istotny wpływ R
Ś P Działania własne Istotny wpływ R
D P Działania własne Istotny wpływ R
Dobrostan zwierząt Grupa prowadzi badania invivo,
pod nadzorem inspekcji
farmaceutycznej, które mogą
wpływać na dobrostan zwierząt
wykorzystywanych do
eksperymentów,
K N Działania własne, Istotny wpływ R
Ś N Działania własne, Istotny wpływ R
D N Działania własne, Istotny wpływ R
Grupa nadzoruje dostawców i
wprowadza jednolite standardy
K P Działania własne Istotny wpływ R
Zarządzanie stosunkami z
dostawcami, w tym praktyki
płatnicze
płatnicze oraz dba o
terminowość regulowania
zobowiązań.
Ś P Działania własne Istotny wpływ R
D P Działania własne Istotny wpływ R
Korupcja i przekupstwo
(Zapobieganie oraz wykrywanie, w
tym szkolenie, Incydenty)
Grupa identyfikuje ryzyko
wystąpienia korupcji i
przekupstwa w relacjach
wewnętrznych i zewnętrznych
oraz wdraża procedury i
mechanizmy kontrolne mające
na celu ograniczanie
prawdopodobieństwa
wystąpienia takich
negatywnych oddziaływań.
K N Działania własne Istotny wpływ PT
Ś N Działania własne Istotny wpływ PT
D N Działania własne Istotny wpływ PT
Temat/podtemat Opis ryzyka
E1
ZMIANA KLIMATU
Przystosowanie się do zmiany klimatu (R) Zakłócenia operacyjne i logistyczne wynikajace z nagłych ryzyk fizycznych
Łagodzenie zmiany klimatu (R) Zaostrzenie wymogów emisyjnych wobec dostawców i w łańcuchu wartości
Energia (R) Rosnące koszty wynikające z transformacji energetycznej;
E2
- ZANIECZYSZCZENIE
Zanieczyszczenie powietrza (R) Nieprzestrzeganie norm emisyjnych naraża Spółkę na ryzyka kar administracyjnych oraz ryzyko reputacyjne
Zanieczyszczenie wody (R) Nieprzestrzeganie norm emisyjnych naraża Spółkę na ryzyka kar administracyjnych oraz ryzyko reputacyjne
Zanieczyszczenie gleby (R) Nieprzestrzeganie norm emisyjnych naraża Spółkę na ryzyka kar administracyjnych oraz ryzyko reputacyjne
Substancje potencjalnie niebezpieczne (R) Zwiększenie wykorzystania ze wględu na skalę procesów rozwojowych leków może zwiększyć ogólny poziom emisji.
Substancje wzbudzające szczególnie duże
obawy
(R) Ryzyko nieuprawnionego użycia substancji psychoaktywnych niezwiązanego z rozwojem i wytwarzaniem leków.
E3 WODA I
ZASOBY MORSKIE
Woda
(Zużycie wody, Pobory wody, Zrzuty wody)
(R) Zanieczyszczenia wód w wyniku nieprawidłowej gospodarki ściekowej rodzi ryzyko wizerunkowe i prawne.
E5 - GOZ
Wpływy zasobów, w tym wykorzystanie
zasobów
(R) Ryzyko niedostępności odpowiedniego wolumenu substancji rozwojowych i wytwórczych.
Wypływy zasobów związane z produktami i
usługami
(R) Wzrost skali produkcji leków może wpłynąć na koszt recyklingu oraz utylizacji odpadów medycznych.
Odpady (R) Błędna utylizacja odpadwów może narazić Spółkę na kary i sankcje oraz ryzyko reputacyjne.
S1
PRACOWNICY WŁASNI
Warunki pracy - Właśni pracownicy
(Bezpieczeństwo zatrudnienia,Czas pracy,
Odpowiednia płaca, Dialog społeczny,
Wolność zrzeszania się, istnienie rad
zakładowych oraz prawa pracowników do
informacji, konsultacji i uczestnictwa,
Rokowania zbiorowe, w tym odsetek
pracowników objętych układami zbiorowymi,
Równowaga między życiem zawodowym a
prywatnym, Bezpieczeństwo i higiena pracy)
(R) Nieprzestrzeganie praw pracowniczych i BHP, może powodować ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy,
powodować ryzyka prawne i odszkodowawcze.
Równe traktowanie i równość szans dla
wszystkich - Właśni pracownicy
(Równouprawnienie płci i równość
wynagrodzeń za pracę o takiej samej
wartości,Szkolenia i rozwój umiejętności,
Zatrudnienie i integracja osób z
niepełnosprawnościami, Środki zapobiegania
przemocy i nękaniu w miejscu pracy,
Różnorodność)
(R) Brak uregulowań i prawidłowej egzekucji w tym zakresie rodzi realne ryzyka prawne i wizerunkowe.
Inne prawa związane z pracą - Właśni
pracownicy
(Praca dzieci, Praca przymusowa,
Odpowiednie warunki mieszkaniowe,
Prywatność)
(R) Naruszenie prywatności pracowników poprzez nieprawidłowe przetwarzanie danych medycznych
i biometrycznych w systemach HR oraz BHP może powodować kary i sankcje administracyjne.
S2
-PRACOWNICY W ŁAŃCUCHU WARTOŚCI
Warunki pracy - w łańcuchu wartości
(Bezpieczeństwo zatrudnienia, Czas pracy,
Odpowiednia płaca, Dialog społeczny,
Wolność zrzeszania się, w tym istnienie rad
zakładowych, Rokowania zbiorowe,
Równowaga między życiem zawodowym a
prywatnym, Bezpieczeństwo i higiena pracy)
(R) Nieprawidłowa walidacja dostawców pod kątem wymagań zrównoważonego rozwoju
/Podawanie nieprawidłowych danych może rodzić ryzyka wizerunkowe oraz wpłynąć
na opóźnienia w logistyce substancji wytwórczych oraz produktów gotowych.
Równe traktowanie i równość szans dla
wszystkich - w łańcuchu wartości
(Równouprawnienie płci i równość
wynagrodzeń za pracę o takiej samej
wartości, Szkolenia i rozwój umiejętności,
Zatrudnienie i integracja osób z
niepełnosprawnościami, Środki zapobiegania
przemocy i nękaniu w miejscu pracy,
Różnorodność)
Inne prawa związane z pracą - w łańcuchu
wartości
(Praca dzieci, Praca przymusowa,
Odpowiednie warunki mieszkaniowe, Woda i
warunki sanitarne, Prywatność)
S4
- KONSUMENCI I UŻYTKOWNICY KOŃCOWI
Oddziaływanie informacji na konsumentów
lub użytkowników końcowych
(Prywatność, Wolność wypowiedzi, Dostęp do
informacji (wysokiej jakości))
(R) Nieprecyzyjne i niewalidowane pod kątem medycznym materiały informacyjne dla pacjentów dla klientów rodzą
ryzyko prawne ze strony organów regulacji farmaceutycznej
Bezpieczeństwo osobiste konsumentów lub
użytkowników końcowych
(Bezpieczeństwo i higiena pracy,
Bezpieczeństwo osoby, Ochrona dzieci)
(R) Nieprawidłowe zwolnienie do obrotu produktów leczniczych jakości leków może wpłynąć na bezpieczeństwo
produktów dla pacjentów.
G1
PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Kultura korporacyjna (R) Brak spójności wprowadzanych rozwiązań może skutkować niskim stopniem ich przestrzegania.
Ochrona sygnalistów (R) Brak skutecznej egzekucji oraz wprowadzania działań naprawczych
może negatywnie wpłynąć na proces zgłaszania nadużyć.
Dobrostan zwierząt (R) Nieadekwatne wykorzystanie zasobów w badaniach in vivo naraża Spółkę
na ryzyko reputacyjne i regulacyjne (pozwolenia)
Zarządzanie stosunkami z dostawcami, w tym
praktyki płatnicze
(R) Nieterminowe regulowanie płatności może wpłynąć na opóźnienia prac rozwojowych i wytwórczych.
Korupcja i przekupstwo
(Zapobieganie oraz wykrywanie, w tym
szkolenie, Incydenty)
(R) Występowanie nawet incydentalnych przypadków korupcji czy przekupstwa rodzi duże ryzyko prawne dla całej organizacji.
Temat/podtemat
Opis szansy
E1
- ZMIANA KLIMATU
Przystosowanie się do zmiany klimatu
(S) Zwiększanie odporności operacyjnej może przyczyniać się do utrzymania ciągłości dostaw
leków w warunkach ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Łagodzenie zmiany klimatu
(S) Dostęp do preferencyjnego finansowania zrównoważonych inwestycji, umożliwi
poprawę efektywności energetycznej.
Energia
(S) Inwestycje w OZE onsite/offsite mogą oznaczać poprawić efektywność energetyczną
Stabilizacja kosztów wytwarzania poprzez długoterminowe zabezpieczenia cen energii.
E2
- ZANIECZYSZCZENIE
Zanieczyszczenie powietrza
(S) Innowacje technologiczne zmniejszające poziom emisji substancji do powietrza w wyniku
procesów produkcyjnych.
Zanieczyszczenie wody
(S) Innowacje technologiczne oraz procesy optymalizujące zużycie wody w procesach
rozwojowych
oraz wytwórczych leków to wpłynął na zmniejszenie poziomu emisji substancji do wód
gruntowych
Zanieczyszczenie gleby
(S) Innowacje technologiczne zmniejszające poziom emisji substancji do gleby w wyniku
procesów rozwojowych i produkcyjnych.
Substancje potencjalnie niebezpieczne
(S) Innowacje technologiczne lub wykorzystanie innych technologii może zniwelow
konieczność użycia substancji potencjalnie niebezpiecznych.
Substancje wzbudzające szczególnie duże obawy
(S) Wdrożenie systemu dostępów opartego na nowoczesnych systemach
skomputeryzowanych ogranicza lub niweluje ryzyko nieuprawnionego użycia.
E3
WODA I ZASOBY
MORSKIE
Woda
(Zużycie wody, Pobory wody, Zrzuty wody)
(S) Wykorzystywanie innowacyjnych technologii monitorujących oraz optymalizujących
zużycie.
E5
-GOZ
Wpływy zasobów, w tym wykorzystanie zasobów
(S) Dywersyfikacja dostawców substancji farmaceutycznych oraz procesy optymalizacyjne na
produkcji mogą pomóc w podnoszeniu dostępności oraz kosztowej efektywności
pozyskiwanych surowców.
Wypływy zasobów związane z produktami i usługami
(S) Poszukiwanie optymalnych rozwiązań w zakresie recyklingu i optymalizacją procesów
produkcyjnych w celu lepszego wykorzystywania surowców.
Odpady
(S) Substytucja materiałów tam gdzie to możliwe prawnie i regulacyjnie. Komunikacja do
farmaceutów w zakresie wprowadzonych rozwiązań. (edukacja pacjentów)
S1
PRACOWNICY
WLASNI
Warunki pracy
- Właśni pracownicy
(Bezpieczeństwo zatrudnienia, Czas pracy, Odpowiednia
płaca, Dialog społeczny, Wolność zrzeszania się, istnienie
rad zakładowych oraz prawa pracowników do informacji,
konsultacji i uczestnictwa, Rokowania zbiorowe, w tym
odsetek pracowników objętych układa
mi zbiorowymi,
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym,
Bezpieczeństwo i higiena pracy)
(S) Zwiększenie świadomości pracowników w zakresie warunków pracy, szkolenia,
egzekucja, działania naprawcze zwiększają dobrostan pracowników i zwiększają ich
zaangażowanie
Równe traktowanie i równość szans dla wszystkich
-
Właśni pracownicy
(Równouprawnienie płci i równość wynagrodzeń za pracę
o takiej samej wartości,Szkolenia i rozwój umiejętności,
Zatrudnienie i integracja osób z niepełnosprawnościami,
Środki zapobiegania przemocy i nękaniu w miejscu pracy,
Różnorodność)
(S) Budowanie kultury organizacji o charakterze inkluzywnym sprzyja zwiększeniu
zaangażowania, efektywności oraz dobrostanu pracowników.
Inne prawa związane z pracą
- Właśni pracownicy
(Praca dzieci, Praca przymusowa, Odpowiednie warunki
mieszkaniowe, Prywatność)
(S) Transparentne zasady przetwarzania danych, stosowanie nowoczesnych zabezpieczeń
IT oraz regularne szkolenia pracowników z zakresu BHP, zwiększają ich zaufanie do
pracodawcy.
S2
-PRACOWNICY W
ŁAŃCUCHU WARTOŚCI
Warunki pracy
- w łańcuchu wartości
(Bezpieczeństwo zatrudnienia, Czas pracy, Odpowiednia
płaca, Dialog społeczny, Wolność zrzeszania się, w tym
istnienie rad zakładowych, Rokowania zbiorowe,
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym,
Bezpieczeństwo i higiena pracy)
(S) Włączenie kryteriów ESG do oficjalnej kwalifikacji dostawców firmy, regularne audyty
niwelują ryzyko prawne, wizerunkowe i operacyjne.
Równe traktowanie i równość szans dla wszystkich
- w
łańcuchu wartości
(Równouprawnienie płci i równość wynagrodzeń za pracę
o takiej samej wartości, Szkolenia i rozwój umiejętności,
Zatrudnienie i integracja osób z niepełnosprawnościami,
Środki zapobiegania przemocy i nękaniu w miejscu pracy,
Różnorodność)
Inne prawa związane z pracą
- w łańcuchu wartości
(Praca dzieci, Praca przymusowa, Odpowiednie warunki
mieszkaniowe, Woda i warunki sanitarne, Prywatność)
S4
- KONSUMENCI I
UŻYTKOWNICY KOŃCOWI
Oddziaływanie informacji na konsumentów lub
użytkowników końcowych
(Prywatność, Wolność wypowiedzi, Dostęp do informacji
(wysokiej jakości))
(S) Zweryfikowana pod kątem medycznym i rejestracyjnym, otwarta komunikacja i udzielanie
prawidłowej informacji o lekach kształtują pozytywny compliance wśród pacjentów.
Bezpieczeństwo osobiste konsumentów lub
użytkowników końcowych
(Bezpieczeństwo i higiena pracy, Bezpieczeństwo osoby,
Ochrona dzieci)
(S) Skuteczny nadzór wewnętrzny nad jakością produktów leczniczych przez osoby
wykwalifikowane, jak również monitoring działań niepożądanych zwiększa bezpieczeństwo
oraz zaufanie pacjentów.
G1
PROWADZENIE
DZIAŁALNOŚCI
GOSPODARCZEJ
Kultura korporacyjna
(S) Poprawnie wdrożona, komunikacja odpowiednich regulacji w organizacji zwiększają
transparentność działań firmy i zaufanie pracowników oraz kontrahentów.
Ochrona sygnalistów
(S) Poprawna komunikacja, szkolenia oraz zachowanie pełnej ochrony sygnalistów wzmacnia
zaufanie pracowników do organizacji.
Dobrostan zwierząt
(S) Otwarta komunikacja, współpraca z organizacjami nadzoru weterynaryjnego,
dostosowywanie się do aktualnych wytycznych mogą zwiększyć zaufanie do organizacji w tym
obszarze.
Zarządzanie stosunkami z dostawcami, w tym praktyki
płatnicze
(S) Stosowanie dobrych praktyk i przestrzeganie terminowej regulacji zobowiązań buduje
wizerunek firmy jako wiarygodnego partnera biznesowego.
Korupcja i przekupstwo
(Zapobieganie oraz wykrywanie, w tym szkolenie,
Incydenty)
(S) Skutecznie egzekwowany system szkoleń etycznych, procedur promocji leków pozwala
na budowanie pozytywnej kultury organizacji oraz wizerunku wśród klientów.
17.1.3 Procedury decyzyjne i kontrolne
Proces był koordynowany przez członka Zarządu ds. Finansowych oraz Pełnomocnika Zarządu ds. ESG
Udział wzięli kierownicy operacyjni oraz zewnętrzni doradcy. Wyniki zostały omówione z Zarządem podczas dedykowanego spotkania.
Wdrożenie wniosków z analizy następuje przez przypisanie odpowiedzialności za konkretne tematy ESG poszczególnym działom operacyjnym.
17.1.4 Integracja z systemem zarządzania ryzykiem i strategią
Obecnie Spółka nie posiada zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem ESG, jednak planowane jest jego sukcesywne wdrażanie. Wyniki
analizy wpływów, ryzyk i szans stanowią podstawę do dalszego rozwoju procesów wewnętrznych oraz formułowania celów strategicznych w
obszarze ESG. Wyniki analizy zostały zestawione w formie macierzy istotności, która umożliwiła identyfikację zagadnień o najwyższym znaczeniu
dla działalności Celon Pharma S.A. oraz jej interesariuszy. Wyniki procesu zostały następnie przedstawione Zarządowi Spółki, który dokonał ich
przeglądu i zatwierdzenia.
Proces identyfikacji i oceny istotnych wpływów, ryzyk i szans jest aktualizowany co najmniej raz w roku, a także każdorazowo w przypadku
wystąpienia istotnych zmian w działalności Spółki, jej otoczeniu regulacyjnym lub strukturze łańcucha wartości.
18 IRO-2 Wymogi dotyczące ujawniania informacji w ramach ESRS objęte
oświadczeniem jednostki dotyczącym zrównoważonego rozwoju
IRO-2_01
Jednostka dołącza wykaz wymogów dotyczących ujawniania informacji spełnionych przy sporządzaniu
oświadczenia dotyczącego zrównoważonego rozwoju po przeprowadzeniu oceny istotności, w tym
numery stron lub punkty, w których w oświadczeniu dotyczącym zrównoważonego rozwoju znajdują się
odpowiednie ujawnienia.
W ramach przeprowadzonej analizy podwójnej istotności zostały zidentyfikowane istotne następujące
zagadnienia ESRS, poza ESRS 2: ESRS E1, ESRS S1, ESRS S2, ESRS S4 oraz ESRS G1. Wykaz ujawnień
z odniesieniem do numerów stron, znajduje się poniżej.
Symbol i nazwa ujawnienia
Numer
strony
BP-1 – Ogólna podstawa sporządzenia oświadczeń dotyczących zrównoważonego rozwoju 55
BP-2 Ujawnianie informacji w odniesieniu do szczególnych okoliczności 56
GOV-1 – Rola organów administracyjnych, zarządzających i nadzorczych 57
GOV-2 Informacje przekazywane organom administrującym, zarządzającym i nadzorczym jednostki oraz
podejmowane przez nie kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem
62
GOV-3 – Uwzględnianie wyników związanych ze zrównoważonym rozwojem w systemach zachęt 63
GOV-4 Oświadczenie dotyczące należytej staranności 63
GOV-5 Zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne nad sprawozdawczością w zakresie
zrównoważonego rozwoju
64
SBM-1 – Strategia, model biznesowy i łańcuch wartości 65
SBM-2 Interesy i opinie zainteresowanych stron 68
SBM-3 – Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i z modelem biznesowym 69
IRO-1 – Opis procesu służącego do identyfikacji i oceny istotnych wpływów, ryzyk i szans 70
IRO-2 Wymogi dotyczące ujawniania informacji w ramach ESRS objęte oświadczeniem jednostki
dotyczącym zrównoważonego rozwoju
81
Taksonomia UE 91
E1-1 – Plan przejścia na potrzeby łagodzenia zmiany klimatu 96
E1 SBM-3 – Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i modelem biznesowym 96
E1-2 Polityki związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej 97
E1-3 – Działania i zasoby w odniesieniu do polityki klimatycznej 98
E1-4 Cele związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej 98
E1-5 Zużycie energii i koszyk energetyczny 98
E1-6 Emisje gazów cieplarnianych zakresów 1, 2 i 3 brutto oraz całkowite emisje gazów cieplarnianych 101
E2-1 Polityki związane z zanieczyszczeniem 102
E2-2 Działania i zasoby związane z zanieczyszczeniem 103
E2-3 Cele związane z zanieczyszczeniem 103
E2-4 Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby 103
E2-6 Antycypowane skutki finansowe wynikające z oddziaływań, ryzyka i możliwości związanych z
zanieczyszczeniem
104
E3-1 Polityki związane z wodą i zasobami morskimi 104
E3-2 Działania i zasoby związane z wodą i zasobami 105
E3-3 Cele związane z wodą i zasobami morskimi 105
E3-4 Zużycie wody 105
E3-5 Antycypowane skutki finansowe wynikające z oddziaływań, ryzyka i możliwości związanych z
wodą i zasobami morskimi
106
G1-1 – Polityki postępowania w biznesie i kultura korporacyjna 116
G1-2 Zarządzanie relacjami z dostawcami 119
G1-3 – Zapobieganie korupcji i przekupstwu oraz ich wykrywanie 120
G1-4 Incydenty korupcji lub przekupstwa 122
G1-6 Praktyki płatnicze 122
IRO-2_02
Jednostka załącza również tabeuwzględniającą wszystkie punkty danych, które wynikają z innych przepisów
UE, wymienione w dodatku B do niniejszego standardu i wskazującą, w której części oświadczenia dotyczącego
zrównoważonego rozwoju można je znaleźć;
Wymóg dotyczący
ujawniania informacji
i powiązany z nim
punkt danych
Numer
strony
Odniesienie do
rozporządzenia w
sprawie
ujawniania
informacji
związanych ze
zrównoważonym
rozwojem w
sektorze usług
finansowych
Odniesienie do trzeciego
filaru
Odniesienie do
rozporządzenia o
wskaźnikach
referencyjnych
Odniesienie do
Europejskiego
prawa o
klimacie
ESRS 2 GOV-1
Zróżnicowanie
członków zarządu ze
względu na płeć pkt 21
lit. d)
Wskaźnik nr 13
w tabeli 1
w załączniku I
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego
Komisji (UE)
2020/1816
ESRS 2 GOV-1
Odsetek członków
zarządu, którzy
niezależni pkt 21 lit. e)
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS 2 GOV-4
Oświadczenie
w sprawie należytej
staranności pkt 30
Wskaźnik nr 10
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS 2 SBM-1
Udział w działaniach
związanych
z działaniami
dotyczącymi paliw
kopalnych pkt 40 lit. d)
ppkt (i)
Wskaźnik nr 4
w tabeli 1
w załączniku I
Art. 449a rozporządzenia
(UE) nr 575/2013;
rozporządzenie wykonawcze
Komisji (UE) 2022/2453 (28),
Tabela 1: Informacje
jakościowe na temat ryzyka
z zakresu ochrony
środowiska i Tabela 2:
Informacje jakościowe na
temat ryzyka społecznego
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS 2 SBM-1
Udział w działaniach
związanych
z produkcją
chemikaliów pkt 40
lit. d) ppkt (ii)
Wskaźnik nr 9
w tabeli 2
w załączniku I
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS 2 SBM-1
Udział w działalności
związanej
z kontrowersyjną
bronią pkt 40 lit. d)
ppkt (iii)
Wskaźnik nr 14
w tabeli 1
w załączniku I
Art. 12 ust. 1
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818 (29),
załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS 2 SBM-1
Udział w działaniach
związanych z uprawą
I produkcją tytoniu
pkt 40 lit. d) ppkt (iv)
Art. 12 ust. 1
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818,
załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS E1-1
Plan transformacji
służący osiągnięciu
neutralności
klimatycznej
do 2050 r. pkt 14
Art. 2 ust. 1
rozporządzenia
(UE) 2021/1119
ESRS E1-1
Jednostki wykluczone
z zakresu
obowiązywania
wskaźników
referencyjnych
dostosowanych do
porozumienia
paryskiego pkt 16
lit. g)
Art. 449a
rozporządzenia (UE)
nr 575/2013; rozporządzenie
wykonawcze Komisji (UE)
2022/2453, wzór 1: Portfel
bankowy Ryzyko przejścia
związane ze zmianami
klimatu: jakość kredytowa
ekspozycji według sektora,
emisji i rezydualnego terminu
zapadalności
Art. 12 ust. 1 lit. d)
g) oraz art. 12 ust. 2
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818
ESRS E1-4
Cele redukcji emisji
gazów cieplarnianych
pkt 34
Wskaźnik nr 4
w tabeli 2
w załączniku I
Art. 449a
rozporządzenia (UE)
nr 575/2013; rozporządzenie
wykonawcze Komisji (UE)
2022/2453, wzór 3: Portfel
bankowy Ryzyko przejścia
związane ze zmianą klimatu:
wskaźniki dostosowania
Art. 6
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818
ESRS E1-5
Zużycie energii
z kopalnych źródeł
zdezagregowane
w podziale na źródła
(dotyczy wyłącznie
sektorów o znacznym
oddziaływaniu na
Wskaźnik nr 5
w tabeli 1
i wskaźnik nr 5
w tabeli 2
w załączniku I
klimat) pkt 38
ESRS E1-5 Zużycie
energii i koszyk
energetyczny pkt 37
Wskaźnik nr 5
w tabeli 1
w załączniku I
ESRS E1-5
Energochłonność
powiązana
z działaniami
podejmowanymi
w sektorach
o znacznym
oddziaływaniu na
klimat pkt 4043
Wskaźnik nr 6
w tabeli 1
w załączniku I
ESRS E1-6
Emisje gazów
cieplarnianych zakresu
1, 2, 3 brutto
i całkowite emisje
gazów cieplarnianych
pkt 44
Wskaźniki nr 1 i 2
w tabeli 1
w załączniku I
Art. 449a rozporządzenia
(UE) nr 575/2013;
rozporządzenie wykonawcze
Komisji (UE) 2022/2453, wzór
1: Portfel bankowy Ryzyko
przejścia związane ze zmianą
klimatu: jakość kredytowa
ekspozycji według sektora,
emisji i rezydualnego terminu
zapadalności
Art. 5 ust. 1, art. 6
i art. 8 ust. 1
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818
ESRS E1-6
Intensywność emisji
gazów cieplarnianych
brutto pkt 5355
Wskaźnik nr 3
w tabeli 1
w załączniku I
Art. 449a rozporządzenia
(UE) nr 575/2013;
rozporządzenie wykonawcze
Komisji (UE) 2022/2453, wzór
3: Portfel bankowy Ryzyko
przejścia związane ze zmianą
klimatu: wskaźniki
dostosowania
Art. 8 ust. 1
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818
ESRS E1-7
Usuwanie gazów
cieplarnianych
i jednostki emisji
dwutlenku węgla
pkt 56
Art. 2 ust. 1
rozporządzenia
(UE) 2021/1119
ESRS E1-9
Ekspozycja portfela
odniesienia na ryzyko
fizyczne związane
z klimatem pkt 66
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818,
załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS E1-9
Dezagregacja kwot
pieniężnych według
ostrego i stałego
ryzyka fizycznego
pkt 66 lit. a)
ESRS E1-9
Lokalizacja znaczących
składników aktywów
Art. 449a rozporządzenia
(UE) nr 575/2013; pkt 46 i 47
rozporządzenia
wykonawczego Komisji (UE)
2022/2453; wzór 5: Portfel
bankowy Ryzyko fizyczne
związane ze zmianami
klimatu: ekspozycje
podlegające ryzyku
fizycznemu.
obarczonych istotnym
ryzykiem fizycznym
pkt 66 lit. c)
ESRS E1-9 Podział
wartości księgowej
nieruchomości według
klas efektywności
energetycznej pkt 67
lit. c)
Art. 449a rozporządzenia
(UE) nr 575/2013; pkt 34
rozporządzenia
wykonawczego Komisji (UE)
2022/2453; wzór 2: Portfel
bankowy Ryzyko przejścia
związane ze zmianami
klimatu: kredyty
zabezpieczone
nieruchomościami
efektywność energetyczna
zabezpieczeń
ESRS E1-9
Stopień ekspozycji
portfela na możliwości
związane z klimatem
pkt 69
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818
ESRS E2-4
Ilość każdego czynnika
zanieczyszczającego
wymienionego
w załączniku II do
rozporządzenia
w sprawie E-PRTR
(Europejski Rejestr
Uwalniania i Transferu
Zanieczyszczeń)
emitowanego do
powietrza, wody
i gleby, pkt 28
Wskaźnik nr 8 w
tabeli 1 w
załączniku I,
wskaźnik nr 2 w
tabeli 2 w
załączniku I,
wskaźnik nr 1 w
tabeli 2 w
załączniku I oraz
wskaźnik nr 3 w
tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E3-1
Woda i zasoby morskie
pkt 9
Wskaźnik nr 7 w
tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E3-1
Specjalna polityka
pkt 13
Wskaźnik nr 8 w
tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E3-1
Zrównoważone
praktyki w dziedzinie
mórz i oceanów pkt 14
Wskaźnik nr 12
w tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E3-4
Całkowita ilość wody
poddanej recyklingowi
i ponownemu użyciu
pkt 28 lit. c)
Wskaźnik nr 6.2
w tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E3-4
Całkowite zużycie
wody w m3 na
przychód netto
z własnych operacji
Wskaźnik nr 6.1
w tabeli 2 w
załączniku I
pkt 29
ESRS 2 IRO1-E4 pkt 16
lit. a) pkt (i)
Wskaźnik nr 7 w
tabeli 1 w
załączniku I
ESRS 2 IRO1-E4 pkt 16
lit. b)
Wskaźnik nr 10
w tabeli 2 w
załączniku I
ESRS 2 IRO1-E4 pkt 16
lit. c)
Wskaźnik nr 14
w tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E4-2
Zrównoważone
praktyki lub polityki
w zakresie
gruntów/rolnictwa
pkt 24 lit. b)
Wskaźnik nr 11
w tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E4-2
Zrównoważone
praktyki lub polityki
w zakresie
oceanów/mórz pkt 24
lit. c)
Wskaźnik nr 12
w tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E4-2
Polityki na rzecz
przeciwdziałania
wylesianiu pkt 24
lit. d)
Wskaźnik nr 15
w tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E5-5
Odpady
niepoddawane
recyklingowi pkt 37
lit. d)
Wskaźnik nr 13
w tabeli 2 w
załączniku I
ESRS E5-5
Odpady niebezpieczne
i odpady
promieniotwórcze
pkt 39
Wskaźnik nr 9 w
tabeli 1 w
załączniku I
ESR SBM-3-S1
Ryzyko wystąpienia
przypadków pracy
przymusowej pkt 14
lit. f)
Wskaźnik nr 13
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS 2 SBM-3-S1
Ryzyko wystąpienia
przypadków pracy
dzieci pkt 14 lit. g)
Wskaźnik nr 12
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS S1-1
Zobowiązania
w zakresie polityki
dotyczącej
Wskaźnik nr 9
w tabeli 3
i wskaźnik nr 11
w tabeli 1
poszanowania praw
człowieka pkt 20
w załączniku I
ESRS S1-1
Strategie w zakresie
należytej staranności
w odniesieniu do
kwestii objętych
podstawowymi
konwencjami
Międzynarodowej
Organizacji Pracy nr 1–
8, pkt 21
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS S1-1
Procedury i środki na
rzecz zapobiegania
handlowi ludźmi
pkt 22
Wskaźnik nr 11
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS S1-1
Polityka lub system
zarządzania służące
zapobieganiu
wypadkom przy pracy
pkt 23
Wskaźnik nr 1
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS S1-3
Mechanizmy
rozpatrywania skarg
pkt 32 lit. c)
Wskaźnik nr 5
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS S1-14
Liczba zgonów
związanych z pra
oraz liczba i wskaźnik
wypadków związanych
z pracą pkt 88 lit. b) i c)
Wskaźnik nr 2
w tabeli 3
w załączniku I
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS S1-14
Liczba dni straconych
z powodu urazów,
wypadków, ofiar
śmiertelnych lub
chorób pkt 88 lit. e)
Wskaźnik nr 3
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS S1-16
Nieskorygowana luka
płacowa między
kobietami
a mężczyznami pkt 97
lit. a)
Wskaźnik nr 12
w tabeli 1
w załączniku I
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS S1-16
Nadmierny poziom
wynagrodzenia
dyrektora generalnego
pkt 97 lit. b)
Wskaźnik nr 8
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS S1-17 Wskaźnik nr 7
Przypadki
dyskryminacji pkt 103
lit. a)
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS S1-17
Nieprzestrzeganie
Wytycznych ONZ
dotyczących biznesu
i praw człowieka oraz
wytycznych OECD
pkt 104 lit. a)
Wskaźnik nr 10
w tabeli 1
i wskaźnik nr 14
w tabeli 3
w załączniku I
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816, art. 12
ust. 1
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818
ESRS 2 SBM-3-S2
Znaczące ryzyko
wystąpienia
przypadków pracy
dzieci lub pracy
przymusowej
w łańcuchu wartości
pkt 11 lit. b)
Wskaźniki nr 12
i nr 13 w tabeli 3
w załączniku I
ESRS S2-1
Zobowiązania
w zakresie polityki
dotyczącej
poszanowania praw
człowieka pkt 17
Wskaźnik nr 9
w tabeli 3
i wskaźnik nr 11
w tabeli 1
w załączniku I
ESRS S2-1 Polityki
związane
z pracownikami
w łańcuchu wartości
pkt 18
Wskaźnik nr 11
i nr 4 w tabeli 3
w załączniku I
ESRS S2-1
Nieprzestrzeganie
Wytycznych ONZ
dotyczących biznesu
i praw człowieka oraz
wytycznych OECD
pkt 19
Wskaźnik nr 10
w tabeli 1
w załączniku I
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816, art. 12
ust. 1
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818
ESRS S2-1
Strategie w zakresie
należytej staranności
w odniesieniu do
kwestii objętych
podstawowymi
konwencjami
Międzynarodowej
Organizacji Pracy nr 1–
8, pkt 19
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
ESRS S2-4
Kwestie i incydenty
dotyczące
poszanowania praw
człowieka związane
z łańcuchem wartości
na wyższym i niższym
Wskaźnik nr 14
w tabeli 3
w załączniku I
szczeblu pkt 36
ESRS S3-1
Zobowiązania
w zakresie polityki
dotyczącej
poszanowania praw
człowieka, pkt 16
Wskaźnik nr 9 w
tabeli 3 w
załączniku I i
wskaźnik nr 11 w
tabeli 1 w
załączniku I
ESRS S3-1
Nieprzestrzeganie
Wytycznych ONZ
dotyczących biznesu
i praw człowieka,
zasad MOP lub
wytycznych OECD
pkt 17
Wskaźnik nr 10
w tabeli 1 w
załączniku I
ESRS S3-4
Kwestie i incydenty
dotyczące
poszanowania praw
człowieka pkt 36
Wskaźnik nr 14
w tabeli 3 w
załączniku I
ESRS S4-1 Polityka
odnosząca się do
konsumentów
i użytkowników
końcowych pkt 16
Wskaźnik nr 9
w tabeli 3
i wskaźnik nr 11
w tabeli 1
w załączniku I
ESRS S4-1
Nieprzestrzeganie
Wytycznych ONZ
dotyczących biznesu
i praw człowieka oraz
wytycznych OECD
pkt 17
Wskaźnik nr 10
w tabeli 1
w załączniku I
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816, art. 12
ust. 1
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1818
ESRS S4-4
Kwestie i incydenty
dotyczące
poszanowania praw
człowieka pkt 35
Wskaźnik nr 14
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS G1-1
Konwencja Narodów
Zjednoczonych
przeciwko korupcji
pkt 10 lit. b)
Wskaźnik nr 15
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS G1-1
Ochrona sygnalistów
pkt 10 lit. d)
Wskaźnik nr 6
w tabeli 3
w załączniku I
ESRS G1-4
Grzywny za naruszenie
przepisów
antykorupcyjnych
i przepisów w sprawie
zwalczania przekupstw
Wskaźnik nr 17
w tabeli 3
w załączniku I
Załącznik II do
rozporządzenia
delegowanego (UE)
2020/1816
pkt 24 lit. a)
ESRS G1-4
Normy w zakresie
przeciwdziałania
korupcji i przekupstwu
pkt 24 lit. b)
Wskaźnik nr 16
w tabeli 3
w załączniku I
19 ESRS - E1 Zmiana klimatu
Grupa Celon Pharma specjalizuje się w badaniach, rozwoju, produkcji i komercjalizacji innowacyjnych oraz specjalistycznych leków
generycznych. Co roku dokonywana jest ponowna analiza kwalifikowalności działalności Grupy Kapitałowej.
Na podstawie opisu działalności w ramach TKK zidentyfikowano działalności kwalifikujące się do systematyki Taksonomii UE prowadzone przez
Grupę w 2025 r:
CCM 6.5 Transport motocyklami, samochodami osobowymi
i lekkimi pojazdami użytkowymi
Utrzymaniem i zakup floty pojazdów samochodowych
CCM 7.1,CE 3.1 Budowa nowych budynków Proces obejmuje projektowanie i modernizację budynku
pod halę produkcyjną
CCM 7.7 Nabywanie i prawo własności budynków Zakupu materiałów i usług związane z utrzymaniem
budynków spółki
PPC 1.2 Produkcja produktów leczniczych Produkcja produktów leczniczych będąca głównym
obszarem działalności
Ocena zgodności z technicznymi kryteriami kwalifikacji
W związku z brakiem realizacji minimalnych gwarancji nie przeprowadzono szczegółowej analizy zgodności z TKK.
Przypisanie danych finansowych
Podstawą do kalkulacji wskaźników obrotu, nakładów inwestycyjnych (CAPEX) oraz wydatków operacyjnych (OpEx) były definicje zawarte w
Załączniku I do Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2178.
Obrót podstawę stanowiły całkowite przychody Spółki w 2025 roku, ujawnione w Sprawozdaniu finansowym w pozycji Przychody ze sprzedaży
(opisane w nocie nr 4 Sprawozdania Grupy Kapitałowej za 2025 rok). Tak obliczony obrót stanowi mianownik. Licznik obejmuje działalność
kwalifikującą się. Grupa Kapitałowa za 2025 r. nie raportuje obrotu zgodnego z Taksonomią.
Nakłady inwestycyjne (CapEx) - stanowią nakłady inwestycyjne w Spółce, ujęte w całości w Sprawozdaniu Finansowym Grupy Kapitałowej za
2025 roku w tabeli ruchów nakładów na środki trwałe w budowie (Rzeczowe aktywa trwałe nota nr 9) oraz w tabeli ruchów nakładów na
aktywa niematerialne (Aktywa niematerialne nota nr 11). Nakłady te stanowią mianownik. Mianownik ten obejmuje zwiększenie stanu
rzeczowych aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych w ciągu danego roku obrotowego, w tym również kapitalizację kosztów
finansowania zewnętrznego, przed skumulowanymi odpisami umorzeniowymi. W liczniku wskaźników natomiast ujawnia się tę część CapEx-u,
która dotyczy rodzajów działalności kwalifikujących się do systematyki. Grupa Kapitałowa za rok 2025 r. nie raportuje CapEx-u zgodnego z
Taksonomią.
Wydatki operacyjne (OPEX) podstawę stanowiły wszelkie koszty nieskapitalizowane obejmujące: koszty związane z pracami badawczo-
rozwojowymi oraz koszty służące bieżącej obsłudze aktywów Spółki i utrzymaniu ich w należytej kondycji. Do tych kosztów zostały zaliczone
m.in. zakup materiałów i usług związanych z utrzymaniem samochodów osobowych, koszty napraw i remontów urządzeń, przeglądów, koszty
ppoż. Suma tych kosztów stanowi. W liczniku wskaźników ujawnia tę część kosztów OpEx, która dotyczy rodzajów działalności kwalifikującej się
do systematyki Grupa Kapitałowa za rok 2025 r. nie raportuje OpEx-u zgodnego z Taksonomią.
Wskaźniki zostały obliczone z uwzględnieniem zasady unikania podwójnego liczenia, czyli konkretne rodzaje działalności Grupy Kapitałowej
przypisano wyłącznie do jednej działalności kwalifikującej się.
Nie zidentyfikowano konieczności zastosowania progu istotności w zakresie raportowanych KPI.
Pozostałe informacje
W ramach przeprowadzonej analizy nie zidentyfikowano działalności gospodarczej spełniającej jednocześnie techniczne kryteria kwalifikacji w
odniesieniu do więcej niż jednego celu środowiskowego. Tym samym, nie stwierdzono działalności przyczyniającej się równocześnie do realizacji
dwóch lub więcej celów środowiskowych. W związku z powyższym, nie było konieczności wdrażania dodatkowych procedur mających na celu
uniknięcie podwójnego zaliczenia tej samej działalności do różnych celów środowiskowych.
Grupa Kapitałowa nie prowadzi, nie finansuje ani nie posiada ekspozycji na dotyczącą wytwarzania energii w ramach procesów jądrowych i
produkcji energii z gazowych paliw kopalnych..
Wyniki
Udział procentowy obrotu, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych z tytułu produktów lub usług związanych z działalnością
gospodarczą kwalifikującą się do systematyki lub zgodną z systematyką w 2025 r.
Rok obrotowy
(N) 2025
Kluczowy
wskaźnik
wyników
Ogółe
m
Udział
działalnośc
i
kwalifikują
cej się do
systematy
ki
Działalnoś
ć zgodna z
systematy
Udział
działalnoś
ci zgodnej
z
systematy
Podział według celów środowiskowych działalności zgodnej z systematyką
Udział działań
wspomagając
ych
Udział
działań
na
rzecz
przejśc
ia
Działalność
niepodlegaj
ąca ocenie
uznana za
nieistotną
Działalnoś
ć zgodna z
systematy
w
poprzedni
m roku
obrotowy
m (2024)
Udział
działalnoś
ci zgodnej
z
systematy
w
poprzedni
m roku
obrotowy
m (2024)
Łagodze
nie
zmian
klimatu
Adaptac
ja do
zmian
klimatu
Zasob
y
wodn
e i
morsk
ie
Gospodar
ka obiegu
zamknięte
go
Zanieczyszcze
nie
Bioróżnorodn
ość
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16)
Tekst
tyś
PLN
% tyś PLN % % % % % % % % % % tyś zł %
Obrót
244
335
84,4% 0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0% 0,0% 0,0% 0,0% 0% 0 0,0%
Nakłady
inwestycyjne
50 965 38,6% 0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0% 0,0% 0,0% 0,0% 0% 0 0,0%
Wydatki
Operacyjne
82 712 10,8% 0 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0% 0,0% 0,0% 0,0% 0% 0 0,0%
Obrót
Grupa Kapitałowa nie identyfikuje obrotu zgodnego z Taksonomią UE.
Do działalności kwalifikującej się do systematyki, niezgodnej z Taksonomią UE w kontekście obrotu zaliczono działalność PPC 1.2 Produkcja
produktów leczniczych.
Główne źródła przychodów stanowią umowy handlowe zawarte z kluczowymi partnerami, w tym hurtowniami farmaceutycznymi oraz
odbiorcami na rynkach zagranicznych.
Rok
obrotowy
(N)
2025
Działalność
gospodarcz
a
Kod
Kluczowy
wskaźnik
wyników
dotyczący
działalności
kwalifikującej
się
do systematyki
(udział obrotu/
nakładów
inwestycyjnych
/
wydatków
operacyjnych
kwalifikujących
się do
systematyki)
Kluczowy
wskaźnik
wyników
dotyczący
działalności
zgodnej
z systematyką
(wartość
pieniężna
obrotu/
nakładów
inwestycyjnych
/
wydatków
operacyjnych)
Kluczowy
wskaźnik
wyników
dotyczący
działalności
zgodnej
z systematyką
(udział obrotu,
nakładów
inwestycyjnyc
h,
wydatków
operacyjnych
zgodnych
z systematyką)
Cel środowiskowy działalności zgodnej z systematyką
Działalność
wspomagając
a
Działalność
na rzecz
przejścia
Udział
działalności
zgodnej z
systematyką
w
działalności
kwalifikując
ej się do
systematyki
Łagodzeni
e zmian
klimatu
Adaptacj
a do
zmian
klimatu
Zasoby
wodne
i
morski
e
Zanieczyszczeni
e
Gospodark
a o obiegu
zamknięty
m
Bio-
różnorodnoś
ć
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14)
% tyś PLN % % % % % % %
wspomagając
a
w stosownych
przypadkach)
(na rzecz
przejścia
w
stosownych
przypadkach
)
%
Produkcja
produktów
leczniczych
PPC1.
2
84,4% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
Suma działalności
zgodnej z
systematyką w
podziale wg celów
0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
Łączny kluczowy
wskaźnik wyników
(obrót/nakłady
inwestycyjne/
wydatki operacyjne)
84,4% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0% 0,0%
CAPEX
Grupa Kapitałowa nie identyfikuje CapEx’u zgodnego z Taksonomią UE.
Do działalności kwalifikującej się do systematyki, niezgodnej z Taksonomią UE w kontekście nakładów inwestycyjnych zaliczono:
CCM 6.5 Transport motocyklami, samochodami osobowymi i lekkimi pojazdami użytkowymi,
CCM 7.1, CE 3.1 Budowa nowych budynków
PPC 1.2 Produkcja produktów leczniczych.
OPEX
Grupa Kapitałowa nie identyfikuje OpEx’u zgodnego z Taksonomią UE.
Rok obrotowy (N) 2025
Działalność
gospodarcza
Kod
Kluczowy
wskaźnik
wyników
dotyczący
działalności
kwalifikującej
się
do
systematyki
(udział
obrotu/
nakładów
inwestycyjnyc
h/
wydatków
operacyjnych
kwalifikującyc
h
się do
systematyki)
Kluczowy
wskaźnik
wyników
dotyczący
działalności
zgodnej
z systematyką
(wartość
pieniężna
obrotu/
nakładów
inwestycyjnyc
h/
wydatków
operacyjnych
)
Kluczowy
wskaźnik
wyników
dotyczący
działalności
zgodnej
z
systematyką
(udział
obrotu,
nakładów
inwestycyjny
ch,
wydatków
operacyjnych
zgodnych
z
systematyką)
Cel środowiskowy działalności zgodnej z systematyką
Działalność
wspomagają
ca
Działalność
na rzecz
przejścia
Udział
działalności
zgodnej z
systematyk
ą w
działalności
kwalifikując
ej się do
systematyk
i
Łagodzen
ie zmian
klimatu
Adaptac
ja do
zmian
klimatu
Zasob
y
wodne
i
morski
e
Zanieczyszcze
nie
Gospodar
ka o
obiegu
zamknięty
m
Bio-
różnorodno
ść
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14)
% tyś PLN % % % % % % %
wspomagają
ca
w
stosownych
przypadkach
)
(na rzecz
przejścia
w
stosownyc
h
przypadkac
h)
%
Transport motocyklami,
samochodami
osobowymi i lekkimi
pojazdami użytkowymi
CCM
6.5
1,90% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Budowa nowych
budynków
CCM
7.1,CE
3.1
15,50% 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Produkcja produktów
leczniczych
PPC1.2 21,2% 0,0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Suma działalności zgodnej z
systematyką w podziale wg celów
0,0% 0% 0%
Łączny kluczowy wskaźnik
wyników
(obrót/nakłady
inwestycyjne/wydatki
operacyjne
38,6 % 0,0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Do działalności kwalifikującej się do systematyki, niezgodnej z Taksonomią UE w kontekście kosztów operacyjnych zaliczono:
CCM 6.5 Transport motocyklami, samochodami osobowymi i lekkimi pojazdami użytkowymi,
CCM 7.7 Nabywanie i prawo własności budynków.
PPC 1.2 Produkcja produktów leczniczych
Wskazana grupa kosztów obejmuje wydatki związane z nabyciem materiałów eksploatacyjnych, technicznych lub budowlanych, jak wni
koszty poniesione na realizację prac naprawczych i remontowych w ramach wyodrębnionych grup klasyfikacyjnych, zgodnych z obowzującym
podziałem kosztów działalności.
Rok obrotowy (N) 2025
Działalność gospodarcza Kod
Kluczowy
wskaźnik
wyników
dotyczący
działalnośc
i
kwalifikując
ej się
do
systematyk
i
(udział
obrotu/
nakładów
inwestycyjn
ych/
wydatków
operacyjny
ch
kwalifikując
ych
się do
systematyk
i)
Kluczowy
wskaźnik
wyników
dotyczący
działalnośc
i
zgodnej
z
systematyk
ą
(wartość
pieniężna
obrotu/
nakładów
inwestycyjn
ych/
wydatków
operacyjny
ch)
Kluczowy
wskaźnik
wyników
dotyczący
działalnośc
i
zgodnej
z
systematyk
ą
(udział
obrotu,
nakładów
inwestycyjn
ych,
wydatków
operacyjny
ch
zgodnych
z
systematyk
ą)
Cel środowiskowy działalności zgodnej z systematyką
Działalnoś
ć
wspomaga
jąca
Działalno
ść na
rzecz
przejścia
Udział
działalno
ści
zgodnej z
systemat
yką w
działalno
ści
kwalifikuj
ącej się
do
systemat
yki
Łagodz
enie
zmian
klimatu
Adapta
cja do
zmian
klimatu
Zaso
by
wodn
e i
mors
kie
Zanieczyszc
zenie
Gospod
arka o
obiegu
zamknięt
ym
Bio-
różnorod
ność
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14)
% tyś PLN % % % % % % %
wspomaga
jąca
w
stosownyc
h
przypadka
ch)
(na rzecz
przejścia
w
stosowny
ch
przypadk
ach)
%
Transport motocyklami,
samochodami osobowymi i
lekkimi pojazdami użytkowymi
CCM
6.5
1.5% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Nabywanie i prawo własności
budynków
CCM
7.7
1.5% 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0%
Produkcja produktów
leczniczych
PPC
1.2
7,8% 0,0 0,0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0,0%
Suma działalności zgodnej z
systematyką w podziale wg celów
0,0% 0% 0% 0% 0% 0%
Łączny kluczowy wskaźnik wyników
(obrót/nakłady inwestycyjne/wydatki
operacyjne
10,8% 0,0 0,0% 0,0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0,0%
19.1 E1-1 Plan przejścia na potrzeby łagodzenia zmiany klimatu
19.1.1 E1-1_01, E1-1_16
Sekcja ta została przygotowana zgodnie ze standardem ESRS E1.
Oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju zostało sporządzone na poziomie Grupy Kapitałowej Celon Pharma, jednakże, z uwagi na
brak istotnej działalności operacyjnej nowo utworzonych polskich spółek zależnych oraz brak odrębnych istotnych wpływów, ryzyk i szans
środowiskowych po stronie pozostałych jednostek zależnych, zasadnicza część ujawnień środowiskowych w niniejszym raporcie dotyczy
działalności operacyjnej jednostki dominującej Celon Pharma S.A.
W okresie sprawozdawczym 2025 r. Grupa Celon Pharma nie posiadała formalnie przyjętego planu przejścia na potrzeby łagodzenia zmiany
klimatu w rozumieniu ESRS E1-1.
Po dacie bilansowej, w 2026 r., Grupa opracowała roboczy / ramowy Plan transformacji klimatycznej. Dokument ten stanowi punkt wyjścia do
dalszych prac nad formalnym planem przejścia i obejmuje m.in. analizę scenariuszową, cel neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r., cel
pośredni redukcji emisji zakresów 1 i 2 do 2030 r., główne dźwignie dekarbonizacji oraz orientacyjny harmonogram działań.
Plan transformacji pozostaje na etapie roboczym i nie został jeszcze formalnie przyjęty przez Zarząd Grupy. W związku z tym nie zawiera
wszystkich w pełni rozwiniętych, szczegółowych i wymiernych elementów wymaganych przez ESRS E1-1, w szczególności precyzyjnych trajektorii
redukcji emisji GHG, szczegółowego planu inwestycyjnego z przypisaniem nakładów (CapEx/OpEx), pełnej integracji z modelem biznesowym
oraz przypisania odpowiedzialności i kamieni milowych.
Grupa planuje w najbliższych okresach sprawozdawczych dopracowanie Planu transformacji klimatycznej do postaci w pełni zgodnej z
wymaganiami ESRS E1-1 oraz jego formalne przyjęcie przez Zarząd.
Polityka Środowiskowa Celon Pharma S.A., przyjęta przez Zarząd 19 grudnia 2025 r., stanowi strategiczną ramę dla dalszego rozwoju i
formalnego zatwierdzenia planu przejścia. Polityka obowiązuje wyłącznie na poziomie jednostki dominującej Celon Pharma S.A. (nie obejmuje
całej Grupy Kapitałowej).
19.2 E1.SBM-3_01 Istotne wpływy, ryzyka i szanse oraz ich wzajemne związki ze strategią i modelem
biznesowym
Na podstawie Analizy Podwójnej Istotności oraz Dokumentacji analizy scenariuszowej:
nie zidentyfikowano istotnych krótkoterminowych ryzyk klimatycznych,
zidentyfikowano potencjalne średnio- i długoterminowe ryzyka klimatyczne,
zidentyfikowano ryzyka fizyczne, w szczególności:
ciągłość działania (BCP),
logistyka,
dostęp do mediów i infrastruktury krytycznej,
zidentyfikowano ryzyka przejścia, w tym:
koszty energii,
koszty surowców,
ryzyka regulacyjne,
ryzyka compliance,
nie zidentyfikowano istotnych krótkoterminowych szans finansowych związanych ze zmianą klimatu.
19.3 E1.SBM-3_06 Odporność strategii i modelu biznesowego w odniesieniu do zmiany klimatu
Analiza odporności została przeprowadzona w formie analizy scenariuszowej z wykorzystaniem ścieżek klimatycznych:
RCP 2.6,
RCP 4.5,
RCP 8.5,
w perspektywach czasowych:
krótkookresowej: lata 2025-2026,
średniookresowej: do roku 2030,
długookresowej: do roku 2050.
Analiza obejmowała w szczególności:
energochłonność procesów,
dostępność surowców,
koszty energii,
ciągłość działania (BCP),
logistykę,
łańcuch dostaw,
wrażliwość kosztową produktów,
ekspozycję na regulacje klimatyczne.
Wyniki analizy nie wykazały konieczności modyfikacji modelu biznesowego w krótkim okresie oraz wskazują
na zarządzalny charakter ryzyk klimatycznych w perspektywie średnio- i długoterminowej.
19.4 E1-2 Polityki związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej
Polityka Środowiskowa Celon Pharma S.A. została formalnie przyjęta przez Zarząd 19 grudnia 2025 roku i nie zdążyła jeszcze wpłynąć w sposób
istotny na procesy operacyjne, monitoring ani raportowanie za rok 2025. Polityka Środowiskowa obowiązuje wyłącznie na poziomie jednostki
dominującej Celon Pharma S.A. (nie obejmuje całej Grupy Kapitałowej). Działania w tym obszarze opierały się wówczas na obowiązujących
przepisach prawa oraz wewnętrznych procedurach operacyjnych.
Polityka stanowi nadrzędny dokument określający ogólne podejście Spółki do zarządzania wpływami, ryzykami i szansami związanymi ze zmianą
klimatu. Dokument reguluje następujące obszary:
łagodzenia zmiany klimatu (redukcja emisji gazów cieplarnianych GHG oraz dążenie do neutralności klimatycznej net-
zero),
adaptacji do skutków zmiany klimatu (w tym analiza ryzyk fizycznych),
transformacji energetycznej (zwiększanie udziału energii ze źródeł odnawialnych OZE),
zarządzania emisjami GHG, efektywnością energetyczną, energią i zasobami,
wpływu środowiskowego oraz zapewnienia zgodności regulacyjnej.
Zakres stosowania polityki
Polityka obejmuje w całości operacje własne Celon Pharma S.A. (zakres 1 i 2 emisji GHG). W odniesieniu do łańcucha wartości (zakres 3) Polityka
zawiera postanowienia dotyczące angażowania kluczowych dostawców w proces raportowania i redukcji emisji, jednak nie obejmuje jeszcze
pełnego zakresu upstream i downstream.
Opis kluczowych treści Polityka wyznacza strategiczne kierunki działań w zakresie dekarbonizacji, efektywności energetycznej oraz adaptacji
do zmiany klimatu. Odnosi się do materialnych oddziaływań, ryzyk i szans zidentyfikowanych w procesie IRO.
Odpowiedzialność za wdrożenie i nadzór nad Polityką odpowiada Zarząd Spółki;
Proces monitorowania W 2025 r. Spółka monitorowała kluczowe wskaźniki środowiskowe w ramach istniejących procedur operacyjnych. Po
przyjęciu Polityki 19 grudnia 2025 r. wdrożono system monitorowania postępów we wdrażaniu polityki w ramach corocznych przeglądów
zarządzania ESG oraz raportowania do Zarządu.
Odniesienie do norm zewnętrznych Polityka uwzględnia kluczowe międzynarodowe i unijne regulacje oraz standardy w obszarze klimatu, w
tym Porozumienie Paryskie, CSRD/ESRS, Taksonomię UE oraz GHG Protocol.
Uwzględnienie interesariuszy Polityka została opracowana z uwzględnieniem oczekiwań kluczowych interesariuszy;
Sposób komunikowania Polityka jest komunikowana wewnętrznie wszystkim pracownikom oraz publikowana na stronie internetowej Spółki.
19.5 E1-3 Działania i zasoby w odniesieniu do polityki klimatycznej
W okresie objętym raportowaniem Grupa Celon Pharma nie realizowała dedykowanych działań w zakresie łagodzenia zmiany klimatu, w tym
opartych na dźwigniach dekarbonizacji lub rozwiązaniach bazujących na zasobach przyrody.
Nie opracowano również szczegółowych planów wdrożenia takich inicjatyw. Działania w obszarze klimatu ograniczały się do standardowych
procesów operacyjnych (m.in. monitorowanie zużycia energii i emisji w ramach raportowania do KOBiZE).
Polityka Środowiskowa, przyjęta 19 grudnia 2025 r. wprowadza ramy strategiczne dla przyszłych działań klimatycznych. Na chwilę obecną Grupa
nie przypisała jeszcze dedykowanych zasobów finansowych (CapEx lub OpEx) wyłącznie do realizacji celów klimatycznych. W najbliższych
okresach planowane jest opracowanie konkretnych działań i alokacja odpowiednich środków w ramach wdrożenia Polityki Środowiskowej.
19.6 E1-4 Cele związane z łagodzeniem zmiany klimatu i przystosowaniem się do niej
W okresie sprawozdawczym 2025 r. Grupa Celon Pharma nie posiadała formalnych celów związanych z łagodzeniem zmiany klimatu ani
adaptacją do jej skutków. Kierunki strategiczne w zakresie klimatu zostały wprowadzone wraz z przyjęciem Polityki Środowiskowej 19 grudnia
2025 r. i mają charakter ambicji / kierunków rozwojowych (nie to jeszcze w pełni sformalizowane cele w rozumieniu MDR-T). Kierunki te
zostały zdefiniowane w Polityce Środowiskowej.
Obejmują one:
ograniczenie łącznej emisji Scope 1 i 2 o ok. 10% do 2030 r. względem 2025 r. (w wartościach bezwzględnych, t CO₂e);
redukcję intensywności emisji o 12% rocznie (łącznie 1015% do 2030 r.) - wskaźnik intensywności rozumiany jako
emisje GHG w stosunku do przychodu ze sprzedaży (t CO₂e / mln zł przychodu;
zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) do co najmniej 15% zużycia energii elektrycznej do 2030 r.
Grupa planuje w kolejnych latach doprecyzowanie powyższych kierunków do postaci w pełni mierzalnych celów (z uwzględnieniem wartości
bazowej, dokładnej metodologii oraz powiązania z działaniami), w tym wyznaczenie celów dla zakresu 3. Kierunki te będą aktualizowane co dwa
lata.
19.7 E1-5 Zużycie energii i koszyk energetyczny
Na potrzeby raportowania zgodnie ze standardami ESRS, Grupa Celon Pharma przedstawia dane dotyczące całkowitego zużycia energii oraz
struktury koszyka energetycznego w odniesieniu do działalności prowadzonej w sektorze o znaczącym wpływie na klimat zgodnie z klasyfikacją
PKD 21.20 „Produkcja leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych”.
Informacje przedstawione poniżej dotyczą wyłącznie operacji własnych Grupa Celon Pharma w zakładzie produkcyjnym i badawczo-rozwojowym
zlokalizowanym w Kazuniu Nowym (ul. Marymoncka 15). Dane nie obejmują innych jednostek Grupy Kapitałowej, ze względu na brak operacji.
Całkowite zużycie energii
Lp.
Zużycie energii i koszyk energetyczny
Rok 2025
1) Zużycie paliwa z węgla i produktów
węglowych (MWh)
Nie dotyczy
2) Zużycie paliwa z ropy naftowej i
produktów naftowych (MWh)
3 404,60
3) Zużycie paliwa z gazu ziemnego
(MWh)
2 305,00
4) Zużycie paliwa z innych źródeł
kopalnych (MWh
Skroplony Gaz ziemny (LNG) + gaz
propan-butan
2 113,05
5) Zużycie zakupionych lub pozyskanych 9 677,20
energii elektrycznej, ciepła, pary
wodnej i chłodzenia ze źródeł
kopalnych (MWh)
6) Całkowite zużycie energii ze źródeł
kopalnych (MWh) (obli czone jako
suma wierszy 15)
16 439,65
Udział źródeł kopalnych w
całkowitym zużyciu energii (%)
93,94
7) Zużycie energii ze źródeł jądrowych
(MWh)
157,71
Udział zużycia energii ze źródeł
jądrowych w całkowitym zużyciu
energii (%)
0,90
8) Zużycie paliwa w przypadku źródeł
odnawialnych, w tym biomasy
(obejmujących również odpady
przemysłowe i komunalne pochodze
nia biologicznego, biogaz, wodór
odnawialny itp.) (MWh)
Nie dotyczy
9) Zużycie zakupionych lub pozyskanych
energii elektrycznej, ciepła, pary
wodnej i chłodzenia ze źródeł
odnawialnych (MWh)
Nie dotyczy
10) Zużycie energii odnawialnej
produkowanej samodzielnie bez
użycia paliwa (MWh)
Nie dotyczy
11) Całkowite zużycie energii
odnawialnej i niskoemisyjnej (MWh)
(obliczone jako suma wierszy 810)
Nie dotyczy
Udział źródeł odnawialnych w
całkowitym zużyciu energii (%)
Nie dotyczy
Całkowite zużycie energii (MWh)
(obliczone jako suma wierszy 6 i 11)
17 499,85
Wszystkie ilościowe informacje dotyczące zużycia energii zostały przedstawione w megawatogodzinach (MWh) przy zastosowaniu wartości
opałowej netto (NCV).
Dane pierwotne wyrażone w jednostkach objętości (litry) oraz masy (kilogramy) zostały przeliczone na MWh przy użyciu standardowych
współczynników konwersji zgodnych z wytycznymi Intergovernmental Panel on Climate Change oraz GHG Protocol.
Całość zużytej energii elektrycznej w 2025 roku (9 677,20 kWh), zakupionej od PGE, została zaklasyfikowana jako energia nieodnawialna zgodnie
z AR 32(j), ze względu na brak gwarancji pochodzenia.
Podział tej energii na źródła kopalne i jądrowe został dokonany na podstawie krajowego residual mix dla Polski opublikowanego przez
Association of Issuing Bodies za rok 2024.
Udział energii jądrowej w residual mix: 1,63%
Udział źródeł kopalnych w residual mix: 89,08%
Dla zapewnienia podstawowego punktu odniesienia dla skali zużycia energii, poniżej przedstawiono całkowite zużycie energii w 2024 r. na
poziomie jednostki dominującej (Celon Pharma S.A.):
2024: 11 237,67 MWh
2025: 17 499,85 MWh
Dane za 2024 i 2025 r. nie w pełni porównywalne pod względem szczegółowej struktury koszyka energetycznego ze względu na zmianę
metodyki alokacji źródeł energii elektrycznej (wprowadzenie residual mix w 2025 r.).
Emisje związane z biokomponentami
W 2025 roku w paliwach ciekłych stosowanych w pojazdach służbowych (benzyna i diesel) występowały domieszki biokomponentów. Emisje
biogeniczne (biologiczne) wynikające z tych domieszek nie wliczane do całkowitych emisji gazów cieplarnianych zgodnie z zasadami GHG
Protocol oraz ESRS E1.
Emisje biogeniczne w 2025 r. odpowiadały wartości emisji 5,71 t CO₂e.
Grupa nie wykorzystywała w 2025 roku paliw węglowych ani innych produktów naftowych poza olejem napędowym i benzyną. Nie odnotowano
również zakupów ciepła, pary wodnej ani chłodzenia ze źródeł kopalnych.
Energochłonność działalności
Całkowite zużycie energii dla działalności prowadzonej w sektorze o znacznym wpływie na klimat wynosi:
17 499,85 MWh.
Całkowity przychód netto Grupy z działalności sektora o znacznym oddziaływaniu na klimat wynosi:
206 246 tys. złotych
Energochłonność sektora: 84,84 MWh/przychód netto w roku 2025.
Energochłonność na
przychody netto
2025**
2024*
Całkowite zużycie energii w
ramach działalności w
sektorach o znacznym
oddziaływaniu na klimat na
przychody netto z
działalności w sektorach o
znacznym oddziaływaniu na
klimat (MWh/jednostka
pieniężna)
84,84 62,84
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A. Porównywalność
danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnych.
Zakres raportowania i klasyfikacja sektorowa
Celon Pharma prowadzi działalność w sektorze PKD 21.20 „Produkcja leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych”, który został
zidentyfikowany jako sektor o znaczącym oddziaływaniu na klimat w kontekście ujawnień wymaganych przez ESRS. Przychód netto Grupy
pochodzi ze sprawozdania finansowego za rok 2025 z segmentu operacyjnego segment leków generycznych.
19.8 E1-6 Emisje gazów cieplarnianych
Grupa Celon Pharma przeprowadziła obliczenia emisji gazów cieplarnianych za 2025 rok zgodnie z wytycznymi GHG Protocol i standardami
ESRS.
Tab. 1 Zestawienie emisji gazów cieplarnianych Grupy Celon Pharma w zakresie 1 i 2.
2025**
2024 *
Emisje gazów
cieplarnianych zakresu 1
brutto (t ekwiwalentu
dwutlenku węgla)
1 683
2 234
Odsetek emisji gazów
cieplarnianych zakresu 1 z
regulowanych systemów
handlu emisjami (%)
nie dotyczy
nie dotyczy
Emisje gazów cieplarnianych zakresu 2
Emisje gazów
cieplarnianych zakresu 2
brutto według metody
opartej na lokalizacji (t
ekwiwalentu dwutlenku
węgla)
5 078
5 493
Emisje gazów
cieplarnianych zakresu 2
brutto według metody
opartej na rynku (t
ekwiwalentu dwutlenku
węgla)
7
822
7 253
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A.
Porównywalność danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo
utworzonych spółek zależnych.
Emisje zostały wyliczone dla miejsca prowadzenia działalności operacyjnej grupyzakładu w Kazuniu Nowym.
W odniesieniu do zakresu 1 głównymi źródłami emisji były spalanie paliw w źródłach stacjonarnych i mobilnych oraz wycieki czynników
chłodniczych. Grupa nie uczestniczy w systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych.
Przygotowując informacje na temat emisji gazów cieplarnianych w zakresie 2 Spółka wykorzystała współczynnik Grupa wykorzystała
współczynnik typu European Residual-Mix.
Do obliczeń śladu węglowego w zakresie 1 oraz 2 wykorzystano współczynniki z baz DEFRA oraz KOBIZE
Na dzień publikacji raportu nie zidentyfikowano znaczących zmian w strukturze działalności Grupy, które wpływałyby na porównywalność
danych dotyczących emisji i wpływu na środowisko.
Raportowanie zrównoważonego rozwoju zostało przygotowane na poziomie Grupy Kapitałowej Celon Pharma. Jednakże zasadnicza część
ujawnień środowiskowych dotyczy działalności operacyjnej Celon Pharma S.A. Jest to uzasadnione tym, że nowo utworzone polskie spółki
zależne nie prowadzą jeszcze znaczącej działalności operacyjnej, a pozostałe jednostki zależne nie generują istotnych wpływów środowiskowych
Grupa korzysta z dopuszczalnego podejścia przejściowego w zakresie raportowania emisji zakresu 3, zgodnie z obowiązującymi standardami
ESG.
Intensywność emisji gazów cieplarnianych
Całkowita emisja gazów cieplarnianych w zakresie 1,2 opartej na rynku wynosi:
9 505t CO
2
e
Całkowity przychód netto Spółki uwzględniając wszystkie segmenty operacyjne wynosi:
244 335 tys. złotych
Biorąc pod uwagę powyższe dane wskaźnik intensywności emisji gazów cieplarnianych wynosi: 38,90 t CO
2
e/przychód netto.
19.9 E1-9 Przewidywane skutki finansowe wynikające z wpływów, ryzyka i szans związanych ze zmianą
klimatu
Grupa Celon Pharma korzysta ze zwolnienia z obowiązku ujawniania szczegółowych informacji dotyczących przewidywanych skutków
finansowych wynikających z wpływów, ryzyk i szans związanych ze zmianą klimatu, zgodnie z postanowieniami Dodatku C do ESRS 1.
Na podstawie analizy podwójnej istotności, analizy scenariuszowej oraz oceny ryzyk i szans klimatycznych Grupa nie zidentyfikowała istotnych
skutków finansowych wymagających ujawnienia w rozumieniu ESRS E1-9.
20 ESRS - E2 Zanieczyszczenie
Proces identyfikacji i oceny istotnych oddziaływań, ryzyk i możliwości związanych z zanieczyszczeniem opisano w sekcji ESRS 2 IRO-1 (Opis
procesu identyfikacji i oceny istotnych oddziaływań, ryzyk i możliwości).
Poniżej przedstawiono polityki przyjęte w odniesieniu do tej kwestii.
Sekcja ta została przygotowana zgodnie z wymaganiami standardu ESRS E2.
20.1 E2-1 Polityki związane z zanieczyszczeniem
Polityka Środowiskowa Celon Pharma S.A. została formalnie przyjęta przez Zarząd 19 grudnia 2025 roku.
i nie zdążyła jeszcze wpłynąć w sposób istotny na procesy operacyjne, monitoring ani raportowanie za rok 2025.
Na dzień publikacji raportu Polityka obowiązuje wyłącznie na poziomie jednostki dominującej Celon Pharma S.A. i określa ogólne zasady
prowadzenia działalności w sposób zrównoważony oraz kluczowe zobowiązania w zakresie ochrony środowiska.
Oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju zostało sporządzone na poziomie Grupy Kapitałowej Celon Pharma. Jednakże, z uwagi na
brak istotnej działalności operacyjnej nowo utworzonych polskich spółek zależnych oraz brak odrębnych istotnych wpływów, ryzyk i szans
środowiskowych po stronie pozostałych jednostek zależnych, zasadnicza część ujawnień środowiskowych w niniejszym raporcie dotyczy
działalności operacyjnej Celon Pharma S.A.
Polityka Środowiskowa stanowi ramę dla zarządzania zanieczyszczeniami środowiska w rozumieniu standardu ESRS E2, w tym redukcji emisji
zanieczyszczeń, zarządzania substancjami chemicznymi oraz zapobiegania incydentom środowiskowym. Kwestie związane z zapobieganiem i
ograniczaniem zanieczyszczeń są realizowane w ramach obowiązujących przepisów prawa ochrony środowiska, decyzji administracyjnych oraz
wewnętrznych procedur operacyjnych i technicznych stosowanych w działalności produkcyjnej oraz badawczo-rozwojowej.
Polityka wskazuje w szczególności na:
systemowe ograniczanie negatywnego wpływu działalności na jakość powietrza, wody i gleby w ujęciu strategicznym,
zastępowanie substancji potencjalnie niebezpiecznych w ramach dedykowanego podejścia substytucyjnego,
zapobieganie incydentom zanieczyszczeń w ramach jednolitego systemu zarządzania ryzykiem środowiskowym,
monitoring emisji i raportowanie zgodnie z wymogami regulacyjnymi,
minimalizację zużycia rozpuszczalników i materiałów chemicznych (% rok do roku).
W kolejnych okresach sprawozdawczych Grupa planuje dalsze uszczegółowienie podejścia do zarządzania zanieczyszczeniami środowiskowymi
w ramach systemu zarządzania środowiskowego oraz struktury ESG.
20.2 E2-2 Działania i zasoby związane z zanieczyszczeniem
W 2025 roku Grupa Celon Pharma realizowała działania mające na celu zapobieganie i minimalizację zanieczyszczeń środowiska przede
wszystkim poprzez codzienne procesy operacyjne oraz istniejące procedury systemowe.
Działania te obejmowały m.in.: instrukcje BHP i bezpieczeństwa chemicznego,
procedury reagowania na sytuacje awaryjne i incydenty środowiskowe,
instrukcje magazynowania i transportu substancji chemicznych,
rejestry substancji chemicznych prowadzone na poziomie poszczególnych działów operacyjnych.
Należy zaznaczyć, że Grupa nie wdrożyła jeszcze sformalizowanych działań i zasobów w rozumieniu MDR-A (Minimum Disclosure Requirements
Actions), które byłyby bezpośrednio powiązane z konkretnymi, mierzalnymi celami dotyczącymi redukcji zanieczyszczeń (E2-3).
Polityka Środowiskowa Celon Pharma S.A. została przyjęta w 19 grudnia 2025 r. W związku z tym w okresie sprawozdawczym (2025) działania
w obszarze zanieczyszczeń opierały się głównie na obowiązujących przepisach prawa oraz wewnętrznych procedurach operacyjnych. Przyjęcie
Polityki Środowiskowej stanowi podstawę do dalszego rozwoju bardziej ustrukturyzowanego podejścia do zarządzania zanieczyszczeniami, w
tym zdefiniowania celów i powiązanych z nimi działań w kolejnych okresach.
20.3 E2-3 Cele związane z zanieczyszczeniem
W okresie sprawozdawczym 2025 r. Grupa Celon Pharma nie posiadała formalnych, mierzalnych celów w zakresie zapobiegania i ograniczania
zanieczyszczeń środowiska w rozumieniu MDR-T ESRS E2.
Polityka Środowiskowa, przyjęta 19 grudnia 2025 r. wyznacza ogólne strategiczne kierunki działań w obszarze zanieczyszczeń, w tym
zobowiązania do zapobiegania emisjom, minimalizacji wpływu na powietrze, wodę i glebę oraz racjonalnego gospodarowania substancjami
chemicznymi.
W kolejnych okresach sprawozdawczych Grupa planuje:
usystematyzowanie podejścia do monitorowania wpływu działalności na środowisko,
ustandaryzowanie procesu identyfikacji, ewidencji oraz zgłaszania emisji środowiskowych,
identyfikację obszarów potencjalnej redukcji emisji zanieczyszczeń,
włączenie aspektów środowiskowych do strategii operacyjnej i zakupowej,
stopniowe sformalizowanie mierzalnych celów środowiskowych w zakresie zanieczyszczeń (zgodnych z wymogami MDR-T).
20.4 E2-4 Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby
Grupa Celon Pharma. nie jest objęta obowiązkiem raportowania ilości zanieczyszczeń zgodnie z załącznikiem I rozporządzenia (WE) nr 166/2006
Parlamentu Europejskiego i Rady (tzw. Rozporządzenie E-PRTR). Oznacza to, że działalność Spółki nie została sklasyfikowana jako podlegająca
rejestracji w Europejskim Rejestrze Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń.
Niemniej jednak, Grupa identyfikuje określone źródła emisji zanieczyszczeń do powietrza, wynikające z prowadzonej działalności produkcyjnej,
badawczo-rozwojowej oraz technicznej.
Główne źródła emisji obejmują:
eksploatację kotłów ciepłowniczych oraz awaryjnych agregatów prądotwórczych,
procesy produkcji leków obejmujące: (mieszanie, emulgowanie i konfekcjonowanie substancji chemicznych),
formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych do produkcji komponentów inhalatorów,
pracę wyciągów punktowych i dygestoriów laboratoryjnych,
użytkowanie floty pojazdów służbowych,
wycieki czynników chłodniczych z urządzeń stacjonarnych,
czynności dezynfekcji i mycia w strefach laboratoryjnych oraz produkcyjnych.
Grupa prowadzi monitoring wód opadowych i roztopowych dwa razy w roku (wiosna i jesień). Wody spływające z terenów utwardzonych i
dachów są kierowane do osadników i separatorów substancji ropopochodnych, a następnie poddawane badaniom laboratoryjnym pod kątem
zawartości substancji ropopochodnych i zawiesiny ogólnej.
Grupa nie identyfikuje żadnych istotnych emisji ani uwolnień zanieczyszczeń do wód powierzchniowych, wód gruntowych ani do gleby. Nie
odnotowano wycieków substancji chemicznych, rozpuszczalników, pozostałości API ani incydentów środowiskowych powodujących
zanieczyszczenie tych elementów środowiska.
Grupa nie prowadzi ciągłego monitoringu gleby ani wód gruntowych. Aspekt ten jest zarządzany poprzez środki prewencyjne, w tym zamknięte
systemy procesowe, nadzór operacyjny, przestrzeganie pozwoleń środowiskowych oraz procedury reagowania na incydenty. Mimo że aspekt
zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych został uznany za istotny w ocenie materialności (IRO), ze względu na niski poziom ryzyka
zanieczyszczenia wynikający z charakteru działalności Spółki, nie prowadzi się ciągłego monitoringu tych elementów środowiska
20.5 E2-4_15 Metodologia obliczania emisji
Grupa Celon Pharma nie prowadzi bezpośrednich pomiarów ciągłych emisji substancji zanieczyszczających do powietrza. Emisje te szacowane
przy użyciu wskaźników emisji publikowanych przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), w ramach corocznego
raportowania do Krajowej Bazy o Emisjach Gazów Cieplarnianych i Innych Substancji.
Grupa stosuje metodologię, ponieważ jest ona zgodna z obowiązującymi wymaganiami krajowymi i stanowi standardowy, akceptowany
sposób szacowania emisji dla instalacji o skali działalności Celon Pharma. Ze względu na brak przekroczenia progów raportowania określonych
w przepisach E-PRTR/IEPR, Grupa nie przedstawia w niniejszym raporcie ilościowych danych emisji w logice ESRS E2
20.6 E2-6 Przewidywane skutki finansowe wynikające z wpływów, ryzyka i szans związanych z
zanieczyszczeniem
Grupa Celon Pharma korzysta ze zwolnienia z obowiązku ujawniania szczegółowych informacji dotyczących przewidywanych skutków
finansowych wynikających z wpływów, ryzyk i szans związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Zwolnienie to stosowane jest na podstawie
przepisów ESRS E2 (Disclosure Requirement E2-6) oraz postanowień dotyczących uproszczeń i phased-in disclosures określonych w Dodatku C
do ESRS (oraz ESRS 1)
Grupa na bieżąco monitoruje zmiany regulacyjne w obszarze ochrony środowiska, w szczególności dotyczące emisji do powietrza, wody i gleby
oraz gospodarki odpadami, które w przyszłości mogą wpłynąć na poziom kosztów operacyjnych oraz obowiązki raportowe.
W miarę rozwoju i dojrzewania podejścia ESG w Grupie, w tym stopniowej integracji zapisów Polityki Środowiskowej Grupa planuję poszerzanie
zakresu analiz finansowych związanych z tematyką zanieczyszczenia. W perspektywie krótkoterminowej (12 lata) Grupa nie identyfikuje
istotnych negatywnych skutków finansowych w tym obszarze, które mogłyby znacząco wpłynąć na sytuację majątkową, finansową lub wynikową
Grupy
21 ESRS E3 Woda i zasoby morskie
W tym obszarze Grupa koncentruje się na zagadnieniach zużycia wody w prowadzonych procesach produkcyjnych oraz ryzyku jej skażenia, które
identyfikuje jako istotne ryzyko finansowe w każdej analizowanej perspektywie czasowej.
21.1 E3-1 Polityki związane z wodą i zasobami morskimi
Polityka Środowiskowa Celon Pharma została przyjęta przez Zarząd 19 grudnia 2025 roku i nie zdążyła jeszcze wpłynąć w sposób istotny na
procesy operacyjne, monitoring ani raportowanie za rok 2025. Obowiązuje wyłącznie na poziomie jednostki dominującej Celon Pharma S.A.
(nie obejmuje całej Grupy Kapitałowej).
Polityka ta obejmuje m.in. zobowiązania dotyczące zarządzania zasobami wodnymi, w tym monitoring zużycia wody, analizę ryzyka niedoboru
wody (zgodnie z ESRS E3) oraz dążenie do redukcji zużycia wody w procesach produkcyjnych i badawczo-rozwojowych.
Działalność Grupy nie ma charakteru wodochłonnego i nie obejmuje procesów wymagających intensywnego wykorzystania zasobów wodnych
ani morskich. Zakład produkcyjny zlokalizowany jest poza obszarami o znacznym deficycie wody (zgodnie z
narzędziem Aqueduct Water Risk Atlas).
W 2025 r. kwestie związane z zasobami wodnymi były zarządzane wyłącznie na podstawie obowiązujących przepisów prawa wodnego oraz
wewnętrznych procedur operacyjnych.
21.2 E3-2 Działania i zasoby związane z wodą i zasobami morskimi
W okresie sprawozdawczym 2025 r. Grupa nie określała dedykowanych działań i zasobów w zakresie zarządzania zasobami wodnymi w
rozumieniu MDR-A.
Działania podejmowane w 2025 r. miały charakter podstawowy i ograniczały się do:
monitoringu zużycia wody w zakładzie w Kazuniu Nowym,
przestrzegania wymagań pozwoleń wodnoprawnych oraz decyzji administracyjnych,
prowadzenia ewidencji poboru i zrzutu wód.
Nie zostały przypisane dedykowane zasoby finansowe (CapEx ani OpEx) wyłącznie na realizację celów wodnych. Działania dotyczyły wyłącznie
operacji własnych Grupy i nie obejmowały w sposób sformalizowany łańcucha wartości.
21.3 E3-3 Cele związane z wodą i zasobami morskimi
W okresie sprawozdawczym 2025 r. Grupa Celon Pharma nie posiadała formalnych, mierzalnych celów związanych z wodą i zasobami morskimi
w rozumieniu MDR-T ESRS E3.
Polityka Środowiskowa, przyjęta w dniu 19 grudnia 2025 r., wyznacza ogólne strategiczne kierunki i zobowiązania w zakresie zarządzania
zasobami wodnymi. Obejmują one m.in. dążenie do:
ograniczenia zużycia wody,
poprawy jakości zrzucanych wód,
racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi.
Cele te mają obecnie charakter ogólnych ambicji i nie zostały jeszcze sformalizowane w postaci konkretnych, mierzalnych wskaźników (w tym
nie określono roku bazowego, precyzyjnej metodologii kalkulacji ani mechanizmów monitorowania).
Grupa planuje w najbliższych okresach sprawozdawczych doprecyzowanie powyższych kierunków do postaci formalnych, mierzalnych celów
zgodnych z wymogami MDR-T, powiązanie ich z konkretnymi działaniami oraz ustanowienie systemu monitorowania postępów.
21.4 E3-4 Zużycie wody
W 2025 roku całkowite zużycie wody przez Grupę Celon Pharma wyniosło 24 841,9m³. Woda pochodziła z lokalnej sieci
wodociągowej i była wykorzystywana na cele porządkowe (mycie i dezynfekcja stref produkcyjnych), cele socjalno-bytowe, w tym
przygotowywanie posiłków w kantynie pracowniczej. 
Przyjmuje się, że ilość pobranej wody jest równy zrzutowi ścieków do kanalizacji. Przy czym, w okresie wiosenno-letnim
woda wykorzystywana jest również do podlewania terenów zielonych. Ilość wody wodociągowej zużytej na ten cel w
2025 r. wyniosła 1 955,0 m
3
.  Grupa nie prowadzi recyklingu ani ponownego wykorzystania wody. W obiekcie w Kazuniu Nowym
zgromadzona została woda opadowa w zbiorniku przeciwpożarowym o pojemności 330 m³, wykorzystywana wyłącznie na potrzeby
potencjalnej akcji gaśniczej.
Całkowite zużycie wody [m
3
)
2025**
2024*
24 841,9
26 227,4
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A. Porównywalność
danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnych.
Wodochłonność sektora 
Całkowite zużycie wody w ramach operacji własnych wynosi: 
24 841,9 m
3
Całkowity przychód netto Grupy uwzględniając wszystkie segmenty operacyjne wynosi: 
244 335 złotych, tj. 57 448,86 euro 
Uwzględniając powyższe dane wskaźnik wodochłonności wynosi: 433,27 m
3
/na każdy 1 mln EUR przychodu netto. 
Do obliczenia wodochłonności sektora wykorzystano przychód netto Grupy dla całego segmentu operacyjnego, co
oznacza, że uwzględniono zarówno segment leków operacyjnych oraz segment innowacyjny. Do obliczeń wskaźnika przyjęto średni kurs euro
w 2025 roku. 
Grupa potwierdza, że zakład produkcyjny w Kazuniu Nowym nie jest zlokalizowany na obszarze narażonym na wysokie ryzyko wodne zgodnie z
narzędziem Aqueduct Water Risk Atlas. W związku z tym całkowite zużycie wody na obszarach narażonych na ryzyko wodne wynosi 0 m³.
Zgodnie z przyjętą Polityką Środowiskową Grupa zobowiązuje się do systematycznego monitorowania zużycia wody na poziomie zakładów i
instalacji, analizy możliwości redukcji zużycia wody w procesach produkcyjnych i laboratoryjnych oraz identyfikacji obszarów narażonych na
ryzyko niedoboru wody. 
21.5 E3-5 Przewidywane skutki finansowe
Grupa Celon Pharma korzysta ze zwolnienia z obowiązku ujawniania szczegółowych informacji dotyczących przewidywanych skutków
finansowych wynikających z wpływów, ryzyk i szans związanych z wodą i zasobami morskimi, zgodnie z postanowieniami Dodatku C do ESRS 1.
Na dzień publikacji raportu Grupa Celon Pharma nie przewiduje istotnych skutków finansowych wynikających z wpływów, ryzyk ani szans
związanych z wodą lub zasobami morskimi. Grupa nie prowadzi działalności na terenach zagrożonych deficytem wody, a poziom zużycia wody
oraz jej znaczenie dla działalności operacyjnej nie stanowią istotnego ryzyka dla kontynuacji działalności lub sytuacji finansowej. 
22 ESRS E5 Wykorzystanie zasobów oraz gospodarka o obiegu zamkniętym
W tym obszarze Grupa uznała za istotne ryzyka związane z wysokim zużyciem surowców farmaceutycznych o ograniczonych zasobach,
częściowym recyklingiem opakowań oraz kosztami utylizacji produktów ubocznych, w szczególności materiałów chemicznych.
22.1 E5-1 Polityki związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym
W okresie sprawozdawczym 2025 r. Grupa Celon Pharma nie posiadała formalnej polityki w zakresie wykorzystania zasobów i gospodarki o
obiegu zamkniętym.
Polityka Środowiskowa Celon Pharma S.A. została przyjęta przez Zarząd 19 grudnia 2025 roku. Stanowi ona nadrzędny dokument określający
podejście Spółki do zrównoważonego gospodarowania zasobami oraz gospodarki o obiegu zamkniętym i obowiązuje wyłącznie na poziomie
jednostki dominującej Celon Pharma S.A. (nie obejmuje całej Grupy Kapitałowej).
Zakres polityki
Polityka obejmuje operacje własne Spółki i zawiera ogólne zobowiązania w zakresie:
racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi,
minimalizacji powstawania odpadów u źródła,
maksymalizacji odzysku i recyklingu odpadów,
wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy).
Polityka odnosi się przede wszystkim do odpadów opakowaniowych i produkcyjnych generowanych w procesach pakowania i produkcji leków.
W odniesieniu do łańcucha wartości zawiera postanowienia dotyczące współpracy z dostawcami i partnerami w zakresie standardów
środowiskowych.
Obecnie Grupa nie posiada odrębnej, szczegółowej polityki dotyczącej zrównoważonego pozyskiwania i wykorzystywania zasobów
odnawialnych elementy te są uwzględniane w ramach ogólnych zapisów przyjętej Polityki Środowiskowej.
22.2 E5-2 Działania i zasoby związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym
Grupa realizuje działania sprzyjające ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko, wpisujące się w założenia GOZ. W
szczególności Grupa uczestniczy w programie recyklingu odpadów etykietowych RafCycle®, prowadzonym przez firmę UPM Raflatac. Program
umożliwia odzysk i ponowne wykorzystanie podkładów papierowych po etykietach wykorzystywanych w procesach pakowania produktów
leczniczych. W 2025 roku Celon Pharma przekazała do recyklingu 3,2650 tony podkładów etykietowych. 
Dzięki uczestnictwu w programie RafCycle®, Grupa przyczynia się do: 
zmniejszenia ilości odpadów trafiających do unieszkodliwienia, 
zamknięcia cyklu życia surowca, 
promowania praktyk gospodarki cyrkularnej w sektorze farmaceutycznym. 
Program funkcjonuje w modelu partnerskim obejmuje producentów etykiet, firmy pakujące oraz podmioty odbierające i przetwarzające
odpady papierowe w sposób przyjazny środowisku. 
E5-3 Cele związane z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym
W okresie sprawozdawczym 2025 r. Grupa Celon Pharma nie posiadała formalnych, mierzalnych celów w zakresie wykorzystania zasobów i
gospodarki o obiegu zamkniętym w rozumieniu MDR-T ESRS E5.
Polityka Środowiskowa, przyjęta 19 grudnia 2025 r. r., wyznacza ogólne strategiczne kierunki działań w tym obszarze, w tym:
dążenie do zwiększenia udziału odpadów poddanych odzyskowi i recyklingowi,
redukcję intensywności wytwarzania odpadów niebezpiecznych,
poprawę efektywności materiałowej oraz ograniczenie zużycia surowców pierwotnych i rozpuszczalników.
Cele te mają obecnie charakter kierunkowy i nie zostały jeszcze w pełni sformalizowane ani skwantyfikowane (nie określono precyzyjnego roku
bazowego, metodologii kalkulacji ani szczegółowych mechanizmów monitorowania). Ze względu na charakter
działalności biofarmaceutycznej (wymogi GMP, bezpieczeństwo i jakość produktów leczniczych) możliwości wdrożenia zasad gospodarki o
obiegu zamkniętym obecnie ograniczone, szczególnie w zakresie projektowania produktów i opakowań mających bezpośredni kontakt z
produktem.
W 2025 r. działania Grupy koncentrowały się przede wszystkim na zapewnieniu zgodności regulacyjnej oraz minimalizacji odpadów w ramach
istniejących procesów operacyjnych. Udział w programie recyklingu RafCycle® stanowi jedno z działań operacyjnych w obszarze opakowań.
W kolejnych okresach sprawozdawczych Grupa planuje:
przegląd obecnych praktyk gospodarowania zasobami,
identyfikację obszarów, w których możliwe będzie stopniowe wdrażanie zasad gospodarki cyrkularnej (w szczególności
w zakresie opakowań i odpadów),
sformalizowanie mierzalnych celów operacyjnych w zakresie GOZ oraz ustanowienie mechanizmów ich monitorowania.
E5-4 Zasoby wprowadzane
W roku raportowym Grupa rozpoczęła budowę zakładu produkcyjnego na Słowacji. Jednostka pozostawała na dzień bilansowy w fazie
inwestycyjnej i nie prowadziła jeszcze działalności operacyjnej, w związku z czym standardowe operacyjne wskaźniki ESRS E5 dotycce
przepływów materiałowych i produktów nie odzwierciedlają jeszcze docelowego profilu zasobowego tej jednostki. Jednocześnie Grupa
uwzględniła, że inwestycja na Słowacji wiąże się z istotnymi przepływami zasobów odnoszącymi się przede wszystkim do materiałów
budowlanych, infrastruktury technicznej, maszyn oraz pozostałych elementów środków trwałych przygotowujących zakład do przyszłej
działalności. Z uwagi na etap realizacji inwestycji oraz brak pełnych i wystarczająco wiarygodnych danych ilościowych, informacje dotyczące tych
przepływów zostały w bieżącym okresie ujawnione opisowo. Grupa planuje rozwijać podejście do identyfikacji i ujmowania takich danych w
kolejnych okresach sprawozdawczych, odpowiednio do postępu inwestycji i uruchamiania działalności operacyjnej.
W ramach prowadzonej działalności Grupa Celon Pharma identyfikuje następujące grupy zasobów wprowadzanych w swoich operacjach
własnych:
substancje czynne (API) wykorzystywane w procesie wytwarzania produktów leczniczych, 
substancje pomocnicze, niezbędne w procesach formulacji farmaceutycznej, 
materiały opakowaniowe bezpośrednie, takie jak blistry, butelki z zakrętkami, kartoniki jednostkowe z ulotką, etykiety
produktowe, 
materiały opakowaniowe zbiorcze, w tym kartony transportowe, etykiety logistyczne, taśmy pakowe oraz folia stretch, 
woda oczyszczona, pozyskiwana z sieci wodociągowej i uzdatniana w zakładowej stacji przygotowania wody, 
granulaty i barwniki wykorzystywane w procesie produkcji komponentów inhalatorów, 
sprzęt i materiały laboratoryjne, w tym szkło laboratoryjne, akcesoria oraz materiały eksploatacyjne, 
odczynniki chemiczne stosowane w pracach badawczo-rozwojowych i kontrolnych, 
środki ochrony indywidualnej zapewniające bezpieczeństwo personelu, 
aktywa trwałe, takie jak urządzenia laboratoryjne i produkcyjne, systemy wspomagające produkcję, pojazdy służbowe. 
Poniższe zestawienie przedstawia masę kluczowych materiałów technicznych i surowców zużytych w procesach produkcyjnych i badawczo-
rozwojowych:
Lp.
Surowiec/materi
Rok 2025**
Masa [kg]
Rok 2024*
Masa [kg]
1.
Substancje czynne (API)
8770,084
9 920,59
2.
Substancje pomocnicze
19 785,36
25 764,26
3.
Granulaty i barwniki
173 317
162 799
4.
Materiały opakowaniowe
bezpośrednie i zbiorcze wykonane z
papieru i tektury
128 681
123 899
5.
Materiały opakowaniowe
bezpośrednie
i
zbiorcze wykonane z
tworzywa sztucznego
(butelki)
82 100
86 173
6.
Materiały opakowaniowe
wielomateriałowe (blistry)
46 995,08
51 428,33
7.
Materiały opakowaniowe z drewna
(palety)
24 050
23 000
8.
Odczynniki laboratoryjne
31
324,671
17 977,85
9.
Materiały biologiczne
0
0
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A. Porównywalność
danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnych.
Podejście do danych i metody szacowania:
Masa substancji czynnych (API), substancji pomocniczych, granulatów i barwników pochodzi z wewnętrznego systemu magazynowego i jest
szacowana na poziomie poszczególnych partii produkcyjnych.
Masa materiałów opakowaniowych została oszacowana jako iloczyn liczby sprzedanych opakowań produktów leczniczych oraz średniej masy
pojedynczego opakowania (bezpośredniego i zbiorczego).
Zużycie odczynników laboratoryjnych obejmuje substancje zużywane cyklicznie w większych ilościach i jest szacowane na podstawie danych
raportowanych przez laboratoria badawcze i kontroli jakości.
Wzrost zużycia odczynników laboratoryjnych w 2025 r. wynika ze zwiększonej aktywności badawczo-rozwojowej oraz większej liczby
prowadzonych projektów i testów analitycznych.
Grupa nie wykorzystuje komponentów pochodzących z recyklingu w procesie wytwórczym produktów leczniczych oraz komponentów
inhalatorów. Brak stosowania materiałów z recyklingu w tych elementach wynika bezpośrednio z rygorystycznych wymagań regulacyjnych
dotyczących bezpieczeństwa, jakości i sterylności produktów farmaceutycznych (zgodność z zasadami GMP oraz przepisami farmakopealnymi).
W odniesieniu do materiałów opakowaniowych Grupa nie prowadzi obecnie odrębnego monitoringu udziału materiałów pochodzących z
recyklingu. Jest to spowodowane marginalnym znaczeniem tego wskaźnika oraz brakiem formalnych kryteriów gospodarki o obiegu zamkniętym
na poziomie projektowania opakowań.
Jednocześnie w procesach zakupowych i inwestycyjnych uwzględniane są kryteria efektywności zasobowej, takie jak: 
energooszczędność nowo nabywanych urządzeń, 
trwałość materiałów, 
możliwość minimalizacji odpadów poprodukcyjnych, 
ograniczanie zużycia surowców w eksploatacji. 
Podejście to jest zgodne z kierunkami Polityki Środowiskowej przyjętej 19 grudnia 2025 r. Grupa analizuje możliwości rozszerzenia zasad GOZ
w obszarach pozaprodukcyjnych, m.in. poprzez współpracę z partnerami w recyklingu opakowań. 
22.3 E5-5 Zasoby odprowadzane
Zasady obiegu zamkniętego i projektowanie produktów 
Grupa nie posiada jeszcze formalnie przyjętych kryteriów projektowania produktów zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym (ESRS
E5 pkt 35).
Wybrane materiały opakowaniowe (m.in. elementy inhalatorów z tworzyw sztucznych, kartony zbiorcze, kartoniki jednostkowe, ulotki oraz
podkłady etykietowe) są projektowane z uwzględnieniem możliwości recyklingu i są kierowane do recyklingu przez uprawnione podmioty.
Trwałość produktów i możliwość recyklingu 
Trwałość produktów jest określana przez terminy ważności poszczególnych leków i ustalana zgodnie z wymaganiami farmaceutycznymi. Ze
względu na charakter produktów leczniczych i wymogi regulacyjne, możliwość ich naprawy czy demontażu nie ma zastosowania. 
Skład odpadów i ich klasyfikacja 
Zgodnie z profilem działalności spółki (sektor farmaceutyczny), główne strumienie odpadów obejmują: 
odpady leków oraz materiałów opakowaniowych z procesów wytwarzania produktów leczniczych, 
odpady z przeróbki tworzyw sztucznych (formowanie elementów inhalatorów), 
odpady laboratoryjne (chemiczne i biologiczne) z Działów Badawczo-Rozwojowych, 
odpady medyczne i weterynaryjne. 
Skład odpadów obejmuje m.in.: papier, tekturę, tworzywa sztuczne, środki ochrony indywidualnej, pozostałości produktów leczniczych,
rozpuszczalniki, odpady poreakcyjne, chemiczne, ciekłe odpady niebezpieczne oraz odpady zakaźne.
Podsumowanie ilościowe wytworzonych odpadów (2025) 
Lp.
Wskaźnik
2025**
Masa [t]
2024*
Masa [t]
1.
Całkowita ilość wytworzonych odpadów 
W tym odpady inne niż niebezpieczne
Odpady niebezpieczne
167,570
74,048
93,522
149,162
73,644
75,518
2.
Odpady przekazane do odzysku:
Przygotowane do ponownego użycia
Recykling
Inne procesy odzysku
W tym odpady inne niż niebezpieczne
Odpady niebezpieczne
77 133
0
36,987
40 146
69 020
8 113
78,588
0
35,667
42,921
69,380
9,209
3.
Odpady poddane
unieszkodliwieniu
Spalanie
Obróbka
fiz-chem
Składowanie
W tym odpady niebezpieczne
Odpady inne niż niebezpieczne
90 437
82,33
0,301
0
85 409
5,028
70,574
70,571
0,003
0
66,3098
4,264
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A. Porównywalność
danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnych.
Udział odpadów niepoddanych recyklingowi
Lp.
2025**
2024*
1.
Całkowita masa odpadów [t]
130,52
113,492
2.
% całkowitej ilości wytworzonych
odpadów
78
76
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A. Porównywalność
danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnych.
Odpady niebezpieczne i promieniotwórcze 
W 2025 roku całkowita ilość odpadów niebezpiecznych wyniosła 93,459 ton. Grupa nie wytwarza odpadów promieniotwórczych. 
Lp.
Rodzaj odpadów
2025**
2024*
1.
Odpady niebezpieczne
[t]
93,459
75,518
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A. Porównywalność
danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnych.
Metodyka i źródła danych:
Prezentowane dane pochodzą z elektronicznego systemu Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO),
prowadzonego zgodnie z krajowymi regulacjami. Dane obejmują wyłącznie zakład produkcyjny i badawczo-rozwojowy Celon Pharma S.A. w
Kazuniu Nowym (ul. Marymoncka 15). Jest to główne i dominujące miejsce prowadzenia działalności operacyjnej Grupy.
Z uwagi na brak ustalonych produktów zaprojektowanych zgodnie z formalnie przyjętymi kryteriami gospodarki o obiegu zamkniętym, Grupa nie
posiada osobnych danych źródłowych w tym zakresie. W związku z tym nie dokonuje jeszcze klasyfikacji zgodnej z pkt 35 standardu ESRS E5-5. 
22.4 E5-6 Przewidywane skutki finansowe wynikające z istotnych ryzyk i szans związanych z
wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym
Grupa Celon Pharma korzysta ze zwolnienia z obowiązku ujawniania szczegółowych informacji dotyczących przewidywanych skutków
finansowych wynikających z istotnych ryzyk i szans związanych z wykorzystaniem zasobów oraz gospodarką o obiegu zamkniętym, zgodnie z
postanowieniami Dodatku C do ESRS 1.
Na dzień sporządzenia raportu Spółka nie zidentyfikowała istotnych skutków finansowych w tym obszarze.
23 ESRS S1- Własne zasoby pracownicze
Grupa Celon Pharma korzysta w roku sprawozdawczym 2025 z dostępnego zwolnienia w zakresie pełnego
raportowania informacji wymaganych przez standard ESRS S1 asne zasoby pracownicze, zgodnie z
Dodatkiem C do ESRS 1, jako jednostka zatrudniająca poniżej 750 pracowników na dzień bilansowy.
W wyniku oceny istotności Spółka uznała jednak temat warunków pracy za istotny z perspektywy wpływu na
otoczenie społeczne oraz własną działalność. rozwoju.
Warunki pracy uznano za istotną kwestię z perspektywy wpływu, ze względu na pozytywny wpływ na
dobrostan zatrudnionych. Spółka oferuje stabilne zatrudnienie (głównie na podstawie umów o pracę),
konkurencyjne wynagrodzenia, świadczenia dodatkowe oraz możliwości rozwoju zawodowego.
Spółka promuje zasadę równego traktowania i dba o zapewnienie równych szans wszystkim pracownikom
niezależnie od płci, wieku, pochodzenia, niepełnosprawności czy innych cech. Choć nie zidentyfikowano
istotnych negatywnych wpływów, działania w tym obszarze zostały uznane za pozytywnie wpływające na
kulturę organizacyjną.
Spółka przestrzega obowiązującego prawa pracy, zapewniając zgodność z przepisami krajowymi i unijnymi. Nie
odnotowano przypadków naruszeń. Zapewnienie zgodności z przepisami w tym obszarze stanowi podstawę
zaufania do Spółki jako pracodawcy
Profil zatrudnienia w Celon Pharma S.A. w  kontekście branży biofarmaceutycznej.
Spółka zatrudnia pracowników wyłącznie na podstawie umowy o pracę, nie korzystała na dzień bilansowy z pracy tymczasowej.
2024*
2025**
Liczba wszystkich
zatrudnionych
w ciągu roku.
674
622
Liczba zatrudnionych na dzień bilansowy
(31.12.2025)
558
562
%
osob zatrudnionych na umowę o pracę
100
100
% umów na czas nieokreślony
80,42
69,3
% pracowników zatrudnionych w
niepełnym wymiarze czasu pracy
0,89
0,76
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A. Porównywalność
danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnych.
Struktura demograficzna 
Struktura płci w 2025 r. pozostaje bez zmian w stosunku do roku 2024 u wynosi oraz 32% dla mężczyzn. Średni wiek zatrudnionych wzrósł z 39
do 40 lat. Przewaga kobiet jest typowa dla: laboratoriów, funkcji regulacyjnych, jakości, badań klinicznych. Świadczy to o dobrej dostępności
wykwalifikowanych specjalistek, atrakcyjności spółki dla kobiet w STEM, ale też stabilnym zapleczu eksperckim.   
Struktura wiekowa 
% osób w wieku
2024 *
2025**
≤ 30 lat
18
18
31
50  90,5
85,2
≥ 51 lat 
12,2
14,4
Wynagrodzenia i konkurencyjność rynkowa 
Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto :
2024 (PLN) *
2025 (PLN)**
Kobiety
8 712
9 418
Mężczyźni
9 863
10 526
Średnia ogółem
9 103
9 992
% pracowników ze
średnim wymagrodzeniem powyżej
42%
39%
średniej regionalnej
Luka płacowa 
Wyrażona w % oraz relacji wynagrodzenia najlepiej zarabiającej osoby do mediany wynagrodzeń pracowników.
2024*
2025**
Luka płacowa
14%
15,6 %
Relacja wynagrodzenia najlepiej
zarabiającej osoby do mediany
wynagrodzeń pracowników
6,7:1
5,25:1
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A. Porównywalność
danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnyc
Przedstawione w raporcie wyliczenia, nie uwzględniają specyfiki zatrudnienia w firmie farmaceutycznej, stażu pracy pracowników, rozkładu
specjalistycznych kompetencji, przedłużających się nieobecności chorobowych pracowników. Narzucone przez obecne regulacje wskaźniki nie
dają możliwości uwzględnienia wszystkich tych zmiennych.Obecnie Spółka prowadzi analizy rozkładu stanowisk
w R&D, produkcji, regulatory affairs, w kontekście nowych regulacji
unijnych (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970) oraz implementujących
je przepisów krajowych wprowadzających transparentne i niedyskryminacyjne zasady ustalania wynagrodzeń, w tym wartościowania pracy. Po
zwoli to na przedstawienie głębszego wyjaśnienia strukturalnego zaistniałej luki płacowej, w kolejnych okresach sprawozdawczych.   W
branży biofarmaceutycznej stabilność zatrudnienia ma kluczowe znaczenie operacyjne i regulacyjne. Model zatrudnienia odzwierciedla
specyfikę działalności biofarmaceutycznej, która wymaga utrzymania wysokich standardów jakościowych, regulacyjnych oraz zachowania
ciągłości kompetencyjnej w obszarach badań i rozwoju, produkcji oraz zapewnienia jakości (GMP/GLP).   W
działalności biofarmaceutycznej Spółki stabilność zatrudnienia stanowi istotny element zapewnienia zgodności z wymogami regulacyjnymi, w
szczególności Good Manufacturing Practice (GMP) oraz Good Laboratory Practice (GLP). Standardy te wymagają utrzymywania
wykwalifikowanego personelu, jednoznacznie przypisanej odpowiedzialności oraz udokumentowanych kompetencji na każdym etapie procesu
badawczego, produkcyjnego i kontrolnego. 
Model zatrudnienia oparty w 100% na umowach o pracę oraz wysoki udział umów na czas nieokreślony sprzyjają ciągłości kompetencyjnej i
ograniczają ryzyko operacyjne. Stabilny zespół wspiera utrzymanie integralności danych, prawidłowość dokumentacji jakościowej oraz
powtarzalność procesów produkcyjnych i laboratoryjnych. Ograniczona fluktuacja w obszarach kluczowych dla systemu jakości zmniejsza ryzyko
wystąpienia niezgodności, odchyleń procesowych oraz uwag w trakcie inspekcji regulatorów krajowych i międzynarodowych. 
Odsetek umów na czas określony związany jest przede wszystkim z projektowym charakterem części działalności badawczo-rozwojowej oraz
realizacją przedsięwzięć finansowanych w określonych horyzontach czasowych. 
Dominacja grupy 31-50 lat jest oznacza, że Spółka charakteryzuje się wysokim poziomem doświadczenia
zawodowego pracowników, który sprzyja stabilności procesów regulacyjnych i jakościowych, jak i wspiera ciągłość wiedzy eksperckiej. 
Niski udział młodszych pracowników wynika przede wszystkim z ulokowania siedziby Spółki, na terenie zlokalizowanym ponad 30 km od centrum
Warszawy. Spółka niweluje możliwość pojawienia się ryzyka kompetencyjnego w tej grupie wiekowej w długim horyzoncie poprzez współpracę 
z uczelniami medycznymi i biologicznymi, umożliwiając połączenie pracy naukowej z pracą w firmie oraz realizację tzw. doktoratów
wdrożeniowych. Zapewnia również bezpłatny, dojazd i powrót z pracy dla pracowników z Warszawy, w postaci zorganizowanego transportu
pracowniczego.  
W Celon Pharma S.A.rotacja pracowników bliska 20% jest efektem rozwoju organizacji, koniecznością zapewnienia odpowiednich,
wysokospecjalistycznych kompetencji w obszarach R&D, regulacji i produkcji. 
W 2025 r. w wyniku reorganizacji struktury Spółki wynikała ze zmian na stanowiskach kierowniczych, oraz operacyjnych.  
W województwie mazowieckim znajduje się koncentracja firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, co oznacza: silną konkurencję o
specjalistów, presję płacową w obszarze R&D i regulacyjnym. W oparciu o przedstawione wskaźniki za 2025 r. spółka posiada relatywnie
zrównoważoną strukturę płac. Zarząd monitoruje konkurencyjność wynagrodzeń względem innych podmiotów o podobnym profilu
biznesowym. Na identyfikuje na ten moment ryzyk retencyjnych na żadnym poziomie w strukturze zatrudnienia.  
Spółka monitoruje wskaźnik rotacji pracowników w kontekście jego potencjalnego wpływu na system zarządzania jakością oraz realizację
projektów badawczo-rozwojowych. W przypadku stanowisk krytycznych dla zapewnienia zgodności regulacyjnej prowadzone działania w
zakresie planowania sukcesji, szkoleń specjalistycznych oraz utrzymania kluczowych kompetencji. Stabilność zatrudnienia postrzegana jest jako
element ograniczający ryzyko regulacyjne oraz wspierający długoterminową zdolność Spółki do realizacji strategii w
sektorze biofarmaceutycznym. Na ten moment Zarząd Spółki nie widzi wzrostu ryzyka operacyjnego czy opóźnień projektowych związanych z
rotacją.  
24 ESRS S2 Osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartci
W roku obrotowym 2025 Grupa Celon Pharma korzysta ze zwolnienia z pełnego raportowania informacji wymaganych przez standard ESRS S2
Osoby wykonujące pracę w łańcuchu wartości, zgodnie z Dodatkiem C do ESRS 1. Zwolnienie to przysługuje jednostkom, które na dzień
bilansowy zatrudniają średniorocznie mniej niż 750 pracowników.
Jednocześnie Spółka uznaje, że łańcuch wartości obejmujący zarówno dostawców substancji czynnych (API), kontrahentów produkcyjnych,
jak i usługodawców zewnętrznych (np. centra badań klinicznych, CRO, dystrybutorów) ma istotny wpływ na ogólną odpowiedzialność
społeczną i środowiskową prowadzonej działalności.
Spółka prowadzi działalność w sektorze farmaceutycznym/biofarmaceutycznym, którego łańcuch wartości obejmuje m.in. dostawców substancji
czynnych (API), producentów kontraktowych (CMO/CDMO), podmioty prowadzące badania kliniczne (CRO), partnerów logistycznych oraz
dystrybutorów. Ze względu na wysoką regulacyjność sektora (GMP, GDP, GCP) oraz globalny charakter łańcucha dostaw, warunki pracy w
łańcuchu wartości mają bezpośredni wpływ na jakość produktów, bezpieczeństwo pacjentów oraz reputację Spółki. 
W ramach analizy podwójnej istotności Spółka zidentyfikowała jako istotne następujące obszary dotyczące pracowników w łańcuchu wartości: 
warunki pracy, 
równe traktowanie i równość szans, 
inne prawa związane z pracą (w tym praca dzieci i praca przymusowa). 
Spółka stosuje podejście oparte na analizie ryzyka (risk-based approach) i w 2025 r. wdrożyła mechanizmy należytej staranności (due diligence),
obejmujące m.in.: 
Kodeks Postępowania Dostawców -ESG - Kodeks Postepowania Dostawcow 20251219.docx  
klauzule ESG i praw pracowniczych w umowach  
ocenę ryzyka dostawców przed nawiązaniem współpracy (ankieta) -  (2 wersje językowe):  KWESTIONARIUSZ ESG DLA DOSTAWCÓW
mechanizm zgłaszania nieprawidłowości dostępny również dla interesariuszy zewnętrznych z poziomu strony internetowej spółki (2 wersje
językowe)  Zgłoś naruszenie - Celon Pharma  
25 ESRS S4 Konsumenci i użytkownicy końcowi
W roku obrotowym 2025  Grupa Celon Pharma  ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z pełnego raportowania informacji wymaganych przez
standard ESRS S4 - Konsumenci i użytkownicy końcowi, zgodnie z Dodatkiem C do ESRS 1. Zwolnienie to przysługuje jednostkom, które na dzi
bilansowy zatrudniają średniorocznie mniej niż 750 pracowników. 
Grupa nie ustanowiła formalnych celów do realizacji w tym obszarze.
Wpływ informacji na konsumentów i użytkowników końcowych
Grupa prowadzi działalność w sektorze farmaceutycznym, w którym komunikacja marketingowa i edukacyjna może pośrednio wpływać na
decyzje terapeutyczne podejmowane wobec pacjentów.  
W celu ograniczenia ryzyka negatywnego wpływu na użytkowników końcowych wdrożono szczegółowe procedury regulujące przygotowanie,
akceptację i dystrybucję materiałów reklamowych oraz informacyjnych. Naruszenia procedury są zgłaszane bezpośrednio Kierownikowi ds.
Marketingu oraz analizowane przez Dział HR. Naruszenie zasad promocji jest traktowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych, mogące
skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną oraz - w przypadku poważnych uchybień odpowiedzialnoścwynikającą z Kodeksu pracy lub
przepisów karnych. Procedura jest analizowana raz w roku, a jej zmiany wymagają akceptacji Kierownika Marketingu. 
Wszystkie materiały promocyjne podlegają formalnej weryfikacji pod kątem zgodności z Charakterystyką Produktu Leczniczego, obowiązującymi
przepisami prawa oraz aktualnymi danymi dotyczącymi bezpieczeństwa stosowania. Zabronione jest prowadzenie reklamy niezgodnej ze
wskazaniami rejestracyjnymi (off-label), jak również stosowanie przekazów mogących wprowadzać w błąd. 
Wdrożone mechanizmy aktualizacji i wycofywania materiałów zapewniają, że w obrocie pozostają wyłącznie informacje zgodne z aktualnym
profilem bezpieczeństwa produktów. System ten minimalizuje ryzyko rozpowszechniania nieaktualnych lub niekompletnych danych, co ma
bezpośrednie znaczenie dla
Ilość osób przeszkolonych z procedury Marketingowej 2025 r to 179.
Polityki i procesy dotyczące bezpieczeństwa pacjentów
Spółka prowadzi działalność w oparciu o system zarządzania bezpieczeństwem produktów leczniczych zgodny z obowiązującymi przepisami
prawa farmaceutycznego oraz wytycznymi UE w zakresie pharmacovigilance (PV).
W 2025 roku: 
100% produktów leczniczych znajdujących się w portfolio Spółki było objętych systemem pharmacovigilance. 
System PV obejmuje monitorowanie, rejestrowanie, analizę i raportowanie działań niepożądanych. 
Wszystkie przypadki kwalifikujące się do raportowania były przekazywane do europejskiej bazy danych EudraVigilance zgodnie z obowiązującymi
wymogami regulacyjnymi. 
System nadzoru bezpieczeństwa obejmuje: 
przyjmowanie zgłoszeń od pacjentów, lekarzy, farmaceutów oraz innych osób wykonujących zawód medyczny  
ocenę medyczną zgłoszeń, 
analizę sygnałów bezpieczeństwa, 
raportowanie do właściwych organów regulacyjnych. 
W analizowanym okresie nie odnotowano interwencji związanych z bezpieczeństwem produktów, takich jak wycofania z rynku, ostrzeżenia
bezpieczeństwa lub ograniczenia stosowania. 
Wyniki w zakresie bezpieczeństwa produktów i zdarzeń niepożądanych
W 2025 roku odnotowano: 
113 zgłoszeń działań niepożądanych (AE), 
7 zgłoszeń (6,2%) podlegało obowiązkowi raportowania do systemu EudraVigilance. 
Zgłoszenia były analizowane zgodnie z obowiązującymi procedurami wewnętrznymi i wymogami prawa. Udział
zgłoszeń raportowalnych wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie systemu kwalifikacji i oceny zdarzeń.
W okresie sprawozdawczym: 
nie stwierdzono przypadków naruszenia wymogów raportowych, 
nie wystąpiły sankcje administracyjne ani kary finansowe związane z bezpieczeństwem produktów.
Mechanizmy zgłaszania i reagowania
Grupa zapewnia dostępne kanały zgłaszania działań niepożądanych dla: pacjentów, lekarzy, farmaceutów oraz innych osób wykonujących zawód
medyczny.  
Zgłoszenia przyjmowane i przetwarzane przez wyznaczone osoby odpowiedzialne za pharmacovigilance zgodnie z obowiązującymi
procedurami. 
Kompetencje i szkolenia w obszarze pharmacovigilance
W 2025 roku obowiązkowi szkolenia z zakresu pharmacovigilance podlegało 403 pracownikówzatrudnionych przed 2025 rokiem (387 osób z
listy pracowników oraz 16 osób spoza listy). 
Szkolenie ukończyło 336 osób, co oznacza: 83,62% poziomu realizacji obowiązkowego szkolenia PV 
Szkolenia zakończone były testem weryfikującym wiedzę. Grupa monitoruje poziom realizacji obowiązku szkoleniowego oraz podejmuje
działania mające na celu dalsze zwiększenie wskaźnika zgodności w kolejnych okresach raportowych. 
Nadzór regulacyjny
W 2025 roku organy regulacyjne nie przeprowadziły kontroli w obszarze pharmacovigilance. 
Kluczowe wskaźniki S4 - 2025
Wskaźnik 
Wartość 2024*
Wartość 2025**
Produkty objęte systemem PV 
100% 
100%
Liczba zgłoszeń działań niepożądanych 
113 
53
Liczba zgłoszeń raportowanych do EV 
7 (6,2%) 
7
Interwencje bezpieczeństwa 
0 
0
Pracownicy objęci obowiązkiem szkolenia
PV 
403 
463
Przeszkoleni pracownicy 
336 (83,62%) 
289 (63,4)
Kontrole regulacyjne 
0 
0
*Spółka Celon Pharma S.A
**Grupa Celon Pharma
Dane za 2025 r. zostały zaprezentowane na poziomie Grupy Celon Pharma, natomiast dane porównawcze odnoszą się do Celon Pharma S.A. Porównywalność
danych historycznych należy oceniać z uwzględnieniem zmian w strukturze Grupy oraz braku działalności operacyjnej nowo utworzonych spółek zależnych.
26 G1-1 Kultura korporacyjna
Grupa Celon Pharma prowadzi działalność w oparciu o wartości właściwe dla branży farmaceutycznej: odpowiedzialność, transparentność i
zgodność z przepisami prawa. Kodeks Etyki oraz Politykę Ładu Korporacyjnego zostały przujęte 21.01.2026 r. i na dzień raportowania odnoszą
się przede wszystkim do Celon Pharma S.A. jako jednostki dominującej i głównego podmiotu operacyjnego.
Kodeks obowiązuje członków Zarządu, Rady Nadzorczej, wszystkich pracowników oraz współpracowników Spółki. Dokument określa zasady
odpowiedzialnego prowadzenia działalności wobec pacjentów, inwestorów, pracowników, partnerów biznesowych i społeczeństwa. Jest
publicznie dostępny w intranecie Spółki i komunikowany w procesach onboardingowych oraz szkoleniowych.
Kodeks opiera się na Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW 2021 oraz międzynarodowych standardach (OECD, WHO, EMA, ICH-GCP,
Deklaracja Helsińska) i przepisach prawa krajowego oraz unijnego, w tym RODO.
Działania Grupy nadzorowane przez odpowiednie organy regulacyjne, w tym Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Wewnętrzne
procedury, takie jak np. Procedura Marketingowa, określają zasady zgodne z prawem i etyką zawodową, w szczególności zakazując oferowania
niedozwolonych korzyści oraz stosowania praktyk motywujących sprzedaż poprzez nieetyczne działania.
26.1.1 G1-1_0204 Zgłaszanie nieprawidłowości i przeciwdziałanie korupcji
Grupa prowadzi działalność w sektorze biofarmaceutycznym, w którym relacje z personelem medycznym, instytucjami publicznymi oraz
partnerami biznesowymi podlegają szczególnej regulacji prawnej. W 2025 nie istniał w Spółce dokument formalny regulujący ten obszar. 21
stycznia 2-26 r. została Polityka Przeciwdziałania Korupcji i Nadużyciom, obejmująca wszystkich pracowników, członków organów,
przedstawicieli medycznych, współpracowników oraz podmioty działające w imieniu Spółki.
Polityka określa jasne definicje korupcji i nadużyć oraz ustanawia zasadę zerowej tolerancji wobec oferowania, przyjmowania lub pośredniczenia
w przekazywaniu korzyści majątkowych lub osobistych w zamian za wpływ na decyzje zawodowe, administracyjne lub zakupowe.
Grupa Celon Pharma posiada wdrożony, poufny system zgłaszania nieprawidłowości (whistleblowing), dostępny dla pracowników,
współpracowników oraz w uzasadnionych przypadkach partnerów biznesowych.
Zgłoszenia mogą być dokonywane za pośrednictwem:
dedykowanego adresu e-mail,
platformy internetowej,
infolinii.
w formie tradycyjnej - papierowej
Spółka zapewnia:
poufność tożsamości sygnalisty,
ochronę przed działaniami odwetowymi,
bezstronne i terminowe rozpatrywanie zgłoszeń,
prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz analizę przyczyn źródłowych.
Zagregowane dane dotyczące zgłoszeń oraz podjętych działań naprawczych są raportowane w ramach sprawozdawczości ESG.
Grupa Celon Pharma stosuje zasadę zero tolerancji dla korupcji, przekupstwa oraz wszelkich form nadużyć. Zasady te obowiązują wszystkich
członków organów Spółki, pracowników oraz współpracowników.
Polityka antykorupcyjna obejmuje w szczególności:
zakaz oferowania i przyjmowania nieuprawnionych korzyści majątkowych lub osobistych,
przejrzyste i udokumentowane relacje z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia,
ograniczenia dotyczące prezentów, gościnności i sponsoringu (świadczenia wyłącznie symboliczne i uzasadnione celami naukowymi lub
edukacyjnymi),
obowiązek ujawniania konfliktów interesów,
stosowanie procedur należytej staranności wobec kontrahentów (KYC) oraz zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).
Od maja 2026 r. wszyscy pracownicy objęci obowiązkowymi szkoleniami z zakresu etyki i przeciwdziałania korupcji przy zatrudnieniu oraz
cyklicznie co dwa lata. Naruszenia zasad mogą skutkować konsekwencjami dyscyplinarnymi, prawnymi lub kontraktowymi.
26.1.2 G1-1_05 Ochrona sygnalistów
Regulamin zgłaszania naruszeń zgodny z ustawą z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów odnosi się przede wszystkim do Celon Pharma
S.A. jako jednostki dominującej i głównego podmiotu operacyjnego.
Grupa zapewnia bezpieczne i poufne kanały zgłaszania naruszeń zgodnie z odrębnym Regulaminem zgłaszania naruszeń zgodnym z ustawą z
dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Zgłoszenia mogą być składane w formie pisemnej, elektronicznej, ustnej lub anonimowo.
Każde zgłoszenie jest analizowane w sposób rzetelny i bezstronny. Osoby dokonujące zgłoszenia w dobrej wierze objęte ochroprzed
działaniami odwetowymi. Działania odwetowe stanowią poważne naruszenie obowiązków pracowniczych.
100% pracowników zostało zapoznanych z regulaminem, a nowi pracownicy przechodzą szkolenie w ramach onboardingu. Sygnalistom
zapewnia się pełną anonimowość i ochronę przed działaniami odwetowymi. Nadzór nad systemem sprawuje Rada Nadzorcza, której członek
zasiada w zespole ds. rozstrzygania zgłoszeń.
- Liczba przeszkolonych pracowników w 2025 r.: 100%
- Liczba zgłoszonych naruszeń: 0
26.1.3 G1-1_0608 Procedury postępowania
Naruszenie zasad Polityki Przeciwdziałania Korupcji może skutkować:
sankcjami dyscyplinarnymi,
rozwiązaniem umowy,
odpowiedzialnością cywilną lub karną,
zgłoszeniem do właściwych organów nadzoru (np. KNF, GIF).
Odpowiedzialność obejmuje zarówno osoby dopuszczające się naruszeń, jak i osoby niedopełniające obowiązku nadzoru
Nadzór nad przestrzeganiem zasad etycznych sprawowany jest przez Zarząd Spółki, przy wsparciu funkcji compliance oraz działu HR. Procedury
obejmują:
identyfikację i ocenę ryzyk etycznych i regulacyjnych,
monitorowanie zgodności z przepisami prawa i regulacjami branżowymi,
okresowe przeglądy wewnętrzne oraz aktualizację polityk.
Wyniki przeglądów oraz istotne kwestie związane z naruszeniami raportowane są do Zarządu.
Postępowanie w przypadku naruszeń
Spółka posiada określony tryb postępowania w przypadku zgłoszenia lub stwierdzenia naruszenia zasad etycznych, obejmujący:
przyjęcie i rejestrację zgłoszenia,
wstępną ocenę zasadności,
przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sposób bezstronny i poufny,
wdrożenie działań korygujących lub dyscyplinarnych, jeśli naruszenie zostanie potwierdzone,
analizę przyczyn źródłowych i działania zapobiegawcze.
Postępowania prowadzone są z poszanowaniem praw wszystkich stron oraz zasad domniemania niewinności.
26.1.4 G1-1_09 Działania w zakresie badań na zwierzętach
Grupa Celon Pharma prowadzi badania in vivo zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do
celów naukowych oraz Dyrektywą 2010/63/UE. Grupa wdraża zasadę 3R (Reduction, Refinement, Replacement), minimalizując ból i cierpienie
zwierząt. Każdy eksperyment podlega zatwierdzeniu przez Lokalną Komisję Etyczną, a eksperymenty prowadzi przeszkolony i doświadczony
personel. Badania odbywają się w specjalistycznych warunkach higienicznych (SPF) z użyciem nowoczesnego sprzętu (np. klatki IVC), a liczba
użytych zwierząt jest ograniczana do niezbędnego minimum.
26.1.5 G1-1_10 Szkolenia w zakresie postępowania w biznesie
Grupa Celon Pharma przygotowuje plan szkoleń z zakresu etyki i zgodności (compliance), obejmujący Kodeks Etyki oraz Politykę
przeciwdziałania korupcji i nadużyciom. Oba dokumenty zostały przyjęte w 2026 r. (21.01.) zatem nie obowiązywały na dzień 31.12.2025.
Program szkoleniowy jest w trakcie ustalania z odpowiednimi kierownikami liniowymi. Z założenia jego zakres będzie wspier budowanie
kultury uczciwości, transparentności oraz odpowiedzialności regulacyjnej.
Proponowany zakres tematyczny
Szkolenia obejmują w szczególności:
przeciwdziałanie korupcji i nadużyciom (w tym definicje korupcji i nadużycia oraz praktyczne przykłady ryzyk),
zasady relacji z personelem medycznym i administracją publiczną,
regulacje dotyczące promocji produktów leczniczych (Prawo farmaceutyczne) oraz obowiązki przedstawicieli medycznych,
zasady dotyczące prezentów, gościnności, sponsoringu i limitów wartości świadczeń,
konflikt interesów i obowiązek jego ujawniania,
przeciwdziałanie praniu pieniędzy (AML) i zasady należytej staranności (KYC),
ochronę danych osobowych i poufność informacji,
funkcjonowanie systemu zgłaszania nieprawidłowości oraz ochronę sygnalistów.
Zakres uwzględnia obowiązujące regulacje prawa krajowego i unijnego, wytyczne OECD oraz zasady ładu korporacyjnego właściwe dla spółek
publicznych.
Zakres podmiotowy i częstotliwość
Szkoleniami zostaną objęci są:
członkowie organów Spółki,
wszyscy pracownicy,
przedstawiciele handlowi i medyczni,
wybrane podmioty działające w imieniu Spółki w zakresie adekwatnym do poziomu ryzyka.
Od dnia wejścia w życie wewnętrznych przepisów etycznych każdy z pracowników, zobowiązany do zapoznania się z Polityką przeciwdziałania
korupcji i nadużyciom, Kodeksem Etyki oraz potwierdzenia jej przyjęcia. Szkolenia realizowane obowiązkowo przy zatrudnieniu oraz cyklicznie
co dwa lata. Pierwszy cykl szkoleń okresowych dla pracowników zatrudnionych przed wejściem w życie aktualnej polityki zaplanowano na 2026
r.
Nadzór i doskonalenie
Dział HR wraz z Komórką Prawną monitoruje poziom realizacji szkoleń oraz ich adekwatność do zidentyfikowanych ryzyk, w tym korupcyjnych i
nadużyć. Spółka przeprowadza ocenę ryzyka korupcji i nadużyć co najmniej raz na dwa lata, a wyniki tej oceny uwzględniane są przy aktualizacji
programu szkoleniowego.
Polityka przeciwdziałania korupcji i nadużyciom podlega corocznemu przeglądowi przez Komitet Audytu Rady Nadzorczej oraz Pełnomocnika
ds. zrównoważonego rozwoju przy Radzie Nadzorczej, co zapewnia nadzór na poziomie organów Spółki nad skutecznością działań
prewencyjnych.
26.1.6 G1-1_11 Obszary szczególnie narażone na korupcję
Funkcje w jednostce najbardziej narażone na ryzyko korupcji i przekupstwa to:
- Marketing i Sprzedaż
- Łańcuch Dostaw
27 ESRS G1-2 Zarządzanie relacjami z dostawcami
27.1 G1-2_01 Polityka zapobiegania opóźnieniom w płatnościach
Grupa Celon Pharma nie posiada formalnie przyjętej, odrębnej polityki przeciwdziałania opóźnieniom w płatnościach, jednak w praktyce Spółka
dokłada wszelkich starań, aby regulować zobowiązania w sposób terminowy i transparentny. Zasady współpracy każdorazowo ustalane
indywidualnie w zależności od rodzaju zamawianych produktów lub usług, a standardowe terminy płatności mieszczą się w przedziale 1445
dni.
W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, z którymi Grupa Celon Pharma utrzymuje relacje dostawcze lub usługowe, priorytetem
jest utrzymywanie partnerskich warunków i unikanie przeciążeń płynnościowych wynikających z opóźnień w regulowaniu należności.
27.2 G1-2_02 Podejście do relacji z dostawcami i zarządzania ryzykiem
Grupa Celon Pharma stosuje ustrukturyzowane podejście do zarządzania relacjami z dostawcami, oparte na zasadach należytej staranności
(due diligence) w obszarach środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG).
Podstawę regulacyjną stanowi Kodeks Postępowania Dostawców (ESG), przyjęty 19.12.2025 r. który określa minimalne standardy współpracy i
jest integralnym elementem umów z dostawcami.
Kodeks obejmuje wymagania w zakresie:
zgodności z prawem oraz regulacjami branżowymi,
przeciwdziałania korupcji i konfliktom interesów,
ochrony praw człowieka i standardów pracy (zakaz pracy przymusowej i pracy dzieci, przeciwdziałanie dyskryminacji),
zapewnienia bezpiecznych warunków pracy,
ochrony środowiska i odpowiedzialnego gospodarowania zasobami,
ochrony danych i informacji poufnych.
Spółka stosuje podejście oparte na analizie ryzyka w relacjach z dostawcami. Ocena ryzyka może obejmować m.in.:
charakter i zakres świadczonych usług lub dostaw,
lokalizację geograficzną dostawcy,
ekspozycję na ryzyka regulacyjne i reputacyjne,
obszary podwyższonego ryzyka korupcyjnego lub środowiskowego.
W przypadku zidentyfikowania istotnych ryzyk Spółka może:
wymagać dodatkowych oświadczeń lub dokumentów potwierdzających zgodność,
przeprowadzić pogłębioną analizę (due diligence),
wdrożyć działania naprawcze we współpracy z dostawcą.
Przestrzeganie Kodeksu Postępowania Dostawców stanowi warunek współpracy. Spółka zastrzega sobie prawo do:
weryfikacji zgodności działań dostawcy z przyjętymi standardami,
żądania planu działań naprawczych w przypadku stwierdzenia niezgodności,
rozwiązania umowy w przypadku rażącego naruszenia zasad etycznych lub regulacyjnych.
Grupa oczekuje również, że dostawcy będą promować analogiczne standardy w swoich łańcuchach dostaw.
Dostawcy oraz inne podmioty trzecie mają możliwość zgłaszania naruszeń zasad etycznych lub regulacyjnych poprzez funkcjonujący w Spółce
system zgłaszania nieprawidłowości. Zgłoszenia podlegają poufnemu i bezstronnemu rozpatrzeniu.
Podejście do zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw podlega okresowemu przeglądowi w ramach systemu raportowania ESG. Aktualizacja
Kodeksu Postępowania Dostawców uwzględnia zmiany regulacyjne, rozwój działalności Spółki oraz najlepsze praktyki rynkowe.
27.2.1 G1-2_03 Uwzględnianie kryteriów środowiskowych i społecznych
Wdrożony w 2025 r. Kodeks Postępowania Dostawców, jak i uruchomiony Kwestionariusz dla dostawców zostały wdrożone w celu
monitorowania zgodności ich działalności z wymaganiami środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Uzyskane informacje
uwzględniane w procesie kwalifikacji i monitorowania dostawców.
28 ESRS G1-3 Zapobieganie korupcji i przekupstwu
Kodeks Etyki oraz Polityki Przeciwdziałania Korupcji i Nadużyciom, został przyjęty w Spółce 21.01.2026 r., a od maja 2026 planowane jest
rozpoczęcie systemu szkoleń i procedur wdrażających te rozwiązania w organizacji.
28.1.1 G1-3_01 Procedury zapobiegania i reagowania
Grupa w 2025 roku nie posiadała formalnie przyjętej procedury przeciwdziałania korupcji i przekupstwu. Zagadnienia te jednak częściowo
uwzględnione w ramach ogólnych regulacji wewnętrznych, takich jak:
- obowiązujące standardy postępowania wobec klientów i kontrahentów,
- procedury marketingowe i kontrola działań promocyjnych,
Grupa posiada również wdrożony system zgłaszania nieprawidłowości (whistleblowing), zgodny z wymogami dyrektywy UE 2019/1937 o
ochronie sygnalistów. System ten stanowi aktualnie główny mechanizm umożliwiający zgłaszanie potencjalnych nadużyć i nieprawidłowości
przez pracowników lub osoby powiązane z działalnością Grupy.
28.1.2 G1-3_02 Struktura prowadzenia ewentualnych dochodzeń
Na ten moment Grupa Celon Pharma nie posiada dedykowanej jednostki organizacyjnej lub komitetu dochodzeniowego, odrębnego od struktur
zarządzania. W przypadku wystąpienia sytuacji wymagających analizy, podejmowane działania nadzorowane i pozostaw zgodzie z zapisami
z Regulaminem zgłaszania naruszeń ze szczególnym uwzględnieniem Rady Nadzorczej.
28.1.3 G1-3_03 Procedura przekazywania ustaleń organom Spółki
Zgodnie z procedurą zgłaszania naruszeń, w sprawach, w których jest to zasadne Zespół ds. Naruszeń rekomenduje
organom Grupy wprowadzenie działań naprawczych. W 2025 roku nie podejmowano takich działań, ze względu na brak zgłoszeń. Jednakże
Rada Nadzorcza, zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych oraz regulaminem, może inicjować działania kontrolne i domagać się przekazania
informacji dotyczących naruszeń etycznych i prawnych. W 2025 roku organ ten nie podejmow działań o takim charakterze.
28.1.4 G1-3_04 Plany dalszego rozwoju w obszarze antykorupcyjnym
Grupa planuje sukcesywne rozwijanie wewnętrznych mechanizmów zgodności (compliance), w tym przyjęcie formalnej polityki przeciwdziałania
korupcji i przekupstwu. W ramach wdrażania systemu ESG i raportowania zgodnego z ESRS planowane są:
- przyjęcie opracowanej Polityki Przeciwdziałania Nadużyciom i Korupcji.
- przypisanie odpowiedzialności za ten obszar do konkretnej komórki organizacyjnej,
- integracja przeciwdziałania nadużyciom z systemem oceny ryzyk niefinansowych.
28.1.5 G1-3_05 Komunikacja zasad antykorupcyjnych
Wraz z przyjętą w lutym 2026 r. Polityką Przeciwdziałania Korupcji i Nadużyciom Grupa zamierza przeprowadzenie dedykowanej komunikacji
tej polityki wśród pracowników ani interesariuszy zewnętrznych. Podstawowe zasady uczciwości i transparentności zawarte w
obowiązujących dokumentach wewnętrznych i praktykach zarządczych. Po przyjęciu przez organy statutowe odpowiednich polityk Spółka
planuje przeprowadzenie pełnej komunikacji wśród wszystkich interesariuszy.
28.1.6 G1-3_0608 Szkolenia w zakresie zapobiegania korupcji
Grupa nie prowadzi obecnie odrębnych szkoleń poświęconych przeciwdziałaniu korupcji i przekupstwu, ani nie obejmuje systemowo tym
tematem członków organów zarządzających i nadzorczych. Spółka planuje w przyszłości wdrożyć odpowiednie działania edukacyjne, które będą
dotyczyć:
- rozpoznawania i przeciwdziałania korupcji w środowisku pracy,
- reagowania na podejrzenia nadużyć,
- obowiązków wynikających z systemu zgłaszania nieprawidłowości.
28.2 ESRS G1-4 Incydenty korupcji lub przekupstwa
28.2.1 G1-4_0102 Wyroki skazujące i grzywny
W okresie objętym niniejszym raportem w Grupe Celon Pharma nie odnotowano żadnych wyroków skazujących ani nałożonych grzywien
wynikających z naruszenia przepisów antykorupcyjnych lub przepisów dotyczących zwalczania przekupstwa. Grupa nie była stroną żadnego
postępowania sądowego ani administracyjnego w tym zakresie.
28.2.2 G1-4_03 Działania zaradcze
W analizowanym okresie nie zidentyfikowano naruszeń wewnętrznych procedur lub standardów dotyczących przeciwdziałania korupcji i
przekupstwu, dlatego nie podejmowano formalnych działań naprawczych w tym obszarze.
Jednocześnie, w ramach działań prewencyjnych i budowania kultury zgodności, Grupa:
kontynuuje prowadzenie działań szkoleniowych w ramach onboardingu i spotkań działowych (w szczególności w obszarze marketingu i
sprzedaży),
wdrożyła wewnętrzny kanał zgłaszania nieprawidłowości (zgodnie z dyrektywą UE o ochronie sygnalistów),
29 ESRS G1-6 Praktyki płatnicze
29.1 G1-6_01 Średni czas płatności
Grupa monitoruje swoje zobowiązania płatnicze w sposób umożliwiający zachowanie płynności finansowej oraz transparentnych relacji z
partnerami handlowymi. Średni czas uregulowania faktury, liczony od rozpoczęcia biegu umownego lub ustawowego terminu płatności, wynosi
29 dni a odsetek płatności realizowanych w terminie wynosi 99%
29.2 G1-6_02 Standardowe warunki płatności
Z uwagi na specyfikę działalności spółki oraz zróżnicowanie kategorii dostawców obejmujących m.in. partnerów produkcyjnych, dostawców
substancji czynnych (API), firmy badawcze (CRO), dostawców usług IT i logistycznych Grupa Celon Pharma nie stosuje jednolitego modelu
warunków płatności.
Standardowe terminy płatności ustalane indywidualnie i mieszczą się w przedziale od 14 do 45 dni, w zależności od rodzaju usług lub
produktów, skali zamówień oraz warunków negocjacyjnych. Większość płatności dokonywana jest zgodnie z uzgodnionymi terminami, co
pozwala utrzymać stabilne relacje z kontrahentami.
29.3 G1-6_04 Postępowania sądowe dotyczące opóźnień w płatnościach
Na dzisporządzenia niniejszego raportu Grupa nie jest stroną żadnego postępowania sądowego w związku z opóźnieniami w płatnościach
wobec kontrahentów.
29.4 G1-6_05 Informacje uzupełniające
Średni czas płatności obliczany jest jako średnia arytmetyczna liczby dni pomiędzy datą wystawienia faktury a datą jej zapłaty, liczona dla
wszystkich faktur w danym okresie. Wskaźnik obliczono na podstawie faktur zakupowych ujętych w analizowanym okresie.
Podpisy członków Zarządu
Maciej Wieczorek
Prezes Zarządu
Justyna Rejmak
Członek Zarządu
Małgorzata Stokrocka
Członek Zarządu
22.04.2026 r.
Data