Aktualności

Puls Biznesu uruchamia platformę z danymi i prognozami gospodarczymi. Ignacy Morawski – głównym ekonomistą.

Puls Biznesu znacząco rozszerza ofertę dla czytelników. Posiadacze subskrypcji pb.pl mogą korzystać z rozbudowanej platformy Analizy PB, na której znajdują się analizy i prognozy kluczowych danych makroekonomicznych i sektorowych. Umożliwia ona także łatwy dostęp do bazy 5 tys. najważniejszych, wiarygodnych i na bieżąco aktualizowanych danych z polskiej i światowej gospodarki.

Analizy PB powstały na bazie platformy SpotData, która od 2017 r. należy do Bonnier Business Polska. Zespół ekonomistów i analityków tworzący SpotDatę dołączył do zespołu redakcyjnego Pulsu Biznesu, a jej twórca – Ignacy Morawski – został głównym ekonomistą PB, gdzie komentuje bieżącą sytuację makroekonomiczną, przygotowuje  prognozy dla polskiej i światowej gospodarki oraz pisze autorski newsletter.

– Udostępnienie narzędzi analitycznych subskrybentom to kolejna faza rozwoju Pulsu Biznesu i umocnienie pozycji na rynku cyfrowych mediów ekonomicznych. Podczas badań rynku i ankiet przeprowadzanych wśród czytelników, potrzeba dostępu do danych i analiz pojawiała się niejednokrotnie, i cieszę się, że teraz możemy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom – mówi Patricia Deyna, prezes Bonnier Business Polska.

Analizy PB będą integralną częścią pb.pl, który odwiedza 1,15 mln użytkowników miesięcznie (Mediapanel, październik 2020 r.).

– Od 24 lat Puls Biznesu opisuje to, co najważniejsze w polskim biznesie i na rynkach finansowych. Słyniemy z ekskluzywnych, rzetelnych i wiarygodnych newsów, dziennikarstwa śledczego i treści poradnikowych pomagających prowadzić biznes i inwestować. Nasze informacje pozwalają podejmować właściwe decyzje biznesowe, ale w dzisiejszym świecie dane stały się niemniej ważne niż informacje, dlatego bardzo się cieszę, że nasi czytelnicy uzyskają dostęp do takiej platformy. Jestem też przekonany, że połączenie sił najlepszych dziennikarzy ekonomicznych oraz doświadczonych ekonomistów i analityków, da ogromną wartość dla czytelników. PB jest unikatowy – nie ma w Polsce medium ekonomicznego, które oddaje w ręce czytelników tak wartościowe i rozbudowane narzędzia pomagające prowadzić biznes. W ten sposób wspieramy przedsiębiorców jeszcze mocniej, a w czasach, gdy wielu z nich odczuwa skutki kryzysu, to szczególnie ważne – mówi Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny Pulsu Biznesu i pb.pl.

Dane z platformy można nie tylko przeglądać w formie przyjaznych wykresów, ale i pobierać tabele excela, by wykorzystać je np. w prezentacji.

– Na platformie Analizy PB udostępniamy 5000 najważniejszych danych z polskiej gospodarki i 30 największych gospodarek świata monitorowanych przez nasz zespół. Często są to dane niedostępne w innych źródłach, zawsze ze źródeł o najwyższej wiarygodności. Udostępniamy najświeższe, aktualizowane automatycznie dane, dzięki czemu można na bieżąco śledzić trendy, analizować rynek, planować budżety czy porównywać wyniki z benchmarkami. Tak szeroki i łatwy dostęp do danych pozwala użytkownikowi na znaczną oszczędność czasu, ułatwia podejmowanie decyzji czy przygotowanie się do wystąpień publicznych – mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu i twórca platfomy.

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich ekonomistów, przez wiele lat pracował w sektorze bankowym zdobywając nagrody za trafność prognoz. Odszedł by założyć ośrodek analityczny SpotData, zajmujący się tworzeniem raportów branżowych tworzonych w oparciu o analizy danych i badania rynku, który w czerwcu 2017 r. został przejęty przez Bonnier Business Polska. Jest absolwentem nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i ekonomii Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie, w 2017 r. znalazł się w zestawieniu New Europe 100: eastern Europe’s emerging technology stars.